PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 18 s

Zdravotné poistenie v Taiwane

24. apríl 2018

Taipei City 24. apríla 2018 – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už roky apeluje na svojich členov v otázke zavedenia všeobecného zdravotného poistenia pre všetkých do roku 2030. Aj napriek tomu, že Taiwan nie je členom WHO, ponúka všetkým svojim 23 miliónom obyvateľov univerzálne zdravotné poistenie od roku 1995, kedy bol spustený program Národného zdravotného poistenia (NHI).

Dĺžka života sa tak predĺžila na úroveň, ktorá je bežná v kľúčových členských krajinách OECD, kde priemerná dĺžka života u žien je 83,4 rokov a u mužov 76,8 rokov. Pričom náklady na zdravotníctvo sú na Taiwane oveľa nižšie ako vo vysoko rozvinutých krajinách v Európe a Severnej Amerike.

V dnešnom globalizovanom svete je nemožné, aby jednotlivé krajiny čelili výzvam v oblasti zdravotníctva osamotené. Jedine prostredníctvom interdisciplinárnej a medzinárodnej spolupráce môžeme vybudovať globálny zdravotnícky systém, ktorý bude dôsledne a efektívne spĺňať potreby obyvateľov tohto sveta v oblasti zdravotníctva a ktorému sa podarí splniť hlavný cieľ WHO – zdravie pre všetkých.

„Taiwan má konštruktívnu úlohu vo formovaní stabilnej zdravotníckej siete a najlepší spôsob ako sa podeliť o naše skúsenosti s ostatnými krajinami je účasť na Svetovom zdravotníckom zhromaždení (WHA) a v organizácii WHO,” uviedol Dr. Chen Shih-Chung, minister zdravotníctva Taiwanu.

„Je poľutovaniahodné, že politické obštrukcie viedli k tomu, aby Taiwan nebol pozvaný na 70. zasadnutie WHA ako pozorovateľ. Svetová zdravotnícka organizácia nielenže nedodržala svoju ústavu, ale ignorovala aj výzvy na začlenenie Taiwanu, ktoré prichádzali od mnohých národov a medzinárodných medicínskych skupín po celom svete. Aj napriek tomu však Taiwan naďalej vyvíja úsilie v pomoci prevencie regionálnych a globálnych ochorení a pomáha iným krajinám v prekonávaní ich výziev v oblasti zdravotníctva,” doplnil Chen.

„Taiwan sa snaží o účasť na 71. zasadnutí WHA tento rok, aby mohol realizovať víziu WHO, ktorou je hladko fungujúca sieť prevencie ochorení ako aj cieľ OSN o udržateľnom rozvoji, ktorý má zabezpečiť zdravé životy a blahobyt pre všetky vekové kategórie do roku 2030,” oznámil minister zdravotníctva.

Dr. Chen taktiež povedal: „Preto apelujeme na organizáciu WHO a na s ňou spojené organizácie, aby uznali dlhodobý prínos Taiwanu v oblasti celosvetovej propagácie ľudského zdravia a aby uznali dôležitosť a oprávnenosť Taiwanu ako pozorovateľa na tohtoročnom zasadaní WHA.”

The post Zdravotné poistenie v Taiwane appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

IKEA vyzýva zákazníkov, aby sa prihlásili na opravu plynových varných dosiek ELDSLÅGA. Dôvodom sú zvýšené emisie CO nad povolené limity EÚ.

24. apríl 2018

BRATISLAVA 24. apríla 2018 – Z preventívnych dôvodov zabezpečuje IKEA opravu plynových varných dosiek ELDSLÅGA, ktoré boli zakúpené pred 1. januárom 2018. Toto opatrenie prijala IKEA na základe zistení kontrolných orgánov v Belgicku. Uvedený problém sa týka verzie varnej dosky, ktorá sa predávala len v Európe. Na odstránenie chyby je potrebné, aby zákazníka navštívil servisný technik a varnú dosku opravil. Táto služba je bezplatná.

Pri výrobe došlo u dodávateľa k omylu a do jedného z horákov varnej dosky bol nainštalovaný nesprávny vstrekovací plynový ventil, čoho dôsledkom sú zvýšené emisie oxidu uhoľnatého (CO) nad povolené limity EÚ. Skúmanie preukázalo, že nehrozí zvýšené nebezpečenstvo požiaru alebo výbuchu. IKEA nedostala žiadne hlásenie o nehode.

IKEA žiada zákazníkov, ktorí si kúpili plynovú varnú dosku ELDSLÅGA pred 1. januárom 2018, aby prestali používať veľký horák v pravom hornom rohu varnej dosky, kým nezabezpečí jej opravu. Ostatné horáky sú bezpečné a je možné ich používať. IKEA prosí zákazníkov, ktorí takúto varnú dosku vlastnia, aby sa obrátili na Kontaktné centrum IKEA na tel. č. 02/48 226 111 a dohodli si ďalší postup odstránenia chyby. Doklad o kúpe (pokladničný blok) nie je potrebný. Opravy budú vykonané čo najrýchlejšie.

Spomínaný výrobok sa predával v týchto krajinách: Švédsko, Nórsko, Dánsko, Fínsko, Island, Česká republika, Chorvátsko, Litva, Srbsko, Rusko, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Španielsko, Veľká Británia, Írsko, Taliansko, Portugalsko, Rakúsko, Nemecko, Belgicko a Francúzsko.

IKEA sa ospravedlňuje za vzniknuté nepríjemnosti a ďakuje za pochopenie.

Viac informácií nájdete na www.IKEA.sk alebo kontaktujte IKEA na tel. č. 02/48 226 111.

The post IKEA vyzýva zákazníkov, aby sa prihlásili na opravu plynových varných dosiek ELDSLÅGA. Dôvodom sú zvýšené emisie CO nad povolené limity EÚ. appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Nelegálna skládka odpadu zamoruje spodné vody Žitného ostrova

24. apríl 2018

BRATISLAVA 24. apríla 2018 – Sme svedkami snáď najväčšej ekologickej katastrofy odohrávajúcej sa priamo pred našimi očami a mnohí o tom ani netušíme. Na Žitnom ostrove už roky rastie nelegálna skládka, ktorá zamoruje pitnú vodu. 

Spoločnosť VASSAL zarába na skladovaní odpadu, ktorý skladuje na cudzom území v blízkosti domovov obyvateľov Bratislavy.
Obyvatelia nie sú schopní len tak sa prizerať a preto spolu s podporou starostky mestskej obce zorganizovali v Bratislave na Lieskovskej 3 v Podunajských Biskupiciach zhromaždenie za zatvorenie čiernej skládky. Súčasťou zhromaždenia bola aj možnosť podpísania petície za jej zatvorenie.

“Vyzývali sme okresný úrad, prokuratúru aj inšpektorát a odpovede buď boli vlažné alebo nijaké. 16.2.2018 sme konečne dostali potvrdenie, že skládka je nelegálna,“ vyjadrila sa starostka mestkej časti Podunajské Biskupice, Alžbeta Ožvaldová.
Štátne orgány, polícia či ministerstvo životného prostredia sa však len prizerajú a nekonajú. Obyvatelia sa už dlhé roky snažia vybojovať jej zrušenie, no bez výsledku. Ignorantský postoj štátnych orgánov len dáva tichý súhlas na to, aby skládka aj naďalej znečisťovala podzemné vody a vietor spolu s vtákmi tento odpad roznášali ďalej.

To, že sa jedná o nelegálnu skládku potvrdzuje aj starostka mestkej časti Podunajské Biskupice, Alžbeta Ožvaldová. “V tomto areáli nie sú ani územné povolenia, ani povolenia na prevádzkovanie strojov, ani na jednotlivé objekty. Na základe listu z okresného úradu sme podnikli ďalšie kroky a mestská časť začala s oznámením o odstránení skládky.”

“Som veľmi prekvapený z toho, že takú dlhú dobu môže takýto bordel v Podunajských Biskupiciach a vôbec v Bratislave existovať. Som šokovaný, že nikomu z kompetentných na tom nezáleží, ” vyjadril sa Peter Marček, poslanec NRSR, ktorý je jedným z iniciátorov zhromaždenia.

Na zhromaždení sa zúčastnilo viac ako 50 obyvateľov, ktorí takýmto spôsobom vyjadrili nesúhlas s prístupom kompetentných voči špinavým praktikám firmy VASSAL. Aj počas priebehu zhromaždenia bol na skládku neustále dovážaný nový odpad, pričom spoločnosť VASSAL tvrdí, že žiadny odpad na skládku nedováža.

The post Nelegálna skládka odpadu zamoruje spodné vody Žitného ostrova appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Finalistky MISS SLOVENSKO 2018 si zasúťažili pred finále v Huberte

24. apríl 2018

BRATISLAVA 24. apríla 2018 – Veľké finále súťaže krásy sa blíži. Už 28. apríla sa dozvieme, ktorá z tohtoročných účastníčok získa vytúženú korunku. Pred samotným galavečerom si jedenásť najkrajších Sloveniek odskočilo na návštevu do výroby slovenských šumivých vín – do spoločnosti Hubert. J.E. Čakala na nich nielen ochutnávka prémiových sektov, ale aj pestrý deň plný vedomostí a súťaží.

Zasúťažili si pred veľkým finále

Exkurzia výrobou sektu sa niesla v súťažnom duchu. Výrobca šumivých vín s viac ako stodeväťdesiatročnou tradíciou si pre nich totižto pripravil niekoľko náročných úloh. Pri niektorých nechýbali dokonca ochranné pomôcky. Jednou zo súťaží bolo totižto aj ručné striasanie fliaš, ktoré je dôležitým bodom pri výrobe sektu klasickou metódou. Okrem nej ochutnávali súťažné sekty priamo v pivnici, kde sekty zrejú alebo sa pretekali v tom, ktorá najďalej vystrelí zátku pri otváraní fľaše šumivého vína. Počas prehliadky v priestoroch závodu dievčatá sprevádzali hlavní predstavitelia firmy. Konateľ spoločnosti Hubert J.E., Peter Krúpa, im odovzdal personalizované fľaše, vyrobené na mieru. Finalistky ich ozdobili svojimi podpismi.

Hubert de Luxe nie je zďaleka jediný

Po náročných disciplínach prišiel rad aj na ochutnávku sektov. Finalistky tak zistili, že v prvej spoločnosti mimo Francúzska na výrobu šumivých vín zďaleka nevyrába iba dobre známy Hubert de Luxe. V závere dňa na dievčatá čakala ochutnávka prémiových šumivých vín Hubert L’Original, ktorou ich sprevádzala hlavná enologička spoločnosti Hubert, Ingrid Vajcziková. Oficiálneho partnera súťaže Miss Slovensko 2018 tvoria štyri špeciálne kupáže vzácneho sektu, pripraveného z vybraných odrôd slovenských akostných vín tradičným kvasením vo fľaši a citlivým spracovaním metódou transvals.

Príslovie koľko ľudí, toľko chutí sa opäť potvrdilo. Niektoré z finalistiek preferovali suchšie sekty, avšak väčšina sa priklonila k sladším variantom tohto exkluzívneho sektu. Najviac súťažiace Miss Slovensko 2018 zaujal jemný a svieži Hubert L’Original Rosé Brut, ako aj výnimočný červený Rouge Doux. Ten je určený pre gurmánov, ktorí si potrpia na kvalitu. Pýši sa krásnou rubínovou farbou a jeho chuť vynikne v kombinácii s čokoládou a vyzretými syrmi.

#HUBERTMISS

Dievčatá si priebeh celého dňa fotografovali a natáčali, a tak môžu fanúšikovia sledovať všetko z prvej ruky na Instagrame a Instastories finalistiek, ale aj oficiálnych profiloch Miss Slovensko a Hubert.

The post Finalistky MISS SLOVENSKO 2018 si zasúťažili pred finále v Huberte appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

BILLA štartuje spoluprácu s lyžiarmi Žampovcami

24. apríl 2018

BRATISLAVA 24. apríla 2018 – Novými tvárami spoločnosti BILLA sa stali slovenskí reprezentanti v zjazdovom lyžovaní, bratia Adam a Andreas Žampovci. Obchodný reťazec chce pokračovať v podpore nádejných športových talentov a zároveň týmto krokom osloví mladšiu cieľovú skupinu. Prvou spoločnou aktivitou bude účasť na druhom ročníku športového rodinného podujatia HÝBSA Slovensko, ktorého generálnym partnerom je práve BILLA. Tento projekt z dielne TV Markíza a športovej agentúry Be Cool upriamuje pozornosť na zdravý životný štýl, prevenciu proti obezite u detí a motivuje Slovákov sa viac hýbať. Prvý HÝBSA Day sa uskutoční už túto sobotu v Jazdeckom areáli na Sídlisku III. v Prešove.

BILLA dlhodobo aktívne podporuje športové aktivity a mladých športovcov, nakoľko šport a zdravá strava idú spolu ruka v ruke. „Som veľmi rada, že môžem ohlásiť novú spoluprácu s talentovanými športovcami. Po úspešnom medailistovi vo vodnom slalome Matejovi Beňušovi, BILLA podporí reprezentantov v zjazdovom lyžovaní, bratov Adama a Andreasa Žampovcov. Prostredníctvom nich chceme osloviť športových nadšencov letných i zimných športov, ako aj motivovať nové nádejné talenty, aby na sebe pracovali a rozvíjali svoje zručnosti,“ uvádza Albena Georgieva výkonná riaditeľka BILLA.

Bratov Žampovcov ako svoje nové tváre predstaví BILLA pri príležitosti druhého ročníka HÝBSA Slovensko. Dvojica uznávaných športovcov podporí podujatie osobnou účasťou. „Každý deň sa snažíme nejako hýbať. Keď ide o prípravu na preteky, je to samozrejmosť, no keď máme voľno, niekedy sa nám nechce, ale prekonáme sa. Uvedomujeme si, že dnešný svet je pre mladých viac o technologických vychytávkach ako o pravidelnom pohybe. Preto sme radi, že práve našu novú spoluprácu s BILLA oslávime rovno pohybom, s deťmi pri úspešnom pokračovaní projektu HÝBSA Slovensko. Sme radi, že možeme podporiť dobrú vec, veď o to sa snažíme aj my ako športovci. Naším cieľom je motivovať mladých ľudí, aby sa viac hýbali a tešili sa, že robia niečo pre seba. Kedže sme sa narodili vo Vysokých Tatrách, tak o to viac sa tešíme do rodného kraja a veríme, že Prešovčania si to s nami užijú,“ hovoria Adam a Andreas Žampovci.

Športový deň pre celé rodiny s účasťou známych tvárí a bohatým programom

Celodenné pohybovo-zábavné podujatie HÝBSA zapája do svojich aktivít celú rodinu a všetky vekové kategórie. Každý, kto sa príde pozrieť, bude mať možnosť otestovať stav svojej kondičky v disciplínach HÝBSA Run, HÝBSA Bike, HÝBSA Power a HÝBSA Family. Nudiť sa nebudú ani tí, čo sa na šport len radi pozerajú. Na podujatie do Prešova prídu aj obľúbené tváre z televíznej obrazovky a nebude chýbať ani ambasádorka zdravej stravy Mirka Luberdová, známa svojou kulinárskou vášňou. Pre fanúšikov varenia a kvalitnej čerstvej stravy Mirka pripraví gastronomické inšpirácie a pre rodičov má tipy na chutné a zdravé desiate pre svoje ratolesti. Ako je o Mirke známe, svoje špeciality pripravuje zo surovín nakúpených v BILLA. Účastníci sa môžu registrovať na http://hybsa.markiza.sk/registracia a následne si štartovný balíček vybrať vopred, vo štvrtok a piatok v registračnom stánku pred predajňou BILLA na Čergovskej ulici v Prešove.

„Spoločnosť BILLA vníma, že zákazníci majú čoraz väčší záujem o čerstvé ovocie, zeleninu či iné potraviny. Preto sme sa rozhodli, že nebudeme zdravý životný štýl podporovať len v predajniach, ale aj mimo nich – participovaním na projektoch podporujúcich pohyb a zdravie. Sme radi, že máme možnosť priviesť na zdravšiu cestu aj ďalších ľudí prostredníctvom druhého ročníka HÝBSA Slovensko, kde BILLA je generálnym partnerom,“ uvádza ďalej A. Georgieva

Priamo počas sobotňajšieho podujatia v Prešove si môžu účastníci na stánku BILLA vytočiť výhru v kolese šťastia či získať autogramy od Mirky Luberdovej, Adama a Andreasa Žampovcov.

The post BILLA štartuje spoluprácu s lyžiarmi Žampovcami appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Navštívte OMV na bratislavskom Autosalóne

24. apríl 2018

BRATISLAVA 24. apríla 2018

OMV je generálny partner prestížneho motoristického podujatia
Návštevníci si v stánku OMV môžu zmerať sily v pretekoch modelov áut na autodráhe Slovakiaring
Úspešný pretekár Rally Dakar Ivan Jakeš potvrdzuje: MaxxMotion je pre mňa najlepšie palivo na Slovensku

Najočakávanejšia motoristická udalosť jari sa blíži a OMV nemôže chýbať. Energiu budú môcť návštevníci tohtoročného bratislavského Autosalónu načerpať v tradičnom zeleno-modrom stánku. Čaká na nich nielen chutné občerstvenie a kvalitná VIVA káva, ale aj množstvo vysokooktánovej zábavy, poháňanej palivami OMV MaxxMotion Performance Fuels. OMV je generálny partner tohtoročného bratislavského Autosalónu.

Výstavný areál v bratislavskej Inchebe po roku opäť privíta najprestížnejšiu automobilovú udalosť nielen na Slovensku, ale v celom stredoeurópskom regióne. Pod jednou strechou od 24. do 29. apríla naservíruje všetkým milovníkom motorov prehliadku nielen automobilov. OMV ani tento rok nebude chýbať. Zákazníkom ponúkne už tradične miesto, kde môžu nielen načerpať sily, ale i zabaviť sa.

„Som hrdý na to, že OMV je partnerom podujatia, kde sa schádzajú najväčší fanúšikovia motorizmu z regiónu, ktorí dokážu oceniť krásne autá a kvalitné palivo,“ povedal Gernot Gollner, Retail Manager, OMV Slovensko. „V našom stánku sme pre nich pripravili viacero lákadiel, ktoré im čas strávený na Autosalóne ešte spríjemnia,“ dodal.

Pre návštevníkov, ktorým sa na autá nestačí len pozerať, bude pripravená adrenalínová zábava. Na zmenšenine najznámejšieho slovenského pretekárskeho okruhu budú môcť popreháňať modely áut v súťaži o pekné ceny – od lístkov na vybrané podujatie na skutočnom Slovakiaringu až po vody do ostrekovačov Caristal. Tí najodvážnejší si budú môcť zmerať sily s jedným z najlepších slovenských motocyklových pretekárov. Ivana Jakeša však nebude vidno len v napínavých súbojoch, ale s návštevníkmi sa popri súťažení podelí o svoje zážitky z najnáročnejších motocyklových pretekov a autogramy.

Energiu objavovať automobilové novinky návštevníkom Autosalónu dodá lahodná VIVA CAFE. Káva, ktorú pripravili slávne talianske pražiarne a do dokonalosti ju priviedol tím baristov a špecialistov, rozvonia nielen stánok OMV. Pre návštevníkov bažiacich po energii iného druhu je zase pripravený nabíjačkový stôl, kde si môžu dobiť svoje mobilné telefóny.

Filozofiou OMV je totiž maximálna kvalita a starostlivosť o zákazníka. Tá sa premieta nielen do neustále vylepšovaných služieb, ale najmä do kvality paliva. Príkladom je benzín OMV MaxxMotion 100plus, ktorý je výsledkom dlhého výskumu a rozsiahleho testovania. MaxxMotion 100plus dosahuje jedny z najlepších hodnotení a spĺňa najnáročnejšie požiadavky (kategória 5), stanovené WWFC – Worldwide Fuel Charter. Každý vodič tak pre svoje vozidlo môže zabezpečiť optimálnu účinnosť spaľovania, dlhšiu životnosť motora i vyšší výkon.* Ivan Jakeš, úspešný pretekár Rally Dakar potvrdzuje: MaxxMotion je pre mňa najlepšie palivo na Slovensku.

*Výhody a účinky paliva sú ovplyvnené aj vozidlom, správaním vodiča a technickým stavom motora a sú založené na porovnaní s palivom, ktoré spĺňa miestne minimálne požiadavky noriem STN EN 590 a STN EN 228.

Informácie o spoločnosti: OMV Slovensko, s.r.o.

Spoločnosť OMV vstúpila na slovenský trh v roku 1991. OMV Slovensko sídli v Bratislave a s 91 čerpacími stanicami má na Slovensku 18 % podiel na trhu. Čerpacie stanice OMV sú multifunkčnými centrami služieb – čerpacími stanicami pre ľudí i vozidlá. Zákazníci OMV majú k dispozícii palivá, mazivá i umývacie služby; 60 obchodov VIVA navyše ponúka ľahké jedlá, občerstvenie a širokú škálu ďalších služieb. Spoločnosť OMV Slovensko priamo zamestnáva 180 ľudí a prostredníctvom svojej siete čerpacích staníc vytvorila 966 pracovných miest.
Viac informácií nájdete na www.omv.sk.

OMV Aktiengesellschaft

OMV je výrobcom a predajcom ropy a zemného plynu, inovatívnych energetických riešení a petrochemických riešení vyššej kategórie – a to všetko zodpovedným spôsobom. S predajmi v rámci skupiny 20 miliárd eur a približne 20 700 zamestnancami v roku 2017 je OMV Aktiengesellschaft jednou z najväčších obchodovateľných priemyselných spoločností Rakúska. V rámci prieskumného a produkčného segmentu má OMV silné postavenie v Rumunsku a v Rakúsku a vyrovnané medzinárodné portfólio s ďalšími kľúčovými oblasťami v Severnom mori, na Blízkom východe, v Afrike a v Rusku. Denná ťažba v roku 2017 dosiahla v priemere 348-tisíc barelov denne. V segmente rafinácie OMV prevádzkuje tri rafinérie s kapacitou spracovania 17,8 miliónov ton ročne. Ku koncu roka 2017 prevádzkovala viac ako 2000 čerpacích staníc v 10 krajinách. OMV prevádzkuje aj sieť plynovodov v Rakúsku a plynové zásobníky v Rakúsku a Nemecku. V roku 2017 dosiahol objem predaja plynu 113 TWh.

 

The post Navštívte OMV na bratislavskom Autosalóne appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Americká obchodná komora v SR si zvolila nových členov správnej rady

23. apríl 2018

331 spoločností združených v Americkej obchodnej komore v SR si na výročnom valnom zhromaždení zvolilo svojich predstaviteľov.

BRATISLAVA 23. apríla 2018 – 331 spoločností združených v Americkej obchodnej komore v SR si na výročnom valnom zhromaždení zvolilo svojich predstaviteľov.

Členovia Americkej obchodnej komory v SR (AmCham) sa stretli 19. apríla 2018 na výročnom valnom zhromaždení v Primaciálnom paláci v Bratislave. Cieľom bolo vyhodnotiť aktivity komory za rok 2017 a oznámiť výsledky volieb do Správnej rady AmCham. Tohtoročným hosťom podujatia bol veľvyslanec USA na Slovensku Adam H. Sterling.

Todd Bradshaw, prezident Americkej obchodnej komory v SR, predstavil účastníkom detailný odpočet aktivít za rok 2017 a v rámci výročnej správy uviedol: „Poslaním AmCham je zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku. Aj v minulom roku sme sa prostredníctvom Iniciatívy za vládu zákona snažili o posilňovanie právneho štátu predovšetkým v oblastiach, ktorými sú legislatívny proces, boj proti korupcii či vymožiteľnosť práva. Komora je rovnako veľmi aktívna v podpore sektora zdieľaných služieb ako druhého piliera slovenskej ekonomiky. Prioritou naďalej zostáva prepájanie podnikateľskej a akademickej sféry a pravidelne sa prostredníctvom našich expertných výborov zapájame do odbornej diskusie a tvorby legislatívy v oblastiach, ktorými sú dane, digitálna agenda, energetika, verejné obstarávanie či zdravotníctvo. Tento rok sa naviac intenzívne zaoberáme aj témou umelej inteligencie a jej prínosu pre verejný a súkromný sektor na Slovensku.“

Hosť Valného zhromaždenia AmCham, veľvyslanec USA na Slovensku Adam H. Sterling, ocenil prácu komory v uplynulom roku. „Som veľmi rád, že sa môžeme spoľahnúť na AmCham ako na silného partnera pri podpore spoločnej vízie, dynamickej a prosperujúcej slovenskej ekonomiky, ktorá je pripravená na ďalšiu úroveň – ekonomiku založenú na vedomostiach, ktorá priťahuje pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou,“ uviedol veľvyslanec Sterling.

Členovia komory si zvolili deviatich nových členov Správnej rady AmCham, ktorá dohliada na  strategické smerovanie komory. Víťazní kandidáti boli zvolení na dvojročné obdobie. Sú medzi nimi Santiago AGUADO (Hewlett Packard Enterprise Slovakia), Todd BRADSHAW (PwC Central & Eastern Europe), Scott BUCKISO (U.S. Steel Košice); Stephen CAULFIELD (Dell); Pavol KOPEČNÝ (Ecenter); Peter KOVÁČ (Adient Slovakia); Martin MAŠTALÍR (Cisco Systems Slovakia); Fridrich MATEJÍK (IBM Slovensko) a Rudolf SEDMINA (KPMG Slovakia). Členovia Správnej rady AmCham Slovensko, ktorí zotrvávajú na svojich pozíciách na základe mandátu z minulého roka sú Michaela BENEDIGOVÁ (SEESAME), Branislav BUDKE (Pfizer), Gabriel GALGÓCI (AT&T); Peter KOLESÁR (Neulogy); Stanislav MOLNÁR (Oracle); Peter ŠKODNÝ (Accenture); Veronika ŠPAŇÁROVÁ (Citibank) a Biljana WEBER (Microsoft).

O Americkej obchodnej komore v SR

Americká obchodná komora v SR bola založená v roku 1993 v Bratislave ako nezávislá nezisková organizácia financovaná výhradne z príspevkov svojich členov. V septembri 2003 bola otvorená nová pobočka AmCham v Košiciach s cieľom podporiť ekonomický rozvoj vo východoslovenskom regióne. Dnes patrí medzi najaktívnejšie zahraničné obchodné komory s cieľom zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku. Členská základňa v súčasnosti predstavuje viac ako 331 spoločností, vrátane mnohých z najväčších a najvýznamnejších firiem na Slovensku. Z uvedeného počtu tvoria približne 44% slovenské spoločnosti, zhruba 21% je amerických a približne 35% predstavujú medzinárodné spoločnosti. Viac informácií o AmCham môžete získať na www.amcham.sk.

https://www.facebook.com/amchamslovakia

https://www.linkedin.com/company/10392662/

The post Americká obchodná komora v SR si zvolila nových členov správnej rady appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Prvý rebríček slovenských miest a obcí v triedení odpadu

23. apríl 2018

BRATISLAVA 23. apríla 2018 – Na prvom mieste v triedení odpadu sa v kategórii nad 5 000 obyvateľov umiestnili mestá Dubnica nad Váhom a Nemšová, v kategórii menej ako 5 000 obyvateľov zvíťazila obec Demänovská dolina.

Do portfólia spoločnosti ENVI – PAK patrilo v roku 2017  viac ako 50 % miest a obcí na Slovensku. Rebríček sídel podľa toho, ako úspešné sú v triedení odpadu, vznikol po prvýkrát.

Poradové miesto v rebríčku vzniklo kombináciou dvoch faktorov kľúčových pri zbere a separovaní odpadov. Sú to efektivita a vyťažiteľnosť. „Parameter efektivity nám ukazuje, ako účinne je využitá inštalovaná infraštruktúra. Udáva, koľko gramov v daných komoditách sa vyzbiera v jednom litri. Pod litrami si môžeme predstaviť objemy zberných nádob a vriec, ktoré dodávame do domácností. Takže čím viac gramov odpadu je v týchto objemoch správne zatriedených, tým je systém lepší,“ vysvetľuje Roman Vandák, riaditeľ komoditného oddelenia ENVI – PAK. Zároveň dodáva, že nie je dôležité len to, aby bol v konkrétnom druhu nádoby ten správny odpad. Ide aj o to, aby tam bol uskladnený správne, teda aby zaberal čo najmenej miesta – plastové fľaše pokrčené, kartónové krabice rozrezané.

Druhým kritériom je vyťažiteľnosť. Čím viac kíl na obyvateľa obec ročne vyzbiera, tým je úspešnejšia. „Čím je miera vyťažiteľnosti vyššia, tým menej odpadov z obce končí na skládkach a obec šetrí náklady na zber komunálneho odpadu. Úspešné obce navyše primerane využívajú infraštruktúru, ktorá je pre ne k dispozícii,“ dodáva Roman Vandák.

Umiestnenie v rebríčku je kombináciou bodov za oba faktory. Práve tie sú totiž najdôležitejšie aj z hľadiska obcí.

Priemerná vyťažiteľnosť na Slovensku je približne 30 kilogramov na obyvateľa ročne. Presné údaje o jednotlivých obciach a mestách nájdete tu.

NAJÚSPEŠNEJŠIE OBCE V TRIEDENÍ ODPADOV S POPULÁCIOU NAD 5 000 ĽUDÍ

PORADIE
OBEC
OKRES
UKAZOVATEĽ EFEKTIVITA
UKAZOVATEĽ VYŤAŽITEĽNOSŤ
BODY EFEKTIVITA
BODY VYŤAŽITEĽNOSŤ
SPOLU

1

Dubnica nad Váhom

 
Ilava
60,84
66,52
74
76
150

1

Nemšová

 
Trenčín
91,41
54,13
77
73
150

3

Skalica

 
Skalica
48,10
90,02
72
77
149

4

Dunajská Lužná

 
Senec
44,07
51,59
69
72
141

5

Dolný Kubín

 
Dolný Kubín
47,87
49,07
71
69
140

6

Liptovský Hrádok

 
Liptovský Mikuláš
36,45
58,02
63
75
138

7
Žiar nad Hronom
Žiar nad Hronom
37,31
48,46
66
68
134

8
Stará Turá
Nové Mesto nad Váhom
33,24
54,84
58
74
132

9

Námestovo

 
Námestovo
64,22
33,30
75
55
130

9

Vrbové

 
Piešťany
65,18
32,82
76
54
130

NAJÚSPEŠNEJŠIE OBCE V TRIEDENÍ ODPADOV S POPULÁCIOU POD 5 000 ĽUDÍ

PORADIE
OBEC
OKRES
UKAZOVATEĽ EFEKTIVITA
UKAZOVATEĽ VYŤAŽITEĽNOSŤ
BODY EFEKTIVITA
BODY VYŤAŽITEĽNOSŤ
SPOLU

1
Demänovská Dolina
Liptovský Mikuláš
83,54
307,25
1446
1462
2908

2
Malatíny
Liptovský Mikuláš
74,23
162,22
1434
1456
2890

3
Lazisko
Liptovský Mikuláš
81,83
92,93
1445
1442
2887

4

Liptovské Kľačany

 

Liptovský Mikuláš

 
73,67
110,87
1431
1449
2880

5
Šípkov
Bánovce nad Bebravou
145,31
70,28
1462
1409
2871

6
Pohronský Bukovec
Banská Bystrica
70,00
116,56
1419
1451
2870

7

Tuchyňa

 
Ilava
72,44
90,13
1428
1440
2868

8

Mikušovce

 
Ilava
72,75
89,26
1429
1438
2867

9
Galovany
Liptovský Mikuláš
68,21
130,18
1409
1454
2863

10
Liptovský Michal
Ružomberok
71,03
92,31
1421
1441
2862

Regionálne rozdiely

Rebríčky ukazujú, že západu Slovenska sa v triedení odpadu darí viac ako obciam a mestám na východe. „Tým najdôležitejším faktorom je, kedy bol v obci založený triedený zber a ako ho obec rozvíjala. Keď sme v roku 2016 po zmene zákona preberali systém, stretli sme sa s veľkým množstvom obcí, ktoré nespĺňali zákonné podmienky. Napríklad sa u nich netriedilo 5 zložiek, ale iba jedna,“ vysvetľuje Roman Vandák a vzápätí dodáva, že nový zákon pomohol situáciu zlepšiť. Kým v roku 2016 vyzbierali obce združené v OZV ENVI – PAK vyše 93 tisíc ton triedeného odpadu, vlani sa im podarilo vyseparovať viac ako 106 tisíc ton.

„Dôležité je spomenúť aj ľudský faktor. Disciplínu občanov a spôsob, akým s nimi zamestnanci miestneho oddelenia životného prostredia pracujú a komunikujú. Pamätám si na množstvo zapálených ľudí, ktorí pracujú na úradoch v mestách a obciach, ktoré sa umiestnili na čele rebríčka. Tí obyvateľov vzdelávajú, robia osvetu, učia ich, čo a ako majú zbierať,“ hovorí Roman Vandák.

Obciam, ktoré v rebríčku skončili na spodných priečkach, chce OZV ENVI – PAK pomôcť zlepšovať sa. S mestami a obcami, ktorým sa nedarí odpad zbierať efektívne, komunikujú regionálni  zástupcovia ENVI – PAK o možnostiach zlepšenia. Navyše,  obciam, ktoré skončili na konci rebríčka plánuje ENVI – PAK poskytnúť na mieru šité vzdelávanie, ktoré pripraví v spolupráci s vybranými občianskymi združeniami.

Ako funguje súčasná odpadová politika

Výrobcovia a dovozcovia sú zodpovední za svoje výrobky a obaly, v ktorých sú zabalené, aj po tom, čo ich predajú spotrebiteľovi a stanú sa z nich odpady. Princíp takzvanej rozšírenej zodpovednosti výrobcov uplatňujú organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV). Na trhu ich je viac, výrobcovia si z nich môžu vybrať alebo si založiť vlastnú organizáciu, čím vzniká zdravé konkurenčné prostredie. Povinnosti OZV vysvetľuje Hana Nováková z OZV ENVI – PAK: „Dohliadame, aby výrobcovia mali splnené limity a zberové podiely, na základe slovenskej aj európskej legislatívy. Podľa objemu vyprodukovaných obalových a neobalových výrobkov vypočítame za výrobcov ich trhový a zberový podiel.“  ENVI – PAK je najväčšou OZV na Slovensku a spolupracuje s viac ako 2 000 výrobcami a dovozcami. Z peňazí, ktoré výrobcovia OZV zaplatia, sa financuje zber triedeného odpadu, infraštruktúra, dotrieďovanie, lisovanie, balenie a ďalšia manipulácia s odpadom.

O ENVI – PAK

OZV ENVI – PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkov v zmysle rozšírenej zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnotenie a recykláciu. ENVI – PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI – PAK zasadzuje.

The post Prvý rebríček slovenských miest a obcí v triedení odpadu appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Jazdenky z dovozu: prečo je lepšie ich nekupovať?

23. apríl 2018

BRATISLAVA 23. apríla 2018 – Mnohí motoristi si myslia, že kúpou automobilov z dovozu si zaistia lacnejšie a kvalitnejšie auto, ako keby si kúpili vozidlo so slovenským pôvodom. Vôbec pritom netušia, akým rizikám sa takýmto nákupom vystavujú. Nevyhnutnou súčasťou kúpy jazdeného auta by malo byť overenie jeho histórie, aby kupujúci zistil, či to, čo mu o vozidle tvrdí predávajúci, je skutočne pravda a vedel sa správne rozhodnúť, či sa mu dané auto skutočne vyplatí. Overenie histórie dovážaných áut je veľmi náročné aj pre profesionálnych predajcov, pre jednotlivcov je to prakticky nemožné. „Mnohokrát sme napríklad zistili, že v servisnej knižke je pečiatka servisu, ktorý vôbec neexistuje. Miera „stočenosti“ áut z dovozu môže podľa našich odhadov dosahovať až deväťdesiat percent,“  vysvetľuje generálna riaditeľka siete autocentier AAA AUTO Karolína Topolová.

Problémom sú tiež značne komplikované reklamácie. Stačí si predstaviť, koľko kilometrov je potrebné prejsť len pri uplatnení reklamácie v susednej Českej republike. A to už vôbec nehovoríme o komplikáciách, ktoré sa môžu vyskytnúť. Bazáre často automobily vôbec nevlastnia a predávajú  ich iba cez tzv. komisionálny predaj. V prípade takejto kúpy je reklamácia takmer vždy už dopredu odkázaná na neúspech, pretože vymôcť náhradu od súkromného predávajúceho môže byť značne náročné. Ďalším komplikovaným bodom je aj overenie, či na aute nebola vedená poistná udalosť. Motorista tak napríklad nezistí či auto nebolo havarované. Na automobile môžu tiež byť aj rôzne právne vady ako napríklad nesplatený leasing.

Existuje síce viacero verejných databáz, avšak nie všetko je v nich možné overiť. Veľmi často neobsahujú kompletné informácie, a to hlavne o autách so zahraničným pôvodom. Kupujúci si väčšinou vôbec nevedia predstaviť, akú prácu za nich pri kontrole vozidla robia profesionálni predajcovia. Každoročne investujú státisíce eur do technického vybavenia výkupných centier, školenia ľudí, nákupu dát z databáz, fyzických prehliadok a overovania legality pôvodu vozidla. „V AAA AUTO vykupujeme automobily do nášho vlastníctva a následne na ne poskytujeme záruku vrátenia peňazí v prípade problému s legalitou pôvodu. Zákazník presne vie, na koho sa v prípade reklamácie obrátiť. Nemusí sa obávať, že sa mu napríklad ako pri komisnom predaji bude majiteľ zatajovať alebo pôjde o bieleho koňa. Najviac práce však robíme na vstupe, kedy sa snažíme maximálne obmedziť riziká, že vykúpime vozidlo s nejako vadou,“ vysvetľuje generálna riaditeľka siete autocentier AAA AUTO Karolína Topolová.

Vo všeobecnosti teda platí, že pri kúpe jazdenky je lepšie sa obrátiť na spoľahlivého domáceho predajcu, než na stávku naslepo pri kúpe auta v zahraničí, aj keď len z Českej republiky, ktorá môže byť vo finále riadne predražená. Ideálne je sústrediť sa na predajcu, ktorý na trhu pôsobí dosť dlhú dobu preto, aby bola overiteľná jeho história. Dôležité je podrobné preverenie vozidla ešte pred kúpou. „Záujemcovia o kúpu automobilu by si so sebou mali vždy zobrať aj mechanika, ktorý im pomôže auto prezrieť. Nemali by zabudnúť dať auto na zdvihák, pripojiť ho na diagnostiku a trvať na dostatočne dlhej skúšobnej jazde. V zmluve by mali vyžadovať garanciu legálneho pôvodu vozidla. Férový predajca im toto všetko umožní,“ uzatvára Topolová.

Ponuka AAA AUTO na Slovensku obsahuje až 4000 vozidiel s garanciou legálneho pôvodu, ktoré sú vo vlastníctve spoločnosti. Vybraný automobil je možné previesť zákazníkovi na jednu zo štrnástich pobočiek po celej republike, ktorá mu je najbližšia.

The post Jazdenky z dovozu: prečo je lepšie ich nekupovať? appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

O2 a Matej Tóth otvárajú druhý ročník O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

23. apríl 2018

BRATISLAVA 23. apríla 2018 – Popri tvrdej príprave na majstrovstvá Európy sa olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 kilometrov venuje aj športovej príprave mladej generácie v O2 Športovej akadémii Mateja Tótha. V tom mu pomáha  spoločnosť O2, ktorá sa stala generálnym partnerom akadémií a v rámci platformy Dobrá vec umožní vznik  Športových akadémií na ďalších 40 základných školách,  a to na celý školský rok zadarmo.

Tento rok sa môžu základné školy na Slovensku zaregistrovať cez platformu www.dobravec.o2.sk do súťaže o atraktívnu výhru, ktorou bude zriadenie jednej zo 40-tich O2 Športových akadémií Mateja Tótha na ich pôde. Cieľom Akadémií je naučiť deti správne a s radosťou športovať, a to na základe vlastnej prepracovanej metodiky. Do procesu sú okrem vyškolených trénerov zapojení najbližší Matejovi spolupracovníci, fyzioterapeuti i detská psychologička.

„Počas necelého roka existencie O2 ŠAMT v Akadémii športuje viac ako 1200 detí v 70 tréningových skupinách. Záujem o tento druh prípravy detí na športovanie je obrovský a je predpoklad, že od nového školského roka tieto počty rapídne narastú“, hovorí o Akadémiách ich riaditeľka Mária Bedleková.

„Cieľom O2 ŠAMT je budovať v  deťoch pozitívny vzťah k športu a v rámci kvalitnej všeobecnej športovej prípravy odhaliť, na čo majú talent. Do projektu chceme zapojiť širokú verejnosť, ktorá bude mať možnosť hlasovať za Dobrú vec a to zriadenie 40 Akadémií na konkrétnych školách,“ vysvetľuje Michaela Sakálová, marketingová manažérka spoločnosti O2 Slovakia.

Platforma Dobrá vec od O2 taktiež ponúka možnosť vyhrať motivačnú Roadshow pre stredné školy, ktorej cieľom je prostredníctvom silných ambasádorov mladých ľudí motivovať k tomu, aby sa nebáli ísť vlastnou cestou za svojimi snami.

O2 tak tento rok nadväzuje na úspešné projekty z minulého roka a spája ich pod spoločnú platformu O2 Dobrá vec. Vďaka nej si základné a stredné školy po celom Slovensku budú môcť zasúťažiť o získanie jednej zo 40 Športových akadémií a 24 Roadshows  na svojej pôde.

Informácie o O2 ŠAMT a o platforme Dobrá vec  je možné získať na www.dobravec.o2.sk a spot s Matejom Tóthom si môžete pozrieť na: https://youtu.be/JN7oDhyTD0s.

The post O2 a Matej Tóth otvárajú druhý ročník O2 Športovej akadémie Mateja Tótha appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Na Slovensku vystúpi Miroslav Vitouš, svetoznámy kontrabasista a bývalý spoluhráč Milesa Davisa

23. apríl 2018

BRATISLAVA 23. apríla 2018 – Šnúru štyroch unikátnych koncertov odohrá so slovenskými džezmenmi svetoznámy český kontrabasista Miroslav Vitouš. Hudobník, známy zo svojich spoluprác s džezovými legendami Milesom Davisom a Waynom Shorterom, vystúpi na Slovensku i v Rakúsku v rámci projektu Altar.

Album s rovnomenným názvom je projektom renomovaných slovenských hudobníkov: saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka. Ich dlhoročná spolupráca vyústila do prieniku medzi džezom, klasickou hudbou a avantgardou, ktorá v podobe albumu Altar vyniesla dvojici nomináciu na cenu Radio_Head Awards v kategórii Najlepší džezový album. Ten už dvojica slovenskému publiku predstavila. V sprievode oceňovaného rakúskeho bubeníka Klemensa Marktla odznel ako prvá časť dvojkoncertu, v rámci ktorého vystúpil aj americký basgitarista a držiteľ Grammy, John Patitucci.

Marktl bude špeciálnym hosťom koncertov aj počas šnúry v Bratislave, Martine, či rakúskych mestách Klagenfurt a Weissensee. Bubeník, kapelník a skladateľ, vychádzajúci z tradície moderného džezu, je u našich západných susedov považovaný za jeden z najvýraznejších talentov rakúskej džezovej scény. Hru na bicie nástroje študoval v Amsterdame, Haggu či v New Yorku, v súčasnosti pôsobí ako profesor na konzervatóriu v Klagenfurte.

Štvoricu muzikantov doplní legendárny džezový kontrabasista a basgitarista Miroslav Vitouš. V súčasnosti 70-ročný rodák z Prahy svoju kariéru odštartoval na medzinárodnej hudobnej súťaži vo Viedni, ktorá mu zaistila štipendium na Berklee College of Music v americkom Bostone. Vitouš sa na americkej džezovej scéne etabloval rýchlo. Legendárna bola jeho spolupráca na albume Now He Sings, Now he Sobs (1968) známeho amerického klaviristu Chicka Coreu. Skladba z tohto albumu My Love and Only Love sa už dnes radí medzi džezové štandardy, pričom album samotný sa v roku 1999 dostal do Siene slávy Grammy.

V roku 1970 založil Vitouš spolu so saxofonistom Waynom Shorterom a keyboardistom Joeom Zawinulom legendárnu fusion kapelu Weather Report, v ktorej hrával aj džezový velikán Miles Davis. Jeho hudobné predstavy sa však po čase začali rozchádzať so zvyškom kapely, a tak sa vydal na vlastnú hudobnú dráhu. Natočil celý rad albumov, na ktorých hrali najslávnejšie džezové hviezdy a popri kontrabasistoch ako Niels-Henning Ørsted Pedersen, Brian Bromberg, Christian McBride, Scott LaFaro či Dave Holland sa zaradil medzi najlepších kontrabasistov na svete.

V súčasnosti svoj talent najradšej predvádza v komorných duetách, či počas sólových vystúpení. Spoločný koncert v zložení Šrámek, Nikitin, Marktl a Vitouš tak bude jedinečnou príležitosťou vidieť virtuózneho muzikanta vo viacčlennej zostave džezového kvarteta. To na Slovensku vystúpi v bratislavskom Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu (17.5.), deň na to zasa v Barmuseu Budovy SNM v Martine (18.5.). Výnimočné koncerty plánovaného turné podporí aj atmosféra kostola Pfarrkirche Herz Jesu Welzenegg v rakúskom Klagenfurte (20.5) či podujatia Jazz Festival unterm Birnbaum v obci Weissensee (21.5.).

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Ars Bratislavensis a SOZA.

FACEBOOK EVENT: https://www.facebook.com/events/157772781576418/

PREDPREDAJ: https://www.ticketportal.sk/Event/ALTAR_live

The post Na Slovensku vystúpi Miroslav Vitouš, svetoznámy kontrabasista a bývalý spoluhráč Milesa Davisa appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

METRO ukáže zákazníkom najnovšie trendy v gastronómii a pozrie sa aj na GDPR

23. apríl 2018

BRATISLAVA 23. apríla 2018 – Ochrana osobných údajov, znižovanie potravinového odpadu, ale aj vzťah s personálom. Aj o týchto témach sa bude hovoriť na HORECA dňoch 2018, ktoré organizuje veľkoobchod METRO na piatich svojich prevádzkach. Zákazníkom prinesie panelové diskusie o najnovších trendoch v gastronómii, ale tiež bohatý sprievodný program.

HORECA dni začnú 26. apríla v Ivanke pri Dunaji a postupne prejdú predajňami v Nitre, Zvolene, Košiciach a Žiline. METRO bude počas nich diskutovať so svojimi hosťami napríklad o GDPR, čiže európskom nariadení o ochrane osobných údajov. Na pódiu sa bude hovoriť aj o dôležitých zmenách v systéme HACCP, ktorý slúži na zaistenie bezpečnosti potravín.

 

Dátumy HORECA dní 2018

(prebiehajú vždy od 10:00 do 18:00 hodiny)

 

26. apríl
METRO Ivanka pri Dunaji

3. máj
METRO Nitra

10. máj
METRO Zvolen

17. máj
METRO Košice

24. máj
METRO Žilina

 

Zúčastnených okrem toho čaká kurz „Ako pracovať s personálom“ a dôležitým bodom programu bude aj diskusia o výhodách Zero Waste. „METRO sa dlhodobo snaží neplytvať potravinami a prebytky odovzdať ľuďom v núdzi. Rovnako zavádzame do našej ponuky kompostovateľné tašky namiesto plastových, či kompostovateľný jednorazový riad. Cez METRO akadémiu vzdelávame o Zero Waste aj našich zákazníkov, a práve preto sme zaradili túto tému aj na HORECA dni,“ vysvetlil hovorca METRO Martin Krajčovič. Veľkoobchod sa zároveň zaviazal, že do roku 2025 zníži množstvo potravinových prebytkov o polovicu.

Na podujatí bude aj kuchárska šou šéfkuchára METRO Vojta Artza, ochutnávka rôznych špecialít či grilovanie. Zákazníci sa budú môcť odfotiť s veľkou chobotnicou, špeciálne odlovenou na HORECA dni, pozrieť si barmanskú šou či vyhrať pobyt v Hoteli Lomnica vo Vysokých Tatrách.

„Program sme sa snažili vyskladať tak, aby sme našim zákazníkom priniesli čo najaktuálnejšie informácie o tom, čo sa vo svete HORECA deje, ale aj množstvo zábavy. Chceme im ponúknuť know-how, ako byť ešte úspešnejšími podnikateľmi a ako prilákať čo najviac zákazníkov,“ dodal Krajčovič.

The post METRO ukáže zákazníkom najnovšie trendy v gastronómii a pozrie sa aj na GDPR appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Dokonalé menu zdravých raňajok len s dvoma polievkovými lyžicami denne

23. apríl 2018

BRATISLAVA 23. apríla 2018 – Viacerí ľudia, ktorí chcú schudnúť, súhlasia s názorom, že ich výživa by mala byť zdravá a nepoškodiť telo a tráviaci trakt. Ako ale nájsť na trhu naozaj efektívnu a zdravú výživu, ktorá je tu ponúkaná v rôznych populárnych a „ľúbivých“  spôsoboch? Existuje cesta – náš článok vám povie o princípoch zdravej výživy, ktorá zdieľa všetky tajomstvá správnej straty hmotnosti pri zdravom spôsobe stravovania sa.

Vlastnosti kvalitnej a zdravej stravy

Zdravá výživa je vyvážená strava, ktorá poskytuje organizmu potrebné množstvo živín a zároveň mu umožňuje zbaviť sa nadmernej hmotnosti. Je však dôležité vziať do úvahy, že pre rôzne typy ľudí, ich profesijné a osobné životné ciele, ktorým môže byť aj príjemné zoznámenie sa, existujú špecifické črty tela a celkového organizmu v určitom pomere bielkovín, tukov a sacharidov. To znamená, že rozhodujúce slovo má niekedy aj genetika a špeciálna výbava tela.

Zdravé raňajky pre malých aj veľkých

Ak si chcete zachovať postavu vo výbornom stave, aby ste si potom mohli dovoliť vybrať to najkrajšie oblečenie, odborníci na výživu odporúčajú, upraviť si príjem dennej stravy tak, že bude obsahovať 50 % uhľohydrátov, 30 % bielkovín a 20 % tuku. Ďalšou veľmi dôležitou vecou je, aby ste svoj deň začínali s takýmto zdravým stravovaním už od rána.

V tom vám vieme vyhovieť, pretože sme objavili unikátne zdravé raňajky s dokonalým zložením a vysokými nutričnými hodnotami! Takáto telu prospešná raňajková zmes je aktivovaná, 100 % naturálna a bezlepková. Má vysoký obsah omega 3 mastných nenasýtených kyselín, vlákniny, vitamínov, minerálnych látok, bielkovín, selénu a draslíka.

Žiadne veľké starosti s prípravou

Na prípravu tohto dokonalého pokrmu na raňajky vám stačia dve polievkové lyžice zmiešané so 100 ml teplej a prevarenej vody. Vyskúšajte ju a váš deň plný energie sa môže začať. Výhodou je, že túto zmes si môžete pohodlne so sebou vziať aj do tej najmodernejšej kabelky Desigual. Okrem toho, že schudnete, prispejete aj k správnemu fungovaniu nervového systému, k zníženiu vyčerpania a únavy, k udržaniu zdravých kostí, pokožky, nechtov a vlasov.

Na jej prípravu nepotrebujete žiadne špeciálne recepty, kopec riadu a nádob. V podstate sa vďaka dvom polievkovým lyžiciam denne môžete dopracovať k ideálnej postave, ktorú potom jednoducho predvediete na najbližšej letnej dovolenke.

Zdravé stravovanie si vyžaduje svoju pozornosť a nemali by ste pri ňom podceňovať ani jeden dôležitý a najmenší detail. S našou raňajkovou zmesou to nebude naozaj žiadny problém. Je vám plne k dispozícii a pripravená na okamžitú konzumáciu. Odporúčame vám, aby ste vyskúšali jej sladkú a príjemnú chuť aj vy.

The post Dokonalé menu zdravých raňajok len s dvoma polievkovými lyžicami denne appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Tohtoročný Deň zeme vyzýva: obmedzte plasty

20. apríl 2018

BRATISLAVA 20. apríla 2018 – Keď Leo Baekeland v roku 1907 prišiel s prvým syntetickým plastom, nikto si neuvedomil, aký obrovský vplyv bude mať tento materiál na ľudské zdravie, životné prostredie a klimatické podmienky. Masívna spotreba plastov ohrozuje najmä oceány. Výskumníci odhadujú, že do roku 2050 bude v oceánoch viac plastových čiastočiek ako rýb.

Hlavnou témou tohtoročného Dňa Zeme, ktorý pripadá na nedeľu 22. apríla je plastový odpad. „Vlády, neziskové organizácie ale aj mnohé firmy si už uvedomujú ničivý dopad plastového odpadu. Problém je potrebné riešiť na globálnej úrovni, no začať treba od jednotlivcov,“ upozorňuje Louise Koch, riaditeľka pre spoločenskú zodpovednosť Dell v regióne EMEA. „Deň Zeme je príležitosťou, aby sa každý z nás zamyslel nad tým, aký vplyv má naše správanie na zdravie a prostredie, v ktorom žijeme.“

Plast sa nikdy úplne nerozloží, iba sa časom rozpadne na menšie kúsky. Väčšina z nich nie je väčšia ako 5 mm, preto si ich ryby mýlia so svojou prirodzenou potravou, fytoplanktónom. Plast v oceánoch ale neškodí iba živočíchom. Každému človeku, ktorý skonzumuje priemerné množstvo morských plodov, sa zároveň do tela dostáva približne 11 000 plastových čiastočiek ročne. Také množstvo chémie môže spôsobovať niektoré druhy rakoviny, poruchy imunity či obezitu.

Plasty prispievajú tiež ku klimatickým zmenám. Spôsobujú zvyšovanie emisií metánu, ktorý je jednou z hlavných príčin globálneho otepľovania. Navyše, keďže ide o ropný produkt, už len ich výroba znásobuje množstvo skleníkových plynov v atmosfére.

Ako znížiť množstvo plastov okolo nás? Louise Koch navrhuje päť malých krokov:

Stačí povedať „Nie, ďakujem“: Najjednoduchšou cestou, ako obmedziť spotrebu plastov je odmietnuť ich. Napríklad nepoužívať v baroch a reštauráciách slamky. Túto myšlienku podporuje kampaň #StopSucking pod záštitou nadácie Lonely Whale či iniciatíva londýnskeho denníku Evening Standard, The Last Straw. Pomôže tiež nebrať si pri pravidelných nákupoch igelitky.
Preč s jednorazovými obalmi: Aj drobnosti, napríklad látková nákupná taška či vlastný pohár v kaviarni môžu z dlhodobého hľadiska predstavovať zmenu. Spoločnosť Dell sa napríklad tento rok rozhodla nepodávať na konferencii Dell Technologies World nápoje v plastových fľašiach, ušetrí ich tak až 65 000.
Recyklovať, recyklovať, recyklovať: Ak sa odpad správne nevytriedi, skončí v spaľovni alebo na skládke. Každá nádoba slúži špecifickému odpadu a je dobré vedieť, kam aký odpad patrí.
Na značke záleží: Trvalá udržateľnosť sa stala prioritou pre mnohé firmy, ktoré tomu prispôsobujú aj svoje výrobky a služby. Spoločnosť Dell napríklad používa plastový odpad z oceánov či prírodné suroviny ako bambus na výrobu ekologických obalov. Značka Adidas zasa z plastov, ktoré znečisťujú oceány vyrobila viac než milión párov topánok.
Odstráňme, čo sme už vytvorili: Nie je dôležité len zamedziť vzniku nového plastového odpadu, pozornosť je treba venovať aj postupnému odstraňovaniu toho existujúceho. Čo keby ste sa túto nedeľu stretli v parku s priateľmi a vyčistili ho od plastového odpadu?

The post Tohtoročný Deň zeme vyzýva: obmedzte plasty appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Bratislava začína s výstavbou bulváru Mlynské nivy

20. apríl 2018

BRATISLAVA 20. apríla 2018 – Investor HB Reavis začína s celkovou rekonštrukciou ulice Mlynské nivy. Tá bude rozdelená na viacero fáz tak, že k celkovej uzávere nedôjde. Obnova dopravnej a technickej infraštruktúry na ulici Mlynské nivy a na okolitých komunikáciách je predbežne vyčíslená na 24 miliónov eur. Projekt realizuje HB Reavis na vlastné náklady.

Mlynské nivy sa po rekonštrukcii stanú novým mestským bulvárom s kompletne obnovenou dopravnou a technickou infraštruktúrou, podzemným kruhovým objazdom, bezpečnými prechodmi pre chodcov, cyklotrasami, zastávkami a novými chodníkmi aj zeleňou.

„Nejde len o rekonštrukciu ulice na povrchu, ale aj o kompletnú rekonštrukciu technickej a dopravnej infraštruktúry. Mlynské nivy sú hlavnou tepnou v centre mesta, do ktorej sa nesiahlo 35 rokov. Infraštruktúra je veľmi zastaraná, kanalizácia je tam dokonca z čias Márie Terézie a treba ju kompletne obnoviť. Nachádzajú sa tu tiež parovody, káblovody, vodovody, plynovod a niekoľko desiatok optických káblov. Preto je rekonštrukcia ulice Mlynské nivy komplikovanejšia, ako by sa na pohľad zdalo. Sme preto radi, že sa nám podarilo nájsť kompromis, ktorý umožní revitalizáciu celej oblasti tak, aby nemuselo dôjsť k celkovej uzávere,” povedal Adrián Rác, CEO HB Reavis Slovakia.

Výsledkom plánovanej rekonštrukcie bude okrem kompletnej obnovy infraštruktúry ulice nad aj pod jej povrchom rozšírenie bulváru o jeden jazdný pruh v oboch smeroch. V podzemí ďalej pribudne kruhový objazd. Rekonštrukciu, ktorá je rozdelená do viacerých etáp, plánuje investor začať 2. mája. Počiatočné fázy by mali byť ukončené počas jesene 2018, z nového bulváru sa Bratislavčania budú môcť tešiť na jeseň 2019.

Spolupráca mesta, investora a DPB

Zatiaľ sú známe podrobnosti prvých fáz celkovej rekonštrukcie. K uzávere ulice nedôjde, dôjde iba k zúženiu jazdných pruhov na ulici Mlynské nivy, pričom počet jazdných pruhov ostane zachovaný. Investor bude rekonštruovať verejný vodovod, plynovod, rozvody vysokého napätia, optické káble, káble verejné osvetlenia a samotnú cestnú komunikáciu. Neskôr pristúpi aj k budovaniu podzemného kruhového objazdu a k výmene sútokovej komory pod Križovatkou Mlynské nivy – Karadžičova – 29. Augusta.

“Vypočuli sme hlasy Bratislavčanov a keďže chceme čo najmenej ovplyvňovať dopravu v meste, cieľom bolo nájsť postup, ktorý v čo najmenšej možnej miere ovplyvní občanov, optimalizuje obchádzkové trasy a zároveň umožňuje efektívnu výstavbu. S investorom aj s Dopravným podnikom sme dohodnutí na pravidelných stretnutiach pracovnej skupiny, ktorá bude vyhodnocovať postup prác či efektivitu v obslužnosti územia,” povedal Ivo Nesrovnal, primátor hl. mesta SR Bratislavy.

Náhradné linky a trasy MHD

Od stredy 2. mája bude postupne odstránené trakčné vedenie a až do ukončenia prác na bulvári Mlynské nivy bude trolejová doprava MHD z ulice Mlynské nivy vylúčená. Pripravené budú náhradné linky a trasy mestskej hromadnej dopravy. Tieto zmeny budú trvať približne do polovice októbra 2018.

“Od začiatku mája až do ukončenia prác bude úplne vylúčená trolejbusová doprava na ulici Mlynské nivy v úseku od križovatky so Svätoplukovou ulicou po križovatku s Ulicou 29. augusta. V tejto súvislosti dôjde k rozsiahlejšej reorganizácii liniek MHD. Napriek nutnosti presmerovania liniek, dopravnú obslužnosť
zabezpečíme porovnateľnou kapacitou náhradných liniek. O zmenách trás bude cestujúca verejnosť informovaná na našej webovej stránke www.dpb.sk, aj informačnými letákmi,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s., Milan Urban.

Pár dní pred samotným spustením obchádzkových trás MHD pristúpi investor HB Reavis k prípravným prácam, kedy dôjde k zúženiu jazdných pruhov v križovatkách Mlynské nivy – Svätoplukova, Mlynské nivy – Karadžičova a Mlynské nivy – Ul. 29. augusta.

Všetky obchádzkové trasy budú značené príslušnými dopravnými značkami, HB Reavis bude zároveň informovať cestujúcich aj na svojich webových stránkach a sociálnych sieťach. Navyše plánuje informačné aktivity priamo v dotknutej oblasti, na zastávkach, na Náhradnej autobusovej stanici a aj v spojoch Bratislavskej integrovanej dopravy.

Obnova dopravnej a technickej infraštruktúry na ulici Mlynské nivy a v okolitých komunikáciách je predbežne vyčíslená na 24 miliónov eur. Projekt realizuje HB Reavis na vlastné náklady.

Alternatíva k trolejovej doprave počas výluky

Výluka trolejovej dopravy na ulici Mlynské nivy sa týka trolejbusov č. 202, 210, 212 a nočného spoja N72.

Trolejbus č. 202 bude odklonený cez Miletičovu s ukončením na Jelačičovej, súčasná konečná Nemocnica sv. Michala bude zrušená.

Od zastávky „Prievozská“ bude premávať po trase Miletičova s ukončením na Jelačičovej ulici, späť cez ulice Kupeckého, Žellova, Miletičova. Neobslúži zastávku „Miletičova“ (na Prievozskej ulici) a zastávky „Novohradská“, „Košická“, „Autobusová stanica“, „Ondrejský cintorín“, „Nemocnica sv. Michala“ a „Ul. 29. augusta“. Obslúži zastávky „Miletičova“ (na Miletičovej ulici), „Trenčianska“, „Trhovisko“, „Saleziáni“, „Jelačičova“ (výstupište a nástupište).

Trolejbus č. 205 ostane bez zmeny trasy, nakoľko vozidlá na tejto linke disponujú pomocným pohonom. Tak bude jazda v úseku Svätoplukova – Mlynské Nivy – Nemocnica sv. Michala uskutočňovaná s pomocným dieselgenerátorom.

Trolejbus č. 210 bude premávať bez obojsmernej obsluhy zastávky “Autobusová stanica”.

Trolejbus č. 212 bude obojsmerne odklonený cez Záhradnícku a Svätoplukovu.

V smere na ŽST Železná studienka bude premávať od zastávky “Novohradská” po trase “Mlynské nivy”, “Svätoplukova”, “Záhradnícka”, “Mickiewiczova”, “Jánska” (Kollárovo nám.), kde sa od zastávky “Kollárovo nám.” napojí na svoju trasu.

Neobslúži zastávky “Svätoplukova” (na ulici Mlynské nivy), “Autobusová stanica”, “Ondrejský cintorín”, “Špitálska”. Obslúži zastávky “Svätoplukova” (na Svätoplukovej ulici), “Cvernovka”, “Kulíškova”, “Karadžičova”, “Americké nám.”.

V smere Cintorín Vrakuňa bude premávať od zastávky “Kollárovo nám.”, po trase “Mickiewiczova”, “Záhradnícka”, “Svätoplukova”, “Mlynské nivy”, kde sa od zastávky “Košická” napojí na svoju trasu. Neobslúži zastávky “Špitálska”, “Ul. 29. augusta”, “Autobusová stanica”. Obslúži zastávky “Americké nám.”, “Karadžičova”, “Kulíškova”, “Cvernovka”.

Rovnaké obchádzky a odklonenie sa týka aj nočného trolejbus č. N72.

Náhradná autobusová linka X72 bude premávať obojsmerne vo vylúčenom úseku “Nemocnica sv. Michala”, “Mlynské nivy”, “Prievozská” a “Hraničná”.

V smere Hraničná bude premávať po trase “Rajská”, “Dunajská”, “Mlynské nivy”, Prievozská”. Obslúži zastávky “Nemocnica sv. Michala” (nástupište), “Ul. 29. augusta”, “Autobusová stanica”, “Košická”, “Novohradská”, “Miletičova”, “Prievozská”, “Hraničná” (výstupište na občasnej zastávke pred križovatkou s Hraničnou ulicou).

V smere Nemocnica sv. Michala bude premávať po trase “Hraničná”, “Gagarinova”, “Prievozská”, “Mlynské nivy”, “Ul. 29. augusta”, “Cintorínska”. Obslúži zastávky “Hraničná” (nástupište na občasnej zastávke pred križovatkou s Hraničnou ulicou), “Pažítkova”, “Prievozská”, “Miletičova”, “Novohradská”, “Košická”, “Autobusová stanica”, “Ondrejský cintorín”, “Nemocnica sv. Michala” (výstupišta).

Všetky ostatné autobusové a trolejbusové linky ostanú bez zmeny.

The post Bratislava začína s výstavbou bulváru Mlynské nivy appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Premiéra prvého Fashion LIVE! Film Festivalu odštartovala v kinosálach maratón toho najlepšieho zo sveta módy

20. apríl 2018

BRATISLAVA 20. apríla 2018 – Fashion LIVE! Film Festival odštartoval VIP premiérou 18. 4. 2018 a pokračuje bohatým programom od štvrtka 19. 4 až do soboty 21. 4. 2018 v priestoroch. Cinema City v nákupnom centre Aupark v Bratislave. Celkovo divákom predstaví až 35 filmov a krátkych videí, ktoré predvedú módu aj ako súčasť umenia. Ide o vôbec prvý filmový festival venovaný móde, ktorý prináša najväčšie módne podujatie Fashion LIVE! spoločne s nákupným centrom AUPARK.

Fashion LIVE! Film Festival slávnostne otvoril 18. 4. 2018 film The Gospel According to André, ktorý zachytáva život svetoznámeho editora a štylistu Andrého Leona Talleya. Spolu s ním sa vo filme objavila aj Anna Wintourová, Whoopi Goldbergová, Tom Ford či Karl Lagerfeld. Chlapec, ktorého vychovávala jeho babička, už od detstva rád čítal a vyrastal s časopisom Vogue v ruke. Verejnosť zaujal svojou neomylnou schopnosťou odhaliť talent a potenciál u dovtedy neznámych dizajnérov.

Milovníci módy sa počas festivalu môžu tešiť na novinky, biografické filmy o dizajnéroch alebo zaujímavé dokumenty z prostredia módneho odvetvia. Program festivalu je pestrý v každom smere, aby čo najbližšie priblížil divákom tvorbu dizajnérov, prípravy módnych kolekcií a prehliadky na mólach. Zároveň im dá možnosť vychutnať si umeleckú stránku módneho priemyslu, ktorá zohráva vo fashion premietaniach významnú úlohu.

„Sme veľmi radi, že do programu festivalu sa nám podarilo získať úplné novinky, ktoré doposiaľ neboli zaradené do distribúcie slovenských kín. Program sme zámerne rozdelili do niekoľkých sekcií, ktoré sa dotýkajú rôznych tém v oblasti módy. Zaujímavá bude aj samostatná sekcia krátkych slovenských a českých filmov, ktorá by mala byť zároveň aj impulzom pre ďalšiu filmovú tvorbu zameranú na fashion,“ vysvetľuje manažérka projektu Fashion LIVE! Zora Husarčíková.

Fashion LIVE! Film Festival ponúkne publiku až štyri bohaté sekcie pre priblíženie rôznych smerov z módneho sveta.

1) FASHION IKONY

Časť programu sa na festivale zameriava na filmy o svetoznámych dizajnéroch a osobnostiach z oblasti módy. Na filmových plátnach budú mať diváci možnosť vidieť filmy ako House of Z, We Margiela, Iris, The Gospel According to Andre, HouseVivienne Westwood: Do It Yourself!.

2) SUSTAINABLE FASHION

Zaujímavosti a novinky z oblasti udržateľnej módy a recyklácie ponúka festival vo filmoch ako Slowing Down Fast Fashion alebo Out of Fashion.

3) SLOVENSKÉ A ČESKÉ FASHION FILMY

Diváci sa stretnú aj s lokálnymi dizajnérmi, pričom Fashion LIVE! Film Festival predstaví aj nové talenty mladej generácie. Chýbať nebude ani filmový portrét Jakuba Jahna.

4) SELEKCIA Z FILMOVÉHO FESTIVALU FASHION CLASH

To najlepšie z holandského filmového festivalu Fashionclash, ponúkne selekcia plná rôznorodých a pestrých módnych videí od mladých zahraničných dizajnérov.

OPENCALL: Fashion LIVE! video-dokument

Veľké lákadlo si podujatie Fashion LIVE! pripravilo aj pre talentovaných mladých filmárov. Práve pre nich sa po prvýkrát spúšťa súťaž na natočenie video-dokumentu z aktuálneho ročníka Fashion LIVE! 2018. Vyhlasujeme týmto Opencall, ktorý je spustený pre nadšených uchádzačov až do 31. 5. 2018. V priebehu tohto času je priestor pre filmárov aby zasielali návrhy svojich treatmentov na dokument na konkrétny mail info@flff.sk. Pre kreatívnu realizáciu dokumentu je vyčlenená čiastka v hodnote až 2000€. Premiéru zažije dokument na budúcom ročníku Fashion LIVE! filmového festivalu 2019. Už teraz sa nevieme dočkať mladých talentov a ich nápadov!

PROGRAM FASHION LIVE! FILM FESTIVALU: Štvrtok 19.4.2018

18:30Czech & Slovak selection (2015-18)
19:30 The Gospel According to André (2017)
20:30 Iris (2014)
21:30Girl Model (2011)

Piatok 20.4.2018

18:40Fashionclash Festival selection (2017)
19:30 We Margiela (2017)
20:00Alex James: Slowing down Fast Fashion (2016)

Sobota 21.4.2018

17:00 Viviene Westwood: Do it Yourself! (2011)
17:00Fashionclash Festival selection (2017)
18:30Out of Fashion (2015)
19:30House of Z (2017)
19:30Jakub Jahn, Video Portrét (2013-18)

Predaj lístkov na Fashion LIVE! Film Festival je možný aj priamo v priestoroch CinemaCity pred predstaveniami alebo na webstránke http://www.cinemacity.sk/

The post Premiéra prvého Fashion LIVE! Film Festivalu odštartovala v kinosálach maratón toho najlepšieho zo sveta módy appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Nákupná mánia v obchodnom centre

20. apríl 2018

BRATISLAVA 20. apríla 2018 – V lamačskom nákupno-zábavnom centre Bory Mall zavládol jarný nákupný ošial. Okrem veľkých jarných zliav za to môže známa blogerka a štylistka Jana Tomas, ktorá do nedele ponúka pri nakupovaní módne poradenstvo zdarma.

Ľudia sa priam zbláznili. Priestranné nákupné uličky sa plnia návštevníkmi hľadajúcimi “poklady” do ich šatníka a domácností so zľavami až do 70%. Našťastie parkovisko Bory Mall ohlasuje viac ako 2.400 miest. Zdá sa, že veľa žien si chce s príchodom jari vylepšiť štýl obliekania a príležitosť zadarmo pobehať obchody s módnou štylistkou Janou Tomas si nenechajú ujsť. Viete, že módne poradenstvo dnes využíva čoraz viac “bežných” ľudí a nevyužívajú ho len celebrity?

 

Ľudia na Slovensku stále nevedia, že môžu využiť služby módneho štylistu. “Ja osobne pracujem radšej s neznámymi ľuďmi ako so celebritami, nakoľko sú flexibilnejší, dá sa s nimi ľahšie pracovať a skôr si nechajú poradiť,” vysvetľuje bývalá modelka. Podľa slovenskej krásky vie byť žena štýlová v každom veku a s každým typom postavy, len treba vedieť, ako na to.

 

Pýtate sa, čo nasleduje, keď zákazníčka zavolá, že potrebuje zmeniť šatník? Jana tvrdí, že záleží na tom, či ide o kompletnú premenu šatníka alebo len o “refresh”. Ak zákazník chce zmenu od základov, tak si s ním štylistka prejde jeho existujúce outfity, vyhádže staré veci a spoločne vybehnú kúpiť nové trendy kúsky. Keď sa vrátia, Jana vytvorené ouftity z nových kúskov pofotí a klientka tak odchádza s PDF plným nových inšpirácií z vlastnej skrine. Ak ide len o „refresh“, stretnú sa v obchodnom centre a dokúpia kúsky, ktoré klientke v skrini chýbajú.

 

Jana pôsobila ako kostymérka a štylistka hercov seriálu Panelák a dnes pracuje pre rôzne módne značky. “Mojim domovom sú nákupné centrá. Na Boroch mám rada obrovskú nákupnú plochu a mnoho obchodov a obchodíkov, ktoré stoja za to preskúmať,” dodáva štylistka. Mnohých k nákupom inšpirujú práve zľavy. Kartu so 135 zľavami nájdete v magazíne EMMA číslo 5 alebo v booklete Mánia na Infostánku v Bory Mall. Dokonca v sobotu sa počas nakupovania môžete nechať skrášliť v niektorom z kútikov Bory Beauty Zone. “Veľa žien je frustrovaných a boja sa zmeny. Keď to však skúsia, je neskutočné sledovať ich šťastie v tvári,” opisuje svoju prácu blogerka roka Jana Tomas.

The post Nákupná mánia v obchodnom centre appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Máte doma alergika? Prispôsobte mu domácnosť

20. apríl 2018

Alergická nádcha je najčastejším alergickým ochorením. Spôsobujú ju najmä roztoče, peľ, plesne, ale aj domáci miláčikovia. Postihuje 20 – 40 % populácie a jej výskyt je čoraz častejší. Eliminovať jej prejavy pomôžu, okrem správnej liečby predpísanej alergológom, aj premyslené úpravy domácnosti a dôkladná hygiena.

BRATISLAVA 20. apríla 2018 – Alergická nádcha je najčastejším alergickým ochorením. Spôsobujú ju najmä roztoče, peľ, plesne, ale aj domáci miláčikovia. Postihuje 20 – 40 % populácie a jej výskyt je čoraz častejší. Eliminovať jej prejavy pomôžu, okrem správnej liečby predpísanej alergológom, aj premyslené úpravy domácnosti a dôkladná hygiena.

Roztoče a prach

V prípade alergie na roztoče je podstatné si uvedomiť, že tieto organizmy majú v matracoch, paplónoch, vankúšoch a bytových textíliách ideálne podmienky na život. Živia sa mikroskopickými kúskami odumretej pokožky ale aj rôznymi mikróbmi a plesňami. Majú radi teplo, vlhko a vyhovuje im tma. Dožívajú sa iba približne 30 dní a teploty nad 55 °C ich zahubia.

Úpravy preto začnite v spálni, a to výberom správnej postele. Pred čalúneným rámom uprednostnite vzdušnejší s lamelovým roštom, ktorý zabezpečí lepšie vetranie matraca odspodu. Pre alergikov sú vhodnejšie matrace vyrobené zo syntetického latexu.

„Pri výbere paplónov pre alergikov zvoľte také, ktoré sa môžu prať pri teplote najmenej 60 °C. Niektoré paplóny vyrobené z vhodných materiálov (tkanina a výplň) je možné prať až pri teplote 95 °C. Tým sa zaručí dokonalá čistota a nealergické prostredie pre ľudí trpiacich alergiami,“ radí Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt.

Foto: myWorld

„Okrem štandardných paplónov, ktoré je možné prať pri teplotách hubiacich roztoče, sa tiež vyrábajú aj paplóny so špeciálnou antibakteriálnou a antimikrobiálnou úpravou, ktoré zabraňujú rozmnožovaniu týchto organizmov a umožňujú naplniť zvýšenie hygienickej úrovne,“ dodáva Marianna Braun.

Matrace, paplóny a vankúše je navyše možné navliecť do antiroztočových poťahov. Vytvoria fyzickú bariéru pred roztočmi a aby sa nezašpinili, obliekajú sa do posteľných obliečok. Antiroztočové poťahy je potrebné prať približne každého pol roka na 60 °C. Vrchnú posteľnú bielizeň meňte a perte raz týždenne. Ak to nebudete stíhať, postačí pranie každých 14 dní pri teplote 60 °C.

Alergikovi by ste mali prispôsobiť aj ďalšie miestnosti interiéru a zbaviť sa tzv. „lapačov prachu.“ Závesy a záclony nahraďte žalúziami a čalúnený textilný nábytok vymeňte za kožený či drevený. Ak máte doma alergika juniora, eliminujte množstvo plyšových hračiek, alebo ich pravidelne perte pri teplote 60 °C.

Čo však s kobercom? Ten na jednej strane zachytáva roztoče, ktoré sa v ňom môžu množiť, vďaka nemu sa však toľko nevíria v prachu vo vzduchu. Riešením môže byť kvalitný vysávač s tzv. HEPA filtrom, ktorý zachytáva mikroskopické čiastočky prachu, preto je vhodný nielen pre domácnosť s alergikom, ale aj astmatikom.

Peľ

Vonku sa mu vyhnete len veľmi ťažko. Viete však zabrániť, aby sa peľ dostal do interiéru. Vetrajte počas dňa, nikdy nie ráno a večer. Na okná môžete namontovať špeciálne okenné siete proti peľu a hmyzu, ktoré zabránia prieniku peľových zrniek do domácnosti.

Peľ ale aj prach sa vo vyššej miere zachytávajú na bielizeň sušenú vonku. Sušte ju preto radšej vo vnútri. Odporúčaným pomocníkom, najmä pre ťažšie prípady, je sušička bielizne. Vďaka nej sa do textilu nedostanú žiadne pele. Navyše odstraňuje chlpy a vlasy.

Foto: myWorld Čistý vzduch a správna vlhkosť

Kvalitu vzduchu zvýšite čističkou, ktorá dokáže ovzdušie v domácnosti zbaviť nielen mikroskopického prachu, peľov, plesní, choroboplodných zárodkov, cigaretového dymu, zápachov, ale aj jemných chĺpkov domácich miláčikov. Opäť sa zamerajte na prístroje s HEPA filtrom, peľovým filtrom, prachovým senzorom a viacstupňovou filtráciou.

Čistý vzduch musí mať aj dostatočnú vlhkosť, ideálna je okolo 50 %. Preto zvážte ku kúpe čističky aj zvlhčovač vzduchu. Na trhu sú dostupné zariadenia dva v jednom. Pre alergikov a astmatikov, ktorí majú skutočne vysoké nároky na prostredie, sú lepšie dva samostatné prístroje. Cenu týchto špecializovaných spotrebičov je možné znížiť vďaka členstvu v nákupnom spoločenstve, získaním tzv. cashback karty. „Pri nákupe v partnerskej predajni s vernostnou cashback kartou môžete získať späť 1 – 5 % ceny tovaru, no využiť môžete aj množstvo zliav pripravených špeciálne pre člnov nákupného spoločenstva,“ uviedol Ľuboš Kravárik, generálny riaditeľ myWorld Slovakia, prevádzkovateľ nákupného spoločenstva Cashback World. S cashback kartou je možné výhodnejšie nakupovať nielen elektroniku, ale aj nábytok, paplóny a posteľnú bielizeň. A to nielen na Slovensku, ale aj v kamenných predajniach a e-shopoch v 47 krajinách sveta u viac ako 80 000 obchodných partnerov https://www.cashbackworld.com/sk.

The post Máte doma alergika? Prispôsobte mu domácnosť appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Slováci si nevedia predstaviť svoj deň bez chleba a pečiva

20. apríl 2018

BRATISLAVA 20. apríla 2018 – Čerstvý chlieb a pečivo sú pre Slovákov stále neodmysliteľnou súčasťou dňa. Podľa prieskumu spoločnosti BILLA ho viac ako polovica Slovákov je viackrát denne a väčšina z nich si ho chce ponechať v jedálničku aj ďalej. Znížiť jeho objem chcú viac ženy ako muži.

Chlieb a pečivo majú aj dnes u nás významné postavenie v jedálničku. Viac ako polovica (55 %) ich konzumuje viackrát denne, kým len 1 % Slovákov neje pečivo vôbec. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý v apríli robila spoločnosť BILLA na vzorke 500 respondentov. Zaujímavé je, že až 43,4 % Slovákov chce svoj podiel pečiva v strave znížiť, ale vylúčiť úplne sa ho nechystá. Práve takto odpovedala polovica slovenských žien oproti vyše tretine mužov. Avšak až vyše tretina opýtaných sa nechystá vôbec meniť svoje stravovacie návyky v súvislosti s pečivom. „Zo štatistík nášho obchodného reťazca je zrejmé, že Slováci pekárenské výrobky naďalej milujú. Pečivo patrí medzi najčastejšie artikle v nákupnom košíku našich zákazníkov,“ zdôraznila hovorkyňa spoločnosti BILLA Kvetoslava Kirchnerová.

Hľadáme poriadne zloženie pečiva

Zdá sa však, že Slováci si začínajú dávať pozor na to, po akom pečive siahnu. Známy biely rožok si v obchode kúpi už len 12,4 % Slovákov. V obľúbenosti jednoznačne vedie tradičný pšenično-ražný chlieb (32 %), nasleduje celozrnné pečivo s 18 % a 16 % zákazníkov si vyberá celozrnný chlieb. Až 34 % z nás si v obchode dôkladne kontroluje zloženie pečiva a 46 % aspoň niekedy.

„Z našich nákupných štatistík aj prieskumu vyplynulo, že až šestine Slovákov chýba viac celozrnných výrobkov a produktov s cereáliami a superpotravinami. BILLA prichádza neustále s novými pekárenskými inováciami. Aj prostredníctvom nich sa snažíme zákazníkom rozšíriť možnosti výberu.  Tento mesiac sa na pultoch predajní BILLA objaví viac ako 20 nových výrobkov, napríklad špaldové zrno, ktoré obsahuje nielen špaldu, ale aj kvások, taštičku plnenú náplňou z chia a hrušky, alebo ražnú žemľu, ale aj iné pekárenské výrobky,“ dodala Kirchnerová.

Slováci milujú chrumkavé pečivo

Pečiva sa Slováci len tak nevzdajú. Pekárenské výrobky si až dve tretiny Slovákov najradšej vychutnávajú ráno. Každý šiesty si dá pečivo na večeru a na desiatu po ňom siahne každý desiaty Slovák. Takmer polovica ľudí nakupuje pečivo viackrát za týždeň. Avšak skoro polovica Slovákov, ktorá si potrpí na absolútnu čerstvosť, chodí na nákupy pekárenských výrobkov denne alebo takmer denne.

Pre slovenských spotrebiteľov jednoznačne platí, že majú najradšej čerstvé jedlá, a chlieb a pečivo nie sú výnimkami. Viac ako 91 % opýtaných má najradšej práve čerstvé pečivo. „Aj preto BILLA pripravuje každých 30 minút chrumkavý chlieb a pečivo,“ doplnila K. Kirchnerová. Zároveň sa však Slováci vyjadrili, že neplytvajú potravinami. Starší chlieb či pečivo zapekajú, toastujú alebo vyprážajú na topinky. Takto pripravené jedlá konzumuje skoro pätina Slovákov.

Radi skúšame novinky

Medzi Slovákmi prevažujú tí, ktorí radi vyskúšajú v obchode novinky. Znamená to, že vyše polovica opýtaných rada siahne po úplne novom pečive, ako sú novinky, ktoré do sortimentu zaradila Billa. Napriek tomu, že väčšina z nich sa tak rozhodne v momente, kedy ich obľúbené pečivo nie je v ponuke, rozhodujú aj iné faktory. U žien je to väčšinou aktuálny trend, ako sú kvások či superpotraviny, u mužov býva rozhodujúca skôr cena výrobku.

The post Slováci si nevedia predstaviť svoj deň bez chleba a pečiva appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Tanečnica

19. apríl 2018

BRATISLAVA 19. apríla 2018 – Tanečnica je nádherný a zároveň mrazivý príbeh postavený na skutočných udalostiach. Určite si získa srdcia milovníkov tohto žánru.
Opäť sa v rozprávaní prelína súčasnosť s minulosťou, a nechýba autorkina obľúbená mystika. Historická časť sa začína v Paríži roku 1929 a končí o vyše 20 rokov neskôr. Spoznávame tanečnicu Geraldine, ktorá si žije krásny a bezstarostný život. Až do chvíle, keď ju opúšťa milovaný muž a osud mení všetky jej plány…

Julienova rodina a ďalšie tisíce židov zomreli strašnou smrťou v koncentračných táboroch. Jedna z mojich dvoch najlepších kamarátok má vytetované číslo, ktorého sa nikdy nezbaví. Druhá zomrela pod rukami doktora Mengeleho, ktorého meno vyslovila Olive len pošepky a cez zovreté pery. Ako jej mám po tom všetkom povedať, že som odišla do Nemecka a vzala si Nemca v nacistickej uniforme?

Bohémske 20. roky 20. storočia v Paríži. Geraldine de Laffont tancuje vo vzduchu na čiernych stuhách. Jej životom je divadlo Folies Bergére a jeden nemecký muž. Je mladá a bezstarostná, až kým pritvrdo nedopadne na zem – jej stuhy sa zmenia na nacistické vlajky a milovaný muž má odrazu nacistickú uniformu.

Zdrvená Geraldine poznačená príchodom vojny stráca viac ako len vlastné ilúzie. Osud jej vracia lásku, ale berie viac, ako je človek schopný uniesť.

Mrazivý príbeh Tanečnice je ako zostup do neznámeho podzemia. Začnete v krásnom zámku a pôjdete hlbšie… chodby času vás prevedú životom odvážnej ženy a vzápätí vás nepripravených hodia z pompéznych divadelných dosiek do zbombardovaných Drážďan. Okázalé chodby Reichstagu v Berlíne i šesť mŕtvych detí vo vodcovom bunkri. Ako hlboko sa dá ukryť pravda?

O mnoho rokov neskôr prichádza do Paríža Júlia rozhodnutá vypátrať svoje korene. Skutočnosť, že zdedila zámok, však zďaleka nie je takým šokom ako to, že otvorí Pandorinu skrinku a vypustí z nej všetky hrôzy, ktoré musela prežiť jedna nešťastná…

Začítajte sa do novinky Tanečnica:

Ústav Brandenburg – Görden, Nemecká ríša 1941

Žena v sesterskej rovnošate vpúšťala dnu chlapcov. Najstarší vyzeral na pätnásť a najmladší na sedem a na všetkých bolo vidno fyzické či mentálne postihnutie. Boli nahí a bosí.
„Hans!“ zvolala odrazu na malé chlapča, ktoré mi bolo známe.
Nahé a bosé prebehlo okolo lekárov v plášťoch a vyskakovalo, aby sa pozrelo z malého okna, no to bolo príliš vysoko.
Sestra ho chytila za ruku.
„No poď, poď, ostatní už čakajú.“
Lekár, ktorý hovoril, zatvoril dvere a presunul sa k akémusi zariadeniu na stene. Nevidela som naň.
„Tak, vážení páni, ako iste viete, starať sa o pacientov, z ktorých nie je a nikdy nebude osoh, je nákladné. Najmä teraz, keď vypukla vojna a personál a lôžka treba pre ranených vojakov.
Na našom odbornom oddelení detskej psychiatrie teda stále trvá program T4, aby sme pomohli deťom a dospelým zo života, ktorý je pre nich iba trápením. Ako sa píše v letáku dr. Heiliga: Komukoľvek, kto trpí nevyliečiteľnou chorobou, musí byť jasné, že bezúčelné podávanie drahých liekov, ktoré sú fi nancované verejnosťou, je neobhájiteľné. Rodičia, ktorí vidia ťažký život zmrzačeného alebo slaboduchého dieťaťa, musia byť presvedčení, že hoci majú mravnú povinnosť starať sa o toto úbohé stvorenie, širšia verejnosť túto povinnosť nemá. A nemusí niesť ohromné náklady, ktoré predstavuje dlhodobý pobyt v ústave.
Ako iste viete, sme jediným zariadením s vlastnou plynovou komorou. Telá sú následne spopolnené. Ako môžete vidieť, plyn už pôsobí. Deti nič necítia, po čase sa iba zosunú na zem a je po všetkom.“ Ozvalo sa hundranie a šepkanie, muži si čosi horlivo zapisovali. V hrdle mi narástla guča a zdalo sa mi, že budem vracať. O niekoľko minút sa otvorili dvere, nahé telá naložili na vozík a všetci odišli. Triasla som sa na celom tele a ani som nevedela, ako sa volám.

1. kapitola
Liptov 2011

Vždy som mala rada jeseň. Jeseň v záhrade mojej tety na okraji mesta, ďaleko od ruchu a hluku centra. Už ako dieťa som sedávala na lavičke pod starou čerešňou a sledovala kolobeh sveta. Mala som tendenciu rekapitulovať aj napriek tomu, že ešte nebol koniec roka. Pre mňa sa však jeseňou vždy čosi končilo. Tak ako vtedy, keď mi prvýkrát zlomil srdce chlapec, alebo neskôr, keď som ukončila prvý vážny vzťah, či vtedy, keď mi zomreli rodičia. Všetky dôležité a ťažké udalosti v mojom živote prišli spolu s padajúcim lístím. Napriek tomu som nedokázala zanevrieť na toto ročné obdobie, lebo paradoxne mal osud dostatočný zmysel pre humor, keďže mi vždy na jeseň dal do života aj niečo veľmi pozitívne a výnimočné.
Kým stihla prísť zima, znova som sa zaľúbila alebo som našla dve svoje najlepšie kamarátky, alebo som dostala prvú prácu…
Iba rodičov mi žiadna jeseň nevrátila. Dostatočnú náhradu som však našla v rodine mojej tety, otcovej sestry. Teta Emília, jej muž Rudolf a ich syn Roman ma považujú za svoju už od mojich piatich rokov. Snažili sa mi vynahradiť to, čo som stratila, ľúbili ma ako svoju a Roman ma ako správny brat jednou rukou odstrkoval a druhou rukou chránil. Spolužiaci mi závideli céčka a mončičáky, ktoré som mala vďaka tomu, že ujo Rudo bol riaditeľom základnej školy, a teda nemal problém zohnať takéto hračky. No ja by som dala všetky céčka, géčka, dokonca i tie fosforeskujúce a priesvitné za to, aby sa jedného dňa otvorili dvere a objavili sa v nich moji rodičia.
Už dávno nemám päť, no predposledné ročné obdobie je pre mňa vždy čímsi výnimočným. Mám vo zvyku byť nostalgická až patetická, sedím na lavičke pod tou starou čerešňou a sledujem kolobeh sveta.
„Nie je ti zima?“ spamätala som sa na tetin hlas. Prisadla si ku mne vo svojom vyblednutom veľkom svetri, ktorý mi zakaždým pripomenul detstvo. Podala mi môj hrnček s horúcim čajom a venovala mi úsmev.
Pokrútila som hlavou a poďakovala za nápoj.
„Hovor mi o mame,“ fúkla som do horúceho čaju a teta Emília sa len zasmiala. Pritiahla si sveter bližšie k telu a so založenými rukami na mňa pozrela.
„A čo ti mám povedať? Veď už vieš všetko,“ zazívala a natiahla si nohy v gumákoch pred seba. Veľmi často mi rozprávala o mame. Chcela som vedieť všetko, ale mala som pocit, že mi ešte čosi tají.
„Vždy ma zaujímalo, prečo odišla z Francúzska. Určite za tým niečo bolo, nemohla sa len tak rozhodnúť opustiť slobodnú krajinu a prísť sem. V tisícdeväťstosedemdesiatom tu bol hlboký komunizmus.“ Nikdy mi táto vec nedala pokoj. Nedokázala som pochopiť, čo sa stalo, že tak riskovala, že už nikdy neuvidí rodinu ani Francúzsko. No dobre, vtedy nemohla vedieť, čo bude, no i tak. Naše hranice boli pre západný svet zatvorené.
Poznala som ten príbeh naspamäť. Môj otec často cestoval mimo republiky do východného Nemecka. Tam sa v Berlíne prvýkrát stretol s mamou. Zaľúbili sa do seba a ona sa rozhodla opustiť rodné Francúzsko a prísť s ním sem. Žili tu veľmi šťastne aj napriek tomu, že mama si iste musela zvykať nielen na cudziu krajinu, ale aj na neslobodné pomery, ktoré tu panovali.
Vždy som mala pocit, že mi teta nehovorí celú pravdu. Možno to bolo tým, že som bola dieťa, keď mi ten príbeh prvý raz povedala.

Milan Buno, literárny publicista

The post Tanečnica appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Stránky

Facebook Comments Box