PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 11 min 49 s

IBM a Maersk vytvoria joint venture s cieľom využiť blockchain na podporu svetového obchodu

19. január 2018

BRATISLAVA 19. januára 2018 – Spoločnosti Maersk a IBM zakladajú spoločný podnik, ktorý bude pomocou technológie blokchain poskytovať efektívnejšie a bezpečnejšie metódy pre globálne obchodovanie.

Cieľom nového podniku bude ponúknuť záujemcom z radov firiem a inštitúcií celosvetovú platformu pre digitalizáciu obchodov, ktorá je postavená na otvorených štandardoch a navrhnutá tak, aby mohla využívať dopravné siete po celom svete. Reaguje tak zároveň na požiadavky väčšej transparentnosti a jednoduchosti pohybu tovarov medzi štátmi a obchodnými zónami.

Spoločnosť Maersk je svetová jednotka v kontajnerovej preprave a IBM je popredným dodávateľom riešení v oblasti blockchainových technológií. Spoločne využijú technológiu blochcain na vybudovanie novej platformy a súčasne zapoja do nej ďalšie otvorené technológie v cloude od spoločnosti IBM, vrátane umelej inteligencie, internetu vecí a analytiky. Firmy tak budú môcť sledovať pohyb svojich tovarov cez jednotlivé štáty pomocou digitálnych nástrojov.

„Veľké pokroky IBM v oblasti blockchainu ukázali, že táto technológia môže podporiť rast nových obchodných modelov a zohrávať dôležitú úlohu pri budovaní inteligentnejších spoločností,“ hovorí senior viceprezidentka spoločnosti IBM  Bridget van Kralingen. „Spoločný podnik s firmou Maersk môže zrychliť uvedenie tejto technológie do veľkých organizácií, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu v jednej z najrozsiahlejších a najdôležitejších sietí na zemi – v globálnom dodávateľskom reťazci.“

Spoločnosť IBM a Maersk začali spolupracovať na vývoji blockchainových a cloudových technológií v júni roku 2016. Od tej doby si prevádzka platformy vyskúšali mnohé firmy a úrady vrátane DuPont, Dow Chemical či Tetra Pak. O nové riešenia už teraz prejavujú záujem napríklad spoločnosti General Motors a Procter a Gamble, ktoré tak chcú zjednodušiť svoje náročné dodávateľské reťazce.

The post IBM a Maersk vytvoria joint venture s cieľom využiť blockchain na podporu svetového obchodu appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

V Malej sále SF sa predstaví MOSA TRIO, zoskupenie mladých zahraničných interpretov

19. január 2018

V utorok 23. januára  sa  v Malej sále Slovenskej filharmónie  uskutoční ďalší komorný večer cyklu Hudobná mozaika. Januárový  koncert sa koná v spolupráci  s The International Holland Music Sessions. V bratislavskej Redute  sa predstavia traja mladí interpreti zo zahraničia –  huslistka Alexandra Van Beveren a violončelista Paul Stavridis z Belgicka a holandský klavirista Bram de Vree, ktorí spoločne tvoria komorné zoskupenie MOSA TRIO.

BRATISLAVA 19. novembra 2018 – V utorok 23. januára  sa  v Malej sále Slovenskej filharmónie  uskutoční ďalší komorný večer cyklu Hudobná mozaika. Januárový  koncert sa koná v spolupráci  s The International Holland Music Sessions. V bratislavskej Redute  sa predstavia traja mladí interpreti zo zahraničia –  huslistka Alexandra Van Beveren a violončelista Paul Stavridis z Belgicka a holandský klavirista Bram de Vree, ktorí spoločne tvoria komorné zoskupenie MOSA TRIO.

Názov súboru je odvodený z latinskej podoby názvu najstaršieho holandského mesta Maastricht – Mosa Trajectum.Členovia klavírneho tria študovali na Maastrichtskom konzervatóriu pod vedením Henka Guittarta (Schönberg Quartet) a Tonie Ehlen. MOSA TRIO sa zúčastnilo na viacerých majstrovských kurzoch pod vedením uznávaných hudobníkov. V súčasnosti členovia súboru študujú u Tria Wanderer na Conservatoire à Rayonnement Régional v Paríži.

MOSA TRIO zaraďuje do programov svojich  koncertov skladby kontrastných štýlov tak, aby mohli návštevníci  okrem  známych a obľúbených diel objavovať aj diela neznáme. Nebude tomu inak ani v Bratislave. Na úvod koncertu zaznie Trio pre husle, violončelo a klavír č. 12 Es dur Hob. XV:36  Josepha Haydna, nasledovať bude Trio pre husle, violončelo a klavír a mol Mauricea Ravela, jedno z piatich skladateľových komorných diel, ktoré skomponoval  v roku 1914.  Tvorbe pre klavírne trio sa venoval aj Dmitrij Šostakovič. Program bude pokračovať jeho Klavírnym triom č. 2 e mol op. 67, ktoré napísal v čase vzniku Leningradskej symfónie. Zaujímavosťou programu bude dielo súčasného  holandského skladateľa Sama Davida Wampera (1983) Portrait of Light. Mladý skladateľ má za sebou  viaceré úspechy. Skladbu Portrait of Light (Portrét svetla) skomponoval na objednávku medzinárodnej súťaže Orlando Competition v roku 2015.

Koncert sa začne o 19.00 h.

 

The post V Malej sále SF sa predstaví MOSA TRIO, zoskupenie mladých zahraničných interpretov appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Trenčianski vysokoškoláci reprezentujú svoje školy a mesto v EUHL už 5. rok

19. január 2018

BRATISLAVA 19. januára 2018 – Keď pred piatimi rokmi vznikala nadnárodná súťaž Európska univerzitná hokejová liga (EUHL), tím Gladiators Trenčín bol jedným z „original six“. Postupom rokov mnohé mužstvá museli svoje pôsobenie v spomínanej lige ukončiť, naopak Trenčania sa stále hrdo bijú o prestížnu Sekeráš Trophy. Zásluhu za chodom tímu nemajú len samotní hráči, tréneri či manažéri, ale tiež konkrétne vysoké školy, pod ktorých záštitou Gladiátori hrajú, či predstavitelia mesta Trenčín.

EUHL je súťaž, ktorá ponúka priestor venovať sa ľadovému hokeju študentom v maturitnom ročníku a vysokých škôl. Už od jej založenia figurovali medzi mužstvami aj Gladiators Trenčín – teda mladí milovníci hokeja, ktorí študujú na Vysokej škole manažmentu / City University of Seattle v Trenčíne a na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Tým, že z okolitých krajín neustále rastie záujem o EUHL, Gladiátori nereprezentujú svoje mužstvo, školy či mesto len v rámci Slovenska, ale tiež v Česku, Poľsku či Maďarsku. Jedným z najbližších cieľov je dokonca založenie ďalšej, severnej divízie, v ktorej by sa dostali do priamej konfrontácie predovšetkým študenti z Estónska, Lotyška a Švédska.

Pred aktuálnou sezónou vstúpili do EUHL nové tímy – jeden z Maďarska, tri z Česka. I táto skutočnosť Gladiátorom našepkávala, že konkurencia bude neustále stúpať, a tak treba mužstvo posilniť – a to nielen na hráčskych postoch. Na manažérskej pozícii najnovšie figuruje už aj Ing. Peter Uher, medzi hráčmi sa ukázala v Trenčíne známa tvár – obranca Radovan Trefný, ktorý sa rozhodol pre štúdium na TNUAD. V tíme naďalej pokračujú minuloroční maturanti Matej Haluška a Adam Haščič, ktorí vsadili pre zmenu na štúdium na VŠM/CityU v Trenčíne. Práve posledný menovaný vyhral minulý rok kanadské bodovanie v rámci základnej časti EUHL a len pred niekoľkými dňami sa predstavil vo výbere EUHL na Svetovom pohári univerzitného hokeja. Pre štúdium sa kvôli hokeju však rozhodli i niekoľkí ďalší; nechýba brankár Matej Crkoň, ktorý momentálne pôsobí v druholigovom Púchove,  ďalší hokejisti v štúdiu pokračujú. Motto EUHL, a síce „budúcnosť hokeja je vo vzdelaní“, tak naberá reálny rozmer.

Obe vysoké školy, ktoré zastrešujú tím Gladiators Trenčín, resp. ich najvyšší predstavitelia, sú priamo veľkými fanúšikmi a priaznivcami svojho univerzitného celku. Nielen, že tím podporujú, za čo im patrí obrovská vďaka, ale Jozef Habánik, rektor TNUAD, sa dokonca aktívne zúčastňuje tréningov a tiež súťažných zápasov. Keď sa pred rokom po prvý raz rozhodol postaviť na ľad proti samotným hráčom, podarilo sa mu streliť hetrik a jasne tak demonštrovať, že nie je len obyčajným pasívnym fanúšikom. Veľkou faninkou Gladiators Trenčín je i Edita Hekelová, rektorka VŠM. Tá nielen, že tím podporuje za každých okolností, keď sa mu darí viac i menej, ale práve vďaka nej sa do projektu EUHL zapája Vysoká škola manažmentu / City University of Seattle v Trenčíne už piaty rok.

Univerzitný tím a jeho hráči ale rozhodne nereprezentujú len spomínané vysoké školy, ale tiež mesto ako také. Práve Trenčín je na hokejovej mape v skutku viac než známe a to bola hneď od začiatku pre Gladiátorov obrovská výzva. Konkurovať tímom z väčších miest, v ktorých možno mužstvo vyskladať z väčšej ponuky hráčov, nie je vôbec jednoduché, ale pravidelnými spoločnými tréningami to títo vysokoškoláci dokážu. Tu však netreba zabúdať na predstaviteľov mesta Trenčín, poslancov a pána primátora, ktorí umožňujú Gladiátorom trénovať a hrať na Zimnom štadióne Pavla Demitru v Trenčíne, a patrí im za to veľká vďaka.

V aktuálnej sezóne čakajú zverencov Mariána Smerčiaka ešte posledné dva zápasy v rámci základnej časti, následne dostane priestor nadstavba a boj o miesta do play-off. Cieľ je, rovnako ako všetky roky predtým, jasný – bojovať do posledných síl. Trenčianski vysokoškoláci chcú totiž čo najširšej verejnosti ukázať, že študovať a súčasne hrať ľadový hokej sa skutočne dá, a teda že byť súčasťou projektu EUHL má zmysel.

The post Trenčianski vysokoškoláci reprezentujú svoje školy a mesto v EUHL už 5. rok appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Nový investor má veľké plány s Obchodným domom v Košiciach

19. január 2018

Spoločnosť Tesco oznámila, že sa rozhodla predať Obchodný dom v Košiciach spoločnosti MEDESPOL, s.r.o., ktorá chce 50-ročnú budovu zmodernizovať, vytvoriť nový polyfunkčný objekt, zvýšiť škálu a komfort služieb so zámerom omladiť a skrášliť Košice ako metropolu východu.

BRATISLAVA 19. januára 2018 – Spoločnosť Tesco oznámila, že sa rozhodla predať Obchodný dom v Košiciach spoločnosti MEDESPOL, s.r.o., ktorá chce 50-ročnú budovu zmodernizovať, vytvoriť nový polyfunkčný objekt, zvýšiť škálu a komfort služieb so zámerom omladiť a skrášliť Košice ako metropolu východu.

Spoločnosť Tesco dlhodobejšie hľadá rôzne alternatívne možnosti pre svoje Obchodné domy na Slovensku a zároveň zjednodušuje svoje podnikanie v rámci maloobchodu.  Jedným z obchodov, ktorý prevádzkovalo Tesco od roku 1996, je Obchodný dom v Košiciach na Hlavnej ulici.

Spoločnosť Tesco oznámila, že prijala ponuku o predaji Obchodného domu v Košiciach developerskej spoločnosti MEDESPOL, s.r.o., ktorá budovu zmodernizuje a vytvorí nový polyfunkčný objekt, ktorý zvýši škálu a komfort služieb. Nový investor je presvedčený, že komplexná prestavba celej budovy omladí a skrášli Košice ako  metropolu východného Slovenska.

Tesco potvrdilo, že v novom objekte neplánuje prevádzkovať v budúcnosti svoj obchod vzhľadom k dlhšiemu obdobiu, kedy sa má objekt rekonštruovať a tiež prihliadajúc na to, že v blízkosti objektu sa nachádza viacero obchodov Tesco. Predajom sa spoločnosti podarí uvoľniť finančné prostriedky na opätovné investovanie do služieb pre zákazníkov v obchodoch po celom Slovensku. Zároveň spoločnosť Tesco ubezpečuje, že urobí všetko preto, aby pomohla nájsť alternatívne pracovné pozície pre dotknutých kolegov v okolitých obchodoch maloobchodného reťazca.

Podnikanie v oblasti maloobchodu bude Tesco rozvíjať naďalej v celej strednej Európe a primárne sa zameriavať na to, aby zákazníkom boli poskytované každý deň kvalitné produkty a služby, a to samozrejme naďalej aj v rámci košickej lokality.

Tesco obchod v súčasnom Obchodnom dome bude otvorený do 15. apríla 2018.

 

The post Nový investor má veľké plány s Obchodným domom v Košiciach appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Retro ležiak Zlatý Bažant ’73 prichádza v praktickej plechovke

19. január 2018

BRATISLAVA 19. januára 2018 – Spoločnosť HEINEKEN Slovensko predstavuje s príchodom nového roka ďalšiu skvelú produktovú inováciu.  Na pulty predajní prichádza medzi Slovákmi obľúbené pivo Zlatý Bažant ’73 v praktickej 500 ml plechovke. Tá je inšpirovaná priekopníckym prvenstvom hurbanovského pivovaru, ktorý v 70-tych rokoch v bývalom Československu ako prvý spustil sériovú produkciu tohto typu obalu. Vďaka tejto vtedy obrovskej inovácii pivo z Hurbanova cestovalo po celom svete, ba až za jeho hranice, či už v batohoch horolezcov na expedícii na Mount Everest alebo ako súčasť medzinárodnej vesmírnej misie. Vďaka dnešnej inovácii si môžu milovníci Zlatého Bažanta ’73 zobrať so sebou svoje obľúbené pivo v praktickom balení na akýkoľvek výlet.

Plechovka s dušou dobrodruha

Mnohí fanúšikovia cestovania, pobytu v prírode či chatári si z praktických dôvodov radi berú svoje obľúbené pivo so sebou. Ikonické fľaše, v ktorých bol dosiaľ Zlatý Bažant ’73 dostupný, im však v niektorých ohľadoch nevyhovujú. Značka Zlatý Bažant sa preto rozhodla vyjsť im v ústrety praktickejším obalom. Umožní tak – okrem iného – zaspomínať si na prvenstvá, ktoré sa kedysi v Hurbanove zrodili.

V novej retro plechovke zákazníci objavia nielen autentický dizajn a chuť piva Zlatý Bažant ’73, ale aj kus pivovarníckej, športovej, vedeckej a dobrodružnej histórie. Navyše vďaka praktickému baleniu si ho bude možné vziať napríklad na turistické výlety do hôr, lyžovačku či iné cestovateľské výpravy,  počas ktorých si môžu vychutnať svoje obľúbené pivo.

 „Za takmer 2 roky od uvedenia ležiaku Zlatý Bažant ’73 vo fľaši si jeho chuť obľúbilo veľa Slovákov, vďaka čomu výsledky prekonali aj naše optimistické očakávania. Sú však príležitosti, pre ktoré je viac ako vratná pivná fľaša vhodnejšie a praktickejšie iné balenie – plechovka. Nadväzujeme tak na priekopnícke úspechy značky Zlatý Bažant zo 70. rokov a zároveň vychádzame v ústrety aj našim zákazníkom, ktorí si vďaka novému baleniu môžu zobrať a vychutnať Zlatý Bažant ’73 takmer kdekoľvek,“ povedal Marcel Malý, brand manažér značky Zlatý Bažant.

Plechovkový pionier a inovátor

Pivovar v Hurbanove bol od začiatku výstavby v 60. rokoch minulého storočia plánovaný ako vzorová prevádzka, v ktorej sa bude variť to najlepšie pivo v Československu s ambíciou preraziť do sveta. Preto tu už v 70-tych rokoch spustili do prevádzky prvú linku na plnenie pivných plechoviek v bývalom východnom bloku. Ich cieľovou stanicou spočiatku bývali najmä československé veľvyslanectvá. Neskôr cestovala plechovka na vskutku zaujímavé miesta po celej planéte a dokonca aj aj za jej hranice. Pivo v plechovke si pribalili československí horolezci, ktorí sa v roku 1973 vybrali pokoriť vrchol Nanga-Parbat v Himalájach. Hurbanovské pivo sa v batohoch týchto drsných chlapíkov ocitlo aj na Mount Evereste a vrchole Makalu, či sa ním osviežovali na africkom Kilimandžáre. Na plachetnici moreplavca Richarda Konkolského doslova obišlo celý svet.

Najďalej sa plechovka dostala kamsi, kde sa nikdy predtým žiadne pivo neocitlo: na obežnú dráhu. V roku 1978 si ho pribalila misia Sojuz 29. Sovietski kozmonauti Kovaľjonok a Ivančevkov si tak vzali k srdcu slová svojho predchodcu z predchádzajúcej misie, Vladimíra Remeka, ktorému vo vesmíre chýbalo práve pivo. Opačným smerom – do hlbín – sa plechovka z Hurbanova vybrala ešte rok pred svojou misiou do vesmíru, keď ju vzali členovia našej potápačskej speleologickej výpravy pri Cejlóne.

Novinka z hurbanovského pivovaru, Zlatý Bažant ’73 v 500 ml plechovke, je dostupná na pultoch predajní od začiatku januára 2018. Odporúčaná maloobchodná cena je 0,99 €.

The post Retro ležiak Zlatý Bažant ’73 prichádza v praktickej plechovke appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

First moment dovolenky: kam plánujú Slováci vycestovať v lete 2018?

19. január 2018

Zľavy až do 35 %, dieťa zadarmo a široký výber destinácií s dostatočnými ubytovacími kapacitami. To sú výhody nákupu first moment zájazdov, ktoré sú medzi Slovákmi mimoriadne obľúbené. Ukázal to prieskum nákupného spoločenstva Cashback World, podľa ktorého si letný first moment zájazd zakúpilo alebo plánuje zakúpiť až 62 % opýtaných. Prieskum sa uskutočnil v januári 2018 na vzorke 1 040 respondentov nad 18 rokov.

BRATISLAVA 19. januára 2018 – Zľavy až do 35 %, dieťa zadarmo a široký výber destinácií s dostatočnými ubytovacími kapacitami. To sú výhody nákupu first moment zájazdov, ktoré sú medzi Slovákmi mimoriadne obľúbené. Ukázal to prieskum nákupného spoločenstva Cashback World, podľa ktorého si letný first moment zájazd zakúpilo alebo plánuje zakúpiť až 62 % opýtaných. Prieskum sa uskutočnil v januári 2018 na vzorke 1 040 respondentov nad 18 rokov.  

Zľavy first moment Slováci využívajú najmä na kúpu rodinnej dovolenky. V prieskume to potvrdilo 68 % respondentov. Dôvodom sú nielen zľavy pre deti, ale aj širšie možnosti výberu termínu, destinácie, ubytovania, ako aj jeho vybavenia.

Z prieskumu tiež vyplynuli najobľúbenejšie destinácie letnej dovolenky v roku 2018. Tradične najviac respondentov, 22 %, tento rok vycestuje v rámci first moment do Chorvátska. Obľúbené zostávajú aj tradičné stredomorské destinácie, Grécko (13 %) a Taliansko (13 %). Medzi ďalšie plánované destinácie patrí Turecko  (7 % ) a Bulharsko (7 %), Egypt (6 %), Španielsko a (6 %) a Cyprus (3 %).

Hoci Slováci chodia počas leta najradšej k moru, mnoho z nich zvolilo v rámci first moment aj pobyt na Slovensku.  Tohtoročnú letnú dovolenku tu plánuje stráviť 12 % respondentov.

Výber  letnej dovolenky  uprostred zimy má ešte jednu výhodu. Pri skoršom nákupe je zároveň možné platiť dovolenku na etapy a tým znížiť záťaž rodinného rozpočtu. Náklady na dovolenku sa dajú ďalej znížiť jej nákupom cez cashback systém, v rámci ktorého získajú ľudia časť zo zaplatenej ceny späť na účet. „Držitelia vernostnej cashback karty môžu získať peniaze späť vo výške 1 % – 5 %  z ceny letnej dovolenky, ak ju zakúpia v partnerskej cestovnej kancelárii,“ uviedol Ľuboš Kravárik, generálny riaditeľ myWorld, prevádzkovateľ nákupného spoločenstva Cashback World.

O spoločnosti myWorld:

Skupina myWorld spája rôzne značky. So značkou Cashback World môžu zákazníci profitovať z výhod, ktoré im prináša medzinárodná Shopping Community: môžu si užívať atraktívne výhody pri nákupe ako Cashback Shopping Points.

White Label Solutions umožňuje klubom, organizáciám, ako aj veľkým spoločnostiam poskytovať členom, fanúšikom, zákazníkom a zamestnancom výhody Cashback World.

S produktmi Cashback Solutions majú malé a stredné podniky poruke cenovo výhodný a inovatívny program, ktorý umožňuje poskytnúť zákazníkom výhody Cashback World a spoločnosti ako takej členstvo v globálnom nákupnom svete.

The post First moment dovolenky: kam plánujú Slováci vycestovať v lete 2018? appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Slovenská národná galéria 2018

19. január 2018

Ako pokračuje rekonštrukcia areálu SNG?

BRATISLAVA 19. januára 2018

Ako pokračuje rekonštrukcia areálu SNG?

Prioritná investičná akcia MK SR – Rekonštrukcia, modernizácia a dostavba areálu SNG – sa týka rozsiahleho areálu na Vajanského nábreží a vstupuje do nej niekoľko budov. Okrem obnovy galerijných prevádzok by sme chceli ponúknuť kultúrny verejný priestor v centre mesta určený všetkým záujmovým skupinám. Výsledkom by mala byť nielen moderná galéria, ale moderná verejná inštitúcia 21. storočia.

Od začiatku (odovzdanie staveniska 18. 1. 2016) sa simultánne pracuje na všetkých objektoch. K dnešku sa dokončila hrubá stavba poschodového depozitárneho domu so siedmimi nadzemnými a dvoma suterénnymi podlažiami, ošetrili sa všetky kovové konštrukcie v objekte Premostenia a administratívy, pribudla konštrukcia nadstavby objektu bývalej knižnice, je založená multifunkčná hala. Paralelne riešime revízie a iné problémy, ktoré taká rozsiahla rekonštrukcia prináša.

Odborní pracovníci galérie v súvislosti s rekonštrukciou už v januári 2018 začali s prípravou budúcich stálych expozícií, ktoré by mali obsiahnuť široké zbierky galérie a zároveň reflektovať výsledky úspešných a dôležitých projektov z posledných rokov, napr. Sen × skutočnosť.

K 31. 12. 2017 bolo preinvestovaných na stavebné práce a dozor 8 848 164,42 € vrátane DPH, čo predstavuje 19,13 % objemu financií.

Alexandra Kusá
generálna riaditeľka SNG

Aká bola úspešnosť a návštevnosť projektov v minulom roku? Návštevnosť výstav/expozícií

V roku 2017 sa podarilo dosiahnuť na výstavách SNG v Bratislave 57 888 návštevníkov, čo znamená oproti roku 2016 (43 374) navýšenie o 14 514 návštevníkov výstav. Po sčítaní s vysunutými pracoviskami v Pezinku, vo Zvolene, v Ružomberku, v Strážkach a s Kunsthalle Bratislava stúpne počet na 134 216 návštevníkov expozícií a výstav (oproti 124 135 v roku 2016).

Najnavštevovanejšou výstavou v bratislavskom Esterházyho paláci bola výstava Sen × skutočnosť | Umenie & propaganda 1939 – 1945, mapujúca premeny podôb a funkcií umenia, vizuálnej kultúry a propagandy v rokoch existencie slovenského štátu. Od jej otvorenia dňa 20. 10. 2016 do 26. 2. 2017 ju videlo 26 176 návštevníkov. Mimoriadny úspech z hľadiska návštevnosti zaznamenala i výstava Nech šije! Móda na Slovensku v rokoch 1945 – 1989, ktorú v apríli – auguste 2017 videlo 20 689 návštevníkov.

Celková návštevnosť (výstavy/expozície + programy)

Spolu s rôznymi výchovno-vzdelávacími a kultúrno-spoločenských programami stúpne celkový počet návštevníkov v Bratislave na vyše 70 000. Po pripočítaní programov vysunutých pracovísk v Pezinku, vo Zvolene, v Ružomberku, v Strážkach a tiež Kunsthalle Bratislava je to vyše 170 000 návštevníkov výstav aj programov (Kunsthalle Bratislava v roku 2017 navštívilo vyše 33 000 návštevníkov).

Bohdana Hromádková
riaditeľka Úseku marketingu a komunikácie SNG

Ako sme reprezentovali na benátskom Bienále 2017?

Jana Želibská (nar. 1941 v Olomouci) v spolupráci s kurátorkou Luciou Gregorovou Stach vytvorila pre Pavilón Českej a Slovenskej republiky na 57. medzinárodnej výstave umenia La Biennale di Venezia site-specific inštaláciu s monumentálnou projekciou benátskeho mora s názvom Labutia pieseň teraz / Swan Song Now. Svietiace labute na ostrovoch vyplavených predmetov pre ňu reprezentovali neutíšiteľnú ľudskú túžbu po trvácnosti. V príznačne industriálnej estetike autorky sa prekrývali protichodné motívy – v mladom dievčati sa snúbili protiklady dieťaťa a ženy, v labuti splývajú žena a muž a zdanlivo pokojná meditácia o transcendencii a večnosti po chvíli odhalí apokalyptickú víziu, z ktorej mrazí.

Autorka sa už od polovice 60. rokov 20. storočia zameriavala v pop-artových environmentoch na priestor a jeho stvárnenie vo vzťahu k divákovi. Rodovú (gender) symboliku neskôr transformovala do tém konceptuálnych diel, akcií a fotografických eventov. Od 80. rokov využíva vo svojich v inštaláciách a videotvorbe protiklad a paradox. Retrospektívnu výstavu jej SNG usporiadala v roku 2012 (kurátorky Lucia Gregorová Stach, Vladimíra Büngerová).

Ako oslávime 70. narodeniny SNG?

V roku 2018 čaká Slovenskú národnú galériu okrúhle výročie – 70 rokov od jej založenia. Na naše narodeniny pripravujeme veľkú letnú narodeninovú oslavu, ktorá sa bude konať 28. júla 2018. V tento deň budeme od rána hostiť našich gratulantov zaujímavým programom pre rodiny s deťmi, pre fanúšikov umenia a galérie bude zasa pripravený poobedňajší blok, kde sa návštevníci dozvedia všetko o SNG a nielen tej dnešnej. Večer pozývame na premietanie filmu, koncert a možno aj iné prekvapenia. Darček nosiť netreba, gratulanti ho dostanú od nás – stačí len prísť!

Ako si pripomenieme výročia v roku 2018?

Rok 2018 sa bude niesť i v znamení medzinárodného projektu MADE IN CZECHOSLOVAKIA organizovaného v spolupráci Moravskej galérie a SNG. Obe inštitúcie využili príležitosť roku 2018 a chcú si pripomenúť, že v období rokov 1918 – 1993 tvorili naše vlasti spoločný štát, Československo.

„MADE IN CZECHOSLOVAKIA nie je ani tak projektom, ako skôr manifestáciou, spontánnym prihlásením sa k téme, partnerstvu a spolupráci. Slovenská národná galéria s Moravskou galériou v Brne intenzívne spolupracovala už v minulom roku, keď partnerskej inštitúcii nielen po technickej stránke pomáhala s uvedením Sbírek online. Dôležitým impulzom pre prípravu spoločného projektu bolo uvažovanie o prvej republike. Mladý štát bol vybudovaný na moderných základoch a jeho súčasťou bola silná marketingová kampaň. Hoci Československo dnes už neexistuje, v mnohých kontextoch táto ‚značka‘ stále funguje. Projekt je priznaním si spoločného a potvrdzuje prirodzenú potrebu niečo spolu skúsiť, začať, alebo si len pripomenúť, čo všetko zmizlo v čase,“ doplňuje Alexandra Kusá.

Okrem spolupráce na príprave Sbírek online Moravskej galérie pripravuje SNG v rámci projektu výstavu FILLA – FULLA: Osud umelca o tvorbe dvoch klasikov českého a slovenského moderného umenia Emila Fillu a Ľudovíta Fullu a tiež netradičný výstavný projekt Osmičky.

S akými partnermi pokračujeme do roku 2018?

V januári 2017 sa naším generálnym partnerom stala Tatra banka, a. s. „Po prvom roku musím skonštatovať, že sme v Tatra banke nenašli sponzora, ale chápavého partnera,“ konštatuje Alexandra Kusá. Aj vďaka podpore Tatra banky sme mohli v roku 2017 pokračovať v rôznorodých aktivitách a taktiež už štvrtý rok nadviazať na zavedený voľný vstup na výstavy SNG v Bratislave. Sme veľmi radi, že aj v roku 2018 môžeme pokračovať v dlhodobej stratégii sprístupňovania umenia širokému publiku a opäť ponúknuť voľný vstup.

Zároveň sú naším partnerom aj naďalej Slovenské elektrárne, a.s.

Ako pokračuje digitalizácia?

V rámci udržateľnosti národného projektu Digitálna galéria bolo v roku 2017 zdigitalizovaných 5 784 zbierkových predmetov zo zbierok 8 zbierkotvorných galérií vrátane SNG. Celkovo bolo ku koncu roka 2017 zdigitalizovaných 112 200 zbierkových predmetov (cca 60% z evidovaných zbierok). V roku 2018 sa bude v digitalizácii pokračovať zo zbierok 7 galérií, digitalizuje sa v digitalizačnom pracovisku vo Zvolene a v Bratislave. Plán je mať zdigitalizovaných 118 000 zbierkových predmetov do konca roka 2018. Tak ako bolo pravidlom pri realizácii projektu, aj naďalej každý zbierkový predmet určený na digitalizáciu prejde komplexnou evidenciou. Výsledky digitalizácie SNG pravidelne sprístupňuje na Webe umenia.

lab.SNG ako platforma SNG pre výskum a vývoj digitálnych technológií v galériách a múzeách sa v roku 2017 zameral aj na rozširovanie svojej pôsobnosti v zahraničí. Pre Moravskú galériu sme upravili Web umenia do podoby online katalógu (http://sbirky.moravska-galerie.cz/katalog), ktorý sprístupňuje takmer 200 000 zbierkových predmetov. V spolupráci s Památníkom národního písemnictví sme pripravili virtuálnu kolekciu „Wenceslaus Hollar Bohemus — řeč jehly a rydla“ (http://e-vystavy.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/), ktorá predstavuje tvorbu významného európskeho barokového grafika. Na konci roka 2017 sme pre pražskú Národnú galériu pripravili webstránku s výberom „highlightov“ zo zbierok galérie (http://sbirky.ngprague.cz/), ktoré si návštevníci môžu stiahnuť a využiť pre súkromné aj komerčné účely. Každý z projektov využíva a rozširuje existujúcu funkcionalitu našej open-source platformy Web umenia, pričom v rôznej podobe preberá myšlienku otvoreného prístup k zbierkam, ku ktorej sa SNG prihlásila spustením nového Webu umenia pred viac ako dvoma rokmi.

V nasledujúcich mesiacoch pribudne na Webe umenia nová možnosť vyhľadávania a objavovania umeleckých diel – prostredníctvom farieb. Popri vyhľadávaní cez autora, techniku alebo súvisiace diela bude môcť návštevník zadať farbu, ku ktorej mu web ponúkne zodpovedajúce diela. Bude rozšírená anglická verzia webu, ktorá zahraničným návštevníkom ponúkne aj preklad názvov diel a ďalších popisných údajov. Tak ako v uplynulom roku, budeme aj tento rok do Webu umenia zapájať ďalšie slovenské galérie – v 2017 pribudla Galéria umelcov Spiša, pokračovať budeme napríklad Tatranskou galériou v Poprade alebo Turčianskou galériou v Martine.

Čo pripravujeme v oblasti galerijnej pedagogiky?

Galérie ako centrá umenia sú dnes zároveň komunitnými miestami vzdelávania, trávenia voľného času a rozvoja tvorivého myslenia. Počítajú s divákom ako s rovnocenným partnerom a ponúkajú mu priestor pre dialóg (nielen) o umení. Slovenská národná galéria a Kunsthalle Bratislava v spolupráci s Českým centrom pripravuje 25. 4. 2018 konferenciu galerijnej pedagogiky, na ktorej vystúpia hostia z Čiech a zo Slovenska. Je určená galerijným pedagógom aj širokej verejnosti so záujmom o otázky interpretácie vizuálneho umenia. Ponúkne spoločné zdieľanie skúseností z praxe galerijnej pedagogiky na Slovensku a v Čechách a pomenovanie súčasného stavu a vízií galerijnej pedagogiky. Konferencia nadväzuje na vzájomnú spoluprácu pri príležitosti výročia vzniku prvej republiky a zároveň chce podporiť povedomie odbornej aj laickej verejnosti o vzdelávaní v domácom galerijnom prostredí.

Ako bude pokračovať revitalizácia Schaubmarovho mlyna v Pezinku?

V roku 2017 sme začali pracovať na komplexnej revitalizácii Schaubmarovho mlyna v Pezinku-Cajle. Historický mlyn je súčasťou SNG od 70. rokov a od roku 1997 funguje aj ako galéria – v minulom roku sme teda oslávili 20 rokov založenia mlyna a 250 rokov od jeho postavenia. Rok 2017 priniesol prvé drobné úpravy priestoru, projekt rekonštrukcie, na ktorom pracuje architektonický ateliér JRKVC a množstvo nového kultúrneho, spoločenského a vzdelávacieho programu.

Obnova vodného kolesa vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja bude zásadným vstupom v procese obnovy – vznikne dizajnérske dielo, ktoré bude zároveň interaktívnym návštevníckym exponátom. Autormi kolesa inšpirovaného technickými návrhmi pôvodného vodného kolesa sú dizajnéri Braňo Matis, Peter Liška a Boris Belan.

Tento rok chystáme veľa programov pre rodiny s deťmi, pre odbornú aj širšiu verejnosť. Dňa 13. 5. 2018 slávnostne otvoríme novú výstavu venovanú súčasnej keramike a porcelánu Z kruhu von, ktorú kurátorsky pripraví Viera Kleinová. Návštevníci sa môžu tešiť na nové umelecké aj na prírodu zamerané krúžky, nové víkendové programy pre rodiny s deťmi, rezidencie, koncerty či potravinové trhy v spolupráci s organizáciou Slow Food Pressburg.

Okrem toho všetkého pracujeme tento rok aj na revitalizácii ovocného sadu, ktorý je súčasťou Schaubmarovho mlyna – na drobných parkových úpravách a predovšetkým na výsadbe viac ako 30 ovocných stromov a približne 100 kríkov. Projekt revitalizácie je finančne nákladný, a preto sa chceme pokúsiť o jeho dofinancovanie prostredníctvom verejnej crowdfundingovej platformy Startlab.sk. Začíname v polovici februára a budeme vďační za príspevky od všetkých, ktorí majú radi prírodu a stromy.

Slovenská národná galéria je inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR

Tretí rok rekonštruujeme!

Voľný vstup na výstavy v SNG Bratislava aj v roku 2018!

SNG Fotogaléria k článku: Slovenská národná galéria 2018

The post Slovenská národná galéria 2018 appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Cash4Car na Slovensku slávi prvé úspechy

18. január 2018

BRATISLAVA 18. januára 2018 – Ako sa dostať rýchlo a bezproblémovo k peniazom? Napríklad preklenovacím úverom spojeným so zástavou automobilu, ktorý dokonca môžete naďalej využívať. Službu, ktorú na Slovensku začala v minulom roku ponúkať spoločnosť Cash4Car, vyskúšali prví klienti. Ich reakcie sú veľmi pozitívne.

„Preklenovací úver u nás napríklad využila rodina jedného slovenského profesionálneho športovca . Nevychádzali mu peniaze na odvod sociálneho a zdravotného poistenia, pretože sa mu omeškal plat. Preto využil náš preklenovací úver. Naša služba sa mu páčila natoľko, že nám hneď ponúkol spoluprácu,“ hovorí Marek Zurian, konateľ Cash4Car.

Čo Cash4Car ponúka? Ľuďom, alebo taktiež firmám, ktoré sa z rôznych dôvodov dostanú do finančnej tiesne, poskytne peniaze oproti zástave jeho automobilu. Vypláca až 80 % tržnej hodnoty vozidla s tým, že sa majiteľ buď rozhodne automobil zanechať na stráženom parkovisku, alebo s ním dokonca môže naďalej jazdiť.

Rýchle a ústretové jednanie

„Automobily, nevyužívané ich majiteľom, máme zaparkované na stráženom parkovisku, ktoré je poistené, takže skutočne nehrozí žiadne nebezpečenstvo. K tomu sa majiteľom o ich vozidlo staráme do takej miery, aby mal nabitú autobatériu a nahustené kolesá. Takže keď si auto príde vyzdvihnúť, nestane sa, že by nemohol ihneď odísť,“ hovorí Marek Zurian.

Napriek tomu jednoznačne prevažujú tí majitelia, ktorí automobil naďalej využívajú. Podľa Mareka Zuriana je to osem z desiatich majiteľov. Aby mohli automobil naďalej využívať, je potrebné mať uzavreté havarijné poistenie. U už uzatvorenej poistky stačí jej vinkulácia v prospech Cash4Car.

Služba Cash4Car je síce mierne drahší než bankový úver, ale nie nejako dramaticky. Jej veľkou devízou je ale rýchlosť. V ideálnom prípade sa klient dočká financií za svoje vozidlo už za niekoľko desiatok minút. Stačí mať podpísanú plnú moc od notára, so zvyškom si špecialisti z Cash4Car poradia.

„Klientom sa snažíme maximálne vychádzať v ústrety. Naše ponuky sú vždy na mieru ich potrieb. Pred ocenením vozidla si necháme poslať technický preukaz, popísať kvalitu, stav a vybavenie vozidla tak, aby sme boli pripravení čo najskôr vyplatiť klientovi peniaze: Do 5000 eur v hotovosti, nad túto čiastku musíme podľa platnej legislatívy previesť prostriedky na klientov účet,“ popisuje Marek Zurian.

Kľúčový rok 2018

Pre Cash4Car je rok 2018 z pohľadu slovenského trhu kľúčový. Ak sa bude firme dariť, zaháji na Slovensku budovanie pobočkovej siete tak, aby bola služba zákazníkom čo najbližšie. V pláne má pre rok 2018 dve až tri nové pobočky. Podľa doterajšieho záujmu a pozitívnej reakcie klientov na úroveň služby, je tento cieľ reálny.

„Naše podmienky sú plne transparentné, plne zrozumiteľné. Zmluva má tri strany v prípade, ak klient s autom nejazdí, keď auto naďalej využíva, tak šesť strán. Samozrejmosťou je, že nemáme žiadne skryté poplatky. Podmienky, na ktorých sa s klientom dohodneme, sú konečné. Okrem toho sme diskrétni. Neobjavujeme sa v registroch, v zozname zástav. Snáď jediné, keď klient vozidlo naďalej využíva, musí byť podľa platnej legislatívy financujúci subjekt uvedený v technickom preukaze vozidla,“ dopĺňa Marek Zurian výhody Cash4Car.

O výhodnosti financovania prostredníctvom Cash4Car vypovedá, že v Českej republike, kde je služba viac etablovaná, ju začínajú využívať aj firmy, napríklad k financovaniu nákupu nákladných automobilov. Podmienky sú porovnateľné, niekedy dokonca výhodnejšie, ako ponuky leasingových spoločností. Pokiaľ sa teda dostanete do situácie, keď budete vy, alebo vaša firma rýchlo potrebovať hotovosť, skúste Cash4Car. Viac informácií nájdete na www.cash4car.sk/.

 

The post Cash4Car na Slovensku slávi prvé úspechy appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Tradičné značky ASTRID a INDULONA teraz patria k sebe, spája ich spoločný vlastník

18. január 2018

BRATISLAVA 18. januára 2018 – Na základe akvizície sa spojili tradičné značky ASTRID a INDULONA, ktoré sú na slovenskom a českom trhu významnými hráčmi vo svojom segmente. Dve legendárne značky s dlhoročnou tradíciou, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o pokožku, teraz patria k sebe. Spoločnosť Astrid T.M. a.s., člen skupiny Sarantis, kúpila spoločnosť Saneca Trade s.r.o. Za túto akvizíciu zaplatila 8,5 milióna eur a stala sa tak 100-percentným vlastníkom značiek INDULONA a PAREXYL.

Značky s dlhou tradíciou

Indulona je na slovenskom a českom trhu dlhodobo jednotkou v kategórii krémov na ruky a to s výrazným náskokom pred konkurenciou medzinárodných i lokálnych firiem. V tomto roku oslávi 70 rokov svojej existencie. Ročne sa v Hlohovci vyrobí približne 6 miliónov kusov krémov. Ide o jeden z mála kozmetických produktov, ktorý sa vyrába za najprísnejších hygienických podmienok porovnateľných s výrobou farmaceutických liečiv. ASTRID, ktorý sa zaoberá vývojom výrobkov pre zdravú a krásnu pokožku, je na slovenskom trhu ešte o sto rokov dlhšie. Tradícia tejto značky je dlhá už 170 rokov! „Uvedomujeme si hodnotu tradičných značiek a preto budeme v prípade uvádzania nových výrobkov dbať na to, aby nestratili nič zo svojej autentickosti. Pri produktoch ASTRID sa nám to dlhodobo darí a rovnakého konceptu sa budeme držať aj pri Indulone. Receptúra ​Indulony je absolútne unikátna a preverená generáciami, na tej určite nechceme nič meniť. Vždy staviame na rokmi preverenej kvalite, ktorá však ide v súlade s poslednými trendmi kozmetického priemyslu,“ hovorí k novému spojeniu značiek Krzysztof Kaminski, generálny manažér SARANTIS pre Českú a Slovenskú republiku a člen predstavenstva ASTRID T.M. a.s.

ASTRID a INDULONA teraz patria do skupiny SARANTIS Group

ASTRID a INDULONA patria do skupiny Sarantis Group, ktorá je významným európskym hráčom v oblasti kozmetiky, vôní a potrieb pre domácnosť. Skupina Sarantis sídli v Grécku a má pobočky v deviatich európskych krajinách. Vďaka tomu si udržiava skupina silnú medzinárodnú pozíciu a distribučnú sieť, ktorá má potenciál upevniť postavenie tradičných slovenských a českých značiek v európskom kontexte.

The post Tradičné značky ASTRID a INDULONA teraz patria k sebe, spája ich spoločný vlastník appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Nový Dan Brown – Pôvod

18. január 2018

BRATISLAVA 18. januára 2018

Ktokoľvek ste.
V čokoľvek veríte.
Všetko sa mení.

Vyšiel pravdepodobne posledný príbeh s Robertom Langdonom.
Dan Brown a jeho Pôvod.
Doteraz vyšli štyri knihy s týmto sympatickým symbológom, profesorom a tentoraz pátra po nahrávke vedca, futuristu a vizionára Edmonda Kirscha, aby zistil pôvod ľudstva.
Kirsch totiž našiel dôkaz, že so vznikom človeka nemá Boh nič spoločné. Hlavnou otázkou teda je: „Prežije Boh vedu?“
„Myslím si, že veľa klerikov nepoteší myšlienka, že by Boh neprežil vedecký pokrok. História nám totiž ukazuje, že starí Bohovia vedecký pokrok naozaj neprežili…“ cituje Dana Browna exkluzívne vo svojom článku LepšíDeň.sk.

Harvardský profesor symbolistiky a náboženskej ikonografie Robert Langdon prichádza do moderného Guggenheimovho múzea v Bilbau. Má sa tu zúčastniť na predstavení objavu, ktorý „navždy zmení tvár vedy“. Organizátorom má byť jeho priateľ a bývalý študent Edmond Kirsch, štyridsaťročný vedec a magnát, ktorého pre jeho veľkolepé vynálezy a smelé predpovede mnohí považujú za kontroverznú osobnosť celosvetového formátu.
Tento významný večer nemá byť výnimkou. Kirsch tvrdí, že zverejní svoj prelomový objav týkajúci sa základov ľudskej existencie, ktorý môže mať ďalekosiahle následky.

„Nedávno som urobil vedecký objav,“ pokračoval Edmond. „Je to krok vpred, ktorý bude mať ďalekosiahle dôsledky. Skoro nikto na svete o tom nevie a dnes večer – onedlho – budem v celosvetovom priamom prenose a oznámim, na čo som prišiel.“
„Neviem, čo povedať,“ priznal Langdon. „Znie to neuveriteľne.“
Edmond stíšil hlas a ten nadobudol netypicky napätý tón. „Kým s tým vyjdem na verejnosť, Robert, potrebujem tvoju radu.“ Odmlčal sa.„Bojím sa, že od nej môže závisieť môj život.“

Langdona a stovky ďalších hostí naozaj zaskočí, keď sa starostlivo pripravený večer zmení v chaos. Hrozí, že Kirschov objav bude navždy stratení. Kirscha totiž zavraždia, skôr než ho stihne oznámiť.
Langdon, ktorý sa ocitne v ohrození života, musí ujsť spolu s riaditeľkou múzea Ambrou Vidalovou. Zamieria do Barcelony a podniknú nebezpečný pokus vypátrať záhadné heslo, ktorým sa dá dostať ku Kirschovmu objavu.
Protivník je však vždy o krok pred nimi. Langdon a Vidalová v snahe vylúštiť heslo nachádzajú iba záhadné náznaky a odkazy na moderné umenie. Napokon objavia stopy vedúce k pravde, ktorá dosiaľ nebola známa a skutočne otrasie celým svetom.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Na stránke www.danbrown.sk môžete dokonca navštíviť knižnicu Dana Browna a nechať si od neho virtuálne podpísať knihu Pôvod. Jeho asistent Winston vás osloví vaším menom…vyskúšajte.

Prečítajte si 1.kapitolu trileru Pôvod:

Keď sa starodávna zubačka škriabala hore závratne strmým svahom, Edmond Kirsch bežal pohľadom po zubatom štíte nad sebou. Masívny kamenný kláštor v diaľke, vtisnutý do kolmého útesu, akoby visel v priestore a s tým zrázom čarodejne splýval.
Táto katalánska nadčasová svätyňa odolávala už vyše štyri storočia sile zemskej príťažlivosti a ani o kúsok sa neodchýlila od pôvodného cieľa – izolovať svojich obyvateľov od moderného sveta.
Je to paradox, že budú prví, čo sa dozvedia pravdu, pomyslel si Kirsch a bol zvedavý, ako zareagujú. Z historického hľadiska sú najnebezpečnejší na zemi Boží ľudia… najmä, keď sú ohrození ich bohovia. A ja sa chystám vrhnúť do osieho hniezda planúcu kopiju.
Keď sa zubačka dostala na vrchol, Kirsch zbadal na plošine osamelú čakajúcu postavu. Vychudnutý muž bol zahalený v tradičnej červenej katolíckej sutane a bielej rochete a na hlave mal solideo. Kirsch spoznal vycivenú tvár svojho hostiteľa z fotografií a pocítil nečakaný príval adrenalínu.
Valdespino ma víta osobne.
Biskup Antonio Valdespino bol v Španielsku obávanou postavou – nielen ako dôveryhodný priateľ a radca samého kráľa, ale aj ako jeden z najvýrečnejších a najvplyvnejších obhajcov zachovania tradičných katolíckych hodnôt a tradičných politických postupov.
„Edmund Kirsch, predpokladám,“ zatiahol biskup, keď Kirsch vystúpil zo zubačky.
„Vinný podľa obžaloby,“ odvetil Kirsch s úsmevom, keď stisol hostiteľovi dlaň. „Biskup Valdespino, chcem vám poďakovať, že ste súhlasili so stretnutím.“
„Oceňujem, že ste oň požiadali.“ Biskup mal silnejší hlas, než sa Kirsch domnieval – jasný a prenikavý ako zvon. „Nestáva sa často, že sa na nás obrátia muži vedy, najmä nie vášho významu. Tadiaľto, prosím.“
Keď viedol Kirscha cez plošinu, chladný horský vietor mu bičoval sutanu.
„Musím sa priznať, že vyzeráte inak, než som si vás predstavoval,“ povedal Valdespino. „Očakával som vedca, ale ste celkom…“ Uprel trocha pohŕdavý pohľad na Kirschov luxusný oblek Kiton K50 za šesťdesiattisíc dolárov a poltopánky značky Barker. „Štýlový, to je to správne slovo?“
Kirsch sa zdvorilo usmial. Slovo „štýlový“ vyšlo z módy už pred desaťročiami.
„Prečítal som si zoznam vašich úspechov, no nie je mi z toho celkom jasné, čím sa vlastne zaoberáte,“ pokračoval biskup.
„Špecializujem sa na teóriu hier a počítačové modelovanie.“
„Takže vytvárate počítačové hry pre deti?“
Kirsch vycítil, že biskup nevzdelanosť iba predstiera, lebo chce vzbudiť dojem, že je svojrázny. Vedel však, že Valdespino je mimoriadne dobre oboznámený s technológiami a často pred ich nebezpečenstvom varuje. „Nie, vážený pane, teória hier je matematické odvetvie, ktoré sa zaoberá modelmi, aby sa dala predvídať budúcnosť.“
„Aha, áno. Čítal som, že ste pred niekoľkými rokmi predpovedali európsku monetárnu krízu. Je tak? A keď to nikto nepočúval, všetko ste zachránili vynájdením počítačového programu, vďaka ktorému Európska únia vstala z mŕtvych. Ako znie ten váš preslávený citát? ,Ako tridsaťtriročný som v rovnakom veku ako Ježiš Kristus, keď predviedol svoje zmŕtvychvstanie.‘“
Kirsch sa nahrbil. „Nevhodná analógia, vaša excelencia. Bol som mladý.“
„Mladý?“ Biskup sa zasmial. „A koľko rokov máte teraz? Odhadujem štyridsať.“
„Presne.“
Biskup sa usmial. Silný vietor mu naďalej nadúval sutanu. „Nuž čo, zem mali zdediť pokorní, ale namiesto toho prešla do rúk mladým – technicky nadaným, tým, čo hľadia na obrazovku namiesto do vlastnej duše. Musím sa priznať, nikdy som sa nenazdal, že budem mať dôvod stretnúť sa s mladým mužom, ktorý ten útok vedie. Volajú vás prorok, to viete.“
„Ale v tomto prípade neveľmi dobrý, vaša excelencia,“ bránil sa Kirsch. „Keď som požiadal o súkromné stretnutie s vami a s vašimi kolegami, rátal som iba s dvadsaťpercentnou šancou, že pristanete.“
„A ja som kolegom povedal, že zbožnému je vždy na osoh, keď si vypočuje neveriaceho. Keď počúvame hlas diabla, sme schopní lepšie oceniť hlas Boží.“ Biskup sa usmial. „Pravdaže, žartujem. Prepáčte mi, prosím, starnúci zmysel pre humor. Moja autocenzúra občas zlyháva.“
Biskup po týchto slovách vystrel ruku. „Nech sa páči. Ostatní už čakajú. Tadiaľto, prosím.“
Kirsch sa zadíval na cieľ ich cesty – kolosálnu citadelu zo sivého kameňa usadenú na okraji zvislého útesu, ktorý padal stovky metrov do bujného gobelínu zalesneného úpätia. Tá výška ho znervózňovala, a preto odvrátil pohľad od priepasti a kráčal za biskupom po hrboľatej cestičke na okraji útesu. V mysli sa sústredil na nadchádzajúce stretnutie.
Požiadal o audienciu u troch významných náboženských vodcov, ktorí sa tu zúčastnili na nedávnej konferencii.
Na Parlamente svetových náboženstiev.
Od roku 1893 sa stovky duchovných vodcov takmer tridsiatich svetových náboženstiev schádzali vždy po niekoľkých rokoch na rozličných miestach a strávili týždeň v medzináboženskom dialógu. Medzi účastníkov patrili mnohí vplyvní kresťanskí duchovní, židovskí rabíni a islamskí mullovia z celého sveta spolu s hinduistickými pujarmi, budhistickými bhikkusmi, jainistami, sikhami a inými.
Cieľom bolo, ako vyhlásil parlament, „kultivovať súlad medzi svetovými náboženstvami, budovať mosty medzi rozdielnymi duchovnými smermi a zdôrazniť prieniky všetkých vierovyznaní“.
Ušľachtilý cieľ, pomyslel si Kirsch, hoci to vnímal ako prázdne cvičenie – zbytočné hľadanie náhodných styčných bodov medzi hromadou starodávnych fikcií, bájok a mýtov.
Keď kráčal po cestičke za biskupom Valdespinom, pohľad mu znova padol do priepasti a zišlo mu na um, aká je to irónia. Mojžiš vystupoval na horu, aby prijal slovo Božie – a ja som vystúpil na horu, aby som urobil presný opak.
Kirsch si vravel, že na ten výstup ho motivoval etický záväzok, no uvedomoval si, že k návšteve ho pohla aj poriadna dávka sebavedomia – túžil pocítiť zadosťučinenie, keď zoči-voči predpovie klerikom, čo im bezprostredne hrozí.
Svoju pravdu ste už mali možnosť definovať.
„Pozrel som si váš životopis,“ náhle sa ozval biskup a pozrel na Kirscha. „Ste produktom Harvardovej univerzity, však?“
„Promoval som tam, áno.“
„Rozumiem. Nedávno som čítal, že prvý raz v dejinách Harvardovej univerzity sa noví študenti skladajú z väčšej časti z ateistov a agnostikov, v menšine sú tí, čo sa pokladajú za stúpencov takého či onakého náboženstva. To je celkom výrečná štatistika, pán Kirsch.“
Na to vám môžem povedať iba toľko, mal na jazyku Kirsch, že naši študenti sú čoraz múdrejší.
Keď došli k starodávnej kamennej stavbe, vietor ešte zosilnel. V šerom priestore vchodu horelo kadidlo a výrazne z neho razilo. Labyrintom tmavých chodieb sa prešmykli dvaja muži a Kirsch žmúril, aby sa mu prispôsobil zrak, keď nasledoval svojho hostiteľa v sutane. Napokon prišli k nezvyčajne malým dreveným dverám. Biskup zaklopal, zohol sa, vstúpil a hosťovi naznačil, aby ho nasledoval.
Kirsch neisto prekročil prah.
Ocitol sa v obdĺžnikovej sieni, ktorej vysoké steny lemovali staré, v koži viazané zväzky. Ďalšie, voľne stojace knižnice vytŕčali zo stien ako rebrá, medzi nimi stáli hrkotajúce a syčiace liatinové radiátory, čo dodávalo celej miestnosti strašidelný nádych, že je živá. Kirsch zdvihol pohľad na galériu s ozdobným zábradlím, ktorá sa ťahala na druhom poschodí, a zaraz vedel, kde sa nachádza.
Slávna Montserratská knižnica, uvedomil si prekvapený, že ho sem pustili. Povrávalo sa, že v tej posvätnej sieni sú isté výnimočne vzácne texty prístupné iba mníchom, ktorí zasvätili život Bohu a žijú odlúčene na tejto hore.
„Žiadali ste o diskrétnosť,“ poznamenal biskup. „Toto je náš najdôvernejší priestor. Vstúpilo sem iba nemnoho ľudí zvonka.“
„Veľkorysé privilégium. Ďakujem vám.“
Kirsch prešiel za biskupom k veľkému drevenému stolu, pri ktorom sedeli dvaja starí muži. Ten vľavo pôsobil vetcho, mal unavené oči a schlpenú bielu bradu. Oblečený mal pokrčený čierny oblek, bielu košeľu a plstený klobúk.
„To je rabín Jehuda Köves,“ predstavil ho biskup. „Je to význačný židovský filozof, ktorý veľa písal o kabalistickej kozmológii.“
Kirsch sa nahol ponad stôl a podal rabínovi Kövesovi ruku. „Teší ma, že vás spoznávam, pane,“ povedal. „Čítal som vaše knihy o kabale. Nemôžem povedať, že by som im rozumel, ale čítal som ich.“
Köves prívetivo prikývol a vreckovkou si poďobkal vodnaté oči.
„A tu,“ pokračoval biskup a ukázal na druhého muža, „tu máte váženého allámu Sajjeda al-Fadla.“
Uctievaný islamský učenec vstal a zoširoka sa usmial. Bol nízky, územčistý, mal žoviálnu tvár, ktorá bola v rozpore s čiernymi prenikavými očami. Oblečenú mal skromnú džallábíju. „Pán Kirsch, čítal som vaše predpovede o budúcnosti ľudstva. Nemôžem povedať, že by som s nimi súhlasil, ale čítal som ich.“
Kirsch sa naňho vľúdne usmial a podal mu ruku.
„A náš hosť Edmund Kirsch,“ obrátil sa biskup na svojich dvoch kolegov, „je, ako viete, vysoko vážený počítačový vedec, teoretik hier, vynálezca a čosi ako prorok technologického sveta. Ak uvážim jeho vzdelanie, jeho žiadosť prehovoriť pred nami tromi ma zarazila. Preto ponechám na pána Kirscha, aby nám vysvetlil, prečo prišiel.“
Po týchto slovách si biskup Valdespino sadol medzi svojich dvoch kolegov, založil si ruky a uprel na Kirscha vyčkávavý pohľad. Tí traja vyzerali ako tribunál a atmosféra zavládla skôr inkvizičná, nie príznačná pre priateľské stretnutie vedcov. Kirsch si až teraz uvedomil, že biskup mu ani len nevyhradil stoličku.
Troch mužov pred sebou si pozeral skôr zadumane, nie vystrašene. Takže toto je Svätá Trojica, o ktorú som žiadal. Traja mudrci.
Chvíľu mlčal, aby dal najavo svoju autoritu, potom prešiel k oknu a zadíval sa na úchvatnú panorámu dolu. Hlbokým údolím sa ťahali slnkom ožiarené pásy dávnych pastvín a za nimi sa dvíhali drsné končiare horského pásma Collserola. V kdesi v diaľke nad Baleárskym morom sa nad obzorom hromadila hrozivá stena búrkových mračien.
Príhodné, mihlo sa mysľou Kirschovi, keď predvídal turbulenciu, akú onedlho vyvolá v tejto miestnosti i vo svete vonku.
„Páni,“ začal a prudko sa k nim obrátil. „Biskup Valdespino vás už zaiste oboznámil s mojou požiadavkou, aby toto zostalo v tajnosti. Kým budem pokračovať, chcem dať jasne najavo, že to, o čo sa s vami podelím, musí zostať prísne dôverné. Jednoducho povedané, žiadam od vás všetkých sľub mlčanlivosti. Súhlasíte?“
Všetci traja mlčky prikývli na súhlas, ktorý, ako Kirsch predpokladal, je pravdepodobne nadbytočný. Budú sa usilovať tieto informácie pochovať – nie roztrúbiť ich.
„Dnes som sem prišiel,“ ujal sa slova Kirsch, „lebo som urobil vedecký objav, ktorý budete pokladať podľa môjho názoru za prekvapujúci. Je to niečo, čomu som sa venoval dlhé roky v nádeji, že dostanem odpoveď na dve najzákladnejšie otázky ľudskej existencie. Podarilo sa mi to a prišiel som konkrétne za vami, lebo som presvedčený, že táto informácia hlboko ovplyvní veriacich tohto sveta, a je celkom možné, že spôsobí posun, ktorý možno opísať iba ako, povedzme, rozvratný. Informáciu, o ktorú sa s vami chcem podeliť, mám na celom svete len ja.“
Kirsch siahol do vrecka saka a vytiahol nadmerne veľký smartfón – smartfón, ktorý si sám navrhol a vyrobil pre vlastné unikátne potreby. Mal živo sfarbené mozaikové puzdro a Kirsch ho nastavil pred troch mužov ako televízor. O chvíľu sa prostredníctvom neho pripojí na supertajný server, zadá štyridsaťsedemznakové heslo a sprostredkuje im prenos naživo.
„To, čo uvidíte,“ pokračoval, „je podstata oznámenia, ktoré chcem sprostredkovať svetu – asi tak o mesiac. No najskôr sa chcem poradiť s najvplyvnejšími náboženskými mysliteľmi sveta, aby som získal predstavu, ako túto správu prijmú tí, ktorých sa dotkne najciteľnejšie.“
Biskup hlasno vzdychol a znelo to skôr unudene ako znepokojene. „Pútavý úvod, pán Kirsch. Hovoríte, akoby to, čo nám chcete predviesť, malo otriasť základmi svetových náboženstiev.“
Kirsch sa rozhliadol po starodávnom kabinete svätých textov. Vašimi základmi to neotrasie. Rozmetá ich.
Premeral si mužov pred sebou. Nevedeli, že už o tri dni plánuje vystúpiť s verejnou prezentáciou ohromujúcej udalosti s dôkladne pripravenou choreografiou. Keď sa tak stane, ľudia na celom svete si uvedomia, že učenie všetkých svetových náboženstiev má naozaj jedno spoločné.
Všetky sa od základu mýlia.

Milan Buno, literárny publicista

 

The post Nový Dan Brown – Pôvod appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Obchodný dom IKEA v Bratislave má od 1. januára 2018 nového riaditeľa

18. január 2018

BRATISLAVA 18. januára 2018 – Novým riaditeľom obchodného domu IKEA v Bratislave sa stal od 1. januára 2018 Richard Citnar. Na poste vystriedal Soňu Knaiflovú, ktorá prijala pozíciu IKEA Food manažérky pre región Čechy, Maďarsko a Slovensko.

Richard Citnar začal pracovať v IKEA v Brne v roku 2001 na oddelení Služby zákazníkom. Neskôr pracoval ako manažér oddelenia Recovery a environmentálny koordinátor, vedúci rôznych predajných oddelení a Sales manažér.

Od roku 2014 prešiel z obchodného domu IKEA v Brne do servisnej organizácie IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko, kde pracoval ako vedúci pracovník zodpovedný za sortiment výrobkov a neskôr sa stal zástupcom Sales manažéra pre IKEA CZ/HU/SK.

„Veľmi sa teším na nové výzvy v IKEA Bratislava. Spolu s našimi skvelými kolegami budem pracovať na tom, aby bola IKEA i naďalej jedinečným zdrojom inšpirácie ako si vylepšiť každodenný život pre čo najviac ľudí. Rovnako dôležitý pre nás bude i rozvoj ďalších predajných riešení, ktoré nás viac priblížia zákazníkom z celého Slovenska.“

The post Obchodný dom IKEA v Bratislave má od 1. januára 2018 nového riaditeľa appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Aj lokálne kroky McDonald´s Slovensko menia planétu globálne

18. január 2018

BRATISLAVA 18. januára 2018 – Spoločnosť McDonald’s je najväčším svetovým reťazcom reštaurácií. S rozsiahlou sieťou dodávateľov má významný vplyv na našu planétu. Stratégiou spoločnosti je neustále skvalitňovať procesy zaisťovania zdrojov, balenia a prepravy, aby túto stopu obmedzila v najväčšej možnej miere. Nakoľko prevádzkuje takmer 37 000 reštaurácií vo viac ako 100 krajinách a denne obslúži 69 miliónov ľudí, aj malé zmeny môžu mať veľký dopad a význam.

Cieľom spoločnosti McDonald’s je obmedziť do roku 2025 produkciu odpadov, a to tým, že až 100% obalov určených zákazníkom bude pochádzať z obnoviteľných, recyklovaných alebo certifikovaných zdrojov. Hoci infraštruktúra, predpisy aj správanie spotrebiteľov v oblasti recyklácie sa v jednotlivých krajinách a mestách líšia, spoločnosť McDonald’s spolu so svojimi zamestnancami, franšízantmi a dodávateľmi plánuje lokálne riešenia, ktoré pomôžu k zmenám globálne.

McDonald’s je jedným z celosvetových priekopníkov recyklácie

Cesta spoločnosti McDonald’s k udržateľným obalom začala pred 25 rokmi, kedy nadviazala priekopnícke partnerstvo s organizáciou na ochranu životného prostredia Environmental Defense Fund (EDF). Táto iniciatíva počas prvého desaťročia partnerstva odstránila viac než 136 miliónov kilogramov obalov. Recyklovala 1 milión ton škatúľ z vlnitej lepenky a znížila produkciu odpadov
o 30%.

McDonald´s prehodnocuje obaly s množstvom odborníkov. Cieľom spoločného úsilia je čo najviac znížiť objem materiálu pri výrobe obalov a navrhnúť ich tak, aby recykláciou minimalizovali dopady na životné prostredie spojené s ich likvidáciou.

Vďaka doterajšiemu úsiliu je McDonald´s už v polovici cesty k dosiahnutiu svojho nového cieľa. V roku 2017 pochádzalo už 50% obalov určených zákazníkom z obnoviteľných, recyklovaných alebo certifikovaných zdrojov. Momentálny odhad je, že obaly určené zákazníkom sa v súčasnosti recyklujú v 10% reštaurácií McDonald’s na celom svete. Na niektorých trhoch recykluje takmer 100% prevádzok, zatiaľ čo inde stojí spoločnosť ešte len na samom začiatku.

Recyklácia prevádzok McDonald’s na Slovensku

„Na Slovensku v  McDonald’s triedime všetky odpady s výnimkou odpadkových košov z parkovísk. Recyklujeme obaly od surovín, v ktorých nám ich vozia dodávatelia, papierové obaly od jedla predávaného našim zákazníkom, taktiež niektoré plastové obaly, ale aj použitý olej z fritéz alebo organický odpad. Použitý olej sa spracováva na zložky biopalív a organický odpad sa kompostuje, alebo slúži na výrobu bioplynu. Súčasťou každej reštaurácie je triediaca miestnosť, kde naši zamestnanci všetok odpad podľa druhov rozdeľujú a pripravia ho na ďalšie spracovanie,“ vysvetľuje Zuzana Svobodová, riaditeľka PR a komunikácie McDonald´s pre Českú republiku a Slovensko.

Väčšina obalov je vyrobená z recyklovaných materiálov, u niektorých až na 70%, čo je maximum predpísaných hygienických noriem povolených štátom. „Hoci sme dosiahli veľký pokrok, v oblasti recyklácie existujú aj ďalšie výzvy, ktoré chceme prekonať. V budúcnosti budeme podporovať zmenu správania a infraštruktúry prostredníctvom spolupráce s príslušnými lokálnymi a globálnymi mimovládnymi organizáciami. Prostredníctvom týchto vzťahov a partnerských programov sa môžeme najlepšie podieľať na diskusiách a opatreniach, ktoré ovplyvňujú infraštruktúru pre recykláciu,“ dodáva Zuzana Svobodová.

Ambiciózne ciele McDonald´s v rámci environmentálnej zodpovednosti

Spoločnosť McDonald’s nadviazala úzku spoluprácu s poprednými odborníkmi v odvetví, miestnymi samosprávami a ekologickými združeniami, ako je Svetový fond na ochranu prírody WWF či organizácie EDF. Cieľom McDonald´s je zlepšiť postupy v oblasti obalov a recyklácie a stať sa synonymom pre zodpovedné využívanie a ochranu životného prostredia, tzv. Environmental Stewardship.

The post Aj lokálne kroky McDonald´s Slovensko menia planétu globálne appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Sú štyridsiatnici na odpis?

18. január 2018

BRATISLAVA 18. januára 2018 – Problém 50+ v oblasti zamestnateľnosti je zrejmý a komunikovaný už dlhšie. Do skupiny, ktorá si na Slovensku ťažšie hľadá prácu, však v posledných rokoch spadajú aj ľudia po 40tke.

Napriek historicky najnižšej miere nezamestnanosti na Slovensku sa dnešným štyridsiatnikom hľadá nová práca čoraz ťažšie. Občianske  združenie Inštitút Trvalého Rozvoja 40+ preto spustilo prieskum medzi ľuďmi po 40tke, ktorý potrvá do 15.2018. Prieskum mapuje skutočné skúsenosti ľudí 40+ s hľadaním si práce.

Čo hovoria čísla?

„Už teraz nám čísla ukazujú, že 40tnik si v 50% prípadov hľadá prácu 6-12 mesiacov. V správach sú diváci informovaní, že chýbajú špecialisti. Zadania firiem však často okliešťujú možnosti recruiterov – pretože požiadavka firiem a manažmentov zvyčajne siaha vo výberovom procese k ľuďom do 40 rokov“, uviedla Andrea Trávničková, zakladateľka Inštitútu trvalého rozvoha 40+.

Fakt, že ľudia 40+ sú znevýhodňovaní, potvrdil aj  RNDr. Vilam Páleník,  PhD., h. doc.  zo Slovenskej akadémie vied.  „Náš trh práce extrémne požaduje ideálnych pracovníkov, t.j. v ideálnom veku, s ideálnou praxou, či vzdelaním. Pritom reálne takýchto formálne ideálnych pracovníkov niet a na druhej strane formálne ideálny pracovník vôbec nemusí byť ten najlepší pracovník,“ uviedol v rozhovore pre stránku Inštitútu trvalého rozvoja 40+ Viliam Páleník.

Ste po 40tke a hľadáte si prácu?

Aké máte skúsenosti s hľadaním si práce vy? Máte po 40tke a hľadáte si prácu? Alebo chcete reštartovať a rozhodujete sa podnikať? Prípadne poznáte ľudí vo svojom okolí, ktorých sa téma týka? Zapojte sa do vyplnenia dotazníku. Pomôžete tak k čo najvernejšiemu výsledku prieskumu. Odkaz na dotazník nájdete tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf5v_xVQoGyFKGFx4esZrp4YKzviu4an4RPsM9YFkNTsoH0pw/alreadyresponded?c=0&w=1

Alebo: http://www.click4survey.sk/s/17331/94e7181c

Aké sú ciele Inštitútu?

Inštitút trvalého rozvoja 40+ je prvá slovenská odborná platforma, ktorá sa venuje problematike zamestnateľnosti a uplatniteľnosti ľudí po 40tke na trhu práce. Hľadáme systémové riešenia v oblasti odstraňovania vekovej diskriminácie a zároveň sme v kontakte s individuálnymi príbehmi ľudí vo veku 40+, ktorí majú čo ponúknuť a chcú byť aktívnou súčasťou spoločnosti. Podporujeme ľudí 40 plus, ktorí sa rozhodujú pre zmenu v kariére alebo osobnom živote, hľadajú nové príležitosti a sú na trhu práce konfrontovaní s vekovou diskrimináciou. Sme toho názoru, že nedostatok pracovnej sily na Slovensku je do istej miery možné riešiť aj využitím domácich zdrojov, keďže ľudia medzi 40 -55 rokom života sú na vrchole svojich pracovných skúseností, zručností a energie. „ Je potrebné korigovať deformovaný trh práce. Inak, než tým, že o týchto veciach budeme  verejne hovoriť nahlas, k zmene nepríde,“ hovorí Martina Valachová, zakladateľka  Inštitútu trvalého rozvoja 40+.

The post Sú štyridsiatnici na odpis? appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Ako poisťovne zlepšujú služby klientom

17. január 2018

BRATISLAVA 17. januára 2018 – Pred niekoľkými rokmi by sme si ani nepomysleli, že poisťovňa nás môže varovať pred búrkou. A to, že pri poistnej udalosti nemusíme poisťovňu osobne navštíviť, sme si tiež nevedeli predstaviť. Je to v každej poisťovni tak? Porovnali sme to za vás. 

Meteo výstrahy

Klimatické zmeny, ktoré sa aj u nás začínajú prejavovať extrémnym počasím, na aké sme neboli zvyknutí, si všimli aj poisťovne. Škody spôsobené víchricou, prívalovým dažďom, krúpami, či snehovými zrážkami stoja nemalé peniaze. Niektoré poisťovne spustili zasielanie Meteo výstrah svojim klientom formou SMS správ. „Pred nedávnou extrémnou víchricou, ktorá zasiahla Slovensko v poslednú októbrovú nedeľu, sme našim klientom poslali viac ako 40-tisíc varovných SMS správ. Od začiatku roka sme už takto klientom zaslali 160-tisíc varovných informácií. Touto výstrahou chceme prispieť k prevencii vzniku škôd a ochrane majetku našich klientov,“ hovorí Viktor Cingel viceprezident rezortu prevádzky a informačných technológií Allianz – SP

SMS výstrahy posiela aj poisťovňa UNIQA už od roku 2013. Skúsenosti s touto službou majú veľmi pozitívne. Beata Lipšicová, hovorkyňa UNIQA poisťovne, to ilustruje na konkrétnom prípade: „V apríli tohto roka sa na východe SR stala veľká hromadná havária na diaľnici kvôli nečakanému sneženiu. Z havarijného poistenia však evidovala UNIQA poisťovňa len dve hlásenia. V deň nehody totiž poslala poisťovňa skoro ráno svojim klientom 3100 varovaní pred snehovými zrážkami, závejmi a prudkými nárazmi vetra pre oblasť Vysokých Tatier, ktoré pomohli zabrániť ďalším škodám.“ 

Príklad varovnej SMS: Nad 100 m.n.m môže spadnúť až 15 cm nového snehu za 12 hodín. PSC: 903 01, 29.11. 20:00 – 30.11. 16:00

Generali Poisťovňa, Aegon, ČSOB poisťovňa, Kooperatíva ani Wüstenrot poisťovňa v súčasnosti neposkytuje zasielanie meteo varovných SMS. Generali a Aegon nevylučujú spustenie tejto služby v budúcnosti. Naopak, poisťovňa Genertel podobnú službu poskytovala v minulosti, no v najbližšej dobe ju neplánujú znovu spustiť.

Meteorologické výstrahy majú prevažne chrániť hmotný majetok ľudí, preto ich nezasielajú ani poisťovne, ktoré sa primárne venujú životnému poisteniu.

Hlásenie poistných udalostí online

Hlásenie poistných udalostí telefonicky či osobne považujeme za bežnú vec, dnes sa viac pozrieme na modernejšie formy komunikácie. Osobne (v papierovej forme) sa najviac hlásia poistné udalosti v životnom poistení. Cez telefón sú to zas poistné udalosti v cestovom a havarijnom poistení. No a online dominuje v PZP. Počet online hlásení poistných udalostí narastá. „Klienti si na online hlásenia postupne zvykajú a dnes nám už každá piata poistná udalosť prichádza v online podobe,“ konštatuje Viktor Cingel z Allianz – SP. V tejto poisťovni máte možnosť nahlásiť škodu aj cez mobilnú aplikáciu. 

Aj Klienti ČSOB poisťovne môžu nahlásiť poistnú udalosť prostredníctvom mobilnej aplikácie ČSOB Asistent. V aplikácii nájdu aj rady ako postupovať a všetky dôležité kontakty.

Klienti NN Životnej poisťovne môžu hlásiť poistnú udalosť on-line cez portál www.mojann.sk. Alebo požadovaný formulár pre nahlásenie poistnej udalosti si klienti môžu stiahnuť priamo na oficiálnej webovej stránke NN Životnej poisťovne. Editovateľný formulár, je možné vyplniť priamo v počítači, následne vytlačiť, podpísať a poslať s potrebnými prílohami a potvrdenou identifikáciou. Klienti formulár môžu poslať e-mailom naskenovaný vo formáte PDF. Mobilnú aplikáciu zatiaľ NN Životná poisťovňa neprevádzkuje.

Komunálna poisťovňaGenerali PoisťovňaKooperatívaWüstenrot poisťovňaAEGONUNIQA a Genertel umožňujú hlásiť poistné udalosti cez webovú stránku. Hlásenie poistných udalostí cez mobilnú aplikáciu tieto poisťovne neposkytujú.

„V najbližšej dobe plánujeme klientom neživotného poistenia sprístupniť možnosť nahlásiť poistnú udalosť online – prostredníctvom internetového formulára. Ten bude k dispozícii v responzívnom dizajne, vhodnom i pre používanie na mobilných zariadeniach (smartfón, tablet)“, uvádza Ján Ďurech– hovorca poisťovne Aegon.

Ďalšie vychytávky

Poisťovňa Allianz spustila v lete technologickú novinku – poisťovacieho robota. Ľuďom tak predstavuje umelú inteligenciu, ktorá im pomáha s uzatvorením poistenia. Nový chat bot Boris Bedeker s klientom interaktívnym spôsobom uzatvorí cestovné poistenie priamo cez Facebook Messenger (URL = m.me/borisbedeker). V neformálnom rozhovore mu zadáte všetky údaje potrebné na výpočet poistného a na stránku poisťovne vás presmeruje až vtedy, keď treba doplniť osobné údaje a poistenie zaplatiť. Po uzatvorení zmluvy vám do Messengera pošle poistnú kartičku, ktorú tak máte vždy po ruke.

Technologickú novinku ponúka aj poisťovňa Generali – klienti VÚB banky a Tatrabanky môžu poistenie dojednané v tejto poisťovni uhrádzať cez aplikáciu Viamo.

Poisťovňa AEGON poskytuje klientom online službu WebKlient, ktorá ponúka pohodlný prístup ku kompletnému prehľadu poistných zmlúv. Základné informácie, ktoré má klient po prihlásení ihneď k dispozícii sú napr. prehľad o poistnom krytí a poistných sumách. Pri investičnom životnom poistení sa zobrazí prehľad zvolenej investičnej stratégie a hodnoty investované v jednotlivých podielových fondoch. WebKlient zákazníka navyše upozorní na prípadné nedoplatky na poistnom alebo dôležité dátumy (dátum vzniku/zániku poistenia).

Wüstenrot poisťovňa aktuálne pripravuje klientsky portál, ktorý poskytne klientom (už v prvom polroku 2018) ďalšie online služby.

Podľa prieskumov poisťovne UNIQA, ľudia preferujú osobnejší prístup alebo jednoduché online poistenie pred chat robotmi. Práve preto UNIQA rozšírila doterajšie online služby o intuitívne online poistenie. Zaujímavou je aj služba „zavoláme Vám späť“ – návštevníci web stránky majú možnosť zanechať svoj kontakt a Call centrum im zavolá späť. Dostupná je aj funkcia vyhľadania najbližšej pobočky.

Plány poisťovne Genertel bližšie popisuje Lukáš Bertók, riaditeľ poisťovne: „Do budúcna sa určite nebránime využitiu moderných technických riešení, akými je napríklad chat bot. Momentálne pripravujeme pre našich klientov novinku v podobe unikátnej webovej aplikácie pre samoobhliadky. Po uzatvorení havarijného poistenia nemusí klient čakať na príchod nášho technika, ale rovno si nafotí auto sám pomocou svojho smartfónu. Aplikácia bude navigovať klienta postupne všetkými krokmi a nakoniec odošle fotky priamo do poisťovne.“ 

Životné poistenie je často pre klientov veľmi náročné na porozumenie a súčasne si vyžaduje dôkladnú analýzu potrieb klienta a jeho životnej situácie. Z týchto dôvodov životné poisťovne preferujú osobné stretnutie s klientom. Ani chat bot, ani robot nenahradí v poisťovníctve živý rozhovor medzi agentom a klientom.

Portál POISTOVNE.sk sa špecializuje na oblasť poisťovníctva a denne prináša  aktuálne správy z poisťovacieho diania doma i v zahraničí. Uľahčuje  čitateľom orientáciu v poistných produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti poistenia.

The post Ako poisťovne zlepšujú služby klientom appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Michal David, Vašo Patejdl, Allan Mikušek, Franta Nedvěd a mnoho ďalších v Bratislave zaspievajú už tento mesiac

17. január 2018

BRATISLAVA 17. januára 2018 – Hudobná oslava dvoch významných jubileí slovenského country speváka Allana Mikušeka sa uskutoční  už tento mesiac a to vo veľkom štýle. Piesňami mu na jednom pódiu zablahoželajú Michal David, Vašo Patejdl, Franta Nevěd, Beáta Dubasová, Peter Cmorik, Tučnáci a mnoho ďalších.

Dvadsaťpäť rokov vo svete hudby Allanovi Mikušekovi prinieslo mnoho skúseností, zážitkov i významných priateľstiev. A práve tie sa prejavia na oslavách Mikušekových životných míľnikov.  Okrem výročia pôsobenia vo svete hudby nedávno oslávil i 50 narodeniny. Vo veľkej paráde  mu k narodeninám a profesnému výročiu pôsobenia na hudobnej scéne na jednom pódiu,  a nie len spevom,  poprajú české i slovenské legendy!

Galakoncert Allan Mikušek 50-25 + hostia sa uskutoční 30.1.2018 v bratislavskej HANT Aréne. Pod pojmom hostia sa ukrývajú významné mená česko-slovenského showbiznisu. Počas takmer trojhodinovej hudobnej nálože sa návštevníci koncertu môžu tešiť na silný hudobný zážitok, žánrovú všehochuť,  ale aj na množstvo vtipných momentov. Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na vystúpenia Michala Davida, Vaša Patejdla, Františka Nedvěda a Tie break, či Petra Cmorika, ktorí publiku pod taktovkou Allana Mikušeka prestavia svoje najznámejšie hity. Dávku country muziky publiku ponúknu Tučnáci, Petr Kocman, či Tomáš Linka. Nežnejšie pohlavie budú počas galakoncertu reprezentovať Beáta Dubasová, či Michaela Tučná, ktorá v podobe piesní nesie odkaz svojho otca country legendy Michala Tučného.

Na koncerte zaznie i mega hit  NONSTOP Jednému z návštevníkov koncertu poputuje ručne vyrábaná gitara s podpismi účinkujúcich

Pripravovaný koncert je oslavou Mikušekových dvoch významných životných udalostí. Preto sa  rozhodol obdarovať jedného z návštevníkov koncertu hodnotným darom – gitarou a nie len tak hocijakou! Ručne vyrábanú gitaru značky Klema na mieste podpíšu všetci účinkujúci a aby toho nebolo málo, šťastnému výhercovi  tento hodnotný kúsok odovzdajú priamo na pódiu Michal David, Vašo Patejdl a samozrejme i oslávenec. Súťaž o gitaru, ktorej podpisy umelcov  dávajú punc zberateľského kúsku, prebieha na oficiálnom facebooku Allana Mikušeka. Výherca bude vyžrebovaný 29.1.2018 vo večerných hodinách. Okrem stretnutia so stálicami  česko-slovenskej hudobnej scény sa nový majiteľ unikátnej gitary bude tešiť i z pozvania na afterpárty, ktorá sa uskutoční po Galakoncerte. https://www.facebook.com/allanmikusekofficial/photos/a.234968946596483.52715.147216685371710/1685539138206116/?type=3&theater

Jedna oslava nestačí!

Po takmer trojhodinovej hudobnej náloži sa bude v oslavách pokračovať. Partner podujatia BANCO CASINO Bratislava pre Mikušeka pripravilo afterpárty, na ktorej sa pre Allana chystá i malé prekvapenie. Príjemné posedenie sa uskutoční v priestoroch kasína, kde sa stretnú účinkujúci a okruh ich priateľov.

Galakoncert Allan Mikušek 50-25 + hostia bude pre oslávenca výzvou.  Allan Mikušek sa so svojimi hosťami predstaví i v polohách mimo svojho charakteristického country žánru. Narodeninová párty spojená s oslavou výročia profesionálnej kariéry slovenského umelca, na ktorej sa na jednom pódiu stretnú stálice slovenskej i českej hudobnej scény, sa uskutoční 30.1.2018 v bratislavskej HANT Aréne.  

Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal: https://www.ticketportal.sk/Event/Galakoncert_Allan_Mikusek_50_25_hostia

The post Michal David, Vašo Patejdl, Allan Mikušek, Franta Nedvěd a mnoho ďalších v Bratislave zaspievajú už tento mesiac appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

IQOS predstavuje novinku – limitovanú edíciu IQOS RUBY

17. január 2018

BRATISLAVA 17. januára 2018 – Škála elektronických zariadení z radu bezdymových tabakových výrobkov IQOS sa v týchto dňoch rozrástla o elegantnú limitovanú edíciu s netradičnou farebnosťou. Pre používateľov je to jedinečná príležitosť zvoliť si štýl, ktorý podtrhne ich osobnosť.

IQOS, inovatívny elektronický systém na zahrievanie tabaku namiesto spaľovania, priniesol na globálny trh revolúciu v tabakovom priemysle. Dospelým fajčiarom cigariet ponúkol novú skúsenosť vďaka unikátnej technológii zahrievania tabaku, vyvinutej vo Švajčiarsku. Inovácia IQOS sa stretla vo svete s viditeľným úspechom. Už viac ako tri milióny fajčiarov v 31 krajinách sa rozhodlo prejsť z cigariet na IQOS.

V srdci IQOS zariadenia je do detailov prepracovaná sofistikovaná elektronika. Tá zahrieva špeciálne navrhnuté tabakové náplne (HEETS) na teplotu výrazne pod hranicou horenia. Zahrievaním tabakových náplní sa uvoľňuje jemný aerosól, ktorý neobsahuje látky, vznikajúce pri horení tradičnej cigarety. Rovnako premyslený je aj jedinečný dizajn IQOS zariadenia, ktorý sa v súčasnosti dodáva v dvoch základných farebných prevedeniach – Navy (námornícka modrá) a White (biela).

IQOS Ruby – Pre tých, ktorí sa chcú cítiť výnimoční

V týchto dňoch prichádza aj na slovenský trh nová limitovaná edícia Ruby, ktorá rozširuje farebnú škálu IQOS o jedinečnú kombináciu rubínovej farby a kovu.

Juraj Králik, manažér komunikácie Philip Morris Slovakia, vysvetľuje, ako sa pristupovalo k výberu farby pre prvú limitovanú edíciu IQOS: „Rubíny sú vzácne, evokujú sebavedomie, luxus, jedinečnosť a pozitívnu energiu. Páčilo sa nám, ako tieto atribúty vystihujú IQOS. Farbu rubínov sme priniesli špeciálne pre tých, ktorí sa chcú cítiť výnimoční a hľadajú lepšiu voľbu pre fajčiarov.“  

Od 15. januára 2018 je Ruby k dispozícii na vybraných predajných miestach IQOS po celom Slovensku. Registrovaní IQOS používatelia si zariadenie môžu kúpiť aj prostredníctvom www.iqos.com a u IQOS expertov. IQOS Ruby je k dispozícii v limitovanom množstve za maloobchodnú cenu 99 EUR.

 

The post IQOS predstavuje novinku – limitovanú edíciu IQOS RUBY appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Už tretina zákazníkov Kauflandu nakupuje cez samoobslužné pokladne svoje menšie nákupy pravidelne

17. január 2018

DUNAJSKÁ STREDA 17. januára 2018 – Od úspešného spustenia v roku 2016 na prevádzke v Dunajskej Strede sa celkový počet samoobslužných pokladní na predajniach neustále zvyšuje a stali sa štandardom každej novej prevádzky. Momentálne sú dostupné na jednej tretine predajní a postupne budú doplnené v rámci prerábok aj do ďalších existujúcich prevádzok.

Prehľadnosť, jednoduchosť, zariadenie predajne či rýchlosť vybavenia nákupu, ktorá je pre zákazníka veľmi dôležitá najmä pri rýchlych, prevažne malých každodenných nákupoch. Aj toto, okrem čerstvosti a šírky sortimentu, sú dôležité atribúty, ktoré si spotrebiteľ v rámci svojej návštevy obchodu všíma. „Pravidelne sa zaoberáme trendami v rámci trhu a snažíme sa ich postupne zavádzať do praxe,“ hovorí Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Obchodný reťazec prišiel s novým konceptom svojich prevádzok, ktorého súčasťou je aj zaradenie samoobslužných pokladní. Za rok 2017 postupne prerobila do nového dizajnu spolu viac ako jednu tretinu z existujúcich predajní. „Všetci žijeme rýchlo, ľudia preferujú nie len pohodlie, ale aj rýchle a efektívne vybavenie vecí. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli v rámci konceptu nových prevádzok zaviesť samoobslužné pokladne. Dnes vieme povedať, že tretina našich zákazníkov ich využíva na pravidelnej báze  na menšie nákupy,“ dopĺňa Langová.

Na samoobslužných pokladniach sa dá platiť aj v hotovosti a aj platobnou kartou. Nechýba im ani možnosť rýchlej voľby potravín či zrozumiteľné hlasové komentáre. V rámci nového konceptu predajní boli do blízkosti samoobslužných predajní presunuté aj Informačné pulty. V prípade akýchkoľvek nejasností sa tak zákazník vie kedykoľvek obrátiť na obsluhujúci personál, ktorý mu je neustále k dispozícii. „Samoobslužné pokladne sú medzi zákazníkmi čoraz viac obľúbené, zvykli si na ne a budú čoraz častejším trendom na prevádzkach aj v budúcnosti,“ dodáva Langová.

 

The post Už tretina zákazníkov Kauflandu nakupuje cez samoobslužné pokladne svoje menšie nákupy pravidelne appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Nadácia COOP Jednota prináša druhý ročník projektu „Program podpory lokálnych komunít“

17. január 2018

BRATISLAVA 17. januára 2018 – Po úspechu premiéry projektu „Program podpory lokálnych komunít“ prichádza organizátor Nadácia COOP Jednota s ďalším ročníkom. Zámerom projektu je finančná podpora iniciatív smerujúcich ku zveľaďovaniu svojho okolia a následného zvýšenia spokojnosti s kvalitou života miestnych a regionálnych komunít.

O pridelenie finančného grantu môžu žiadať orgány miestnej samosprávy, mimovládne organizácie a vzdelávacie inštitúcie.

Projekty musia byť zamerané na podporu lokálnych komunít, na podporu rozvoja miestnych a regionálnych iniciatív a podporu účasti občanov na miestnom a regionálnom rozvoji za účelom naplnenia lokálnej potreby alebo riešenia problému. Týka sa to predovšetkým projektov orientovaných na drobné stavby, mestský mobiliár, športoviská, turistické trasy, aktivity propagujúce tradície Slovenska či tradičné remeslá, rozvíjanie vzťahov v komunitách, výsadba a údržba zelene a podobne.

Záujemcovia o udelenie grantu zašlú vyplnený formulár s popisom príslušného projektu do COOP Jednoty v príslušnom regióne od 1. februára do 3. apríla 2018.  Projekty predkladajú obce a mestá, kde sa nachádza predajňa COOP Jednota, a spadajú do jednej z podporovaných aktivít.

Finančná náročnosť projektu, na ktorý je určený grant, by nemala prekročiť sumu 6 000 €.

Opäť bude udelených 26 grantov. Projekty, ktoré postúpia do finále, vyberie COOP Jednota. O získaní samotných grantov rozhodnú zákazníci hlasovaním, ktoré prebehne od 1. mája do 1. júna 2018.

Podrobnejšie podmienky účasti na projekte sú k dispozícii na stránke www.coop.sk.

The post Nadácia COOP Jednota prináša druhý ročník projektu „Program podpory lokálnych komunít“ appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Kriedové správy

17. január 2018

BRATISLAVA 17. januára 2018 – Výborne napísaný triler Kriedové správy vás vezme do 80-tych rokov, keď si chlapci kreslili kriedou symboly, zabávali sa a jedného dňa našli zohavené telo. Potom sa prenesiete do súčasnosti, keď sa mŕtvy opäť „prebúdza“ a prvý z chlapcov je mŕtvy…

V roku 1986 sú Eddie a jeho priatelia ešte iba chlapci na prahu dospievania. Dni trávia bicyklovaním okolo svojej ospalej anglickej dedinky a vymýšľaním vzrušujúcich hier. Keď kamarát Gav dostane na dvanáste narodeniny vedierko plné kried, po prvých rozpakoch ich darček nadchne. Na dohovorených miestach si kreslia kriedou panáčiky, svoj tajný kód obsahujúci správy, ktorým rozumejú iba oni. Potom ich však jeden tajomný kriedový panáčik privedie rovno k rozštvrtenému telu a tým sa ich životy navždy zmenia.

Poriadne sme sa zapreli do pedálov a po hrboľatej ceste sme zamierili hlbšie do lesa. Občas sa ozval nečakaný hluk a kŕdeľ škorcov alebo vrán vzlietol zo stromov. Raz či dva razy sa mi zdalo, že sa niečo mihlo v podraste. Možno zajac alebo líška. Tie sme v lese často vídali. „Stáť!“ zavelil Tučný Gav a všetci sme spustili nohy z pedálov na zem. Ukázal na ďalší strom, rovno pred nami.
Namiesto ruky bola na kmeni ďalšia kresba dievčaťa a pod ňou obrovská kopa lístia. Všetci sme si vymenili pohľad a potom sme zase pozreli na tú hromadu. Niečo z nej trčalo. „Ježiši!“ zhrozil sa Tučný Gav. Boli to prsty…

V roku 2016 je Eddie už dospelý, trochu osamelý muž a myslí si, že s deprimujúcimi zážitkami z minulosti sa už vyrovnal. Nečakane však dostane list, ktorý obsahuje kresbu jediného kriedového panáčika. Keď sa ukáže, že rovnakú správu dostali aj jeho priatelia, všetci to považujú za hlúpy žart… kým jedného z nich nenájdu mŕtveho.

Vtedy si Eddie uvedomí, že zachrániť sa znamená konečne zistiť, čo sa naozaj pred mnohými rokmi stalo.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Daniel Fischer:

C. J. Tudorová pracovala ako reklamná textárka a televízna hlásateľka, na živobytie si zarábala aj dabingom a vodením psov na prechádzky. V súčasnosti ju teší, že môže písať na plný úväzok.

Začítajte sa do novinky Kriedové správy:

Hlava dievčaťa ležala na kôpke oranžovohnedých listov.
Mandľové oči hľadeli na klenbu korún platanov, bukov a dubov, ale nevideli slnečné lúče, ktoré váhavo prenikali cez konáre a pozlacovali lesný porast. Nežmurkli, keď lesklé čierne chrobáky precupitali po zreničkách. Už nevnímali nič okrem tmy.
Bledá ruka vytŕčala z malého rubáša ušitého z lístia, akoby hľadala pomoc alebo ubezpečenie, že tam nie je sama. Nijaké však nemala nájsť. Ostatné časti tela ležali obďaleč, ukryté v odľahlých zákutiach lesa.
Neďaleko sa zlomila vetvička – v tichu ten zvuk znel ako výbuch petardy – a z lesného porastu vzlietol kŕdeľ vyplašených vtákov. Ktosi prichádzal.
Kľakol si k nevidiacej dievčine. Chvejúcimi sa prstami jej nežne pohladkal vlasy aj studené líce. Potom jej zdvihol hlavu, oprášil lístie prilepené k roztrhaným okrajom krku a opatrne ju vložil do ruksaku, v ktorom už mal úlomky kriedy.
Po krátkom zaváhaní sa načiahol a zatlačil dievčaťu oči. Napokon zatvoril zips na ruksaku, vstal a odniesol ho.
O niekoľko hodín dorazili do lesa policajti a forenzní technici. Očíslovali, odfotografovali, obhliadli a odviezli telo dievčaťa do márnice, kde zostalo niekoľko týždňov, akoby čakalo na doplnenie.
Nikdy sa ho nedočkalo. Po náleze nasledovali rozsiahle pátracie akcie, výsluchy a výzvy, no napriek najlepšiemu úsiliu detektívov a ľudí v meste hlavu nenašli a dievča nájdené v lese už nikdy neposkladali dohromady.

2016

Príbeh sa najlepšie rozpráva od začiatku.
Problém však spočíva v tom, že sme sa nikdy nezhodli, kedy sa ten príbeh vlastne začal. Vtedy, keď Tučný Gav dostal na narodeniny vedierko s kriedami? Keď sme sa pustili kresliť kriedové postavičky alebo keď sa začali objavovať samy od seba? Keď sa stala tá strašná nehoda? Alebo keď našli prvé telo?
Stalo sa toho veľa a myslím, že za začiatok by sme mohli považovať ktorúkoľvek z tých udalostí. Podľa mňa sa to však začalo v deň, keď sa v meste konal každoročný jarmok. Ten deň si pamätám najlepšie zo všetkých. Pravdaže, kvôli Waltzerovmu dievčaťu, ale aj preto, lebo po ňom už nič nebolo normálne.
Keby svet bol snehová guľa, zdalo by sa vám, že v ten deň prišiel nejaký ľahkomyseľný boh, silno ňou potriasol a zase ju položil na miesto. Aj po tom, ako sa pena a vločky usadili, nič už nebolo také ako predtým. Nie celkom. Cez sklo možno svet v guli vyzeral rovnako, ale v skutočnosti sa zmenil.
V ten deň som prvý raz stretol pána Hallorana, a keďže o začiatkoch viem svoje, predpokladám, že tento je rovnako dobrý ako ktorýkoľvek iný.

1986

„Dnes bude búrka, Eddie.“
Otec rád predpovedal počasie hlbokým, autoritatívnym hlasom ako ľudia v telke. Vždy to robil s absolútnou istotou, no zvyčajne sa mýlil.
Pozrel som cez okno na dokonale modrú oblohu, takú jasnú, že som musel trochu prižmúriť oči, aby ma neoslepila.
„Nevyzerá to na búrku, otec,“ namietol som s ústami plnými syrového sendviča.
„Pravdaže, lebo nijaká nebude,“ ozvala sa mama. Do kuchyne vošla ticho a nenápadne ako bojovník nindža. „Na BBC predpovedali horúci a slnečný víkend… a nehovor s plnými ústami, Eddie,“ dodala vyčítavo.
„Hmmmm,“ zahundral otec ako vždy, keď s mamou nesúhlasil, ale nemal odvahu upozorniť ju na jej omyl.
S mamou sa nikto neodvážil nesúhlasiť. Ľuďom vždy trochu naháňala ‒ a stále naháňa ‒ strach. Bola vysoká, mala krátke tmavé vlasy a hnedé oči, ktoré iskrili smiechom alebo celkom stmavli od hnevu (takže ste ju nechceli rozhnevať, rovnako ako Neuveriteľného Hulka).
Mama bola lekárka, ale nie normálna doktorka, ktorá láta ľuďom nohy a pichá im injekcie. Otec mi raz vysvetlil, že mama „pomáha ženám, ktoré sa ocitnú v problémoch“. Nespresnil, o aké problémy ide, no usúdil som, že určite sú veľmi vážne, keď tie ženy musia vyhľadať lekársku pomoc.
Aj otec pracoval, ale z domu. Písal rôzne články pre časopisy a noviny, no nie celý čas. Niekedy sa sťažoval, že mu nikto nechce dať prácu, alebo sa roztrpčene zasmial: „Tento mesiac nemám čitateľov, Eddie.“
V detstve som bol presvedčený, že otec nemá „poriadnu prácu“. Správny otec by mal nosiť oblek s kravatou, každé ráno odchádzať do úradu a domov sa vracať až na večeru. Môj otec však odchádzal do hosťovskej izby, kde sedel pri počítači v pyžame a tričku, niekedy aj neučesaný.
Ani výzorom sa nepodobal na ostatných otcov. Mal veľkú huňatú bradu a dlhé vlasy, ktoré si zväzoval do chvosta. Dokonca aj v zime nosil skrátené deravé džínsy a vyblednuté tričká s menami bývalých hudobných skupín, najmä Led Zeppelin a Who. Niekedy si obul aj sandále.
Tučný Gav vyhlásil, že môj otec je „šibnutý hipisák“. Zrejme mal pravdu, no vtedy som to považoval za urážku a strčil som doňho. On ma zvalil na zem a domov som sa dotackal s novými modrinami a krvavým nosom.
Pravdaže, neskôr sme sa udobrili. Tučný Gav vedel byť poriadny kretén ‒ patril k tučným deťom, ktoré sa správajú najhlučnejšie a najprotivnejšie, aby odstrašili skutočných tyranov ‒, no zároveň bol mojím najlepším priateľom. V živote som nespoznal vernejšieho a veľkodušnejšieho človeka.
„Staraj sa o svojich priateľov, Eddie Monster,“ dohováral mi vážne. „Priatelia znamenajú všetko.“
Eddie Monster bola moja prezývka. Dali mi ju, lebo moje priezvisko je Adams ako v Rodine Addamsovcov. Chlapec v Rodine Addamsovcov sa volal Pugsley a Eddie Monster bol postava z Monsterovcov, no vtedy znela logicky, a ako to už s prezývkami býva, sedela mi.
Eddie Monster, Tučný Gav, Železný Mickey (pre obrovský zubný strojček), Hoppo (David Hopkins) a Nicky. To bola naša banda. Nicky nemala prezývku, lebo bola dievča, hoci horlivo predstierala, že ním nie je. Nadávala, liezla na stromy a vedela sa biť takmer rovnako dobre ako väčšina chalanov. Napriek tomu vyzerala ako dievča, a veľmi pekné, s dlhými červenými vlasmi a bledou pokožkou posiatou maličkými hnedými pehami. Vtedy som si však jej výzor veľmi nevšímal.
V tú sobotu sme mali dohodnuté stretnutie. Stretávali sme sa takmer každý víkend a zakaždým sme zašli k niekomu domov, na ihrisko alebo do lesa. Táto sobota však bola mimoriadna vďaka tradičnému jarmoku, ktorý sa konal v parku neďaleko rieky. Tento rok nás tam prvý raz pustili samých, bez dozoru dospelej osoby.
Tešili sme sa naň celé týždne, odkedy vylepili po meste plagáty. Lákali ľudí na autodróm, vesmírne rakety, pirátsku loď a orbiter. Vyzeralo to celkom sľubne.
„Hotovo,“ oznámil som, keď som čo najrýchlejšie spratal syrový sendvič. „Spomenul som, že sa mám stretnúť s ostatnými pred parkom o druhej?“
„Áno, ale drž sa hlavných ciest,“ kládla mi na srdce mama. „Nechoď skratkami a nerozprávaj sa s neznámymi ľuďmi.“
„Neboj sa, nebudem.“
Skĺzol som zo stoličky a zamieril k dverám.
„A vezmi si ľadvinku.“
„Ale, mamíííí!“

Milan Buno, literárny publicista

The post Kriedové správy appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Historická romanca Milovaná

17. január 2018

„Mary Baloghová stanovila zlatý štandard historickej romance,“ napísali o nej v New York Times. Je tu siedmy záverečný diel vynikajúcej série tejto obľúbenej autorky s názvom Milovaná.
Dojímavý príbeh Georgea, vojvodu Stanbrooka, ktorý obetavo pomáhal priateľom prekonávať traumy spôsobené vojnou a usporiadať si život.

BRATISLAVA 17. januára 2018  – „Mary Baloghová stanovila zlatý štandard historickej romance,“ napísali o nej v New York Times. Je tu siedmy záverečný diel vynikajúcej série tejto obľúbenej autorky s názvom Milovaná.
Dojímavý príbeh Georgea, vojvodu Stanbrooka, ktorý obetavo pomáhal priateľom prekonávať traumy spôsobené vojnou a usporiadať si život.

Nastal čas, aby aj George konečne našiel šťastie. Prvý raz od manželkinej tragickej smrti uvažuje, že sa znova ožení. V mysli sa mu pritom vynára obraz ženy, ktorú stretol pred rokom a nikdy viac nevidel.

Dora Debbinsová sa vzdala nádeje na vydaj, keď sa po rodinnom škandále musela postarať o mladšiu sestru. Zarába si na skromné živobytie ako učiteľka hudby a zostal jej len nesplnený sen o šťastí.
A potom raz popoludní zavíta do jej domu nečakaný návštevník, aby ju požiadal o ruku…

Ako treba požiadať o ruku? Keď také čosi robil naposledy, mal sedemnásť rokov a bola to len formalita, lebo otcovia sa dohodli, že ich deti uzavrú manželstvo, napísali zmluvu a podpísali ju. Želanie syna a dcéry nezavážilo, ani sa ich na to nepýtali, najmä keď jeden otec bol jednou nohou v hrobe a ponáhľal sa, aby sa postaral o synovu budúcnosť. Teraz George pozná tú dámu lepšie, než poznal Miriam. Aspoň vedel, ako vyzerá a aký má hlas. Miriam videl prvý raz vtedy, keď ju jachtavo formálne požiadal o ruku pod prísnym dohľadom jej i svojho otca.
Skutočne to urobí?
Čo si tá dáma pomyslí, dofrasa?
Ako mu odpovie?

Mary Baloghová je mimoriadne obľúbenou autorkou regentských romancí. Napísala vyše 60 románov a 30 noviel, ktoré pozitívne hodnotili nielen čitatelia, ale aj kritika. Získala viaceré literárne ocenenia a objavuje sa aj v rebríčku bestsellerov New York Times.

Začítajte sa do novinky Milovaná:

Záverečný diel vynikajúcej série obľúbenej autorky ponúka dojímavý príbeh Georgea, vojvodu Stanbrooka, ktorý obetavo pomáhal priateľom prekonávať traumy spôsobené vojnou a usporiadať si život. Nastal čas, aby aj on konečne našiel šťastie. Prvý raz od manželkinej tragickej smrti George uvažuje, že sa znova ožení. V mysli sa mu pritom vynára obraz ženy, ktorú stretol pred rokom a nikdy viac nevidel. Dora Debbinsová sa vzdala nádeje na vydaj, keď sa po rodinnom škandále musela postarať o mladšiu sestru. Zarába si na skromné živobytie ako učiteľka hudby a zostal jej len nesplnený sen o šťastí. A potom raz popoludní zavíta do jej domu nečakaný návštevník…
George Crabbe, vojvoda Stanbrook, stál pod schodmi do svojho londýnskeho domu na Grosvenor Square, pravú ruku ešte vždy zdvihnutú na pozdrav, hoci koč s jeho dvoma sesternicami, ktoré sa vracali domov do Cumberlandu, už zmizol z dohľadu. Vyrazili skoro, no zabudli si zopár vecí, alebo si aspoň mysleli, že ich zabudli, takže dva razy odložili odchod a prehnali najprv slúžku, potom domácu, tie vybehli hore a pre istotu sa poobzerali v izbách.
Margaret a Audrey boli sestry a boli to jeho sesternice z druhého kolena. Prišli do Londýna na svadbu Imogen Hayesovej, lady Barclayovej, ktorá sa vydávala za Percyho, grófa Hardforda. Audrey bola nevestina matka. Imogen takisto bývala v dome Stanbrookovcov, kým sa pred dvoma dňami nevydala, sčasti preto, lebo bola jeho príbuzná, ale hlavne preto, lebo George nikoho na svete nemal tak rád. Pravda, mal rád aj ďalších piatich ľudí, ale Imogen bola jediná žena a jediná jeho príbuzná. Oni siedmi vrátane jeho boli členmi Klubu tých, čo prežili.
Pred čosi vyše ôsmimi rokmi sa George rozhodol otvoriť Penderris Hall, svoje vidiecke sídlo v Cornwalle, a premeniť ho na čosi ako nemocnicu a zotavovňu pre vojenských dôstojníkov, ktorí utrpeli vážne zranenia v napoleonských vojnách a potrebovali intenzívnejšiu opateru, než im mohli poskytnúť ich príbuzní. Prijal do svojich služieb lekára a zopár zdravotných sestier a osobne vyberal pacientov spomedzi tých, ktorých mu odporúčali. Dokopy ich bolo dvadsaťpäť a väčšina z nich sa po pár týždňoch či mesiacoch vrátila k svojim rodinám alebo plukom. Ale šiesti uňho zostali tri roky. S rozličnými zraneniami. Nielen telesnými. Napríklad Huga Emesa, lorda Trenthama, sem priviezli bez jediného škrabanca, no duševne vyšinutého vo zvieracej kazajke, aby neublížil sebe ani iným.
Medzi týmito siedmimi sa vytvorilo také silné puto, že ho neprerušili ani po odchode z Penderrisu. Tých šesť ľudí znamenalo pre Georgea veľa – hoci to nebolo celkom presné, lebo mal veľmi rád aj svojho  jediného synovca Juliana, jeho manželku Philippu a ich malú dcérku Belindu. Často ich navštevoval a vždy sa na návštevu tešil. Bývali len pár kilometrov od Penderrisu. Samozrejme, tá láska sa prejavovala tisícimi rozličnými spôsobmi a všetky sa dali označiť za prejav lásky. Keď sa nad tým zamyslel, zdalo sa mu to zvláštne.
Teraz spustil ruku a zrazu sa cítil pochabo, že kýva vzduchu, a tak sa obrátil k domu. Vo dverách stál lokaj, bezpochyby ich túžil zavrieť. Zrejme mu bolo zima v poltopánkach. Cez námestie fúkal rovno naňho svieži ranný vetrík, hoci obloha bola modrá, len kde-tu biely obláčik, čo sľubovalo krásny májový deň.
Kývol lokajovi a poslal ho do kuchyne, aby mu do knižnice priniesol kávu.
Vošiel dnu a videl, že ranná pošta ešte neprišla. Na veľkom drevenom pracovnom stole pod oknom nebolo nič, iba čistý pijavý papier, kalamár a dve brká. Keď konečne prinesú poštu, bude v nej iste hŕba pozvánok, lebo v Londýne vrcholí spoločenská sezóna. Bude si musieť vybrať medzi plesmi, soirée, koncertmi, návštevou divadla, záhradnými večierkami, benátskymi raňajkami, súkromnými večerami a inými spoločenskými udalosťami. Medzičasom mohol nájsť príjemnú spoločnosť a rozptýlenie vo svojom klube, ale aj v Tattersall’s, na dostihoch, u svojho krajčíra a obuvníka. A ak sa mu nebude chcieť ísť von, v knižnici mal naporúdzi kníh a kníh na policiach od zeme k stropu, prerušených iba dverami a oknami. Prekvapilo by ho, keby tam ešte našiel miesto na nejakú knihu. Bolo tam aj zopár kníh, ktoré ešte nečítal, ale bezpochyby by mu urobili radosť.
Tešilo ho pomyslenie, že vo voľnom čase môže robiť, čo len chce, hoci aj nič, keď sa mu zažiada leňošiť. Tých pár týždňov pred Imogeninou svadbou aj pár dní po nej tu vládol mimoriadny ruch a nezvýšilo mu veľa času len pre seba. Ale zaneprázdnenosť mu vyhovovala, páčilo sa mu pomyslenie, že ho čaká všedný deň, znova je sám, slobodný a nemusí sa nikomu venovať. To musel priznať. V dome ho teraz ohromilo hrobové ticho, hoci jeho sesternice neboli hlučné ani náročné návštevníčky. Ich spoločnosť ho tešila väčšmi, než by bol čakal. Koniec koncov veľmi ich nepoznal, boli v podstate cudzie, veď dlhé roky nevidel ani jednu zo sestier.
Imogen bola najbližšia priateľka a vzhľadom na blížiacu sa svadbu mohla vyvolať rozruch, ale nešlo jej o to. Vôbec nebola náročná nevesta. Ani by nevedel, že sa chystá na svadbu, keby z nej nevyžarovala žiara, akú u nej dovtedy nevidel. Georgea to nesmierne tešilo.
Svadobná hostina sa konala v dome Stanbrookovcov. Trval na tom, hoci Ralph aj Flavian z Klubu tých, čo prežili, sa ponúkli, že sa môže konať u nich. Na hostine bola polovica smotánky, plesová sála praskala vo švíkoch a po hostine sa spoločnosť presunula aj do iných miestností. A hoci sa hostina konala ráno, nemohli ju označiť ako raňajky, lebo mnohí hostia odchádzali neskoro večer.
George si vychutnával každý okamih.
Ale oslavy sa už skončili a Imogen s Percym odišli na svadobnú cestu do Paríža. Teraz už odišli aj Audrey a Margaret, no pred odchodom ho silno vyobjímali, poďakovali sa mu za pohostinnosť a prosili ho, aby niekedy prišiel k nim do Cumberlandu.
Dnes ráno mal zvláštny pocit, že niečo sa skončilo. Za posledné dva roky sa konalo dosť svadieb vrátane svadieb jeho priateľov z Klubu tých, čo prežili, a svadby Georgeovho synovca, a všetci títo ľudia mu boli nesmierne drahí. Imogenina svadba bola posledná – samozrejme, s výnimkou jeho samého. Ale on sa nerátal. Má štyridsaťosem rokov a po osemnástich rokoch manželstva pred dvanástimi rokmi ovdovel.
Potešil sa, že v knižnici sa už v kozube kúri. Vonku premrzol. Preniesol si stoličku bližšie k ohňu a vystrel ruky, aby si ich zahrial. O pár minút priniesol lokaj tácku, nalial mu kávu a položil mu šálku s tanierikom na stolík spolu s miskou so sušienkami voňajúcimi maslom a muškátovým orieškom.
„Ďakujem.“ George si pridal do tmavého nápoja mlieko a trochu cukru a spomenul si, ako jeho manželku dráždilo, že sluhovi ďakuje za služby. Vždy mu hovorila, že v očiach služobníctva tým iba poklesne.
Zdalo sa mu takmer neuveriteľné, že šesť členov z Klubu tých, čo prežili, sa za posledné dva roky oženili či vydali. Akoby potrebovali tie tri roky po odchode z Penderrisu, aby si zvykli na svet okolo seba po tom, čo ich prichýlil do svojho domu, kde sa zotavili a potom sa radostne a naplno vrhli do plodného života. Možno po tom, čo stáli tak blízko smrti a šialenstva, potrebovali osláviť život. Určite majú všetci šťastné manželstvá. Hugo aj Vincent už mali deti, Ralph a Flavian ich očakávali. Dokonca aj Ben, ďalší člen, mu pred dvoma dňami pošepkal, že Samantha cíti v poslednom čase ranné nevoľnosti a dúfa, že mu oznámi radostnú novinu.
Nesmierne ho tešilo, že otvoril svoj dom aj srdce mužom – a jednej žene –, ktorých vojna zlomila a možno by navždy zostali poznačení, keby to nebol urobil. Keby vôbec prežili.
Zamyslene pozrel na sušienky, ale nevzal si. Namiesto toho zdvihol šálku, zahrieval si na nej ruky a nevšímal si uško.
Prečo dnes ráno naňho doľahla mierna depresia? Celkom v rozpore so skutočnosťou… Imogenina svadba bola nádherná, slávnostná a šťastná udalosť. Georgea tešilo, že tak žiarila, a hoci spočiatku mal výhrady, obľúbil si aj Percyho a zdalo sa mu, že je to pre ňu pravdepodobne ideálny manžel. George si veľmi obľúbil aj manželky ostatných členov ich klubu. Svojím spôsobom sa cítil ako hrdý otec – oženil a vydal svoje ratolesti a veril, že ich čakajú dlhé šťastné roky.
Ale možno v tom je problém. Lebo v skutočnosti nie je ich otec. Vôbec nie je otec, nemá deti… Zamračil sa do kávy a rozmýšľal, že si pridá trochu cukru, ale potom to zamietol a znova si odpil. Jeho jediný syn zomrel ako sedemnásťročný v napoleonskej vojne na Pyrenejskom polostrove a jeho manželka Miriam si o pár mesiacov neskôr vzala život.
Zostal som sám, premýšľal a hľadel do šálky – o nič viac sám než pred svadbou Imogen a ostatných. Julian bol syn jeho nebohého brata a všetkých šesť členov Klubu tých, ktorí prežili, pred piatimi rokmi odišlo z Penderris Hallu. Hoci ich ešte vždy spájali silné priateľské putá a každý rok sa na tri týždne stretli, zvyčajne v Penderrise, neboli jeho rodina. Hoci Imogen bola jeho sesternica z druhého kolena.
Všetci šiesti sa pohli ďalej a nechali ho samého. Ale prečo sa ľutuje? Nepáčilo sa mu to. Trápne!
Dopil kávu, rázne položil šálku na tanierik, ten dal na tácku a nepokojne vstal. Prešiel k oknu a hľadel na námestie. Bolo skoré ráno a vonku nebolo veľmi rušno. Oblaky sa rozptýlili, obloha sa nádherne modrala. Taký deň by mal povzniesť ľudského ducha.
Ale cítil sa osamelo, dofrasa. Sám ako prst.
Takmer vždy bol sám.
Jeho dospelý život sa začal kruto zavčasu. Ako sedemnásťročný si kúpil dôstojnícku hodnosť, celý natešený presvedčil otca, že túži po vojenskej kariére, ale o štyri mesiace ho otec zavolal domov – dozvedel sa, že zomiera. George pred dovŕšením osemnástich rokov predal hodnosť korneta, oženil sa s Miriam, pochoval otca a stal sa vojvodom Stanbrookom. Keď sa narodil Brendan, nemal ešte ani devätnásť…
Keď teraz o tom premýšľal, zdalo sa mu, že celý dospelý život bol osamelý, len chvíľu cítil veľkú radosť, keď bol vo svojom pluku. A pár rokov s Brendanom.
Spojil ruky za chrbtom a neskoro si spomenul, že včera sľúbil Ralphovi a Benovi, že si s nimi dnes ráno zajazdí v Hyde Parku, ak jeho sesternice odídu zavčasu, ako plánovali. Všetci členovia Klubu tých, čo prežili, sa zišli v Londýne na Imogeninu svadbu a ešte tam zostali, iba Vincent so Sophiou včera odišli do Gloucestershiru – radšej sa zdržiavali doma, lebo Vincent bol slepý a cítil sa lepšie v známom prostredí Middlebury Parku. A, samozrejme, mladomanželia už boli na ceste do Paríža.
George nemal dôvod, aby sa cítil sám, a nebude na to mať dôvod, ani keď ostatní štyria odídu z Londýna a vrátia sa domov. Mal tu aj iných priateľov a priateľky. Aj susedov na vidieku môže takisto považovať za priateľov. A mal aj Juliana a Philippu.
Ale aj tak sa cítil osamelo, dofrasa. A priznal si to iba nedávno – v skutočnosti len posledný týždeň uprostred šťastných príprav na svadbu poslednej členky Klubu tých, čo prežili. Dokonca si vyplašene kládol otázku, či nežiarli na Percyho za to, že sa mu podarilo dosiahnuť, aby sa Imogen znova smiala a žiarila. V duchu sa spytoval sám seba, či ju neľúbi. No veru áno, uzavrel po chvíli váhania. O tom nepochybuje – tak ako nepochybuje o tom, že to nie je taká láska. Mal ju rád presne tak ako Vincenta, Huga a ostatných. Hlboko, ale čisto platonicky.

Milan Buno, literárny publicista

The post Historická romanca Milovaná appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Stránky