PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
SITA Slovenská tlačová agentúra a.s.
Aktualizácie: pred 16 min 52 s

BSK: Deň európskej spolupráce aj o extrémizme

pred 21 min 13 s

BRATISLAVA 26. septembra 2017 – Divadlo Aréna, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, sa dnes doobeda v rámci podujatia Deň európskej spolupráce stalo centrom diskusie na rozličné témy. Najviac však medzi žiakmi župných škôl zarezonovala téma extrémizmu.

“Je to téma, ktorá najviac zaujíma spoločnosť a zároveň je najnebezpečnejšia, lebo extrémizmom hrozí, že sa zruší demokracia, sloboda a zavedie totalita. Študenti mali veľa otázok a potvrdilo sa to, čo zažívame, keď robíme naše diskusie s Living Memory, diskusie o extrémizme, ktorých sme už urobili niekoľko desiatok. Ukazuje sa, že témy sú stále dokola tie isté , ktoré hovoria, že či je alebo nie je extrémizmus alternatívou a keď idete hlbšie a dáte slovo študentom, tak zistíte, že za vôľou podporovať extrémizmus je vždy nejaký typ obavy a strachu, a preto vlastne vedieme radšej diskusiu, ako by sme mali nechať narastať extrémizmus. Dôležité je, aby sa mohli pýtať slobodne čo chcú a myslím si, že keď sme ich neučili tomu, aby slobodne diskutovali o akejkoľvek otázke, tak sme výrazne posunuli ich schopnosť nakladať s extrémizmom. Lebo ak sa niečoho extrémisti boja, tak je to slobodná a otvorená diskusia,” povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Podujatie s názvom Deň európskej spolupráce bolo určené pre študentov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja a vedené bolo formou diskusie so zaujímavými hosťami, a to bratislavským županom Pavlom Frešom, spisovateľom Michalom Havranom a speváčkou Celeste Buckingham, ktorá dvojhodinovku plnú informácií, otázok a odpovedí odľahčila aj hudobným vystúpením. Diskutujúci hostia ako aj študenti sa vyjadrovali k téme „Spolupráca v rámci Európy“ či na tému „Spoluprácou proti extrémizmu“, ktorá zarezonovala najviac. Zároveň bolo cieľom podujatia aj predstavenie úspešných projektov spolupráce širokej verejnosti v Európe i v susediacich krajinách a zamerané bolo na propagáciu medzinárodnej spolupráce.

„Keďže Bratislavský samosprávny kraj je riadiacim orgánom programu spolupráce INTERACT a INTERACT ako taký koordinuje celoeurópsku iniciatívu Deň európskej spolupráce, tak aj my ako súčasť bratislavskej župy sme sa rozhodli organizovať lokálne podujatia priamo tu na Slovensku. A keďže otázka spolupráce začína byť v tejto dobe veľmi horúca téma aj v súvislosti s témou uzatvárania hraníc, prípadne s nárastom extrémizmu na Slovensku, tak tento rok sme sa rozhodli osloviť naše stredné školy a diskutovať s nimi v trošku uvoľnenejšej atmosfére o tom, akým spôsobom vstupuje extrémizmus do našich životov, ako môžeme proti nemu bojovať ,“ doplnila Petra Masácová, riaditeľka odboru INTERACT.

Celoeurópska iniciatíva Deň európskej spolupráce bola prvýkrát verejne prezentovaná v roku 2012 a ihneď si získala podporu európskych inštitúcií i programov územnej spolupráce. Iniciatívu Deň európskej spolupráce koordinuje program spolupráce INTERACT za podpory Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Európskeho výboru regiónov. Program spolupráce INTERACT, ktorého riadiacim orgánom je Bratislavský samosprávny kraj, poskytuje svoje služby programom Interreg vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, v Nórsku a vo Švajčiarsku v oblasti zvyšovania kvality riadenia programov, taktiež pomáha propagovať výsledky územnej spolupráce a zavádzať inovatívne nástroje v oblasti riadenia programov.

Kategórie: Podporujeme

MPRV: Ministri poľnohospodárstva EÚ mimoriadne rokovali o fipronilovej kauze

pred 36 min 36 s

BRATISLAVA 26. septembra -

Ministri poľnohospodárstva EÚ mimoriadne rokovali o fipronilovej kauze

Stovky podnikov zasiahnuté holandskou kauzou fipronilu, kontaminované milióny vajec a tony spracovaných vaječných produktovEurópska komisia navrhla úpravy Systému rýchleho varovaniaPriority Slovenska sú rýchlosť a kvalita informácií a spätná vysledovateľnosť surovínMinistri poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ) dnes rokovali na mimoriadnom samite o fipronilovej kauze vo vajíčkach a hydinovom mäse. Ministri podporili Európsku komisiu v jej snahe upraviť Systém rýchleho varovania potravín, aby sa zabránilo opakovaniu takýchto situácii. Zároveň sa však viacerí vyjadrili

V tejto kauze zlyhal nielen Systém rýchleho varovania, ale aj niektoré členské krajiny pri nahlasovaní nálezov. Zhodli sme sa s ostatnými ministrami i Európskou komisiou na potrebe zlepšenia komunikácie medzi členskými štátmi a komisiou. „Pre Slovensko je absolútna priorita rýchlosť, kvalita a detailnosť vymieňaných informácií. Len tak dokážeme našich občanov dostatočne chrániť pred krízami spôsobenými v iných členských štátoch EÚ. Nevyhnutný je tiež harmonizovaný prístup v oblasti testov a transparentnosť vymieňaných informácií,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Európska komisia tiež navrhla vytvorenie špeciálnych kontaktných bodov pre Rýchly systém varovania pre potraviny a krmivá (tzv. RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed) a Systém pre administratívu a spoluprácu (AAC – Administrative and Cooperation system) v každom členskom štáte. Zároveň informácie o podvodoch by mali byť zdieľané prostredníctvom Siete EÚ pre potravinové podvody. Viacero s návrhov EK už pritom Slovensko spĺňa, keďže disponuje jedným z najkvalitnejších kontrolných systémov potravín v EÚ.

„Požadujeme dôraz na spätnú vysledovateľnosť surovín, tak aby v prípade takýchto situácií bolo možné v maximálnej miere chrániť spotrebiteľa. Zároveň sme zástancom úradnej kontroly pri podávaní veterinárnych liečiv zvieratám. Poľská zástupkyňa napríklad uviedla, že mnohí poľskí farmári ich nakupujú cez internet, čo je u nás nepredstaviteľné a nepovolené. Takto predsa nie je možné preverovať účinnosť a nezávadnosť takýchto prípravkov,“ dodala Gabriela Matečná.

Vladimír Machalík

Riaditeľ odboru komunikácie a marketingu

Kategórie: Podporujeme

Partnerstvo medzi IBM a Vmware urýchľuje prechod firiem do cloudu

pred 44 min 15 s

BARCELONA 26. septembra 2017 – Spoločnosti IBM a VMware oznámili, že viac ako 1400 firiem na celom svete rozširuje svoje VMware prostredie na IBM Cloud. Vďaka tomuto partnerstvu môžu klienti ako Honeywell International a Vodafone využívať globálny dosah a služby platformy IBM Cloud, ako aj infraštruktúru a prevádzkovú stabilitu systému VMware Cloud.

V roku 2016 sa spoločnosti IBM a VMware rozhodli riešiť naliehavú výzvu , ktorá spočívala v rozšírení existujúcich pracovných procesov VMware zo systému zákaznína cloud bez toho, aby museli meniť operačné nástroje, štruktúru aplikácií alebo bezpečnostné pravidlá. V rámci rozšírenia softvéru Vmwa využiť umelú inteligenciu a analytiku IBM. Cloudové riešenia IBM sú pre VMware dostupné v rámci globálnej siete takmer 60 cloudových dátových centier v 19 krajinách.

„Partnerstvo IBM s VMware umožnilo viac ako 1400 spoločnostiam rýchlo a ľahko migrovať do cloudu, bezpečne rozšíriť a vylepšiť procesy a zároveň získať plný prístup k bohatej ponuke služieb IBM Cloudu. Patria sem najmä umelá inteligencia, dáta a analytika, IoT, bezservrové riešenia a ďalšie,“ hovorí Faiyaz Shahpurwala, generálny manažér pre IBM Cloud.

Stále viac zákazníkov, medzi ktorých patrí napríklad aj Divízia výkonných materiálov a technológií (PMT) spoločnosti Honeywell, preberá tieto riešenia a prechádza do cloudu. Spoločnosť Honeywell si IBM Cloud vybrala pre svoju platformu Open Virtual Engineering Platform (VEP), ktorá umožňuje používateľom vytvárať a testovať inžinierske procesy vo vysoko spoľahlivom a vysoko bezpečnom prostredí cloudu.

Prechodom na IBM Cloud spoločnosť transformovala svoje prostredie VMware bez problémov a teraz môže plne využívať nástroje, technológie a operačné procesy, ktoré cloud ponúka. Spoločnosť Vodafone v rámci novej dohody s IBM oznámila medzinárodnú službu, ktorá umožňuje spoločnostiam presuny Vmware procesov bežiacich v súkromnom cloude od Vodafonu do a z IBM Cloudu.

O IBM
Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje svojim klientom vo vyše 170 krajinách sveta široké portfólio inovatívnych produktov a služieb v oblasti informačných technológií. Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s. r. o. bola založená 7. decembra 1992. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.

Organizačnou zložkou IBM Slovensko je aj Klientské inovačné centrum, ktoré sa zameriava na poskytovanie IT služieb a podporné činnosti pri realizácii IT projektov. Je zároveň súčasťou globálnej siete klientskych inovačných centier IBM. Spoločnosť IBM Slovensko dodáva svojim zákazníkom integrované, flexibilné a efektívne riešenia, ktoré ponúka prostredníctvom širokej siete predajcov, ako aj obchodných partnerov.

Kategórie: Podporujeme

Romanca Darujem ti úsvit

pred 57 min 28 s

BRATISLAVA 26. septembra 2017 – Obľúbená autorka historických romancí Mary Baloghová opäť napísala úžasnú romancu, v ktorej sa prenesiete do minulosti medzi grófov, markízov a šľachtičné. Slovenské čitateľky si už zamilovali jej predchádzajúce knihy ako Sobáš z rozumu, Jedna noc lásky, Šteklivé tajomstvá, Vášeň ako liek, či Láska bez citu.
Teraz je tu ďalšia regentská romanca Darujem ti úsvit.

Dcéra francúzskeho grófa Jeanne Morrisettová sa prvý raz stretla s Robertom Blakom, nemanželským synom anglického markíza, keď mala pätnásť a on sedemnásť. Zaľúbili sa do seba, no jeho pôvod ich láske nežičil.

Keď sa o jedenásť rokov opäť stretnú, on je kapitánom britskej armády a ona sa stala vdovou Joanou da Fonte po portugalskom markízovi. Francúzsko a Anglicko medzi sebou zvádzajú neľútostnú vojnu a Portugalsku hrozí invázia napoleonských vojsk.

Joana aj Robert, obaja mladí ľudia sú vtiahnutí do víru intríg ako špióni. Pracujú na nebezpečnej misii, ktorá je životne dôležitá pre úspech spojeneckých vojsk.
No iba Joana vie, že stoja na rovnakej strane.
Očarujúca kráska a odvážny dôstojník zahoria k sebe vášňou, ktorá zatieni nebezpečenstvo a hrôzy vojny. Podarí sa však ich láske tentoraz zvíťaziť nad nepriazňou osudu?

„Jedna z najlepších jej romancí.“
New York Times

Začítajte sa do novinky Darujem ti úsvit:

1
Anglicko 1799

ZÁBAVA V HADDINGTON HALLE V SUSSEXE, vidieckom sídle markíza z Quesnay, bola v plnom prúde. Z otvorených okien salónu sa ozývala hudba a veselá vrava. Nebol to ples, skôr tanečná zábava na počesť dvoch markízových hostí, ktorí prišli rozšíriť rady miestnej šľachty.
Nie, nebol to ples, no mladík, čo sedel sám vonku na lavičke pri veľkej mramorovej fontáne pod terasou, veľmi túžil byť medzi hosťami. Kiežby mohol zmeniť osud a ocitnúť sa na tanečnom parkete s ňou, mladučkou tmavovlasou, tmavookou dcérou otcovho priateľa. Stačilo by mu na ňu aspoň hľadieť, prehodiť s ňou zopár slov, priniesť jej pohár limonády. Kiežby… Ako zvyčajne, túžil po nemožnom. Mama mu často vravievala, že je nenapraviteľný rojko. A mala pravdu.
Zábavy sa nemohol zúčastniť z dvoch dôvodov. Ten prvý bol fakt, že mal iba sedemnásť rokov. Ten druhý dôvod však bol oveľa závažnejší. Bol totiž nemanželský syn markíza. Túto skutočnosť si nikdy veľmi neuvedomoval, zvláštny význam nadobudla až po nečakanej smrti matky pred pol druha rokom. V detstve a chlapčenstve sa mu videlo celkom prirodzené, že má otca, ktorý nežije s nimi, ale s inou manželkou vo veľkom dome, hoci okrem neho iné deti nemá. Otec ich často navštevoval a podporoval, no nikdy sa nestal súčasťou ich domova.
Až po matkinej smrti si začal naplno uvedomovať svoju situáciu. Mal vtedy iba pätnásť rokov, a odrazu stratil všetko, čo preňho predstavovalo istotu. Presťahoval sa k otcovi, no domov tam nenašiel. Vôbec sa tam necítil dobre. Markíza, otcova manželka, ho nemohla ani vystáť, čo mu pri každej príležitosti jasne dávala najavo. Väčšinu času ho ignorovala. Jeho postavenie v otcovom dome bolo nejasné. Nebol členom rodiny, nepatril však ani medzi služobníctvo.
Po smrti matky začal otec intenzívne premýšľať o synovej budúcnosti a chlapec si zrazu uvedomil, že nemanželský pôvod bude mať preňho neblahé dôsledky. Markíz totiž dospel k záveru, že pre syna bude najvhodnejšia vojenská kariéra. Rozhodol sa chlapcovi, keď dovŕši osemnásť rokov, kúpiť hodnosť dôstojníka v armáde. Samozrejme, nie v jazdeckom, ale pešom pluku. A určite nie v Kráľovskej garde, pretože tam boli hodnosti vyhradené výlučne pre synov aristokratov. Legitímnych, prirodzene. A hoci mal markíz jediného syna, bol nelegitímny.
„Vy nie ste na plese?“ ozval sa z tmy tichý hlas. Zdvihol hlavu a od prekvapenia takmer onemel. Priamo pred ním stál dôvod, pre ktorý tak veľmi túžil byť v salóne – Jeanne Morisettová, dcéra grófa de Levisse, rojalistu, ktorý ušiel z Francúzska počas vlády teroru a odvtedy žil v Anglicku.
Rozbúšilo sa mu srdce. Ešte nikdy nebol pri nej takto blízko, ešte nikdy sa ňou nezhováral. Mykol plecom. „Nechcelo sa mi,“ odpovedal. „Veď to ani nie je ples, len vidiecka zábava.“
Sadla si vedľa neho. V ľahkých svetlých šatách, ktorých farbu v tme nedokázal rozoznať, pôsobila útlo a krehko. Tvár jej lemovalo nespočetné množstvo drobných kučier a veľké oči sa jej v mesačnom svite ligotali. „Ach, tak veľmi by som tam chcela byť,“ prehovorila zasnene. „Dúfala som, že mi to dovolia, ale ocko nesúhlasil. Vraj som primladá na tanec s džentlmenmi. Mať pätnásť rokov je strašná otrava, však?“
To znamená, že vôbec nebola vnútri s hosťami. Trápil sa zbytočne. Opäť mykol plecom.
„Som trochu starší,“ spresnil. „Mám už sedemnásť.“
Vzdychla si. „Keď ja dovŕšim sedemnásť, každý večer budem tancovať, chodiť do spoločnosti, do divadla a na plesy. A keď dospejem, budem si robiť, čo sa mi zachce.“
V tvári mala živý, oduševnený výraz. V živote nevidel krajšie dievča. Celý týždeň si nedal ujsť jedinú príležitosť, aby ju aspoň na okamih zahliadol. Pôsobila ako malý žiarivý drahokam, krásny na pohľad a príjemný na snívanie, jemu však celkom nedostupný.
„Ocko vravel, že keď to bude bezpečné, vrátime sa do Francúzska,“ vzdychla si. „Zdá sa, že vďaka Napoleonovi Bonapartovi sa situácia upokojuje. Vraj ak to takto pôjde ďalej, možno sa budeme môcť vrátiť, nemá zmysel dúfať v návrat kráľa.“
„Takže tancovať budete vo Francúzsku,“ poznamenal.
„Možno.“ V očiach mala zasnený výraz. „Radšej by som zostala v Londýne. Anglicko poznám lepšie ako Francúzsko. Radšej by som žila tu. Dokonca lepšie hovorím po anglicky ako po francúzsky.“
Napriek tomuto konštatovaniu mala slabý francúzsky prízvuk, čo jej ešte pridávalo na príťažlivosti.
„Ste synom markíza, však?“ vyzvedala sa. „Ale nenosíte jeho meno.“
„Volám sa po matke,“ vysvetlil. „Zomrela predminulú zimu.“
„Ach, to ma mrzí. Aj mne mama zomrela, keď som bola ešte malá. Odkedy sa pamätám, vždy som žila iba s ockom. Ako sa voláte?“
„Robert,“ predstavil sa.
„Robert,“ meno vyslovila s francúzskym prízvukom, potom sa naňho usmiala a zopakovala ho s anglickou výslovnosťou. „Robert, zatancujte si so mnou. Viete tancovať?“
„Matka ma naučila,“ odpovedal. „Tu vonku? Tu predsa nemôžeme tancovať!“
„Prečo nie?“ zvolala, vyskočila na rovné nohy a natiahla k nemu útlu ruku. „Hudba hrá dosť hlasno.“
„Poraníte si nohy na ostrých kameňoch,“ namietol, a keď ho viedla na terasu, ustarostene si obzeral jej tenké hodvábne črievičky.
Zasmiala sa. „Nevyhovárajte sa, Robert. Veď tvrdíte, že matka vás naučila tancovať. Alebo máte obidve nohy ľavé?“ doberala si ho.
„Vôbec nie,“ ohradil sa rozhorčene. „Ak si to želáte, zatancujeme si.“
„To neznie veľmi nadšene,“ konštatovala. „Mali by ste vyskakovať od radosti, že si so mnou môžete zatancovať, Robert. Mali by ste sa tváriť, že je to jediná vec na svete, po ktorej túžite. No nič. Tak si teda zatancujme.“
S dievčatami mal iba málo skúseností. Je síce pravda, že Mollie Lumsdenová, jedna z otcových slúžok, sa mu často plietla do cesty, a keď mu ráno ustielala posteľ, vyzývavo sa ponad ňu naťahovala. Ale tiež je pravda, že keď sa jediný raz pokúsil ukradnúť jej bozk, odbila ho s tým, že jej priazeň si musí zaslúžiť. Lenže medzi bucľatou Mollie a Jeanne Morisettovou bol priepastný rozdiel.
Na terase zaliatej mesačným svitom tancovali menuet. Mlčky sa sústredili na hudbu a kroky, hoci chlapcovu pozornosť priťahovalo aj niečo iné. Ukradomky si obzeral štíhlu postavu dievčaťa, s ktorým tancoval. Ruku mala teplú, útlu a jemnú. Pomyslel si, že v živote sa mu už nemôže prihodiť nič krajšie ako tento okamih.
„Ste veľmi vysoký,“ ozvala sa, keď hudba dohrala.
Mal vyše stoosemdesiat centimetrov. Žiaľ, rástol iba do výšky. Povedať, že je štíhly, by bolo príliš lichotivé. Neznášal svoj obraz v zrkadle. Túžil byť urastený, mužný a príťažlivý, hoci pochyboval, že raz bude z neho niečo iné ako nevzhľadný dlháň.
„A máte krásne plavé vlasy,“ pokračovala. „Už celý týždeň obdivujem, ako nádherne sa vám vlnia. Aj ja by som chcela také.“ Veselo sa zasmiala. „Som rada, že si ich nestriháte. Bola by to večná škoda.“
Bol ako omámený. Stále ju držal za drobnú, jemnú ruku.
„Mala by som byť vo svojej izbe,“ poznamenala. „Ocko by mi dal, keby zistil, že som vonku.“
„So mnou ste predsa v bezpečí,“ namietol. „Ochránim vás.“
Spopod mihalníc sa naňho šibalsky pozrela.
„Ak chcete, môžete ma pobozkať,“ vyzvala ho.
Prekvapene na ňu vyvalil oči. Jeanne Morisettová mu chce dať zadarmo to, čo mu Mollie odmietla? Ako by ju mohol pobozkať? Veď vôbec netuší, ako sa to robí.
„Ak nechcete, vrátim sa dnu,“ nečakala na odpoveď. „Určite máte strach.“
Áno, mal strach. Bol na smrť vydesený. „Samozrejme, že sa nebojím,“ vyhlásil sebavedome. Objal ju okolo štíhleho pása, sklonil hlavu a pobozkal na pery tak, ako vždy bozkával matku na líce – krátko, s hlasným cmuknutím.
Pocítil hebkosť jej tela a závan jemnej vône. Objala ho okolo krku, palcami sa mu dotkla zátylku. Spýtavo naňho upierala tmavé oči. Prehltol a vzápätí si uvedomil, že poskočenie ohryzku prezrádza, aký je nervózny.
„Samozrejme, že chcem.“ Opäť sklonil hlavu, ústami sa jej dotkol pier a niekoľko slastných okamihov ich tam podržal. S úžasom zisťoval, aký nepoznaný účinok to má na jeho telo. Zrazu sa mu ťažko dýchalo, zaliala ho horúčava a v slabinách pocítil napätie. Zdvihol hlavu.
„Och, Robert,“ povzdychla si. „Neviete si predstaviť, aké otravné je mať pätnásť rokov. Alebo áno? Pamätáte si ešte, aké to bolo? Vlastne u chlapca je to celkom iné. Očakávajú, že sa budem správať ako dieťa, lenže ja už nie som dieťa. A musím byť rozvážna a zdržanlivá, tváriť sa, že ma nesmierne teší spoločnosť vášho otca a matky – vlastne nie, markíza nie je vaša matka, však? – a ocka. Súčasne mi zakazujú spoločnosť mladých ľudí, ktorí sa práve teraz zabávajú a tancujú v salóne. Ako to tu vydržím ešte ďalší týždeň?“
Túžil zvesiť z oblohy zopár hviezd a položiť jej ich k nohám. Túžil, aby hudba hrala celý týždeň, aby s ňou mohol tancovať, aby ju mohol bozkávať, aby ju mohol zabávať počas nudnej návštevy na vidieku.

Kategórie: Podporujeme

Mäso – Vtedy na východe

pred 58 min 25 s

BRATISLAVA 26. septembra 2017 – „Časť týchto príbehov sa naozaj odohrala, ale inak. Postavy sú vymyslené. Ak ste sa v niektorej predsa spoznali, majte rozum a nepriznávajte to. Ľudia nemusia vedieť, aká ste sviňa.“
Týmito slovami sa začína novinka Mäso – Vtedy na východe od televízneho reportéra Arpáda Soltésza.
Je koniec zlatých deväťdesiatych rokov. Divoký východ Slovenska.
Po voľbách, Mečiar skončil, Lexa je na úteku, siskári horúčkovito skartujú spisy aj svedkov. Robo Holub je dávno po smrti, Miki Černák sedí v base, Žaluďa práve zastrelili.

Miki Miko, policajt s metódami gangstra, a Pali Schlesinger, novinár bez pudu sebazáchovy, sa pokúšajú robiť svoju prácu. Hľadajú pravdu. Alebo aspoň takú jej verziu, ktorá by sa dala dokázať pred súdom. Proti sebe majú tri najväčšie zločinecké skupiny svojej doby – políciu, justíciu a tajnú službu. Občas aj mafiu, ale tá aspoň hrá podľa pravidiel. Väčšinou neuspejú, no vedia, že sú vo vojne, ktorá sa nedá vyhrať, len bojovať. Vždy to brali profesionálne. Až doteraz. S Nikou sa to stalo osobným.

Nika. Sedemnásťročná stopárka, ktorú uniesli, znásilnili a plánovali predať do Kosova. Na prostitúciu alebo na orgány, čokoľvek si zákazník praje. Nastúpila do nesprávneho auta. Chyba, za aké sa platí životom. Miko so Schlesingerom vedia, že to nemôže dopadnúť dobre. Nevadí. Musia zariadiť, aby to nedopadlo zle pre Niku. Zatiaľ ju ukrývajú na konci sveta.
Ultima Thule. Luxusný hotel pri ukrajinskej hranici, na konci cesty v lese plnom mŕtvol. Okrem majiteľov a personálu v ňom nebýva nikto. Miešajú v ňom tie najchutnejšie drinky, najúčinnejšie jedy a najsilnejšie výbušniny.

Ak po vás ide mafia a zákon na vás kašle, v Ultima Thule ste vítaní. Ak vás uznajú hodným, Igor vám namieša Hemingwayov kokteil – Smrť popoludní – a porozpráva vám pár divokých historiek. Väčšina tých príbehov sa stala. Aj ten, ktorý držíte v ruke. Trocha inak. Možno niekomu inému. Na inom mieste. Ale sú pravdivé, hoci Igor by ich určite nechcel opakovať pod prísahou. Lebo vedieť nie je to isté, ako vedieť dokázať.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-maso-vtedy-na-vychode-arpad-soltesz

Mäso – Vtedy na východe je drsný a výstižný román, ako to to koncom 90.rokov na východe naozaj bolo. Efektný štýl písania, nárečia, štipľavé dialógy, naturalizmus…to všetko prispieva k autenticite tejto novinky. Plnokrvné a živé postavy, ktoré vám rýchlo prejdú pod kožu. K tomu občas nejaké anekdoty a historky, ktoré zabávajú a skvele zapadajú do drsného príbehu.

Začítajte sa do novinky Mäso – Vtedy na východe:

DNES NA VÝCHODE

Najvyšší trest

Sudca Kešeľa má fixné rituály. Neznáša zmeny. Nenávidí prekvapenia. Kávu si dáva presne päť minút po príchode do pracovne. S dvoma cukrami, mliekom a balíkom novín. Kávu starostlivo zamieša, vypije na jediný dúšok, vezme noviny pod pazuchu a ide tam, kam na rozdiel od pešej zóny ani on nechodí na rangeroveri.

Kým mieša kávu, prezerá si titulné strany. Lokálny bulvár vyzerá sľubne. Košický boss pred súdom! Kto sa bojí výpovede Veľkého Sašu? Nikto. Alexander Ferko vie, že dostane doživotie. Ale lepšie žiť v base ako nežiť vôbec. Stále je šanca, že ho raz pustia. Nepovie nič. Kto tým pisálkom hovorí všetky sprostosti, čo dokážu popísať?

Zaplavia migranti aj Slovensko? Maďari už stavajú plot! – Pri Humennom spadlo ďalšie ukrajinské ultraľahké lietadlo – Svetové hviezdy erotického priemyslu v Košiciach! Romana De Ville vystúpi v live show na erotickom veľtrhu

Fuj, to akože budú trtkať pred obecenstvom? Sudca si prejde prstom po nose, zatne prsty na nohách. Vezme plátok a ide na pešiu zónu.

Dáva pozor, aby mu zasa nepadol mobil do misy. Položí ho na držiak s papierom. Sadne si, otvorí noviny, pozerá na Romanu De Ville. Tvár je mu povedomá. Určite z internetu. Bradavky má prekryté ružovými hviezdičkami. Škrabáci vydrbaní, slušných ľudí vláčia bahnom, ale ku kurvám sú ohľaduplní, pomyslí si. Zatlačí, prudko sa vznesie nad misu a vyletí z kabínky aj s dverami. Na prekvapeného sudcu padne stena. Alebo on na stenu. To som ja…? preletí mu hlavou najprv udivená myšlienka a vzápätí masívna porcelánová črepina.

„Bomba v hajzli? Ale hovno!“

„To tiež. Všade. Skoro na každom kúsku Kešeľu.“

„To akože normálne mu dali bombu do misy?“

„Pod misu. Technici zatiaľ nemajú iné vysvetlenie. Musím končiť, zvoní mi druhý mobil. Odo mňa to nemáš.“

„Večer káva?“

„Káva.“

Miki Miko sedáva chrbtom k stene. Aby videl vchod. Schlesinger zase zostal s nekrytým chrbtom. Nevadí. Za tie dve desaťročia, čo stihol naštvať bezmála každého mafiána, siskára, politika, tunelára, finančníka aj developera, sa síce tiež stal paranoidným, no Miki oproti je spoľahlivejšou ochranou ako múr za chrbtom.

„Vitaj.“

„Čau!“

Schlesinger dusí cigaretu v masívnom sklenenom popolníku, ktorý musí pamätať minimálne súdruha Jakeša, ak nie Husáka. Je v ňom hlboká prasklina. Radšej veľmi netlačí. V espresse U Patkaňa je lepšie netlačiť na nič. Niečo by sa mohlo rozbiť. Alebo zlomiť. Popolník. Stolička. Sánka. Kým dosadne na rozheganú stoličku, v ústach má ďalšiu camelku. Ani Mikovo školené oko nepostrehlo, kedy ju vytiahol a zapálil. Zrejme tam horela, už keď dusil prvú.

„Toto by ťa určite zabilo. Ale nestihne,“ nahrá Miko na rituálny smeč a vezme si jednu cigaretu. Odpáli si od Schlesingerovej.

„Nestihne, lebo keď ty zomrieš na rakovinu pľúc, do týždňa ma dajú dole,“ prichádza nacvičená odpoveď.

„Na druhý deň, Pali. Ty si vždy vedel, ako si narobiť kamošov. Ale napísať sudcovi, ktorého odpálili bombou na hajzli, výpočet minulých prúserov namiesto nekrológu, to je aj na teba dosť cez čiaru. Toto ti v redakcii jak mohli pustiť?“

„Furt nás žaloval,“ mykne redaktor plecom a hlboko nasaje dym. „Vieme, ktorý z tých prúserov ho nakoniec dostal?“

„Nevieme. Na rozdiel od teba, pán redaktor, bol pán sudca v kolektíve obľúbený. Keď zobral, vždy aj vybavil. Aj sa vždy pekne podelil. Choval sa jak debil, ale veľmi užitočný debil. Všetci ho ľúbili. Kolegovia, advokáti, živáni. Fakt všetci.“

„Fízli?“

„Koho serú fízli?“

„Tiež pravda. Tak ale zasa na súd s bombou, to neni len tak. Kto sa tam mohol dostať?“

„Upratovačky, súdni úradníci, prokurátori, advokáti, údržbári, zapisovateľky, siskári… asi aj niektoré novinárky. Hocikto. Je to súd, nie trezor národnej banky.“

„Takže tma?“

„Tma. Zatiaľ.“

Kategórie: Podporujeme

Platná technická kontrola chýba množstvu áut

pred 59 min 48 s

BRATISLAVA 26. septembra 2017 – Chýbajúca technická či emisná kontrola zostáva naďalej na Slovensku problémom. Súčasná sieť staníc STK by pritom kapacitne bez problémov pokryla potreby všetkých motoristov.

Štatistiky ministerstva dopravy dokladujú, že platnú technickú kontrolu v súčasnosti nemá 130 tisíc áut. „Pre ilustráciu, hovoríme o 10 percentách z celkovej kapacity kontrol staníc v rámci siete STK, ktorú v súčasnosti na Slovensku máme. Vyťaženosť staníc bola podľa posledných údajov z roku 2016 na úrovni len 49 %,“ spresňuje podpredseda Národnej asociácie STK (NA STK) Peter Panis.

ZNIŽOVANIE POKÚT ODBORNÍCI VÍTAJÚŠtát ešte v roku 2016 spustil takzvaný Jednotný informačný systém v cestnej doprave, ktorý má upozorniť motoristov na blížiaci sa termín, kedy končí platnosť niektorej z kontrol automobilu. „Nevýhodou je nutnosť registrácie, bez ktorej vám žiadna notifikácia nepríde. Službu odporúčame využiť hlavne zábudlivcom, aby sa vyhli následným pokutám a mysleli na návštevu stanice technickej kontroly vopred,“ dodáva zástupca NA STK P. Panis.

Národná asociácia STK hodnotí pozitívne aktuálny trend, ktorý nastolilo ministerstvo dopravy – znižovanie výšky sankcií za chýbajúcu platnú technickú či emisnú kontrolu.

LIBERALIZÁCIA STK AKO HROZBA PRE SLOVENSKÉ CESTYVýrazným rizikom z pohľadu bezpečnosti cestnej premávky je aktuálne pripravovaná deregulácia siete staníc STK. Ministerstvo dopravy pritom ignoruje názory expertov a skúsenosti zo zahraničia. V susednej Českej republike sa poslanci s liberalizáciou nestotožnili a schválili novelu zákona so zachovaním regulovanej siete. Zavážil najmä príklad z Poľska, kde po liberalizácii vzniklo 4 800 staníc a štátu sa teraz nedarí dostať situáciu pod kontrolu.

NA STK má dlhodobo záujem byť konštruktívnym partnerom pre štátnu a verejnú správu, aby technické a emisné kontroly skutočne napĺňali svoj účel. Zástupcovia asociácie preto predstavili vlastnú sériu riešení, pričom pri rozširovaní siete staníc STK navrhujú sa inšpirovať predovšetkým českým modelom.

Kategórie: Podporujeme

Jiří Macháček exceluje v ďalšom filme režisére Hřebejka

pred 1 hod 1 min

BRATISLAVA 26. septembra 2017 – DEZERTÉR, v poradí druhý film z trilógie Záhradníctvo režiséra Jana Hřebejka a scenáristu Petra Jarchovského, rozpráva príbeh mužov, ktorí nasadzovali životy v boji za slobodu. Prežili vlastnú smrť, aby znovu čelili strate nádejí, v ktoré verili, a ku ktorým sa utiekali. Každý z nich sa snaží znovu nájsť domov. DEZERTÉR je tragikomický dramatický príklad ťažko skúšanej lásky – manželskej, súrodeneckej i rodičovskej.

Hlavnú postavu stvárňuje vynikajúci Jiří Macháček : „Otto je pracovitý a podnikavý, vnútri však veľmi krehký človek, nepoužiteľný životný optimista, ktorý by si, hoci niekoľkokrát zlomený osudom, nikdy nepriznal svoj vlastný pád alebo prehru. Je to postava, ktorá prechádza niekoľkými rôznymi životnými etapami a zažije niekoľko fatálnych zvratov. Po prvom prečítaní scenára som sa musel pýtať, či aj v tejto scéne je to stále ten istá postava, ako v predchádzajúcich scénach. Pre herca je však takáto rola veľmi vďačná. Obtiažnosť jej stvárnenia je potom spojená hlavne s tým, aby človek dokázal všetky tie odlišnosti a rozdiely prepojiť a nepremárniť.

Táto kapitola rodinnej kroniky ZÁHRADNÍCTVO sa odohráva na pozadí prevratných udalostí v rokoch 1947 až 1953. Ústrednou postavou je majiteľ noblesného kaderníckeho salónu Valentino v centre Prahy Otto Bock (Jiří Macháček) a jeho rodina, ktorú takmer celú zamestnáva. Podnik je zmyslom a naplnením jeho života, vracia sa tam po všetkých útrapách vojny ako uznávaný šéf so svojou manželkou Elou (Gabriela Míčová), a jej sestrami Bedriškou (Klára Melíšková) a Vilmou (Aňa Geislerová). Sestry spoločne prežili vojnu a nemeckú okupáciu a starali sa o svoje malé deti, zatiaľ čo ich manželia sedeli vo väzení za protinacistický odboj. Teraz všetci s ohromným úsilím realizujú svoj sen, lenže prichádza zlom v podobe komunistického februárového prevratu. Ottovu firmu vyvlastní štát a jemu sa druhýkrát v živote rozpadá svet. Tentokrát sú však dôsledky otrasu fatálne pre neho i pre celú rodinu …

Režisér Jan Hřebejk popisuje druhý diel trilógie ako drámu z prelomu rokov 1947 a 1948, kedy došlo k februárovému prevratu, Napriek neľahkej povojnovej dobe ani v tomto príbehu nechýba humor. Režisér dokonca tvrdí, že práve v Dezertérovi sa odohráva najvtipnejšia scéna z celej trilógie.

DEZERTÉR sa v slovenských kinách premieta od 28. septembra a vo vedľajších úlohách sa diváci môžu tešiť aj na naše herečky Zuzanu Mauréry a Zuzanu Konečnú.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=GMEK6SY9bYk

Kategórie: Podporujeme

Biano – v čom spočíva jedinečnosť tohto projektu?

pred 1 hod 2 min

BRATISLAVA 26. septembra 2017 – Hľadáte šikovného nákupného poradcu, ktorý by nebol ukecaný, ale šiel rovno k veci? Obráťte sa na Biano.sk – jedinečný projekt, ktorý spája všetko, čo potrebujete vedieť a vidieť pri rozhodovaní o zariadení vášho interiéru.

O ČOM JE BIANO?Biano spája rôzne oblasti a prvky interiérového dizajnu. Na jednom mieste nájdete inšpirácie, konkrétne návrhy aj samotné produkty, pretože Biano jedinečným spôsobom spája zákazníkov s eshopmi a profesionálmi, ktorí ponúkajú svoje služby a výrobky. A to je presne moment, ktorý oceníte pri každom zrealizovanom nákupe. Pre lepšiu orientáciu v množstve možností sú k dispozícii pokročilé filtre, ale o tých bude reč trochu neskôr.

KRÁTKA HISTÓRIA A PÔVOD PROJEKTUBiano ste doteraz možno neregistrovali, ale určite vám niečo hovoria značky ako Slevomat, Heureka, Glami alebo Bonami. Aká je medzi nimi spojitosť? Jedným slovom – Miton, česká investičná spoločnosť, ktorá (nie len) spomínané projekty zastrešuje. Biano rozbehla najskôr v domovskej krajine, kde sa jej od roku 2015 podarilo združiť viac ako 500 eshopov a 700 odborníkov z oblasti dizajnu a starostlivosti o interiér. Slovenská verzia je mladšia, funguje od jesene 2016, ale už aj Biano.sk sa môže pochváliť zaujímavými číslami – presvedčí aj vás výber viac ako 400 000 produktov od 140 eshopov? Len zo začiatku roku 2017 z Biana do partnerských eshopov odišlo viac ako 1 miliónov návštevníkov.

7 DÔVODOV PREČO KLIKNÚŤ NA BIANO.SK?Pretože Biano vás zaujme už na prvý pohľad. Čím?

Príjemný dizajn stránky: To je pravdepodobne prvý moment, ktorý si uvedomíte po kliknutí na Biano.sk. Jasný a zreteľný web bez zbytočných reklám a bannerov, to sa len tak nevidí. Na Biano ale máte všetko jasne dané, doslova čierne na bielom. Prehľadný a prívetivý dizajn webu bez optického smogu vás určite neodoženie, práve naopak.Jasné členenie produktov: Hneď na vrchu stránky nájdete prehľadne rozčlenené produkty do základných kategórií. Samozrejmosťou je nábytok či bytový textil, nechýba však ani kategória doplnkov pre deti či vybavenie pre dom a záhradu. Nám sa vyložene páčila kategória „Podľa miestnosti“, ponúkajúca veľmi praktické triedenie tovaru. To je vrchol pomyselnej koruny, ktorou sa môžete preklikať až k jadru veci.Pozornosť na výpredaje a akciové ceny: Špeciálnou kategóriou sú Výpredaje. Keďže Biano združuje produkty z viac ako 140 eshopov, získate vďaka nemu výborný prehľad o stave trhu s nábytkom a bytovými dekoráciami – nebudete musieť preklikávať desiatky eshopov a hľadať v ktorom sú práve najlepšie zľavy. Biano to spraví za vás.Pokročilý systém filtrovania: Ďalšia skvele zvládnutá vec. Vezmime si napríklad kuchynské linky – na Biano je ich viac ako 1000. Ako sa v tomto množstvo vyznať? Veľmi jednoducho! Filtrovanie na Biano umožňuje ich triedenie podľa výrobcu, obchodu, farby, dokonca aj dekoru, štýlu alebo vlastností (tichý dojazd, s ostrovčekom, horné, rohové, vitríny, drezové, atď.). Každá kategória, či sa jedná o textil, nábytok alebo elektrospotrebič, má na mieru šité filtre, ktorá vám maximálne uľahčia výber a orientáciu.Kontakty na široké portfólio odborníkov: Nájdete ich v sekcii Inšpirácia. Je tu celý rad architektov (stavebných, záhradných, dizajnérov), výrobcov, obchodov alebo štúdií (kúpeľnových či kuchynských). Súčasťou ich profilov sú aj konkrétne návrhy s bohatými fotografickým a textovým doplnením.Inšpirácie: V spomenutej sekcii nájdete množstvo obrazových inšpirácií – interiérov, v ktorých sú nezriedka použité aj produkty z ponuky Biano (napr. vane, stolíky, stoličky,atď.). Môžete ich tak vidieť z iného uhla a lepšie si ich dokážete predstaviť v priestore.Magazín: Je príjemným spestrením webu. Nájdete v ňom dobré rady a novinky zo sveta architektúry a dizajnu. Viete ako využiť obkladový kameň alebo ako ísť na rekonštrukciu kuchyne? Tieto a mnoho ďalších článkov si môžete prečítať v magazíne na Biano.sk.

Kategórie: Podporujeme

Divadlo Hybernia odštartovalo sezónu unikátnym československým projektom

pred 1 hod 20 min

PRAHA 26. septembra 2017 – Unikátny československý projekt IAGO odštartoval v pražskej Hybernii tohtoročnú divadelnú sezónu. Legendárny Iago Williama Shakespeara so svojim záporným charakterom rozpovie príbeh Othella z druhej strany. Režisér Janek Ledecký spolu s hosťujúcim režisérom Robertom Johansonom pripravili jedinečné prevedenie príbehu o nekonečnom intrigánovi a luhárovi, ktorý je aktuálny aj v dnešných časoch.

Koprodukčný projekt s divadlom Nová scéna prináša po roku z Bratislavy do Prahy celú scénu divadelnej drámy IAGO aj s niektorými hercami. Popri novom českom hereckom súbore sa predstavia aj obľúbení slovenskí interpreti Lukáš Adamec a Dominika Richterová. V atraktívnom svetovom príbehu, ktorý voľne nadväzuje na Shakespearovho Othella, je všetko, čo pozná asi každý divák. Jedna z najpopulárnejších tragédií najväčšieho dramatika svetovej literatúry sa stala symbolom lásky, diabolských intríg a chorobnej žiarlivosti zároveň. Tvorcovia hry sľubujú klasickú drámu, ktorú hudba prenesie do súčasnosti. „Ešte som nehral postavu, ktorú by som si takto užíval. Iago je od dôb Shakespeara absolútne najlepšie napísaný „zákerák“. Naviac má výhodu, že je napísaný tak, že je zábavný,“ povedal po premiére režisér muzikálu a zároveň predstaviteľ hlavnej roly Iaga Janek Ledecký.

Divadlo Hybernia patrí do holdingu ECO-Investment, a.s. „Investovanie do kultúry nie je z pohľadu obchodníka ziskový projekt. Ako skupina pôsobiaca v Čechách aj na Slovensku sa však snažíme pozerať na vzťah Slovákov a Čechov aj z iného hľadiska. A kultúra je presne to, čo nás spája a zbližuje. Som rád, že sme súčasťou tohto projektu. Verím, že IAGO si nájde svojich fanúšikov,“ uviedol k premiére muzikálu prezident spoločnosti Milan Fiľo.

Príbeh Iaga a Othella v hlavnej úlohe s Jankom Ledeckým si môžete pozrieť v divadle Hybernia, až do júna 2018.

Kategórie: Podporujeme

RTVS si pripomenie hereckú osobnosť Květu Fialovú

pred 2 hod 20 min

BRATISLAVA 26. septembra – RTVS so zármutkom prijala informáciu o úmrtí herečky Květy Fialovej a v tejto súvislosti mimoriadne upravila svoje televízne aj rozhlasové vysielanie.

Jej výraznú osobnosť si RTVS pripomenieme v relácii Anjeli strážni dnes od 20:10 na Dvojke a v publicistickom príspevku po 15:00 v Rádiu Regina.

Česť jej pamiatke!

Kategórie: Podporujeme

PELLEGRINI: Slovensko má Digitálnu koalíciu

pred 2 hod 45 min

BRATISLAVA 26. septembra -

Digitálna koalícia (DK), ktorej predsedom predstavenstva je vicepremiér Peter Pellegrini, spája partnerov zo štátneho, súkromného, neziskového a akademického sektora v úsilí pripraviť Slovákov všetkých vekových kategórií na prácu a život v nastupujúcej digitálnej ekonomike. Každý z 21 signatárov zakladajúceho Memoranda dnes predstavil svoje detailné ciele. Sú zamerané na zlepšovanie digitálnych zručností študentov a na zvyšovanie digitálnej gramotnosti zamestnancov, ale aj nezamestnaných či podnikateľov. Slovensko tak nadviazalo na celoeurópsku iniciatívu Digital Skills and Jobs Coalition. Predsedom výkonného výboru sa stal prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský.

http://digitalnakoalicia.sk

„Ak chceme byť v technologickom centre Európy, tak sa musíme dostatočne vopred a dobre pripraviť na digitálnu transformáciu, ktorá je pred nami. V opačnom prípade hazardujeme s našou budúcnosťou, pretože môžeme skončiť ako manufaktúra EÚ,“ vyhlásil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini„Digitálna transformácia nie je pre Slovensko možnosť, ale nevyhnutnosť. Cieľom našej spoločnej dlhodobej iniciatívy je zabezpečiť našim občanom uplatniteľnosť na meniacom sa trhu práce, v podnikaní, vede, výskum, či inováciách a schopnosť konkurovať v digitálnej ére,“ dodal.

Zamestnania budúcnosti budú založené na zručnostiach, ktoré vyžadujú, aby vzdelávanie držalo krok s najnovším technologickým vývojom. Aktivity Digitálnej koalície budú preto inšpirované celoeurópskymi prioritami v oblasti digitálnej práce. Sú to napríklad štrukturálne zmeny vo vzdelávacom systéme, ktoré umožnia prípravu digitálne kvalifikovanej pracovnej sily, rozbehnutie projektov rekvalifikácie neuplatnených absolventov iných odborov do technických a IT smerov, či podpora dialógu medzi priemyslom a vzdelávaním. Podpisom memoranda prijali členovia konkrétne záväzky, na základe ktorých budú zrealizované napríklad nové predmety na stredných a vysokých školách, rekvalifikačné kurzy či semináre a workshopy.

„Slovensko má veľkú príležitosť byť lídrom nielen v automobilovom priemysle, ale aj v sektore informačných technológií. Má na to dobré predpoklady. Záujem ľudí, peniaze aj legislatívna a technická podpora Európy sú faktory, ktoré rozvoju sektoru informačných a komunikačných technológií nahrávajú. Vyplatí sa to všetkým, tak občanom, ktorým moderné technológie uľahčujú prácu i bežný život, podnikom, ako aj štátu. Verím, že s aktívnou pomocou a v spolupráci verejných inštitúcií, odbornej komunity, podnikateľov a tretieho sektora sa podarí tento potenciál naplno využiť,“ vyjadril sa Dušan Chrenek, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

V EÚ v súčasnosti funguje 17 digitálnych koalícií a očakáva sa, že v priebehu tohto roka budú založené ďalšie.

Chceme sa stať technologickým centrom, nie manufaktúrou EÚ

„Ide o našu budúcnosť. Ak sa Slovensko podporou a rastom digitálnych zručností pripraví na digitálnu dobu, tak podniky zvládnu digitálnu transformáciu, ľudia nestratia prácu, naopak, s nadobudnutými digitálnymi zručnosťami budú úspešní aj v novovzniknutých povolaniach,” varuje 1. viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský.

Digitálna koalícia vypracuje štúdiu dopadov Priemyslu 4.0 a digitálnej transformácie. Na jej základe sa bude sústreďovať úsilie členov na pripravenosť Slovenska, napríklad aj na reformu školstva.

„Súčasný vzdelávací systém nie je schopný plniť túto úlohu. Digitálna koalícia preto môže byť veľmi užitočná v iniciácii širokého spektra procesov, ako je zvýšenie digitálnych zručností občana, zvyšovanie špičkových zručnosti IKT expertov a celkovej pripravenosti na Priemysel 4.0,“ uviedol M. Lelovský.

Medzi zakladajúcimi členmi DK sú Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), IT asociácia Slovenska, ministerstvo školstva, ministerstvo hospodárstva a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ďalej sú to stredné a vysoké školy, významné IT firmy a ďalšie organizácie (viď príloha). Tento počet však nie je konečný, Digitálna koalícia bude ďalej silnieť a prijímať nových partnerov.

Činnosti DK vychádzajúce zo záväzkov budú financovať jednotliví členovia. Do budúcnosti sa počíta s kombinovanou podporou štátu a firiem. Organizačno-technické fungovanie DK finančne zabezpečí ÚPVII a ITAS. Výkonný výbor sa bude stretávať každý štvrťrok za účelom odpočtu svojich aktivít a prijatia nových členov.

Poznámka

Digitálne koalície v EÚ:

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/national-local-coalitions

Príloha:

Zoznam zakladajúcich členov Digitálnej koalície

Štátny sektor:

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Ministerstvo hospodárstva SR

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Školstvo:

Univerzita Komenského v Bratislave

Slovenská technická univerzita v Bratislave

Žilinská univerzita v Žiline

Technická univerzita v Košiciach

Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave

Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove

Súkromný sektor:

CISCO

Microsoft

T-Systems

Soitron

Ďalšie organizácie:

Európska komisia

IT Asociácia Slovenska

Republiková únia zamestnávateľov

Štátny inštitút odborného vzdelávania

Centrum vedecko-technických informácií SR

Združenie miest a obcí Slovenska

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu

Záväzky členov Digitálnej koalície nájdete na web stránke:

http://digitalnakoalicia.sk/clenovia-a-zavazky/

Komunikačný odbor

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Kategórie: Podporujeme

MDV: Kam po skončení základnej školy – Študuj dopravu

pred 6 hod 49 min

BRATISLAVA 26. septembra -

Propagácia stredného odborného vzdelávania v oblasti dopravy a techniky medzi žiakmi základných škôl je cieľom spoločného podujatia ministerstva dopravy a výstavby, železničných spoločností, univerzít a stredných odborných škôl. Akcia s názvom Kam po skončení základnej školy – ŠTUDUJ DOPRAVU sa uskutoční 6. – 7. októbra 2017 od 9.00 h do 13.00 h v priestoroch Múzea dopravy v Bratislave. Na podujatí budú predstavené študijné a učebné odbory v oblasti dopravy, ktoré je možné študovať na stredných odborných školách v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Vysoké školy budú informovať o možnostiach štúdia zameraného na dopravu a dopravné stavby.

„Podporujeme podujatia, na ktorých môžeme presvedčiť budúcich stredoškolákov o tom, že študovať dopravu je zaujímavé, podporuje rozvoj kreativity a technického myslenia. Absolventi študijných a učebných odborov v oblasti dopravy a techniky sú na trhu práce veľmi žiadaní. Majú široké možnosti uplatnenia sa v rôznych spoločnostiach alebo môžu pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokých školách,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Na žiakov čakajú viaceré zaujímavé atrakcie, ktoré im priblížia prácu v dopravných odvetviach. Účastníci budú môcť navštíviť priestory rušňa, kamióna, výstavu železničných modelov. Na podujatí budú mať možnosť vyskúšať si riadenie rušňa prostredníctvom moderného vlakového zabezpečovača a riadenie dopravy z pozície výpravcu alebo rušňovodiča na modelovej železnici. Tiež budú mať príležitosť oboznámiť sa s parkovacím asistentom osobného vozidla ovládaným na diaľku. Pripravené budú videoprojekcie, fyzikálne pokusy vo „vedeckej cukrárni“, špeciálne okuliare simulujúce stav po užití alkoholu a drog, výstavy,súťaže a dopravné kvízy. Vstup na podujatie je bezplatný.

Karolína Ducká

hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

Kategórie: Podporujeme

VÚB opäť znižuje úroky na hypotekárnych úveroch

25. september 2017

BRATISLAVA 25. septembra 2017 – Banka plní garanciu zníženia úrokov v praxi.

VÚB od dnešného dňa opäť znižuje úroky hypotekárnych úverov. Hypotéky možno získať s atraktívnym úrokom od 1,29% p.a. fixovaným na rôzne dlhé obdobia až do 5 rokov. Skvelou správou je, že nové výhodnejšie podmienky platia aj pre tých, ktorí si tento rok už vzali „hypotéku s garanciou“. Tá im totiž v danom čase poskytla nielen najnižšiu sadzbu na trhu, ale aj garanciu, že ak VÚB do konca roka ešte úrok zníži, znížiť si ho môžu aj oni.

Dnes VÚB banka upravuje úroky pre kratšie fixácie na nové minimum od 1,29 % p.a. Ponuka platí pre úrok zafixovaný na 1, 3, 4, ale aj na 5 rokov, pričom výhodné úrokové sadzby platia pre všetky typy hypoték (s výnimkou hypotéky pre mladých).
VÚB zároveň, tak ako sľúbila, zníži úrok aj klientom, ktorí si vzali hypotéku s garanciou na 3 alebo 4 roky. „Sľúbili sme, že ak ešte do konca roka banka zníži úrok, znížiť si ho môžu dodatočne aj klienti. O ponuku s garanciou bol vysoký záujem a dnes sa naši klienti môžu tešiť opäť, svoj sľub napĺňame. Zníženie je bezplatné a realizuje sa na požiadanie,“doplnila Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov VÚB. „Garanciu“ ako nový benefit predstavila VÚB Banka vo februári tohto roku.

VÝHODA PRI 5-ROČNOM FIXEPodmienky VÚB sú aktuálne veľmi výhodné a úrok už od 1,29 % p.a. pri 5-ročnej viazanosti patrí medzi najzaujímavejšie ponuky na trhu. „Motivujeme klientov, aby si zvolili fixáciu na dlhšie obdobie, pretože považujeme za finančne zodpovedné stabilizovať si vopred výdavky na dlhšiu dobu. Najmä ak sa postupne očakáva rast úrokov, a teda aj rast celkových výdavkov na hypotéky,“ zdôraznila Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov VÚB. Analytici bankového sektora upozorňujú, že dlhé sadzby pôjdu postupne nahor, krátke sadzby naďalej zostávajú na historicky nízkych úrovni.
VÚB banka naďalej poskytuje hypotéky bez poplatku a preplatí náklady za znalecký posudok až do výšky 150 eur v prípade splnenia podmienok.

O VÚB HYPOTÉKY JE ZÁUJEMNízke úrokové sadzby prispievajú k tomu, že záujem o hypotéky je vysoký. „V priebehu prvého polroka 2017 sme poskytli hypotékárne úvery v objeme viac ako 1 miliardy eur ,“ doplnila Angelika Farkašová.
Zvýšila sa aj výška poskytnutých hypotekárnych úverov, ktorej priemerná hodnota v prvom polroku sa pohybovala na úrovni 77 0000 eur, čo je medziročne o 6 000 eur viac.
Najväčší podiel vo VÚB aktuálne tvorí klasická účelová hypotéka, ktorú môžu klienti použiť na kúpu bytu, domu či pozemku, výstavbu alebo rekonštrukciu (je to viac ako polovica poskytnutých hypoték). Na druhom mieste sú refinančné hypotéky na splatenie starších úverov. „Naďalej je najviac hypoték poskytovaných v bratislavskom regióne, pričom výška úverov v tomto regióne je asi o tretinu vyššia ako v ostatných častiach Slovenska,“ vysvetlila Angelika Farkašová.

VÚB NAJ NA TRHUAj tento rok VÚB opakovane získala prestížne ocenenie „Hypotéka roka“, ktoré na jar udeľuje ekonomický týždenník TREND spolu s Fincentrom za produkty v predchádzajúcom roku. Ako najlepšie vo svojich kategóriách boli vyhodnotené refinančná aj klasická hypotéka od VÚB. Banka získala aj „špeciálnu cenu Trendu za zodpovednosť pri zadlžovaní sa“, pretože vlani na jeseň motivovala klientov, aby v dobrých časoch nízkych úrokových sadzieb volili dlhšie fixácie a zaistili si tak stabilitu a pravdepodobne aj nižšie splátky z dlhodobého pohľadu.

PONUKA PLATNÁ OD 25. SEPTEMBRA 2017:
viazanosť úroku / Fixácia H Y P O T É K A účelová na bývanie pre mladých na refinancovanie bezúčelová obdobie úroková sadzba 1-ročná fixácia od 1,29% od 2,29%* – od 1,29% 3-ročná fixácia od 1,29% od 2,29%* od 1,29% od 1,29% 4-ročná fixácia od 1,29% od 2,29%* od 1,29% od 1,29% 5-ročná fixácia od 1,29% od 2,29%* od 1,29% od 1,29% 6-ročná fixácia od 1,69% od 2,69%* od 1,69% od 1,69% 8-ročná fixácia od 1,99% od 2,99%* od 1,99% od 1,99% 10-ročná fixácia od 2,29% od 3,29%* od 2,29% od 2,29%

Červeným sú označené nové znížené úrokové sadzby.

*k úrokovej sadzbe sa uplatňuje zníženie o 1 % príspevok banky a 2% príspevok štátu

GARANCIA ZNÍŽENIA PRI ÚVEROCH POSKYTNUTÝCH V ROKU 2017 UPLATNITEĽNÁ OD 25. SEPTEMBRA:
viazanosť úroku /fixácia H Y P O T É K A S GARANCIOU účelová na bývanie na refinancovanie bezúčelová obdobie úroková sadzba 3-ročná fixácia 1,39%,
teraz 1,29% 1,39%,
teraz 1,29% 1,39%,
teraz 1,29% 4-ročná fixácia 1,39%,
teraz 1,29% 1,39%,
teraz 1,29% 1,39%,
teraz 1,29%

O SPOLOČNOSTI VÚBVÚB je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete so sieťou bánk, priamych pobočiek a zastúpení. Banka prevádzkuje 195 retailových pobočiek, 29 firemných pobočiek, 11 hypotekárnych centier na území Slovenska a 1 pobočku na území Českej republiky.

O SPOLOČNOSTI INTESA SANPAOLOSpoločnosť Intesa Sanpaolo patrí medzi najväčšie bankové skupiny eurozóny a je popredným hráčom v Taliansku v oblasti poskytovania služieb retailovým klientom, firmám ako aj v oblasti správy majetku. Vďaka svojej širokej sieti približne 3 900 pobočiek ponúka rozsiahle spektrum služieb zhruba 11,1 miliónom klientov v Taliansku. Medzinárodné aktivity spoločnosti Intesa Sanpaolo sa zameriavajú na Strednú a Východnú Európu a Stredný Východ a Severnú Afriku, kde má zastúpenie v 12 krajinách prostredníctvom retailových a komerčných bánk s približne 1 100 pobočkami a 7,7 miliónmi klientov. Okrem iného je medzinárodná sieť zastúpená v 27 krajinách na podporu firemných klientov.

Kategórie: Podporujeme

Takto bude vyzerať mobilita v roku 2030

25. september 2017

BRATISLAVA 25. septembra 2017 – Na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte predstavil Adient, svetový líder vo vývoji a výrobe automobilových sedadiel, víziu interiéru automobilov budúcnosti. Inovatívny koncept AI18 ukazuje hlavné smery pre cestovanie autom v roku 2030.

Autá prispôsobené na mnohé situácie

Koncept AI18 prináša päť usporiadaní interiéru pre cestovanie v autonómnych vozidlách, ktoré zjednodušia a spríjemnia každodennú jazdu autom. Tieto riešenia ponúknu rôzne usporiadanie sedadiel a priestoru, ako aj ďalšie funkcie pre bezpečné a komfortné cestovanie v každej situácii.

Pohodlný mód ponúka komfort a relax pre jedného či dvoch cestujúcich. Predné sedadlá sú vybavené patentovanou „antropometrickou“ otočnou osou, vďaka ktorej sa dá sedadlo sklopiť tak, že poskytne telu nadštandardnú oporu na spôsob ležadla. Kľúčové prvky, akými sú opierka hlavy, zabudované a polohovateľné opierky na ruky či špeciálna opierka na nohy, menia svoju polohu podľa tela pasažiera. Bezpečnostné pásy predných sedadiel sú pripevnené priamo na sedadlá, čo zvyšuje pohodlie a najmä bezpečie pasažierov. Vylepšené prevedenie pásov je prispôsobené tomu, aby dokázalo zvládnuť nároky nového, z dnešného pohľadu netradičného spôsobu sedenia, na ktoré sa môžeme tešiť v autonómnych autách budúcnosti.

Konverzačný mód dokáže z vozidla urobiť mobilnú zasadačku. Predné sedadlá sa otočia o 180 stupňov, aby mohol vodič priamo komunikovať so spolujazdcami. Na tento účel Adient v súčasnosti vyvíja nový kinematický systém. Po prvýkrát v histórii bude otočenie sedadiel možné aj v prípade, keď už pasažier sedí v sedadle. Kvôli bezpečnosti sa môžu sedadlá otáčať iba pri nízkych rýchlostiach alebo ak auto stojí. Jednotlivé funkcie sedadiel budú prístupné cez inteligentný príkazový panel zabudovaný do sedadla vodiča. To sa stane akýmsi „kontrolným strediskom“ interiéru automobilu.

Nákladný mód umožňuje cestujúcim naplno využiť priestor za prednými sedadlami. Vďaka odnímateľnému čalúneniu zadných sedadiel, ktoré sa dá jednoducho odložiť do kufra vozidla, vznikne ľahko dostupný úložný priestor pre nadrozmernú batožinu či tovar.

Mód „baby plus“ vychádza v ústrety rodičom s malými deťmi. Spolujazdec sediaci na prednom sedadle sa dokáže otočiť o 180 stupňov a zároveň môže zadné sedadlo rozšíriť smerom k predným sedadlám tak, aby sa mohol počas celej jazdy hrať s dieťaťom.

Rodinný mód sa najviac podobá dnešnému usporiadaniu sedadiel, čiže sedadlá sú v smere jazdy. Nové, ľahšie opierky hlavy (s hmotnosťou nižšou o 20 %) sú zabudované do predných i zadných sedadiel, pričom ponúkajú pasažierom maximálne pohodlie.

INTELIGENTNÉ FUNKCIE PONÚKAJÚ VYŠŠIU BEZPEČNOSŤ, POHODLIE A JEDNODUCHÉ OVLÁDANIEKoncept AI18 je ukážkou mnohých inteligentných riešení a ponúka viac než 20 nových prvkov a technológií. Obľúbené nastavenia sedadiel sa dajú uložiť do aplikácie s tým, že sa automaticky aktivujú pri nasadnutí do vozidla. Inteligentný príkazový panel, zabudovaný do sedadla vodiča, prináša používateľovi intuitívne rozhranie založené na jednoduchých pohyboch ruky.

Sedadlá konceptu AI18 sú nielen pohodlné, ale vďaka zabudovaným inteligentným senzorom sa dokážu prispôsobiť telám pasažierov. Navyše, integrované senzory dokážu sledovať telesné funkcie, ako dýchanie či činnosť srdca, a poskytnúť cenné informácie o zdravotnom stave pasažierov.

O SPOLOČNOSTI ADIENT:Adient je globálnym lídrom vo výrobe automobilových sedadiel. So 75 000 zamestnancami v 230 výrobných a montážnych závodoch v 33 štátoch sveta vyrábame a dodávame automobilové sedadlá pre všetky triedy vozidiel a pre všetkých veľkých výrobcov. Od kompletných sedadlových systémov až po individuálne komponenty, naše odborné znalosti pokrývajú každý krok výrobného procesu automobilových sedadiel. Naše vlastné integrované firemné kapacity nám umožňujú podieľať sa na výrobe produktov, ktoré sa každoročne montujú do viac ako 50 miliónov vozidiel, od štádia výskumu a dizajnu až po ich vývoj a konečnú výrobu. Na Slovensku zamestnáva spoločnosť Adient takmer 4000 zamestnancov v 5 výrobných závodoch, v technologickom vývojovom centre a biznis centre venujúcom sa finančným a ďalším službám.

Kategórie: Podporujeme

RTVS: Rádio Slovensko od októbra pod novým vedením

25. september 2017

BRATISLAVA 25. septembra – RTVS pokračuje v budovaní nového manažmentu, a v tejto súvislosti prichádza od 1. októbra v jej rozhlasovej časti k niektorým zmenám. Novým šéfdramaturgom Rádia Slovensko sa stane Michal Dzurjanin a novou vedúcou odboru rozhlasového spravodajstva Petra Stano Maťašovská

„Sme veľmi radi, že sa do rozširujúceho okruhu skúsených profesionálov vracajú Michal Dzurjanin a Petra Stano Maťašovská a tešíme sa na spoluprácu s nimi,“ uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Nový šéfdramaturg Rádia Slovensko nahradí na tejto pozícii Martinu Kubániovú, ktorá nastúpila na materskú dovolenku. Michal Dzurjanin bol v rokoch 1995-96 a 1999 až 2003 redaktorom spravodajstva Slovenského rozhlasu. Následne pracoval ako hovorca Ústavu pamäti národa a v rokoch 2004 až 2011 bol členom Rozhlasovej rady, z toho jedno obdobie jej predsedom. Má pracovné skúsenosti aj zo samosprávy a štátnej správy. „Slovenský rozhlas je mojím životným pôsobiskom a som vďačný za príležitosť vrátiť sa doň a odovzdať svoje skúsenosti v prospech skvalitnenia jeho programu,“ poznamenal.

Povereným vedúcim odboru rozhlasového spravodajstva je v súčasnosti Ján Balaščák. Do tejto funkcie nastúpi od októbra Petra Stano Maťašovská, ktorá má skúsenosti zo všetkých typov médií. Ešte počas štúdia pôsobila v domácej redakcii TASR. V rokoch 2006 až 2010 pracovala v Slovenskom rozhlase ako redaktorka a parlamentná spravodajkyňa Rádiožurnálu, moderátorka hlavnej politickej diskusnej relácie Sobotné dialógy a správ. V rokoch 2010 až 2011 bola reportérkou domáceho spravodajstva v TA3 a v 2011 až 2012 redaktorkou domácej politiky v Hospodárskych novinách. Uplynulých 5 rokov pracovala ako hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava s výnimkou obdobia, keď počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ pôsobila ako riaditeľka odboru komunikácie na MŽP SR.

„Som rada, že môžem byť znova súčasťou verejnoprávneho spravodajského tímu, navyše, pod takým profesionálnym a skúseným vedením. Verím, že sa nám spoločne podarí skvalitniť vysielanie a viac využiť potenciál jedinečného rozhlasového spravodajstva. Je to pre mňa výzva, ktorú vnímam s adekvátnou zodpovednosťou a pokorou,“ konštatovala.

Kategórie: Podporujeme

Procter & Gamble a Metro poskytnú pitnú vodu deťom v Afrike 1 zakúpený výrobok = 1 deň pitnej vody

25. september 2017

BRATISLAVA 25. septembra 2017 – Spoločnosti Procter & Gamble a Metro dnes na Slovensku spúšťajú záslužnú iniciatívu. Prostredníctvom programu Čistá voda deťom poskytnú pitnú vodu v oblastiach s jej nedostatkom. P&G sa celosvetovo spojil so Skupinou Metro, ktorej súčasťou je aj slovenská sieť predajní Metro. V nich môže každý od 22. septembra do konca októbra nákupom vybraných produktov P&G prispieť deťom v Afrike, ktoré nemajú prístup k čistej vode. Zakúpenie jedného výrobku bude znamenať jeden deň čistej vody tam, kde je to najviac potrebné.

V súčasnosti nemá prístup k pitnej vode takmer 1 miliarda ľudí na svete, 1000 detí denne zomrie v dôsledku chorôb spôsobených pitím kontaminovanej vody a viac než 2 milióny ľudí, najmä detí do 5 rokov, ročne zomrie kvôli nedostupnosti zdroja pitnej vody a základnej hygieny. Vzhľadom k alarmujúcim číslam sa P&G a Metro rozhodli angažovať v tejto oblasti.

Slovenskou ambasádorkou sa stala Andrea Růžičková, ktorá popisuje svoje bohaté zážitky z Afriky: „Hneď po príchode som si uvedomila, že si naozaj musím rozmyslieť aj činnosti, ktoré sú pre nás Európanov bežné. Napríklad v oblasti s ťažko dostupnou pitnou vodou aj obyčajná príprava kávy predstavuje aktivitu na niekoľko hodín. Samozrejme čas, ktorý by deti ušetrili vďaka lepšej dostupnosti pitnej vody, by mohli venovať niečomu úplne inému, či už návšteve školy, domácim úlohám alebo len detským hrám, o ktoré by určite nemali byť ukrátené kvôli vážnejším starostiam.“

„Dieťa by malo podľa správnosti prijať jeden až dva litre tekutín denne, záleží na jeho hmotnosti. Do tohto objemu sa počíta i tekutejšia strava a ovocie s vysokým obsahom vody. Samozrejme, že pri požívaní kontaminovanej vody hrozí deťom celý rad vážnych ochorení, často sprevádzaných tráviacimi ťažkosťami, ktoré detský organizmus veľmi vysiľujú a sú pre nich veľmi nebezpečné,“ dodáva MUDr. Eva Vitáriušová, PhD., Detská fakultná nemocnica s poliklinikou, Bratislava .

„Čistá pitná voda nielen zachraňuje životy, ale ich dokáže tiež meniť. Zdravé deti môžu spokojne rásť a navštevovať školu. Vďaka bezpečnej a čistej vode majú ich rodičia možnosť pracovať a zlepšiť situáciu celej rodiny,“ vysvetľuje motiváciu na založenie programu Čistá voda deťom manažér korporátnej komunikácie Procter & Gamble Matej Podobnik.

Program Čistá voda deťom funguje už od roku 2004. Vedci z P&G vyvinuli špeciálne čistiace balíčky, ktoré z vody odstraňujú patogénne mikroorganizmy a rozptýlené čiastočky. Ich použitie je naozaj jednoduché. Prášok sa nasype do znečistenej vody, zamieša sa a po prefiltrovaní je za 30 minút voda použiteľná na pitie. Prostredníctvom partnerských charitatívnych organizácií sa vďaka čistiacim balíčkom poskytlo 12 miliárd litrov pitnej vody v 85 krajinách sveta, kde ľudia najviac bojujú s nedostupnosťou pitnej vody. Teraz môžu čistú vodu darovať aj zákazníci predajní Metro na Slovensku. Jednoduchým nákupom výrobkov P&G ako sú plienky Pampers, vložky Always, produkty vlasovej starostlivosti Head & Shoulders a Pantene, výrobky pre starostlivosť o domov a tkaniny Ariel, Lenor a Jar alebo produkty pre mužov Old Spice a Gillette do konca októbra automaticky prispejú do programu Čistá voda deťom.

„V marci, na Svetový deň vody, sme spustili globálny program Water Initiative, ktorého cieľom je udržateľnejšie zaobchádzanie s vodou vzhľadom k jej nedostatku na celej planéte. Chceme prispieť i k záchrane detských životov, preto sme sa spojili s P&G a programom Čistá voda deťom. Dúfame, že sa do programu zapojí čo najviac zákazníkov a spoločne poskytneme zdravotne bezchybnú vodu čo najväčšiemu počtu ľudí,“ doplnil Jan Žák, Managing Director Slovakia, Metro Cash & Carry SR. Viac o spolupráci P&G a Metra sa dozviete v tomto videu.

https://www.youtube.com/watch?v=RfnQpnMuYo0&feature=youtu.be

O spoločnosti Procter & Gamble

P&G sa svojimi preverenými, kvalitnými a poprednými značkami slúži spotrebiteľom po celom svete. Portfólio spoločnosti zahŕňa značky Always®, Ambi Pur®, Ariel®, Bounty®, Charmin®, Crest®, Dawn®, Downy®, Fairy®, Febreze®, Gain®, Gillette®, Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Tide®, Vicks®, a Whisper®. P&G pôsobí v približne 70 krajinách sveta. Pre novinky a informácie o spoločnosti P&G a ich značkách navštívte stránku http://www.pg.com.

O Skupine Metro

METRO/MAKRO Cash & Carry prevádzkuje viac než 750 samoobslužných veľkoobchodov v 25 krajinách. Spoločnosť celosvetovo zamestnáva približne 110 000 ľudí a za fiškálny rok 2014/2015 dosiahla predaj v celkovej výške 30 miliárd EUR. METRO Cash & Carry tvorí divíziu predaja skupiny METRO GROUP, ktorá je jednou z najväčších medzinárodných retailových spoločností. Za fiškálny rok 2014/2015 dosiahol jej obrat 59 miliárd EUR. Spoločnosť pôsobí v 29 krajinách, má 220 000 zamestnancov a prevádzkuje zhruba 2 000 obchodov. Výkon skupiny METRO GROUP je založený na sile obchodných značiek, ktoré pôsobia nezávisle vo vlastných trhových segmentoch: METRO/MAKRO Cash & Carry ako svetový líder v oblasti samoobslužných veľkoobchodov, Media Markt a Saturn ako európsky líder v oblasti predaja spotrebnej elektroniky a Real hypermarkety.

Kategórie: Podporujeme

BSK: Dúbravskí seniori víťazom Župnej olympiády

25. september 2017

BRATISLAVA 25. septembra 2017 – Seniori z celého kraja, ale aj zo spriateleného maďarského regiónu sa cez víkend stretli v Domove sociálnych služieb a rehabilitačnom stredisku ROSA na Patrónke v Bratislave. Dôvodom bol už siedmy ročník obľúbenej Župnej olympiády seniorov 2017, ktorej sa zúčastnilo 12 seniorských tímov. Organizátorom bol už tradične Bratislavský samosprávny kraj.

„Bratislavská župa to robí každoročne, nakoľko máme aktívnych seniorov, ktorých šport baví, prídu na iné myšlienky, socializujú sa, vymieňajú si informácie a strávia spoločne veľmi príjemné chvíle. Aj tento rok na nich čakalo sedem disciplín ako štafetová chôdza, hod šípkami na terč, hod loptičkou na cieľ, florbalová streľba, chôdza s loptičkou na lyžičke cez prekážky, hlavolam ako aj v znalostiach z prvej pomoci. Atmosféra bola výborná, seniori si užili aj tancovačku či ľudové pesničky od seniorskej kapely Radovanka z DSSaZpS Rača,“ povedal Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Tento rok o putovný pohár predsedu Bratislavského samosprávneho kraja súťažilo 12 seniorských tímov z celého kraja a to z klubov pre seniorov, zariadení pre seniorov a domovov sociálnych služieb a na olympiáde nechýbalo ani družstvo zo spriateleného regiónu z Maďarska, z okolia Mosonmagyaróváru, ktorý práve v minulom roku vyhralo hlavnú cenu – putovný pohár.

Počas Župnej olympiády seniorov 2017 vypomáhalo aj 26 dobrovoľníkov – študentov zo Strednej zdravotníckej školy na Záhradníckej ulici, zo Strednej zdravotníckej školy na Strečianskej ulici v Bratislave a 6 dobrovoľníkov seniorov z Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov na Slovensku Bratislava. Súťažiaci, ale aj hostia si mohli medzi jednotlivými disciplínami dať zmerať glykémiu a dať si vyčistiť okuliare študentami zo Strednej zdravotníckej školy na Záhradníckej ulici.

Víťazom Župnej olympiády seniorov 2017 sa stalo družstvo z MČ Bratislava Dúbravka, avšak ocenený bol každý účastník olympiády. Najchutnejší župný koláčik vlastnoručne napiekli a zároveň priniesli na olympiádu ako „štartovné“ seniori z priateľskej organizácie z Maďarska a vyhrali tak tradičnú súťaž o „Najlepší župný koláčik“. Najkrajší župný koláč bol zase vyrobený seniorkami z Domova seniorov v Lamači.

„Bratislavský samosprávny kraj venuje dlhodobo zvýšenú pozornosť starostlivosti o seniorov. Veľmi ma teší, že čím ďalej tým viac sa nám darí vytvárať na to, aby prežili aktívnu starobu, o tom svedčí aj podujatie Župná olympiáda seniorov, ktorá sa koná už po siedmy raz aj so zahraničnou účasťou. Aj v nasledujúcom období sa budeme snažiť, aby sme podmienky naďalej vylepšovali a tým pádom by sme seniorom v tejto oblasti naďalej pomáhali,“ uzavrela podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja Gabriella Németh.

Kategórie: Podporujeme

Čo sa stane, ak neplatíte zdravotnú poistku? Na toto sa môžete „tešiť“.

25. september 2017

BRATISLAVA 25. septembra 2017 – Neplatíte si zdravotné poistenie? Poistovne.sk zisťovali, čo vám hrozí, keď prestanete uhrádzať zdravotné poistenie. Hneď na úvod si povieme, že to vôbec nie je dobrý nápad.

Ak ste samoplatiteľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba a zanedbáte túto povinnosť, máte nárok len na akútnu zdravotnú starostlivosť. Takisto vám hrozí exekúcia a na preplatenie plánovanej operácie či pobytu v kúpeľoch môžete zabudnúť.

Ak si neplatíte zdravotné poistenie, škodíte najmä sami sebe. S akými následkami treba rátať? „Verejné zdravotné poistenie je povinné, a preto má každý poistenec určené, kto za neho platí poistné,“ hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne. „Ak ste riadne zamestnaný, sú vám odvody strhávané zo mzdy, čo vidíte aj na svojej výplatnej páske. Ak ste poistencom štátu, teda napríklad dôchodca, nezamestnaný, matka na materskej, študent alebo nezaopatrené dieťa, poistné za vás platí štát. Neplatiči majú u lekára nárok len na akútnu zdravotnú starostlivosť.“ O tom, kedy za vás platí poistné štát, sme hovorili v jednom z predchádzajúcich článkov, ktorý vám dobre poslúži, ak si chcete overiť, či takéto právo máte.

ČO VŠETKO VÁM HROZÍ, AK DLHUJETE ZDRAVOTNEJ POISŤOVNINeplnenie si záväzkov voči zdravotnej poisťovni má svoje dôsledky. „Okrem toho, že dlžníkom hrozí exekúcia, ocitnú sa v Zozname dlžníkov, čím stratia nárok na úhradu odkladnej zdravotnej starostlivosti. To znamená, že zdravotná poisťovňa im neuhradí napríklad pobyt v kúpeľoch a plánované operácie, no ani lieky či zubné zákroky, ak nejde o akútne stavy,“ vysvetľuje Matej Štepiansky, PR špecialista poisťovne Dôvera.

UPOZORNENIA BERTE VÁŽNEČo robiť, ak ste sa už do takejto situácie dostali? Rozhodne je potrebné situáciu čo najrýchlejšie riešiť. „VšZP upozorňuje dlžníkov na ich nedoplatky zasielaním výziev na úhradu. Ak nedôjde k úhrade, prípadne k dohode o splácaní dlhu, vystavuje výkaz nedoplatkov, ktorý je zároveň exekučným titulom,“ pre portál Poistovne.sk vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Ak ani potom dlžník nereaguje, zašleme predexekučnú výzvu, ktorá predstavuje poslednú možnosť úhrady bez navýšenia nákladov pohľadávky. Následne je pohľadávka postúpená na vymáhanie súdnemu exekútorovi,“ vysvetľuje hovorkyňa ďalej. Keďže exekútora zrejme nikto nechce mať na krku, ignorovanie tohto problému rozhodne nepomôže.

ZISTITE SI ĎALŠIE MOŽNOSTIČo však robiť, ak by ste chceli svoj dlh uhradiť, ale v danom okamihu na to naozaj nemáte peniaze? Možnosť je tu aj tak, ak je zo strany dlžníka ochota komunikovať a situáciu efektívne riešiť. „Poisťovňa si môže na základe písomnej žiadosti poistenca dohodnúť s poistencom aj splátkový kalendár,“ hovorí Vasilenková s tým, že podrobnejšie informácie o tom, ako sa nestať dlžníkom, nájdete na https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/ako-nestat-dlznikom-co-robit-ak-ste-nim-stali.html.

PRI PLATBE SI KONTROLUJTE ÚDAJEZoznamy neplatičov sa pravidelne aktualizujú a to na vás naozaj nehádže dobré svetlo – ktokoľvek si tento fakt o vás môže zistiť a vytvoriť si tak o vás nepriaznivý obraz. Nehovoriac už o tom, aké komplikácie by vás čakali, ak by ste potrebovali zákrok, ktorý by nespadal pod tie akútne. Majte na pamäti, že byť dlžníkom vám však môže skomplikovať život aj v ekonomických otázkach. Ak by situácia naozaj zašla až tak ďaleko, že by bol váš prípad postúpený exekútorovi, museli by ste ešte zaplatiť aj úhradu za jeho služby, čo váš dlh ešte navýši. Dajte si pozor aj na obyčajnú nepozornosť: je potrebné starostlivo skontrolovať pri platbe variabilné číslo, špecifické číslo a číslo účtu. Presné identifikačné údaje sú nutné, aby bola platba správne priradená. Takisto nezabúdajte na nahlásenie dôležitých zmien poisťovni – ak sa vám zmenila situácia, napríklad ste sa stali samoplatcom, prišli ste o prácu alebo ste začali podnikať. Ak si s niečím nebudete vedieť poradiť, zastavte sa na pobočke alebo zavolajte na infolinku, kde vám ochotne poradia a vyhnete sa problémom, bez ktorých sa naozaj „obídete“.

NEVYHNUTNÁ ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤČo presne si pod týmto pojmom môžeme predstaviť? Mnohokrát totiž pacient nevie, či jeho zdravotné problémy môžu signalizovať život ohrozujúci stav alebo nie – laik často nevie posúdiť, či je vo vážnom nebezpečenstve, ak má napríklad vysokú horúčku alebo veľké bolesti. „Či ide o odkladnú (neakútnu) alebo neodkladnú (akútnu) zdravotnú starostlivosť, posudzuje ošetrujúci lekár,“ vysvetľuje Štepiansky. „V zásade ale prasknuté slepé črevo je akútna, takisto zlomenina, pôrod a podobne. Odkladná je napríklad kúpeľná liečba alebo plánovaná operácia.“

Kategórie: Podporujeme

Odborná porota zverejnila nominácie na počítačových Oskarov za rok 2017

25. september 2017

BRATISLAVA 25. septembra 2017 – Tradícia udeľovania prestížnych cien Najziskovejšia IT firma, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už sedemnásty rok. Cieľom je zhodnotiť odborné a manažérske úsilie osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií, oceniť najvýznamnejšie projekty a produkty realizované v danom roku.

Odborná komisia zostavila aj tento rok širšiu nomináciu viac ako 70 osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Na základe údajov z informačných dotazníkov porota hlasovaním zostavila užšie nominácie troch osobností, troch produktov a troch projektov bez určenia poradia, z ktorých neskôr vyberie držiteľov tohto prestížneho ocenenia na rok 2017. Výsledky budú vyhlásené 12. októbra 2017 na slávnostnom podujatí IT GALA.

V kategórii IT OSOBNOSŤ roka 2017 sa do užšej nominácie dostali (v abecednom poradí):

Erika Lindauerová (generálna riaditeľka HP Inc. pre Slovenskú a Českú republiku)
Šimon Sicko (CEO Pixel Federation, s. r. o.)
Michal Štencl (CEO Sygic, a. s.)

V kategórii IT PRODUKT roka 2017 sa do užšej nominácie dostali (v abecednom poradí) nasledujúce produkty:

DRG grouper STRIX a nadstavby TYTO, SURNIA a NESASIO
V súčasnosti sa na Slovensku zavádza nový mechanizmus úhrad za nemocničnú starostlivosť DRG. Tento systém vyhodnocuje na základe určitých údajov o pacientovi náročnosť jeho liečby a zaraďuje ho do jednej z približne 1200 skupín. Produkt prihlásila spoločnosť Asseco Central Europe, a. s.

Market Locator
Softvérové riešenie s prvkami umelej inteligencie, 100 % vyvinuté a prevádzkované v SR, ktorého výsledkom je webshop s populačnou analytikou obyvateľov SR a cieleným marketingom pre koncových používateľov. Produkt prihlásila spoločnosť Market Locator SK, s. r. o.

Minit
Minit je inovatívny softvér na automatizovanú analýzu, audit a optimalizáciu procesov. Minit vytvára interaktívne mapy firemných procesov, ktoré presne zobrazujú interakcie ľudí, strojov a softvéru. Produkt prihlásila spoločnosť GRADIENT ECM, s. r. o.

V kategórii IT PROJEKT roka 2017 sa do užšej nominácie dostali (v abecednom poradí) nasledujúci riešitelia a ich projekty:

Komerčné 4K vysielanie
Komerčné 4K vysielanie v digitálnej televízii na optických i bezdrôtových sieťach v OTT aj v satelitnej televízii. Cieľom je zvýšenie kvality obrazu, zrýchlené ovládanie vďaka výkonnejšiemu set-top boxu, podpora prechodu čoraz viac TV staníc z SD a HD vysielania na UHD. Projekt prihlásila spoločnosť ANTIK Telecom, s. r. o.

Smart Banka Money Bank
Cieľ projektu je vytvorenie konkurencieschopného mobilného bankovníctva na českom trhu. Je to moderná aplikácia pre bankovníctvo, aplikácia iMessage, aplikácia Apple Watch, Widgety a možnosť prihlásenia sa odtlačkom prsta. Projekt prihlásila spornosť Inloop, s. r. o.

ZEP.DISIG.SK – Elektronický podpis bez hraníc
Cieľom projektu je minimalizovať prekážky v elektronickej komunikácii so štátom, obmedziť byrokratické postupy a ponúknuť komukoľvek a kdekoľvek bezplatné multiplatformové webové riešenie, ktoré je vhodné na jednoduchú prácu s elektronickými dokumentmi. Projekt prihlásila spoločnosť Disig, a. s.

O nomináciách rozhodla komisia zostavená z IT novinárov a zástupcov profesijných IT organizácií v zložení: Mário Lelovský (ITAS), Ivan Kopáčik (ISACA), Ľuboslav Lacko (PC REVUE), Ján Šebo (CTF), Boris Tytykalo (SITA), Jozef Šupšák (eFOCUS), Filip Hanker (Živé.sk), Slavomír Bača (Mentor Partners/robime.it) a Martin Drobný (DIGITAL VISIONS).

Osobnosti, ktoré prijali nomináciu, hodnotila porota z pohľadu prínosu k technickému rozvoju, k rozvoju IT biznisu na Slovensku. Zohľadňovala sa aj účasť v poradných orgánoch, profesijných združeniach, angažovanosť vo vzdelávaní, osvete a informovaní verejnosti. Prihlásené projekty hodnotila porota najmä z pohľadu prínosu pre cieľovú skupinu, z hľadiska originálnosti riešenia, ako aj podľa referencií projektu. Základom hodnotenia boli výsledky dosiahnuté v roku 2016, porota však prihliadala aj na vývoj v širšom časovom horizonte. Nevyhnutnou podmienkou IT produktov bol ich slovenský pôvod. Produkty sa hodnotili najmä z hľadiska inovatívnosti a originálnosti, dizajnu a úžitkových vlastností, ako aj prínosu pre cieľovú skupinu.

Kategória Najziskovejšia IT firma roka vychádza z kvantitatívnych kritérií. Rebríček pripravujú spoločnosti Across Private Investments, FinStat a Digital Visions (PC REVUE).

Ocenenia Najziskovejšia IT FIRMA, IT OSOBNOSŤ, IT PRODUKT a IT PROJEKT roka 2017 budú udelené 12. októbra 2017 na slávnostnom večere IT GALA. Výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií IT GALA organizuje Digital Visions, vydavateľ magazínu PC REVUE a portálu PCREVUE.SK.

Kategórie: Podporujeme

MPRV: Potraviny od lokálnych výrobcov nájdete aj v Tescu

25. september 2017

BRATISLAVA 25. septembra -

Tesco ponúka už 500 produktov od lokálnych dodávateľov potravín

Obchodná sieť Tesco od septembra 2017 spúšťa ďalší program na podporu malých slovenských producentov potravín. Reťazec pre nich pripravil exkluzívny priestor v predajni a aj špeciálne podmienky ako napríklad objednávkový režim či distribúciu. Projekt vznikol v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Zákazníci v 20 hypermarketoch Tesco na jednom mieste nájdu stovky produktov malých lokálnych firiem ako napríklad medy, vína, cestoviny či mäsové a mliečne výrobky. Na projekte Tesco spolupracovalo aj s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré aktívne pomáhalo pri výbere malých slovenských producentov.

Podpora slovenských farmárov a lokálnych výrobcov potravín podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej prináša benefity pre spotrebiteľov, producentov aj krajinu súčasne. „Naša snaha zvýšiť podiel domácich potravín na pultoch je úplne racionálna a prospešná pre všetky strany. Pomáhame zvyšovať zamestnanosť v regiónoch, farmári zase udržiavajú vzhľad krajiny a spotrebiteľom prinášame do regálov čerstvé potraviny, ktoré nemusia cestovať z druhého konca sveta. Znižujeme taktiež tiež uhlíkovú stopu,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.

„Aktuálne Tesco v rámci tohto nového projektu zaradilo do ponuky takmer 500 produktov od malých a stredných slovenských producentov. Sme veľmi radi, že aj výrobky malých lokálnych slovenských firiem odteraz spestrujú a rozširujú ponuku spoločnosti Tesco pre zákazníkov. Ide o malé firmy, z ktorých mnohé nemajú ešte skúsenosti s dodávaním tovaru do reťazcov. Aj preto sme týmto malým producentom vyšli v ústrety a pripravili sme pre nich špeciálne podmienky, aby s nami mohli spolupracovať a rásť. Firmám sme napríklad prispôsobili objednávkový režim či distribúciu podľa ich potrieb,“ uviedol Martin Kuruc, výkonný riaditeľ spoločnosti Tesco na Slovensku. „V tejto chvíli už závisí len od našich zákazníkov, či a ktoré lokálne produkty z ich regiónu si obľúbia,“ dodáva M. Kuruc.

Ponuka sa bude v predajniach odlišovať podľa ponuky dodávateľov v jednotlivých regiónoch. Aktuálne je v programe Tesca na podporu malých a stredných producentov zapojených 50 dodávateľov z celého Slovenska.

Tesco spustením programu na podporu malých a stredných slovenských producentov vytvára podmienky na rast malých lokálnych firiem. Je to pre nich šanca zvýšiť predaj, výrobu a aj zamestnanosť. Tento pozitívny vplyv potvrdil aj jeden z nových lokálnych dodávateľov, výrobca olejaBúšlak Oil z Dunajského Klátova: „Sme veľmi radi, že vďaka spolupráci so spoločnosťou Tesco naša firma dostala šancu zvýšiť objem predaja a zároveň sa rozšíri ponuka zdravých a 100 % domácich potravín pre množstvo zákazníkov,“ uviedol Juraj Nagy, generálny riaditeľ spoločnosti Búšlak Oil.

Tento projekt Tesca na podporu malých slovenských producentov nie je prvou spoluprácou medzi rezortom pôdohospodárstva a reťazcom. Aktuálne prebieha pod odbornou záštitou ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej a v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom už štvrtý ročník Farmárskeho grantu s podporou Nadácie Tesco. Aktuálny ročník grantu je zameraný na ďalší odborný rozvoj malých slovenských producentov s cieľom prispieť k tomu, aby sa mohli stať úspešným dodávateľom pre obchod. V rámci série teoretických aj praktických vzdelávacích aktivít sa výrobcovia dozvedia viac o možnostiach spolupráce, ale aj o požiadavkách na kvalitu a bezpečnosť potravín, ktoré sú na dodávateľa kladené zo strany obchodných sietí či spôsoboch, ako budovať značku a marketing.

Podľa nezávislých prieskumov Gfk práve v hypermarketoch Tesco Extra môžu nájsť zákazníci vo všeobecnosti aj najširšiu ponuku potravín od rôznych slovenských výrobcov. Tržby za slovenské výrobky tvoria až približne polovicu tržieb za potraviny tohto reťazca.

Výrobky malých dodávateľov v predajniach Tesco:

Odelenie Počet dodávateľov Počet produktov Pečivo

Mäso, ryby, hydina

Šunky, salámy, klobásy, pult (balené produkty)

Mliečne výrobky

Ostatné potraviny

19

4

4

8

15

193

30

69

99

80

Spolu 50 471

Michal Feik

Odbor komunikácie a marketingu

Kategórie: Podporujeme

Stránky