PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 46 s

IBM urobila významný krok v oblasti umelej inteligencie

21. september 2018

BRATISLAVA 21. septembra 2018 – Spoločnosť IBM (NYSE: IBM) predstavila technológiu, ktorá podnikom prináša novú transparentnosť v oblasti umelej inteligencie, čo im umožní naplno využiť jej silu.

Softvérová služba, ktorá automaticky detekuje zaujatosť a vysvetľuje, ako sa umelá inteligencia rozhoduje – ako prebieha dané rozhodnutie – je uložená v IBM Cloude a pomáha organizáciám spravovať systémy umelej inteligencie od širokej škály priemyselných hráčov. Pracovníci IBM budú tiež spolupracovať s podnikmi a pomôžu im túto novú softvérovú službu využiť.

Navyše divízia IBM Research uvoľní do komunity open source nástroj pre detekciu a zmiernenie predsudkov umelej inteligencie, ktorý prináša ďalšie nástroje, ktoré povzbudia globálnu spoluprácu pri riešení predpojatosti v prostredí umelej inteligencie.

„IBM viedla odvetvie pri vytváraní zásad dôvery a transparentnosti pre vývoj nových technológií umelej inteligencie,“ uviedla Beth Smith, generálna riaditeľka divízie Watson AI v spoločnosti IBM. „Je čas previesť tieto zásady do praxe. Poskytujeme nové nástroje transparentnosti a kontroly umelej inteligencie podnikom, ktoré ju používajú a čelia najviac potenciálnemu riziku z akéhokoľvek chybného rozhodovania.“

Tento vývoj prichádza na pozadí nového výskumu IBM Institute for Business Value, ktorý odhaľuje, že zatiaľ čo 82% podnikov zvažuje nasadenie umelej inteligencie, 60% sa obáva zodpovednosti a 63% nemá dostatok vlastných schopností na to, aby vierohodne riadili túto technológiu.

Nové funkcie IBM Trust a Transparency v IBM Cloude pracujú s modelmi postavenými na základe širokej škály strojových učebných rámcov a AI-build prostredí ako sú Watson, Tensorflow, SparkML, AWS SageMaker a AzureML. To znamená, že organizácie môžu využívať tieto nové ovládacie prvky pre väčšinu populárnych rámcov umelej inteligencie používaných firmami.

Softvérová služba môže byť tiež naprogramovaná tak, aby monitorovala jedinečné rozhodovacie faktory každého podnikového pracovného postupu, čo umožňuje prispôsobenie konkrétnemu organizačnému využitiu.

Plne automatizovaná softvérová služba vysvetľuje rozhodovania a zisťuje predpojatosť v modeloch umelej inteligencie za behu – ako sa prijímajú rozhodnutia – a zachytáva potenciálne nespravodlivé výsledky, keď sa vyskytnú. Dôležité je tiež, že automaticky odporučí dáta, ktoré sa do modelu pridávajú, aby pomohla zmierniť prípadné skreslenie, ktoré zistila.

Vysvetlenia sú uvedené v jednoducho zrozumiteľných termínoch, ktoré ukazujú, ktoré faktory boli brané do úvahy pri rozhodnutiach. Takisto záznamy o presnosti, výkonnosti a spravodlivosti modelov umelej inteligencie možno ľahko sledovať a korigovať z dôvodov zákazníckych služieb, z regulačných dôvodov alebo z dôvodov plnenia požiadaviek – ako je napr. zhoda s GDPR.

Viac informácií nájdete: Tu.

The post IBM urobila významný krok v oblasti umelej inteligencie appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Novodobé otrokárstvo, sloboda médií, feminizmus aj vojnové konflikty budú rezonovať vo filmoch Jedného sveta

21. september 2018

BRATISLAVA 21. septembra 2018 – Portréty obyčajných ľudí, ktorí svojou odvahou dokázali zvrátiť chod dejín, postaviť sa ISIS či nadnárodným koncernom, príbehy o novodobom otrokárstve, zneužívaní osobných údajov, hoaxoch, informačnej ale aj skutočnej vojne na frontoch či snímky, ktoré majú detských divákov „očkovať“ empatiou a viesť k tolerancii. Aj také ponúkne blížiaci sa Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet. V Bratislave sa uskutoční od 11. do 16. októbrav Košiciach od 15. do 18. októbra 2018, následne poputuje do vyše dvadsiatky slovenských miest.

Tematicky festival, tak ako každý rok, reaguje na aktuálne dianie a nová provokatívna téma SHUT UP! má upozorňovať na hlas tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať a vyzývať, aby sme neostali ticho. Jeden svet tento rok venujeme spomienke na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a archeologičku Martinu Kušnírovú.

„Vzdelávať aj scitlivovať ľudí na dianie okolo nás, no súčasne i v nás samých. Dávať verejnosti i jednotlivcom podnety, čo môžu spraviť – každý sám za seba, aby sme si vytvorili a udržali spoločnosť, ktorá si ctí rovnoprávnosť, toleranciu a slobodu,“ tak opisuje ciele Jedného sveta, ktorý už 19 rokov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv, jeho nová riaditeľka, režisérka a aktivistka Diana Fabiánová.

Program ponúkne divákom 67 zahraničných a domácich filmov z prestížnych festivalov, z ktorých väčšina bude na Slovensku uvedená po prvýkrát. Festivalovú kolekciu spája chuť po pravdivých informáciách, chuť podieľať sa na spoluvytváraní spoločnosti, ktorá je uvedomelá a empatická a chuť pochopiť celistvý obraz, ktorý tvorí našu dennú realitu. Nádielku filmov doplní vyše 20 sprievodných podujatí, medzi nimi diskusie s tvorcami a odborníkmi, workshopy, masterclassy, ale aj stand-up vystúpenie či čítačky kníh.

Program je rozdelený do 6 festivalových sekcií. Hlavná sekcia súťažných filmov Slovensko a Česko za ľudské práva ponúkne kolekciu 15 nových slovenských a českých dokumentárnych filmov uplynulého roka, ktoré sa na plátne zaoberajú závažnými aktuálnymi spoločenskými témami. Tri z nich – Švédi z osady režisérky Kataríny Farkašovej, Smutné jazyky Anny Gruskovej a Cirkus Rwanda Michala Vargu – budú mať na Jednom svete slovenskú premiéru. O víťazovi rozhodne trojčlenná medzinárodná porota v zložení: slovenská režisérka a producentka Iveta Grófová, britský režisér a producent Mike Chamberlain, ktorý tvorí pre medzinárodné stanice ako BBC, Arte či HBO, a český režisér a pedagóg Václav Kadrnka.

Sekcia Hrdinovia a hrdinky má za cieľ ukázať silu angažovaného jednotlivca. Patria sem portréty obyčajných ľudí, ktorým sa svojou odvahou, vytrvalosťou, originalitou a konaním podarilo dokonca zvrátiť chod dejín, poraziť nadnárodného gigantu, bojovať proti ISIS alebo kultúrnym stereotypom. „Sú to silné inšpiratívne príbehy, poukazujúce na to, čo dokáže sila ľudskej vôle a vytrvalého nasadenia,“ vysvetľuje Diana Fabiánová.

Jedným z takých príbehov je bezpochýb snímka Bojovníčka s nenávisťou, ktorá zobrazuje 70-ročnú Berlínčanku ako už 30 rokov každý deň neúnavne vyráža do boja s antisemitskými plagátmi či hákovými krížami v podchodoch, vyzbrojená sprejom, škrabkou a čistiacimi prostriedkami. Žiadne nenávistné symboly pred ňou nie sú v bezpečí.

TRAILER FILMU BOJOVNÍČKA S NENÁVISŤOU

Z druhého konca sveta zamieri na Jeden svet dokument Mama plukovníčka o hlave rodiny so siedmimi deťmi a odhodlanej policajtke, ktorá v meste na východe Konga vedie jednotku, zameranú na ochranu práv znásilnených žien a týraných detí. Dokument ponúka autentický pohľad do spoločnosti poznamenanou občianskou vojnou, ktorá však dokáže vyprodukovať i pravých hrdinov svojej doby.

TRAILER FILMU MAMA PLUKOVNÍČKA

Kultové snímky, ktoré riešia dejinné okamihy, prinesie na festivalové plátno sekcia Máte právo vedieť.  Čo sa stalo s Gréckom? pýta sa na začiatku svojho filmu Ženy zlatého úsvitu nórsky režisér Håvard Bustnes. Aby lepšie pochopil, prečo v kolíske európskej demokracie získalo hnutie vyhlasujúce rasovú nadradenosť, násilie a nenávisť takú popularitu, rozhodol sa nakrútiť dokument o ženách v jeho pozadí.

TRAILER FILMU ŽENY ZLATÉHO ÚSVITU

Ako sa na druhej strane planéty päť matiek, dcér, manželiek rôznych generácii a spoločenských vrstiev snaží vyrovnať s chaosom v jednej z najhorších kríz, v akej sa ich krajina ocitla, ukazuje dokument Ženy venezuelského chaosu. V obchodoch dochádza jedlo, v nemocniciach chýbajú lieky, politickí väzni sú za mrežami a systém ešte viac prerastá korupciou a nespravodlivosťou.

TRAILER FILMU ŽENY VENEZUELSKÉHO CHAOSU

Slepá škvrna zas odhalí fenomény, ktoré sú okolo nás, napriek tomu ich nevidíme, alebo nechceme vidieť. Patrí sem napríklad novodobé otrokárstvo, pedofília, sexuálne násilie ako aj zneužívanie osobných údajov.

Oceňovaný dokument V zajatí prinesie na plátno šokujúci príbeh päťdesiatničky Mariš, ktorá žije u svojej „majiteľky“ už  celé desaťročie. Vykonáva pre ňu všetky domáce práce 12 hodín denne a nesmie bez jej dovolenia opustiť dom. Odhaduje sa, že v modernom otroctve žije celosvetovo okolo 45 miliónov osôb a len v susednom Maďarsku je ich okolo 22-tisíc.

TRAILER FILMU V ZAJATÍ

Hráč s deťmi zas rozpráva o veľkom prípade sexuálneho zneužívania maloletých v Španielsku. Obsahuje aj unikátne svedectvo Beniteza, pedofila, ktorý za 30 rokov zneužil viac ako 20 detí. Po prvý raz sa pedofil v dokumentárnom filme priznáva k sexuálnym útokom a v psychologicky a emocionálne silnom rozhovore sa pokúša vysvetliť svoje dôvody.

TRAILER FILMU HRÁČ S DEŤMI

Nová sekcia Uhoľ pohľadu zaostrí na aktuálne fenomény slobody médií.

Zineb El Rhazoui sa netají kritickým názorom na islam a náboženstvo. Za slobodou prejavu odišla z Maroka do Francúzska, kde sa stala novinárkou v satirickom časopise Charlie Hebdo. Film Nič sa neodpúšťa sleduje aj moment, keď musí prekonať šok z teroristického útoku na jej redakcie, v ktorom zahynuli aj jej kolegovia.

TRAILER FILMU NIČ SA NEODPÚŠŤA

Majú skúsenosti s detskou pornografiou i so záznamami islamistického vraždenia. Kto sú, kde sú ukrytí a ako pracujú ľudia zodpovední za to, čo sa dnes dostane a nedostane na internet, rozpovie unikátna snímka Čističi.

TRAILER FILMU ČISTIČI

Festival neopomína ani mladých divákov, Jeden svet deťom ponúkne populárno-vzdelávacie filmy pre školákov spojené s diskusiami. „Snažíme sa v detských divákoch prebúdzať záujem o okolité dianie, očkovať ich empatiou, viesť k tolerancii a pochopeniu iných kultúr, vierovyznaní, rás. Upozorňovať na úskalia internetu i ich ochrany v reálnom ne-virtuálnom svete. Taktiež venujeme dostatok priestoru ochrane životného prostredia a návodom na šetrnú spotrebu prírodných zdrojov,“ vysvetlila Diana Fabiánová.

Mladí diváci si tak budú môcť pozrieť napríklad český príbeh Rozárka a kuchárky bez domova o 11-ročnom dievčati, ktorá už niekoľko rokov neje mäso, pretože sa jej nepáčia životné podmienky zvierat vo veľkochovoch. Jedného dňa sa stretne s kuchárkami z vegánskej reštaurácie, ktoré v minulosti prišli o domov a okrem súcitu so zvieratami sa jej otvoria aj ďalšie dôležité témy v živote.

TRAILER FILMU ROZÁRKA A KUCHÁRKY BEZ DOMOVA

Lenno a jeho rybka je zas o 10-ročnom chlapcovi, ktorý si priniesol domov novú akváriovú rybku – skalára. Majú toho dosť spoločného: Lenno dlhodobo rieši svoje sklony k násilnému správaniu a skalár je zase známy svojou agresivitou, s ktorou v akváriu útočí na ostatné rybky. Dokážu si Lenno a jeho rybka nájsť miesto medzi ostatnými?

TRAILER FILMU LENNO A JEHO RYBKA

Jeden svet sa so svojimi premietaniami bude v Bratislave konať v Kine Lumière, Kine Mladosť, Kine KLAP na VŠMU, na Filozofickej fakulta FIF UK, v KC Dunaj, Café Berlinka, školské premietania sa uskutočnia v Open Gallery a Univerzitnej knižnici, diskusie a ďalšie sprievodné podujatia aj v Artforume, v Goetheho inštitúte, Novej Cvernovke a v Klube pod lampou. Košický Jeden svet bude hostiť Tabačka Kulturfabrik a Kino Úsmev.

Hlavným organizátorom festivalu Jeden svet je organizácia Človek v ohrození.

Aktuálne info:
www.jedensvet.sk
facebook.com/FestivalJedenSvet/
instagram.com/jeden_svet/

Zobraziť fotogalériu k článku:
Novodobé otrokárstvo, sloboda médií, feminizmus aj vojnové konflikty budú rezonovať vo filmoch Jedného sveta

The post Novodobé otrokárstvo, sloboda médií, feminizmus aj vojnové konflikty budú rezonovať vo filmoch Jedného sveta appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

BILLA otvorila svoju 150. predajňu na Slovensku

21. september 2018

ŽELIEZOVCE 21. septembra 2018 – Spoločnosť BILLA otvorila vo štvrtok 20. septembra novú predajňu v Obchodnom centre v Želiezovciach na Mierovej ulici. „Táto predajňa je výnimočná tým, že ide v poradí už o 150. predajňu, ktorú na Slovensku otvárame. Pri tomto čísle však neostaneme. Billa patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie rastúcu spoločnosť medzi obchodnými reťazcami z hľadiska expanzie na Slovensku. V priebehu nasledujúcich pár rokov by sme chceli mať na Slovensku 200 predajní,“ povedal pri príležitosti slávnostného otvorenia BILLA predajne generálny riaditeľ Dariusz Bator.

BILLA otvorením tejto predajne rozšírila svoje pôsobenie aj na južnom Slovensku a zaslúžila sa o vytvorenie 25 pracovných miest. „Nová predajňa spoločnosti BILLA v Želiezovciach je umiestnená v novopostavenom objekte, ktorý zmysluplne vypĺňa priestor v centre mesta, ktorý už tri dekády zíval prázdnotou. Verím, že rovnako zmysluplne doplní chýbajúci sortiment výrobkov a uspokojí dopyt svojich zákazníkov – obyvateľov mesta Želiezovce a okolitých obcí,“ uviedol vo svojom príhovore primátor Želiezoviec Ondrej Juhász.

Čerstvé ovocie, zelenina, pečivo a mäso – to sú hlavné atribúty, o ktoré sa zákazníci posledné roky zaujímajú. Spoločnosť BILLA im prikladá vyšší význam, preto každé dve hodiny kontroluje čerstvosť ovocia a zeleniny, ktorá privíta zákazníkov hneď na vstupe do predajne. Zamestnanci zároveň každých 30 minút pripravujú pre svojich zákazníkov chrumkavý chlieb a pečivo. Široký výber sortimentu je dennodennou samozrejmosťou, na pultoch zákazníci nájdu viac ako šesťtisíc položiek.

V novej predajni BILLA má svoje miesto aj obľúbený obslužný pult mäsa s ponukou bravčového, hydinového, hovädzieho mäsa, ale aj rôznych druhov sezónnych špecialít a mäsových výrobkov. Mäso do obslužného pultu je zavážané slovenskými i zahraničnými dodávateľmi päťkrát do týždňa, čím BILLA zabezpečuje svojim zákazníkom maximálnu čerstvosť, kvalitu a servis. Okrem zvýhodnených cien mäsa a hydiny v letákových a mimoletákových akciách si v obslužnom pulte budú môcť zákazníci zakúpiť aj tovar v ponuke týždňa. V jeho blízkosti bude umiestnený aj pult s teplým jedlom, ktorého ponuka sa bude obmieňať.

Zákazníci si nebudú musieť vážiť ovocie a zeleninu sami, ale im ju odvážia pokladníci Billy priamo na pokladni. K dispozícii budú mať štyri pokladne. Samozrejmosťou pri každej predajni Billa sú parkovacie miesta, pre komfortný nákup.

Zobraziť fotogalériu k článku:
BILLA otvára svoju 150 predajňu na Slovensku

The post BILLA otvorila svoju 150. predajňu na Slovensku appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

J&T REAL ESTATE sprístupnila širokej verejnosti 3D model budúcej dopravnej infraštruktúry Bratislavy

21. september 2018

BRATISLAVA 21. septembra 2018 – Spoločnosť J&T REAL ESTATE (JTRE) sprístupnila pre širokú verejnosť 3D model dopravnej infraštruktúry Bratislavy, ktorý prezentuje existujúcu sieť električkovej, železničnej a cestnej infraštruktúry v mestských častiach Staré Mesto, Ružinov, Nové Mesto, Petržalka, Vrakuňa a Podunajské Biskupice, so zameraním na koľajovú dopravu. Model, ktorý bude umiestnený až do konca septembra vo foyeri Primaciálneho paláca, predstavuje riešenie, ako by mohla vyzerať sieť nosného dopravného systému Bratislavy – električky – už v rokoch 2022 až 2025. Tento krok nadväzuje na nedávnu prezentáciu zámeru JTRE vybudovať novú električkovú trať po trase Šafárikovo námestie cez Eurovea City, Dulovo námestie až po Trhovisko Miletičova. JTRE zároveň predložila Magistrátu hl. mesta Bratislavy podrobné závery porovnávacej štúdie alternatívnych električkových trás spracované na základe odporúčania odborných útvarov mesta..

Animovaný 3D model zobrazuje približne 60 kilometrov štvorcových mesta Bratislava v mierke 1:6 000. Rozmer modelu je 1,3m x 2,1m a na detailnej animácií zobrazuje informácie o plánovanej električkovej trati v rozlíšení 4K, doplnené o priestorový hologram budov a topografie mesta.

Električka ako nosný systém bratislavskej verejnej dopravy je vedená v radiálach, z ktorých každá vychádza z centra mesta k jeho okrajom. Aby bol tento systém plnohodnotný, je potrebné jednotlivé radiály prepojiť. Nová električková trať, ktorú JTRE navrhuje viesť trasou zo Šafárikovho námestia cez Eurovea City, Dulovo námestie až po Trhovisko Miletičova, prepojí najkratšou trasou dve najväčšie mestské časti – Petržalku a Ružinov. Zároveň, v súčinnosti s už existujúcimi traťami, vznikne centrálny električkový okruh, ktorý Bratislave doteraz chýbal. Okruh vytvorí aj ideálne podmienky pre vznik novej vrakunsko-biskupickej radiály, ktorá zabezpečí obsluhu záchytných parkovísk (P+R) pod Prístavným mostom a celého územia až po terminál integrovanej osobnej prepravy (TIOP) vo Vrakuni.

JTRE vyjadrila svoj verejný záväzok významne prispieť k zlepšeniu dopravnej obslužnosti novovznikajúceho moderného centra Bratislavy vybudovaním centrálneho električkového okruhu po trase Šafárikovo námestie – Pribinova – Košická s napojením na ružinovskú radiálu a Trnavské mýto v marci 2017. Od toho času bol projekt prezentovaný aj primátorovi a hlavnej architektke hl. mesta Bratislava, na oddelení dopravného inžinierstva a sekcii územného plánovania na Magistráte hl. mesta, v Dopravnom podniku mesta Bratislavy, OZ Lepšia doprava a prešiel aj verejným prerokovaním v MČ Ružinov. Verejnosti bol predstavený na tlačovej konferencii v septembri 2017. V uplynulých mesiacoch JTRE na základe požiadavky vedenia mesta nechala spracovať nezávislú štúdiu zameranú na porovnanie prínosov a možných negatív navrhovanej trasy v porovnaní s alternatívnymi po Landererovej a Mlynských nivách. Aj po tomto porovnaní sa navrhovaná trasa javí ako najvýhodnejšia nielen z pohľadu  technických podmienok jej realizovateľnosti, ale aj z hľadiska segregovaného vedenia a prevádzkových nákladov.

Animácia: 

Všetky informácie o novom okruhu na: www.novaelektricka.sk

Prezentačné video: 

The post J&T REAL ESTATE sprístupnila širokej verejnosti 3D model budúcej dopravnej infraštruktúry Bratislavy appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

„Až 90% úspechu pochádza z dobrého nastavenia v hlave,“ myslí si kapitán Habšuda

21. september 2018

BRATISLAVA 21. septembra 2018 – Už o týždeň odštartuje 6. ročník Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL), keď sa v otváracom zápase postavia proti sebe študenti z Brna a Trenčína.

Univerzitné hokejové mužstvo Gladiators Trenčín prešlo pred nadchádzajúcou sezónou viacerými zmenami; okrem takmer kompletnej obmeny kádra vymenilo po piatich rokoch i trénera, ktorým sa stal Branislav Jánoš. „Keď som ho spoznal, bol to môj prvý rok v A-tíme Dukly Trenčín. Bol vtedy zápas na počesť Pavla Demitru; ja som hral za „vojakov“ a on za výber Slovenska. V tom čase sa pohyboval okolo Dukly Trenčín a vďaka tomu sme sa spoznali. Je to super chlap a verím, že tak skvelo ako mu to išlo na ľade, tak mu to pôjde i na trénerskom poste. Minulý rok ma ako asistent trénera Romana Stantiena trénoval v Dubnici, teraz už bude hlavným koučom. Rozhodne to je i pre neho nová výzva, ale má skúsenosti na to, aby to zvládol,“ rozhovoril sa na úvod Miroslav Habšuda, ktorý sa stal novým kapitánom trenčianskych Gladiátorov. 26-ročný obranca obliekal naposledy dres už spomínanej Dubnice nad Váhom, predtým zbieral skúsenosti v najvyššej slovenskej súťaži – vo Zvolene a v Dukle Trenčín. „Pravdepodobne mám spomedzi všetkých hráčov odohratých najviac zápasov v extralige či prvej lige, a teda mal by som mať i najviac skúseností. Preto verím, že budem vedieť najmä novým, mladým hráčom pomôcť i v kabíne, keď budú napríklad v strese. Psychická podpora je v športe veľmi dôležitá,“ priznal Habšuda, „každý vie korčuľovať a hrať hokej, ale treba si to vedieť upratať v hlave. Môj názor je, že 85 až 90% úspechu pochádza z dobrého nastavenia hráčov v hlave. Treba si veriť. Na druhej strane pozícia kapitána rozhodne i mne prinesie niečo nové a to najmä skúsenosti, ktoré mi pomôžu v osobnom raste,“ pokračoval.

Práve EUHL ako taká ponúka priestor pre rast všetkým hráčom – študentom. Prepojenie štúdia s hokejom sa predovšetkým v zámorí poníma ako obrovská výsada. „Pre študentov je to skvelá možnosť pokračovať v hokeji. Ja osobne si myslím, že je to lepšie než keby odišli hrať do nejakej nižšej súťaže a školu by dali úplne bokom. Potom sa často stáva, že hráč má 25 rokov a zrazu zistí, že nemá nič – ani školu, ani poriadny tím a teda prácu, príjem. Zostane na Úrade práce a nevie, čo ďalej so životom,“ zamyslel sa nový trenčiansky kapitán. Hráči dokonca podľa jeho slov nepodlezú v rámci úrovne zápasov ani akúsi pomyselnú latku: „Keď som pred 4 rokmi po prvý raz zaregistroval EUHL, úrovňou mi pripomínala našu prvú ligu. Teraz po tých rokoch, čo som videl zápasy a tiež čo som i počul od mnohých hráčov, tak išla kvalita ešte vyššie. Očakávam teda, že to bude zhruba tak ako u mňa minulý rok – keď som bol v prvej lige a hrali sme proti tým lepším tímom.“ Pred Gladiátorov je ale postavená veľká výzva – keďže mužstvo prešlo takmer kompletnou obmenou, hráči pravdepodobne nebudú zohratí na takej úrovni ako tímy, kde tak radikálne zmeny nenastali. „Je pravda, že ešte nie sme veľmi zohratí a každý prišiel odinakadiaľ – niekto z Dubnice, z Púchova, z junioriek. Dôležité ale je, že máme šikovného trénera, ktorý keď nastaví systém a keď každý bude vedieť čo má robiť, rozhodne to bude fungovať. Je to záležitosť však množstva tréningov a najmä zápasov. Aj preto najmä do úvodných stretnutí budeme vstupovať s pokorou a učiť sa vyslovene na vlastných chybách,“ vyslovil na záver Habšuda.

The post „Až 90% úspechu pochádza z dobrého nastavenia v hlave,“ myslí si kapitán Habšuda appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Záhrada pod Starým zámkom v Banskej Štiavnici víta návštevníkov novým altánkom

21. september 2018

BANSKÁ BYSTRICA/BANSKÁ ŠTIAVNICA 21. septembra 2018 – Týždeň dobrovoľníctva dosiahol v Banskej Štiavnici skvelé výsledky. Vďaka programu Kelt pomáha prírode, dobrovoľníkom z Nadácie Ekopolis, Združeniu turizmu Banská Štiavnica a miestnej komunite sa podarilo postaviť nový altánok a zveľadiť záhradu pod vyhľadávaným Starým zámkom. Domáci obyvatelia, ako aj návštevníci mesta tak získali príjemné miesto na opekanie, či pikniky.

Pivná značka Kelt prostredníctvom projektu Kelt pomáha prírode podporuje už druhý rok v poradí komunity ľudí, ktoré radi trávia čas v prírode a pri stretnutiach s priateľmi, a zároveň organizujú aktivity na vyčistenie a skrášlenie ohnísk. Tento rok Kelt podporil úpravu banskoštiavnickej Záhrady pod Starým zámkom. „Pivo Kelt sa vždy spájalo so šikovnými a zručnými chlapmi. Sme veľmi radi, že aj v Banskej Štiavnici sa zišla široká komunita a aj vďaka našej podpore mohla svojimi silami pripraviť pre domácich, ale aj návštevníkov takýto krásny priestor,“ povedala Andrea Malovcová, brand manažérka značky Kelt.

 

Po letných prípravných prácach a stavbe oporného múru sa dobrovoľníci pustili na začiatku septembra aj do výstavby samotného altánku. Počas Týždňa dobrovoľníctva sa do prác zapojilo v Záhrade pod Starým zámkom 30 dobrovoľníkov z Nadácie Ekopolis, Združenia turizmu Banská Štiavnica, ale i miestnej komunity. Dobrovoľníci pomáhali pri ukončení výstavby altánku, úprave priestoru na opekanie, či zveľaďovaní okolia prostredníctvom zberu odpadu, stavby chodníkov a brúsenia lavičiek. Vynovený priestor si môžu návštevníci prvýkrát vychutnať na slávnostnom otvorení počas Festivalu Amplión, ktorý sa uskutoční v dňoch 28. až 30. septembra.

Cieľom projektu bolo zveľadiť záhradu tak, aby na  jeseň mohla vítať domácich, ako aj návštevníkovaokončievaní nového priestoru na piknikovanie a stretnutia.toré trávia , ktorí Banskú Štiavnicu navštevujú kvôli turistike či oddychu. Spoločne s dobrovoľníkmi sa nám podarilo vytvoriť priestor na kvalitné trávenie času s priateľmi pri stretnutiach v prírode,“ hovorí Martin Macharík, predseda Združenia turizmu v Banskej Štiavnici.

Databázu verejne dostupných ohnísk a piknikových miest, ktorú pre všetkých milovníkov prírody pripravila pivná značka Kelt, nájdete na stránke  www.ohniska.sk.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Záhrada pod Starým zámkom v Banskej Štiavnici víta návštevníkov novým altánkom

The post Záhrada pod Starým zámkom v Banskej Štiavnici víta návštevníkov novým altánkom appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Video ochutnávka Divadelnej Nitry 2018

20. september 2018

NITRA 20. septembra 2018 – REagujte na 27. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018, ktorý sa bude konať od 28. septembra do 3. októbra. Ste zvedaví, čo na Vás čaká počas jedného z najvýznamnejších divadelných festivalov na Slovensku? Prinášame Vám video ochutnávku hlavného programu! Téma: – RE

13 inscenácií tvorcov z 8 krajín na rôznorodých festivalových javiskách počas nabitých 6 dní divadelného ošiaľu v hlavnom programe.

HLAVNÝ FESTIVALOVÝ PROGRAM V 14 MINÚTACH

 

MÔJ BOJ, Poľsko                                                                                                                                                          
TR Warszawa
Réžia: Michał Borczuch
28. 9. 2018, 18.00 – 22.00, Divadlo Andreja Bagara v Nitre – Veľká sála, s prestávkou

6 zväzkov, asi 3 600 strán, milióny výtlačkov, preklady do desiatok jazykov. Rozmerný Knausgårdov román o boji s každodennosťou doslova hltajú čitatelia a vášnivo o ňom diskutujú literárni vedci. Režisér Michał Borczuch a herci varšavského divadla prinášajú strhujúcu inscenáciu o túžbe človeka po normálnosti a obyčajnom živote. Inscenácia patrí v Poľsku k najoceňovanejším aj najdiskutovanejším dielam sezóny.

REminiscencia

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJI

BATACCHIO, Česká republika  
Cirk La Putyka
Réžia: Maksim Komaro
3. 10. 2008, 19.30 – 20.40, Divadlo Andreja Bagara v Nitre – Veľká sála,

Neviete, čo to je teeterboard? Na predstavení špičkového českého súboru Cirk La Putyka s názvom Batacchio sa to určite dozviete. Ba čo viac, budete obdivovať virtuozitu gymnastiky a vzrušujúcu akrobaciu, pobavíte sa na groteskných výstupoch i kabaretných hudobných číslach, účinkujúci vás prekvapia magickými trikmi či živou komunikáciou s obecenstvom. Skrátka, REtro klasického cirkusového sveta spred 100 rokov v spojení s novým cirkusom v celej jeho rozmanitosti a pod taktovkou fínskeho režiséra.

REpublika 100

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJI

Zoberte deti do divadla na nový cirkus! V obehu sú posledné vstupenky so zľavou pre deti na legendárny súbor Cirk La Putyka a ich dielo Batacchio.

ĽUDIA, MIESTA A VECI, Slovensko                                                                                                                          
Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Réžia: Marián Amsler
1. 10. 2018, 18.00 – 20.50, Divadlo Andreja Bagara v Nitre – Veľká sála

Príbeh mladej ženy, ktorá sa ocitne v liečebni pre drogovo závislých, je dnes mimoriadne pútavý – týka sa mnohých. V sugestívnom spracovaní na scéne Divadla Andreja Bagara sa z neho stáva priam klasická dráma s očistným záverom. Skvelé herecké výkony, veľkolepé scénografické riešenie a tragický rozmer okorenený humorom odkrývajú dilemy súčasného človeka, krízu rodiny, vzťahov, absenciu viery v Boha i vo vlastné schopnosti. Je návrat do REality po tom všetkom možný?

REsocializácia

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJI

PIESOK V OČIACH, Libanon & Nemecko
Autor a réžia: Rabih Mroué
29. 9. 2018, 16.00 – 17.05, 21.00 – 22.05, Staré divadlo Karola Spišáka – Štúdio Tatra

Vraždenie zo strany hnutia ISIS považujeme za neprijateľné. A čo zabíjanie teroristov pomocou dronov? Libanonsko-nemecký konceptuálny tvorca nastoľuje vo svojej inscenovanej prednáške aktuálne otázky etiky a morálky dnešnej spoločnosti. Prepája fiktívny svet médií a kinematografie s REalitou zabíjania. Rabih Mroué neponúka odpovede. Zobrazuje skutočnosť z viacerých pohľadov, aby si divák na základe predložených faktov našiel odpoveď sám.

REakcia

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJI
VSTUPENKY V PREDAJI

NOC, Portugalsko                                                                                                                                                         
circolando – transdisciplinary creation space
Réžia: André Braga & Cláudia Figueiredo
30. 9. 2018, 18.00 – 19.40, Divadlo Andreja Bagara v Nitre – Veľká sála

Noc je časom snov, duchov, ale aj zločinov a násilia. Počas noci sa človek konfrontuje s vlastnými podvedomými procesmi a charakterom. Zdanlivú intimitu noci môžu narušiť cudzie elementy alebo vlastné egá. Traja outsideri sa schádzajú, aby rozohrali fyzicky náročný a vyčerpávajúci boj o lepšie miesto vo svete a o lepší život. Tanečno-divadelná performancia Noc prináša na javisko REalitu nočnej ulice s divokou energiou a dynamickou hudbou Dja André Piresa.

Realita

TRAILERVSTUPENKY V PREDAJI

MAĎARSKÝ AGÁT, Maďarsko                                                                                                                                   
Koncept a réžia: Kristóf Kelemen & Bence György Pálinkás
2. 10. 2018, 17.30 – 18.30, 20.30 – 21.30, Staré divadlo Karola Spišáka – Štúdio Tatra

Ekológia verzus politika. Môže sa stať strom predmetom vášnivých politických diskusií? Mladí tvorcovia sa v inscenácii zaoberajú vzťahom maďarského národa k agátom. Agát biely síce pochádza zo Severnej Ameriky, no za tristo rokov sa stal pre Maďarov národným stromom a pre Viktora Orbána zasa zbraňou proti diktátu Európskej únie, ktorá chce obmedziť negatívny vplyv agátov na životné prostredie. A my sledujeme číre politické divadlo bez pátosu s poriadnou dávkou irónie a satiry.

REakcia

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJIVSTUPENKY V PREDAJI

33 OTÁČOK ZA MINÚTU A PÁR SEKÚND, Libanon & Nemecko                                                                       
Text a réžia: Rabih Mroué & Lina Saneh
1. 10. 2018, 16.30 – 17.30, 21.15 – 22.15, Divadlo Andreja Bagara v Nitre – Štúdio

Akú stopu po sebe človek zanechá vo svete digitálnych technológií, keď zomrie? Rabih Mroué a jeho partnerka Lina Saneh REkonštruujú posledné momenty života libanonského ľavicového aktivistu a nechávajú nás sledovať udalosti po jeho zmiznutí. V preformátovanej inštalácii bez hercov budú diváci tento príbeh sledovať optikou komunikačných nástrojov súčasného sveta – mobilov, televízie a sociálnych sietí.
REkonštrukcia

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJI
VSTUPENKY V PREDAJI

TAK ĎALEKO, AKO MA POVEDÚ KONČEKY PRSTOV, Spojené kráľovstvo & Libanon                                
Réžia: Tania El Khoury
29. 9. 2018, 30. 9. 2018, 1. 10. 2018, 2. 10. 2018, Divadlo Andreja Bagara v Nitre – suterén

Aké to je, keď vás hlboko zasiahne príbeh niekoho, koho nepoznáte? Napríklad sýrskeho utečenca? Kam až môžu človeka priviesť končeky prstov? Intímna performancia, v ktorej sa prostredníctvom dotykov, hudby a príbehu vždy len jeden divák vydáva na cestu, kde stretáva ľudí rôznych osudov, rás, vyznaní. Na cestu súcitu a pochopenia.

REaktivizácia

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJIVSTUPENKY V PREDAJIVSTUPENKY V PREDAJI
VSTUPENKY V PREDAJI

AMERICKÝ CISÁR, Slovensko                                                                                                                                    
Štúdio 12 & Divadlo Pôtoň
Martin Pollack
Réžia: Iveta Ditte Jurčová
Dramatizácia: Michal Ditte
29. 9. 2018, 16.00 – 17.15, 21.00 – 22.15, Divadlo Andreja Bagara v Nitre – Štúdio

REtrospektívny pohľad na útek státisícov obyvateľov Haliče odhaľuje jasné paralely s fenoménmi migračnej krízy súčasnosti. V komornom priestore sú diváci spolu s päticou hercov stiesnení ako pasažieri po okraj naplnenej lode plaviacej sa k pobrežiu „zasľúbenej“ Ameriky. O to silnejšie pôsobia ich jednoduché a dojímavé príbehy. Reportážny charakter prózy rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka sa v koprodukčnej inscenácii dvoch alternatívnych divadiel snúbi s poetickým konceptom režisérky Ivety Ditte Jurčovej.

REtrospektíva

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJI
VSTUPENKY V PREDAJI

Neváhajte, lístky na Amerického cisára sa rýchlo míňajú!

ZNOVUZJEDNOTENIE KÓREÍ, Slovensko                                                                                                                
Štátne divadlo Košice
Joël Pommerat
Réžia: Júlia Rázusová
2. 10. 2018, 17.30 – 20.10, Divadlo Andreja Bagara v Nitre – Štúdio

Súčasný francúzsky dramatik Joël Pommerat v sérii situácií zameraných na medziľudské vzťahy skúma krehké koalície aj zárodky opozičných nálad, ktoré vznikajú medzi mužom a ženou podobne ako medzi rozdelenými národmi. A Júlia Rázusová, REprezentantka progresívneho prúdu domácej divadelnej tvorby, svoju poetiku prepojila s výtvarníčkou Markétou Plachou, čím vznikla mizanscénicky originálna a vizuálne pútavá inscenácia, v ktorej navyše funguje vzácna herecká súhra.

REvanš

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJI

Neváhajte, lístky na Znovuzjednotenie Kóreí sa rýchlo míňajú!

SÁM A ESMERALDA, Slovensko – Sprievodný program
Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre
Martina Montelius
Réžia: Linda Keprtová
2. 10. 2018 10.00 – 11.20, Staré divadlo Karola Spišáka – Veľká sála

Švédska dramatička Martina Montelius vystavala poctu fantázii, ktorá môže byť cestou zo všednosti a života zviazaného obmedzeniami, na téme detskej osamelosti. Hre dominuje Sám, jeho stará mama so záhadnou futbalovou kariérou a slávna cirkusová umelkyňa Esmeralda. Kým Sám a jeho otec hľadajú cestu k vzájomnému pochopeniu, v príbehu sa prelína skutočný svet so svetom fantázie.

REpublika 100

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJI   

ČECHY LEŽIA PRI MORI (Zatvorte oči… Počujete, ako šumí?), Česká republika                             
Naivní divadlo Liberec
Radek Malý, Vít Peřina, Michaela Homolová
Réžia: Michaela Homolová
1. 10. 2018, 9.00, Staré divadlo Karola Spišáka – Štúdio Tatra

Magický podmorský svet, v ktorom sa majestátne vlnia medúzy, preletujú rybky, svietia koraly aj oči veľrýb. V ktorom môžete plávať i spať v mušli. Jedno z najlepších európskych divadiel pre deti opäť zavíta do Nitry. Tentoraz s poetickou kolážou z básní skvelého súčasného autora. Hoci inscenácia Čechy ležia pri mori je určená deťom od šiestich rokov, jej čaru podľahnú aj ich rodičia a starí rodičia, divadelníci i výtvarníci – skrátka všetci, ktorí vedia oceniť unikátne spojenie krásy slova, obrazu a hudby.

REpublika 100

TRAILER
VSTUPENKY V PREDAJI  

WOW!, Slovensko                                                                                                                                                        
Debris Company
Eugen Gindl
Koncept a réžia: Jozef Vlk
Choreografia: Stanislava Vlčeková
3. 10. 2018, 17.30 – 18.30, Divadlo Andreja Bagara v Nitre – Štúdio

REnomovaní tvorcovia z Debris Company prepájajú súčasný tanec s hlbšími filozofickými úvahami o civilizácii a človeku, ktorého pôsobenie na planéte je prokreatívne i ničivé zároveň. Poetické texty Eugena Gindla prúdia priestorom ako šepot asociácií a slovných impulzov, ktoré sa vzápätí pretavujú do pôsobivých scénických obrazov. Silný vizuálny koncept sa nasycuje pohybom tanečníkov, ale aj ambientnou hudbou režiséra Jozefa Vlka. Vztýčený ukazovák nad stavom sveta je zabalený do maximálne príťažlivého obalu s osvedčenou značkou.

REflexia

TRAILER

Ľutujeme, toto predstavenie je už vypredané. Ďakujeme za Váš záujem a veríme, že si vyberiete iné predstavenie z programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018. Tešíme sa na Vašu návštevu.

STALKER, Slovensko                                                                                                                                                    
Teatro Tatro
Scenár a réžia: Ondrej Spišák
30. 9. 2018, 21.30 – 23.10, Kasárne, zraz divákov pri bráne od Dobšinského ulice o 21.00

Kultové Teatro Tatro s nenapodobiteľnou poetikou pozýva na návštevu do tajuplnej „zóny“, v ktorej na vlastnú päsť dokážu prežiť iba ilegálni stalkeri. Sci-fi klasika bratov Strugackých ožíva v tesnej blízkosti diváka, čo robí pobyt a zážitky v zóne ešte podmanivejšími.

REinkarnácia

TRAILER

Ľutujeme, toto predstavenie je už vypredané. Ďakujeme za Váš záujem a veríme, že si vyberiete iné predstavenie z programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2018. Tešíme sa na Vašu návštevu.

VSTUPENKY V PREDAJI

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018 sa začne 28. septembra a potrvá do 3. októbra. Vstupenky na všetky predstavenia, ktoré ponúkne, sú v predaji online aj v pokladnici festivalu vo foyer budovy Divadla Andreja Bagara v Nitre v pracovných dňoch od 14. 00 do 17.00.

SPOT
https://www.youtube.com/watch?v=JjT6GH6pKNU

HLAVNÝ PROGRAM
http://www.nitrafest.sk/domov/program-2018/hlavny-program-2018/

SPRIEVODNÝ PROGRAM
http://www.nitrafest.sk/domov/program-2018/sprievodny-program-2018/

INFORMÁCIE O VSTUPENKÁCH
http://www.nitrafest.sk/domov/vstupenky-a-ubytovanie/info-o-vstupenkach/

Všetky aktuálne informácie nájdete na: www.nitrafest.skwww.facebook.com/divadelna.nitra

Záštitu nad Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra prevzal
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska,
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica
A primátor Mesta Nitra Jozef Dvonč.

Hlavný organizátor:
Asociácia Divadelná Nitra

Hlavní spoluorganizátori:
Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra, Divadelný ústav Bratislava

Spoluorganizátori:
Amnesty International, EDUMA, Institut dokumentárního filmu, Praha, Kinoklub Tatra Nitra,
Krajská knižnica Karola Kmeťka, Krajské osvetové stredisko, Living Memory, Mareena,
Materské centrum Klokanček, Motolino, Nitrianska galéria, OZ Pokoj a dobro, Ponitrianske múzeum,
Post Bellum SK, Súkromné konzervatórium v Nitre, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
–  Krajské stredisko Nitra, ZŠ kniežaťa Pribinu Nitra, ZŠI pre slabozrakých a nevidiacich Bratislava,
ZUŠ J. Rosinského v Nitre

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018 – RE z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu.

The post Video ochutnávka Divadelnej Nitry 2018 appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

SZRB Asset Management mení názov na Slovak Investment Holding

20. september 2018

BRATISLAVA 20. septembra 2018 – Akciová spoločnosť SZRB Asset Management oznamuje svoje premenovanie na Slovak Investment Holding. Rebrandingom prechádzajú aj ďalšie spoločnosti z portfólia Slovak Investment Holding.

Generálny riaditeľ Slovak Investment Holding Ivan Lesay vysvetľuje dôvody tohto kroku: „Spoločnosť SZRB Asset Management dosiahla svojím viac než štvorročným pôsobením na trhu reputáciu spoľahlivého, širokospektrálneho, inovatívneho a úspešného investičného partnera. Podporu investícií sme zastrešovali pomocou viacerých platforiem. Nakoľko Slovak Investment Holding (SIH) bol tou vlajkovou loďou, kde sa stretávalo najviac investičných projektov, naši partneri prirodzene časom začali vnímať celú našu skupinu práve pod týmto menom. SIH aj po zmene mena ostáva v 100-percentom vlastníctve Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Materskej banke sme za doterajšiu aj budúcu podporu a spoluprácu vďační.“

SIH a jeho spoločnosti podporujú projekty z oblasti infraštruktúry, energetickej efektívnosti, odpadového hospodárstva, sociálnej ekonomiky a malých a stredných podnikov. Finančné prostriedky na realizáciu investícií čerpajú z Európskych štrukturálnych a investičných fondov a zo zdrojov verejných a súkromných investorov. SIH financuje projekty na báze návratnej finančnej pomoci, teda nie grantovým spôsobom. To znamená, že všetky finančné zdroje zainvestované skupinou SIH sa spätne splácajú a následne sú skupinou SIH opätovne využívané na podporu nových projektov. „V oblastiach, kde je to ekonomicky možné, považujeme návratné financovanie za najefektívnejší spôsob využívania verejných, investičných zdrojov,“ vysvetľuje generálny riaditeľ SIH Ivan Lesay.

Okrem zmeny názvu SIH budú premenovávame aj ďalšie spoločnosti v rámci tejto skupiny. Slovenský záručný a rozvojový fond, s.r.o. bude po novom National Development Fund I., s. r. o. (NDF I.). Pôvodný Slovak Investment Holding, a.s. mení svoj názov na National Development Fund II., a.s. (NDF II.). Názov spoločnosti Slovak Asset Management, správ. spol., a. s. ostáva zachovaný. Aktivity súvisiace s poradenstvom v rámci Investičného plánu pre Európu budú združené pod hlavičkou European Investment Advisory.

The post SZRB Asset Management mení názov na Slovak Investment Holding appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

O najlepšie komunikujúcej inštitúcii za rok 2018 rozhodne aj verejnosť

20. september 2018

BRATISLAVA 20. septembra 2018 – Verejnosť hlasuje za spoločnosti, s ktorých komunikáciou má najlepšie skúsenosti.

Internetové hlasovanie v rámci ankety Hermes Komunikátor roka 2018 prebieha na web stránke www.cenyhermes.sk a potrvá do 18. októbra. Spoločnosti, za ktoré môže verejnosť hlasovať, sú rozdelené do piatich kategórií: Bankovníctvo, Poisťovníctvo, Telekomunikácie, Obchodné reťazce a Automobily.

„Teší nás, že sa každoročne do hlasovania verejnosti zapája čoraz viac Slovákov. Názor verejnosti prináša spoločnostiam dôležitú spätnú väzbu, a zároveň motivuje víťazov udržať si dôveru verejnosti aj naďalej,“ vyjadrila sa Tina Gvučš, projektová manažérka agentúry 2lovebrands, ktorá anketu organizuje.

Víťazná spoločnosť bude vyhodnotená v rámci každej kategórie samostatne. Okrem toho verejnosť určí aj absolútneho víťaza Ceny verejnosti 2018 za všetky kategórie spolu.

Spoločnosti majú tiež možnosť prihlásiť komunikačné projekty a súťažiť o Cenu agentúry 2018 v kategóriách: Krízová komunikácia, Starostlivosť o klienta, Najlepší interiér predajného priestoru, Najefektívnejšie využitie nových médií, Inovatívny marketingový prístup, Interná komunikácia a Spoločenská zodpovednosť.

Prihlásiť projekt je možné najneskôr do 31. októbra 2018. Výsledky súťaže sa dozvieme na slávnostnom odovzdávaní cien Hermes Komunikátor roka už 20. novembra 2018 v Bratislave.

The post O najlepšie komunikujúcej inštitúcii za rok 2018 rozhodne aj verejnosť appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Jozef Karika dosiahol rekordný úspech

19. september 2018

BRATISLAVA 19. septembra 2018 – Nový román Jozefa Kariku Priepasť dosiahol to, čo sa doteraz nepodarilo žiadnej slovenskej knihe. Počas prvého dňa predpredaja zaznamenal najvyššie čísla predajnosti v celej histórii kníhkupectva Martinus.
Pritom kniha Priepasť vyjde až 16.októbra v rámci veľkej akcie vydavateľstva Ikar Knižný kompas.

O tom, že Jozef Karika patrí medzi top slovenských spisovateľov niet pochýb. Ako informuje kníhkupectvo Martinus, ide o najvyšší denný predpredaj slovenského autora v celej histórii Martinusu.
Za jeden deň sa podobný rekord podaril iba jednej knihe a tou bolo ôsme pokračovanie série o čarodejníckom učňovi Harry Potter a prekliate dieťa. Celkovo možno povedať, že je iba veľmi ojedinelým prípadom, že sa kniha v prvý deň predpredaja dostane na prvé miesto v rebríčku bestsellerov.

Tento úspech prekvapil aj samotného autora. „Nemám na to slov. Prosto mám najfantastickejších čitateľov a čitateľky, veľmi im za takú podporu ďakujem.“ vyjadril sa Jozef Karika.

O čom je kniha Priepasť?

Bývalý lezec trpiaci panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať.
Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu. Za svoju zvedavosť kruto zaplatí – sám sa ocitne na hrane priepasti.

Je stará legenda horských vodcov o nadprirodzenej sile zhadzujúcej ľudí do hlbín iba strašidelná fáma, alebo obsahuje zrnko pravdy? Nová nebezpečná kniha od autora fenomenálnej Trhliny – majstra strachu Jozefa Kariku, ktorá vás chytí a strhne. Do priepasti.

The post Jozef Karika dosiahol rekordný úspech appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Slovenská nadácia srdca, platforma „MOST – Spolu chránime Vaše srdcia, varuje pred obezitou: Výrazne skracuje život a dokázateľne zvyšuje úmrtnosť.

19. september 2018

BRATISLAVA 19. septembra 2018 – Vysoký krvný tlak, diabetes,  zvýšený cholesterol – všetky tieto ochorenia úzko súvisia s obezitou.  Hovorí sa im aj vražedné trio – spolu totiž zabíjajú srdce.  Obezita je zodpovedná za 60 % zvýšenie rizika rozvoja diabetes mellitus 2. typu, za 20 % zvýšenie rizika rozvoja artériovej hypertenzie a ischemickej choroby srdca (ICHS), a tiež za 10 až 30 % nárast rakovinových ochorení. Dá sa povedať, že je to centrum „zla“ v tele pre naše zdravie.

Druhý ročník spoločnej platformy Slovenskej nadácie srdca, Únie pre zdravšie srdce a Slovenskej kardiologickej spoločnosti s názvom MOST – Spolu chránime Vaše srdcia, sa v roku 2018 sústredí práve na obezitu, ktorá je jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov nielen ochorení srdca a ciev, ale má výrazne nepriaznivý vplyv na naše zdravie ako také. Slovenská nadácia srdca sa edukáciou širokej populácie zaoberá už 12 rokov, pričom z roka na rok sa zvyšuje záujem jednak odbornej, ale najmä laickej verejnosti o účasť na projekte. Spoločne tak budujeme zodpovedný a preventívny prístup každého jednotlivca k vlastnému zdraviu.

Obezita je chronické progresívne ochorenie zapríčinené energetickou nerovnováhou medzi príjmom a výdajom kalórií. Je charakterizované hromadením tuku. Vedie k štrukturálnym a funkčným zmenám orgánov, významne ovplyvňuje úmrtnosť a tiež aj kvalitu a dĺžku života obézneho človeka.  S obezitou sa spája diabetes druhého typu, vysoký krvný tlak, poruchy metabolizmu tukov a bielkovín, ateroskleróza a zvýšené hodnoty kyseliny močovej. Čím v skoršom veku obezita vznikne, tým negatívnejšie vplýva na organizmus. Deti a adolescenti s nadváhou majú viac než 40-krát vyššie riziko rozvoja metabolických zmien vedúcich ku kardiovaskulárnym ochoreniam a cukrovke! „V súčasnosti je preukázané, že obezita, najmä nahromadenie vnútrobrušného tuku je jasným rizikovým faktorom srdcovocievnych ochorení. Obezita priamo súvisí s ich vznikom a rozvojom. Tieto ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku a v celom západnom svete.  Na Slovensku máme aj kvôli obezite priemernú dĺžku života iba 76,7 roka a naďalej zaostávame za priemerom EÚ,“ hovorí MUDr. Eva Gonçalvesová, CSc. – primárka Oddelenia pre zlyhávanie a transplantáciu srdca, NÚSCH, a.s.

Kardiovaskulárne ochorenia, teda ochorenia srdca a ciev zahŕňajú ischemickú chorobu srdca, poruchy srdcového rytmu  (napríklad takzvaná fibrilácia predsiení), ischemickú chorobu dolných končatín, ochorenia ciev zásobujúcich mozog (ich poškodenie aterosklerózou je príčinou vysokého rizika mozgovej mŕtvice u obéznych pacientov). Riziko kardiovaskulárnych ochorení plynule stúpa so zvyšujúcim sa BMI, a to už od hodnoty 21 kg/m2. Toto riziko bolo vyčíslené na 9 % za každý bod body mass indexu (tzn., že jedinci s BMI 23 kg/m2 majú riziko kardiovaskulárnych ochorení o 18 percent vyššie, než ľudia s BMI 21 kg/m2). Riziko mozgovej mŕtvice stúpa o celých 6 % za každý bod BMI, pritom platí, že muži majú riziko postihnutia mozgových ciev vyššie ako ženy. Na srdce obézneho človeka sú kladené oveľa vyššie nároky než u človeka s normálnou hmotnosťou. Srdce potrebuje zásobovať krvou obézne telo a preto je nútené zvyšovať svoj  výdaj. Týmto dlhodobým chronickým preťažením srdca ako pumpy, dochádza k zhrubnutiu ľavej srdcovej komory a následne môže postupne vzniknúť zlyhávanie srdca. Nahromadenie vnútorného viscerálneho tuku sa zase priamo spája s vyšším rizikom náhlej smrti kvôli srdcovej  arytmii. Až za 90 percent srdcových infarktov môžu ovplyvniteľné rizikové faktory, medzi ktoré patrí aj obezita. Jedinou dlhodobou šancou, ako zlepšiť svoj zdravotný stav a zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu srdca, je zmena stravovania a pohybových aktivít. „Viac ako 5 miliónov ľudí ročne zomiera v dôsledku inaktivity, dostatočnú pohybovú aktivitu má iba 30 percent populácie. Zdravotné benefity pravidelného cvičenia sú však  nezávislé od redukcie hmotnosti  a fyzicky zdatní jedinci s  nadhmotnosťou či obezitou, majú podobné riziko mortality ako zdatní  jedinci s normálnou hmotnosťou,“ upozorňuje MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD. – predsedníčka obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Priberanie na hmotnosti vedie k abnormálnej alebo zníženej citlivosti na inzulín (inzulínovej rezistencie) s počiatočným zvýšením a následným poklesom sekrécie inzulínu.  Vzniká diabetes- ochorenie, pri ktorom bez liečby nekontrolovateľne stúpa hladina cukru v krvi. Riziko vzniku diabetu je päťnásobne zvýšené u ľudí s BMI viac ako 25 a 28-násobne u tých, ktorí majú BMI viac ako 30, oproti ľuďom s BMI 21. Diabetes mellitus v súčasnej dobe postihuje na Slovensku asi 400 000 obyvateľov, ďalších asi 100 000 obyvateľov má spomínaný prediabetický rizikový syndróm. Celková predpokladaná dĺžka života je teda u diabetikov skrátená o štvrtinu, v skupine 40 až 60-ročných môže dokonca klesnúť až o 30 – 40 percent. Diabetes mellitus je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií na dolných končatinách. Veľmi vážna je hrozba srdcovocievnych ochorení, ktoré sú u pacientov s diabetom 4 až 8-krát častejšie, ťažšie sa liečia a v porovnaní s populáciou bez diabetu majú aj horšiu prognózu. Asi polovica pacientov má už pri prvom diagnostikovaní cukrovky druhého typu srdcovocievne komplikácie. „Cukrovka a obezita sú ako dve spojené nádoby. Podľa literatúry má viac ako 80 % pacientov s novodiagnostikovanou cukrovkou zvýšenú hmotnosť, pričom viac ako 40 % má obezitu. Na Slovensku je podľa nedávnej štúdie DiaSTATUS podiel obezity ešte vyšší a presahuje 60 %. Zatiaľ čo nadváha zvyšuje riziko cukrovky 3-5 násobne, obezita toto riziko zvyšuje 7-28x, pričom riziko je vyššie, ak sa jedná o  tzv. centrálny typ obezity, keď sa tuk hromadí najmä v oblasti trupu, brucha a vnútrobrušnej oblasti. Mali by sme preto poznať svoje hodnoty indexu telesnej hmotnosti (tzv. BMI), ale aj obvodu pása. Preventívne vyšetrenia by sa mali pravidelne robiť  u všetkých obéznych pacientov  v ročných intervaloch.  Prírastok telesnej hmotnosti  riziko zvyšuje a naopak, redukcia telesnej hmotnosti riziko významne znižuje. Viac sa hýbať a menej jesť sa určite oplatí,“ hovorí MUDr. Emil Martinka, PhD., primár diabetologického oddelenia, NEDÚ.

U väčšiny ľudí dochádza pri obezite k zvyšovaniu hladiny cholesterolu kvôli kombinácii dedičnosti a zvýšeného príjmu tukov a cholesterolu v strave. Predpokladá sa, že minimálne jedna tretina obyvateľstva v SR má zvýšené hladiny cholesterolu – nie sú teda v medziach normy, vzhľadom k ich stupňu kardiovaskulárneho rizika. Veľmi znepokojujúci je fakt, že viac ako 80 percent ľudí, ktorí patria do vysoko rizikových skupín populácie, nedosahuje normálne hodnoty cholesterolu. Normálne hodnoty cholesterolu teda dosahuje menej ako jedna pätina populácie!  Vysoká hladina cholesterolu je príčinou aterosklerózy, čiže kôrnatenia tepien. Výsledkom sú závažné zdravotné komplikácie: srdcový infarkt, mozgová porážka, nedokrvenie dolných končatín, postihnutie obličiek, poruchy erekcie u mužov. Existuje množstvo dôkazov, ktoré hovoria o vzťahu medzi hladinou cholesterolu a rozvojom srdcovo-cievnych či mozgovo-cievnych komplikácií. Preto treba hladinu cholesterolu dôsledne kontrolovať, snažiť sa ju znížiť zmenou životného štýlu a pohybovou aktivitou. Ak sa to nedarí, je potrebná farmakologická liečba, najčastejšie sa používajú statíny. „Pacienti majú často tendenciu vplyvom rôznych faktorov, napr. obáv z nežiaducich účinkov, hoci často neopodstatnených, túto liečbu opúšťať, alebo neužívať presne podľa odporúčaní. Možno s istou nadsádzkou je však možné povedať, že najzávažnejším nežiaducim účinkom statínov je ich neopodstatnené vynechanie. Prečo? Pretože pretrvávajúca vysoká hladina cholesterolu a s ňou spojená veľmi vysoká miera KV rizika, vedie ku srdcovému infarktu, či cievnej mozgovej príhode, alebo inej kardiovaskulárnej komplikácii,“ hovorí prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., kardiológ/dekan UPJŠ Lekárska fakulta a Univerzitná nemocnica L. Pasteura, Košice.

Vysoký krvný tlak, čiže hypertenzia, vzniká často ako následok neriešeného problému nadváhy a obezity. Udáva sa, že obvod pása u mužov viac ako 102 cm a u žien viac ako 88 cm,  je významným rizikovým faktorom. Hypertenzia ako jedna z najčastejších chronických chorôb je rizikovým faktorom pre mnohé ďalšie kardiovaskulárne ochorenia, napríklad pre srdcové zlyhávanie, mozgový infarkt, chronickú ischemickú chorobu srdca či infarkt myokardu. Je preto potrebné liečiť ju včas, aby sa zabránilo vzniku mnohých vážnych komplikácií. K nefarmakologickým opatreniam jednoznačne patrí kontrola hmotnosti. „V prípade nadváhy alebo  obezity, ktorými na Slovensku trpí viac ako polovica dospelej populácie, je potrebné upraviť príjem a výdaj energie tak, aby sa dosiahla redukcia hmotnosti. Pokles hmotnosti o 5 kg môže priniesť zníženie krvného tlaku približne o 4 mmHg. Najefektívnejším spôsobom zlepšovania prístupu pacientov k liečbe a liečebnému režimu, je podľa európskych odporúčaní použitie fixných kombinácií liekov, či už od začiatku liečby alebo v jej priebehu. Ich používanie má hneď niekoľko výhod: nižší počet tabliet, ktoré pacient musí užívať, vyššia účinnosť liečby a nižšie riziko nežiadúcich účinkov. Účinná kombinovaná liečba zároveň priaznivo ovplyvňuje tzv. celkové kardiovaskulárne riziko a znižuje výskyt KV príhod,“ vysvetľuje MUDr. Ivana Šoóšová, PhD., FESC – primárka ambulantného oddelenia NÚSCH, a.s. Bratislava, správkyňa Slovenskej nadácie srdca.

Počas Svetového dňa srdca 29. septembra 2018, Slovenská nadácia srdca, platforma „MOST – Spolu chránime Vaše srdcia v spolupráci s partnermi, pripravila na viacerých miestach dostupnú a jednoduchú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v súvislosti s obezitou – merania BMI (body mass index) a krvného tlaku pre obyvateľov celého Slovenska.

K  odborno-edukačnej kampani MOST sa už po štvrtý raz pridávajú aj lekárne Dr. Max. Počas jednodňovej akcie s názvom „Tento deň si získa vaše srdce“, ktorá sa bude konať v stredu 26. septembra 2018, ponúknu návštevníkom lekární vyšetrenie a poradenstvo v oblasti rizikových faktorov ako sú BMI index, krvný tlak, hladina glukózy a cholesterolu. „Veľký záujem zo strany verejnosti, ako aj namerané hodnoty potvrdzujú dôležitosť preventívnych meraní. Ochorenia srdcovo-cievneho systému sa aktuálne radia medzi najzávažnejšiu skupinu chorôb, a preto nás teší, že sa opäť podieľame na realizácii takej významnej preventívnej kampane,“ vyjadrila sa Mgr. Zdenka Slunská, PhD., manažérka pre vzdelávanie a odborný rozvoj v Dr.Max.

Merania BMI a krvného tlaku budú zabezpečené 29. septembra 2018 vo vybraných vlakoch, na vybraných hlavných vlakových staniciach, v sieti fitness centier Golem Club na celom Slovensku a v OC Polus City Center v Bratislave. „Nárast obezity vo svete i na Slovensku je alarmujúci, preto vnímame osvetu a prevenciu ako kľúčové. Prevencia je zároveň vždy jednoduchšia cesta, než liečba, preto ju netreba podceňovať. A keďže GOLEM CLUB je synonymum pre fitness, oddych a zdravý životný štýl. Preto sme sa radi zapojili do tejto aktivity a poskytli naše priestory,“ hovorí Mgr. Mária Dzureková, marketingová manažérka GOLEM CLUB.

V tento deň, 29. septembra 2018, sa bude konať aj Beh srdca – Aby vaše srdce nezlyhalo, v areáli Kuchajda v Bratislave. Aj počas konania behu bude pre účastníkov pripravená možnosť zmerať si na Kuchajde BMI,  krvný tlak, ale aj hladinu cukru.

Všetky informácie o kampani nájdete na weboch www.presrdce.euwww.tvojesrdce.sk.

Partneri kampane:

The post Slovenská nadácia srdca, platforma „MOST – Spolu chránime Vaše srdcia, varuje pred obezitou: Výrazne skracuje život a dokázateľne zvyšuje úmrtnosť. appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

ŠKODA Handy Mobility Tour: Dôstojnejšia preprava pre ľudí so zdravotným znevýhodnením

19. september 2018

BRATISLAVA 19. septembra 2018

Všetky dôležité informácie o mobilite zdravotne ťažko postihnutých ľudí pod jednou strechou od 18. 9. do 24. 10. 2018 až v deviatich mestách Slovenska
Stretnutia sú otvorené pre širokú verejnosť a všetci sú srdečne vítaní
Od roku 2011 program ŠKODA Handy ZŤP pomohol riešiť dôstojnú mobilitu už takmer 3 500 ľuďom so zdravotným postihnutím

Sústrediť pod jednu strechu všetko potrebné, čo ľuďom so zdravotným znevýhodnením pomáha riešiť a uľahčovať dopravnú mobilitu je cieľ, s ktorým do slovenských regiónov prichádza ŠKODA Handy Mobility Tour. Od 18. septembra do 24. októbra tour zavíta do deviatich miest. Ľudia so zdravotným postihnutím tam budú môcť získať množstvo cenných rád a informácií o možnostiach zvýšenia kvality svojho života. Tour je súčasťou projektu ŠKODA Handy ZŤP, ktorý od roku 2011 pomohol s riešením dopravnej mobility už takmer 3 500 ľuďom so zdravotným znevýhodnením, či ich rodinným príslušníkom.

Mobilita je jedným z faktorov, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu života ľudí so zdravotným znevýhodnením. Aj títo ľudia majú právo na dôstojné cestovanie a práve preto im projekt ŠKODA Handy ZŤP pomáha odstraňovať obmedzenia pri presune, čo uľahčuje život aj ich rodine a blízkym.

„Program ŠKODA Handy ZŤP sme vytvorili preto, aby sme pomohli uľahčiť každodennú mobilitu ľuďom s postihnutím. Myšlienka Tour tento koncept ešte rozširuje a ponúka komplexné informácie na jednom mieste, preto sme pri podpore tohto projektu vôbec neváhali. Pridanou hodnotou je to, že Tour sprostredkuje rady odborníkov z relevantných oblastí priamo ľuďom v regiónoch,“ hovorí Marek Růžička, konateľ spoločnosti  ŠKODA AUTO Slovensko.

Projekt ŠKODA Handy Mobility Tour navštívi deväť slovenských miest. Úlohou projektu je ukázať a pomôcť ľuďom s telesným postihnutím a ich blízkym, ako zvládnuť mobilitu jednoduchšie a dôstojnejšie. Tour sústreďuje služby a výrobky pre ľudí s hendikepom pod jednou strechou a miesta sú zvolené tak, aby boli v danom regióne čo najdostupnejšie.

ŠKODA Handy Mobility Tour štartuje už zajtra 18. septembra v Bratislave a postupne sa cez Galantu, Trenčín, Zvolen, Žilinu, Ružomberok a Poprad presunie do Prešova a skončí v Košiciach.

ŠKODA Handy Mobility Tour prináša ľuďom so zdravotným postihnutím užitočné informácie z rôznych oblastí života. Dozvedia sa, ako správne upraviť auto v súlade s ich postihnutím, aké sú finančné možnosti pomoci pri kúpe takéhoto vozidla, či finančné poradenstvo v oblasti ich legislatívnych nárokov. Zároveň však budú aj prednášky o správnej výžive, prvej pomoci pre zdravotne znevýhodnených a ich opatrovateľov, či sociálne poradenstvo Úradov práce. „Držitelia preukazu ZTP, majú často sťažený prístup k informáciám súvisiacim s možnosťami zlepšenia kvality ich života a nie sú si istí, kde hľadať odbornú pomoc. Naša Tour je skvelým spôsobom, ako ľuďom so zdravotným znevýhodnením sprostredkovať rady a pomoc odborníkov,“   hovorí Ivona Zlatá zo spoločnosti AV mobilita, ktorá je  gestorom projektu ŠKODA Handy ZŤP na Slovensku. Projekt má bohaté skúsenosti, od roku 2011 pomohol s riešením dopravnej mobility už takmer 3 500 ľuďom so zdravotným znevýhodnením alebo ich rodinným príslušníkom.

Okrem množstva odborných informácií budú počas tour k dispozícii aj moderné trenažéry, ktoré umožňujú presnú identifikáciu potrieb ľudí so zdravotným postihnutím na úpravu auta. Tým sa výrazne zjednodušuje rozhodovací proces, ako dané vozidlo čo najefektívnejšie upraviť. Špeciálne upravené autá pre potreby ľudí so zdravotným hendikepom majú atestovanú úpravu riadenia alebo môžu byť využité na prepravu posádky, napr. vozičkára. Vďaka špeciálne upraveným automobilom už pre ľudí so zdravotným postihnutím nie je návšteva lekára, obchodu, či divadla nedosiahnuteľnou métou. Tour predstaví aj automobil ŠKODA KAROQ, kompaktné SUV, vybavené zariadením SMART TRANSFER – osobným zdvihákom na presadanie,  a tiež zdvihákom SMART LIFTER, ktorý slúži na nakladanie elektrického vozíka prípadne skútra do batožinového priestoru auta.

Kalendár a lokality ŠKODA Handy Mobility Tour:

18. – 19. 9.
Bratislava
Porsche Inter Auto Slovakia, Dolnozemská 7

20. – 21. 9.
Bratislava
IMPA Bratislava, Panónska cesta 23

25. – 26. 9.
Galanta
Autoprofit, Šaľská ulica 743/2

2. – 3. 10.
Trenčín
Prvý Trenčiansky Autoservis, Bratislavská V56

4. – 5. 10.
Zvolen
AUTO SLOVÁK, Strážská cesta 5614

9. – 10. 10.
Žilina
IMPA Žilina, Pri rieke 795/3

11. – 12. 10.
Ružomberok
Todos Ružomberok, Tatranská cesta 66

16. – 17. 10.
Poprad
AUTONOVA, Priemyselný areál Východ č. 3406

18. – 19. 10.
Prešov
PO CAR, Petrovianska 1

23. – 24. 10.
Košice
Auto Gábriel, Ulica osloboditeľov 70

Program ŠKODA Handy Mobility Tours sa v každom meste začína o 10.00 h a končí o 16.00 h.

Stretnutia sú otvorené pre širokú verejnosť a všetci sú srdečne vítaní.

The post ŠKODA Handy Mobility Tour: Dôstojnejšia preprava pre ľudí so zdravotným znevýhodnením appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Sprievodný program REaktivizuje, REflektuje, ale aj REkreuje návštevníkov Divadelnej Nitry 2018

19. september 2018

NITRA 19. septembra 2018 – Diskusie na aktuálne pálčivé témy a výstava reflektujúca nedávnu vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, inscenácia o detskej osamelosti Sám a Esmeralda v podaní hercov Starého divadla Karola Spišáka, unikátny výber filmov odkazujúci na 100. výročie vzniku Československej republiky, reakcie na nezadržateľné znečisťovanie Zeme a s tým súvisiace ekologické otázky a divákmi obľúbená, interaktívna Nitrianska Biela noc. Medzinárodný festival Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 28. septembra do 3. októbra, už tradične láka na bohatý sprievodný program.

Mesto Nitra ožije počas 6 dní viac ako 50 sprievodnými podujatiami na rôznych miestach – Svätoplukovo námestie, Synagóga, Krajská knižnica, Nitrianska galéria a ďalšie. Návštevníkov festivalu čakajú divadelné predstavenia, performancie, výstavy, filmy, workshopy, koncerty, diskusie a program pre deti. Spoločnou témou všetkých podujatí sa stala predpona RE ako znova, opäť, odpoveď, vyjadruje pocit života na hranici, na prelome, potrebu zmeny paradigmy vnímania sveta.

SPRIEVODNÝ PROGRAM
http://www.nitrafest.sk/domov/program-2018/sprievodny-program-2018/

Hlavným dejiskom sprievodného programu sa už tradične stane Svätoplukovo námestie, ktoré bude patriť absolútnej novinke – Festivalovému stanu od partnerského podniku LifeHouse. Veľkokapacitný stan poskytne od piatka do stredy priestor pre väčšinu rôznorodých akcií zahŕňajúcich sériu verejných diskusií na závažné spoločensko-politické témy pre školy a pre verejnosť, premietania filmov, koncerty aj spoločenské posedenia. Svätoplukovo námestie zaplnia rôzne workshopy, tvorivé dielne pre deti a dospelých, zvuky gájd a mnoho ďalšieho. Nebude chýbať ani program pre najmenších návštevníkov, ktorí si ho budú môcť vychutnať v Zóne radostí.

Obľúbené podujatie – sobotnú Nitriansku Bielu noc – odštartuje hudobné zoskupenie Folk&Bass Orchestra pred Starým divadlom, odkiaľ pôjde aj obľúbený večerný pochod rodičov a detí so svetielkami v podobe Balónového sprievodu, a nakoniec návštevníkov roztancujú živé rytmy koncertu multižánrovej kapely LA3NO CUBANO.

Pre tých, čo radi REagujú

Slovensko sa ocitlo v roku 2018 v politickej kríze, ktorá ovplyvňuje sociálny, spoločenský a kultúrny život. Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa každoročne aj prostredníctvom svojej hlavnej témy snaží reflektovať aktuálnu spoločensko-politickú situáciu. Projekt RE AGORA NITRA 2018 prináša spektrum aktivít pod dohľadom odborníkov rôznych profesií z viacerých organizácií.

Jednou z najalarmujúcejších tém je nevyšetrenie tragickej smrti Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Tomu sa bude v Synagóge venovať špeciálna diskusia.pod lampou so Štefanom Hríbom na tému REaktivizácia občanov (po vražde).
Diskutovať bude Peter Zajac, zakladateľ VPN v roku 1989, Juraj Šeliga, organizátor mítingov Za slušné Slovensko a Vladimíra Ledecká, ktorá je súčasťou tímu prezidenta SR.

Prienik medzi revolučnými udalosťami z roku 1989 a momentom, ktorý odštartoval sériu protestov pod značkou Za slušné Slovensko v roku 2018, budú hľadať diskutéri vo Verejnej obývačke na tému REštart spravodlivosti. Ako revolučné udalosti zmenili tvár a myslenie Slovenska a jeho obyvateľov a či bolo občianske aktivizovanie dostačujúce, to sú otázky, o ktorých budú diskutovať historici zo združenia Living Memory Ľubomír Morbacher a Martin Slivka, ako aj regionálni zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko Marek Hattas a Ján Gálik, moderovať bude Pavol Ferčák.

Témy slobody prejavu sa týka výstava SHUT UP! Hlas demokracie v ohrození. Predstavuje sériu plagátov dizajnérov z celého sveta, ktoré vznikli ako reakcia na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Autormi koncepcie sú Mykola Kovalenko a Lenka Slovák Bónová z agentúry Respect APP. Nitriansku výstavu, na ktorej sa predstaví špeciálne vybraných 40 plagátov z celkovo zaslaných 384 diel z 36 krajín, pripravilo Divadlo Andreja Bagara v Nitre v spolupráci s Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra.

V spolupráci s Denníkom N prinesie festival obľúbený formát diskusií Verejná debata s podtitulom RE – pohľad späť / nový začiatok. O zodpovednosti a morálke človeka i spoločnosti v prelomových osmičkových rokoch, ako aj o úlohe médií pri vytváraní obrazu dejín a súčasnosti budú debatovať významné osobnosti –  slovenský novinár a publicista Marián Leško, prozaik a publicista Martin M. Šimečka a Kateřina Veselovská z Čiech, ktorá sa zaoberá divadelnou kritikou a robotizáciou a umelou inteligenciou v rámci priemyslových aplikácií. Moderátorom diskusie, ktorá sa odohrá v Starom divadle Karola Spišáka, bude Rado Sloboda a hudobným hosťom zoskupenie Folk&Bass Orchestra.

REakcia na klimatické zmeny je témou moderovanej diskusie v rámci akcie REaktivizácia atmosféry Zeme / REsponsibility, ktorá sa bude konať vo Festivalovom stane. O náraste priemernej teploty a klimatických zmenách na Zemi v dôsledku nadmerného vypúšťania skleníkových plynov a o návrhoch, ako obmedziť tieto výpuste v energetike a doprave, bude hovoriť odborník na e-mobilitu Vladimír Slugeň a ďalší hostia. Okrem toho Festivalový stan ponúkne diskusiu Verejná obývačka s podtitulom REcyklácia. Návštevníci budú mať možnosť dozvedieť sa niečo o tom, ako môže jednotlivec prispieť k ochrane životného prostredia. Diskusia bude zameraná hlavne na plytvanie potravinami, koncept zero waste a osobnú angažovanosť.

Interaktívny projekt Živá knižnica, ktorý je pripravený vo forme rozhovorov so „živými knihami“, ponúkne návštevníkom hneď dve alternatívy. Prvá, na tému REštart, v spolupráci s Amnesty International a druhá, na tému inakosti pod názvom REakcie spoločnosti, s ľuďmi rôzneho etnického pôvodu, sociálneho statusu, náboženstva a so skúsenosťami s emigráciou.

Pre tých, čo radi REflektujú pri filme

Vo Festivalovom stane na Svätoplukovom námestí v Nitre ponúkne festival v projekte REpublika 100 osem filmov českej i slovenskej proveniencie. Sú medzi nimi dokumentárne filmy Mečiar režisérky Terezy Nvotovej, Milda režiséra Pavla Křemena, Česká cesta režiséra Martina Kohouta a Môj neznámy vojak režisérky Anny Kryvenko. Snímku Cirkus Rwanda režiséra Michala Vargu uvedie Divadelná Nitra na Slovensku slávnostne po prvý raz. Filmové pásmo zase pripomenie slávnu éru československého hraného filmu 60. a 70. rokov. REtrospektíva, REpublika 100 a REflexia, to sú tri označenia pre tri filmové tituly, ktoré spája rovnaký osud – trezor, čiže zákaz akéhokoľvek verejného uvádzania v čase normalizácie po roku 1968. Diváci sa môžu tešiť na Slnko v sieti od Štefana Uhra, Ucho v réžii Karla Kachyňu a napokon legendárnu snímku Zbehovia a pútnici od Juraja Jakubiska.

Pre tých, čo majú radi REflektory Bielej noci

Nitrianska Biela noc, ktorá býva vždy v sobotu počas festivalu, prinesie večerné a nočné podujatia. Otvorí ju koncert Folk&Bass Orchestra, skupiny, ktorej tvorba sa nesie v znamení vtipných kombinácií folklórnych motívov, výrazného zvuku gájd a elektroniky. Po niekoľkoročnej prestávke sa do programu festivalu vracia obľúbený večerný pochod detí a rodičov so svetielkami, tentoraz v podobe Balónového sprievodu. Vyvrcholenie Bielej noci prinesie koncert multižánrovej slovenskej kapely LA3NO CUBANO. Návštevníkov rozhýbu ich svojské interpretácie afrických, arabských, cigánskych, balkánskych, drum&base a funky rytmov – dobre namiešaný worldmusic koktejl so sviežou príchuťou slovenského folklóru. Počas Nitrianskej Bielej noci nebudú chýbať ani nočné prehliadky výstavných siení či komentované prehliadky v Nitrianskej galérii, Ponitrianskom múzeu a divadelné predstavenia v nitrianskej Synagóge.

Pre REprezentantov Mladého divadla

Návštevníkov čakajú aj podujatia tradičnej sekcie Mladé divadlo, ktorá počas dvoch dní prináša divadelné inscenácie študentských a mládežníckych súborov. V Synagóge sa predstaví divadelné zoskupenie pri Základnej umeleckej škole Jozefa Rosinského v Nitre s inscenáciou Deti zo stanice ZOO, ktorá vznikla na motívy autobiografického románu Christiane F. Žiaci Súkromného konzervatória v Nitre odohrajú v inscenácii NIČ strhujúci príbeh o tom, čo pre dnešných mladých ľudí znamená pojem „zmysel života“ a aká je hranica medzi priateľstvom a krutosťou. S ďalšou vážnou témou a opäť s detským príbehom príde na festival český Divadelný súbor HOP – HOP Základnej umeleckej školy z Ostrova. Činoherné predstavenie Bež, chlapče, bež sa zakladá na skutočnom osude 9-ročného chlapca, ktorý počas druhej svetovej vojny uteká pred holokaustom z varšavského geta. Slovenské divadlo v Londýne prinesie dokumentárnu „verbatim“ hru Mami, čo si chcela? o pasažierkach, ktoré cestujú do Veľkej Británie za svojimi vnúčatami. A napokon, divadelný súbor Divadelní Panteri pri ZUŠ Rosinského v Nitre odohrá inscenáciu Na krídlach / On wings, na motívy prózy Ireny Brežnej Na slepačích krídlach.

Pre REkreáciu rodičov a najmenších

Na najmenších divákov čakajú v sekcii Festival deťom divadelné predstavenia Cisárove nové šaty z dielne Nového divadla v Nitre, Rozprávkový automat divadla Haliganda z Košíc a čítanie pre najmenších v Antikvariáte s Libressom Pod Vŕškom. Hru pre celú rodinu, ktorá pripomína barokovú tradíciu bábkových hier, ponúkne interaktívna inštalácia Bábkovisko z Čiech, ktorú festival ponúkne počas dvoch popoludní na Svätoplukovom námestí v Nitre. Zapojenie detí do diania je nielen žiaduce, ale aj nevyhnutné. Päť originálnych konštrukcií s rôznymi kulisami a súborom bábok mení verejný priestor na interaktívny park otvorený hre a rozvíjaniu fantázie.

V sprievodnom programe festivalu uvedie Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre inscenáciu Sám a Esmeralda. Švédska dramatička Martina Montelius na téme detskej osamelosti vystavala poctu fantázii, ktorá môže byť cestou zo všednosti a života zviazaného obmedzeniami. Hre dominuje Sám, jeho stará mama so záhadnou futbalovou kariérou a slávna cirkusová umelkyňa Esmeralda. Kým Sám a jeho otec hľadajú cestu k vzájomnému pochopeniu, v príbehu sa prelína skutočný svet so svetom fantázie.

Zaujímavým oživením programu pre deti a dospelých bude súbor aktivít pod názvom REvitalizácia gajdošstva. Jej cieľom je poukázať na dlhoročnú miestnu tradíciu gajdošskej kultúry, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. V spolupráci s Cechom slovenských gajdošov sú pre návštevníkov pripravené tvorivé dielne, workshopy výroby jednoduchých nástrojov, ale aj prezentácie hudobníkov a detských súborov z rôznych gajdošských oblastí na Slovensku.

Pre tých, ktorí sa chcú REalizovať

Sprievodný program Divadelnej Nitry prináša podujatia aj pre tých, ktorí chcú byť aktívnou súčasťou programu. Festival ponúkne napríklad sériu workshopov s recyklovateľnými materiálmi a handmade výrobky pod názvom REcyklátor. A spojenie príjemného s užitočným poskytne festivalová cyklojazda RE:cyklovačka.

Celodenný výtvarný a hudobný workshop pre zrakovo postihnuté deti, deti irackých azylantov a vidiace deti ponúkne projekt Darujem ti Tulipán. Integračný umelecký projekt Asociácie Divadelná Nitra prinesie už tradične aj unikátnu inštaláciu empathy Black Box, ktorá sprostredkuje šokujúci zážitok z každodenného života ľudí bez zraku.Okrem toho si „diváci“ môžu vyskúšať chôdzu s bielou paličkou alebo sa zoznámiť s Braillovým písmom či Pichtovým písacím strojom. Môžu sa naboso prejsť po kamienkoch, tráve či kôre stromov Pocitového chodníka, poslepiačky identifikovať aromatické rastliny Záhona pre nevidiacich a pokúsiť sa točiť na hrnčiarskom kruhu so zaviazanými očami.

Neodmysliteľnou súčasťou sprievodného programu je aj projekt Aj toto je umenie, ktorý sa pútačmi so značkou „Aj toto je umenie“ snaží zviditeľniť zabudnuté umelecké diela, sochy a budovy vo verejnom priestore mesta Nitry. Piaty ročník projektu Aj toto je umenie nesie pracovný názov
RE_publicum, čím upozorňuje na jednu zo zásadných politických zmien na našom území v 20. storočí, na vznik prvej Československej republiky v roku 1918.

Sprievodný program Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra synergicky rozvíja hlavnú tému festivalu a svojou rozmanitosťou, otvorenosťou a zameraním na vekovo i vkusovo rôznorodé cieľové skupiny napĺňa koncepciu sviatku umenia, ale aj myslenia.

Projekt RE Agora Nitra 2018 podporila Nadácia Eset, projekt Aj toto je umenie podporila Nitrianska komunitná nadácia, projekt Darujem ti tulipán podporili Mesto Bratislava, Nadácia Pontis, Deloitte a ďalší

Všetky aktuálne informácie nájdete na: www.nitrafest.skwww.facebook.com/divadelna.nitra

Záštitu nad Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra prevzal
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska,
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica
A primátor Mesta Nitra Jozef Dvonč.

Hlavný organizátor:
Asociácia Divadelná Nitra

Hlavní spoluorganizátori:
Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra, Divadelný ústav Bratislava

Spoluorganizátori:
Amnesty International, EDUMA, Institut dokumentárního filmu, Praha, Kinoklub Tatra Nitra,
Krajská knižnica Karola Kmeťka, Krajské osvetové stredisko, Living Memory, Mareena,
Materské centrum Klokanček, Motolino, Nitrianska galéria, OZ Pokoj a dobro, Ponitrianske múzeum,
Post Bellum SK, Súkromné konzervatórium v Nitre, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska
–  Krajské stredisko Nitra, ZŠ kniežaťa Pribinu Nitra, ZŠI pre slabozrakých a nevidiacich Bratislava,
ZUŠ J. Rosinského v Nitre

Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2018 – RE z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu.

The post Sprievodný program REaktivizuje, REflektuje, ale aj REkreuje návštevníkov Divadelnej Nitry 2018 appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Bratislava dostane o rok nový mestský bulvár

19. september 2018

BRATISLAVA 19. septembra 2018 – Hlavné mesto SR Bratislava spolu s investorom HB Reavis pokračuje v revitalizácii ulice Mlynské nivy, ktorú postupne mení na nový elegantný bratislavský bulvár. Bratislava tak o rok dostane vynovenú ulicu po dôkladnej revitalizácii celej oblasti s kompletne obnovenou dopravnou a technickou infraštruktúrou nad aj pod jej povrchom. Rekonštrukciu realizuje investor na vlastné náklady, celková investícia do infraštruktúry v celej zóne Nové Nivy je odhadovaná na 40 miliónov eur. Rok po dokončení ulice Mlynské nivy dostanú Bratislavčania aj kompletne novú autobusovú Stanicu Nivy, ktorá svojim charakterom bude pripomínať skôr letiskový terminál.

Dnes sa uskutočnil na ulici Mlynské nivy kontrolný deň za účasti primátora hl. mesta Bratislava Iva Nesrovnala, ktorý sa spolu so zástupcami spoločnosti HB Reavis a Dopravného podniku Bratislava pozreli na aktuálny stav prebiehajúcich prác a dopravy.

„Všetky práce idú podľa plánu a časového harmonogramu, takže na kompletne novú ulicu sa Bratislavčania môžu  tešiť na jeseň 2019, novú autobusovú Stanicu Nivy budeme môcť využívať o rok neskôr, teda v roku 2020. Rekonštrukcia Mlynských nív je jedna z najväčších a najkomplexnejších v Bratislave, obnovujeme najväčšiu dopravnú tepnu v meste s celou infraštruktúrou ako nad povrchom, tak predovšetkým pod povrchom so všetkými inžinierskymi sieťami a potrubiami. Uvedomujeme si, že týmto zasahujeme do života Bratislavčanov aj cestujúcich, ale rád by som ich poprosil o trpezlivosť – verte mi, že z výsledku sa budeme tešiť všetci. Mlynské nivy sa už teraz pomaly menia na moderný mestský bulvár, aké si mesto Bratislava a štvrť Nivy zaslúži – na tejto ulici sa nič nedialo takmer štyridsať rokov, jej rekonštrukcia je preto medzi prioritami hlavného mesta. Rovnako ako bola nevyhnutná obnova autobusovej stanice. Som veľmi rád, že sa nám darí spoločne meniť Bratislavu k lepšiemu,” povedal Ivo Nesrovnal, primátor hl. mesta SR Bratislava.

Proces rekonštrukcie pravidelne vyhodnocuje odborná pracovná skupina

Rekonštrukcia je rozdelená do viacerých fáz, celý proces pravidelne kontroluje odborná pracovná skupina: „Chápeme dočasné problémy, ktoré rekonštrukcia so sebou obnáša, aj preto sme už na začiatku rekonštrukcie zriadili odbornú pracovnú skupinu, ktorá je zložená zo zástupcov mesta, Dopravného podniku Bratislava, autobusového dopravcu Slovak Lines a investora. Na pravidelných stretnutiach vyhodnocujeme aktuálny stav prác a ich vplyv na okolie, aby sme vedeli včas a flexibilne reagovať na všetky situácie,” dodal I. Nesrovnal.

Obnova ulice sa aktuálne nachádza v prvej fáze, ktorá sa  začala v máji tohto roka a potrvá do jesene za plnej prevádzky automobilovej a autobusovej dopravy. Investor HB Reavis počas nej zrekonštruuje južnú časť ulice: „Od mája sme sa pustili do obnovy infraštruktúry na južnej strane ulice Mlynské nivy, kde obnovujeme verejný vodovod, plynovod, rozvody vysokého napätia, optické káble, káble verejného osvetlenia a samotnú cestnú komunikáciu. Prednedávnom sme pristúpili k budovaniu podzemného kruhového objazdu a máme za sebou prípravné práce k výmene sútokovej komory pod Križovatkou Mlynské nivy – Karadžičova,” prezradil Jakub Gossányi, Head of Development HB Reavis Slovakia.

Koncom jesene investor pristúpi k druhej fáze rekonštrukcie, ktorá bude prebiehať na severnej časti ulice. „Predmetom rekonštrukcie budú aj naďalej najmä inžinierske, dopravné, líniové a vodné stavby. Celkovo sa počas nej dotkneme približne 95 stavebných objektov, medzi nimi aj niekoľko sto rokov starej kanalizácie ešte z čias Márie Terézie. Takto o rok na jeseň odovzdáme mestu kompletne nový bulvár Mlynské nivy aj s celkovo revitalizovaným okolím,” dodal Gossányi.

Na ulici po rekonštrukcii pribudne v každom smere jeden jazdný pruh, ďalej podzemný kruhový objazd, bezpečné priechody pre chodcov, cyklotrasy, zastávky a nové chodníky aj zeleň. Na bulvári bude vyše 150 stromov. Rekonštrukcia si vyžiada spolu vyše 48 tisíc metrov káblov a takmer 2 tisíc metrov rúr.

Podzemný kruhový objazd – prvý na Slovensku

Výstavba podzemného kruhového objazdu je na Slovensku unikátom. Po jeho dokončení prepojí Stanicu Nivy, projekt Twin City, nový parkovací dom a nový projekt Mlynské Nivy Košická. Zároveň obsiahne v oboch smeroch vjazdy aj výjazdy na ulicu Mlynské Nivy.

Obnova dopravnej a technickej infraštruktúry na ulici Mlynské nivy aj v okolitých komunikáciách v celej zóne Nové Nivy je predbežne vyčíslená na 40 miliónov eur. Projekt realizuje HB Reavis na vlastné náklady.

The post Bratislava dostane o rok nový mestský bulvár appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Máte chuť na sladké? Zamaškrťte si na šťavnatých ovocných príchutiach

18. september 2018

BRATISLAVA 18. septembra 2018 – Ste milovníkom sladkého a chuť na nejakú dobrotu vás prepadne pokojne aj cestou z práce alebo za deťmi do škôlky? Vyskúšajte HARIBO Goldbären Saft Minis. Balenie obsahuje približne 14 mini vrecúšok plných šťavnatých ovocných želatínových cukríkov rozmanitých príchutí. Jeden malý balíček navyše poteší napríklad aj školáka cez prestávku.

Spoločnosť HARIBO patrí medzi overených a celosvetovo najobľúbenejších výrobcov cukroviniek. Vlajkovou loďou sú ovocné cukríky v tvare medvedíkov, ktoré sa vyrábajú už od roku 1920. V balení HARIBO Goldbären Saft Minis nájdete zmenšeniny týchto legendárnych maskotov, a to v ovocných príchutiach banán, jablko, malina, višňa, hruška a broskyňa. Vychutnajte si extra šťavnaté cukríky nielen doma, ale vďaka ich šikovnému baleniu, aj kdekoľvek na cestách, v škole alebo kancelárii.

Bežná regálová cena balenia HARIBO Goldbären Saft Minis  s gramážou 220 g je 2,79 Eur.

The post Máte chuť na sladké? Zamaškrťte si na šťavnatých ovocných príchutiach appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Charitatívne podujatie Nájdite sa bude v septembri v Bratislave aj v Košiciach

18. september 2018

KOŠICE/BRATISLAVA 18. septembra 2018 – 23. septembra sa v Košiciach uskutoční tretie vydanie podujatia Nájdite sa, o týždeň neskôr 29. septembra sa presunie do Bratislavy. Celkovo sa uskutoční už po 23-krát. Počas oboch dní budú mať zvieratá z útulkov z celého Slovenska šancu nájsť domov.

Na charitatívne podujatie „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“ pricestujú do oboch miest „útulkáči“ z celého Slovenska. Návštevníci spoznajú ich príbehy a v prípade záujmu o adopciu im zástupcovia útulkov pomôžu pri výbere správneho zvieraťa. V Košiciach sa podujatie uskutoční v Kulturparku a bude prebiehať od 9.00 do 16.00 hod. Návštevníci sa počas sprievodných podujatí môžu zapojiť do tvorivých dielní, deti uvidia rozprávku od Toma a Ela, vystúpenie Mimoni Dance Show a budú sa môcť zabaviť v skákacom hrade. V rámci hudobného programu vystúpi Timea Lacová, speváčka TYA a Paul Project. Podujatím budú sprevádzať maskoti Macko Kubík, Mimoni a Šmolkovia.

Počas dňa bude udelená cena Animal Hero, ktorú odovzdáva združenie Zvierací ombudsman. Autorom ceny je dizajnér Adrian Sill. Cena je udeľovaná jednotlivcom alebo kolektívu, ktorí sa v priebehu roka zaslúžili o šírenie pozitívneho príkladu v oblasti ochrany zvierat. Je morálnym uznaním pre tých, ktorí sa na Slovensku pravidelne stretávajú s týraním zvierat a riešia jeho následky. V minulosti bol ocenený pán Peter z Nových Zámkov, ktorý zachránil psa ťahaného za traktorom ci dvaja nadporučíci z OO PZ Pavlovce nad Uhom za pomoc pri odsúdení páchateľov, ktorí ukradli a dobili psa.

Pred niekoľkými týždňami vzbudil veľkú pozornosť verejnosti prípad týranej sučky Elizabeth, ktorú zachránili na základe telefonátu zamestnanci Útulku UVP Košice. Pod mostom v obci Sokoľany našli brutálne mučenú sučku nemeckého ovčiaka, ktorá mala drôtom zviazané laby a papuľu. K prípadu bola privolaná polícia. Na zábery mučeného psa reagovali tisíce ľudí, ktoré tento otrasný, krutý, neľudský a nepochopiteľný čin šokoval a rovnako verejne podporili odsúdenie páchateľov. O niekoľko dní sa ich podarilo vypátrať vďaka odvážnym ľuďom, ktorí neváhali a konali. Z činu týrania boli obvinení dvaja páchatelia, ktorým hrozí odňatie slobody na jeden až päť rokov. V súčasnosti sú stíhaní na slobode.

Cena Animal Hero bude udelená chlapcovi, vďaka ktorému sa podarilo páchateľov vypátrať. Cenu odovzdá zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

29. septembra bude podujatie „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“ pokračovať v Bratislave. Uskutoční sa od 10.00 do 16.00 hod. na zadnom nádvorí OC Aupark. Aj tu sa stretnú zvieratá z útulkov z celého Slovenska. Návštevníci bratislavského podujatia si budú môcť nájsť priateľa na celý život za asistencie odborníkov, ktorí im pomôžu pri výbere najvhodnejšieho zvieraťa. Program budú moderovať Matúš Krnčok a Becca. Vystúpi Anita Soul, Matěj Vávra, Majself, Veronika Strapková a DJ Jay Perun. Deti sa budú môcť zapojiť do predstavenia Paci Pac.

Hľadanie nových domovov opusteným psom a mačkám prostredníctvom podujatia „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“ je jednou z činností Aliancie združení na ochranu zvierat, ktorá združuje 15 útulkov a občianskych združení na Slovensku.

Podujatie sprostredkúva a odovzdáva pozitívnu energiu nezabudnuteľným spôsobom. Je jedinečné svojou jednoduchou myšlienkou, preniesť opustené zvieratá z virtuálneho sveta sociálnych sietí do reálneho sveta, aby mali väčšiu šancu na nový domov. Vďaka jeho existencii sa podarilo útulkom a združeniam nájsť domov stovkám opustených zvierat. Vytvorilo spoločenstvo ľudí, ktorým osudy zvierat nie sú ľahostajné, sprostredkúva prepojenie myšlienok, ľudí a príbehov, vytvára puto. Podujatie podporuje viacero známych osobností. V minulosti sa na ňom zúčastnila bývalá premiérka Iveta Radičová, Lucia Hablovičová, Zdenka Predná, Sima Martausová, Pyco alebo Yxo z Hexu.

Zvierací ombudsman, ktorý vznikol pod Alianciou združení na ochranu zvierat je neštátna inštitúcia. Tím priateľov zvierat, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a odbornosť jednému odvážnemu cieľu: zlepšiť život a životné podmienky zvierat na Slovensku. Je tu pre združenia a útulky, ktoré denne bojujú o prežitie a na riešenie problémov nemajú čas ani ľudské kapacity. Je tu tiež pre verejnosť a jednotlivcov, ktorí častokrát nevedia, na koho sa obrátiť ak sú svedkami týrania alebo krutosti páchanej na zvieratách.

Zvierací ombudsman je tu na pomoc týraným a opusteným zvieratám, ale aj kvôli snahe celkovo znížiť krutosť na Slovensku. Okrem toho sa dlhodobo angažuje v presadzovaní systémových a legislatívnych zmien, ktoré by v praxi znížili krutosti páchané na zvieratách a zabezpečili tvrdšie tresty pre tyranov. Výsledkom práce je novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá vstúpila do platnosti 1. septembra 2018. Vďaka nej sa posilnili práva zvierat a činnosť veterinárnych inšpektorov, ktorí môžu účinnejšie zasahovať pri podnetoch týrania. Zákony a osveta znamenajú menej týraných zvierat, menej zvierat v uliciach, menej v útulkoch. Násilie je len jedno a snaha o jeho zmiernenie by nás mala zjednocovať. Preto je tu Zvierací ombudsman.

Zvierací ombudsman
www.zvieraciombudsman.sk
www.stopkrutosti.sk
#stopkrutosti

The post Charitatívne podujatie Nájdite sa bude v septembri v Bratislave aj v Košiciach appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Nový album Bratislava Hot Serenders je poctou fenomenálnemu kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi

18. september 2018

BRATISLAVA 18. septembra 2018 – Osemnásť skladieb venovaných americkému džezovému klaviristovi a kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi predstaví štúdiová novinka I Like That populárneho orchestra Bratislava Hot Serenaders. Ostrieľaný big band, hrajúci hot jazzovú hudbu 20. a 30. rokov, pokrstí svoj v poradí už dvanásty album 23. septembra v bratislavskom Spoločenskom dome Nivy.

Na svojom aktuálnom albume sa nechal 20-členný bratislavský orchester inšpirovať tvorbou ochestra, pod vedením špičkového kapelníka francúzskeho (niekde uvádzaného aj ako gréckeho) pôvodu. „Jean Goldkette je považovaný za jedného z najlepších bandleadrov džezu dvadsiatych rokov. V jeho orchestroch hrali tí najlepší džezmeni a o repertoár sa starali tí najlepší aranžéri,“ približuje pozadie vzniku nového albumu trubkár a líder slovenského big bandu, Juraj Bartoš. „V oblasti synkopického džezu patrí medzi najvýraznejšie osobnosti a preto si zaslúži, aby mu orchester Bratislava Hot Serenaders venoval celé CD,“ doplňuje.

Dlhoočakávanú hudobnú novinku už Bratislava Hot Serenaders stihli predstaviť zahraničnému publiku počas uplynulého júlového turné po Spojenom kráľovstve a Holandsku, ktoré zavŕšili v slovenských Bojniciach. Orchester, ktorý v posledných rokoch výrazne získal na popularite v zahraničí, predstavil Goldkettove skladby na turné s osemnástimi zastávkami. Hudobníci na ňom tentokrát najazdili 7.000 kilometrov, pričom na svoje koncerty pritiahli niekoľko tisíc fanúšikov. Len škótska sála Edinburgh Festival Theatre privítala vo svojich priestoroch viac než 1.000 návštevníkov z radov domácich. Pozitívne ohlasy získal ako album samotný, tak aj vypredané britské koncerty.

https://itunes.apple.com/us/album/i-like-that/1410813297

„Bratislava Hot Serenaders uskutočnili v rámci ich štvrtého britského turné vítaný návrat do Eastleighu. V priebehu týchto dní hrali pred preplnenými sálami po celej krajine a zároveň naberali svoju rastúcu armádu fanúšikov,“ zmienil sa o ansámbli britský denník Southern Daily Echo. Pozitívne hodnotenie pridáva aj Rebeat Artist Camp, ktorý sa pochvalne vyjadruje na adresu albumu: „Toto CD je venované jednému z najlepších orchestrov 20. rokov, pod vedením Jeana Goldketta. A rovnako ako vždy – všetky čísla sú prepracované nota po note z prepisov originálnych 78 rpm nahrávok. Budete sa cítiť, akoby ste sedeli v prvom rade, alebo tancovali rovno na pódiu s kapelou!“

John Jean Goldkette (1893-1962) bol už v detstve považovaný za zázračné, hudobne nadané dieťa. Začínal hrou na klavír, časom ju však doplnil o pozíciu dirigenta. Po emigrácii do USA stál za vznikom agentúry vlastniacej niekoľko tančiarní, kde pod jeho menom hralo neuveriteľných dvadsať orchestrov. Najznámejším zoskupením bol Victor Recording Orchestra z rokov 1924-1929, v ktorom pôsobili okrem iných legiend aj bratia Tom (trombón) a James (trúbka) Dorseyovci, saxofonista a neskorší hudobný manažér Frankie Trumbauer, huslista Giuseppe „Joe“ Venuti, gitarista Edie Lang a mnohí ďalší. Teleso sa v roku 1926 ocitlo na vrchole, pričom sa zúčastnilo aj newyorskej súťaže „Battle of the Bands“, kde porazilo orchester jedného z najvplyvnejších aranžérov a kapelníkov v histórii džezu, Fletchera Hendersona. Goldkettove schopnosti vtedy ocenil aj famózny černošský trubkár Rex Stewart, ktorý jeho zoskupenie označil za „prvý originálny biely swingový orchester“.

Turné i vydanie CD z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

VIAC INFORMÁCIÍ: www.serenaders.sk
FB UDALOSŤ: www.facebook.com/events/288854145274173
VSTUPENKY: https://www.ticketportal.sk/Event/Bratislava_Hot_Serenaders_Profile_concert

The post Nový album Bratislava Hot Serenders je poctou fenomenálnemu kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Modernizujte budovy a zariadenia z ušetrených peňazí

18. september 2018

BRATISLAVA 18. septembra 2018 – Čo je garantovaná energetická služba a ako vám pomôže ušetriť a modernizovať?

Garantovaná energetická služba (GES) alebo z angličtiny EPC (Energy Performance Contracting) je ideálnou voľbou pre modernizáciu budov a zariadení. Prináša zlepšenie energetickej efektívnosti, pričom splácanie investícií je realizované z garantovaných budúcich úspor energie. Prenos rizík realizácie projektu na súkromný sektor je pritom len jednou z výhod. „GES  je cesta, ako použiť budúce úspory energie na realizáciu energeticky efektívnych opatrení teraz. Šetrí energiu v budúcnosti, a peniaze už dnes. A navyše, výška úspory je zmluvne garantovaná, čo zjednodušene znamená, že ak klient nič neušetrí, klient nič nezaplatí,“ hovorí Marcel Lauko, predseda Správnej rady APES-SK.

Šetrime energie a zlepšujme kvalitu života

Na Slovensku existuje veľký potenciál pre realizáciu energeticky efektívnych projektov vo verejnom aj súkromnom sektore. Najväčšie príležitosti ponúkajú predovšetkým budovy, ale tiež oblasti ako osvetlenie, výroba a distribúcia tepla a chladu a výroba stlačeného vzduchu. Možnosti ako a kde tieto projekty efektívne realizovať sú široké, potenciál však zatiaľ dostatočne nevyužívame. Potvrdzuje to aj súčasný stav mnohých verejných budov, ktorý je katastrofálny. Obnovy sa zatiaľ dočkalo asi len 25% z nich, pričom verejný sektor predstavuje približne 15 000 budov. Ak by sa realizovali projekty energetickej efektívnosti iba s 20% priemernou úsporou, čo sú reálne predpoklady, dokázali by sme ročne ušetriť vo verejnom sektore približne 60 miliónov eur, v priemysle dokonca 340 miliónov. Energeticky efektívne riešenia pritom neprinášajú výhody len v úspore energie, ale zároveň šetria aj životné prostredie a súkromné spoločnosti sa tak stávajú viac konkurencieschopné, verejné zariadenia získavajú popularitu a zvyšujúcu sa návštevnosť. Preto je vhodné pripomenúť, že nielen veľké spoločnosti, ale napríklad aj základné školy môžu efektívne využívať svoj energetický potenciál. Modernizáciou svojej infraštruktúry a využívaním moderných technológií môžu nielen významne znížiť svoje náklady na energie, ale aj zvýšiť komfort vyučovacieho procesu pre zamestnancov a žiakov.

Prax potvrdzuje dôležitosť projektov energetickej efektívnosti

Ako môže vyzerať garantovaná úspora energie v praxi? Mesto Malacky projektom EPC Malacky riešilo v roku 2014 rekonštrukciu a modernizáciu energetického hospodárstva troch objektov – športovej haly, centra sociálnych služieb a kina. Projekt zahŕňal stavebné opatrenia (zateplenie kina a výmena presklenej steny plavárne), výmenu vykurovacích telies, vzduchotechniky, kotla a svietidiel a následnú úpravu a reguláciu režimov prevádzky. Realizáciou projektu dnes Malacky ušetria ročne 147 342 kWh elektriny, 307 900 kWh zemného plynu a 33 005 kWh tepla, čo predstavuje celkovú ročnú úsporu 43 841 eur. Nehovoriac o zlepšenom komforte a zvýšenej návštevnosti plavárne o 30%.

Obnova verejných budov pomocou garantovanej energetickej služby je navyše opäť o niečo jednoduchšia, pretože nové usmernenie Eurostat-u rieši najzásadnejší problém pri modernizácii verejných budov či osvetlenia.  „Po starom bola investícia do energeticky úspornejších technológií realizovaných metódou GES súčasťou verejného dlhu, čo obciam, mestám a štátnym organizáciám doteraz zabraňovalo ich zrealizovať. Nové pravidlá už investíciu realizovanú prostredníctvom tzv. garantovaných energetických služieb (t.j. s dodávateľom garantovanou úsporou energie) z verejného dlhu vynímajú. Verejnému sektoru to otvára dvere do sveta moderných a úsporných technológií. Ide o dôležitý krok pre Slovensko aj Európu,“ dodáva Marcel Lauko.

Aj napriek tomu, že až 79% obyvateľov by vyjadrilo podporu predstaviteľom obcí a miest pri realizácii projektov na zníženie energetickej spotreby, na Slovensku je verejný sektor stále veľmi konzervatívny. Najmä v porovnaní so svetom alebo západnou Európou. EPC model je pritom pre verejný sektor ideálnym nástrojom, ako realizovať opravy a obnovy nielen budov a technológií, ale aj verejného osvetlenia so stále efektívnym využitím finančných prostriedkov.

Nová regulácia Eurostatu predstavuje veľký impulz pre investície znižujúce spotrebu energie verejných budov aj verejného osvetlenia. Vďaka novým pravidlám môžu vlastníci a správcovia verejných budov realizovať projekty, ktoré nezaťažia verejný rozpočet, a Slovensko sa vďaka nim môže v blízkej budúcnosti dočkať jednej z najväčších obnov verejných budov a zariadení vôbec. Asociácia poskytovateľov energetických služieb (APES-SK), si je týchto pozitívnych zmien vedomá a preto sa druhý ročník súťaže EFEKTIA nesie v duchu – Voľnejšie ruky pre verejný sektor.

Súťaž EFEKTIA – ocenenie za energetickú efektívnosť

Asociácia poskytovateľov energetických služieb vyhlasuje druhý ročník súťaže o najlepšie projekty energetickej efektívnosti v Slovenskej republike. O ocenenie EFEKTIA sa môžu uchádzať podnikateľské subjekty, štátne a verejné inštitúcie, obce a mestá so sídlom na území Slovenska, ktoré zrealizovali projekt zameraný na energetickú efektívnosť v období od mája 2015 do mája 2018 a neboli prihlásené do súťaže v predchádzajúcom ročníku. Svoje projekty môžete prihlasovať do 30.9.2018 na stránke http://www.apes-sk.eu/efektia_home/

 

The post Modernizujte budovy a zariadenia z ušetrených peňazí appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Nela Pocisková: „Budeme spievať nádherné pesničky.“

18. september 2018

BRATISLAVA 18. septembra 2018 Bude to úžasná hudobná show. Od Lady Carneval k Draculovi sa blíži. 3 slovenské mestá sa môžu tešiť na hviezdy slovenskej a českej hudobnej scény: Helena Vondráčková, Leona Machálková, Daniel Hůlka, Nela Pocisková, Petr Kolář, Juraj Bača a Martin Chodúr na jednom pódiu.
„Myslím, že sa máte na čo tešiť. Budeme spievať nádherné skladby, ktoré určite už dobre poznáte. Takže tešíme sa na vás,“ odkazuje Nela Pocisková.
Tri koncerty sa uskutočnia v najväčších halách v Žiline, Košiciach a Bratislave, pričom vstupenky sa už rýchlo míňajú.
Bude to fantastická pocta dvom legendám a ikonám česko-slovenskej hudobnej a muzikálovej scény. Hudobnému skladateľovi Karlovi Svobodovi a režisérovi Jozefovi Bednárikovi, ktorí významnou mierou ovplyvnili vývoj hudobnej a divadelnej scény na území Českej a Slovenskej republiky.

Nela Pocisková

Nela má dve srdcovky – po Hektorovi sa jej v apríli narodila dcérka Lianka, takže má plné ruky práce. Ale na hranie a spev nezabúda, snaží sa pripravovať hlavne keď deti spia. S Liankou je to vraj ľahšie, položí si ju a začne spievať.
Hektor ale údajne nemá veľmi rád, keď spieva. „Hovorí mi – Maminka, nespievaj. Našťastie, mám výpomoc, kedy si môžem odrobiť veci, ktoré mám,“ usmieva sa Nela.
Už koncom októbra sa tak Nela Pocisková opäť objaví na pódiách ako jedna z umelcov, ktorí podporia svojou účasťou spomienkový koncert Od Lady Carneval k Draculovi.

Veľkolepá šou

Okrem najväčších hudobných hitov bude na koncertoch aj veľkoplošná videoprojekcia s dobovými zábermi aj komentármi súčasníkov oboch tvorcov.
Hudobné čísla bude sprevádzať Štátny komorný orchester pod taktovkou Adriana Kokoša.
A notoricky známe hudobné hity doplní svojim skvelým umením, tanečné zoskupenie CreDance.
Nebudú chýbať svetelné efekty, scénický tanec, ani rozhovory s umelcami, zábery z príprav muzikálov, nahrávania hudby, ukážky z filmov, dokumentárne zábery z divadelných skúšok a oveľa viac.

Časť výnosu z koncertov Od Lady Carneval k Draculovi venuje organizátor Nadácii Kvapka Nádeje a Nadácii Jozefa Bednárika.

Koncerty sa uskutočnia:

20.októbra 2018 v Žiline, Zimný štadión
24. októbra 2018 v Košiciach, Steel Aréna
7. novembra 2018 v Bratislave, Zimný štadión Ondreja Nepelu

Režisérsky má koncerty pod palcom Karol Vosátko, program bude trvať takmer 3 hodiny a vstupenky vás vyjdú od 39€.

Fenomén Bednárik

V auguste sme si pripomenuli 5.výročie úmrtia Jožka Bednárika a tak sa organizátori rozhodli spojiť tieto dve výnimočné osobnosti: Jozef Bednárik a Karel Svoboda.
Jedným z míľnikov umeleckej tvorby Karla Svobodu bol totiž legendárny a megaúspešný muzikál Dracula, na ktorom maestro Svoboda spolupracoval práve s jedinečným slovenským režisérom Jozefom Bednárikom.
Táto spolupráca prerástla v úprimné priateľstvo a pokračovala aj pri ďalších spoločných umeleckých projektoch.

Teraz sa obaja stretnú aspoň sprostredkovane, na jednom pódiu vďaka top československým interpretom a ich piesňam. „Veľmi nás potešila ochota českých a slovenských umelcov, ktorí súhlasili s účinkovaním na týchto benefičných koncertoch,“ tvrdí Štefan Bernát z Nadácie Kvapka nádeje.

Koncerty spoluorganizuje aj Nadácia Jozefa Bednárika, ktorá podporuje mladých umelcov, pripravuje rôzne umelecké podujatia a akcie. Výťažok z koncertov Od Lady Carneval k Draculovi pôjde aj pre túto nadáciu a tak aj pre nové umelecké talenty. „Jožko Bednárik mi bol viac ako milý a vzácny priateľ, bol mi ako brat. Stratila som v ňom skvelého spoločníka na našich cestách za poznávaním, kultúrou a umením, ale aj za dobrým jedlom…“ tvrdí Gabriela Belopotocká z Nadácie.
To ona bola za vznikom knihy o Jožkovi Bednárikovi, ktorá vyšla v auguste 2014, z pera Andrey Coddington a pod názvom Jozef Bednárik.

Milan Buno, literárny publicista

Zobraziť fotogalériu k článku:
Nela Pocisková: „Budeme spievať nádherné pesničky.“

 

The post Nela Pocisková: „Budeme spievať nádherné pesničky.“ appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Farebná kolekcia FULLOVE od Lenky Sršňovej zožala úspech na Viedenskom týždni módy

18. september 2018

VIEDEŇ 18. septembra 2018 – V sobotu 15.septembra o 19:00 sa v priestoroch MuseumsQuartier vo Viedni konala módna prehliadka talentovanej slovenskej dizajnérky Lenky Sršňovej. Viedeň zaplavila hravá a farebne energická kolekcia FULLOVE, ktorá odkazuje na tvorbu významného slovenského maliara Ľudovíta Fullu. Prezentácia sa konala v rámci Viedenského týždňa módy MQ Vienna Fashion Week 2018 v spolupráci so Slovenským Inštitútom vo Viedni a módnym projektom Fashion LIVE!.

Dizajnérka Lenka Sršňová, ktorá je charakteristická svojou ľahkosťou prepájať módu s umením, nesklamala ani náročné medzinárodné viedenské publikum. Odprezentovala to najlepšie z vizuálne silnej kolekcie FULLOVE, ktorú pri tejto príležitosti doplnila aj o nové kúsky. Vzory hýriace pestrofarebnými ružami, strohá,
ale hravá geometria, či zvieracie motívy Lenka s ľahkosťou aplikuje do veľkých plôch univerzálnych a variabilných šiat, košieľ, topov a dominantných zimných plášťov. Graficky atraktívne vzory vznikli v spolupráci s dizajnérom Ondrejom Jóbom.

To, že Lenka výnimočne osviežila sobotný večer v MuseumsQuartier potvrdila aj riaditeľka Slovenského Inštitútu vo Viedni, Alena Heribanová: „Teším sa, že sme mohli na MQ Vienna Fashion Week podporiť Lenku Sršňovú. Osobitne si cením jej kreativitu, ktorú venovala spomienke na mimoriadneho slovenského umelca Ľudovíta Fullu. Jej skvelá kolekcia FULLOVE je nielen plná lásky k umelcovi, ale predovšetkým plná energie, farieb, tvarov, invencie a nápadov. Úspech a aplauz na MQVFW bol zaslúžený.“

Pestrofarebný koktail atraktívne nositeľných, ale aj extravagantných modelov Lenka na móle doplnila o voľnočasovú obuv značky Crocs, ktorá podčiarkla celkovú ľahkosť a nadčasovosť prezentácie. Modelky doprevádzala hudba, ktorú na mieru vytvoril známy slovenský hudobník Pjoni. Kolekcia vznikla pod záštitou Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku a jej vznik z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Sobotňajšiu prehliadku Lenkinej kolekcie vo Viedni podporil ajznámy módny projekt Fashion LIVE!, na ktorom Lenka pravidelne predstavuje svoje najnovšie kolekcie. „So Slovenským inštitútom vo Viedni sa nám veľmi úspešne podarilo naštartovať spoluprácu, pričom našim spoločným cieľom je vyselektovať to najlepšie zo Slovenskej módnej scény a ponúknuť možnosť vybranému dizajnérovi odprezentovať svoju tvorbu na Viedenskom móle. Na MQ Vienna Fashion Week Slováci nie sú úplnou neznámou. Pravidelne sa tu prezentuje značka Rozbora Couture či We are not sisters. Budeme radi, keď na budúci rok slovenské zastúpenie ešte
zosilnie,“ povedala Zora Husarčíková, manažérka projektu Fashion LIIVE!.

Okrem prehliadky bola kolekcia počas celého trvania Viedenského týždňa módy dostupná aj v showroome, ktorý je každoročnou oficiálnou súčasťou tohto módneho podujatia.

„Na viedenskom móle som sa cítila naozaj svetovo! Prekvapil ma veľký záujem a účasť viedenských divákov a veľmi oceňujem aj fanúšikov zo Slovenska, ktorí si prišli kolekciu vychutnať až do Viedne. Potešili ma pozitívne reakcie jednotlivcov aj profesionálov z brandže a vlna nadšenia po prehliadke bola naozaj silná.
Cením si, že pre niektorých bola FULLOVE najlepšou kolekciou ktorú počas Viedenského fashion weeku videli,“ dodala na záver dizajnérka Lenka Sršňová.

O Lenke Sršňovej

Lenka je stálou súčasťou slovenskej módnej scény od roku 2009 a pravidelne predvádza svoje najnovšie modely na najväčšom slovenskom módnom podujatí Fashion LIVE!. Prostredníctvom módy vytvára farebný, často až rozprávkový svet, ktorý si každoročne získava čoraz viac zákazníkov a fanúšikov. Odevy, ktoré Lenka tvorí, sú hravé, originálne, energické, pestrofarebné, a každý ma svoj jedinečný príbeh. Vyhotovené sú v malých sériách, alebo priamo na mieru pre zákazníkov. Sú navrhované a vyrábané na Slovensku, s dôrazom na detail, materiál a kvalitu.

www.lenkasrsnova.com
@lenkasrsnova

Zobraziť fotogalériu k článku:
Farebná kolekcia FULLOVE od Lenky Sršňovej zožala úspech na Viedenskom týždni módy

The post Farebná kolekcia FULLOVE od Lenky Sršňovej zožala úspech na Viedenskom týždni módy appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Stránky

Facebook Comments Box