PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 11 min

NEWMATEC 2019: špičkoví európski odborníci o nových trendoch v automobilovom priemysle

22. marec 2019

BRATISLAVA 22. marca 2019 - Automobilový priemysel čakajú v krátkej budúcnosti významné zmeny. Medzi ne patrí aj potreba znižovania emisií a stým súvisiaci rast významu alternatívnych pohonov, podpora elektromobilov na batérie či elektromobilov na vodíkový pohon. Budúcnosť ovplyvní aj prechod na iné formy a požiadavky súčasnej mladej generácie na mobilitu. Ako dlhodobo zdôrazňuje Zväz automobilového priemyslu SR, na budúcnosť je potrebné sa pripraviť už dnes. Je nevyhnutné o nových trendoch diskutovať s odborníkmi, ale aj vymieňať si skúsenosti  a koordinovať spoluprácu v rámci krajín V4, kde je východisková pozícia na približne rovnakej úrovni ako na Slovensku. Aj preto 5. ročník prestížnej medzinárodnej automotive konferencie NEWMATEC 2019 spojí odbornú diskusiu s názormi zástupcov hospodárskych rezortov krajín zoskupenia V4.

Piaty ročník medzinárodnej odbornej konferencie NEWMATEC, ktorý sa bude konať  v Šamoríne v dňoch 26. – 27. marca, je organizovaný pod záštitou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Po úvodnom príhovore ministra hospodárstva Petra Žigu bude konferencia pokračovať oficiálnou panelovou diskusiou štátnych tajomníkov ministerstiev zodpovedných za hospodársku politiku a priemysel krajín V4. Účasť vládnych predstaviteľov doplní viac ako 300 hostí stredného a vyššieho manažmentu a odborníkov z oblasti automobilového priemyslu na medzinárodnej úrovni.

Na konferencii vystúpia špičkoví medzinárodní prednášajúci s témami, ktoré sa týkajú revolučných zmien v technológiách ale aj globálnych vplyvov zmlúv o voľnom obchode, ochranárskych politík a obchodných vojen a v neposlednom rade aj Brexitu na globálne priemyselné odvetvie, akým je automobilový priemysel.

Rečníci a diskutujúci sa budú snažiť zodpovedať na otázky, ako sa pripravuje priemysel a na druhej strane ako sa krajiny dokážu vysporiadať s globálnymi výzvami, ktoré  prinesú pripravované zmeny.  Je podnikateľské prostredie na to pripravené? Reaguje správnym spôsobom školstvo? Sme pripravení na rekvalifikácie? Do akej miery je ohrozená konkurencieschopnosť jednotlivých krajín.

"Dovolím si povedať, že tento rok bude mať konferencia NEWMATEC mimoriadne vysokú úroveň," hovorí Alexander Matušek, prezident Zväzu automobilového priemyslu SR. "Pozvanie prijali celosvetovo uznávaní odborníci na nové trendy v automobilovom priemysle. Som však veľmi rád, že môžeme otvorene hovoriť o problémoch a ich riešeniach aj s vysokými predstaviteľmi krajín V4. Naše ambície v ďalšom napredovaní automobilového priemyslu sú vysoké, horšie sú už na tom naše kondície. Preto verím, že aj medzinárodný pohľad a skúsenosti nás môžu posunúť výrazne dopredu."

Zaujímavosťou tohto ročníka konferencie NEWMATEC budú unikátne automobily na vodíkový pohon, ktorých je v Európe v prevádzke len približne 1000 kusov. Tieto automobily sú však podľa  viacerých odborníkov trendom s veľkou perspektívou. Nedávna štúdia konzorcia FCH JU pôsobiaceho v Brusseli  dokonca uvádza, že v tomto sektore vzniknú stovky tisíc nových pracovných miest. Automobily bude možné vyskúšať či otestovať priamo počas konferencie. K tejto téme je zároveň pripravená panelová diskusia na tému -  do akej miery sú vodíkové autá pre Slovensko vhodnejšou alternatívou ako elektromobily a aké benefity by práve táto alternatíva priniesla našej ekonomike.

Kategórie: Podporujeme

Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK. V hre je preukaz MAXI KLASIK a prestíž!

22. marec 2019

BRATISLAVA 22. marca 2019  

Už od roku 2020 bude do Vysokých Tatier postupne pribúdať päť nových vozidiel v hodnote takmer 40 miliónov eur
Verejnosť sa môže zapojiť do súťaže o najpôsobivejšiu grafiku pre tatranskú železnicu

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pristúpila k obnove vozidlového parku a do Vysokých Tatier obstarala nové elektrické jednotky v celkovom počte 5 kusov. Prvá z nich sa na koľaje dostane už v roku 2020. Nové vlaky do Tatier prinesú aj nový dizajnový jazyk a do tvorby návrhu ich exteriéru sa môžu zapojiť všetci Slováci. ZSSK pripravila súťaž, podstatou ktorej je preniesť symboly Vysokých Tatier na vozidlá tatranskej železnice a poukázať tak na symbiózu tatranskej prírody a ekologickej vlakovej dopravy. V súčasnosti v našich veľhorách funguje tatranská elektrická železnica a ozubnicová železnica. Nové moderné jednotky budú hybridné – dokážu jazdiť na oboch tratiach.

"Víťaz súťaže získa 1x prenosný preukaz MAXI KLASIK, ktorý umožňuje neobmedzené cestovanie vlakom po Slovensku počas celého roka. Najväčším ohodnotením pre výhercu však bude možnosť stať sa na niekoľko rokov súčasťou malebnej tatranskej prírody," hovorí Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK.

Ako sa zapojiť do súťaže?

1. Súťažiaci musia vytvoriť tematický grafický návrh exteriéru pre elektrické jednotky vo Vysokých Tatrách, ktorý musí spĺňať nasledujúce parametre:

Koncept piatich grafík – jedna grafika pre jednu ucelenú jednotku. Návrhy by mali obsahovať symboly Vysokých Tatier.
Grafiky musia spolu súvisieť a spoločne vytvárať jednotnú tvár tatranskej železnice.
Použité majú byť maximálne 4 farby, pričom základná farba je daná: červená RAL 3020.
Grafika má rešpektovať aktuálny výzor exteriéru vlakov ZSSK a "zapadnúť" do flotily (zachovanie hlavnej farby RAL 3020).
Formát.jpg alebo.dxf (pohľady na vozidlo zo všetkých strán). Grafika sa ďalej spracuje do technického výkresu, preto je ideálne, ak sa zadefinujú aj rozhrania jednotlivých farebných plôch, nie je to však podmienkou.
Víťazná grafika sa premietne na vozidlo formou nástreku, preto treba mať na zreteli, že jemné linky či zložité tvary nie je možné realizovať.

2. Vytvorené návrhy treba zaslať na e-mail sutaz@slovakrail.sk.

E-mailová správa musí obsahovať nasledovné kontaktné údaje: meno a priezvisko autora, kontakt (e-mail, telefón).
Zaslaním návrhov autor zároveň prehlási, že sa oboznámil s podmienkami súťaže
A s podmienkami ochrany osobných údajov.
Do súťaže sa môžu zapojiť jednotlivci, spoluautori, ale aj grafické štúdiá či iné právnické osoby.
Návrhy treba zaslať do 21. 4. 2019.

3. Odborná porota vyberie jeden koncept piatich najvhodnejších návrhov. Víťazný návrh i s menami zverejníme 25. 4. 2019 na našom webe a na FB profile.

4. Víťazný návrh môže byť použitý na elektrických jednotkách aj s uvedením mena autora.

Podmienky súťaže nájdete tu: www.slovakrail.sk/sk/sutaz-tez/podmienky.html
Podklady sú tu: www.slovakrail.sk/fileadmin/Dokumenty2/2019/BZ_2020673_L4447_dxf.pdf
Viac o produkte MAXI KLASIK sa dozviete na www.slovakrail.sk/sk/ceny-zlavy-sr/zssk-maxi-klasik.html.

Kategórie: Podporujeme

Pitná voda je dar – 2,1 miliardy ľudí k nej nemá prístup

22. marec 2019

BRATISLAVA 22. marca 2019 - 22. marec je Svetovým dňom vody. Práve teraz nemá 2,1 miliardy ľudí prístup k pitnej vode. Nedostatok vody a hygieny patrí v súčasnosti medzi najväčšie hrozby. Najviac sú ohrozené práve deti. Vo vojnových konfliktoch zomiera viac detí na choroby, ktoré spôsobila znečistená voda ako v dôsledku násilia, ktoré so sebou vojna prináša. V roku 2018 zabezpečil UNICEF vodu a hygienické pomôcky pre 35, 5 milióna ľudí.

Kategórie: Podporujeme

Swingový bál s Bratislava Hot Serenaders: tanečný večer len pre vás

22. marec 2019

BRATISLAVA 22. marca 2019 - Orchester Bratislava Hot Serenaders pozýva 6. apríla všetkých milovníkov tanečnej a džezovej hudby, ako aj spoločenského tanca, na mimoriadne podujatie – Swingový bál v Istra Centre v Devínskej Novej Vsi.

Istra Centrum si orchester vybral preto, lebo je to priestor ako ušitý pre tento typ akcie – de facto zmenšenina kultového PKO s parketovou podlahou, obzvlášť vhodnou na tanec. Táto sála dokonca priamo inšpirovala myšlienku celej akcie. Pre návštevníkov je zabezpečená bezplatná doprava z námestia SNP (od Ministerstva kultúry) do DNV a po skončení bálu naspäť.

Istra Centrum na YouTube: https://youtu.be/5O5cDzGi3dQ

Swingový bál je jediné tanečné podujatie medzi plesovými sezónami s orchestrom Bratislava Hor Serenaders s výnimkou Veľkého tanečného večera 11. októbra. B.H.S. bude hrať najlepšie kusy zo svojho repertoáru celý večer do tanca aj na počúvanie. Odznejú foxtroty, valčíky, tangá ako aj rýchle tanečné kusy.

Návštevníci sa môžu počas večera tešiť na štyri tanečné kolá a dve tanečné školy – základy foxtrotu a charlestonu. Lektori tanečnej školy B-Swing nám aj predstavia vlastnou tanečnoz exhibíciou. Občerstvenie bude formou bufetov (nie je v cene vstupného).

Swingový bál sa začína o 19:00 a končí o 23:00.

Video pozvánka:

Podujatie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1099556113549477/
Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/event/Swingovy-bal-2019

Bratislava Hot Serenaders je slovenský orchester, ktorý vznikol v roku 1991 a získal si európsky rešpekt. Kapelníkom je prominentný trubkár Juraj Bartoš. Orientuje sa na hudbu predswingovej a swingovej éry (20.-40. roky) a slovenskú tanečnú hudbu s jazzovými prvkami. Neodmysliteľnou súčasťou produkcie sú autentické hudobné nástroje a kostýmy.

BHS má na konte 11 albumov a vystúpenia po celej Európe, pravidelne chodí na britské turné (dokopy štyrikrát). Významná je spolupráca s Milanom Lasicom.
Web: https://www.serenaders.sk

Tanečnú školu B-swing tvorí, podľa vlastných slov, partia swingových nadšencov. Organizuje tanečné kurzy swingu v Bratislave, tančiarne a workshopy. Kurzami prešli stovky študentov tancov Charleston, Lindy Hop či Boogie-Woogie, z niektorých sa stali profesionáli. Členovia B-swing vytvorili veľkú bratislavskú swingovú komunitu, ktorá sa pravidelne stretáva na swingových tančiarňach pre verejnosť, piknikoch či iných podujatiach tohto zamerania.
Web: https://b-swing.sk/

Kategórie: Podporujeme

Ak zistíte, prečo ju uniesol, zostane nažive!

21. marec 2019

BRATISLAVA 21. marca 2019 - Kto je za tou vražednou hrôzou? Kto pácha také kruté veci?
Paradoxne, za všetko môže stará detská kniha. Začína sa zvrátená hra a boj s časom.
Kto bude mať najpevnejšie nervy a najbystrejší rozum?
Čas smrti je nadpriemerný triler rakúskeho autora, ktorého u nás príliš nepoznáme.

"Ak v priebehu štyridsiatich ôsmich hodín zistíte, prečo som uniesol túto ženu, ostane nažive. Ak nie, umrie." Podobným odkazom začína sériový vrah každú svoju perverznú hru. Jednu obeť nechá vyhladovať, inú utopí v atramente, ďalšiu zaživa zabetónuje.

Mníchovská kriminálna komisárka Sabine Nemezová bezradne pátra po vysvetleniach a motíve otrasných zločinov. Až po boku svojrázneho holandského kolegu zistí, že vrahovi slúži ako predloha stará rozprávková knižka pre deti. A tá ukrýva ešte veľa nápadov, ako spôsobovať bolesť, zabíjať a unášať...

Spolu sledujú stopy vraha až do Viedne, kde sa práve  páchateľ zahráva s psychoterapeutkou Helen Bergerovou. Tentoraz si nevybral ľahkú korisť. Helen obráti celú hru proti nemu, no tesne pred odhalením jeho identity zmizne zabijak bez stopy. Vypátrať vraha však nebude vôbec jednoduché.

Píšem znalecký posudok k obom vraždám a volám ho Štyridsaťosemhodinová hádanka.
Vrah stavia voči sebe dve najbližšie osoby:
Ak v priebehu štyridsiatich ôsmich hodín prídete na to, prečo som uniesol tú či onú osobu, prežije. Ak nie, umrie."

Andreas Gruber je rakúsky spisovateľ, ktorý za svoje knihy získal viacero prestížnych ocenení. Čas smrti je jeho prvá kniha v slovenčine, ale po prečítaní začnete pátrať po tom, kedy vyjdú ďalšie.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Začítajte sa do trileru Čas smrti:

Výťah klesal s tichým bzukotom do hĺbky. Dvere sa otvorili a kabínu zalialo tlmené neónové svetlo.
Carmen utekala krížom cez prázdnu podzemnú garáž. Bože, ako nenávidela ten sivý betón a sterilné osvetlenie! Zakaždým, keď sa jej v pondelok ráno o piatej skončila nočná služba, bolo druhé podzemné podlažie ponorené do zlovestného ticha. Autá sa krčili ako číhajúce prízraky v tieňoch stĺpov a do svetla vykukovali iba ich kapoty. Široko-ďaleko nebolo živej duše. V pivnici Ústavu patológie Viedenskej univerzity sa občas ponevierali všelijakí čudáci. Carmen sa v duchu pýtala sama seba, prečo by niekto prepadával štyridsaťsedemročnú ženu. Uvažovala, či sa jej šance na pocit bezpečia s vekom zvyšujú, alebo naopak.
Zachvela sa a v bielej rovnošate zdravotnej sestry pridala do kroku. Auto mala už tri roky zaparkované na tom istom mieste s číslom U2-P58. V sekcii vyhradenej pre ženy. Lampy, ktoré tu zvyčajne aspoň blikajú, medzitým prestali svietiť úplne, a vrece s odpadkami po maliaroch opäť zakrývalo výhľad bezpečnostnej kamery. Renovačné práce mali byť hotové ešte pred Vianocami a už bol takmer koniec marca. Vari nemocnici dochádzali finančné prostriedky?
Carmen dobehla k svojmu VW Golfu a na ovládači stisla tlačidlo centrálneho uzamykania. Žlté smerovky sa prebrali k životu. V rovnakej sekunde si kútikom oka všimla tieň vysokej postavy. Ktosi rýchlo vystúpil spoza stĺpa. Skôr než sa Carmen otočila a zdvihla ruku na obranu, pocítila pichnutie na krku.
Keď znovu otvorila oči, obklopovala ju nepreniknuteľná tma. Nebola vo svojej spálni, ani u seba v byte. Nepočula tikanie hodín, necítila vôňu čerstvo opratej posteľnej bielizne. Chýbalo aj červené svetielko na videorekordéri. Namiesto toho okolo nej páchlo vlhkosťou, drevom a cementom.
Žeby stavenisko?
Inštinktívne vycítila, že neleží, ale vzpriamene stojí. Netušila, ako na to prišla. Možno vďaka slzám, ktoré jej stekali po lícach. Chcela si ich podvedome zotrieť z tváre, no ruky mala ako z olova a nedokázala nimi pohnúť. Okamžite sa jej zmocnila panika.
Čo sa to so mnou stalo?Chcela sa pohnúť, otočiť hlavu nabok, no bola úplne stuhnutá. Nohy si vôbec necítila a nebola schopná hýbať ani veľkým palcom. Akoby ich ani nemala.
"Haló!" zachrčala.
Jej hlas sa odrazil od stien. Znel ako ozvena v hrobke, no tlmená. Bolo to zvláštne. Prehlušovalo ju dokonca aj bublanie krvi v jej žilách. Spomenula si na dovolenku v Chorvátsku, kde si ako malé dievča priložila k uchu mušľu a počúvala šumenie mora.
Privrela oči. Aký podivuhodný zápach! Kamenný a zemitý puch mal v sebe náznak kadidla. Šialené!
Jazykom si prešla po perách. Pocítila drapľavý prach. Prehltla ho. Chutil kyslasto. Vzápätí ju naplo na vracanie. Začala vypľúvať žlč a tá jej stekala po brade.
Čo sa to, preboha, stalo?Nebola schopná poriadne si odpľuť, ani otočiť či skloniť hlavu. Tvár jej zvieralo čosi tvrdé a ostré. Aj dýchať bolo pre ňu namáhavé, akoby jej hrudník zvieral železný korzet.
"Haló!"
Dočerta! Dúfala, že je to iba zlý sen. Často takto utešovala svoje deti, keď sa im v noci prisnilo čosi nepríjemné. Spi ďalej, zlatko, bol to iba zlý sen! Mamička je pri tebe. Dnes už bývajú samy.
Toto sa však dialo naozaj. Pachuť v ústach bola priveľmi skutočná, aj škrabanie v hrdle. Bodavá bolesť v lebečnej klenbe bola ostrá a silnela každým pokusom o pohyb.
Aký je dnes deň?Och, ako rada by si pomasírovala spánky. Zvyčajne to pomáhalo pri myslení. Prečo nemôže hýbať rukami? Prsty mala také meravé, akoby jej v nich niekto narušil všetky nervy.
Sústreď sa! Čo si pamätáš ako posledné? Odrazu sa jej rozjasnilo. Podzemná garáž! Chlapík za stĺpom! Bodnutie do krku! Potom všetko vybledlo.
"Pomóc!" S búšiacim srdcom si všimla, že už nekričí iba haló, ale aj o pomoc. Vykrikovala čoraz hlasnejšie, kým jej pri tlaku v hrudníku stačil dych.
Konečne ju ktosi začul.
Cez škáru pod dverami hneď vedľa nej prenikol svetelný lúč. Bol však prislabý, aby osvetlil miestnosť a aby Carmen videla okolo seba aspoň niečo. Začula kroky. Pomalé, ľahostajné. Niekto schádzal dolu schodmi.
Carmen sa inštinktívne pustila do rátania. Napočítala šestnásť schodov, čo znamenalo, že bola asi o poschodie nižšie.
Nižšie ako čo?"Pomóc!" zvrieskla opäť.
V zámke na dverách zahrkotal kľúč. Potom zarinčala reťaz.
Bol to dobrý nápad kričať o pomoc práve teraz? Možno s tým mala počkať, kým sa prestane cítiť ako ochrnutá. Možno by potom pohľadom našla nejaký spôsob úniku alebo azda aj zbraň. Srdce jej šlo vyskočiť z hrude. Určite sa k nej práve dobýja ten sviniar, ktorý jej čosi pichol do krku!
Hrubé kovové dvere sa otvorili a miestnosť zalialo svetlo. Na chvíľu ju oslepilo. Muž mal na hlave čelovú lampu. Carmen prižmúrila oči, no rozoznala iba jeho štíhle telo od pása dolu. Oblečené mal sivé nohavice a obuté pracovné topánky. Bol to vôbec muž?
"Kto ste?" vydýchla.
Aká hlúpa otázka, uvedomila si vzápätí. Ten darebák jej určite neodpovie. Priblížil sa k nej a pod podrážkami mu zaškrípal štrk. Carmen si okamžite vybavila zápach na stavenisku. Žeby bola v pivnici nejakej hrubej stavby? Alebo je stále v podzemnej garáži v budove patológie? Nie, určite nebola v nemocnici. Tam nikdy nezacítila vôňu kadidla.
"Čo odo mňa chcete?"
Chlap stále mlčal. Carmen bola presvedčená, že odpoveď sa čoskoro dozvie. Ten muž ju tam predsa nemôže držať naveky. Čoskoro bude schopná znovu pohnúť rukami aj nohami. Potom nech ho ochraňuje sám pánboh. Nech už s ňou má akékoľvek plány, nemieni mu to dovoliť. Zúrila už pri predstave, že ju zbabelo napadol odzadu. Len čo bude môcť, otrieska mu o hlavu najbližší predmet, ktorý schytí do rúk.
Chlapík odrazu otvoril ústa. Hlas mal skreslený, akoby mu čosi poškodilo hrtan alebo priedušnicu.
"Vpichol som ti anestetikum..."
Ani netušíš, čo s tebou spravím, len čo sa hoci len na chvíľku otočíš chrbtom, kamoš. Vybral si si nesprávnu obeť!"... a liek na uvoľnenie svalov."
Nepridal nijaké vysvetlenie. Ani nebolo treba. Podľa oblečenia mu bolo jasné, že Carmen je sestrička. Menovka na blúzke navyše dokazovala, že pracuje na oddelení gynekopatológie.
"Musíš to však zvládnuť bez analgetík." V hlase nemal nijakú emóciu, akoby ho vysvetľovanie nudilo. Carmen znovu oslepila čelová lampa. Tentoraz na dlhšie. Bolo jasné, že pozorne sleduje jej reakciu.
Z desiatok otázok, ktoré sa jej tlačili do hlavy, ju najviac zaujímala jediná – prečo pred ňou skrýva tvár? Pozná ho? Možno ani nemá v pláne zabiť ju. Pri tej myšlienke sa trochu uvoľnila. Niečo s ňou však zrejme zamýšľa. Nech to bolo čokoľvek, Carmen ho mienila zabiť ako prvá, skôr než jej stihne niečo spraviť on. Na chvíľu uvažovala, či by bola niečoho takého vôbec schopná. Nezaváhala však ani na sekundu. Bol vari nejaký rozdiel medzi asistovaním šéfovi pri pitve, keď skalpelom rozrezávala telá mŕtvol od hrudníka až po pupok, a bodnutím nejakého klinca či tupého pera do obličky alebo pľúc chlapíka pred sebou? Keby sa pred ňou chrapľavo zvíjal, ani by ju netrápilo svedomie.
Vybral si si nesprávnu obeť! Tá mladá blondínka zo sekretariátu by bola lepšia. "Počúvaš ma?" zadunel jeho plechový hlas. Carmen to rozzúrilo ešte viac. Neodpovedala. Samozrejme, že ho počúvala. Vnímala každé prekliate slovo. Anestetiká, lieky na uvoľnenie svalov a analgetiká sa zvyčajne používajú pred operáciami, aby dostali pacientov do bezvedomia, znemožnili im pohyb a zablokovali vnímanie bolesti. Analgetiká sa pridávajú zvyčajne neskôr, podľa potreby, no na to sa tento sviniar podľa vlastných slov vykašľal. Carmen však okrem silnej migrény nemala iné bolesti. Aké s ňou mal, dočerta, plány?
Odrazu sa k nej priblížil, akoby jej čítal myšlienky. V očiach ju pálilo svetlo jeho čelovky. "Obete požiaru umierajú zvyčajne na zlyhanie bunkového dýchania, len čo zhoria viac ako dve tretiny pokožky. Aby sa ti to nestalo, dlane aj chodidlá máš omotané vrecami na odpadky. Obliekol som ti staré jachtárske nohavice a pršiplášť."
Carmenina hlava prestala pracovať. Neznámy si okamžite získal jej pozornosť.
"Šaty síce nie sú priedušné, ale sú aspoň vodoodolné. Zabránia poleptaniu pokožky cementom." Na chvíľu sa odmlčal. "Teda aspoň na najdôležitejších miestach."
O čom to ten človek hovorí, dopekla? Carmen sa pokúsila pohnúť prstami, otočiť hlavou a zakloniť ju, no bezúspešne.
"Po čase sa však dostaví svrbenie z nahromadeného potu, rozmnožia sa plesne a parazity. Dúfam, že máš dobrú imunitu a nepotrebuješ brať pravidelne lieky. Tie tu dolu totiž nedostaneš. Nemáš nijaký voľný žilový prístup."
Carmen brala každý deň tabletky na tlak, okrem toho nič iné. Prehltla horkú pachuť žlče a všimla si, ako jej čoraz silnejšie zviera hrudný kôš. "Čo...?" zachripela.
Muž zareagoval bezcitným tónom. "Zaujal som ťa konečne?"
Carmen neodpovedala. Nič z toho nedávalo zmysel. Nedal jej však ani na chvíľu možnosť jasne uvažovať.
"Postarám sa, aby si neumrela na otravu obličiek."
Prečo by mala umrieť na otravu obličiek? Ten človek vypúšťal z úst termíny, ktoré používali iba lekári a nemocničný personál. Carmen premýšľala, či ho náhodou nepozná z patológie alebo iného ústavu. Oddelenia sa často kontaktovali. Možno patril medzi desaťtisíc zamestnancov Všeobecnej viedenskej nemocnice a už niekedy predtým jej prišiel do cesty.
Koľko času prešlo, odkedy jej pichol to anestetikum? Osem hodín? V nemocnici sa po nej už určite zháňajú.
"Vieš..." Spravil ďalší krok k nej a sklonil hlavu. Svetlo baterky zasvietilo na zem. "Obe tieto hadičky zabraňujú spätnému vzdutiu. Každý druhý deň ti prinesiem nejaké jedlo a čosi na pitie."
Srdce jej na sekundu prestalo biť. Chcela pohnúť hlavu, no nešlo to. Kútikom oka zbadala, ako strčil do kovového vedra koniec plastovej hadice, ktorú držal medzi prstami.
"Jednej bolesti ťa však zbaviť nemôžem." Zhlboka sa nadýchol. Carmen vycítila v jeho hlase vzrušenie, akoby na ten okamih čakal veľmi dlho. "Neviem, kedy nastúpi ankylóza, ale podľa mňa ti kĺby stuhnú čo nevidieť. Skostnatie ti chrbtica, nechty vrastú naspäť do tkaniva. Nič z toho však už nebudeš vnímať." Znel, akoby sa usmieval. "Klaustrofóbia a stres ťa totiž privedú do šialenstva oveľa skôr."

Milan Buno, literárny publicista

Kategórie: Podporujeme

Šiel by po ňu aj do pekla

21. marec 2019

BRATISLAVA 21. marca 2019 - ZlatovláSSka je neuveriteľný a silný príbeh o žene, ktorej sa stalo niečo, čo je dnes už dosť známe. N v tej dobe to bolo niečo nepredstaviteľné a v kategórii medzi nebom a zemou.
Vďaka tomu sa však dostane na miesta, kam by sa inak nedostala. Napríklad do nemocničných blokov Osvienčimu, kde je svedkom zverstiev, ktoré v mene vedy a medicíny páchali nacisti na ľuďoch...

Život Sanny Schlosserovej je utrpením. Pripadá jej ako pomalá cesta do pekla, lemovaná cintorínom. Nebyť však zvláštnej udalosti, ktorá sa stala na úsvite jedného augustového dňa, vyvíjal by sa celkom inak.

Keby nebola taká výnimočná, nikdy by nevidela sterilizovanie žien a dievčat v Osvienčime, nepodstúpila ponižujúce deflorovanie v lebensbornskom dome, neokúsila bolesť na vyšetrovacích stoloch Clauberga, Schultza a Schumanna, nespoznala desivý úsmev doktora Mengeleho, nestratila najlepšiu priateľku Rivku...
... ale ani by nestretla Gabriela. Gabriela, ktorý by šiel po ňu aj do pekla. A možno tam napokon aj šiel.

Nádherné secesné priestory Freyjiných kúpeľov, nemocničné bloky koncentračných táborov a množstvo lekárskych plášťov. Vitajte vo svete, kde zomrela sloboda, zábrany i Hippokratova prísaha. Máte odvahu? Tak otvorte dvere a poďte ďalej...

Príbeh ZlatovláSSka je silný a autentický príbeh, z ktorého vás bude mraziť. A po dočítaní budete nad ním ešte dlhé hodiny uvažovať.

"Mala som k dispozícii zaujímavú literatúru na túto tému, kde som sa dočítala, aké rôzne pokusy na ľuďoch prebiehali nielen v Osvienčime, ale aj v iných táboroch," približuje vznik príbehu autorka Michaela Ella Hajduková. "V knihe vystupuje aj doktor Mengele, takisto som si načítala všeličo, čo v nemocničných blokoch napáchal. Mnohé informácie som v knihe využila. Oči pripichnuté na stene ako motýle ma mátali ešte dlho."

V knihe však vystupujú aj iní lekári Schumann a Clauberg, ktorí tam skutočne v tej dobe boli a takisto majú na svedomí mnoho životov, prevažne žien. Autorka využila mnohé pokusy, ktoré práve oni dvaja robili.

Michaela Ella Hajduková je skúsená a čoraz obľúbenejšia autorka. Jej knihy sa tešia stále veľkej pozornosti, či už sú to prvé ako Zákon krvi, Nemecké dievča neplače, Nájdem ťa v čase, alebo nedávnejšie Dorianova kliatba, Tanečnica a Draculova žena.

Začítajte sa di novinky ZlatovláSSka:

PROLÓG
Osvienčim august 1943

Krystynino rozprávanie ma nedokázalo pripraviť na ten čudný kus sveta. Kus sveta ohraničený ostnatým drôtom. Padal súmrak, keď ma priviezli a na krajinu sa spúšťal tichý podvečerný dážď. Bolo tu desivé ticho a prázdno. Za oknami nízkych barakov som však podvedome tušila ľudí. Veľa ľudí.
"Tadiaľto, Fräulein," ukázal mi muž v uniforme, ktorý ma priviezol, ale musela som zastať. A videlo sa mi, že sa zastavil aj čas, keď som v daždi stála a dívala sa na otvorené okná jedného z barakov, kde do dažďa čneli ruky. Zachytávali vodu a pili ju. Srdce mi obalil mráz, nedokázala som odtrhnúť oči z tej zúfalej scény.
Medzitým sa rozpršalo ešte viac, ale nevnímala som dážď ani muža, ktorý ma chytil za rameno a donútil kráčať. Míňali sme tabuľu s čiernou lebkou a prekríženými hnátmi s nápisom HALT! Stoj! Moje oči pritiahli tehlové budovy. Osamelé, mĺkve, so zatvorenými oknami, ktoré chránili mreže. Muž sa ponáhľal, ale zmokli sme. Vplyvom tohto miesta a Krystyniných spomienok mi to bolo akosi ukradnuté.
Znova som musela zastať. Blížili sme sa k poschodovej tehlovej budove, ktorá mala okná na jednej stene zatlčené doskami.
Všetky. Pôsobilo to desivým dojmom, keď som si predstavila, že na druhú stranu neprenikne ani kúsok denného svetla. Muž ma potiahol netrpezlivejšie ďalej. Kráčali sme k jednej z budov, k malému úzkemu schodisku, kde sa vedľa dverí na stene nachádzalo číslo. Niekoľko čísel sme minuli. Tu stálo: Blok 30. Toto číslo svietilo i na lucerne vedľa dverí na každej sklenej stene.
Vtiahol ma na dlhú chodbu osvetlenú sliepňavými žiarovkami. Zápach. To bolo prvé, čo som si uvedomila. Nevedela som ho však identifi kovať, jasne som v ňom však zacítila kovový odtieň. Krv. Svetlé steny a niekoľko dverí som si všimla až neskôr.
Muž kráčal ďalej a zaklopal na jedny z dverí. Vyšla sestra.
"Heil Hitler! Idem za doktorom Schumannom," povedal a ona si ma premerala.
"Ach, iste, vy budete Fräulein Schlosserová," slabo sa usmiala a ukázala vpred. "Poďte, očakáva vás."
Vybrala sa prvá. Nasledovala som ju po chodbe, zatiaľ čo muž sa otočil a opustil blok. Odrazu celou budovou otriasol strašidelný výkrik. Výkrik krutej bolesti. Žena jačala tak, že ju bolo počuť cez steny a ja som zastala a strhla sa. Sestra však kráčala ďalej k otvoreným dverám vedúcim na schodisko. Pohla som sa a krik sa približoval. Schodisko viedlo na poschodie, kde boli ďalšie dvere označené číslami. Zamierila do jedných z nich a krik bol zrazu taký silný, že mi trhal uši.
Sestra vošla dnu. Nasledovala som ju a od tej chvíle sa môj život začal deliť na pred týmto okamihom a po tomto okamihu.
V miestnosti boli tri lôžka a na každom ležala nahá žena. Jedna z nich mala prázdny pohľad a vyzerala mŕtva, druhá vzlykala a telo sa jej nekontrolovateľne triaslo, tretia jačala do vysilenia, kým doktor stál nad ňou s akýmisi dokumentmi v rukách.
Všetky boli nahé, nohy mali uviazané od seba v kožených strmeňoch a masívne krvácali. Ruky mali takisto priviazané remencami.
V miestnosti sa vznášal zápach zvratkov, krvi a hnisu. Ženy, vlastne len dievčatá, mali medzi nohami pľuzgiere a popáleniny.
Toto všetko som si uvedomila asi v prvých troch sekundách, lebo potom som sa prudko obrátila k stene a ovracala ju. Doktor i sestra sa pohli ku mne, ale ja som nemala nad sebou kontrolu.
Dávila som, dych sa mi zasekával, oči plnili slzami a vo chvíli, keď zo mňa šla už iba žlč, som zamdlela.

Milan Buno, literárny publicista

Kategórie: Podporujeme

Kaufland spúšťa nabíjacie stanice pre elektromobily

21. marec 2019

BRATISLAVA 21. marca 2019 - Celosvetovo sa počet majiteľov elektrických bicyklov a automobilov aj vďaka ekologickej gramotnosti neustále zvyšuje a inak tomu nie je ani na Slovensku. Ich používaním ale vzniká dopyt po nabíjacích staniciach. Kaufland na túto potrebu odpovedá inštaláciou rýchlonabíjacích staníc vo vybraných prevádzkach.

Tento krok je ďalším zo série iniciatív, ktoré spoločnosť Kaufland podniká s cieľom chrániť životné prostredie. Kaufland už dlhodobo vzdeláva svojich zákazníkov v oblasti ochrany životného prostredia, lebo verí, že ak sú zákazníci dostatočne informovaní o ekologickejších alternatívach, je väčšia pravdepodobnosť, že zmenia svoje nákupné správanie. Preto majú v Kauflande zákazníci už niekoľko rokov možnosť odovzdať druhotné suroviny, ako sú plasty, papier, použité baterky, žiarovky a malé elektrospotrebiče. V roku 2017 Kaufland zastavil objednávanie ľahkých plastových tašiek a namiesto nich ponúka ekologické varianty. Medzi ďalšie ekologické iniciatívy spoločnosti Kaufland patrí aj zodpovedné plánovanie novostavieb, používanie energeticky nenáročnej techniky či znižovanie produkcie odpadov.

Kaufland v rámci svojich aktivít s pozitívnym ekologickým dopadom získal aj certifikáciu podľa ISO 50001. ISO 50001 je medzinárodná norma, ktorá definuje požiadavky na vybudovanie, udržiavanie a zlepšovanie systému energetického manažmentu. Tento certifikát vyjadruje verejný záväzok spoločnosti šetrne hospodáriť s energiami. Efektívne hospodárenie s energiami pomáha šetriť zdroje a zabraňuje negatívnym zmenám klimatických podmienok.

"Kaufland je, ako jedna z vedúcich spoločností na maloobchodnom trhu v Európe, zodpovedný za uvedomelé zaobchádzanie so životným prostredím a zdrojmi. Snažíme sa, aby sme sa nielen my, ale aj naši zákazníci, správali v súlade s princípmi trvalej udržateľnosti. Aj v rámci inštalácie nabíjacích staníc môžeme našim zákazníkom ukazovať, že existujú ekologickejšie a výhodnejšie spôsoby prepravy, ktoré šetria našu planétu," hovorí Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Rýchlonabíjacie stanice boli spustené vo viacerých mestách Slovenska. V Považskej Bystrici bola inštalovaná nabíjačka pre elektrobicykle. V Trnave na Trstínskej ceste je nainštalovaná rýchlonabíjacia stanica pre elektrobicykle a druhá pre automobily. Jedna nabíjačka pre automobily a jedna pre elektrobicykle bola spustená aj v Bratislave na Trnavskej ceste. Všetky nabíjacie stanice zákazníci nájdu na parkoviskách pri prevádzkach Kaufland. Dostupné sú od marca 2019.

Inštalované sú nabíjacie stanice ABB Terra 54. Sú vybavené 3 nabíjacími konektormi. Z nich sú dva DC (direct current) na jednosmerný prúd s výkonom 50 kW a jeden AC (alternating current) na striedavý prúd s výkonom 43 kW. Vďaka rôznym typom konektorov sú nabíjacie stanice ABB vhodné pre všetky elektrické vozidlá na trhu EÚ. Je možné aj nabíjanie dvoch vozidiel zároveň cez jeden DC konektor a jeden AC konektor. Všetky konektory sú rýchlonabíjacie a vozidlá dokážu nabiť na 80 % plnej kapacity už do pol hodiny. Vďaka tomu si zákazníci stihnú pohodlne nabiť vozidlá počas nákupu.

Kategórie: Podporujeme

Súťaž Podnikové médium roka

21. marec 2019

BRATISLAVA 21. marca 2019 - Efektívna a kvalitná distribúcia posolstva či hodnôt značky je aktuálnou témou 16. ročníka súťaže Podnikové médium roka. Existuje nespočetne veľa možností, spôsobov, foriem, štýlov ako uchopiť komunikáciu.  Súťaž sa zameriava na niekoľko z nich, pričom svoj priestor majú tak tradičné formy, ktoré stále plnia svoj účel a zámer značky, ale aj moderné formy komunikácie.  Súťažné práce môžu prihlasovať agentúry, firmy, ale aj štátne a mimovládne organizácie do konca marca.

Súťaž je určená pre široké spektrum foriem firemnej komunikácie. V tejto jedinečnej súťaži je priestor pre podnikové printové média (noviny, magazín atď.), ktoré sú určené pre klientov, dodávateľov alebo pre zamestnancov. Svoje kategórie majú aj letáky, brožúry, časopisy či firemné kalendáre. Pozornosť sa venuje aj komunikácii v online prostredí. Firemné alebo produktové web stránky, facebookové a instagramové profily sú už neoddeliteľnou súčasťou ucelenej komunikácie spoločností a v súťaži majú svoje miesto. Zaujímavou kategóriou je audiovizuálna prezentácia, viral a voľné formy.

Súťaž je určená komerčným subjektom, reklamným a PR agentúram a svoje práce pravidelne prihlasujú aj mestá, mimovládne a štátne inštitúcie.  Prihlásené práce posudzuje 5-členná odborná porota v 15 kategóriách. Každoročne sa udeľujú aj špeciálne ocenenia, vrátane ceny GRAND PRIX. Víťazi jednotlivých kategórií sú oprávnení používať certifikát, logo a titul  Podnikové médium roka. Súťaž organizuje občianske združenie Klub podnikových médií už šestnásťkrát v spolupráci s Non-Stop Production.  Partnermi súťaže je agentúra PBR Communication Agency, SITA, TASR a Startitup.sk.

Prihlášky súťažných prác, ktoré boli realizované v roku 2018, je potrebné zasielať do 31. 03. 2019.

Súťažné kategórie 16. ročníka Podnikové médium roka:

Podnikové noviny
Podnikové časopisy – externá komunikácia
Podnikové časopisy – interná komunikácia
Časopisy škôl a tretieho sektora
Noviny a časopisy rozpočtových organizácií
Webové stránky
Podniková brožúra a leták
Audiovizuálna prezentácia
Virál
Výročná správa
Elektronický magazín
Facebook stránky
Instagramový profil
Podnikový kalendár
Voľné formy

Bližšie informácie o súťaži: 

www.facebook.com/podnikovemediumroka
www.podnikovemedium.sk
E-mail: podnikovemedium@gmail.com

Kategórie: Podporujeme

Majstrom Slovenska v miešaní nealkoholických koktailov sa stal Richard Lepieš a v júni zabojuje o svetový titul

21. marec 2019

BRATISLAVA 21. marca 2019 - V júni tohto roka sa uskutočnia už 9. Majstrovstvá sveta v miešaní nealkoholických koktailov, ktoré budú súčasťou 22. ročníka podujatia MATTONI GRAND DRINK. Slovensko už pozná svojho zástupcu. Je ním Richard Lepieš, víťaz slovenského kvalifikačného kola, ktoré sa uskutočnilo 20. marca v Košiciach. Richard Lepieš z Grand Hotela Kempinski High Tatras zo Štrbského plesa pripravil nealkoholický koktail Achillova päta. Usporiadateľom slovenskej časti tejto súťaže je Slovenská barmanská asociácia v spolupráci so spoločnosťou Karlovarské minerální vody, a. s.

Na medzinárodnej súťaži MATTONI GRAND DRINK sa každoročne stretáva svetová barmanská špička a už deviatykrát budú jej súčasťou aj oficiálne Majstrovstvá sveta v miešaní nealkoholických koktailov. Barmani zo Slovenska k medzinárodnej špičke bezpochyby patria a v mnohých ročníkoch tohto podujatia sa umiestnili na popredných priečkach. Minulý rok vo veľkom finále zvíťazil Slovák Tomáš Gyén a tento rok sa možno o podobný úspech pokúsi Richard Lepieš, víťaz slovenského kvalifikačného kola, a teda majster Slovenska v príprave nealkoholických koktailov.

Nealkoholické koktaily obsahujúce kvalitné minerálne vody sa v posledných rokoch tešia stále väčšej popularite nielen u nás, ale i vo svete. Za zrodom stále nových receptúr a chutí sú ukryté stovky pokusov, čo s čím miešať a v akom pomere. V slovenskom kole súťaže MATTONI GRAND DRINK museli barmani predviesť svoju šikovnosť a zároveň splniť súťažné podmienky: koktail musí byť inovatívny, vytvorený s obmedzeným množstvom kalórií (pod 65kcal/100 ml) a jeho príprava by mala byť jednoduchá. Povinnou zložkou je svetoznáma karlovarská minerálna voda Mattoni Grand, ktorá je ideálna na prípravu týchto osviežujúcich koktailov a ktorá sa vďaka svojim vlastnostiam a unikátnej chuti stala oficiálnou vodou Medzinárodnej barmanskej asociácie IBA. Víťaz slovenského kola Richard Lepieš porotu presvedčil originálnou kombináciou zázvoru, malín a grepu, jedinečne namiešanou s perlivou minerálnou vodou Mattoni, a získal tak nomináciu na svetové finále, ktoré sa bude konať 8. júna 2019 na Staromestskom námestí v Prahe. Tam so svojím barmanským umením v silnej medzinárodnej konkurencii zabojuje o hlavnú výhru 10 000 dolárov a titul majstra sveta v miešaní nealkoholických koktailov.

Prezident Slovenskej barmanskej asociácie Ján Šuchta pochválil slovenských účastníkov súťaže a vyzdvihol ich inovatívnosť a originalitu pri príprave nealkoholických koktailov: "Nie je jednoduché objaviť novú kombináciu chutí a pritom dodržať aj prísne súťažné podmienky. Som rád, že sa aj tento rok súťažiaci popasovali s touto výzvou a pripravili pozoruhodné koktaily.  Verím, že Richard sa v silnej medzinárodnej konkurencii nestratí, a s napätím budeme očakávať svetové finále, kde mu budeme držať palce a podporovať ho."

O SÚŤAŽI MATTONI GRAND DRINK

Mattoni Grand Drink je celosvetovo uznávaná barmanská sútaž s dlhou tradíciou. Od roku 1997 ju každoročne organizuje Česká barmanská asociácia a záštitu nad ňou prevzala Medzinárodná barmanská asociácia IBA. Tohtoročný 22. ročník sú zároveň 9. oficiálne Majstrovstvá sveta v miešaní nealkoholických koktailov, konané pod záštitou IBA. Svojou doterajšou históriou si táto súťaž na medzinárodnej scéne vydobyla vysoké renomé. Základom všetkých súťažných koktailov je vždy minerálna voda Mattoni. Súťaž Mattoni Grand Drink je tiež známa tým, že určuje trendy v odbore. Tie najlepšie kreácie sa potom ľahko dostávajú na nápojové lístky barov na celom svete - Mattoni Grand Drink už totiž vo svojej histórii prešiel niekoľkými európskymi  metropolami. Siedmy rok je v Prahe súťaž v sprevádzaná  veľkým hudobným festivalom Mattoni Koktejl Festival.

O hodnotení

Každého súťažiaceho barmana hodnotí štvorčlenná komisia v rovnakom štýle, ako by to boli hostia za barom. Dávajú dôraz na príbeh a filozofiu nápoja, techniku práce, chuť, vôňu a vzhľad koktailov. Koktail sa musí jednoducho pripraviť a spĺňať kritéria zdravého a moderného nízkoenergetického miešaného drinku s limitom maximálne 65 kcal/100 ml. Členmi poroty sú prezidenti jednotlivých členských štátov svetovej barmanskej asociácie IBA pod vedením riaditeľa súťaže a hlavného komisára Miroslava Černíka.

Kategórie: Podporujeme

Ceny všetkých energií sa zvýšili. Poradíme vám ako ušetriť

21. marec 2019

BRATISLAVA 21. marca 2019 - Ohlásené výrazné zdražovanie cien energií od januára tohto roku je už realitou. Ako avizoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), koncová cena elektriny išla hore v priemere o 5,66 %, cena plynu približne o 5,67 % a cena tepla asi o 4.70 %. Po dlhoročnom období poklesu cien si teraz spotrebitelia musia zvyknúť na vyššie výdavky za kúrenie, svetlo alebo teplú vodu. Možnosť ako ušetriť však existuje, poradíme vám ako.

Vyššie ceny už niektorí pocítili, na ostatných to ešte len čaká

Zvýšené náklady za energie ako prvé pocítili domácnosti, ktoré vykurujú elektrinou a majú mesačné vyúčtovania. Do nich sa už zvýšené ceny premietajú. Zvyšné domácnosti, ktoré vykurujú napr. plynom,  tieto nové ceny uvidia v najbližšej vyúčtovacej faktúre po zime. A už teraz je isté, že ich nová realita nepoteší.  Aké majú odberatelia možnosti, aby na cenách energií predsa len ušetrili?

Vymeňte dodávateľa

Prvým krokom ako ušetriť na energiách je zmena ich dodávateľa. Tento krok odberateľa nič nestojí. Dôležité je tiež vedieť, že pri zmene dodávateľa človek okrem zníženia ceny nepocíti žiadnu inú zmenu. Elektromer, vedenie a poruchy naďalej rieši ten istý distribútor ako doteraz, čiže nikto nebude zasahovať do technického zariadenia, nehrozia žiadne demontáže. Alternatívni dodávatelia energií ponúkajú stále výhodnejšie ceny ako dominantné spoločnosti aj keď je pravda, že cenový rozdiel je už menší ako v minulosti. To potvrdzujú aj slová Eduarda Chudovského, obchodného riaditeľa Energie 2: ,,Regulované ceny energií sú v dôsledku opatrení regulátora trhu (ÚRSO) v posledných rokoch stlačené pre všetkých na tak nízku úroveň, že neumožňujú jednotlivým dodávateľom udržať výraznejšie cenové rozdiely a to ani voči dominantným dodávateľom, ak nechcú riskovať a byť v strate. Pritom cena je najdôležitejším faktorom, ktorý rozhoduje o prechode zákazníkov k iným dodávateľom. Energie 2 patrí dlhodobo k najlacnejším dodávateľom elektriny aj zemného plynu a to platí aj v roku 2019. Rozdiely medzi jednotlivými dodávateľmi sú však minimálne a je potrebný ešte ďalší benefit pre zákazníka, ktorý by spolu s nižšou cenou fungoval ako dostatočný rozdiel."

Ceny energií budú stúpať aj v budúcnosti, výber dodávateľa je o to dôležitejší

Energie zdraželi na začiatku roku 2019 po dlhodobom období klesajúcich cien. To bolo spôsobené postupným poklesom cien na európskych trhoch kde sa stanovuje aj cena pre Slovensko. Situácia sa však otočila a prognózy odborníkov hovoria, že  tohtoročné zdražovanie nebolo posledné.  Odhaduje sa, že podobná situácia sa zopakuje aj v nasledujúcom roku, a súčasné stúpajúce trendy sa teda premietnu do ďalšieho zvýšenia cien energií aj v roku 2020. Spolu so zvyšujúcimi sa cenami iných komodít, akými sú napríklad potraviny, môže ďalšie zdražovanie energií poriadne zaťažiť rodinný rozpočet. Preto iba samotných prechod k alternatívnemu dodávateľovi nestačí, treba sa poobzerať po takom, ktorý vám okrem nižšej ceny dokáže poskytnúť aj ďalšie benefity.

Šetrite pri energiách s Cashbackom

Takýto benefit sa dá dosiahnuť napríklad kombináciou nižšej ceny od dodávateľa Energie 2, ktorý je obchodným partnerom medzinárodnej nákupnej komunity Cashback World. Spolupracujú už od roku 2012. Vrátenie peňazí za nákup energií cez Cashback sa tak premietne do výraznejšieho profitu pre odoberateľa v priebehu dlhšieho časového obdobia. Cashback pri energiách môže zákazník získavať jednoducho tak, že bude pravidelne platiť účet za energie u partnerského dodávateľa, a časť z faktúry sa vráti na bankový účet. Navyše môžete zbierať aj Shopping points, za ktoré potom môžete získať výhodné zľavy a špeciálne ponuky. Medzinárodné nákupné spoločenstvo Cashback World má vyše 130 000 obchodných partnerov v 47 krajinách sveta. Ak ešte nie ste členmi tohto spoločenstva, zaregistrovať sa môžete na cashbackworld.com alebo osobne priamo u jedného z partnerov.

O Cashback World

Medzinárodné nákupné spoločenstvo Cashback World ponúka atraktívne nákupné výhody (Cashback a Shopping Points) zákazníkom, ktorí chcú ušetriť pri svojich nákupoch v celom svete použitím Cashback nákupnej karty v kamennej predajni alebo online. Okrem toho Cashback World ponúka firmám jednoduchý a inovatívny vernostný program, cez ktorý sa môžu stať členom nákupného sveta. Cashback World je v súčasnosti aktívny v 47 krajinách sveta. 11 miliónov jeho súčasných členov si užíva nákupné výhody u 120 000 obchodných partnerov na celom svete. Viac informácií je dostupných na www.cashbackworld.com.

Kategórie: Podporujeme

CBA Slovakia získala ocenenie Poctivý obchodník roka 2018

20. marec 2019

BRATISLAVA 20. marca 2019 - Spoločnosť CBA Slovakia, a.s. získala od Slovenského zväzu pekárov ocenenie POCTIVÝ OBCHODNÍK ROKA 2018. Toto ocenenie udeľuje zväz na základe anonymného hodnotenia pekární tým obchodníkom, ktorí v obchodných vzťahoch s výrobcami rešpektujú zásady poctivého obchodného styku.

Ocenenie Poctivý obchodník je súčasťou iniciatívy Poctivý obchod, ktorá vznikla na základe Memoranda podpísanom medzi Zväzom obchodu SR a Slovenským zväzom pekárov, cestovinárov a cukrárov s cieľom zlepšovať postavenie slovenských výrobcov v potravinovom reťazci. Viac informácií o ocenení na webe www.poctivyobchod.sk

O spoločnosti CBA Slovakia, a.s.

CBA Slovakia prevádzkuje sieť 310 predajní, menších samoobslužných potravín a lokálnych supermarketov. Je jedným z najväčších domácich maloobchodných predajcov potravín v krajine a patrí k obchodom s najvyšším zastúpením domácich slovenských výrobkov.

Kategórie: Podporujeme

Majiteľ najväčšieho českého aquaparku kúpil slovenskú hotelovú sieť

20. marec 2019

BRATISLAVA 20. marca 2019 - Česká firma STAVCOM - HP a.s., ktorá pri Brne prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti prevádzkuje najväčší aquapark v Česku, mieri na slovenský trh, kde kupuje hotelovú sieť TRINITY. K českému aquaparku Aqualand Moravia a hotelu Aqualand Inn tak spoločnosti po novom pribudnú tri ubytovacie komplexy na Slovensku.

"Vybudovali sme v Česku unikátne spojenie aquaparku a ubytovacieho komplexu. Do Aqualandu Moravia prišlo v uplynulom roku cez 720 tisíc ľudí a z toho viac ako polovica boli rodiny s deťmi. Kúpou hotelovej siete Trinity získavame celkom tri hotely, ktoré sa zameriavajú na rovnakú klientelu ako my. Trinity patrí k výnimočným projektom venovaným predovšetkým rodinám s deťmi. O deti sa po celý čas pobytu starajú vynikajúci animátori, či už pri vodných atrakciách alebo v tvorivých dielňach ArtClub, detskom svete MiniMe alebo kulinárskom štúdiu Foodie pre malých aj veľkých. Rodičia si zatiaľ môžu oddýchnuť vo wellnesse, či večer s deťmi pozrieť obľúbené rozprávky v hotelovom kine Mediatro. Do rozvoja hotelov plánujeme v nasledujúcich rokoch ďalej investovať, aby sme klientom mohli ponúknuť prvotriednu zábavu a komfort," hovorí podpredseda predstavenstva firmy STAVCOM-HP Michal Chovanec.

Na slovenskom trhu bude firma po novom vlastniť hotel Senec, ktorý sa nachádza pri Slnečných jazerách. Ďalšími hotelmi, ktoré firma STAVCOM kúpou siete TRINITY získa, sú hotely Atrium vo Vysokých Tatrách a Sitno na strednom Slovensku.

V Čechách prevádzkuje STAVCOM prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti ubytovací komplex Aqualand Inn, ktorý ponúka viac ako 100 lôžok a z jeho moderných domčekov je nádherný výhľad na juhomoravskú Pálavu. V roku 2018 sa v ňom ubytovalo viac než 18 500 hostí, z čoho takmer polovicu tvorí zahraničná klientela. Lákadlom pre hostí je najmä spojenie hotela so susediacim aquaparkom Aqualand Moravia.

"V Aqualande  Moravia  pravidelne  investujeme  do   ďalšieho  rozvoja  desiatky  miliónov korún. V nasledujúcom roku napríklad vybudujeme špeciálny tobogán, ktorý bude návštevníkov voziť do kopca. Súčasťou rozvoja aquaparku bude tiež zaujímavé rozšírenie časti areálu pre rodiny s deťmi. Podobne chceme postupovať na Slovensku. Pre sieť Trinity plánujeme v prvých rokoch po ukončení akvizície investície vo výške asi tri milióny eur," dodáva Chovanec.

Transakčné dokumenty boli po niekoľkých mesiacoch rokovaní o prevzatí hotelovej siete slávnostne podpísané v polovici marca tohto roku. Zavŕšenie akvizície sa predpokladá v priebehu druhej polovice marca.

Viac o hotelovej sieti TRINITY nájdete tu: https://www.trinityhotels.sk/.

Kategórie: Podporujeme

Jarný koncert Les Sirènes

20. marec 2019

BRATISLAVA 20. marca 2019

26.5.2019
Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

Ženský komorný zbor Les Sirènes

Lukáš Hacek - barytón
Filip Biro - recitátor
Lukáš Kunst - dirigent

Program:

Bohuslav Martinů - Otvírání studánek
Petr Eben - Katanova múdrosloví
Ľuboš Bernáth - Musica folklorica

Vstupné: 7€, v sieti predpredaj.sk
https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/jarny-koncert-les-sirenes-2019-05-26/?fbclid=IwAR3_Aod7v_DyaK2NJsXJemsDXsG0v_KlRld78yVISK-sYY50ByfdQgArfPI

https://www.facebook.com/events/588464381565140/

Kategórie: Podporujeme

Počet ochorení na rakovinu stále stúpa a preto netreba podceňovať prevenciu

20. marec 2019

BRATISLAVA 20. marca 2019 - Až jedno zo štyroch úmrtí v rámci Európskej únie je zapríčinené rakovinou a každoročne na Slovensku pribudne približne 34.000 ľudí s touto chorobou.

Vyplýva to z aktuálnych štatistík Ligy proti rakovine, ktorá aj tento rok organizuje svoju už tradičnú zbierku Deň narcisov. Tento rok podujatiu, ktoré je vždy len jedenkrát v roku, bude venovaný 11. apríl.

Vďaka novým metódam liečby rakoviny sa darí takmer tretine pacientov z tejto zákernej choroby vyliečiť a približne polovici úspešne bojovať. Napriek tomu, že rakovina je jednou z najobávanejších chorôb, väčšina jej typov je pri včasnej diagnóze veľmi dobre liečiteľná. Zároveň náklady na liečbu sú veľmi vysoké, preto netreba podceňovať kvalitné životné poistenie, ktoré dokáže pokryť nielen výdavky spojené s liečbou ale aj zabezpečiť rodinu pri výpadku príjmu.

"V prípade rakoviny je veľmi podstatné zahájiť liečbu čo najskôr. Poisťovňa MetLife ako jedna z mála na trhu poistne kryje diagnózu Karcinómu in situ v rozsahu celého tela. Ide o rakovinu v rannom štádiu, ktorá má jasne ohraničenú štruktúru a zároveň ešte nedošlo k tvorbe metastáz," vysvetlila produktová špecialistka MetLife Slovensko Erika Poleková.

Podľa Ligy proti rakovine na Slovensku pribudne každoročne približne 34.000 ľudí s touto chorobou.  "Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien aktuálne na Slovensku patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc," uvádza Liga proti rakovine. Najohrozenejšou skupinou sú ľudia nad 60 rokov, avšak rakovina sa vyskytuje aj u osôb výrazne mladších.

Všeobecne sa odporúča nepodceňovať prevenciu a chodiť na pravidelné lekárske prehliadky – k praktickému lekárovi, v prípade žien ku gynekológovi a v prípade mužov k urológovi. Okrem lekárskej prevencie treba dodržiavať aj zdravý životný štýl vyváženou stravou, športom a obmedzením cigariet, čo sa môže odzrkadliť aj na cene poistenia. "Pokiaľ sa o seba staráte, nefajčíte, chodíte na pravidelné prevencie a celkovo vediete zdravý životný štýl, tak máte v rámci poisťovne MetLife nárok na veľmi výhodnú cenu" dodala Poleková.

MetLife Slovensko spolupracuje s Ligou proti rakovine už od roku 2012 a okrem iného pravidelne podporuje spomínané Dni Narcisov.

MetLife úspešne pôsobí na Slovensku od roku 1995. Spoločnosť poskytuje široké spektrum produktov životného a úrazového poistenia. Spoločnosť sa stala synonymom finančnej istoty a profesionalizmu. Pre viac informácií, navštívte www.metlife.sk

MetLife, Inc. (NYSE: MET) je prostredníctvom svojich pridružených spoločností a pobočiek ("MetLife") jednou z najväčších životných poisťovní na svete. Bola založená v roku 1868, čiže pôsobí na svetovom poistnom trhu už 150 rokov. MetLife je globálnym poskytovateľom životného poistenia, dôchodkového zabezpečenia, poistných produktov pre zamestnancov a správy aktív. Svoje služby poskytuje asi 100 miliónom klientov. MetLife má svoje operácie v takmer 50 krajinách a má vedúce postavenie v Japonsku, Latinskej Amerike, Ázii, Európe a na Strednom východe.

Kategórie: Podporujeme

Michael Connelly a novinka Čierny ľad

19. marec 2019

BRATISLAVA 19. marca 2019 - Michael Connelly stvoril typ detektíva, ktorého si zamilujete a budete netrpezlivo čakať na každú ďalšiu knihu. Čierny ľad vyšiel dávno, pred takmer tridsiatimi rokmi, no konečne ho vydavateľstvo púšťa von v novom vydaní.

Detektív Harry Bosch má na Vianoce pohotovosť, no k samovražde kolegu z protidrogovej brigády pošlú ľudí z úplne iného oddelenia. Nájdu ho v pochybnom moteli aj s listom na rozlúčku.
Samovraždu Cala Moora preberá elitné oddelenie lúpeží a vrážd v spolupráci s oddelením vnútornej kontroly, ktoré ho už nejaký čas vyšetrovalo kvôli anonymnému udaniu, že pomáha dílerom novej drogy zvanej "čierny ľad".

Všetko nasvedčuje tomu, že naozaj išlo o samovraždu, a polícia chce prípad oficiálne uzavrieť. No súdna lekárka a Boschova príležitostná milenka pri pitve zistí, že na mŕtveho pred smrťou niekto zozadu zaútočil.
Bosch sa rozhodne prípad prešetriť. Nesedia mu už základné fakty bez jasných súvislostí. Tuší, že na jeho vražde mohli mať záujem distribútori spomínanej drogy Čierny ľad. Navyše sa objavia ďalšie dve mŕtve telá, ktoré hrali v prípade svoju rolu.
Začína sa naháňačka, ktorá v príbehu graduje až do záverečného rozuzlenia a prekvapujúcich,  nečakaných zvratov.

Čierny ľad je druhá kniha série s detektívom Harry Boschom. Vyšla ešte v roku 1993, no už vtedy patrila k tomu najkvalitnejšiemu. Mala všetky ingrediencie, na ktoré sme z boshoviek zvyknutí. Famózny štýl písania, dokonalá znalosť prostredia, vykreslenie atmosféry a dej plný akcie a napätia.

Michael Connelly bol pôvodne novinárom. Hieronymusa Harryho Boscha nám po prvý raz predstavil v roku 1992 v krimi Temná ozvena. A nasledujúce roky pribúdal jeden príbeh za druhým, Connelly si získal milióny fanúšikov po celom svete, vrátane Slovenska.

Harry Bosch je tip policajta, ktorého by ste chceli mať na svojej strane. Veterán z Vietnamu, milovník jazzu, mimoriadne bystrý, nekompromisný a neúplatný. Skôr samotár, melancholik, ktorý vyrastal v detských domovoch, čo sa na ňom aj podpísalo.

Milan Buno, literárny publicista

Kategórie: Podporujeme

V Kauflande opäť nadpriemerne porastú mzdy

19. marec 2019

BRATISLAVA 19. marca 2019 - Od 1. marca Kaufland zvýšil plat zamestnancom prevádzok. Ide o zvýšenie platu v priemere o viac ako 10 %, pri pozícii pracovník prevádzky obchodu až o takmer 18 %. Pre spoločnosť je spokojnosť zamestnancov kľúčová. Dôkazom toho je pravidelné nadpriemerné zvyšovanie platu, prepracovaný systém finančných i nefinančných benefitov a aktívna podpora talentov z vlastných radov.

Špičková starostlivosť o zamestnancov je pre Kaufland na prvom mieste. Jedným z faktorov, ktorými Kaufland motivuje svojich zamestnancov prevádzok, je pravidelné zvyšovanie platov. V priemere zvýšila spoločnosť platy svojim zamestnancom na prevádzkach o viac ako 10 %. Zamestnanci na pozícii pracovník prevádzky obchodu si tento rok polepšia skoro o 18 %. Ohodnotenie zamestnancov nad úrovňou priemeru trhu je pre spoločnosť jedným z hlavných cieľov.

"Ceníme si prínos našich zamestnancov a ich prácu. Pri plnom, ale i čiastočnom úväzku dokonca ponúkame garanciu ročného navýšenia platu počas 4 rokov. Zodpovedajúce finančné ohodnotenie považujeme za dôležité, a preto ponúkame zamestnancom i ďalšie finančné benefity ako príspevok pri sobáši, pri narodení dieťata, príspevok pri pracovnom a životnom výročí, ale i pomoc rodine pri úmrtí zamestnanca," uvádza riaditeľka oblasti ľudských zdrojov spoločnosti Kaufland Karin Marková.

Okrem finančných benefitov sú podľa Kauflandu dôležité aj benefity, ktoré zamestnancom spríjemňujú každodenný pobyt v práci a prispievajú k ich celkovej spokojnosti. Zamestnanci sa tak môžu spoľahnúť na vernostnú dovolenku, ovocné dni, športové aktivity či aktuálne veľmi vyhľadávaný spôsob oddychu – sabatikal.

Spoločnosť Kaufland dbá aj na osobný rozvoj a kariérny rast zamestnancov, ktoré nevníma len ako atraktívne pojmy. Špeciálne nástroje talent manažmentu a Kaufland Leadership program sú súčasťou dlhodobého cieľa spoločnosti obsadzovať vedúce pozície ľuďmi z vlastných radov. "Máme veľa príkladov, kedy talentovaní a šikovní ľudia dostali príležitosť vyrásť z pozície predavač pokladník až do najvyššieho manažmentu, alebo ktorí začínali ako trainee a v súčasnosti riadia vlastné oblasti nákupu alebo logistiky na pozíciách stredného a vyššieho manažmentu. To zároveň dáva motiváciu a pozitívny príklad aj ostatným," hovorí ďalej Marková. Kaufland ponúka aj čiastočné úväzky, ktoré sú vítané najmä matkami a otcami počas materskej alebo rodičovskej dovolenky a po nej.

Spoločnosť Kaufland je držiteľom ocenení Top Employer 2019 na Slovensku a v Európe, ktoré spoločnosť získala tento rok prvýkrát a Najzamestnávateľ 2018 v kategórii Obchod a služby. Cieľom prestížnej ankety Najzamestnávateľ je priniesť reálny pohľad uchádzačov i potenciálnych zamestnancov na Slovensku na to, ako vnímajú firmy, ich benefity a imidž. Ocenenie Top Employer sa udeľuje na základe podrobného externého auditu oddelenia ľudských zdrojov. V rámci neho sú posudzované oblasti ako rozvoj a vzdelávanie zamestnancov, príležitosti na budovanie kariéry, poskytované benefity, firemná kultúra a iné.

Kategórie: Podporujeme

Mama, nebo a ja

19. marec 2019

BRATISLAVA 19. marca 2019 - Mama, nebo a ja je nezvyčajná a originálna kniha, ktorú musíte čítať s otvoreným srdcom i mysľou. Získa si vás bezprostrednosť a láskavosť rozhovorov, pri ktorých Matejko opisuje život pred svojím narodením. Aké to bolo v brušku úžasné, ako si vyhliadol svoju mamičku a chcel sa narodiť práve jej.
"Úplne do detailov mi opísal pár situácií, ktoré sa naozaj stali. Akoby vtedy sedel vedľa mňa. Lenže Matejko bol v čase, keď sa tie situácie odohrali, ešte len v brušku. Až to ma presvedčilo napísať náš príbeh..." tvrdí autorka, jeho mama Eny Hanks.
Napokon vznikla z toho knižka, ktorej dal názov Milan Lasica a ilustrácie vložila Lucia Čermáková.

"Je to zvláštny pocit, mať dve srdcia... zachytíme pekný postreh od nadchnutej a poeticky skrz-naskrz naladenej autorky. Necháme sa "ako pierka z krídla anjela" unášať v krehkých a vtipných dialógoch matky so synom v krajine nehy a najmä fantázie. Je tam príjemne."Stanislav Štepka, dramatik a herec

Mama, nebo a ja je nielen pútavé čítanie o tehotenstve a zázraku zrodenia dieťaťa. Je to aj čítanie pre mužov, ktorí môžu pochopiť ako sa ženy cítia, čo prežívajú, čo ich trápi a na čo myslia. A možno budú potom k svojim milovaným polovičkám pristupovať s väčšou úctou a láskou...

Mami, napíšeme knižku pre všetky deti na celom svete a ich rodičov, pre babky a dedkov a pre všetkých, aby vedeli, aké to bolo v brušku.
Dobre, mami?

Dizajnérke Eny Hanks vyrozprával jej 6-ročný syn prekvapivé spomienky z prežívania, keď "bol ešte v brušku". Predtým ako prišiel na svet a niektoré detaily sú neuveriteľne reálne a pravdivé. Ako je to vôbec možné?
Je to len fantazírovanie?
Deti si rady vymýšľajú, majú neuveriteľne bujnú fantáziu, ale ako mohol vedieť niektoré detaily, ktoré sa udiali ešte počas tehotenstva jeho mamy a o ktorých mu nikdy nehovorila?

"Bolo to veľmi príjemné. Nič neprebiehalo nasilu. Neboli to dlhé rozhovory, aby ste si nemysleli, že sme debatovali po nociach. Trvalo mesiace, kým sa toto naše rozprávanie skončilo. Všetko je autentické. Moje otázky vyplynuli z rozhovorov, neboli vôbec pripravené," približuje Eny Hanks.

A Matejko?
Veľmi sa tešil, že to všetko môže svojej mamičke porozprávať. Prežíval každú emóciu, radosť, smútok. "Mám z toho zážitok na celý život," dodáva mamina.

"Detská fantázia je neuveriteľná a krehká," povedal ku knihe český herec Miroslav Donutil. "Neuveriteľná preto, že jej my, dospelí, už dávno zbavení schopnosti prijať jej podstatu, nechceme uveriť, a krehká preto, že ju sami u detí potláčame tým, ako ich neustále opravujeme a hovoríme im tie "správne a overené" fakty. Náš pragmatizmus nabaľovaný vekom nám totiž ani nič iné neumožňuje."

Prečítajte si krátky úryvok z knihy Mama, nebo a ja:

VYTÚŽENÉ STRETNUTIE

Čakám spolu s manželom na JISke. Neviem sa dočkať. Oblečená som ako keby v skafandri. Skôr ako sa mám priblížiť k inkubátoru, prebieha dezinfekcia, pomaly až deratizácia. Je tu sterilné prostredie, dezinfikujú mi ruky, nohy, hádam by ma tu aj vykúpali. Obliekajú ma do plášťa, na hlavu dávajú čiapku, na ústa rúško. To asi aby som bola ticho, myslím si. Na nohách mám modré igelitové návleky, tie dôverne poznám. Nie raz som s nimi išla po meste. Ja teda vyzerám.
Ani by som sa nespoznala. Nečudovala by som sa, keby sa ma môj synček zľakol. Obaja sme zvedaví, aké to bude. Nemám žiadne očakávania, ani nič neplánujem. Jediné, na čom mi záleží, je, aby to môj drobček prežil a bol v poriadku.
Konečne. Už ťa vidím, synček môj milovaný. Cítim obrovskú úľavu. Pozerám sa do inkubátora, ktorý je sčasti prekrytý tenkou látkou ružovej farby s detským motívom. Asi kvôli svetlu, keďže sú tu samé prístroje, hadičky, svetielka. Matejko je napojený na prístroje.
Je nádherný, páči sa mi na ňom všetko. Úroveň mojich nervotransmiterov je na maxime. Som šťastná.
Ani neviem, čo mám povedať alebo sa opýtať. Je to však príjemné, asi som vystrašená, veď kto by nebol. Ani neviem, či vôbec dýcham. Len pozerám a pozerám a usmievam sa na môjho najdrahšieho synčeka...
Prichádza sestrička, chce mi čosi vysvetliť. Ukazuje na dieťatko.
Plienku má až pod pazuchami. Trčia z nej len nitky a to sú malinké nožičky. Asi sa veľmi čudujem. Sestrička sa na mňa pozerá, všimla si to. Radšej mi všetko detailne opisuje. Potrebujem to, aby som bola v obraze. Už sa len nechať zarámovať. Potrebujem hlavne Matejka.
A on potrebuje mňa.
Dozvedám sa, že plienky, ktoré Matej má, sú najmenšie z tých, ktoré sa vôbec na svete vyrábajú. A že mám ísť potom do obchodu s hračkami kúpiť oblečenie pre bábiky, taký je maličký. Zasa sa čudujem, po chvíli si uvedomujem, že mám otvorené ústa. Rýchlo ich zatváram, ale letmej myšlienke sestričky, aká som blbá v mojom veku, sa asi nevyhnem. Áno, narodila sa mi živá bábika. Pokúsim sa Matejkovi zohnať normálne, nie hračkárske oblečenie. Všetko, čo má doma pripravené, mu bude veľké, veľmi veľké. Nevadí, poradíme si.
Pozorujem ho. Neplače, spinká. Lekár ma usadil na stoličku, vyberá synčeka z inkubátora a podáva mi ho. Bojím sa ho dotknúť, trasiem sa, mám strach, aby som mu neublížila. Manžel stojí vedľa mňa, tiež čaká na ten náš zázrak. Sestrička mi dodáva sebavedomie.*
"Nebojte sa, sme tu, všetko vás naučíme."
Vítam ťa na svete, srdiečko moje. Malý Matejko už leží na mojej hrudi, šalátik môj maličký, menší ako Janko Hraško. Túlime sa k sebe. Láska moja. Doslova sa na mňa prilepil ako pijavička. Tie pocity sú neskutočné. Nedá sa to opísať slovami. Malinké rúčky sa vystierajú ku mne. Bože, veď on ma chce objať.
Pozrite. Zlato moje, ľúbim ťa. Chvíľočkami sa na mňa nežne pozerá, ešte nevládze mať otvorené očká. Ale snaží sa, veľmi sa snaží. Noštek ako gombička. Telíčko jemnulinké ako pampúšik. Celý je dokonalý. Lekár stojí pri mne, dovolí mi stiahnuť rúško. Bozkávam malinké telíčko a šepkám mu do uška samé tajnosti....

Milan Buno, literárny publicista

Kategórie: Podporujeme

V Kauflande opäť nadpriemerne porastú mzdy

19. marec 2019

BRATISLAVA Od 19. marca 2019 - Kaufland zvýšil plat zamestnancom prevádzok. Ide o zvýšenie platu v priemere o viac ako 10 %, pri pozícii pracovník prevádzky obchodu až o takmer 18 %. Pre spoločnosť je spokojnosť zamestnancov kľúčová. Dôkazom toho je pravidelné nadpriemerné zvyšovanie platu, prepracovaný systém finančných i nefinančných benefitov a aktívna podpora talentov z vlastných radov.

Špičková starostlivosť o zamestnancov je pre Kaufland na prvom mieste. Jedným z faktorov, ktorými Kaufland motivuje svojich zamestnancov prevádzok, je pravidelné zvyšovanie platov. V priemere zvýšila spoločnosť platy svojim zamestnancom na prevádzkach o viac ako 10 %. Zamestnanci na pozícii pracovník prevádzky obchodu si tento rok polepšia skoro o 18 %. Ohodnotenie zamestnancov nad úrovňou priemeru trhu je pre spoločnosť jedným z hlavných cieľov.

"Ceníme si prínos našich zamestnancov a ich prácu. Pri plnom, ale i čiastočnom úväzku dokonca ponúkame garanciu ročného navýšenia platu počas 4 rokov. Zodpovedajúce finančné ohodnotenie považujeme za dôležité, a preto ponúkame zamestnancom i ďalšie finančné benefity ako príspevok pri sobáši, pri narodení dieťata, príspevok pri pracovnom a životnom výročí, ale i pomoc rodine pri úmrtí zamestnanca," uvádza riaditeľka oblasti ľudských zdrojov spoločnosti Kaufland Karin Marková.

Okrem finančných benefitov sú podľa Kauflandu dôležité aj benefity, ktoré zamestnancom spríjemňujú každodenný pobyt v práci a prispievajú k ich celkovej spokojnosti. Zamestnanci sa tak môžu spoľahnúť na vernostnú dovolenku, ovocné dni, športové aktivity či aktuálne veľmi vyhľadávaný spôsob oddychu – sabatikal.

Spoločnosť Kaufland dbá aj na osobný rozvoj a kariérny rast zamestnancov, ktoré nevníma len ako atraktívne pojmy. Špeciálne nástroje talent manažmentu a Kaufland Leadership program sú súčasťou dlhodobého cieľa spoločnosti obsadzovať vedúce pozície ľuďmi z vlastných radov. "Máme veľa príkladov, kedy talentovaní a šikovní ľudia dostali príležitosť vyrásť z pozície predavač pokladník až do najvyššieho manažmentu, alebo ktorí začínali ako trainee a v súčasnosti riadia vlastné oblasti nákupu alebo logistiky na pozíciách stredného a vyššieho manažmentu. To zároveň dáva motiváciu a pozitívny príklad aj ostatným," hovorí ďalej Marková. Kaufland ponúka aj čiastočné úväzky, ktoré sú vítané najmä matkami a otcami počas materskej alebo rodičovskej dovolenky a po nej.

Spoločnosť Kaufland je držiteľom ocenení Top Employer 2019 na Slovensku a v Európe, ktoré spoločnosť získala tento rok prvýkrát a Najzamestnávateľ 2018 v kategórii Obchod a služby. Cieľom prestížnej ankety Najzamestnávateľ je priniesť reálny pohľad uchádzačov i potenciálnych zamestnancov na Slovensku na to, ako vnímajú firmy, ich benefity a imidž. Ocenenie Top Employer sa udeľuje na základe podrobného externého auditu oddelenia ľudských zdrojov. V rámci neho sú posudzované oblasti ako rozvoj a vzdelávanie zamestnancov, príležitosti na budovanie kariéry, poskytované benefity, firemná kultúra a iné.

Kategórie: Podporujeme

Inšpirujte sa, poznáme tohtoročné trendy

19. marec 2019

BRATISLAVA 19. marca 2019 - Rozžiarte si letný šatník s modernými a nositeľnými kúskami F&F v neuveriteľnej kvalite a so skvelými cenami. Nová kolekcia F&F jar/leto 2019 bola navrhnutá tak, aby ste sa v nej cítili skvelo a nemuseli robiť kompromisy pri cene, kvalite ani trendoch.

Výrazné zvieracie vzory a žiarivé farby sa spájajú so štýlovými a klasickými kúskami z ľanu a bavlny, aby spolu vytvorili dokonalú letnú garderóbu pre celú rodinu.

DÁMSKA KOLEKCIA

Odvážne pásiky, tropické potlače, pastelové tóny a pohodlné kúsky inšpirované funkčnou módou vytvárajú spolu eklektický mix letných šiat, veselých overalov či ošúchaných denimových modelov. Či už toto leto plánujete stráviť na cestách alebo si užiť tie najkrajšie letné dni doma, nová dámska kolekcia jar/leto 2019 od F&F vám prináša bohatý výber štýlov, ktoré vám sadnú ako uliate.

Výrazné vyšívané detaily na klasických šatách a zaujímavé overaly zaručene ozvláštnia váš letný šatník. Skombinovať ich môžete so štýlovými letnými doplnkami ako napríklad trendovým pleteným košíkom, vďaka ktorému budete vyzerať štýlovo na pláži i v bare.

Kolekcia ‘Beach House’ bola inšpirovaná jedným z najhorúcejších trendov letných prehliadkových mól. Nájdete v nej zemité tóny - terakotový odtieň s nádychom ružovej či odtiene oranžovej spojené s antickými tónmi bielej. Nádherné bavlnené kúsky s bohémskymi kvetinovými motívmi či textúrovanými prúžkami lemované veselými pom-pom guličkami a strapcami dodávajú tomuto looku uvoľnený bohémsky nádych, ktorý je na leto ako stvorený.

Ak žiarivé farby a vzory nie sú presne váš štýl, môžete si dopriať letný šatník, ktorý vás pokojne môže sprevádzať aj na Francúzsku riviéru. Moderný nádych dodajú klasickým letným kúskom napríklad asymetrické strihy sukní, jemné volány či trendová krajka spojená s kvetinovými motívmi a nádychom farieb.

NOČNÁ BIELIZEŇ

Štýl nekončí len pri kolekcii na denné nosenie. Línia nočnej bielizne F&F jar/leto 2019 prináša niekoľko súprav tielok a šortiek, ktoré vás dokonale schladia počas horúcich letných nocí. Hodvábne košieľky a kimoná v romantických ružových tónoch dodajú vašej nočnej garderóbe dávku štýlu a elegancie.

SPODNÁ BIELIZEŇ

Novú kolekciu bielizne na jar/leto 2019 tvoria neprehliadnuteľné kúsky posiate ružovými púčikmi ruží. Tradičná farebná paleta jemnej ružovej, doplnená štýlovými kúskami v čiernej čipke, vytvára jednoduchú a sexi kolekciu na rok 2019.

PÁNSKA KOLEKCIA

Ležérne havajské košele budú toto leto kľúčovým kúskom v pánskom šatníku. Letný štýl stelesňujú farby jemných neutrálnych odtieňov, lososovej ružovej či čistej bielej. Spojte tieto zábavné vzory s denimom a klasickými mokasínami do moderného outfitu, v ktorom zabodujete cez deň i večer. Alebo môžete siahnuť po tradičnejších jarných kúskoch, ktoré našli inšpiráciu v uliciach štýlového Milána. V tejto časti kolekcie nájdete semišové bundy v klasickom štýle v gaštanovo hnedej či tmavomodrej farbe. V kombinácii s jemnými neutrálnymi odtieňmi vytvárajú dokonalú paletu pre pásikavé a kárované vzory. Neutrálne tóny tejto kolekcie dopĺňajú pohodovú náladu letnej sezóny.

Posledná časť pánskej kolekcie sa volá ‘Palm Springs’. Predstavte si tiene a botanické potlače, doplnené sviežimi letnými prúžkami a prírodnými motívmi, ktoré spolu vytvárajú sofistikovanú, no zároveň hravú, pohodovú kolekciu, ako stvorenú na prázdniny či dovolenku.

DETSKÁ KOLEKCIA

F&F opäť prináša kolekciu hravých kúskov, ktoré budú chcieť deti nosiť znova a znova. Tento rok je detská línia F&F definovaná žiarivými farbami, modernými grafickými motívmi a odolnými materiálmi, ktoré dovolia vašim deťom vyniknúť, no zároveň si užiť počas leta množstvo zábavy bez obmedzení

Rozkošné detaily z anglickej čipky a tradičné kvetinové vzory sú základom dievčenskej kolekcie na sezónu jar/leto 2019. Pomôžte svojim najmenším zažiariť v dave vo veselých žltých kúskoch či neónových farbách, ktoré vytvárajú moderný letný štýl. Hravé a originálne motívy na tričkách môžete spojiť s farebnými džínsami či veľkými svetrami, aby vaše ratolesti zostali počas chladnejších jarných dní v pohodlí a zároveň vyzerali štýlovo

Dievčenská kolekcia ‘Wildflower’ prináša praktické dizajny inšpirované prírodou. Nájdete v nej mix teplých a studených tónov, pôvabnú krajku i ležérne pásikavé bavlnené kúsky. Rozkošné overaly sú posiate jemnými károvanými vzormi a kvietkami, ktoré vytvárajú dokonalý vidiecky štýl.

V kolekcii ‘Mexicana’ nájdu dievčatá zábavné letné kúsky v hravých výrazných farbách. Neprehliadnuteľné vzory inšpirované Mexikom v spojení s pestrofarebnými výšivkami vytvárajú dokonalé spojenie. Pre perfektný outfit môžete spojiť farebné letné šaty či vyšívané topy s háčkovanými pleteninami, ktoré zahrejú počas chladnejších letných večerov.

Podporte nezbednosť vašich chlapcov vďaka uvoľnenému "skejterskému" štýlu, ktorý sa inšpiroval súčasnými, ale i retro filmami a seriálmi, medzi ktorými nechýba napríklad hit Stranger Things. Táto "cool" kolekcia prináša pestrofarebné maskáčové vzory a zvieracie grafické potlače, praktické vrecká či zipsy, hravé nášivky na lakťoch či športové detaily, aby oblečenie vašich najmenších bolo trendové a zároveň nadovšetko praktické. Ak hľadáte niečo iné, chlapčenskej kolekcii dodáva ďalšiu dávku energie i hra s pestrými farebnými blokmi. Výrazné grafické motívy sú inšpirované automobilovými pretekármi, videohrami a superhrdinami, ktorí vašej ratolesti pomáhajú snívať o veľkých veciach, kým si užíva každodennú zábavu.

Ak štýl vášho drobca inklinuje skôr k jemnejším farbám, určite vás nesklame kolekcia ‘Atacama’. Inšpirovali ju tóny juhoamerickej púšte Atacama a nájdete v nej kombináciu neutrálnych farieb. Tento trend dokonale nadchne malých bádateľov a prieskumníkov. Ležérne strihy a rôznorodé textúry látok v spojení s ošúchaným denimom vytvárajú dokonalý letný štýl.

Bábätkám F&F pripravilo množstvo veselých a hravých modelov. V ich kolekcii nájdete zbierku vtipných nápisov i zábavných postavičiek. Dizajnéri sa pri tejto kolekcii inšpirovali hrou, a preto sú všetky kúsky pohodlné na nosenie, majú čisté a jednoduché strihy, ktoré sú doplnené výraznými grafickými prvkami a kreslenými postavičkami, ktoré jarnej garderóbe vášho bábätka pridajú kúsok hravosti. Toto leto môžete mať to najštýlovejšie dieťatko na pláži vďaka kolekcii s názvom ‘Gone Fishing’. Farebná škála s odtieňmi modrej, okrovej a hrdzavo oranžovej je ako stvorená na rodinné prázdniny pri vode. Svoju premiéru v tejto kolekcii zažívajú aj priateľské morské tvory, ktoré prinesú do šatníka vášho bábätka kúsok prímorskej atmosféry.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Inšpirujte sa, poznáme tohtoročné trendy

Kategórie: Podporujeme

Chcete sa liečiť účinne? Liečte sa správne. Dnes odštartoval Týždeň adherencie aj na Slovensku

19. marec 2019

BRATISLAVA 19. marca 2019 - Svedomité dodržiavanie liečby môže pacientom zachrániť život.

Koľko beriete liekov? Dokážete ich vymenovať? Stalo sa vám, že ste neužívali lieky podľa odporúčania lekára? Ste ochotný prestať fajčiť, znížiť svoju hmotnosť a dostatočne sa hýbať, ak si to vyžaduje liečba vášho ochorenia? Adherencia - ochota liečiť sa a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu  a správneho užívania liekov je kľúčová pre úspešnú terapiu všetkých, nielen chronických ochorení. Počas Týždňa adherencie sa v spolupráci so spoločnosťou Teva budú všeobecní lekári zaoberať tým, prečo pacienti liečbu nedodržujú, prípadne čo im v terapii chýba, aby boli viac motivovaní k zodpovednejšiemu prístupu k liečbe.

Adherencia k liečbe alebo inak povedané správne dodržiavanie liečby je veľkou témou, ktorá sa týka približne 50 až 60  percent chronicky chorých pacientov. Nízka adherencia prináša negatívne zdravotné dôsledky, ako je napríklad zlyhanie liečby, zvýšený počet hospitalizácií, čo celosvetovo predstavuje ročné výdavky viac než sto miliárd dolárov.[1] Naopak, poctivý prístup k liečbe znižuje riziko úmrtí zo všetkých príčin o viac než 40 percent. "Adherencia je spôsob, akým sa hodnotí spolupráca pacienta s liečbou a je to aj jeden z dôležitých parametrov, ktorým sa vyhodnocuje úspešnosť liečby vysokého krvného tlaku. Na to, aby pacient dosiahol také hodnoty krvného tlaku, ktoré sú pre neho bezpečné, vplýva niekoľko faktorov - osobnosť pacienta a jeho ochota liečiť sa, kvalita liečby a samozrejme aj lekár, ktorý mu venuje dostatok času, aby mu vysvetlil charakter ochorenia, spôsob liečby aj v súvislosti s dlhodobým dodržiavaním liečby," vysvetľuje kardiologička a prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti, doc. MUDr. Slavomíra Filipová, CSc.

Nedôsledný prístup k liečbe a nedodržiavanie jej pravidiel potvrdil u pacientov aj prieskum Ipsos, ktorý iniciovala spoločnosť Teva. Do prieskumu bolo zapojených tisíc Slovákov a Čechov s diabetom II. typu, hypertenziou alebo obezitou. Až 53% respondentov uviedlo, že niekedy svoje lieky neužívajú podľa odporúčaní lekára a štvrtina opýtaných Slovákov s hypertenziou uviedla, že si pravidelne nekontroluje ani hladinu krvného tlaku. Adherencia k liečbe sa pohybuje vo všeobecnosti okolo 50% bez ohľadu na to, akými zdravotnými problémami pacienti trpia. Dôvody neužitia liekov podľa odporúčania lekára sú rôzne. Až 18% pacientov s chronickými ochoreniami zabúda užiť svoje lieky na pravidelnej báze. Ďalšími dôvodmi je užívanie viacerých liekov naraz, pacientove presvedčenie, že lieky naňho nepôsobia dobre, ale aj pocit, že sa pacient cítil dobre, a teda nemal potrebu liek užiť. Napriek tomu, si je až 57% pacientov s diabetom vedomých toho, že lieky im môžu pomôcť len vtedy, keď ich pravidelne užívajú.

"Všeobecní lekári majú časté skúsenosti s tým, že pacienti vynechávajú liečbu, ktorú im naordinoval lekár alebo si dávkovanie liekov sami upravujú," uviedla MUDr. Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska. "Jednou z príčin je nedomyslenie takéhoto konania zo strany pacienta, pretože má pocit, že liek nepotrebuje a neuvedomuje si, že nedodržiavaním liečebného režimu  môže ohroziť svoje zdravie a neraz aj život. Na správne užívanie liekov pacientom má však vplyv aj komfort pri jeho užívaní a samozrejme dostatok informácií, či už zo strany lekára/lekárnika/zdravotnej sestry alebo aj prostredníctvom edukačných materiálov."

Zlepšenie adherencie je často náročnejšou úlohou než presadenie nových liečebných postupov či moderných liečebných odporučení. Základ zvyšovania adherencie je spolupráca a dobrá komunikácia lekára s pacientom. V prieskume Ipsos polovica slovenských pacientov uviedla, že rozumie všetkým informáciám o ochorení a liečbe. Takmer polovica, 47% opýtaných svojmu lekárovi plne dôveruje a spoločne diskutujú o plánoch liečby.

Civilizačné ochorenia, ktoré súvisia s nesprávnym životným štýlom ako sú  hypertenzia, zvýšená koncentrácia cholesterolu  či diabetes sú veľmi zákerné, pretože spočiatku nemajú výrazné, obťažujúce príznaky. Sú príčinou dlhodobej práceneschopnosti, mnohých hospitalizácií, invalidizácie a  predčasných úmrtí. Liečba všetkých týchto ochorení si vyžaduje aj zmenu životného štýlu, správne stravovanie a  dostatok aktívneho pohybu. Farmakologická liečba je dlhodobá až celoživotná.  Aj preto je udržanie adherencie pacientov k liečbe pri tomto "smrtiacom triu" veľmi náročné a vyžaduje si pozornosť lekárov, podporu rodín pacientov a snahu samotných pacientov. "Problematika vysokého krvného tlaku a adherencie je najmä v tom, že vysoký krvný tlak nebolí, pacient ho nijako významne necíti, preto sa stáva, že pacienti svoju liečbu neužívajú, svojvoľne ju vysadzujú alebo ju nevedome zabudnú užiť, čo môže mať niekedy až fatálne následky," upozorňuje na nebezpečenstvo hypertenzie docentka Filipová. Správna adherencia je nutná aj v prípade pacientov s vysokým cholesterolom. "Liečba dyslipidémií sa podieľa na znížení kardiovaskulárnej morbidity a mortality významným spôsobom, ktorý možno odhadnúť na  30% zachránených pred ďalšími ochoreniami až smrťou," uvádza prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.

Týždeň adherencie s názvom Chcete sa liečiť účinne? Liečte sa správne, ktorý iniciovala spoločnosť Teva, sa v ambulanciách koná od 18. do 22. marca 2019. Jeho cieľom je upozorniť pacientov so spomínanými chronickými ochoreniami na dôležitosť zodpovedného prístupu k liečbe a aj možné následky v prípade opaku.

"Ako farmaceutická firma, s generickým a inovatívnym portfóliom, prinášame pacientom nielen kvalitné, inovatívne a cenovo dostupné lieky, ale hľadáme predovšetkým riešenia, ktorými im pomôžeme s  dodržiavaním odporúčanej liečby. Jednou z možností ako pomôcť pacientom zlepšiť prístup k liečbe je práve forma edukácie resp. osvety, čo je samozrejme možné len prostredníctvom overených zdrojov. Z toho dôvodu iniciujeme Týždeň adherencie, ale aj poskytujeme pacientom a ich rodinným príslušníkom edukačné materiály, zdieľame potrebné informácie o liečbe na našich web stránkach a prinášame naše lieky v obaloch, ktoré umožňujú pacientom ľahko a rýchlo sa zorientovať, a tak liek užívať správne", dodáva Juan Carlos Conde Ibarra, Generálny riaditeľ spol. TEVA Pharmaceuticals Slovakia.

[1] GAJDOŠÍK J. Adherencia pacienta k liečbe v praxi. In: sanitasslovaca.sk. [online]. Dostupné na internete: http://www.sanitasslovaca.sk/specializacie-a-garanti.

Kategórie: Podporujeme

Stránky