PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 13 min 32 s

LANXESS s prvenstvom pre udržateľnú chémiu na úpravu kože

18. júl 2019

18.7.2019 - Po roku pôsobenia ako "pridružený partner hodnotového reťazca" programu nulového vypúšťania nebezpečných chemikálií (ZDHC) získala spoločnosť LANXESS, vyrábajúca špeciálne chemikálie, certifikáciu pre všetky organické chemikálie na úpravu kože, zverejnené v zozname pre 3. stupeň certifikácie ZDHC Gateway.

Jedná sa o najväčší online katalóg udržateľných chemických látok, používaných v textilnom a odevnom priemysle. Súčasný profil spoločnosti LANXESS v ZDHC Gateway potvrdzuje splnenie podmienok 3. stupňa pre zoznam látok, ktorých použitie pri výrobe podlieha obmedzeniu (MRSL), pre portfólio takmer 500 produktov, určených pre všetky fázy výroby koží.

Dlhodobo udržateľné spracovanie textilu a koží

ZDHC Foundation, založená v roku 2011, si za cieľ stanovila zlepšenie dlhodobej udržateľnosti a nakladania s chemickými látkami. Jej "Plán realizácie nulového programu" vychádza z holistického prístupu k obmedzovaniu používania nebezpečných látok vo svetovom textilnom, kožiarskom a obuvníckom hodnotovom reťazci. Jeho súčasťou je eliminácia použitia nebezpečných chemických látok v oblastiach: kvalita odpadových vôd, protokol auditu, výskum, informácie a ich sprístupnenie a školenia a látky, ktorých použitie pri výrobe podlieha obmedzeniam (MRSL).

Vzhľadom na to, že tieto ciele sú plne v súlade so zásadami spoločnosti LANXESS, podieľala sa jej kožiarska divízia od samotného začiatku na vývoji zoznamu ZDHC MRSL (ZDHC Manufacturing Restricted Substances List). Na začiatku sa spoločnosť LANXESS zapojila prostredníctvom odvetvovej asociácie TEGEWA a od apríla 2018 pôsobí ako pridružený partner hodnotového reťazca. To pomáha zvyšovať jej viditeľnosť a umožňuje priame zapojenie do rozhodovacieho procesu.

LANXESS dosiahol 3. stupeň certifikácie Chem-MAP

Program hodnotového reťazca Chem-MAP navrhlo britské centrum pre kožiarske technológie British Leather Center (BLC) v reakcii na potrebu overovania chemických vstupov. Jeho súčasťou sú projekty zamerané na tri hlavné zainteresované subjekty v hodnotovom reťazci pre výrobu spotrebného tovaru: na výrobcov chemických látok, materiálov a značkových výrobcov, resp. maloobchodných predajcov.

Cieľom programu je zabezpečiť, aby sa chemické produkty predávali v súlade so špecifikáciami MRSL a aby ich výrobcovia podliehali zodpovedajúcemu dozoru z hľadiska riadenia, vrátane systémov kontroly. Tým sa zabezpečí výroba chemických látok zodpovedným spôsobom a v súlade s uznávanými štandardmi. Súčasťou tohto procesu je spoľahlivé hodnotenie spoločnosti LANXESS v podobe auditov výrobných zariadení a dohľadu nad dodávanými chemickými produktmi.

Po dokončení procesu hodnotenia všetkých organických chemikálií pre výrobu koží v portfóliu spoločnosti LANXESS, ktoré prebehlo už pred rokom, sú teraz výsledky k dispozícii online v Gateway. Výrobky spoločnosti LANXESS sa po dokončení posledného kroku certifikácie opäť ukázali ako celosvetový benchmark pre výrobu udržateľných chemických látok.

O spoločnosti LANXESS

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2018 dosiahol obrat 7,2 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Spoločnosť je zastúpená v 60 výrobných závodoch po celom svete. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o spoločnosti LANXESS:
http://lanxess.sk/
http://www.twitter.com/LANXESS
http://www.facebook.com/LANXESS
http://www.linkedin.com/company/lanxess
http://www.youtube.com/lanxess

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

FinGO.sk s ďalšou významnou posilou. Maklérov lákajú nové trendy v oblasti finančného sprostredkovania

16. júl 2019

16.7.2019 - Do FinGO.sk prichádza ďalšia významná posila. Novým regionálnym obchodným riaditeľom spoločnosti sa stal Eduard Novák, ktorý v oblasti financií pôsobí viac ako 20 rokov. FinGO.sk tak naďalej posilňuje svoj obchodný tím, vďaka čomu môžu regionálni obchodní riaditelia budovať s maklérmi skutočne blízke vzťahy. "Sme naozaj radi, že sa Eduard Novák rozhodol pridať k nám. Vzhľadom na jeho dlhoročnú prax, prehľad na trhu finančného sprostredkovania a prístup k partnerom a maklérom si som istý, že je pre nás nielen tým správnym kolegom, ale že naša spolupráca bude prínosná pre nás aj pre neho," hovorí Marek Gemainer, riaditeľ divízie obchodu vo FinGO.sk.

Nový prístup vo finančnom sprostredkovaní

Vďaka unikátnemu finančnému ekosystému do spoločnosti FinGO.sk prešli už stovky maklérov, ktorí tu dokážu pracovať rýchlejšie a efektívnejšie. Technológie a nový prístup vo finančnom sprostredkovaní nadchli aj Eduarda Nováka, nového regionálneho obchodného riaditeľa.

"Počas svojej dvadsaťročnej praxe som chcel pre svojich partnerov, maklérov, zabezpečiť čo najlepšie podmienky, aby sa mohli venovať tomu, čo im ide najlepšie - obchodu. Som rád, že FinGO.sk takéto podmienky vytvára. Nielen pre svoj tím, ale aj pre spolupracujúcich maklérov, ktorí tu môžu budovať svoje vlastné spoločnosti. To všetko vďaka výhodným podmienkam, férovým zmluvám a otvorenej diskusii, kde to, čo je dohodnuté, aj platí. To je prostredie, ktoré vyhovuje nielen mne, ale aj partnerom, ktorí sa k FinGO.sk pridávajú," okomentoval svoje rozhodnutie Novák.

Eduard Novák do FinGO.sk prichádza zo spoločnosti Finportal, kde pôsobil ako vzťahový manažér.  V sektore finančného sprostredkovania pôsobí od roku 1997, pričom zastával rôzne funkcie od finančného agenta až po manažérske pozície v exekutíve najväčších životných poisťovní na Slovensku, NN a MetLife.

Maklérov nájdete vo všetkých 79 okresoch Slovenska

FinGO.sk má maklérov vo všetkých 79 okresoch Slovenska. Za krátky čas svojho pôsobenia sa spoločnosť stala jedným z TOP hráčov v oblasti sprostredkovania hypoték, zameriava sa tiež na poskytovanie životného a neživotného poistenia a zákazníkom radí aj v oblasti investovania. Sieť pobočiek FinGO.sk sa neustále rozrastá a klienti nájdu maklérov aj v Premium centrách v Trnave a v Bratislave.

 "Sprostredkovateľom vytvárame férové a profesionálne prostredie pre rast ich firmy z pohľadu obratu ako aj hodnoty poskytovaných služieb. Okrem moderného informačného systému je samozrejmosťou spracovanie produkcie na back office, služby call centra, pomoc pri brandingu pobočiek, ale aj právne služby. Makléri oceňujú najmä naše online aktivity, vďaka čomu im prinášame až 30 percent nových klientov a dávame tak prácu. FinGO.sk ponúka množstvo podporných nástrojov a je len na sprostredkovateľovi, ktoré z nich využije na rozvoj svojej firmy," vysvetľuje Ondrej Matvija, generálny riaditeľ FinGO.sk.

Inovatívne prepojenie sveta online a offline

Spoločnosť FinGO.sk ako nový finančný agent začala pôsobiť v roku 2018. Je postavená na princípe broker-poolu a sprostredkovateľom prináša pohodlie, férovosť a unikátne technológie. Svoj biznis stavia na vytvorení komplexného finančného ekosystému, ktorý je výhodný tak pre klientov, ako aj pre spolupracovníkov.

Prečo sa členovia tímu a sprostredkovatelia rozhodli pridať do FinGO.sk? Pozrite si krátke video.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Letné výpredaje: Viete ako môžete urobiť váš nákup ešte výhodnejším?

15. júl 2019

15.7.2019 - Letné sezónne výpredaje ponúkajú jedinečnú príležitosť obohatiť svoj šatník o kvalitné kúsky za výhodnú cenu. Ako zákazník medzinárodného nákupného spoločenstva Cashback World môžete získať peniaze späť aj pri nákupe tovaru v zľave.    

Mnohé obľúbené značky odevov a obuvi na Slovensku už rozbehli letné výpredaje. Je to výborná príležitosť nakúpiť letné doplnky za výhodnú cenu nielen pre seba, ale pre celú rodinu. Ak si nákupy dobre naplánujete, môžete nielen ušetriť, ale predídete aj tomu, aby ste nakúpili veci, ktoré sa síce cenovo oplatia, ale nebudete ich takmer vôbec nosiť. Ešte dôležitejšie je to u detí, ktoré rastú a mení sa im veľkosť odevov aj obuvi.

Plánovanie nákupov pre deti

Sezónne výpredaje sú vo všeobecnosti výbornou príležitosťou pre nákup detského oblečenia, obuvi a doplnkov. To platí aj pri letných výpredajoch, pri ktorých je možné nakúpiť širší sortiment všetkého potrebného a zároveň ušetriť. Tričká, sukne, ponožky, šaty alebo nohavice sú základom každého detského šatníka, k tomu topánky, tenisky, či sandále. Pri kúpe detských doplnkov si však treba premyslieť, kedy ich majú začať nosiť. Je rozdiel, ak to má byť ešte po zvyšok tohto leta alebo až od začiatku toho budúceho a podľa toho vyberať veľkosti. Naše ratolesti rastú ako z vody a to, čo im sadne tohto roku už budúce leto stačiť nebude. Myslite aj na to, či vaše dieťa nenastúpi do škôlky alebo školy. V takom prípade sa treba zamyslieť nad širším sortimentom v detskom šatníku, aby bolo ho bolo dosť na každodenné striedanie.

Širší sortiment sa oplatí

Letné výpredaje sú ideálne na nákup nielen toho, čo potrebujete, ale aj vecí pre radosť. Má to nielen pozitívny emocionálny efekt, ale aj praktický význam. Ak máte v šatníku širší sortiment odevov či obuvi, dlhšie vydrží, lebo máte viac vecí na striedanie, a teda neničia sa tak rýchlo.  Preto sa pri plánovanom nákupe v letnom výpredaji nezamerajte iba na kúpu praktických vecí, vhodných napríklad do práce. Naopak, je to príležitosť na rozmanitosť, teda kúpu doplnkov či obuvi určenú na nosenie na voľný čas, podľa nálady. Na to je letný výpredaj priam ideálnou príležitosťou, pretože zľavy sú naozaj v mnohých prípadoch vysoké.

Kombinujte zľavy s výhodami Cashback World

Dobrou správou je, že ako zákazník medzinárodného nákupného spoločenstva Cashback World môžete skombinovať nákupy v letnom výpredaji s cashbackom a zbierate aj Shopping Points, takže váš nákup bude ešte výhodnejší. Medzi zmluvnými predajcami Cashback World sú aj mnohé známe značky na trhu s odevmi aj obuvou pôsobiace na Slovensku. Výber sortimentu v rámci letného výpredaja je v nich naozaj široký, takže zákazník si má z čoho v ich predajniach vybrať.

Ďalšou možnosťou je online nákup prostredníctvom cashbackworld.com. Tu nie je slovenský zákazník nijako geograficky obmedzený, pretože môže využiť letné výpredaje u ktoréhokoľvek zo 130 000 zmluvných predajcov Cashback World kdekoľvek v 47 krajinách sveta. A nemusí sa pritom obmedziť iba na letný výpredaj, ale môže využiť množstvo ďalších výhodných aktuálnych ponúk a získať cashback, ako aj Shopping Points za každý nákup.

O Cashback World:

Medzinárodné nákupné spoločenstvo Cashback World ponúka atraktívne nákupné výhody (Cashback a Shopping Points) zákazníkom, ktorí chcú ušetriť pri svojich nákupoch v kamenných obchodoch použitím Cashback karty alebo online. Okrem toho ponúka predajcom jednoduchý a inovatívny vernostný program, ktorý im umožní stať sa súčasťou tohto nákupného sveta. Cashback World je v súčasnosti aktívny v 47 krajinách sveta. 13 miliónov jeho zákazníkov si užíva nákupné výhody u približne 130 000 obchodných partnerov na celom svete.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Spoznajte skutočné Umenie lásky

11. júl 2019

11.7.2019 - BRATISLAVA 11. júla (DámskaJazda.sk) - Dokáže láska prežiť pavučinu intríg, klamstiev a problémov? Aj keď je to tá pravá a čistá láska? Lebo zlo býva silnejšie a vytrvalejšie... A aj dobrý vzťah neraz rozbije ktosi tretí.
Jana Mutňanská prichádza s novinkou Umenie lásky II., ktorá je pokračovaním knihy Umenie lásky.

Spoznali sme novinárku Izabelu, ktorá konečne našla šťastie po boku staršieho maliara a galeristu Sebastiána. Po náhlej smrti manželky si uvedomil pravú hodnotu umenia lásky, a tú ukázal aj Izabele, ktorá to chce s ďalším "osudovým" mužom risknúť.
Izabela opúšťa svoju milovanú prácu a začína s ním nový život v Barcelone, kde kedysi študoval a žil. Po čase jej však príde do cesty pracovná ponuka, o ktorej dlhé roky snívala – šéfovať novej módnej biblii, ktorá sa uvádza na česko-slovenský trh.

Za všetkým stojí Richard, muž, s ktorým kedysi v živote prežila románik a bol jej "nevypovedanou" láskou. Neočakávane jej zasiahne do života a chce ju dostať za každú cenu. Rozhodne sa splniť si pracovný sen a podľahne nevypovedanej láske z minulosti, pre ktorú mala slabosť?

Sebastián zostáva v Barcelone, kde mu do života vstúpi žena, ktorá o neho roky usilovala. Zbohatlíčka Micaella je zákerná žena, dcéra bývalého učiteľa a maliara z univerzity, na ktorej so Sebastiánom študovali. Nekalými praktikami sa bude snažiť o jeho priazeň. Napokon, chce si len zobrať "to, čo jej malo patriť už dávno".
V katalánskej metropole mu pomáha otvoriť ďalšiu galériu umenia a všetko sa postupne zamotáva.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Zuzana Jurigová Kapráliková: 

Umenie lásky II. je pohodový letný príbeh o vzťahoch, ich spletitosti, nečakaných zákutiach lásky, prekvapeniach, aj o ceste za šťastím. Je to príbeh o hľadaní pravej podstaty lásky. O vzťahoch, ktoré neraz prechádzajú turbulentnými obdobiami plnými pochybností a neistoty.

Jana Mutňanská je niekdajšia moderátorka módnej televízie a modelka, bývalá účastníčka Superstar. Pred tromi rokmi napísala prvotinu Umenie lásky. "Jedna silná láska so mnou zamávala a to bol spúšťač, prečo vznikla táto kniha o láske," spomína si autorka. "Absolútne som sa v nej našla a zhmotnila som v nej pohľad na súčasné vzťahy. Hlavná hrdinka sa zamiluje do mladého muža, ktorý jej vlastne nedokáže ponúknuť nič iné ako len sexuálno-kamarátsky vzťah. Taká podoba vzťahov je dnes pomerne normálna, ale priznám sa, že pre mňa normálna nie je."Už obálka prvej knihy zaujala, bola z dielne slovenského maliara a grafika Ivana Pavleho.

Začítajte sa do novinky Umenie lásky II:

VŽDY ZAMILOVANÁ

Film Vicky Cristina Barcelona patril medzi mojich favoritov už od druhej minúty. Dve kamarátky prichádzajú do katalánskej provincie prežiť letné mesiace. Obe majú na väčšinu vecí rovnaký názor, no keď prišlo na lásku, ťažko by ste našli ľudí s rozdielnejšími názormi. Vicky stála nohami na zemi a bola realistka, zato Cristina vyhlasovala, že v láske treba riskovať. Strih. Charaktery týchto postáv by isto dokonale sedeli na mňa a na Sáru, ale malo to pre mňa ešte hlbšiu pointu. Že jeden z mojich najobľúbenejších filmov nakrútil filmový génius Woody Allen, to ma neprekvapilo. Že ústrednú postavu bude stvárňovať môj nedotknuteľný Javier Bardem, to už ma celkom dostalo. Ale že presne o desať rokov po nakrútení filmu sa ocitnem v Barcelone, ktorú som predtým nikdy nenavštívila, a budem prežívať svoj vlastný román(ik) s umelcom, pre ktorého budem múza ako Penélope Cruz vo filme, to ma už kompletne odzbrojilo. Vždy som bola rojko. A neopúšťalo ma to ani po tridsiatke, keď koktail vášho emocionálneho a hormonálneho napätia silnie.
Všetko sa zmenilo v jedno nedeľné májové ráno. Slnko ma pošteklilo na pery skôr ako Sebastian, ktorý ešte so zavretými očami sníval o včerajšom džezovom koncerte Gregoryho Portera. Ten deň bol pre mňa malým sviatkom, nie však preto, že mi váha konečne ukázala číslo, ktoré som hypnotizovala už nejaký ten mesiac. Zvýšenú tepovú frekvenciu som nemala len na páse či bicykli, ale konečne aj v posteli. V ten deň som prelomila niečo, čo bolo pre Sebastiana dovtedy nedotknuteľnou témou.
Keď Magdaléna prehrala boj s posledným štádiom rakoviny s obrovskými metastázami na pľúcach, odložil všetky štetce a prestal maľovať. Odišla jeho múza a rovnako s ňou aj chuť tvoriť. Žiť. Vždy mi opakoval, že každý velikán musí mať svoju múzu. Svoje diela prekryl bielou plachtou a nechal ich spať vo svojej osobnej galérii, kde sa po nešťastí izoloval od okolitého sveta. Zbožňujem v nej to masívne olivové kreslo uprostred betónových múrov, kde sme sa prvý raz milovali. Tam mi pošepol prvú vetu v španielčine, ktorá rozhodne ako Perrier-Jouët mala na svedomí, že mi saténové šaty skĺzli k členkom... Es mejor haber amado y perdido que jamás haber amado. Vtedy sa mi zdalo pekelne sexi, keď perami lemoval celé moje telo, a tieto zázračné slová ma dostávali do inej dimenzie, ešte netušiac, čím všetkým si prešiel.
Tie slová znamenali... Je lepšie milovať a stratiť ako nikdy nemať rád. Vlastne dodnes nechápem ten okamžitý prestrih v jeho živote. Naraz preskočil niekoľko životných dejstiev a vpálil do minulosti, ktorá mala predstavovať novú budúcnosť. Našu budúcnosť. Urobil rozhodnutie, ktoré bolo pre nás oboch fatálnou zmenou. Už bol pripravený podeliť sa o život s niekým druhým. Dôkazom toho boli jeho obrazy, ktoré sme spoločne vylúpli spod bielych plachiet, na ktoré už sadal prach. Boli také krásne! Rick mal pravdu, keď mi vždy tak zanietene opisoval talent toho záhadného Galeristu.

Konečne našli to správne miesto. Vešali sme ich na steny nášho príbytku a mne ani nedochádzalo, že každým klinčekom vlievam nový kyslík do jeho života. Pohľad na jeho roztrasené ruky, ktoré leštili rámy obrazov, hovorili za neho.
A potom TO prišlo.
Jeho pery TO vyslovili.
Barcelona.
Jasná, presná súradnica, ktorá zmenila život jemu a teraz ho mala zmeniť aj mne.
Nový scenár, ktorý napísal sám život.
Opäť chcel začať M a Ľ o V a Ť.
M i L o V a Ť.

Obnoviť staré kontakty a otvoriť si ďalšiu malú galériu s moderným umením v Katalánsku. Splniť si sen, ktorý mal už dávno. Áno, aj mne sa tento koncept zdal ako vystrihnutý zo života niekoho, kto má kurva šťastie... Bolo to priam idylické! O tri týždne som už stála s celým svojím pobaleným životom na letisku a s NÍM. Vítala nás nová európska metropola, nové zážitky, nové očakávania. Domček neďaleko Bratislavy sme vymenili za ten neďaleko pláže. Pre Sebastiana bol svet gombička, mal zrazu všetko. Do jeho života sa vrátila láska, vzduch, ktorý predtým dýchal, umenie, ktoré nadovšetko miloval, starí priatelia, s ktorými sa formoval, a život, v ktorý už možno ani nedúfal. Nemohla som povedať nie. Nemohla som ho ukrátiť o toto šťastie. Dopekla, bol to chlap, pre ktorého som to ešte raz chcela risknúť, aj keby to malo byť to posledné v živote. Veď aj Cristina to urobila vo filme a vyplatilo sa! Vo svojom vnútri som však aj napriek extrémnemu šťastiu a bezhraničnej láske pociťovala malú dávku pochybností.
Čo ak?
Pochybnosti... tie má každá z nás, nie?
Na podobné hlboké filozofovania som bola expert. Hoci tentoraz som sa chcela dať unášať priezračným prúdom a neriešiť veci s takou vervou ako kedysi, Sára vo mne takéto pocity umocňovala. Z malého semienka pochybností vedela urobiť rozkvitnutú aleju stromov. Sára. Napriek tomu moja nedotknuteľná, spriaznená duša.
Najlepšia kamarátka, hoci k inštitúcii BFF som bola zdržanlivá. Koľkokrát ma už zradili tie predtým! A koľkokrát prevrátili môj celkom pokojný život naruby. Každá máme skúsenosť s tou pliagou, ktorá sa na kamarátky len hrá.
Nepoznala som ju síce vtedy, keď sme sa hrávali na tráve pred naším barakom s Barbie od Matella, ale až v časoch oveľa zapamätateľnejších... Keď sme začali riešiť chlapov. Tých skutočne prvých... A to sú už iné pokrvné sesterstvá.
Za tie roky sa stala mojím vedomím aj svedomím zároveň, ktoré mi nastavovalo zrkadlo vždy, keď som vybočila z normálnych koľají. Vedela odhadnúť, že Miro by bol dobrým otcom mojich detí, že s Lukášom si nemám nič začínať, pretože je Blíženec, ktorého nebudem vedieť zvládať, rovnako to nemám skúšať s Janom, pretože ten pochová moje srdce zaživa. No a tak sa aj stalo, ale už je zbytočné plakať nad rozliatym mliekom. Už to prebolelo. Jednoducho, keby tu nebola ona, určite by môj život nabral iný smer...
Vedela urgentne ošetriť boľavé rany, utrieť slané jazero sĺz a podať pomocnú ruku. Boli sme ako jin a jang, ako čierna a biela, ako Dr. Jekyll a Mr. Hyde... Dokonalá kombinácia, v ktorej jedna dopĺňala druhú. Mala iba jednu "chybu". Trpela filofóbiou. Znie to dosť šalamúnsky, no v podstate ide o jednoduchú chorobu, ktorou trpia mnohí z nás... A hoci si to v živote nepriznala, Sára mala jednoducho strach, že sa opäť zamiluje.
Čo však bolo jej obrovskou devízou, boli jej röntgenové oči, ktoré videli aj tie najtemnejšie myšlienky, ktoré človek len ťažko prizná.
Rovnako ako teraz. Pred mojím odchodom.
"Naozaj to chceš spraviť?" pýtala sa ma hádam každý deň po tom, ako tá rozprávka zaznela zo Sebastianových úst. Akoby reprodukovala môj vnútorný hlas neistoty.
"A čo mám podľa teba urobiť? Mám mu ten vysnívaný domček z karát jedným šmahom zrútiť?"
Sára bola na mojich chlapov vždy mimoriadne prísna a skenovala nielen, kde boli o dvadsiatej druhej a osemnástej minúte, keď nedvíhali telefón, ale rovno ich rodný list a genetické predispozície. Keby náhodou. Nechcem ťa mať po rozvode na krku, opakovala. Chcem mať pokojný život na Bahamách.
Ambiciózna vorkoholička.
S Galeristom (dlhé obdobie som Sebastiana nevolala inak) si "sadla", aj keď som videla, že na jeho porcelánové kávové šálky s pozlátenými uškami od Rosenthalu si asi nikdy nezvykne. Hoci chcela žiť na staré kolená v privátnej rezidencii v americkom raji, s luxusnými šálkami mala problém. Ale to s tým vraj nesúvisí.
Galerista bol tak trošku z iného sveta, začala som chápať krátko po našom zoznámení. Veľký estét. Miloval históriu. Dejiny. Dizajn. Oriešky, horkú čokoládu a mňa. Sára nechápala ani krištáľové lustre a ťažké perzské koberce uprostred obývačky. Tie si doniesol z Indie. Áno, a veľa cestoval. Prvá návšteva Sáru jednoducho nenadchla, pretože od jej jednoduchého minimalizmu to malo ďaleko, ale zachránili to naozaj skvostné umelecké diela na stenách. Diela od Pollága a Pavleho ju zaujali azda najviac. Bodaj by nie, boli to jeho slovenské skvosty.
"Vieš, Izabela, ty máš jednu neskutočnú vlastnosť. Vždy keď sa zamiluješ, prestávaš žiť svoj život a okamžite sa prevtelíš do života svojho partnera."
A je to tu. Ide mi prehovárať do duše. Moralizovať.
Nerobíme to tak náhodou všetky, že opúšťame vlastné duše a chceme ich zosynchronizovať s tou JEHO?

Milan Buno, literárny publicista

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Poznáte záhadné miesta na Slovensku?

11. júl 2019

11.7.2019 - Naša krajina ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad. Už v prvom diele knihy Záhadné miesta sa autor venoval tajomným javom a udalostiam západného Slovenska. V tejto druhej knihe sa dozviete o záhadách stredného a severného Slovenska. Navštívime Turiec, Liptov, Tatry, Spiš či Šariš. Oboznámime sa s pestrou ponukou ich záhad okorenenou aj mnohými legendami či povesťami.

Záhadné miesta 2.diel obsahuje najkrajšie výlety k 128 tajomným a zaujímavým miestam stredného a severného Slovenska:

Prírodné fenomény a záhadné javy
Historické udalosti aj nevšedné príbehy
Výnimočné osobnosti
Povesti a legendy
Tipy a zaujímavosti

"Určite takmer každý z nás zbystrí pozornosť, ak natrafí na niečo zvláštne, nejasné. Ak objaví niečo, čo sa nejakým spôsobom vymyká normálu. Máme to v sebe, že nás priam magicky priťahuje všetko, čo má prívlastok tajomné, magické či záhadné," píše v úvode autor Ján Lacika.

Mnohé záhady nás posielajú do vzdialenej minulosti odohrávajúcej sa pred mnohými tisícročiami a prekvapujúco záhadné sú aj nedávne udalosti, ktoré majú ešte mnoho žijúcich pamätníkov. Takými sú, napríklad neobjasnené okolnosti zmiznutia telesných pozostatkov Andreja Hlinku či dramatické udalosti z čias druhej svetovej vojny.

Prírodné úkazy a javy

Viete, kde nájdete krátery, ktoré pôsobia ako malé sopky? Kde sa nachádza Čertova skala? V  "záhadologickom" bedekri po Slovensku Záhadné miesta nachádza­me zvláštne a unikátne prírodné javy a úkazy ako sú bizarné bralá, piesočné presypy, jaskyne či stopy zaniknutých fenoménov, ako napr. more.

Na Slovensku nechýbajú ani paranormálne javy zamestnávajúce čoraz početnejší zástup záhadológov kam patria napr. záhadné kruhy v obilí, tajomné jaskyne či záhadné skalné nápisy. Aj u nás boli zaznamenané svedectvá o záhadných tvoroch a bytostiach, ako sú upíri, duchovia, poltergeisti, biele panie, čierni rytieri, bosorky a draci. Pomocou tejto knihy sa zoznámite s rozprávkovými postavami ako sú tatranskí draci alebo spišská čierna pani.

Viaceré biele miesta našej histórie sa podarilo odstrániť nielen vďaka úsiliu historikov, archeológov a archivárov, ale aj amatérskych pátračov v našich starých i novších dejinách. "Tým objasneným alebo objasnenejším sme v knihe dali priestor, aby sme mohli pochopiť, akým spôsobom sa ich podarilo riešiť a niekedy aj vyriešiť. Napriek tomu je ešte stále čo odhaľovať, objasňovať a vysvetľovať…" dodáva autor Ján Lacika.

Kniha Záhadné miesta je druhou časťou trilógie o slovenských záhadách a zaujímavostiach.

Milan Buno, literárny publicista

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Holíč nad Moravou a Hodonín opäť dočasne spoja vlaky

11. júl 2019

11.7.2019 - Od júla do konca októbra 2019 príde k obnoveniu železničnej dopravy medzi Holíčom nad Moravou a českým Hodonínom.

Po pätnástich rokoch dočasne ožije historická trať medzi železničnými stanicami Holíč nad Moravou (Slovenská republika) a Hodonín (Česká republika) a na niekoľko mesiacov dôjde k obnoveniu medzištátnej osobnej železničnej dopravy. Vlakovú obsluhu na tejto trati si objednal Juhomoravský kraj v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky v súvislosti s rekonštrukciou hraničného cestného mosta cez rieku Moravu. Náhradnú dopravu budú zabezpečovať České dráhy (ČD) v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) od 22. 7. do 31. 10. 2019. Pravidelná prevádzka na tejto trati bola ukončená 11. 12. 2004.

Počas dočasnej obnovy bude medzi Holíčom nad Moravou a Hodonínom premávať 10 párov osobných vlakov v pracovných dňoch a 6 párov počas víkendu. Prevádzka na tomto šesťkilometrovom úseku bude zabezpečovaná jednou motorovou jednotkou.

Predaj cestovných dokladov na území Slovenskej republiky bude možný iba vo vlaku u sprevádzajúceho personálu ČD. Platiť možno v oboch menách – eurami aj českými korunami.  Vo vlakoch platí tarifa malého pohraničného styku ZSSK – ČD, podľa ktorej je základná cena lístka medzi stanicami Holíč nad Moravou a Hodonín 1,20 €.

Historickú jednokoľajnú trať Holíč – Hodonín dokončili na prelome 80. a 90. rokov 19. storočia a tvorila jedno z najkratších prepojení severu vtedajšieho Uhorska s českým územím. Po jej elektrifikácii v roku 1987 mala odľahčiť preťaženú trať do Českej republiky cez Břeclav. Jej význam sa postupne znižoval po rozdelení spoločného štátu.

Cestovný poriadok vlakov

Hodonín – Holíč nad Moravou

stanica
Os  22701
Os 22703
Os 22705
Os 22707
Os 22709

Os

 22711

Os

 22713

Os

 22715

Os

 22717

Os

 22719

Hodonín
W  05:10
W  05:45
W  07:10
09:10
11:10
13:10
15:10
W  16:10
17:10
19:10

Hodonín zastávka
  05:14
  05:49
  07:14
09:14
11:14
13:14
15:14
  16:14
17:14
19:14

Holíč nad Moravou
W  05:20
W  05:55
W  07:20
09:20
11:20
13:20
15:20
W  16:20
17:20
19:20

Holíč nad Moravou – Hodonín

stanica
Os 22702
Os 22704
Os 22706
Os 22708

Os

22710

Os

 22712

Os

22714

Os

 22716

Os

22718

Os

22720

Holíč nad Moravou
W  05:30
W  06:00
W  07:30
09:30
11:30
13:30
15:30
W  16:30
17:30
19:30

Hodonín zastávka
  05:35
  06:05
  07:35
09:35
11:35
13:35
15:35
  16:35
17:35
19:35

Hodonín
W  05:40
W  06:10
W  07:40
09:40
11:40
13:40
15:40
W  16:40
17:40
19:40

W  - ide v pracovných dňoch a 29.VIII.2019

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

EUROMONEY Awards for Excellence 2019: Najlepšou bankou je Slovenská sporiteľňa, bankárom roka Andreas Treichl

11. júl 2019

11.7.2019 - Slovenská sporiteľňa získala prestížne medzinárodné ocenenie Najlepšia banka na Slovensku ̶  Euromoney Awards for Excellence 2019. Od roku 2011 je to tak už šieste ocenenie, ktoré najväčšej banke udelil britský odborný magazín Euromoney. Ocenenia sa odovzdávali včera večer už tradične v Londýne. 

"Som hrdý, že som mohol prevziať toto prestížne ocenenie pre Slovenskú sporiteľňu a byť v spoločnosti najvýznamnejších bankárov z celého sveta. Dlhodobo dosahujeme vynikajúce výsledky, preto si rozhodnutie odbornej poroty veľmi vážime. Verím, že ako digitálny líder budeme aj naďalej prinášať inovatívne riešenia, z ktorých budú profitovať predovšetkým naši klienti," povedal Milan Hain, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne, ktorý v Londýne prevzal ocenenie pre banku.

Ocenenia Euromoney Awards for Excellence sú považované za najuznávanejšie vo finančnom svete, založené boli v roku 1992 ako prvé svojho druhu vo svetovom bankovom sektore. V tomto roku sa o prestížne ceny uchádzalo takmer 1 500 bánk. Banky hodnotí odborná porota zložená z odborníkov tohto magazínu a novinárov. Tí každoročne hodnotia kvalitu poskytovaných služieb klientom, hospodárske výsledky či inovatívny prístup. Odborný mesačník Euromoney, ktorý sa špecializuje na bankové a kapitálové trhy, je rešpektovaným zdrojom informácií v oblasti globálnych financií.

Ďalšie ceny pre Erste Group

Bankárom roka 2019 sa podľa odbornej poroty stal Andreas Treichl, generálny riaditeľ Erste Group Bank AG. Tá ocenila jeho prínos k rozvoju bankovníctva na rozvíjajúcich sa trhoch v Európe, tiež dlhodobo úspešnú digitálnu stratégiu a jeho oddanosť k finančnej inklúzii. Cenu pre najlepšiu banku si odniesli aj dcérske spoločnosti Erste Group v Rakúsku a Rumunsku.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Najobľúbenejším ovocím Slovákov sú jahody a banány, zo zeleniny jednoznačne paradajky

10. júl 2019

10.7.2019 -
Ovocie a zelenina tvoria jednu z najdôležitejších súčastí nášho jedálnička
Čerstvosť, chuť, kvalita a výhodná cena – podľa toho vyberajú Slováci ovocie a zeleninu
Ženy jedia ovocie a zeleninu častejšie ako muži

Aspoň raz do týždňa si ovocie alebo zeleninu kúpi 9 z 10 Slovákov, ten desiaty aspoň raz za dva týždne. Denne alebo takmer každý deň konzumuje ovocie alebo zeleninu dve tretiny žien a viac ako polovica mužov. Ovocie a zelenina sú spolu s pečivom prvou voľbou zákazníkov pri nákupoch. Ako prvé ich do košíka vkladá až 47 percent Slovákov, až potom nasleduje chlieb a pečivo. To samozrejme môže byť do určitej miery ovplyvnené aj usporiadaním predajní, keďže sú väčšinou vyložené pri vstupe do predajne. Hovoria o tom výsledky reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre spoločnosť BILLA na vzorke 508 respondentov realizovala agentúra 2muse v máji 2019.

Najobľúbenejším ovocím Slovákov sa podľa prieskumu stali jahody, ktoré obľubuje až 69 % Slovákov. "Jahody jednoznačne patria medzi najobľúbenejšie ovocie, je však možné, že prvú priečku im zabezpečila aj ich sezóna, ktorá prebiehala práve počas dopytovania. Na druhom mieste sa umiestnili banány so 62 %, nasledujú jablká s 58 % a hrozno s 56 %. TOP 5 uzatvárajú čučoriedky. K obľúbenosti na úrovni zhruba 50 % sa tesne priblížili ešte čerešne, mandarínky a hrušky," uviedol Michal Vyšinský z prieskumnej agentúry 2muse. Ako dodáva, exotickejšie ovocie je o niečo menej obľúbené ako tradičné slovenské. Ľudia jednoducho majú už svojich favoritov a novinky prijímajú postupne. Zaujímavé údaje prinieslo porovnanie medzi odpoveďami mužov a žien. To, že ženy majú ovocie spravidla radšej ako muži, sa dalo predpokladať, ale o zaradenie čučoriedok do TOP 5 sa postarali práve  vyššie preferencie u žien. Klesá ale napríklad obľúbenosť pomarančov, ktoré  preferuje len 34 % žien.

"Výsledky naznačujú, že ženy sa o svoje zdravie starajú o trochu viac. Preferujú jahody a čučoriedky, ktoré patria medzi najlepšie ovocie. Muži sa orientujú skôr na kyslejšie chute, z citrusov vyhrávajú mandarínky, pomaranče a citróny. Ak odhliadneme od aktuálnej sezóny jahôd, tak najpopulárnejší je banán. Pri ňom si však treba dávať pozor, pretože priemerný banán obsahuje 23-28 g sacharidov a má vyššiu glykemickú nálož, takže sa z neho uvoľní do krvi väčšie množstvo cukru. Takže ovocie určite áno, ale niektoré s mierou," uviedol odborník na výživu MUDr. Boris Bajer.

"Slováci obľubujú čerstvý sortiment potravín a tomu sme prispôsobili aj usporiadanie oddelení v našich predajniach. Hneď pri vstupe ich víta široká ponuka čerstvého a šťavnatého ovocia a zeleniny, ktoré kontrolujeme aspoň každé dve hodiny. Záleží nám na tom, aby si naši zákazníci mali možnosť vybrať z pestrej ponuky lokálneho slovenského ovocia a preto si môžu vybrať aj výlučne slovenské produkty s označením Slovenská farma. Viacero druhov ovocia a zeleniny by v našich podmienkach nedozrelo, preto máme v ponuke aj ovocie a zeleninu od overených dodávateľov z kontrolovaných sadov zo slnečnejších prímorských oblastí," uviedla Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa siete predajní BILLA a dodala, že mimoriadnu pozornosť venujú aj kvalite ovocia, jeho čerstvosti a chuti. To si ľudia veľakrát uvedomia až doma, keď si na ňom pochutnajú. "Na pulty preto vykladáme napríklad mandarínky a pomaranče, ktoré sa ľahko lúpu, neobsahujú tvrdé jadrá a ktoré majú dostatočnú cukornatosť. Súčasne sú na pulte ponúkané v tzv. ready-to-eat kvalite, teda kvalite určenej na priamu konzumáciu, preto nie je potrebné čakať niekoľko dní, pokým ovocie doma na okne "dôjde" ako kedysi," vysvetľuje K. Kirchnerová

Slováci určili aj rebríček najobľúbenejšej zeleniny. Kraľujú jednoznačne paradajky so 79 %, preferuje ich dokonca až 85 % žien. Spoločnú druhú priečku obsadili zemiaky a mrkva so 68 %. Nasledujú uhorky, ktoré si vybralo medzi najobľúbenejšie takmer dve tretiny opýtaných a TOP 5 uzatvára paprika. Medzi obľúbené patria ešte aj cibuľa, reďkovka, karfiol, šalát, kaleráb, kapusta a brokolica. "Aj pri zelenine platí, že ju viac obľubujú ženy, teda s výnimkou zemiakov a kapusty, ktoré o trochu viac preferujú muži," uviedol M. Vyšinský.

"Zaujímavé je, že sa na prvých troch miestach opäť nachádza zelenina, ktorá patrí medzi tie s najvyšším obsahom sacharidov – rajčiny, zemiaky a mrkva. Netreba však panikáriť, skôr sa sústrediť na vyváženosť v strave," uviedol výživový poradca MUDr. Boris Bajer a dodal, že medzi najpopulárnejšie potraviny sa nedostala brokolica, cuketa, zeler, či baklažán, ktoré patria medzi zeleninu s nízkym glykemickým indexom a určite by prispeli k vyváženejšej strave. Rovnako mu  medzi najobľúbenejšou zeleninou chýba červená repa a špargľa, aj keď tá sa v rebríčku neobjavila pravdepodobne z dôvodu sezónnosti.

Pri nákupe ovocia a zeleniny zohráva hlavnú úlohu chuť, čerstvosť, kvalita a cena, avšak ľudí zaujíma aj krajina pôvodu, kedy preferujú slovenské ovocie a zeleninu. Slovenské ženy aj muži svorne tvrdia, že ovocie a zeleninu jedia najčastejšie a najradšej čerstvé. Pokiaľ má byť upravené, tak preferujú tepelne upravené, s väčším odstupom džúsy a až potom smoothies a sušené ovocie.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Nový slovenský film “Kto je ďalší?“ predstavuje oficiálny trailer!

9. júl 2019

9.7.2019 - Neveríme, že Internet môže byť aj nebezpečné miesto. Možno uveríme, keď uvidíme nový slovenský film s názvom "Kto je ďalší?". Snímka inšpirovaná skutočnými udalosťami z rôznych kontinentov rozpráva o kontroverzných témach, o ktorých musíme hovoriť, lebo nikdy nevieme, kto je ďalší. Pozrite si oficiálny trailer k novému filmu:

Doba internetu nás privádza na tenký ľad života a smrti. Tak, ako to hovorí slogan filmu, stať sa to môže každému a každý z nás je ohrozený. Pre "lajky" na sociálnych sieťach je dnešná generácia ochotná riskovať vlastný život. Film otvára aj umlčanú tému sexuálneho zneužívania detí. Hovorme o týchto témach nahlas!

Originálna snímka vyrozprávaná jazykom dnešnej generácie pochádza z pera režiséra Mira Drobného, ktorý stojí za mimoriadne úspešným filmom o slovenskom rapovom fenoméne - "Rytmus, sídliskový sen".  Premiéra filmu "Kto je ďalší?" je naplánovaná na 22. augusta a do kín ju prinesie distribučná spoločnosť Bontonfilm, no už teraz sa film teší mimoriadnym úspechom. Kritické filmové oko festivalov nadchla aktuálnosť a jedinečnosť tém, ktorým sa film venuje.

Hudobne sa na filme podieľali speváčka Celeste Buckingham, slovenská raperka Aless Caparelli, britský spevák Liam Adams či americká hviezda, ktorá má na konte aj niekoľko nominácií na Grammy, Demi Lovato.

Prvý soundtrack priniesla obľúbená speváčka Celeste Buckingham, ktorej skladba "Go Away",sa ocitla aj v americkom hudobnom rebríčku Bilboard. Emotívny song s názvom #Voiceless je jej osobnou výpoveďou a aj preto sa Celeste Buckingham rozhodla participovať na tomto filme:

"Mám osobné skúsenosti, ktoré sú podobné tým z filmu, čo sa týka príbehu sexuálneho zneužitia. Verím, že hudba je univerzálnym jazykom a že cez ňu vieme riešiť aj témy, ktoré sú niekedy až príliš náročné na bežnú debatu. Dúfam, že ľudia sa po vzhliadnutí tohto filmu zamyslia nad svojimi blízkymi, ktorí si možno niečím podobným prešli, alebo prechádzajú, a nebudú ich za to súdiť, ale práve naopak, im budú oporou,” povedala o spolupráci na filme "Kto je ďalší?" speváčka Celeste Buckingham.

Singel si môžete vypočuť tu:

V hereckých úlohách sa môžeme tešiť na vynikajúceho herca Petra Brajerčíka, autorku jedného zo soundtrackov - Aless Caparelli, no objavia sa aj hviezdy svetového formátu. Napríklad charizmatický Brian Caspe z Californie, modelka Angela Nikolau, ktorá rada lozí po najvyšších budovách sveta, či mladí ruskí "rooftopperi" Vadim Makhorov, Vitaliy Raskalov venujúci sa tiež nebezpečnej zábavke lozenia po vysokánskych budovách.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Severská detektívka Motív X

9. júl 2019

9.7.2019 - Severské krimi Motív X je voľné pokračovanie bestsellerov Obeť bez tváre, Deviaty hrob a 18 pod nulou. Séria Fabian Risk si získala za dva roky desaťtisíce slovenských fanúšikov, ktorí čakajú na každú ďalšiu časť.
Tentoraz to je oveľa osobnejšie. A už na začiatku zažijete šok, po ktorom si dobre rozmyslíte, ako budete v budúcnosti používať svoju práčku...

Fabian Risk bdie pri lôžku dcéry Matilde v Helsingborskej nemocnici. Postrelili ju, leží v kóme – a vinu pripisuje sebe.
V tom čase brutálne zavraždia jedenásťročného chlapca, prisťahovalca zo Sýrie. Je to rasistický útok?

Mestská kriminálna polícia sa púšťa do komplikovaného vyšetrovania prípadu. Pribúdajú ďalšie zdanlivo náhodné vraždy a Liljaová, Bralo a ostatní z helsingborskej polície sa pri prenasledovaní viacerých páchateľov ocitnú pod príliš veľkým tlakom. Napokon sa Fabian musí vrátiť do služby, hoci rodina ho potrebuje.

Šéfka kriminálnej polície Astrid Tuvessonová preruší svoj dvanásťkrokový program odvykania od alkoholu, aj keď sotva začala, pretože musí viesť prácu v paralelných vyšetrovaniach. Fabian vyzbrojený informáciami, ktoré po sebe zanechal jeho mŕtvy kolega Hugo Elvin, začne vlastné vyšetrovanie, ktoré však môže súdržnú vyšetrovaciu skupinu navždy zmeniť, a v stávke je aj jeho vlastný život.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

Stefan Ahnhem žije v Štokholme a už vyše dvadsať rokov píše scenáre pre televíziu aj film. V roku 2014 debutoval románom Obeť bez tváre, ktorým priviedol švédsky detektívny román k novým výškam prostredníctvom inteligentnej koláže psychologického trileru, americkej akčnosti a severskej detektívnej tradície. V roku 2015 zaň získal cenu za debut Crimetime Specsavers Award.
Postavu detektíva Fabiana Riska oživil aj v ďalšej časti série Deviaty hrob, ktorej dej sa odohráva pol roka pred udalosťami opísanými v Obeti bez tváre, ako aj v ďalších krimirománoch Osemnásť pod nulou a Motív X.
Diela vyšli v tridsiatich jazykoch a predali sa milióny výtlačkov po celom svete.

Viac mrazivých príbehov z drsného severu nájdete na
www.SeverskeKrimi.sk

Začítajte sa do novinky Motív X:

PROLÓG
24. augusta 2007

INGA DAHLBERGOVÁ SA SNAŽILA myslieť na niečo iné. Len niekoľko minút. Na bezoblačnú augustovú oblohu alebo na hudbu v slúchadlách. Na fakt, že sa necíti vôbec unavená, hoci už má za sebou tretí okruh na modrom ovále. Alebo na Ramlösa Brunnspark, ktorý bol taký zelený a tienistý, že sa nedalo vidieť viac než niekoľko metrov každým smerom.
No ako mravce, čo nájdu cestu do kuchyne, myšlienky trvali na tom, aby si prešla plán, ktorému v posledných týždňoch venovala väčšiu časť bdelých chvíľ. Plán, ktorý sa spustí za menej ako tri hodiny a zmení jej život.
Tentoraz sa nesmie nič pokaziť. Jediný nesústredený pohľad alebo neistý hlas a bude stratená. Po všetkých tých rokoch poznala Reidara naozaj dobre. Okamžite by využil trhlinku v jej výraze, prevzal by kontrolu a znova ju deklasoval na úroveň poslušného vykonávateľa príkazov podobného dobre vycepovanému psovi.
Nech sa stane čokoľvek a nech Reidar zareaguje akokoľvek, Inga je pevne rozhodnutá konať tak, že ho donúti siahnuť po pere a podpísať. A hneď ako to bude za ňou, vezme zbalenú tašku a odkráča k vchodovým dverám.
Takmer sa neodvažuje uveriť, že zostáva len niekoľko hodín a odídu. A zo všetkých miest práve do Paríža. Najromantickejšieho mesta zo všetkých. Konečne dá zbohom všetkému tomu zakrádaniu sa a tajnostkárstvu. Všetkým zašifrovaným SMS správam, obavám, že zakaždým riskuje, že ju prichytia pri čine. Nehovoriac už o úzkosti, že každú noc si musí ísť ľahnúť s nesprávnym mužom.
Už dnes večer sa budú môcť vonku slobodne pohybovať. Budú cítiť, že si môžu sadnúť na lavičku a iba sa držať za ruky. Bude si mu môcť položiť hlavu na kolená a zároveň pozerať naňho i na hviezdy na oblohe.
Ona a jej milenec.
Vychutnávala to slovo. Milenec. Páčilo sa jej. Znelo nielen láskyplne, ale aj hriešne. A ako hrešili! Aj uňho, aj u nej, pod sprchou i v aute. Nehovoriac o miestečku na pláži v ústraní, hneď vedľa Rååny, kde robili také veci, o ktorých ani nevedela, že sú možné.
Teraz sa kapitola končí. Čoskoro bude z jej milenca jej milovaný. Kastrup nechajú za sebou, pripijú si šampanským a užijú si to, že sen sa stal konečne skutočnosťou.
Nikto však nemôže povedať, že to šlo samo. Spočiatku vzdoroval, odmietal počúvať. Pripadala si takmer ako otravné decko. Až keď stavila všetko na jednu kartu a pohrozila mu, že prezradí ich aférku všetkým zúčastneným stranám, vzal rozum do hrsti.
Vlastne to vôbec nebol jej štýl vyhrážať sa a hysterčiť, no nemohla večne žiť v klamstve. Neskôr sa ukázalo, že bol na tom rovnako. Zrazu sa chopil kormidla a predložil plán, ako postupovať.
Ona síce rozhodla, že pôjdu do Paríža, no on zodpovedal za letenky. Dokonca sa udrel po vrecku a kúpil business class. Keď teraz premýšľala o tom, že už o niekoľko hodín tam budú sedieť, držať sa za ruky a mať priestor na nohy, musela sa uštipnúť do ruky, aby sa uistila, že nesníva.
No zatiaľ nebola úplne hotová so všetkými prípravami. Len čo príde domov, osprchuje sa a naposledy poupratuje. Okná sú už umyté, kvety dostali mimoriadne veľa vody. Posteľná bielizeň je vypratá. Skôr než ustelie, musí ju vymangľovať. Boeuf bourguignonen, Reidarovo obľúbené jedlo, bublalo pod pokrievkou a čakalo, kým ho ochutná a naposledy dochutí.
Keďže je piatok, po práci si dá jedno pivo a chvíľu pred siedmou bude doma. V smrdiacich pracovných šatách, ktoré poslednýkrát vytriedi a vloží do koša na pranie, zakiaľ sa bude sprchovať. Potom mu podá večeru a počká, kým si sadne za stôl.
A vtedy niekedy, ak to pôjde podľa plánu, zareaguje na to, že nie všetko je ako zvyčajne, a bude uvažovať, prečo si nesadla oproti a neje. Prípadne povie niečo sarkastické o všetkých jej neúspešných diétach. Ako je po nich ešte tučnejšia, hoci odkedy začala behať, schudla dvanásť kíl.
No tentoraz ho nenechá nerušene ironizovať. Najpokojnejším a najovládanejším hlasom mu povie, že ho mieni opustiť.
Isteže by bolo jednoduchšie, keby mu len nechala na stole napísaný odkaz a odišla z domu, skôr než sa vráti. No aby mala vôbec šancu donútiť ho k podpisu, niet inej cesty, než spraviť to správne. Pozrieť mu do očí a donútiť ho, aby pochopil, že sa naozaj rozhodla a že nikdy viac nebudú spolu večerať.
Vzhľadom na to, ako bolo v práci, jestvuje riziko, že vyskočí zo stoličky a bude násilný. Neublíži jej. Nie tam a nie vtedy. No vie si predstaviť, že by mohol hodiť tanier, možno dokonca prevrátiť stôl. Je pravdepodobné, že by mu od hnevu navreli tepny v tvári, kým by sa jej s rovnakým pokojom, aký je v tlakovom hrnci, pýtal, kam sa, dopekla, podeje. Ako môže byť taká kurevsky naivná, že si čo i len na chvíľu pomyslela, že si poradí bez neho.
Potom zaženie sám seba do kúta tým, že jej pripomenie predmanželskú zmluvu. Spýta sa, či jej zmätený omámený mozoček zabudol, že dom, auto aj väčšina nábytku patria de facto jemu.
Reidar veľmi rád hovorí de facto. Akoby ho to robilo o pol metra vyšším a spôsobovalo, že jeho tvrdenie je pravdivé a neodvolateľné. Vtedy, keď bude najviac nadutý a plný adrenalínu, pristanú rozvodové papiere na stole.
Spočiatku nepochopila, prečo sa jej slúchadlá pripojené k malému iPodu zrazu vytrhli z uší. Ani to, čo sa jej pritislo a takmer vrezalo do oboch prsníkov, o chvíľu neskôr do kľúčnych kostí a hrdla. Až keď bezmocne spadla dozadu, zbadala, ako sa vo svetle leskne natiahnuté rybárske lanko.

Obloha bola krásna, presne taká jasne modrá a bez mrakov ako po celé leto. Okrem vlastného pulzu počula štebotanie tisícov vtákov, ktoré sa schovávali niekde mimo jej zorného poľa. Ale počkať, nepočúvala práve hudbu? A prečo leží na chrbte uprostred bežeckej dráhy?
Chytila sa za krk, ktorý ju bolel, a posadila sa. Zadná časť hlavy ju bolela a trešťala. Pravdepodobne stratila len zopár minút. Nebude problém stihnúť všetko, skôr než sa Reidar vráti domov.
Pozbierala sily, aby vstala. Šikmo za ňou sa zlomilo niekoľko vetvičiek. Obrátila sa a zbadala, ako sa husté lístie vedľa bežeckej trate pohlo.
"Haló? Je tam niekto?" zvolala, hoci o tom nebolo pochýb. "To vy ste tu natiahli to lanko? Haló!" Bola nahnevaná a veru to nechcela nechať len tak, hoci vlastne nemala čas.
No v okamihu, keď sa muž vynoril z lístia, hnev zmizol. Pochopila, že sa musí rýchlo postaviť na nohy a zmiznúť odtiaľ. Nešlo to. Akoby zemská príťažlivosť bola mimoriadne silná práve tam, kde ležala. To isté platilo aj pre pohľad, ktorý nemohla od neho odtrhnúť, keď s lopatou v ruke vyšiel na cestu.
Napriek letnej oblohe bez mráčika mal oblečený tmavosivý pršiplášť a také vysoké čižmy, že mu siahali až nad kolená a zrástli s nohavicami. Pod natiahnutou kapucňou pršiplášťa mal lupičskú kuklu, ktorá mu okrem zízajúcich očí zakrývala tvár.
Naplnila si pľúca, aby zakričala o pomoc, no nikdy sa nedostala až tak ďaleko. Keď dvihol lopatu nad plece, všimla si na jeho zápästí náramkové hodinky. Boli to Omega Speedmaster, presne také, ktoré ju stáli takmer celý mesačný plat.

Milan Buno, literárny publicista

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Grécky poklad. Životný príbeh jedného sna…

9. júl 2019

9.7.2019 - Špičkový autor životopisných románov Irving Stone prináša ďalšiu lahôdku. Grécky poklad je inšpiratívny príbeh objaviteľa Tróje i Mykén, a splnenia jedného ľudského sna.
Stone v ňom nesmierne pôsobivo zobrazil životné osudy geniálneho priekopníka modernej archeológie a jeho manželky.

Do príbehu vstupujeme v zrelom veku Heinricha – nestrácame čas popisovaním jeho predošlého života, pretože pre príbeh nie je až taký dôležitý. Sledujeme, ako Schliemann zanecháva svoje úspešné podnikateľské aktivity a smeruje ku Grécku, kde si túži splniť životný sen. Objaviť Homérovu Tróju.
Bol to sen od detstva, pretože už ako mladý chlapec podľahol čaru Iliady a Odysey. Uveril, že mýtická Trója nie je len výplodom básnikovej fantázie...

Heinrich Schliemann sa zoznamuje so svojou druhou manželkou Sofiou, ktorá sa mu stala oporou a aktívnou spolupracovníčkou. Aj preto grécky poklad...
Dokázal ju dokonale nadchnúť pre svoj sen.
Predstavitelia oficiálnej vedy Schliemannom opovrhovali, označovali ho za diletanta, no tento húževnatý amatérsky nadšenec napokon vtedajším vedeckým kapacitám dokázal, že mal vo svojich teóriách pravdu...

Grécky poklad je životný príbeh manželov Schliemannovcov vyrozprávaný aj z pohľadu Sofie, odvážnej, silnej ženy, v ktorej Heinrich našiel svoj "grécky poklad". Je nádherným dôkazom nezlomnosti ľudského ducha.
Irving Stone opisuje Schliemanna ako geniálneho vedca, ktorý bol ohľaduplný voči svojím spolupracovníkom, no nesmierne zanietený až posadnutý svojím snom. Občas sa to prejavilo bezohľadnosťou voči ľuďom i vykopávkam.

Začítajte sa do knihy Grécky poklad:

KNIHA PRVÁ
"Musíme veriť!"

1

Pomáhala dievčatám z dediny ozdobiť k sviatku ikonu svätého Meletia a pripevňovala veniec uvitý z margarét, chryzantém a scíl na svätostánok v strede malého kostola, keď sa bez dychu prihnala mladšia sestra Marigo a zvolala:
"Sofia! Prišiel Američan. Tvoj nápadník, pán Schliemann!"
Ešte s rukou vo vzduchu sa prekvapene zmohla na zopár nejasne zašemotených slov:
"Už? Čakali sme ho až v sobotu."
"Možno je to tak, ale sedí živý a zdravý v záhrade a popíja limonádu. Priviedol ho strýko Vimpos. Mama ti odkazuje, že sa máš poponáhľať."
"Hneď prídem. Povedz mame, že sa najprv okúpem a preoblečiem."
Marigo vybehla dvojitými drevenými dverami, ktoré už boli vyzdobené halúzkami myrty a paliem. Sofia odložila kvety na zem a postála chvíľu na malých, ručne tkaných, nových a pekných pokrovcoch s pestrofarebnými geometrickými vzormi, ktoré priniesli dievčence z domu, aby nimi v kostole nahradili zodraté a oveľa skromnejšie. Aj ostatné dievčence prestali pracovať a hľadeli na ňu s neskrývaným záujmom. Ešte pred rokom to boli jej prázdninové priateľky. Kamarátila sa s nimi v čase, keď sa jej rodina nasťahovala do Kolónu, dva kilometre od Atén, kde Engastromenosovci mali letný byt na chladnom predmestí, tienenom stromami. To však bolo ešte pred tým, ako sa jej otec finančne zruinoval. Teraz sa stal tento letný byt ich útočiskom. Sofia mohla ukončiť posledný ročník na drahej dievčenskej škole Arsakeion, najlepšej v Grécku, len vďaka veľkej obetavosti celej rodiny a vďaka pomoci už zadlženého strýka Vimposa.
"Herete," zašomrala priateľkám, keď sa pobrala k dverám. Vonku na Námestí sv. Meletia ešte vždy sedela suchá, príjemná horúčava neskorého letného dňa tak hmotne ako chlapi v obľúbenej kaviarni pod palmami a akáciami pri šálke tureckej kávy. Poháre s vodou s malými lyžičkami preloženými cez okraje sa trblietali v čistom vzduchu. Sofiin dom stál za rohom priečne oproti Kostolu sv. Meletia, ale namiesto toho, aby ako zvyčajne prešla najkratšou cestou cez rozpálenú dlažbu, kráčala pod stromami, stojacimi po oboch stranách námestia.
Neponáhľala sa uvítať chvíľu, ktorú jej pripravil osud; potrebovala trochu času, aby si oživila v pamäti všetko, čo sa stalo od toho marcového dňa takmer pred pol rokom, keď jej strýko, bratranec rodičov, skutočne začal to, čo sedemnásťročná Sofia Engastromenosová pokladala iba za romantický žart, ktorý sa však mal onedlho stať skutočnosťou.
Keď Teokletos Vimpos študoval roku 1856, teda pred trinástimi rokmi, teológiu na univerzite v Petrohrade, učil starogréčtinu istého Nemca, vtedy cárovho poddaného, ktorý priam dychtil po poznaní jazykov a bol schopný naučiť sa nový jazyk za niekoľko týždňov. Muž nemal vyššie vzdelanie, v skutočnosti za tridsaťštyri rokov svojho života zväčša obchodoval vo veľkom s indigom, olivovým olejom a čajom, a vďaka kvalite svojho tovaru a spokojnosti zákazníkov si nahromadil pekný majetok.
Dvadsaťštyriročný študent teológie a Heinrich Schliemann sa stali priateľmi. Heinrich Schliemann sa narodil na fare v Mecklenburgu, v Nemecku, 6. januára 1822. Pretože plynne hovoril po rusky, poslala ho jeho amsterdamská firma B. H. Schröder a spol., aby ju zastupoval v Petrohrade. Šéfovia s ním boli spokojní a povolili mu otvoriť si vlastný obchod; stal sa ruským občanom. Keď vrcholila zlatá horúčka, odišiel roku 1850 do Kalifornie, kde zbohatol druhý raz. O dva roky neskôr sa vrátil do Petrohradu, oženil sa, mal tri deti, a tretí raz zbohatol za krymskej vojny.
Manželstvo sa nevydarilo.
Na jar roku 1869 sa vysťahoval do New Yorku, dostal doklady o americkom štátnom občianstve, vystavené na meno Henry Schliemann, a odišiel do Indianapolisu vybaviť si rýchly rozvod.
Odtiaľto vypisoval listy svojmu starému priateľovi, teraz otcovi Teokletosovi Vimposovi do Atén. Prosil v nich Vimposa, aby mu našiel mladú grécku manželku. Otec Vimpos hneď navštívil svojho bratranca a sesternicu Viktóriu a Georgiosa Engastromenosovcov a naznačil im, že mu odporúčal ich dcéru Sofiu. Keď im vykresľoval osobnosť úspešného obchodníka Heinricha Schliemanna, rozpovedal im o svojich návštevách v Schliemannovom sklade na brehu rieky Nevy v Petrohrade.
"Niektorí pokladali jeho obchodné metódy za čudácke, lebo svojim zamestnancom zveroval len bežné úlohy. Každého zákazníka prijímal osobne, zistil si, čo potrebuje, a kontroloval zásielku, kým neopustila sklad. Za krymskej vojny mal monopol na obchod s indigom, ktoré ruská armáda nevyhnutne potrebovala.
Koncom roku tisícosemstošesťdesiattri, vo veku štyridsaťjeden rokov, už nemusel obchodovať. Povedal mi, že hoci si váži peniaze, sú preňho len prostriedkom na dosiahnutie cieľa: použiť ich na objavenie Homérovej Tróje."
A teraz, dva mesiace po Sofiinej maturite na strednej škole, prišiel do Kolónu.

Milan Buno, literárny publicista

Kategórie: Podporujeme

Klienti mBank zaplatili prostredníctvom Apple Pay za prvých päť dní viac ako milión eur

9. júl 2019

9.7.2019 - mBank bola jednou z prvých bánk na Slovensku, ktoré svojim klientom priniesli možnosť platby prostredníctvom Apple Pay. Pretože patrí medzi lídrov v oblasti mobilného a digitálneho bankovníctva na Slovensku je prirodzené, že práve jej klienti prijali túto službu s nadšením. Už v prvý deň si ju aktivovalo viac ako päťtisíc klientov mBank a v priebehu prvých dní zrealizovali pomocou Apple Pay platby v hodnote viac ako 1 milión eur.

mBank pri uvedení Apple Pay na Slovensku stavila na svoje jedinečné know-how a bohaté skúsenosti z ďalších dvoch trhov – českého a poľského, kde službu úspešne predstavili už v minulosti. "Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme na Apple Pay na Slovensku boli dlho vopred pripravení. Službu sme implementovali hneď, bez najmenších ťažkostí a naši klienti ju začali využívať okamžite," hovorí Zdeněk Rys, riaditeľ depozitných produktov mBank.

O úspechu Apple Pay u klientov mBank na Slovensku svedčí aj fakt, že už počas prvého dňa fungovania si službu aktivovalo viac ako 5-tisíc klientov mBank a spolu zrealizovali transakcie v hodnote viac ako 100-tisíc eur.

Mobilné platby majú Slováci v obľube

Práve klienti mBank dokazujú, že platenie mobilným telefónom na Slovensku už nie je len záležitosťou úzkej skupiny technologických nadšencov a guru, ale stáva sa bežnou súčasťou každodenného života vďaka svojmu komfortu i bezpečnosti. Keď napríklad banka pred časom pre svojich klientov spúšťala službu Google Pay, využívalo ju osemkrát viac mužov než žien. Po zavedení Apple Pay sa ukázalo, že muži síce medzi používateľmi stále dominujú, ale už s oveľa nižším rozdielom - medzi klientmi mBank je ich trikrát viac ako žien a rozdiel sa stále zmenšuje.

"Už v prvý deň spustenia bol Apple Pay u nás v počte pridaných platobných kariet až trikrát úspešnejší než Google Pay za celý prvý mesiac. Aj objem transakcií, ktoré naši klienti zrealizovali cez Apple Pay počas prvých dvoch dní presiahol objem transakcií s Google Pay za jeho prvý mesiac," dodal Zdeněk Rys. Na konci prvého týždňa zaplatili klienti mBank s Apple Pay viac ako jeden milión eur.

V telefóne máte svoje platby úplne pod kontrolou 

Vďaka tejto službe môžu klienti zaplatiť rýchlo a pohodlne prostredníctvom svojich iPhonov, Apple Watch či zariadení s požadovaným iOS. Začať používať Apple Pay je veľmi jednoduché - stačí mať účet mKonto v mBank, aktívnu platobnú kartu a telefón alebo hodinky s operačným systémom iOS. Za založenie a vedenie účtu mKonto pritom v mBank neplatíte žiadne poplatky.

V prípade, že si založíte účet v mBank teraz, pridáte do Apple Pay svoju novú kartu a uskutočníte platbu, môžete od mBank každý pracovný deň vyhrať štýlové slúchadlá AirPods.

"V súčasnosti mnohí naši klienti cestujú za dovolenkovými zážitkami. Apple Pay považujeme za skvelú možnosť ako bez problémov a moderne platiť a doplniť si tak celé spektrum služieb, ktoré našim klientom umožnia jednoducho a bezpečne platiť a manažovať svoje financie doma i v zahraničí priamo v aplikácii mBank," dodal Z. Rys.

Klienti mBank si môžu prostredníctvom svojej mobilnej aplikácie priamo v telefóne kedykoľvek a kdekoľvek zapnúť a vypnúť jednotlivé typy transakcií, ako sú napríklad platby v zahraničí, nákupy v obchodoch, výbery hotovosti či internetové platby podľa aktuálnej potreby. "Zapnúť a vypnúť si môžu tieto služby kedykoľvek  tak, aby ich mohli realizovať len vtedy, keď majú kartu úplne pod kontrolou a vypnuté ich mať vtedy, keď majú kartu odloženú napríklad v hotelovej izbe počas slnenia sa na pláži," dopĺňa Zdeněk Rys. mBank tiež svojim klientom umožňuje priamo v aplikácii online meniť finančné limity pre jednotlivé karty a typy transakcií, uzatvoriť cestovné poistenie, alebo zablokovať okamžite kartu v prípade straty alebo krádeže.

Viac informácií nájdete na www.mbank.sk

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Lidl zaradil do predaja čerstvé bravčové mäso zo Slovenska

9. júl 2019

9.7.2019 - Diskontný reťazec ponúka svojim zákazníkom desať druhov čerstvého bravčového mäsa zo Slovenska. Ponuka zatiaľ platí pre tretinu predajní a ide o testovaciu fázu.

Spoločnosť Lidl Slovenská republika má záujem podporovať slovenských dodávateľov a súčasne ponúknuť zákazníkom domáce výrobky. Najnovším krokom v tomto smere je rozšírenie sortimentu o desať druhov čerstvého bravčového mäsa zo Slovenska. Ponuka zatiaľ platí pre takmer 50 predajní spadajúce pod Logistické centrum Sereď.

V ponuke diskontného reťazca sa teda po novom nachádza slovenská bravčová krkovička bez kosti v celku i plátky, bravčové karé bez kosti v celku a tiež plátky, bravčové stehno bez kosti v celku, bravčová panenka a bravčové plece v celku, bravčové rezne, guláš a rebierka. "Rok od roka sa počet našich dodávateľov zo Slovenska zvyšuje a zákazníkom môžeme vďaka tomu prinášať nové domáce produkty. Nie je tajomstvom, že v produkcii bravčoviny je Slovensko sebestačné asi len na 40 %, pričom veľká časť z toho putuje na export. Preto nás teší, že sa nám podarilo zaradiť do predaja desať výrobkov od slovenského dodávateľa," priblížil Martin Nagy, konateľ Lidl Slovenská republika pre oblasť nákupu.

Diskontný reťazec má viacero programov na podporu slovenských dodávateľov, ako tematický týždeň "Vyrobené na Slovensku", pravidelná týždňová ponuka "5 cenových hitov zo Slovenska" či výzva pre dodávateľov "Dajte o sebe vedieť".

Spomenutá snaha prináša konkrétne výsledky. V obchodnom roku 2018 nakúpil Lidl od slovenských dodávateľov tovar za takmer 290 miliónov eur. Ide pritom o nákupné a teda nie predajné ceny, alebo inak povedané – spomenutých 290 000 000 € dostali od Lidla priamo dodávatelia. V porovnaní dvoch obchodných rokov ide o nárast viac ako 18 %, čo v absolútnom vyjadrení predstavuje viac ako 40 miliónov eur. V spomenutom období sa počet slovenských dodávateľov zvýšil až o štvrtinu, pričom aktuálne ich Lidl má 170.

Dodávatelia zo Slovenska zaviezli v obchodnom roku 2018 takmer 30 % potravinového tovaru pre Lidl, čo zároveň tvorilo najväčší podiel na celkovom závoze. Druhú priečku obsadili firmy z Českej republiky s 23 % a tretí v poradí boli Nemci s viac ako 19 %. Dodávatelia z týchto troch spomenutých krajín majú viac ako 72 %-ný podiel na celkovo zavezených potravinách pre Lidl Slovenská republika.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Skupina Sematam a King Ivan vyliezli kvôli novému letnému funky hitu na UFO!

8. júl 2019

8.7.2019 - Nitrianska skupina Sematam prichádza s novým letným funky songom "Ja a Ty"! Do novej skladby si pozvala otca slovenského funky Ivana Vereša a mladú talentovanú herečku Sáru Polyákovú. Kvôli záberom do videoklipu sa spevák kapely Marek Kutnár prechádzal  po rímse bratislavského UFA vo výške takmer 90 metrov nad zemou! Vypočujte si chytľavú skladbu a pozrite veselý klip plný tanca, ktorý sa odohráva v krásnych zákutiach Bratislavy!

Hudbu a text k skladbe "Ja a Ty" napísal spevák kapely Sematam Marek Kutnár.

"Každý občas v spomienkach zablúdi k láskam dávno minulým. Niekto sa dokonca pristihne pri úvahe, prečo vzťah, ktorý sa nám zdal taký skvelý, vlastne skončil tak nešťastne. Presne v tomto duchu sa nesie nová skladba "Ja a Ty", ktorá je sondou do archívu jednej lásky. Či má ešte táto láska šancu na návrat nevieme, ale vieme, že chytľavá letná skladba vás rozhodne roztancuje," hovorí o novom songu spevák Marek Kutnár.

S Marekom Kutnárom si v novej skladbe zaspievala Sára Polyáková, ktorá dokázala, že nie je len talentovaná herečka a speváčka, ale aj poriadna funky diva. Študentka herectva na VŠMU je známa z obrazoviek TV JOJ, kde účinkovala v populárnom seriáli Naši.

,,Spolupráca s kapelou Sematam bola pre mňa veľmi príjemná a hlavne zábavná. Keď mi prišla ponuka, najskôr som si vypočula skladbu. Tá má hneď chytila a zapáčila sa mi a povedala som si poďme do toho. Nakrúcanie sme si užili a všetci sme si veľmi sadli, či už z kamarátskeho hľadiska alebo z pracovného. Už teraz sa teším na ďalšiu spoluprácu s týmito talentovanými ľudmi," s úsmevom hovorí Sára Polyáková.

Kapela Sematam si do nového hitu pozvala na spoluprácu aj otca funky na Slovensku. O flautové sólo aj niektoré vokály sa postaral Ivan King Vereš, bývalý člen kapely Made 2 Mate, producent, spevák a multiinštrumentalista.

"Ľudia sa ma často pýtajú, kde beriem toľko energie a času venovať sa mladým  muzikantom. Odpoveď je jednoduchá, dal mi to Boh ako robotu a veľmi ma to napĺňa. Sematam je hudobné teleso, ktoré mi svojou energiou a hudobným prevedením piesní pripomína seba v mladosti, plného entuziazmu a elánu. Bol som milo prekvapený, keď som nadviazal spoluprácu s touto výnimočnou kapelou. Je mi cťou, že môžem prispieť svojimi skúsenosťami k rozvoju funku,"  teší sa zo spolupráce Ivan Vereš.

"Spolupráca dvoch generácii slovenského funky fungovala dobre v štúdiu aj na obraze. Sme veľmi radi, že sme stretli práve Sáru. Dnes si neviem predstaviť, že by sa tejto úlohy vedel zhostiť niekto lepšie, ako práve ona. Zároveň nám je veľkou cťou, že sa na skladbe podieľal Ivan Vereš, ktorého prínos pre slovenskú pop-music priamo ovplyvnil aj našu tvorbu. Neviem, či pre muzikanta existuje väčšia pocta ako možnosť spolupracovať so svojím vzorom," neskrýva radosť Marek Kutnár.

K novému letnému songu vznikol veselý a farebný klip, ktorý sa nakrúcal v pekných lokalitách Bratislavy - v štýlovej retro kaviarni DOT caffe, na parníčku Mark Twain, v Botanickej záhrad, či pred Kvetinárňou. Dôležitú úlohu hrá vyhliadková kaviareň UFO. Marek Kutnár sa kvôli štýlovým záberom dokonca prechádzal po jej rímse vo výške takmer 90 metrov nad zemou.

"Pôvodne tam mal ísť pán Vereš, no debata sa otočila k tomu, že čo tam nejdem ja keď je to taký super nápad. Keďže som mu samozrejme potreboval dokázať, že mám pravdu, vydal som sa na prechádzku po rímse UFA sám. A aj keď som sa musel tváriť, že je to brnkačka, poviem vám, nebolo mi v tej chvíli všetko jedno! Našťastie nás však aj s odvážnym kameramanom istili dvaja skúsení horolezci," prezradil Marek Kutnár.

V klipe účinkujú aj ostatní členovia kapely Michaela Kutnárová - bicie, Lukáš Kotry - basgitara, Andrej Boniš - trúbka, Mario Belák – saxofón, Filip Kostoláni – trombón, Juraj Janík - klávesy. O dotvorenie správnej muzikálovej atmosféry sa postarali tanečníci Nikoleta Kupčíková a Michal Candrák. Za kamerou aj strihom stojí kameraman Juraj Danko z Nitry, ktorý už s kapelou spolupracoval pri tvorbe klipu k piesni "Pome rockovať". Zábery z dronu mal na starosti Luca Bush.

Kapela Sematam sa do povedomia dostala najmä vďaka skladbe "De ste?!", ktorá paroduje nočný život v ich rodnom meste. Odvtedy nakrútili ďalšie tri klipy, ako posledný ku skladbe "PVD", na ktorom spolupracovali s tanečnou skupinou Ladylicious. Kapela má na konte titul absolútneho víťaza Slovenskej hudobnej ligy a v minulom roku sa ako jediná slovenská kapela prebojovali do finále českej súťaže Skutečné ligy, kde spevák kapely Marek Kutnár získal ocenenie Spevák roka. Kapela plánuje na jeseň vydanie debutového albumu, ktorého súčasťou bude aj nový singel "Ja a Ty". Viac informácií nájdete na https://www.facebook.com/sematamofficial/ alebo na www.sematam.com

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Prešovská EPERIA sa dostala do TOP 6 najzelenších nákupných centier na svete

8. júl 2019

8.7.2019 - EPERIA Shopping Mall, hlavná nákupná destinácia Prešova, má oficiálny titul najzelenšieho nákupného centra na Slovensku. Projekt z dielne spoločnosti J&T Real Estate ( JTRE ) získal prestížny certifikát BREEAM Excellent v najaktuálnejšej schéme BREEAM International New Construction 2016 a stal sa tak jedným zo šiestich nákupných centier vo svete, ktoré sa môžu pochváliť takýmto vysokým medzinárodným ekologickým hodnotením.

"Je to výborná správa, že sa nám podarilo splniť prísne podmienky stupňa Excellent a zaradili sme sa tak s Eperiou na svetovú úroveň, čo sa týka ekologického prístupu budovania a prevádzkovania nákupných centier. Eperia priniesla už pri otvorení nový štandard v oblasti dopravy a mobility. Obchodné centrum je úplne bezbariérové, ponúka nabíjačky pre elektromobily, vďaka inštalácii včelína, hmyzieho hotela, vtáčích búdok a búdok pre netopiere podporuje biodiverzitu," vymenoval niektoré environmentálne aktivity centra Peter Píš, vedúci oddelenia leasingu JTRE.

Súčasťou zeleného prístupu je aj rozvoj miestnej komunity. V spolupráci so samosprávou vybudovala Eperia na neďalekom sídlisku pre obyvateľov moderné outdoorové workoutové ihrisko a priamo pri obchodnom centre postavila detské ihrisko, ktoré patrí k najnavštevovanejším v Prešove.

Eperia Shopping Mall s 93 prevádzkami a celkovou prenajímateľnou plochou 21 970 štvorcových metrov sa nachádza v obchodnej zóne na sídlisku Sekčov. Otvorená bola koncom novembra 2017 a už za prvý rok dosiahla návštevnosť 3,5 milióna ľudí. Dominantou je centrálne námestie otvorené cez dve podlažia, ktoré poskytuje priestor pre zaujímavé kultúrne, spoločenské a športové akcie. Obyvatelia severovýchodu Slovenska, zo spádovej oblasti zahŕňajúcej 330-tisíc ľudí, prichádzajú  do Eperie za značkami ako H&M, C&A, Lindex, New Yorker, Guess and PEPE Jeans, Betty Barclay, A3 Sport, ECCO, EXI sport, CCC, Tchibo či Flying Tiger Copenhagen. Dopĺňajú ich potraviny Fresh Supermarket, kaviarne, bary, puby, reštaurácie, pobočky bánk a telekomunikačných operátorov či najmodernejšia prevádzka Slovenskej pošty.

Úspešné fungovanie centra potvrdzuje aj príprava jeho rozšírenia o ďalších 10-tisíc štvorcových metrov na troch podlažiach. Extenzia prinesie nové značky, fitness centrum, kiná a gastro prevádzky vrátane samostatne stojacej prevádzky Burger King. V rámci druhej etapy tiež pribudne k súčasným 561 ďalších 200 parkovacích miest a zastávka MHD priamo pri nákupnom centre. Otvorenie rozšírenia je plánované na tretie narodeniny EPERIA Shopping Mall na jeseň 2020.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Úspešná podnikateľská misia v Moskve a v Tatarstane, pod vedením predsedu NRSR Andreja Danka, pomohla Eximbanke SR nadviazať nové obchodné vzťahy

8. júl 2019

8.7.2019 - Generálna riaditeľka Monika Kohútová, námestník divízie poistných a bankových obchodov Michal Kozáčik spoločne so slovenskými exportérmi upevnili už existujúce a úspešne nadviazali nové obchodné kontakty na ruskom podnikateľskom fóre v Moskve. Slovensko – ruské podnikateľské fórum sa uskutočnilo 1. júla 2019 a organizoval ho predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Andrej Danko a ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Pondelkového podnikateľského fóra v Moskve sa zúčastnilo viac ako 30 slovenských zástupcov firiem z bankovníctva, poľnohospodárstva, strojárenského, sklárskeho či petrochemického priemyslu, aby nadviazali dôležité obchodné kontakty a vzťahy s ruskými odberateľmi.

"EXIMBANKA SR za svoje pôsobenie podporila export do Ruska v hodnote 1,5 miliardy eur a eviduje na toto teritórium niekoľko aktívnych a rozpracovaných obchodných prípadov, z ktorých sa niekoľko podarilo dotiahnuť počas konania tohto podnikateľského fóra. V minulosti sme podporili export priemyselných strojov, kovov a výrobkov z kovov, chemických materiálov a výrobkov, textilných vlákien a výrobkov a rôznych priemyselných výrobkov. Rusko ponúka široké možnosti uplatnenia pre slovenských exportérov." zhodnocuje Monika Kohútová.

"Rusko je dlhodobo strategickým trhom pre našich podnikateľov a mnohé slovenské spoločnosti pôsobia na ruskom trhu aj niekoľko desiatok rokov. Obchodná bilancia medzi Slovenskom a Ruskom sa v posledných rokoch zvyšuje aj napriek uvaleným sankciám od EÚ. Krajina sa usiluje prilákať podnikateľov zo zahraničia a ponúka tak priestor aj pre slovenských exportérov. Vďaka širokému portfóliu dohôd s ruskými exportnými agentúrami aj s komerčnými finančnými inštitúciami vieme slovenským exportérom ponúknuť nielen financovania a poistenie ich exportu či odborné poradenstvo ale aj užitočné kontakty a skúsenosti z tohto teritória Slovenskí exportéri sa preto nemusia obávať exportu do Ruska s obchodným partnerom, ktorí má na tomto teritóriu dlhodobé skúsenosti. EXIMBANKA SR je pripravená podporiť exportérov financovaním či poistením pri vstupe na toto teritórium." vyzýva Monika Kohútová, generálna riaditeľka EXIMBANKY SR

Podnikateľské fórum v Kazani, Tatarstan – Slovensko

Slovenskí podnikatelia sa v stredu (3. 7. 2019) spolu s predsedom NR SR Andrejom Dankom a zástupcami EXIMBANKY SR zúčastnili aj Podnikateľského fóra Tatarstan – Slovensko v Kazani. Mohli tak nadviazať obchodné kontakty v Tatársku a spoznať ďalšie možnosti spolupráce v oblasti obchodu a priemyslu. Zástupcovia Tatárska sa zúčastnili podnikateľskej misie na Slovensku v roku 2016, kedy podpísali zmluvy s automobilovým priemyslom v Žiline. Ministerstvo priemyslu Tatárskej republiky má záujem hľadať blízke kontakty so slovenskými podnikateľmi a dôležitosť obnovy obchodných vzťahov zdôraznili aj podnikatelia.

Ohlasy slovenských  podnikateľov sú veľmi pozitívne, na podnikateľskom fóre bolo podpísaných niekoľko kontraktov. Napríklad spoločnosť Slovnaft podpísala memorandum o spolupráci so šiestou najväčšou ropnou spoločnosťou v Rusku, ktorou je Tatneft. Aj ostatní zúčastnení podnikatelia vrátane malých a stredných podnikateľov využili priestor na B2B rokovania so svojimi potenciálnymi ruskými partnermi  a získali  dohody o spolupráci. Pozitívna odozva zo strany slovenských zástupcov spoločností svedčí o skutočnosti, že táto podnikateľská misia  bola úspešným a inšpiratívnym podujatím.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

V Štúdiu L+S sa hrá aj počas júla. Divadlo má úspech u dovolenkujúcich z celého Slovenska

4. júl 2019

4.7.2019 - V Štúdiu L+S sa aj tento rok hrá počas divadelných prázdnin. V júli si tak prídu na svoje všetci divadelní fanúšikovia, ktorým počas roka nezostáva na návštevu divadla čas. Ale aj tí, ktorí večer v divadle považujú za zmysluplne strávený voľný čas a do hlavného mesta prídu tráviť dovolenku.

Leto v Štúdiu L+S odštartovalo v prvé dni komédiou 69 vecí lepších než sex, ktorá je počas  roka pravidelne vypredaná. Divadlo pokračuje v stredu 10. júla, kedy je na programe ďalší veselý titul – Skaza Titaniku. John Fiske svojho času napísal túto vtipnú paródiu pre dvoch hercov, ktorí špekulujú nad tým, ako by si skazu Titaniku zahrali, keby tú možnosť mali. Milan Lasica pôvodný nápad rozvinul, text upravil a vznikla hra plná humoru sebairónie a klaunských gagov, v ktorých excelujú Svätopluk Malachovský a Michal Kubovčík. Príbeh Titaniku je o ľudskej márnivosti a to je téma, ktorá je dnes možno aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým.

Obľúbené predstavenie Starí majstri, v hlavných úlohách s Milanom Lasicom a Martinom Hubom, je počas Leta v Štúdiu L+S na programe 14. júla. Dvaja bratia De Manovci sú poslední potomkovia slávnej divadelnej rodiny. Nemajú sa radi. Dalo by sa povedať, že sa neznášajú. Napriek tomu, že dosiahli divadelnú slávu (každý po svojom) sú vo veku a v období, keď zrazu nie sú zasypaní ponukami. Ich peňaženky sú desivo prázdne a tak sú nútení prijať producentovu ponuku: hrať spolu v divadelnej hre o dvoch bratoch, ktorí sa nenávidia. Zlosť a problémy z minulosti sa menia na bratskú lásku. Lenže čo je divadelná hra a čo je vlastne realita?

Leto v Štúdiu L+S sa ani tento rok nezaobíde bez tradičného koncertu Milana Lasicu a Petra Lipu. Dvaja bardi slovenskej kultúrnej scény k svojmu spoločnému koncertu povedia vždy niekoľko historiek a postrehov zo svojho života. Z koncertu sa tak stáva večer plný nielen dobrej hudby, ale aj humoru. A ak vás ešte dovtedy nechytí dovolenková nálada, po tomto večere ju budete mať určite. Na programe je 16.júla.

Ani komédia, ani dráma, ani tragédia, ani muzikál, ale rozhovory. To je to najbežnejšie s čím sa v živote stretávame. Potreba rozprávať sa s niekým. Vymieňať si názory. Alebo sa iba utvrdzovať vo vlastnom presvedčení. Alebo mudrovať v presvedčení, že pred nami na to ešte nikto neprišiel. Aj o tom je hra Na fašírky mi nesiahaj, v ktorej 17.júla rozohrajú brilantnú konverzáciu Milan Lasica a Milan Kňažko.

Humor má nekonečne mnoho podôb, ale jeho spoločným menovateľom je pohrávanie sa s myslením, duchaplnosť, ale aj múdrosť. Anglická konverzačná komédia Rybárik kráľovský, ktorú divadlo uvedie 18. júla, je v spôsobe humoru sokratovská, múdra, ale aj plná paradoxov, iskrenia ducha, krutého sarkazmu i hravej irónie. Toto všetko vyvažuje až sentimentálnou láskavosťou a zhovievavosťou ku každodenným slabostiam človeka. Spolu s priateľmi si preto nenechajte ujsť skvelé výkony Milana Lasicu, Milana Kňažka a Emílie Vášáryovej.

A aby Leto v Štúdiu L+S bolo skutočne o pohodovej letnej atmosfére, aj tento rok divadlo pre divákov pripravilo niečo chladené na privítanie a samozrejme aj dobrú klímu!

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Iniciatíva poľnohospodárov vystúpi pred médiá s osobou vyšetrovanou pre subvenčné podvody

4. júl 2019

4.7.2019 -
Ing. Jaroslava Paveleka vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní pre križovanie
15 poľnohospodárov a 30 občanov z okresu podalo na J. Paveleka sťažnosť pre fiktívnu deklaráciu užívania pozemkov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) upozorňuje médiá aj verejnosť, že na dnešnej tlačovej konferencii Iniciatívy poľnohospodárov vystúpi podľa oznámenia samotných organizátorov Jaroslav Pavelek, ktorý je vyšetrovaný pre podozrenie zo subvenčných podvodov. Ide o osobu, voči ktorej 15 poľnohospodárov z okresu a 30 občanov obce Vitanová podalo sťažnosť a petíciu na MPRV SR pre fiktívne deklarácie priamych podpôr.

"Problém fiktívnej deklarácie užívania pozemkov v týchto katastrálnych územiach, ktorý už niekoľko rokov spôsobuje buď priamo samostatne hospodáriaci roľník Ing. Jaroslav Pavelek, alebo s ním spriaznené osoby a obchodná spoločnosť J&V Nature, s. r. o., so sídlom Lán 453, 027 12, IČO 47 461 888, v ktorej je Ing. Jaroslav Pavelek spoločníkom a konateľom. Konanie uvedených subjektov výrazným spôsobom komplikuje proces získavania priamych podpôr pre nás žiadateľov, ktoré v katastrálnom území Liesek, Čimhová a Vitanová skutočne obhospodarujeme pozemky na poľnohospodárske účely a zhoršuje našu ekonomickú situáciu, keďže kvôli fiktívnym deklaráciám pri užívaní pozemkov v týchto katastrálnych územiach, sme nútení čakať na podpory vyplývajúce z priamych platieb o niekoľko mesiacov dlhšie, napriek tomu, že riadne spĺňame zákonom stanovené podmienky pre ich získanie na rozdiel od Ing. Jaroslava Paveleka a s ním spriaznených osôb špecifikovaných vyššie v texte," uvádza 15 poľnohospodárov a 30 občanov obce v sťažnosti a petícii agrorezortu.

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) podala na Ing. Jaroslava Paveleka PARRE, IČO:35 011 645 trestné oznámenie za križovanie na Generálnu prokuratúru SR začiatkom tohto roka. V roku 2018 podal tento žiadateľ z Oravy žiadosť o podporu na 215,81 ha poľnohospodárskej pôdy pre Jednotnú platbu na plochu a podpornú schému platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie. Na 15 dielov pôdnych blokov si pritom podali žiadosti aj iní žiadatelia.

PPA preto zrealizovala kontroly a oslovila všetkých dotknutých žiadateľov. Zmienený žiadateľ z Oravy však po výzvach PPA na doplnenie údajov prestal s agentúrou komunikovať aj preberať poštové zásielky agentúry. Orgány činné v trestnom konaní preto činnosť tejto osoby v oblasti poľnohospodárskych podpôr vyšetrujú.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

NTT spája popredné expertné spoločnosti a vzniká nový globálny poskytovateľ technologických riešení

4. júl 2019

4.7.2019 - Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT Corporation) 1. júla oznámil vznik novej spoločnosti NTT Ltd. Jeden z najväčších poskytovateľov technologických IT riešení na svete, ktorého trhová hodnota predstavuje 11 miliárd amerických dolárov, postupne zlúči do NTT Ltd. 28 svojich spoločností, vrátane NTT Communications, Dimension Data a NTT Security.

Nová spoločnosť NTT Ltd. so sídlom v Londýne, ktorá zamestnáva približne 40-tisíc ľudí vo viac ako 70 krajinách a regiónoch, zabezpečí pre klientov globálne riešenia a ponúkne jedinečné expertné znalosti zamerané na vytváranie výnimočných hodnôt pre ľudí, organizácie a spoločnosť.

Prezident a CEO NTT Corporation Jun Sawada uviedol: "Veľmi ma teší, že Vám môžem oznámiť vznik novej spoločnosti NTT Ltd. Ak spojíme naše nové odborné znalosti z NTT Ltd. s tými, ktorými disponuje NTT DATA, vznikne jeden z piatich najväčších svetových poskytovateľov technologických a podnikových IT riešení s obratom (mimo Japonska) 20 miliárd amerických dolárov. Našim cieľom je prostredníctvom zabezpečovania riešení digitálnej transformácie prispievať k inteligentnému a zdravému prostrediu. Vďaka postupnému zlúčeniu do jednej spoločnosti NTT bude poskytovanie našich služieb a riešení oveľa rýchlejšie a efektívnejšie."

"S radosťou potvrdzujeme, že globálne sídlo spoločnosti  NTT Ltd. sa bude nachádzať v Londýne a naše obchodné vzťahy s Veľkou Britániou zostávajú naďalej veľmi silné. Zvažovali sme viacero lokalít, no napokon sme sa cielene rozhodli pre Londýn. Toto rozhodnutie prináša veľa výhod, vrátane stabilnej ekonomiky, kvalifikovaných pracovníkov, rozmanitosti obyvateľstva i myslenia, silnej infraštruktúry, škôl a bývania pre zahraničných pracovníkov. Je to skvelé mesto na život i prácu a sme nadšení, že bude domovom pre naše nové podnikanie."

Vďaka zlúčeniu týchto spoločností ponúkneme našim klientom:

prístup ku komplexnejšej a detailnejšej ponuke expertných služieb, určených pre širokú škálu technologických produktov a riešení,
najmodernejšie globálne technológie a manažované služby,
riešenia určené pre špecifické požiadavky našich klientov z rôznych oblastí podnikania,
platformy manažovaných služieb na svetovej úrovni, ktoré sa prispôsobia lokálnym požiadavkám našich klientov,
vyššie investície do inovácií, výskumu a vývoja moderných IT technológií a riešení.

Nová spoločnosť už spolupracuje s viac ako 10-tisíc klientmi na celom svete, vrátane popredných svetových organizácií, ktoré podnikajú vo finančnom sektore, farmaceutickom priemysle, telekomunikáciách, energetike a sektore verejnej správy, priemyselnej výrobe, automobilovom priemysle a v technologickom sektore. Medzi spoločnosti, ktoré už používajú inteligentné technologické riešenia NTT, zamerané na prepojenie budúcnosti, patria Tour de France, ALMA, City of Las Vegas, Connected Conservation, ISPPC, Alcatel a NXP.

Tsunehisa Okuno, Chairman NTT Ltd. a Executive Vice President NTT Corporation uviedol: "Dnešným dňom NTT pokračuje vo svojej 120-ročnej tradícii, podľa ktorej vždy načúvame požiadavkám našich klientov a neustále sa im snažíme prinášať inovatívne riešenia. Založením spoločnosti NTT Ltd., silného poskytovateľa technologických riešení a manažovaných služieb, sa zároveň zaväzujeme zvýšiť investície do výskumu a vývoja nových technologických startupov, ako aj do rozvoja nášho vlastného tímu, ktorého hlavným cieľom bude vývoj prevratných inovácií. Vidíme príležitosť pomáhať našim klientom a komunitám efektívnejšie tak, že spojíme všetky tieto naše odborné skúsenosti."

Jason Goodall, CEO NTT Ltd. komentoval: "Som mimoriadne hrdý, že povediem NTT Ltd. do novej a vzrušujúcej éry. Dnes vznikla spoločnosť, globálny poskytovateľ technologických riešení, ktorá bude poskytovať širokú škálu najmodernejších produktov, riešení a manažovaných služieb, ktoré sú ušité na požiadavky našich klientov. Sme si vedomí toho, že vývoj technológií sa nezastaví. To isté platí aj pre nás. Aj naďalej sa budeme snažiť zvyšovať efektivitu poskytovania našich služieb pre našich klientov a poskytovať im tie najvhodnejšie a najmodernejšie produkty a riešenia. Sme veľmi radi, že sme sa stali súčasťou jedného z najväčších poskytovateľov technologických a podnikových riešení na svete a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s našimi klientmi."

Chris Barnard, Vice President Enterprise Infrastructure and Communication IDC konštatoval: "Organizácie na celom svete sa čoraz viac zameriavajú na spoluprácu s technologickými poskytovateľmi, ktorí sú schopní prispôsobiť sa ich požiadavkám, zabezpečia technologickú podporu a promptne reagujú na neustále sa meniace podmienky trhu. Organizácie, poľnohospodárske a priemyselné podniky potrebujú integrované technologické riešenia, ktoré im umožnia plne využívať moderné digitálne technológie. NTT si túto skutočnosť uvedomuje a postupným zlúčením svojich spoločností ponúkne svojim klientom efektívnu transformáciu."

Ďalšie informácie nájdete na našej novej webovej stránke - www.hello.global.ntt

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

MVGM a JLL uzavreli dohodu o vstupe MVGM a JLL Continental European Managment do partnerskej aliancie

4. júl 2019

4.7.2019 - Vďaka transakcii sa spoločnosť MVGM stane jedným z 5 hlavných európskych hráčov s pôsobnosťou v 10 krajinách.

Holandský správca nehnuteľností MVGM a medzinárodná spoločnosť JLL pre profesionálne služby v oblasti nehnuteľností dnes oznámili, že dosiahli dohodu pre MVGM o akvizícii spoločnosti JLL Continental European Property Management, vrátane niektorých špecializovaných tímov a centier pre správu obchodných centier, s celoeurópskou stopou. Obidve spoločnosti zároveň vstúpili do aliančného partnerstva, ktoré im v budúcnosti umožní rozvíjať a poskytovať služby pre svoju klientsku platformu.

Hlavné prínosy transakcie:

MVGM sa zaraďuje medzi top 5 európskych hráčov (č. 1 v Holandsku a špička v Nemecku) rozvíjajúceho sa trhu v oblasti správy nehnuteľností
MVGM získava  540 zamestnancov v ôsmich ďalších krajinách: v Španielsku, Portugalsku, Belgicku, Luxembursku, Poľsku, Českej republike, Rumunsku, Slovensku, v Holandsku a v Nemecku
Súčasné portfólio MVGM s  6,4 miliónov m2 v Holandsku a Nemecku sa rozširuje o viac ako 12 miliónov m2
Poskytuje spoločnosti prístup k ďalším vysoko profilovým klientom, medzi ktoré patria aj poprední globálni investori v oblasti nehnuteľností
Umožňuje JLL i naďalej poskytovať klientom služby v oblasti správy majetku a manažmentu nákupných centier prostredníctvom dôveryhodného aliančného partnera so špecializovanými odbornými znalosťami a zavedenými operáciami

Menno van der Horst, Člen Predstavenstva MVGM: "Táto transakcia predstavuje krok vpred a je dôkazom perfektného strategického nasadenia pre MVGM. Vytvárame nielen európskeho lídra v oblasti správy nehnuteľností, ale aj špecializovaného partnera s bezkonkurenčnou odbornosťou. Naši klienti pôsobiaci v medzinárodnom meradle budú ťažiť z partnera, ktorý kombinuje medzinárodný rozsah s miestnymi znalosťami a digitálnou expertízou, vrátane zberu a vizualizácie dát, ktoré prinášame. Zároveň môžeme našim zamestnancom - súčasným aj budúcim - ponúknuť možnosť stať sa súčasťou dynamickej organizácie."

Guy Grainger, generálny riaditeľ EMEA v spoločnosti JLL: "Predaj časti našich aktivít a nadviazanie aliančného partnerstva s MVGM poskytuje našim odborným tímom zameraným na správu nehnuteľností v kontinentálnej časti Európy príležitosť k ďalšiemu úspešnému rozvoju.. Partnerská aliancia s MVGM garantuje, že klienti naďalej dostávajú najlepšie služby riadenia nehnuteľností vo svojej triede a umožňujú nám aj naďalej poskytovať prístup k širokej škále služieb v oblasti nehnuteľností vrátane správy nehnuteľností prostredníctvom nášho dôveryhodného partnera. Tešíme sa na spoluprácu s MVGM pri poskytovaní služieb našim spoločným klientom a pri získavaní nových."

Urýchlenie stratégie rastu MVGM

Akvizícia európskej správy nehnuteľností JLL je míľnikom v implementácii stratégie rastu MVGM. Je to dokonalá voľba pre spoločnosť a plne zosúladená s optimalizáciou, ktorú MVGM sleduje prostredníctvom ďalšej digitalizácie a zrýchlenia inovácií, čo má za následok bezkonkurenčnú kvalitu služieb. Ambíciou MVGM je stať sa vedúcim európskym hráčom v oblasti správy nehnuteľností.

MVGM v posledných piatich rokoch prudko rástla prostredníctvom akvizícií. Medzi úspechy spoločnosti pri akvizíciách patrí nemecký PropertyFirst v roku 2019, fúzia s Verwey v roku 2018 a holandská akvizícia spoločnosti Actys v roku 2016.

Orientačný proces a časový harmonogram

MVGM a JLL sa zaväzujú zabezpečiť klientom bezproblémový prechod medzi organizáciami JLL a MVGM. Klienti budú naďalej obsluhovaní rovnakými správcami nehnuteľností, s ktorými v súčasnosti pracujú. Klienti sa môžu spoliehať na to, že budú mať rovnaké systémy a služby, ako aj na známe procesy. Do budúcna získajú partnera, ktorý je vysoko špecializovanou organizáciou správy nehnuteľností s hlbokými odbornými znalosťami.

MVGM integruje nové aktivity do svojej súčasnej činnosti vo fázach, pričom transakciu uzavrie pre právnickú osobu v každej krajine samostatne, a v úzkej spolupráci s JLL. Očakáva sa, že prvá krajina sa uzavrie v septembri 2019 a posledná v decembri 2019 akonáhle MVGM zabezpečí všetky obvyklé regulačné schválenia a previerky.

Medzi podpisom a uzavretím je pre MVGM prioritou vybudovať pevnú IT infraštruktúru a kancelárie. Integračný proces bude starostlivo naplánovaný a bude prebiehať v úzkej spolupráci s JLL a ďalšími zainteresovanými stranami.

Očakáva sa, že transakcia sa uzavrie do konca roka 2019. Finančné podrobnosti transakcie nebudú zverejnené.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Stránky