PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
SITA Slovenská tlačová agentúra a.s.
Aktualizácie: pred 15 s

RTVS: Hostia a témy diskusných relácií Sobotné dialógy a O 5 minút 12

24. marec 2017

BRATISLAVA 24. marca – Sobotné dialógy (sobota 25. 3. o 12:10 v Rádiu Slovensko)

Hosťom Sobotných dialógov bude predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Témy:

- samit k 60. výročiu podpisu Rímskych zmlúv, päť scenárov možného vývoja EÚ, návrh štátov V4;

- obvinenie podnikateľa L. Bašternáka;

- návrh na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií;

- boj proti korupcii  - výsledky a plány.

 

Moderuje Branislav Dobšinský.

 

O 5 minút 12 (nedeľa 26. 3. o 11:55 na Jednotke)

Hostia:

Miroslav Číž (Smer-SD), podpredseda poslaneckého klubu v NR SR

Gábor Gál (Most-Híd), predseda poslaneckého klubu v NR SR

Ľubomír Galko (SaS), podpredseda strany, poslanec NR SR

Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA), poslankyňa NR SR

Milan Krajniak (Sme rodina – Boris Kollár), podpredseda hnutia, poslanec NR SR

Milan Uhrík (Kotleba – ĽSNS), podpredseda strany, poslanec NR SR

 

Témy:

- návrh na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií;

- vzťahy koalície s opozíciou a parlamentná kultúra rok od volieb a vzniku vlády;

- boj s extrémizmom a korupciou;

- aktuálna domáca a medzinárodná situácia a vývoj v EÚ.

 

Moderuje Martin Strižinec.

Táto informácia je komerčným oznámením a je odvysielaná v znení dodanom klientom bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA za jej obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá.
www.prservis.sk; email: prservis@sita.sk

Kategórie: Podporujeme

MF: Slovensko pomôže Kube s opravou elektrárne

24. marec 2017

BRATISLAVA 24. marca -

Minister financií Peter Kažimír sa dnes stretol s kubánskou delegáciou, ktorú viedol minister energetiky a baní Alfredo López Valdés. Počas rokovaní hovorili o prefinancovaní rekonštrukcie elektrárne vo Feltone, ktorú spoločne navštívili vo februári počas pracovnej cesty ministra financií v Kubánskej republike. 

Dnešné rokovania boli zavŕšením niekoľkodňovej návštevy predstaviteľov Kubánskej republiky na Slovensku. Výsledkom je podpis dvoch dokumentov súvisiacich s rekonštrukciou 1. bloku tepelnej elektrárne Felton, ktorý potrebuje po minuloročnej havárii kompletnú opravu. Ide o jednu z najväčších elektrárni na východe Kuby s výkonom 500 megawatt a takmer 800 zamestnancami.

Prvým dokumentom, ktorý bol podpísaný je Ponuka financovania projektu Felton. Tento dokument vytvára priestor na doladenie a precizovanie posledných otázok súvisiacich s touto transakciou. Obe krajiny majú veľký záujem na realizácii tohto kontraktu, preto sa ich predstavitelia stretli v krátkom čase už po druhý krát.

Ďalším dokumentom je zmluva o oprave a modernizácii elektrárne Felton 1, ktorú by mali realizovať slovenskí dodávatelia. Zmluvu podpísali zástupcovia spoločnosti PPA CONTROLL, a. s., ktorá je v tomto projekte generálnym dodávateľom. Súčasťou kontraktu je koordinácia novo dodaných, opravených a existujúcich zariadení za účelom spustenia prevádzky bloku so zvýšenou účinnosťou a navýšením výstupného výkonu elektrárne s úsporou paliva.

Okrem opravy elektrárne by sa na Kube mali realizovať aj ďalšie energetické projekty. Záujem o spoluprácu s Kubánskou republikou majú aj ďalšie slovenské spoločnosti, ktoré by chceli investovať do oblasti potravinárstva, či obnoviteľných zdrojov energie.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

Kategórie: Podporujeme

Nadácia Poštovej banky podporí grantom folklór a tradície

24. marec 2017

Bratislava, 24.3.2017 – Zachovávanie našich tradícií je dôležitá, ale aj finančne náročná činnosť.Nadácia Poštovej banky otvára grant Nápad pre folklór, vďaka ktorému podporí sumou 40 000 eur jednotlivcov a skupiny, ktoré naše tradície uchovávajú.

Folklór, piesne, tance, hudobné nástroje, kroje, architektúra, ale aj tradičné ľudové remeslá sú hodnoty, ktoré nás, Slovákov, identifikujú lepšie než ktorékoľvek iné symboly krajiny. Sú našim rodinným dedičstvom, ktoré sme dostali od predkov a tiež ho budeme raz odovzdávať ďalej našim deťom. Preto je dôležité robiť všetko pre to, aby sa na ne nezabudlo. Na Slovensku je stále dostatok nadšencov, ktorí sú zapálení pre činnosti na uchovávanie kultúrneho dedičstva našich predkov. Starajú sa, aby ho poznali aj budúce generácie. Ide síce o prospešnú, ale aj o finančne náročnú činnosť. Preto sa Nadácia Poštovej banky rozhodla vypísať 40-tisícový grant pre ich podporu s názvom Nápad pre folklór.

O grant môžu požiadať obce, základné školy, folklórne a spevácke súbory, ako aj jednotlivci a skupiny, ktoré podporujú tradičnú slovenskú činnosť. Financie majú smerovať na tvorbu umeleckej činnosti, nákup a vylepšenie odevov, krojov, v ktorých vystupujú, na obnovu historických dreveníc, fujár alebo iných slovenských hudobných nástrojov a na mnohé iné nápady, ktoré sa spájajú s tradíciami a históriou Slovenska. „Nadácia Poštovej banky otvára grant Nápad pre folklór pre tých, ktorí sa zaoberajú uchovávaním kultúrneho dedičstva, jeho výskumom, propagáciou a prezentáciou v tradičnej alebo modernej forme. Nápady podporí banka celkovou sumou 40 000 eur, kedy jeden nápad má šancu získať až 3 000 eur,“ upresňuje generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Podpora nášho kultúrneho dedičstva nie je lacnou záležitosťou. Cena starého ľudového odevu je čoraz vyššia, a to nie len kvôli jeho historickej hodnote, zvyšuje ju aj skutočnosť, že takýto odev sa už dnes vyrobiť nedá. Aj na „konzerváciu“ týchto odevov je grant určený. „Radi podporíme aj lokálnych remeselníkov, umelcov, ľudí, ktorí sa venujú zberateľskej a výskumnej práci so zameraním na lokálnu tradičnú ľudovú kultúru, miestnu hudbu a tanec. Prispieť môžeme aj na obecné časopisy, ktorých obsah je pravidelne zameraný na spomínané oblasti našej tradičnej kultúry. Pri posudzovaní žiadostí bude dôležitý najmä nápad pre folklór,“ dodáva Andrej Zaťko.

Žiadosti o grant bude možné podať cez elektronický systém Egrant: https://nadaciapostovejbanky.egrant.sk/. Odborným garantom pri výbere grantových programov bude Katedra etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Viac informácií o grante je dostupných na webe www.napadprefolklor.sk
 

 

 

 

 

 

 

 

Kategórie: Podporujeme

Prvé semifinále úspešného folklórneho formátu RTVS Zem spieva už zajtra

24. marec 2017

BRATISLAVA224. marca - Po úvodných 7 epizódach, v ktorých odborná porota rozhodla o postupujúcich, máme pred sebou priame prenosy –  2 semifinálové prenosy sa uskutočnia 25. marca resp. 1. apríla a rozhodne sa v nich o finalistoch súťaže, priamy prenos z finále bude odvysielaný 8. apríla.

O tom, kto zo súťažiacich postúpi do semifinále a zároveň aj o celkovom víťazovi Zem spieva budú prostredníctvom SMS hlasovania* rozhodovať diváci pri obrazovkách. Diváci z každého semifinále posunú do finále 4 súťažiacich s najvyšším počtom SMS hlasov. 

V semifinále a vo finále do kresiel zasadnú tri slovenské osobnosti – patrioti, ktorí budú hodnotiť výkony súťažiacich a celkový umelecký dojem. Sme veľmi radi, že naše pozvanie prijali naozaj významné osobnosti – Ľubica Čekovská ako odborníčka na hudobné výkony, Peter Dvorský bude hodnotiť spevácku stránku a Ján Ďurovčík, ktorý bude odborne posudzovať tanečné vystúpenia. Patrioti budú mať možnosť v oboch semifinálových kolách rozhodnúť o jednom súťažiacom, ktorý postúpi do  finálového kola. V poslednom priamom prenose sa teda predstaví 10 finalistov.    

5 porotcov, ktorí semifinalistov na základe svojich odborných znalostí a skúseností vyberali, bude mať špeciálny priestor v zákulisí, odkiaľ bude vystúpenia sledovať a v rozhovoroch s moderátormi ich komentovať. So svojim hudobným číslom vystúpia aj moderátori Zem spieva S Hudbou Vesmírnou.    

Semifinalisti, ktorí sa divákom predstavia 25. marca (20:25 na Jednotke):
Foklórny súbor Hornád
Tanečná skupina Kumšt
Horehronskí chlopi
Sestry Matákové
Zuzana Gajdošová-Paluška
Folklórna skupina Sliačanka
Detská spevácka skupina Šafolka
Ľudová hudba Michala Nogu
Štefan Štec
Folklórny súbor Urpín

Semifinalisti, ktorí sa divákom predstavia 1. apríla (20:25 na Jednotke):
Folklórna skupina Raslavičan
Folklórny súbor Poľana
Ľudová hudba Martinky Bobáňovej
Rusínske trio
Ľudová hudba Javorníček
Detský folklórny súbor Kornička
Peter Vajda
Ľudová hudba Paľáčovci a rozkazovači
Ladislav Konečník a Veronika Zgurišová

*Spätná SMS nie je spoplatnená, cena odoslanej SMS predstavuje štandardnú sumu, ktorú si účtujú mobilní operátori.

Všetky informácie aj na www.facebook.com/zemspieva. 

Kategórie: Podporujeme

TA3: Témy a hostia relácie V politike

24. marec 2017

BRATISLAVA 24. marca - 

Témy: Rok súčasnej vlády, stav spoločnosti, rušenie amnestií, aktuálne kauzy a ich riešenia, boj s korupciou a extrémizmom, zahraničnopolitické smerovanie SR.

Hostia: Andrej Danko (SNS), predseda NR SR, predseda strany
               Robert Fico (SMER-SD), predseda vlády, predseda strany
               Béla Bugár (MOST-HÍD), podpredseda NR SR, predseda strany
               Richard Sulík (SAS), poslanec EP, predseda strany
               Marian Kotleba (KOTLEBA-ĽSNS), poslanec NR SR, predseda strany
               Boris Kollár (SME RODINA), poslanec NR SR, predseda strany
               Igor Matovič (OĽANO-NOVA), poslanec NR SR, predseda strany

Reláciu V politike vysiela TA3 v nedeľu 26.3. od 11:00 hod. Moderuje Norbert Dolinský. 

Kategórie: Podporujeme

Úspešný zábavný štvrtok na JOJke včera obohatil návrat obľúbenej relácie Sedem

24. marec 2017

BRATISLAVA 24. marca - JOJ Group dosiahla vo štvrtok 23. marca 12,8 % sledovanosť a 29,8 % podiel v hlavnom vysielacom čase v CS 12+, TV JOJ bola pre univerzálne publikum v prime time opäť prvou voľbou s 10,4 % ratingom a 24,2 % share.

TOP programom s celkovo najväčším počtom divákov boli tradične Noviny TV JOJ, ktoré včera zaznamenali 13,0 % sledovanosť a 29,3 % podiel na trhu a lídrom trhu v čase svojho vysielania boli v CS 12+ aj Šport (9,3 % Rtg) a Najlepšie počasie (10,6 % Rtg). 

Prvou voľbou pre mladšie publikum bola vo štvrtok tradične show Inkognito s 9,0 % sledovanosťou a 26,8 % podielom. V CS 12+ dosiahlo Inkognito včera 10,9 % rating a 24,8 % share, pričom ženy v CS 45-54 zaznamenali až 14,9 % sledovanosť a mladšie diváčky v CS 35-44 takisto skvelý 14,2 % rating. 

Úspešný zábavný štvrtok na JOJke včera obohatil návrat obľúbenej relácie Sedem. Vtipné diskutovanie známych glosátorov si po 22. hodine večer nenechalo ujsť až 315-tisíc divákov, ktorí predstavovali 6,7 % rating a 20,5 % share v CS 12+. Najviac bolo diváčok vo veku 45 až 54 rokov s 9,2 % sledovanosťou.

Dáta sú analyzované v meraní LIVE + VOSDAL (Viewing On Same Day As Life) – analýza živého vysielania spojená s oneskorenou sledovanosťou prehranou v ten istý deň ako živé vysielanie. Dáta sú od 1. 1. 2017 analyzované s pridaním HOSTÍ. Hodnoty sledovanosti sú uvedené za cieľové skupiny 12+ a 12-54. 
Zdroj dát: PMT Slovakia; PR JOJ Group

Kategórie: Podporujeme

KIKA a BILLA smerujú do OC Centro Nitra

24. marec 2017

NITRA 24. marca 2017 – Spoločnosť ZEON spol. s r.o., vlastník OC Centro Nitra, podpísala zmluvy s novými nájomcami. Po zatvorenom Hypermarkete Hypernova, ktorého prenájom skončil k 31. 1. 2017 pribudnú v OC už v lete 2017 noví nájomcovia Kika Nábytok Slovensko, s.r.o. a Billa s.r.o.

Návštevníci sa môžu tešiť na nový koncept supermarketu Billa. Nová predajňa bude najväčšou v rámci Nitry. Ide celkom o 137. predajňu spoločnosti BILLA, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny REWE. Otvorenie je naplánované na júl 2017. V OC Centro Nitra vznikne zároveň 1. prevádzka KIKA v Nitrianskom kraji. Obľúbený nábytkový obchodník obsadí priestory celej pôvodnej Hypernovy. Priestory prejdú kompletnou rekonštrukciou. KIKA otvorí najneskôr v septembri 2017. V rámci celkovej prestavby priestorov došlo k premiestneniu prevádzky Jysk, ktorá otvorila svoju predajňu v novom šate 23. 3. 2017.

Vlastník priestorov zabezpečil, aby počas prestavby nedošlo k výpadku predaja sortimentu potravín. V období marec – jún 2017 sú v OC Centro Nitra prevádzkované  dočasné potraviny REMAplus, ktoré ponúkajú zákazníkom základný sortiment: čerstvé/trvanlivé potraviny, chlieb a pečivo, mlieko a mliečne výrobky, balené mäsové výrobky, ovocie a zeleninu, nápoje a drogériu.

V rámci rekonštrukcie priestorov dôjde taktiež k vybudovaniu nového prebaľovacieho kútika pre mamičky a k revitalizácii sociálnych zariadení pre návštevníkov OC.

Obchodné centrum CENTRO NITRA vzniklo v roku 2006 ako spoločný projekt developerskej spoločnosti Discovery group a spoločnosti DB Real Estate. Je prvým moderným obchodným centrom v nitrianskom regióne zameraným na pohodlný nákup celej rodiny. Nachádza sa na zastavanej ploche 36 000 m2 a tvorí ho viac ako 90 obchodných jednotiek, foodcourt a kaviarne, vyše 750 parkovacích miest. Viac informácií nájdete na www.centronitra.sk.

Kategórie: Podporujeme

ŠANCA víta vlastné návrhy v NRSR. Mali by však byť komplexné

24. marec 2017

Bratislava, 24.marca 2017 – Rodičovský balíček, ktorý v uplynulom funkčnom období v parlamente opakovane predkladala strana ŠANCA, inšpiruje vládnu koalíciu, aj opozíciu. Dokazujú to aktuálne návrhy – o rodičovskom príspevku z dielne nezaradených opozičných poslancov  Simony Petrík, Jozefa Mihála a Miroslava Beblavého, ako aj rezortu financií. Ten pripravuje novelu zákona o dani z príjmov, podľa ktorej si namiesto nižších úrokových sadzieb na hypotéky môžu mladí ľudia odpočítať časť nákladov na hypotéku z daní. 

“Podobný návrh obsahuje aj  náš  Rodičovský balíček, ale v omnoho lepšom prevedení,” uviedla v tejto súvislosti podpredsedníčka ŠANCE Jaroslava Lukačovičová.  ŠANCA totiž navrhovala odpočítateľnú položku na bývanie, do ktorej by sa započítali úroky z hypoték alebo nájomné. Pracujúci rodič s dieťaťom do 6 rokov by tak mohol na dani ušetriť až 600 eur ročne. 

“V súčasnosti je zasa pre nezaradených opozičných poslancov inšpiráciou ďalšie opatrenie z Rodičovského balíčka ŠANCE – zavedenie flexibilného poberania rodičovského príspevku, aj keď v upravenej verzii,” dodáva predseda strany ŠANCA Viliam Novotný. 

Podľa pôvodného návrhu ŠANCE by bolo možné flexibilné vyčerpanie celkovej sumy rodičovského príspevku o prechode z materskej podľa uváženia rodiča. Rodič by sa mohol rozhodnúť, či bude čerpať rodičovský príspevok do 3 rokov dieťaťa alebo kratšie obdobie vo zvýšenej sume, napr. vo výške 1000 eur mesačne počas 6 mesiacov. Súčasný návrh nezaradených poslancov až taký veľkorysý nie je. Navrhuje dolnú hranicu výberu rodičovského príspevku na 2 roky veku dieťaťa. Výška rodičovského by sa tak mohla pohybovať v intervale od 213, 20 eur až do 355, 33 eur. Podľa Viliama Novotného je cieľom Rodičovského balíčka pomôcť pracujúcim rodičom, ktorí od rána do večera pracujú, platia dane a odvody, vychovávajú svoje deti a snažia sa im zabezpečiť najlepšie vzdelanie. “Napriek tomu riešia existenčné problémy svojej rodiny a často musia veľmi zvažovať, či si môžu dovoliť mať druhé alebo tretie dieťa.” 

Rodičovský balíček ŠANCE obsahuje 7 opatrení. Okrem už spomínaného flexibilného čerpania rodičovského príspevku a odpočítateľnej položky na bývanie ešte aj jeden rok materskej vo výške čistej mzdy, nediskrimináciu zárobku na rodičovskej, mzdu vyššiu ako dávky, podporu pracujúcich rodičov v núdzi a podporu viacdetných pracujúcich rodín. 

“Aj keď nás teší, že naše opatrenia inšpirujú koalíciu aj opozíciu, to najdôležitejšie na rodičovskom balíčku je jeho komplexnosť. Len tak vieme zlepšiť postavenie pracujúcich rodičov a podať im pomocnú ruku pri zodpovednej výchove detí. Vytrhávať a upravovať jednotlivé opatrenia z celkového riešenia pracujúcim rodičom nepomôže,” uzatvára podpredsedníčka ŠANCE Jaroslava Lukačovičová. Rodičovský balíček bude preto súčasťou nového programu strany, ktorý chce ŠANCA predstaviť na svojom programovom kongrese koncom mája.   

Kategórie: Podporujeme

Prílišná regulácia oslabí finančných sprostredkovateľov a zhorší situáciu klientov

24. marec 2017

B r a t i s l a v a, 24.marec 2017 - Podľa Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) odborná diskusia určite potvrdí, že úloha finančných sprostredkovateľov je pre kvalitu trhu finančných produktov nezastupiteľná, a prináša benefity najmä klientom bánk a poisťovní. AFISP preto považuje prvotný návrh novely zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve z dielne MFSR za priestor pre zahájenie diskusie, ktorej výsledkom by mala byť kvalitná legislatíva. V tejto diskusii podľa AFISP nesmú okrem sprostredkovateľov chýbať ani finančné inštitúcie.

“Prvotný návrh tak, ako ho predstavilo MFSR je samozrejme pre náš sektor veľmi tvrdý, ale vnímame ho ako návrh, ktorý bude predmetom odbornej diskusie. Túto diskusiu chceme a budeme viesť najmä s cieľom udržať úroveň klientských výhod, ktorých garantom sú vo vzťahu ku trhu finančných produktov, často najmä finanční sprostredkovatelia”, povedala generálna tajomníčka AFISP JUDr.Darina Huttová.

AFISP zároveň zastáva názor, že práve silní a odborne dobre pripravení finanční sprostredkovatelia vytvárajú na trhu priestor pre väčšiu konkurenciu medzi poisťovňami bankami, keď umožňujú aj menším hráčom prienik na trh, čím vytvárajú zdravé konkurenčné prostredie, z ktorého ťažia najmä klienti.

“Každý kto kedy v živote využil služby finančného sprostredkovateľa vie, ako výhodné a pre neho komfortné podmienky mu takýto sprostredkovateľ dokázal vyjednať a aký klientský komfort si počas trvania vybraného finančného produktu užíva, nakoľko naša úloha nekončí podpisom produktu, ale plným servisom počas celej doby jeho trvania”, zdôraznila ďalej Huttová.

AFISP sa chce teraz sústrediť na odbornú diskusiu a chce do nej vniesť všetky racionálne a históriu overené fakty.

Kategórie: Podporujeme

IFP: Kto (ne)vstupuje do druhého piliera

24. marec 2017

BRATISLAVA 24. marca -

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 vstúpilo do druhého piliera len 30 % prichádzajúcich na trh práce (s prestávkou v roku 2012). Nízky podiel vstupujúcich zvyšuje súčasné príjmy penzijného systému na úkor budúcich výdavkov. Do druhého piliera vstupujú hlavne ľudia s vyšším vzdelaním, vyššou mzdou a vo veku nadväzujúcom na ukončenie vzdelávania. Viac v novom komentári IFP na nasledujúcej webovej linke:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=11386

Lucia Šramková
Inštitút finančnej politiky

Kategórie: Podporujeme

Vydajte sa po stopách vraha

23. marec 2017

BRATISLAVA 23. marca 2017 – Je tu nový Jo Nesbo, detektív Harry Hole a novinka Smäd, ktorá vám vyrazí dych. Bude vás z nej mraziť a vychutnáte si ju až do poslednej strany. Jo Nesbo je majstrom v budovaní príbehu, stupňuje napätie, ktoré sa k vám zakráda z každej strany a prepletá to bežnými rozhovormi a situáciami zo života. Tempo Smädu je pokojnejšie ako v predchádzajúcich holeovkách, ale len čo na stránkach vystrekne krv, nebudete môcť knihu odložiť.

A s novou holeovkou Smäd sa môžete zahrať aj na detektíva. Pre všetkých milovníkov severskej detektívky odštartovala veľká súťaž Vydajte sa po stopách vraha. V každej knihe je vložený herný plánok a vašou úlohou je vypátrať 12 indícií v knihe Smäd, zložiť výsledné heslo a hráte tak o 103 cien vrátane poznávacieho zájazdu do Nórska od BUBO, a ďalšie super ceny. Viac sa dozviete v článku Vydajte sa po stopách vraha.

„Mŕtvi majú prednosť pred živými.“
Harry Hole

Ale pekne po poriadku, O čom je novinka Smäd?
V Osle nájdu mŕtve ženské telo vo vlastnom byte obete. Na krku má stopy po železnom chrupe a z tela vycicanú krv.
Vyšetrovací tím vedie Katrine Brattová. Vražda odkazuje na prejavy vampirizmu, ktorý mnohí kriminálni psychológovia vnímajú veľmi kontroverzne. Pribúdajú ďalšie obete, ale spája ich jedno: všetky ženy boli aktívne na internetovej zoznamke.

Harry Hole si už tri roky užíva pokojný rodinný život a odovzdáva svoje skúsenosti nádejným vyšetrovateľom na policajnej škole. Je šťastne ženatý s Rachel, na jeho prednášky chodí aj jej syn Oleg a Harry si uvedomuje, aký má skvelý život.
Osud ho však prinúti vrátiť sa do hry. Požiadajú ho, aby zostavil paralelný vyšetrovací tím. Harry odmieta, no policajný šéf ho prinúti podrazáckym trikom. Harry sa púšťa do prípadu a čoskoro jedine on vidí za brutálnymi vraždami aj iný motív.
Je vrahom skutočne vampirista?

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Číta herec Daniel Fischer:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-smad-jo-nesbo

„Keď som sa s Jo Nesbom lúčil na Štrbskom plese po jeho pobyte na Slovensku, prezradil mi, že séria s Harrym Holem sa ešte neskončila a už má v hlave plán, ako bude pokračovať,“ prezradil pre SeverskeKrimi.sk prekladateľ Jozef Zelizňák. „Indície, že sa Harry blíži, pribúdali, a keď som začiatkom septembra dostal z Ikaru do mailu rukopis nového Harryho s názvom Smäd, bolo to pre mňa ako malé Vianoce. Je veľa severských kriminálnych autorov, ale Nesbo je len jeden. A román Smäd to opäť potvrdil.“
Knihu prekladal počas jesenných rán. Nočný budík, prvá káva, potom východ slnka pri Harrym. Dokonalé. „Smäd radím medzi najvydarenejšie Nesbove romány a verím, že chuť a láska, s akou som sa knihe venoval, bude cítiť aj v mojom preklade.“

Viac mrazivých príbehov z drsného severu nájdete na
www.severskekrimi.sk.

Kategórie: Podporujeme

S Kulinariom chutí jar lepšie!

23. marec 2017

Bratislava 23.marca 2017 – Tak ako po zime odľahčujeme šatníky, veľkou zmenou prechádza aj náš jedálny lístok. Pustite do kuchyne svieži vzduch vo forme nových kulinárskych inšpirácií. Na sto stranách časopisu Kulinarium ich nájdete viac než dosť!

V  jarnom vydaní obľúbeného gastronomického magazínu, ktorý vydáva spoločnosť BILLA, sa dočítate, aké veľkonočné sladkosti kraľujú slávnostne prestretým stolom v rôznych kútoch sveta a ak vás cestovanie baví prinajmenšom rovnako, ako zbieranie cudzokrajných receptov, nalaďte sa na oboje pri čítaní o chutiach Írska.

Skrátka neobídu ani patrioti – v novej rubrike Kulinaria sa budete postupne dozvedať, aké jedlé poklady ukrývajú rozličné slovenské regióny, tentoraz horehronský, plný sýtych a výživných pochúťok. Krok za krokom odhalíte tajomstvo prípravy lahodného a sviežeho nápoja smoothie a  odborníčka na pestovanie klíčkov exkluzívne pre čitateľov Kulinaria prezradí triky, ako vyťažiť maximum z vašej mini záhradky priamo v byte.

Moderných vegetariánov zaujmú lahodné šalátové variácie z quinoy a na svoje si prídu aj milovníci mäsa v článku s praktickými tipmi, ako vybrať ten najšťavnatejší kúsok v oddelení mäsa v Bille a pripraviť ho tak, že všetci členovia domácnosti budú požadovať dupľu – a možno aj dve.

E xotické aj tradičné, slané aj sladké, minútky aj niekoľkohodinový relax nad hrncami pre nadšených rekreačných kuchárov, staré známe recepty s invenčnými obmenami a množstvo rád, čo vylepšia vaše kuchárske zdatnosti… Kulinarium ulahodí všetkým vašim chúťkam! Ako bonus získate kupóny, s ktorými ušetríte pri nákupe potravín.

Jarné Kulinarium už od marca kúpite v predajniach Billy po celom Slovensku za skvelú cenu 99 centov alebo ešte výhodnejšie, za 49 centov, ak ste členom BILLA BONUS.  

Kategórie: Podporujeme

Výstavisko Agrokomplex opäť plné poľnohospodárskej techniky

23. marec 2017

Na prestížnom medzinárodnom podujatí Agrosalón 2017 bude prezentovať poľnohospodárske stroje a mechanizáciu viac ako 105 vystavovateľov z 8 krajín. Výstavná plocha Agrosalónu je na 16 821 m2. Cieľom výstavy je zabezpečiť vysokú odbornú úroveň, prezentovať inovácie a technológie v poľnohospodárstve. Záštitu nad veľtrhom prevzala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pani Gabriela Matečná.

Súčasťou každej vstupenky je zlosovateľný kupón do žrebovania o hodnotné ceny. Samotné žrebovanie bude od 29.3. každý deň o 14:00 hod. Hlavnou výhrou je akumulátorová kosačka Wolf Garten od firmy AGROPRET – PULZ, a.s. Tento rok sa bude konať aj konferencia „Agrobiznis“ spojená s prednáškami a vyhodnotením 4. ročníka súťaže „Najinovatívnejší stroj roka 2016“. Neoddeliteľnou súčasťou veľtrhu je aj udeľovanie významných ocenení v piatich kategóriách. Novinkou tohoto ročníka bude prezentácia historickej poľnohospodárskej techniky, ktorú pre naše podujatie pripravilo Slovenské poľnohospodárske múzeum.

Okrem najmodernejších strojov a technológii si tak budú môcť návštevníci veľtrhu pozrieť aj mechanizmy, ktoré predstavujú poľnohospodársku históriu. V sobotu 1.4. bude súčasťou sprievodného programu aj Traktorparáda v podobe dynamických ukážok medzi pavilónmi M3 a M4.

Medzinárodná výstava Agrosalón je jediné podujatie svojho druhu, ktoré rozsahom a vysokou odbornou úrovňou nemá na Slovensku konkurenciu. Predsezónne obdobie je ideálnou príležitosťou na nadviazanie cenných kontaktov a vytvára priestor pre úspech v rovine obchodných vzťahov.

Video Spot: https://www.youtube.com/watch?v=f8WE8glHg3c

 

Kategórie: Podporujeme

MPSVR: Reakcia na vyjadrenia riaditeľa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka k politike zamestnanosti za prvý rok súčasnej vlády

22. marec 2017

BRATISLAVA 22. marca -

Reakcia MPSVR SR na dnešné vyjadrenia riaditeľa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka k politike zamestnanosti za prvý rok súčasnej vlády

Dlhodobá nezamestnanosť každomesačne klesá s výnimkou jedného mesiaca už od januára 2015. Za posledný rok, od januára 2016 do januára 2017, odišlo z evidencie na trh práce takmer 36 500 ľudí, ktorí boli bez práce viac ako rok. Nerozumieme preto kritike riaditeľa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka, ktorú uviedol pre agentúru SITA, že vláda nereaguje na najväčšie výzvy, medzi ktoré patrí aj dlhodobá nezamestnanosť. Navyše, ak je členom komisie monitorovacieho výboru, ktorá na MPSVR SR posudzuje predkladané národné projekty zamerané najmä na pomoc tejto najohrozenejšej skupine nezamestnaných.

Dlhodobá nezamestnanosť je jeden z problémov, s ktorým sa borí už niekoľko vlád a nie je možné ho vyriešiť zo dňa na deň. Nestačí ani rok, či dva. Dokonca nestačí ani niekoľkoročný pozitívny vývoj ekonomiky. Je potrebné si uvedomiť, že títo nezamestnaní postupne strácajú odborné vedomosti, pracovné zručnosti a návyky alebo dokonca žiadne nemajú. Riešenie tohto problému si vyžaduje kombináciu viacerých nástrojov a najmä špecifický prístup. Ministerstvo práce preto v posledných štyroch rokoch pripravilo viacero opatrení a projektov, ktorých výsledkom je nielen menej dlhodobo nezamestnaných, ale aj menej ľudí, ktorí potrebujú pomoc od štátu. Od januára 2013 sa znížil počet ľudí, ktorí sú bez práce viac ako rok, o 84 301. Počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi poklesol za to isté obdobie o 87 533 ľudí, ktorí si v drvivej väčšine našli zamestnanie, vďaka čomu už nie sú odkázaní na štátnu pomoc.

Za jeden z najúspešnejších nástrojov v podpore zamestnávania tejto kategórie nezamestnaných považujeme tzv. súbeh mzdy, hmotnej núdze a osobitného príspevku. Toto opatrenie motivovalo od začiatku roku 2015 nájsť si prácu aj za nižšiu mzdu už takmer 30,5-tisíc dlhodobo nezamestnaných.

Pomáhajú aj projekty hradené z európskych fondov, ktoré sú zamerané práve na znevýhodnené skupiny. Len vďaka projektu Cesta z kruhu nezamestnanosti sme podporili vytvorenie nových miest pre takmer 8 500 dlhodobo nezamestnaných. Aktuálne spúšťame jeho pokračovanie, pričom budeme podporovať zamestnávanie najmä dlhodobo nezamestnaných v menej rozvinutých okresoch. Okrem toho ďalšie tisícky miest pribúdajú cez ostatných päť národných projektov.

Veľký význam majú bezpochyby aj rekvalifikácie. V rokoch 2015 a 2016 preplatili úrady práce kurzy takmer 29 500 uchádzačov o zamestnanie, z nich bolo 34 % dlhodobo nezamestnaných. Po ich absolvovaní sa 34 % z nich umiestnilo na trh práce. Od júna 2017 budú môcť uchádzači o zamestnanie využiť ďalšie rekvalifikačné a kompetenčné kurzy, a to aj na základe požiadaviek zamestnávateľského sektora.

Ústredie práce aj úrady práce sa touto cieľovou skupinou zaoberajú rovnako intenzívne ako s nezamestnanými mladými. Na jednej strane sú tu motivačné nástroje (príspevky na dochádzanie, príspevky na podporu mobility za prácou, súbeh hmotnej núdze, mzdy a osobitného príspevku), na strane druhej je individuálny prístup ku každému dlhodobo nezamestnanému prostredníctvom spoločnej prípravy individuálneho akčného plánu. Ten stanovuje presné kroky, ako sa bude nezamestnaný vlastnou iniciatívou a s pomocou úradu posúvať smerom k trhu práce.

O tom, že to ministerstvo s riešením dlhodobej nezamestnanosti myslí naozaj vážne, svedčí aj Akčný plán na posilnenie integrácie dlhodobo nezamestnaných na trh práce v SR, ktorý vysoko vyzdvihla aj Európska komisia. Je to balík cielených opatrení, ktoré smerujú k zvýšeniu zamestnateľnosti dlhodobo nezamestnaných, a to najmä ich individuálnym posudzovaním a poradenstvom pri hľadaní zamestnania.

Veronika Husárová

tlačový a komunikačný odbor

Kategórie: Podporujeme

Diváci si opäť nenechali ujsť zábavné show na JOJke

22. marec 2017

BRATISLAVA 22. marca - JOJ Group dosiahla v utorok 21. marca 14,5 % sledovanosť a 33,0 % podiel v hlavnom vysielacom čase v rámci univerzálneho publika, pričom lídrom trhu bola aj pre mladších divákov. TV JOJ zaznamenala včera 11,5 % rating a 26,3 % share v prime time (CS 12+).

TOP programom trhu prvých dvoch dní nového týždňa bolo Najlepšie počasie – v pondelok ho sledovalo 634-tisíc divákov starších ako 12 rokov, ktorí dosiahli 13,5 % rating a 28,9 % podiel. Takmer rovnakú sledovanosť zaznamenala predpoveď počasia na JOJke aj včera (13,4 % Rtg a 28,6 % Shr v CS 12+). Noviny TV JOJ si včera vyslúžili takisto 13,4 % sledovanosť a 30,3 % podiel (CS 12+). 

Najsledovanejšími nespravodajskými reláciami s najväčším počtom divákov starších ako 12 rokov bola v pondelok zábavná show Inkognito a v utorok Nikto nie je dokonalý. Inkognito dosiahlo v rámci univerzálneho publika nadpriemerný rating 11,3 % a share 25,0 %, najsilnejšou cieľovou skupinou boli muži vo veku 45 až 54 rokov s vynikajúcou 14,2 % sledovanosťou. Utorková premiéra Nikto nie je dokonalý bola včera takisto lídrom trhu v čase svojho vysielania, keď zaznamenala 11,5 % rating a 27,0 % podiel v CS 12+. Celkovo sledovalo show 540-tisíc divákov, pričom najviac bolo žien v CS 45-54, ktoré dosiahli excelentnú 16,0 % sledovanosť. 

Dnes večer na JOJke vrcholí komediálny seriál Prázdniny, ktorý si slovenskí diváci obľúbili natoľko, že sa stal najsledovanejším seriálom prvých troch mesiacov tohto roka a televízia už potvrdila jeho pokračovanie v pripravovanej druhej sérii. 

Dáta sú analyzované v meraní LIVE + VOSDAL (Viewing On Same Day As Life) – analýza živého vysielania spojená s oneskorenou sledovanosťou prehranou v ten istý deň ako živé vysielanie. Dáta sú od 1. 1. 2017 analyzované s pridaním HOSTÍ. Hodnoty sledovanosti sú uvedené za cieľové skupiny 12+ a 12-54. 
Zdroj dát: PMT Slovakia; PR JOJ Group

Kategórie: Podporujeme

MPRV: Rozširuje pravidlá poskytovania podpory v súvislosti s opatreniami Programu rozvoja vidieka

22. marec 2017

BRATISLAVA 22. marca -

Ministerstvo pôdohospodárstva rozširuje podpory na pôvodné plemená oviec a sady s nižším počtom stromov na hektár

Rozšírenie kategórie ohrozených druhov zvierat PRV o ovcePodpora uchovávania rázu krajiny a tvorby pracovných miestRozšírenie podpory na sady s nižším počtom stromov a krov na hektárBratislava, 22. marec 2017 – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) rozširuje pravidlá poskytovania podpory v súvislosti s opatreniami Programu rozvoja vidieka. Po novom tak budú môcť o podporu požiadať aj chovatelia slovenských plemien oviec cigája a zošľachtená valaška, či ovocinári so sadmi s nižším počtom stromov a krov.

Chov národných plemien oviec cigája a zošľachtená valaška má na našom území dlhú tradíciu. „Žiaľ, ich počty v posledných rokoch klesajú. Práve oni sú pritom vďaka svojej odolnosti vhodné do ťažších podhorských podmienok Slovenska. Pomáhajú uchovávať ráz krajiny, vytvárajú pracovné miesta a sú súčasťou nášho kultúrneho dedičstva,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Obe autochtónne plemená oviec zároveň vytvárajú vysokokvalitné produkty s preukázateľným priaznivým vplyvom na zdravie obyvateľov. Náklady na ich chov sú však značne vyššie vzhľadom na ich nižšiu produktivitu. Ich chov sa tak často nedosahuje vysokú úžitkovosť a preto sa od neho postupne ustupuje. „Vďaka ich zaradeniu podporíme poľnohospodárstvo aj v náročnejších oblastiach a budeme môcť naplno využívať pôdu a jej hodnoty, ktoré nám ponúka,“ dodala G. Matečná.

MPRV SR rozširuje aj podporu v Integrovanej produkcii v ovocinárstve o kategóriu sadov s nižším počtom jedincov na hektár. Do podpory okrem terajšej kategórie produkčných sadov pribudnú ostatné sady, ovocné druhy pritom zostávajú zachované. O podporu môžu požiadať aj ovocinári so sadom s minimálne 400 stromami jadrovín na ha (doteraz len v prípade produkčných sadov s minimálnym počtom 1 000 stromov/ha), minimálne 300 stromami broskýň a marhúľ na ha (doteraz pri produkčnom sade minimálne 600 stromov/ha) či minimálne 5 000 jedincov brusníc na ha (doteraz 10 000 v rámci produkčných sadov).

Ďalším z opatrení je doplnenie podmienky úhorovania ornej pôdy v ekologickom poľnohospodárstve (EP). V EP je platba na ha ornej pôdy 153 eur – platba za ekologickú produkciu rastlinných komodít. Avšak niektorí slovenskí ekologickí poľnohospodári sa rozhodli úhorovať ornú pôdu  v domnienke, že za ňu dostanú 153 €/ha. Preto bolo do nariadenia doplnené, že úhorovať ornú pôdu v systéme EP je možné, ale platba v roku úhorovania bude 0 €/ha, keďže nevzniká žiadna strata na produkcii.

Mgr. Vladimír Machalík,
Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu

Kategórie: Podporujeme

Študuj duálne s Lidlom a získaj viac ako 2000 € za rok!

22. marec 2017

Bratislava 22.marca 2017 – Ak navštevuješ 9. ročník základnej školy a uvažuješ nad svojou budúcnosťou, duálne vzdelávanie s Lidlom je pre Teba správnou voľbou

Chceš spoznať procesy a vyskúšať si prácu pre slovenského a európskeho top zamestnávateľa? Máš záujem získať praktické skúsenosti od odborníkov? Láka ťa motivačné štipendium vo výške až 500 € ročne a finančné ohodnotenie 2,50 € za každú odpracovanú hodinu? Ak boli tvoje odpovede kladné, Lidl je správnou voľbou pre Tvoje ďalšie vzdelávanie a kariéru.

Diskontný reťazec Lidl sa zapojil do národného projektu „Rozvoj stredného odborného vzdelávania“, v rámci ktorého sa od školského roka 2016/2017 podieľa na systéme duálneho vzdelávania. Nadviazal tým na svoje aktivity vo vzdelávaní študentov stredných škôl, ktoré realizuje už od roku 2014. Aktuálne sa na svoju budúcu kariéru v dynamickom prostredí maloobchodu pripravuje celkovo 24 študentov stredných odborných škôl. Od septembra 2017 budú môcť žiaci duálne študovať s Lidlom v týchto školách:

 SOŠ obchodu a služieb Samuela Jurkoviča, Sklenárová 1, Bratislava
 SOŠ hotelových služieb a obchodu, Na pántoch 9, Bratislava
 Súkromná SOŠ Gos-SK, Ferka Urbánka 19, Trnava
 SOŠ potravinárska, Cabajská 6, Nitra
 SOŠ obchodu a služieb, Ul.P.Jilemnického 24 Trenčín
 SOŠ hotelových služieb a obchodu, Jabloňová 1351, Zvolen
 SOŠ podnikania, Sasinkova 45, Žilina
 SOŠ Jána Bocatia, Bocatiova 1, Košice

Duálne študovať s Lidlom môžeš v dvoch študijných odboroch: obchodný pracovník a pracovník marketingu. Na teoretickej príprave žiakov, ktorá sa realizuje na pôde školy, sa vo forme odborných prednášok podieľajú aj skúsení zamestnanci Lidla. Praktická časť štúdia bude prebiehať priamo na predajniach v nasledujúcich mestách: Bratislava, Trnava, Nitra, Trenčín, Zvolen, Banská Bystrica, Žilina a Košice. Po úspešnom ukončení štúdia je pre Teba pripravená garancia pracovnej pozície na dobu neurčitú. Ďalšou motivačnou zložkou programu je finančné štipendium. Jeho výška závisí od Tvojho prospechu, môže však dosiahnuť až 500 € za rok. Spolu s finančným ohodnotením (2,50 € / hod. ) a stravnými lístkami (3,80 € / deň) si vďaka Lidlu môžeš za rok prilepšiť o viac ako 2000 €!

Lidl ako zamestnávateľ

Lidl je významným zamestnávateľom v oblasti obchodu a služieb, pracovné pozície ponúka vo všetkých regiónoch Slovenska. Diskontný reťazec má na Slovensku 127 maloobchodných predajní, 3 logistické centrá a centrálu, v ktorých spolu pracuje viac ako 3800 ľudí. Reťazcu sa dlhodobo darí vytvárať nové pracovné miesta, pričom väčšina z nich vzniká nezávisle od expanzie. V roku 2016 ich bolo viac ako 200.

V rámci stratégie podpory vzdelávacieho procesu kandidátov má Lidl pre vysokoškolských študentov a čerstvých absolventov pripravené programy „Studentship“ a „Lidlship“. Obchodný reťazec tiež aktívne spolupracuje s najväčšou medzinárodnou študentmi riadenou organizáciou na svete – AIESEC.

Lidl je zároveň jedným z najlepších slovenských i európskych zamestnávateľov – ako štvrtá firma v histórií a vôbec prvá z oblasti maloobchodu získal titul „Top Employer Slovakia“ a „Top Employer Europe“. Od októbra 2016 zvýšil Lidl mzdy zamestnancov predajní a skladov v priemere o 25%, nástupné platy pre tieto pozície narástli dokonca až o 28%.

Vždy aktuálne a zaujímavé informácie o spoločnosti Lidl Slovenská republika nájdete na sociálnych sieťach.

Facebook: https://www.facebook.com/lidlslovensko

Instagram: https://instagram.com/lidlsk/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC5oGq-pQRauK3TFdDa0ZPAQ

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/lidl-slovenská-republika-v-o-s-

Kategórie: Podporujeme

IBM a Visa urobia vďaka platforme Watson z áut a spotrebičov s internetom potenciálne predajné miesta

21. marec 2017

Bratislava, 21. marca 2017 – Spoločnosti IBM a Visa oznámili, že spolupracujú na zavedení bezpečných platieb prostredníctvom zariadení pripojených k internetu vecí (IoT). Ide vôbec o prvú spoluprácu takéhoto charakteru, vďaka ktorej sa budú môcť vytvoriť predajné miesta všade tam, kde možno platiť platobnou kartou Visa.
 

Platobné služby Visa využívajú viac ako tri miliardy ľudí po celom svete. Spojením platobných služieb s kognitívnymi schopnosťami platformy Watson IoT získajú predajcovia možnosť pripojiť sa k miliardám zariadení, senzorov a systémov naprieč všetkými svetadielmi, a budú môcť z nich využiť všetky užitočné informácie. Už dnes túto platformu využíva vyše 6 000 klientov spoločnosti IBM a počty pripojených zariadení sa pohybujú v rádoch miliónov.
 

IBM a Visa majú spoločnú víziu: umožniť platby prostredníctvom akéhokoľvek zariadenia, či už ide o hodinky, prsteň, domáci spotrebič alebo auto. Vďaka ich spolupráci môžu firmy zaviesť bezpečné platby pre celé produktové rady. Poslúži im pritom nová bezpečnostná technológia Visa Token Service, ktorá nahrádza citlivé údaje na platobných kartách jedinečným digitálnym identifikátorom, prostredníctvom platformy Watson IoT. Podľa najnovších odhadov bude do roku 2020 k internetu pripojených až 20 miliárd zariadení po celom svete. IBM a Visa by mohli sprostredkovávať predaj a platby na veľkej časti z nich.
 

“Internet vecí doslova mení svet okolo nás. Nielenže pomáha firmám dosahovať predtým nepredstaviteľnú úroveň efektivity, ale tiež dokáže napríklad zabezpečiť, aby nás práčka včas informovala o tom, že potrebuje prací prášok. Kombinácia najvyspelejších IoT technológií na trhu od spoločnosti IBM, s Visa platbami prináša ďalší míľnik pre celosvetový obchod. Platbu bude možné vykonať na akomkoľvek zariadení pripojenom k internetu,” hovorí Harriet Green, generálna manažérka divízie IBM Watson IoT.
 

Viac informácií k téme nájdete na : https://www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/51566.wss

Video k téme nájdete na: https://www.youtube.com/watch?v=I5nVK-H7Khk

Obrázky k téme nájdete na : http://www-03.ibm.com/press/us/en/photos.wss?topic=495

O IBM
Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje svojim klientom vo vyše 170 krajinách sveta široké portfólio inovatívnych produktov a služieb v oblasti informačných technológií. Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.

Organizačnou zložkou IBM Slovensko je aj Klientské inovačné centrum, ktoré sa zameriava na poskytovanie IT služieb a podporné činnosti pri realizácii IT projektov. Je zároveň súčasťou globálnej siete klientských inovačných centier IBM. Spoločnosť IBM Slovensko dodáva svojim zákazníkom integrované, flexibilné a efektívne riešenia, ktoré ponúka prostredníctvom širokej siete predajcov, ako aj obchodných partnerov.

 

Kategórie: Podporujeme

Vzdelávanie sme posunuli do digitálneho veku

21. marec 2017

Banská Bystrica 21.3.2017 – Firma ako učebná pomôcka, pomocou ktorej si môžu študenti vyskúšať podnikanie na vlastnej koži. Umožňuje im to aplikácia SIMBIZ, ktorú nielen pre potreby Univerzity Mateja Bela vytvorili odborníci spoločnosti SOFTIP. Slúži ako moderný nástroj výučby ekonomickej teórie pomocou simulácie reálnych javov.

„Dnešná generácia má k technológiám často bližší vzťah ako ku klasickým knihám. Som preto veľmi rád, že máme k dispozícii vzdelávaciu aplikáciu, ktorá hravou a modernou formou umožní lepšie pochopiť fungovanie firmy, veličiny a faktory, ktoré s reálnym podnikaním súvisia,“ povedal doc. Ing. Vladimír Úradníček, Ph. D., prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Budúci manažéri či majitelia podnikov sú v aplikácii schopní hodnotiť aktuálny stav, zvoliť si stratégiu v snahe dosiahnuť určené hospodárske ciele a následne vyhodnotiť, či prijaté rozhodnutia boli efektívne. Vidia príčiny neúspechov, ale aj úspechov a dokážu modelovať budúce správanie sa nielen vlastného podniku, ale aj konkurencie a trhu. Výučba ekonomickej teórie tak dostala úplne iný rozmer – z memorovania faktov a teoretických poučiek prechádza k praktickému riešeniu a modelovaniu reality, ktorá panuje na vybranom trhu v konkrétne definovanej firme / organizácii. Umožňuje študentom vytvárať scenáre a ich riešenia tak, ako je bežné v podnikateľskej praxi.

„Dnes už musia aplikácie spĺňať viaceré dôležité štandardy. Predovšetkým musia byť používateľsky prívetivé s prehľadným rozhraním a v responzívnom dizajne, aby korektne fungovali aj na mobilných zariadeniach. SOFTIP tieto výzvy zvládol a vytvoril riešenie, ktoré nájde svoje uplatnenie nielen na UMB, ale aj na ďalších univerzitách a vysokých školách,“ dodal doc. Ing. Ján Hudec, CSc. z Katedry kvantitatívnych metód a informačných systémov Ekonomickej fakulty UMB.

Spoločnosť SOFTIP, ako slovenská jednotka na trhu podnikových informačných systémov, už viac ako 25 rokov prináša inovatívne komplexné IT riešenia, ktoré pomáhajú lepšie riadiť tisícky firiem a organizácií všetkých veľkostí. Viac informácií na www.softip.sk.

O spoločnosti SOFTIP

SOFTIP je jedným z najvýznamnejších poskytovateľov IT produktov a služieb na Slovensku. Má 25 rokov skúseností, stará sa o viac ako 6 300 zákazníkov a je najväčším slovenským výrobcom podnikových informačných systémov. Jeho riešenia nájdete aj v Českej republike, Rakúsku, Poľsku, Veľkej Británii a ďalších európskych krajinách.

Spoločnosť má vybudovaný Integrovaný manažérsky systém (IMS), ktorý certifikovala renomovaná certifikačná spoločnosť TÜV SÜD Slovakia.

Kompetentnosť, spoľahlivosť a vysokú úroveň služieb si upevňuje vytváraním strategických partnerstiev s renomovanými nadnárodnými IT spoločnosťami.

SOFTIP je Microsoft GOLD Certified Partner. Už dvakrát bol ocenený titulom Microsoft Partner of the Year, ktorý je udeľovaný najlepším partnerom spoločnosti Microsoft v jednotlivých krajinách. Dôkazom využívania najvyspelejších technológií a kvality poskytovaných služieb a riešení je aj séria deviatich víťazstiev v súťaži Microsoft Industry Awards.

V roku 2007 SOFTIP uzatvoril partnerstvo aj s najväčším svetovým výrobcom podnikového softvéru, so spoločnosťou SAP. Dlhodobo je jej najlepším partnerom pre SAP Business One na Slovensku.

SOFTIP je členom IT Asociácie Slovenska.

Kategórie: Podporujeme

MPRV: Veterinári rozbehli po celom Slovensku rozsiahle kontroly brazílskeho mäsa

21. marec 2017

BRATISLAVA 21. marca -

Veterinári rozbehli po celom Slovensku rozsiahle kontroly brazílskeho mäsa

·         Cielené kontroly na zmonitorovanie živočíšnych produktov z Brazílie na slovenskom trhu

·         Maloobchody musia pozastaviť predaj brazílskeho mäsa až do vykonania laboratórnych vyšetrení

·         Cielené kontroly budú prebiehať na celom Slovensku neobmedzene až do odvolania

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) odštartovalo prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) veľké kontroly zamerané na všetky živočíšne produkty vyrobené v Brazílii predávané na Slovenku. Dôvodom je vážne podozrenie z veľkých podvodov na mäse dovážanom do Európskej únie, ktoré bolo spracované po záruke a napadnuté salmonelózou.

„Po zverejnení informácií o podvodoch s brazílskym mäsom začali naši veterinárni inšpektori okamžite konať. Potvrdzuje sa, že potraviny, ktoré precestovali tisícky kilometrov z tretích krajín môžu niesť vážne riziko. Na Slovensku máme kvalitné potraviny, ktorých výroba podlieha podrobným kontrolám v rámci celého procesu. Apelujem na slovenských spotrebiteľov, aby sledovali krajinu pôvodu nakupovaných potravín,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Predmetom cielených kontrol je zmonitorovanie, či sa na slovenskom trhu nachádzajú produkty živočíšneho pôvodu vyrobené v Brazílii a ich odber na laboratórne vyšetrenie. Maloobchody musia pozastaviť predaj brazílskeho mäsa až do vykonania laboratórnych vyšetrení. Cielené kontroly sa budú vykonávať až do odvolania.

Mäsový škandál v Brazílii nemá obdobu. Brazília je pritom najväčší svetový vývozca červeného mäsa a svoje mäsové výrobky, ako aj produkciu vyváža do 150 krajín sveta. Výsledkom dvojročnej akcie federálnej polície bolo obvinenie viac ako 100 ľudí z korupcie a brania úplatkov, pozastavenie prevádzky 21 mraziarenských závodov a obvinenie 33 skorumpovaných inšpektorov, ktorí povoľovali spracovanie mäsa po záruke a napadnuté salmonelózou. Domáci spracovatelia a vývozcovia roky predávali pokazené hovädzie a hydinové mäso, polícia okamžite uzavrela tri fabriky. Medzi obvinenými firmami je aj najväčší svetový vývozca hovädzieho mäsa spoločnosť JBS a popredný brazílsky producent hydinového mäsa BRF. Podľa polície používali výrobcovia kyseliny a ďalšie chemikálie, aby zamaskovali, že tovar je pokazený. V niektorých prípadoch dokonca karcinogénne prostriedky, do hydinového mäsa primiešavali kvôli zisku aj zemiaky, vodu či lepenku. Niektoré exportné dodávky vykazovali stopy salmonely.

Zuzana Peiger Ačjaková

Štátny radca |Odbor komunikácie a marketingu |Kancelária ministra

Kategórie: Podporujeme

Stránky