4. ročník konferencie Otvorený softvér vo vede, vzdelávaní a v IT riešeniach

PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
SITA Slovenská tlačová agentúra a.s.
Aktualizácie: pred 11 min 5 s

MDV: Minister Arpád Érsek sa stretol s maďarským ministrom zahraničných vecí Pétrom Szijjártóm

26. máj 2017

BRATISLAVA 26. mája – Cestná a železničná infraštruktúra na slovensko-maďarskej štátnej hranici boli hlavnými témami dnešného rokovania ministra dopravy a výstavby SR Arpáda Érseka s ministrom zahraničných vecí Maďarska Pétrom Szijjártom.

Minister Péter Szijjártó vyzdvihol na stretnutí, ktoré sa konalo na jeho žiadosť, medzivládne memorandum z roku 2014, ktoré podpísali premiéri oboch krajín Róbert Fico a Viktor Orbán. Podľa ministra Érseka sú viaceré projekty uvedené v memorande vo fáze prípravy, v pokročilom štádiu je cestný most cez Ipeľ medzi obcami Vrbobka a Őrhalom.

A.Érsek upozornil maďarského ministra zahraničia na termín ukončenia výstavby nového mosta cez Dunaj medzi mestami Komárno a Komárom, ktorý má byť hotový do konca mája 2019. Slovensko svoju úlohu splnilo a na jeseň minulého roku začalo stavať cestnú prípojku na most. Zodpovednosť za stavbu samotného mostného telesa prevzala podľa medzištátnej dohody maďarská strana, proces verejného obstarávania na jeho výstavbu mal byť už ukončený, avšak stále prebieha. „Potrebujeme budovať cestné spojenia, ktoré zlepšia podmienky pre rozvoj cezhraničných podnikateľských aktivít a naštartujú rozvoj turistiky a cestovného ruchu v strede Európy,“ pripomenul A.Érsek.

Ministri otvorili aj tému diaľnice medzi Győröm a Dunajskou Stredou. A.Érsek informoval, že táto komunikácia nie je momentálne súčasťou koncepcie cestnej siete. V stave prípravy alebo realizácie je však niekoľko ďalších projektov, ktoré umožnia pohodlnejšie a rýchlejšie prepojenie s Maďarskom. V súčasnosti sa napríklad realizuje verejné obstarávanie na spracovateľa štúdie realizovateľnosti cesty „I/63, I/13 Dunajská Streda – Veľký Meder – Medveďov – Komárno“. V procese prípravy je aj výstavba R3 Zvolen – po hraničný priechod Šahy.

Ministri sa venovali aj téme železničnej dopravy. A.Érsek pripomenul v minulosti vybudovanú železničnú trať na súčasných slovensko-maďarských hraniciach, kde vidí veľký potenciál na jej obnovenie na niekoľkých trasách. Obaja ministri uvítali znovu zavedenú železničnú dopravu na trase Bratislava – Rajka – Győr.

Ministri ďalej potvrdili rekonštrukciu hraničného priechodu Rajka – Čunovo do roku 2020 a zároveň sa zhodli aj v otázke budúcnosti budov na štátnych hraniciach Slovenska a Maďarska, ktoré budú odstránené.

V júni by mala byť zriadená medzištátna komisia pre infraštruktúru, cieľom ktorej bude urýchlenie postupu prác na cezhraničnej úrovni.

Karolína Ducká
hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

Kategórie: Podporujeme

MPRV: Matečná: Nové plemeno ovce zlepší konkurencieschopnosť Slovenska v produkcii ovčieho mlieka

26. máj 2017

BRATISLAVA 26. mája -

Matečná: Nové plemeno ovce zlepší konkurencieschopnosť Slovenska v produkcii ovčieho mlieka

Nové národné plemeno – Slovenská dojná ovcaPočet oviec na Slovensku stagnujeMedziročný nárast produkcie ovčieho mlieka na SlovenskuMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) spolu so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku uznalo nové národne plemeno „Slovenská dojná ovca“. Vyšľachtená je z pôvodných slovenských plemien a špecializovaných dojných plemien.

„Počet oviec na Slovensku stagnuje, no produkcia ovčieho mlieka stúpa. Práve nové plemeno Slovenská dojná ovca má zvýšiť nielen produkciu mlieka, ale aj konkurencieschopnosť našich chovateľov oviec,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR počas slávnostného uvedenia plemena.

Na Slovensku je aktuálne 381 000 oviec. Produkcia ovčieho mlieka medziročne stúpla z 11 000 na 12 000 ton v roku 2016. Proces šľachtenia Slovenskej dojnej ovce trval 25 rokov. Vznikla prioritne krížením pôvodných plemien – cigája a zošľachtená valaška (v menšom množstve aj merínske ovce) so špecializovanými dojnými plemenami – lacaune a východofrízska ovca. Ide o špecializované dojné plemeno so zameraním na zvýšenie produkcie a kvality mlieka a využívaním strojov pri dojení. V registri plemennej knihy je aktuálne evidovaných takmer 5 000 kusov oviec tohto plemena.

„Slovenské ovčie mlieko je mimoriadne kvalitné. Chcem pochváliť snahu všetkých tých, ktorí sa do procesu nového národného plemena zapojili a zotrvali v ňom doteraz. Slovenských ovčiarov považujem za jedných z najaktívnejších slovenských poľnohospodárov. Chcem preto apelovať aj na spotrebiteľov. Pýtajte si v obchodoch pravú „slovenskú bryndzu“, ktorá je chránená zemepisným označením pôvodu a je v nej garancia slovenského mlieka,“ dodala G. Matečná.

MPRV SR poskytuje podpory chovateľom oviec prostredníctvom priamych platieb – platba na chov bahníc, jariek a kôz – sadzba v roku 2016: 17,01 € na kus. Doplnková vnútroštátna platba na dobytčie jednotky (kategória ovce a kozy) – sadzba v roku 2016: 63,70 € na dobytčiu jednotku. V rámci Programu rozvoja vidieka si po novom môžu o podporu o 200 € na dobytčiu jednotku požiadať aj chovatelia slovenských plemien oviec cigája a zošľachtená valaška v rámci kategórie ohrozených druhov zvierat.

Mgr. Zuzana Peiger Ačjaková

Odbor komunikácie a marketingu

Kategórie: Podporujeme

Startup Zelená pošta inovuje štátny systém a zadarmo

26. máj 2017

BRATISLAVA 26. mája 2017

Štatutári sa dostanú k pošte od štátu aj bez čítačky a občianskeho preukazu s čipom.

Zostáva už len niečo vyše mesiaca, keď všetka úradná komunikácia podnikateľov so štátom prejde na online formu (od 1. júla). Napriek osvetovým kampaniam však tisíce subjektov ostáva nepripravených. Startup Zelená pošta spúšťa službu, ktorá im umožní prijímať správy zo štátnej elektronickej schránky bez vybavovania občianskeho preukazu, čítačky kariet a inštalácie programov.

Poslaním Zelenej pošty je modernizovať a uľahčovať ľuďom komunikáciu. “Po vlastných skúsenostiach s ergonómiou a používateľským komfortom štátnej elektronickej schránky, s procesom aktivácie a používania sme hľadali riešenie, ako jednoduchšie sprístupniť tieto správy,” uviedol CEO Zelenej pošty Adrián Csuba.

V Zelenej pošte štatutár nepotrebuje na prijímanie správ doručených do e-schránky nový elektronický občiansky preukaz s čipom a BOK, ani elektronickú čítačku a inštaláciu softvérových programov. “Štatutár sa musí len zaregistrovať na našej stránke a stiahnuť si splnomocnenie, ktoré pred notárom podpíše a pošle späť na našu adresu. Následne obdrží notifikačný email o aktivácii. Potom už bude prijímať správy doručené do štátnej elektronickej schránky vo svojej schránke v Zelenej pošte,” prezradil Adrián Csuba. Možné je aktivovať si aj automatické poštové zasielanie správ.

S podobným uľahčením systému štátnej elektronickej schránky prišlo aj OZ Slovensko.Digital. Službu GovBox však spoplatnilo 9 eurami mesačne a poplatkom za aktiváciu. Zelená pošta je tu však pre ľudí a verí, že takáto služba by pre nich mala byť dostupná úplne zdarma. Za využívanie jej služby sa preto neplatí, ak nepočítame poplatok notárovi a poplatok za doručenie splnomocnenia. Navyše, Zelená pošta vyvinula službu z vlastných zdrojov len za približne 12 tisíc eur.

Zelená pošta – prístup k schránke

Štátny projekt Slovensko.sk nie je dokonalý a aj užívateľské prostredie schránky má ďaleko od dizajnu a funkcionality moderných e-mailových platforiem. Preto sú tu slovenské startupy, ktoré svojou expresnosťou zapĺňajú medzery v systéme a vyvíjajú inovatívne služby tretích strán na platforme vybudovanej štátom.

Na záver treba podotknúť, že momentálne nie je možné a nie je ani v silách inovatívnych firiem ihneď vychytať všetky chyby. Zelená pošta totiž zatiaľ nenašla riešenie na jednoduchšie odosielanie správ z e-schránky. “Zelená pošta má implementovaný len príjem správ z elektronickej schránky. Pokiaľ teda štatutár bude chcieť niečo odosielať, tak nami odporúčaný spôsob stačiť nebude. V tom prípade to bude musieť spraviť prostredníctvom slovensko.sk a bude potrebovať aj nový občiansky preukaz a elektronickú čítačku,” upozornil Adrián Csuba.

O ZELENEJ POŠTE

Zelená pošta je slovenský startup združujúci tím nadšencov, ktorých baví prinášať nové technologické a inovatívne riešenia, ktoré ľuďom uľahčia život. V súčasnosti je jediným poskytovateľom na trhu, ktorý prináša službu hybridnej pošty a konverzie príjemcov na elektronické zásielky. Princíp funguje jednoducho – zákazník zašle dokument elektronicky a Zelená pošta ho za neho vytlačí, zabalí a podá na pošte. Ušetrí mu tak náklady aj čas.

www.zelenaposta.sk

Kategórie: Podporujeme

TA3: Témy a hostia v relácii V politike

26. máj 2017

BRATISLAVA 26. mája -

Témy: Voľba predsedu ÚVO, situácia v slovenskom športe, voľba generálneho riaditeľa RTVS, ekonomické výsledky Slovenska, bezpečnosť v Európe, boj s extrémizmom, návrh na rozpustenie K-ĽSNS

Hostia: Andrej Danko (SNS), predseda NR SR, predseda strany
Robert Fico (SMER-SD), predseda vlády, predseda strany
Richard Sulík (SAS), poslanec EP, predseda strany
Marian Kotleba (K-ĽSNS), poslanec NR SR, predseda strany

Reláciu V politike vysiela TA3 v nedeľu 28.5. od 11:00 hod. Moderuje Norbert Dolinský.

Kategórie: Podporujeme

RTVS: Hosťami relácie O 5 minút 12 sú premiéri SR a ČR Robert Fico a Bohuslav Sobotka

26. máj 2017

BRATISLAVA 26. mája – Informácie k nedeľnej relácii O 5 minút 12, ktorá je pre pracovný program premiérov predhrávaná v nedeľu predpoludním.

Hostia:

Robert Fico (Smer-SD)
predseda vlády SR

Bohuslav Sobotka (ČSSD)
predseda vlády ČR

Témy:

Bezpečnosť a ochrana pred teroristickými útokmi + spolupráca v rámci NATO
Mechanizmus premiestňovania a presídľovania EÚ + zmena azylového systému
Budúcnosť EÚ – scenáre možného vývoja – pozícia SR a ČR
Rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ
Sociálna politika EÚ
Diskusia o fungovaní systému európskych fondov po r. 2020
Spolupráca v rámci V4, možnosti ďalšieho prehĺbenia spolupráce medzi SR a ČR, vplyv domácich politík pri presadzovaní zahraničnej politiky SR a ČR

Kategórie: Podporujeme

MPRV: Rezort pôdohospodárstva pripravuje uskladnenie slovenských semien rastlín do Svetovej génovej banky na Špicbergoch

26. máj 2017

BRATISLAVA 26. mája -

Rezort pôdohospodárstva pripravuje uskladnenie slovenských semien rastlín do Svetovej génovej banky na Špicbergoch

viac ako 400 pôvodných slovenských vzoriek poputuje do Svetovej génovej banky na nórskych Špicbergochkapacita Génovej banky Slovenska až 50 000 vzoriek semenných druhovcelosvetový projekt „Deň fascinácie rastlinami“Rezort pôdohospodárstva pracuje na uskladnení slovenských semien rastlín do Svetovej génovej banky na ostrove Špicbergy súostrovia Svalbard. Výskumný ústav rastlinnej výroby (VÚRV) Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) rozbehol náročný proces, ktorý uskladneniu semien predchádza. Informovala o tom dnes v rámci Dňa fascinácie rastlinami ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Našou snahou aj povinnosťou je pre budúce generácie zachovať národné bohatstvo aj vo forme vzácnych vzoriek semien našich rastlín. Prostredníctvom Génovej banky SR rokujeme o možnosti ich uloženia do Svetovej génovej banky,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Slovensko má vďaka svojej geografickej polohe a rozmanitosti prostredia podmienky na vysokú biologickú rozmanitosť, doposiaľ bolo u nás opísaných 11 270 druhov rastlín.

„Deň fascinácie rastlinami je pre nás vedcov, zaoberajúcich sa ich výskumom sviatkom a zároveň príležitosťou predstaviť ich ľuďom všetkých vekových kategórií. Bez rastlín by neexistovalo nielen ľudstvo, ale ani iné živočíchy. Chceme preto inšpirovať aj mladých ľudí, aby sa na rastliny pozreli z iného uhla a motivovať ich aj na vedeckú kariéru v tejto oblasti. Rastlinný svet je fascinujúci a plný záhad a prekvapujúcich odhalení,“ povedal Mario Schrenkel, generálny riaditeľ NPPC. Cieľom celosvetového projektu „Deň fascinácie rastlinami“, ktorý sa každoročne koná v 52 krajinách sveta, je upozorniť na význam rastlín v živote človeka a v ochrane životného prostredia.

VÚRV v Piešťanoch pripravil pre návštevníkov vedecké a praktické ukážky výskumu z oblasti rastlinnej výroby i ochutnávky zdravých rastlinných produktov. Nechýbajú ani ukážky šľachtenia rastlín. Niektorým významným poľnohospodárskym plodinám, ktoré je však na poliach vidieť čoraz zriedkavejšie, napríklad mak, pšenica špaldová, či konopa siata, sú venované samostatné expozície. Kto príde, dozvie sa aj, že mnoho burín patrí medzi liečivé rastliny, dajú sa využiť aj v kuchyni.

Génová banka SR bola vybudovaná na uchovanie a udržanie rozmanitosti rastlín. VÚRV NPPC ju prevádzkuje od roku 1996. Tvoria ju laboratória a klimatizované boxy, v ktorých sa semená uskladňujú. Jej kapacita je 50 000 vzoriek semenných druhov, či už obilnín, strukovín, olejnín, krmovín, tráv, zelenín, technických rastlín a okrasných kvetín. Uchovávajú sa tu staré odrody pšenice, jačmeňa a strukovín, ktoré boli na Slovensku vyšľachtené v medzivojnovom období. Vzorky sa skladujú pri teplote -17°C na dobu 50 rokov a pri teplote 4°C pre ich ďalšie využívanie.

Popis pod foto: Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a riaditeľ Výskumného ústavu rastlinnej výroby NPPC Pavol Hauptvogel počas prehliadky Slovenskej génovej banky.

Mgr. Zuzana Peiger Ačjaková

Odbor komunikácie a marketingu

Kategórie: Podporujeme

MPRV: Agrorezort už pracuje na systémových riešeniach na podporu hydiny

26. máj 2017

BRATISLAVA 26. mája -

“Podpora slovenských potravín, a to sa týka aj hydiny, je naša dlhodobá priorita,” povedala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. “Nie je to samoúčelné. Slovenské potraviny máme z hľadiska bezpečnosti a kvality plne pod kontrolou, obrazne povedané od farmy až po nákupný košík. Naše kontroly opakovane potvrdili, že potraviny s krajinou pôvodu zo Slovenska patria medzi najkvalitnejšie na trhu. Nehovoriac o tom, že kúpou slovenských produktov podporujeme slovenskú ekonomiku a zamestnanosť.”

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vidí riešenia podpory slovenskej hydiny v jedálňach vo viacerých rovinách.

Prvou je podpora samotných hydinárov. V rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky sa dlhodobo snažíme o vyrovnanie platieb, aby sme sa dostali na úroveň vyspelých európskych krajín. Pokiaľ budú iné krajiny dotovať výrobu potravín viac ako my, ťažko im budeme cenovo konkurovať. Pripravujeme tiež notifikáciu štátnej pomoci pre hydinárov aj systémové opatrenia. Už dnes je možné, aby hydinári požiadali o dotáciu z programu rozvoja vidieka na tzv. wellfare, čiže na zlepšenie životných podmienok zvierat. Na začiatku sú potrebné síce relatívne vysoké investície, avšak ide o pomerne vysokú návratnosť.

Druhou oblasťou, v ktorej je možné pomôcť slovenským hydinárom, sú samotní spotrebitelia a obstarávatelia. Tí nepriamo rozhodujú o tom, čo budú obchodníci a prevádzkovatelia stravovacích zariadení ponúkať. Preto vyzývame zákazníkov stravovacích zariadení, aby sa zaujímali o pôvod a zloženie potravín, ktoré konzumujú a snažili sa ovplyvniť jedlá, ktoré jedálne a reštaurácie ponúkajú. Ministerka Gabriela Matečná v máji minulého roka predložila do vlády materiál s názvom Zásady pre zvýšenie bezpečnosti a kvality nakupovaných surovín pre hromadné stravovanie. Práve v tomto materiáli odporúčame prevádzkovateľom zariadení hromadného stravovania nakupovať nielen na základe ceny, ale ako hlavné kritérium s váhou 60% stanoviť kvalitu. Cena by mala tvoriť len 40%. Odporúčame tiež zohľadňovať vysledovateľnosť výrobku, sezónnosť, preferovať regionálne produkty a uprednostňovať napríklad chladené produkty pred mrazenými a podobne.

Treťou oblasťou je príprava národného potravinového katalógu. Ten okrem iného zabezpečí, aby nebezpečné alebo nízkokvalitné potraviny jednoducho nebolo možné obstarávať. Ministerstvo aktuálne pripravuje technologickú časť projektu, so spustením pilotnej fázy počítame koncom tohto roka.

Michal Feik

Odbor komunikácie a marketingu

Kategórie: Podporujeme

Oficiálne stanovisko RTVS

25. máj 2017

V spojitosti so súbojom o kreslo generálneho riaditeľa RTVS sa množia mediálne útoky, ktoré vyvrcholili únikom osobných a mzdových údajov z internej personálnej agendy RTVS. Tieto majú byť využité na diskreditáciu generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku v opätovnej kandidatúre na generálneho riaditeľa.

V tejto súvislosti RTVS uvádza, že všetky mzdy a odmeny, vrátane miezd a odmien vrcholového manažmentu v uplynulom období, boli vyplatené v súlade so zákonom a mzdovým poriadkom RTVS. Systém odmeňovania vrcholového manažmentu zobrala na vedomie aj Dozorná komisia Rady RTVS. Riaditeľom sekcií je priznaná odmena, ktorá je závislá od odmeny GR RTVS priznanej Radou RTVS na základe dosiahnutých výsledkov za dané obdobie. Ako verejnoprávne médium sme transparentní a otvorení.

Riaditeľom sekcií a manažmentu RTVS sú priznávané odmeny, ktoré sú súčasťou pracovných zmlúv vo väzbe na priznané odmeny generálnemu riaditeľovi. V praxi to znamená, že ak Rada RTVS schváli generálnemu riaditeľovi odmenu vo výške 100% za splnenie úloh, jeho plat dosiahne v priemere výšku približne 7200 Eur, v hrubom. Po schválení odmeny generálnemu riaditeľovi, môže na základe pracovnej zmluvy vzniknúť nárok na odmenu aj členom manažmentu RTVS. V žiadnom prípade a v žiadnom období neprekročila priemerná mesačná mzda ktoréhokoľvek riadiaceho pracovníka RTVS sumu 8200 Eur, v hrubom.

Zároveň zdôrazňujeme, že na rozdiel od minulosti, keď sa odmeny manažmentu RTVS vyplácali nesystémovo, jednorazovo, neraz vo výške desiatok tisíc eur, bez nadväznosti na zhodnotené výsledky RTVS, sa riaditeľom sekcií nevyplácajú a nevyplácali žiadne mimoriadne odmeny mimo stanoveného systému odmeňovania. Dovoľujeme si uviesť, že v úrovni manažmentu ide o výrazne nižšie priemerné mzdy, ako v komerčných televíziách.

RTVS analyzuje možné právne kroky vrátane trestno-právnej roviny. Pre odstránenie akýchkoľvek pochybností RTVS zváži kontrolu nezávislou štátnou inštitúciou.

Václav Mika

generálny riaditeľ RTVS

Kategórie: Podporujeme

PELLEGRINI: Takmer 2 miliónové úspory na info systéme štátnej služby

25. máj 2017

BRATISLAVA 25. mája -

Úsporu takmer dva milióny eur a nastavenie sprísnenej kontroly kvality pri projekte Centrálneho informačného systému štátnej služby (CISŠS) odsúhlasil dnes Riadiaci výbor prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (PO7 OPII), vedený vicepremiérom Petrom Pellegrinim.

Po rozšírení projektu o cloudové služby a zároveň znížení nákladov takmer o 30 percent, dnes na svojom štvrtom zasadnutí Riadiaci výbor schválil zámer národného projektu Centrálneho informačného systému štátnej služby, ktorého rozpočet bude predstavovať 4,9 mil. eur

„Som rád, že aj pri tomto projekte sme dosiahli výrazné zníženie rozpočtu a rozšírili zásah projektu aj o cloudové sužby. Zároveň však budem klásť dôraz na jeho kvalitu. Princíp Jedenkrát a dosť musí platiť aj v štátnej správe. Tak pre občanov v nej pracujúcich, ako aj pre občanov, ktorým služby poskytujú,“ konštatoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Výsledkom projektu bude register štátnozamestnaneckých miest, register výberových konaní, modul evidencie uchádzačov, vrátane registra úspešných absolventov, ale aj register nadbytočných štátnych zamestnancov. Súčasťou budú aj modul analýz a poskytovania dát napríklad na poskytovanie štatistík. CISŠS bude pritom prepojený s ostatnými informačnými systémami verejnej správy.

Prítomní členovia schválili aj Informáciu o zapojení Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu ako poskytovateľa služieb riadenia informačno – technologických projektov vo verejnej správe, v rámci schválených projektov „Centrálny ekonomický systém“ a „Informačný systém obchodného registra SR“.

Východiskom pre realizáciu projektu je Stratégia riadenia ľudských zdrojov v štátnej službe na roky 2015 – 2020 vrátane analýzy súčasného stavu využívania IT. Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu je Sprostredkovateľským orgán pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

Riadiaci výbor Prioritnej Osi 7, zložený zo zástupcov úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ministerstiev financií, dopravy, vnútra, ZMOSu ako aj organizácií ITAS, Partnerstvá pre prosperitu a pod.

Komunikačný odbor
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Kategórie: Podporujeme

Šéf stavebnej firmy: Diaľnice staviame lacnejšie ako Rakúšania

25. máj 2017

Bratislava, 25.5.2017 – Diskusia o cenách diaľnic je na Slovensku spolitizovaná, hoci v skutočnosti z prirodzených dôvodov staviame u nás lacnejšie ako v Nemecku či Rakúsku. Poukázal na to v rozhovore Branislav Lukáč, riaditeľ a konateľ stavebnej firmy STRABAG s.r.o., slovenskej dcérskej spoločnosti rakúskeho stavebno-technologického koncernu STRABAG SE.

B. Lukáč zdôrazňuje, že pri tvorbe ceny za realizáciu diaľničných stavieb vychádzajú z vlastných kalkulácií a využívajú aj skúsenosti sesterských koncernových spoločností v zahraničí.

Ako sa počíta cena za výstavbu novej diaľnice, prípadne rýchlostnej cesty?

„Pri spracovaní cenovej ponuky vychádzame vždy z vlastných vzorových kalkulácií. V prvom rade si podrobne naštudujeme súťažné podklady a podmienky. Musíme zmapovať situáciu priamo na stavbe – miestne pomery, príjazdové komunikácie, materiálovú dostupnosť a ďalšie faktory.“

Štát určuje svoj cenový odhad prostredníctvom štátnej expertízy. Do akej miery je pre vás smerodajný?

„V žiadnom prípade nevychádzame z predpokladanej hodnoty zákazky, teda zo štátnej expertízy, ktorá je uvedená v súťažných podkladoch. Podľa našich skúseností sa spracované cenové ponuky od tejto hodnoty výrazne líšia a tento údaj je pre nás čisto informatívny.“

Veľa sa dnes hovorí o cenách diaľnic. Vy pôsobíte ako riaditeľ vo firme so zahraničným vlastníkom. Ako sme na tom na Slovensku v porovnaní so zahraničím?

„Dnes sa hlavne porovnáva cena za kilometer diaľnice, aj keď nikto nedefinuje, čo všetko táto cena obsahuje a to je nesprávne. Súhlasím s tým, aby sa porovnávalo, ale relevantným spôsobom. Na túto otázku sa musíme pozerať komplexnejšie. Jedným z hlavných rozdielov v cene stavebného diela na Slovensku a v zahraničí je to, že vyvolané investície (teda stavebné objekty, ktoré priamo nesúvisia so stavebným dielom), nie sú v zahraničí súčasťou ceny stavebného diela, teda ceny za kilometer diaľnice.“

Ktoré náklady sa teda líšia a ktoré nie?

„Pri nákladoch na materiály neexistuje veľký rozdiel medzi okolitými štátmi. Pri tvorbe ceny dopytujeme aj dodávateľov zo susedných krajín, pokiaľ to má logiku z hľadiska dopravy a konkrétnych vzdialeností. Pri cenách za materiály sme tak zhruba na jednej úrovni so zahraničím. Čo sa týka nákladov na stroje a mechanizáciu, máme lacnejšie sadzby ako v Rakúsku či Nemecku. Aj keď treba dodať, že rozdiel nie je veľký a náklady sú v princípe porovnateľné.“

Zostávajú nám potom ešte náklady na mzdy. Ako sme na tom v porovnaní s ďalšími krajinami?

„Áno, dôležitú časť ceny stavby tvoria náklady na mzdy a tu je veľký rozdiel. Mzdy v Rakúsku či Nemecku sú všeobecne vyššie ako u nás. Pri identických podmienkach stavebného diela tak kalkulovaná cena stavby pre slovenský trh vyjde určite lacnejšie ako v Rakúsku a Nemecku.“

Ako prebieha diskusia o cenách novej dopravnej infraštruktúry v zahraničí?

„Paralelné porovnanie tu nevidím. U nás ide hlavne o politickú záležitosť. Keď cestujete do Rakúska či Nemecka, máte možnosť vidieť, že dopravné stavby tam realizujú etablované firmy s dlhoročnými skúsenosťami a potrebným kapitálom. Sú to „zdravé“ firmy, ktoré zamestnávajú miestnych ľudí, platia tam dane a v neposlednom rade investujú do nových technológií či strojného vybavenia. Často sa totiž zabúda na to, že stavebné podniky potrebujú zabezpečiť nielen pokrytie všetkých nákladov, ale aj technický a personálny rozvoj. Technologický rozvoj nezastaviteľne napreduje a my si v žiadnom prípade nemôžeme dovoliť zostať pozadu.“

Kategórie: Podporujeme

Z Jarnej ITAPA 2017: eGov po roku príprav – závery diskusie aktérov slovenskej digitalizácie

25. máj 2017

Bratislava, 25. mája 2017 – Konferencia Jarná ITAPA vyvrcholila okrúhlym diskusným stolom, ktorého cieľom bolo načrtnúť možný scenár najbližšieho vývoja informatizácie na Slovensku, jej najväčšie riziká a výzvy. Hostia okrúhleho stola, ktorí zastupovali najdôležitejšie subjekty vstupujúce do procesu digitalizácie, postupne reagovali na 7 tém, ktoré sa týkali opodstatnenia projektov a ich pripravenosti, riadenia informatizácie, obstarávania, komunikácie, problémov IT sektora a ďalších. Ku všetkým témam mali možnosť vyjadriť sa aj účastníci konferencie v auditóriu priamym hlasovaním a svojím komentárom.

V súvislosti s pripravenosťou projektov vyvoláva obavy najmä schopnosť prijímateľov zmysluplne definovať ich obsah a ustrážiť ich kvalitnú realizáciu. Naproti tomu reformné zámery podľa všetkých jednoznačne vplývajú na zvyšovanie kvality projektov. Vedú totiž žiadateľov k tomu, aby každý projekt preukázal zlepšenia, ktoré bude mať na znižovanie byrokracie, administratívneho zaťaženia a reformu súčasných procesov. Niektorí prítomní poukázali na to, že reformné zámery zvyšujú administratívnu náročnosť pri podávaní projektov, avšak zároveň konštatovali, že ak budú výsledkom reálne zlepšenia, tak je to prijateľné. Ako veľké riziko však väčšina prítomných vníma slabú komunikáciu projektov. Slabá informovanosť totiž významne znižuje záujem a ochotu užívateľov používať nové služby, a tým predlžuje očakávanú návratnosť investícií – štát teda nešetrí a míňa prostriedky dlhšie, ako pôvodne očakával.

V riadení informatizácie vníma odborná verejnosť posun najmä v transparentnosti a otvorenosti Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Prínosom je podľa nich nový odborný tím, ktorý riadi a koordinuje informatizáciu a vytvára možnosti na zapájanie odborníkov a aktivistov do formovania strategických cieľov, do tvorby odborných materiálov, pripomienkovania projektov a pod.

Záujem vzbudila aj diskusia o prínosoch združenia Slovensko.Digital. Napriek tomu, že niektorí účastníci vnímali kritiku združenia voči štátnym projektom negatívne, silne zazneli hlasy, že verejná kontrola odborníkmi, ktorí sa vyznajú v informačných technológiách, je potrebná, formuje verejnú mienku a vytvára tak dôležitý tlak na kvalitu, transparentnosť a užitočnosť projektov.

Témou okrúhleho stola boli aj zmeny v obstarávaní IT projektov. Prítomní sa zhodli na tom, že zmeny v obstarávaní IT projektov sú dôležité, ak sa chceme vyvarovať chýb z minulosti a je potrebné vyskúšať aj iné postupy pri zameraní sa na výber ekonomicky najvýhodnejšej ponuky a riešenia.

Na záver diskusie zaznelo varovanie, že kritickým bodom sa stáva dostatok kvalifikovaných ľudí a kvalita vzdelávania. Napriek všetkým snahám je záujem o odborné stredné aj vysoké školy nižší, než očakávaný, čo sa už onedlho prejaví na nedostatku kapacít v rôznych oblastiach informatizácie – riadení IT projektov, vývoja nových riešení a inovácií, či prevádzke a podpore. Túto tému organizátori konferencie ITAPA vnímajú tiež ako dôležitú a radi by sa jej venovali na niektorom z ďalších podujatí.

Kategórie: Podporujeme

Nadácia COOP Jednota predstavuje 1. ročník projektu „Program podpory lokálnych komunít“

25. máj 2017

Bratislava, 25.5.2017 – Každému záleží na prostredí, v ktorom býva. Nápadov, ako svoje okolie zveľadiť, je vždy dosť, peňazí však už pomenej. Preto sa Nadácia COOP Jednota rozhodla spustiť nový projekt a podporiť takéto iniciatívy verejnosti.

O pridelenie finančného grantu môžu žiadať orgány miestnej samosprávy, mimovládne organizácie a vzdelávacie inštitúcie.

Projekty musia byť zamerané na podporu lokálnych komunít, na podporu rozvoja miestnych a regionálnych iniciatív a podporu účasti občanov na miestnom a regionálnom rozvoji za účelom naplnenia lokálnej potreby alebo riešenia problému. Týka sa to predovšetkým projektov orientovaných na drobné stavby, mestský mobiliár, športoviská, turistické trasy, aktivity propagujúce tradície Slovenska či tradičné remeslá, rozvíjanie vzťahov v komunitách, výsadba a údržba zelene a podobne.

Záujemcovia o udelenie grantu zašlú vyplnený formulár do COOP Jednoty v príslušnom regióne do 15. 7. 2017. Projekty predkladajú obce a mestá, kde sa nachádza predajňa COOP Jednota, a spadajú do jednej z podporovaných aktivít.

Finančná náročnosť projektu, na ktorý je určený grant, by nemala prekročiť sumu 6 000 €.

Celkovo bude udelených 26 grantov. Projekty, ktoré postúpia do finále, vyberie COOP Jednota a o získaní samotných grantov rozhodnú zákazníci v hlasovaní. Hlasovanie prebehne počas augusta a septembra 2017.

Podrobnejšie podmienky účasti na projekte sú

Kategórie: Podporujeme

HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!

25. máj 2017

Celoslovenská iniciatíva za zdravší životný štýl rodín, projekt HÝBSA Slovensko, úspešne pokračuje a vstupuje do svojej druhej fázy. Inšpirujte sa a urobte pozitívnu zmenu pre seba aj svojich najbližších.

Po úspešnom začiatku projektu, zameranom najmä na osvetu vyváženej stravy, sa odteraz účastníci môžu tešiť na týždne plné pohybu, hier, súťaží a kvalitne stráveného času pre všetkých členov rodiny, od škôlkarov až po starých rodičov.

Sériu zážitkových podujatí, ktoré sa budú konať vo vybraných slovenských mestách, odštartovala akcia na Dostihovej dráhe v bratislavskej Petržalke, ktorá druhý májový víkend vylákala na čerstvý vzduch tisícky pohybu chtivých Slovákov.

Podujatie pod organizačnou záštitou Markízy a agentúry Be Cool podporujú viaceré mediálne známe osobnosti aj odborníci z radov trénerov a športových lekárov. V Petržalke sa mohli účastníci stretnúť napríklad s ambasádorkou projektu Mirkou Luberdovou, modelkou, dvojnásobnou mamičkou a zanietenou kuchárkou, podporujúcou zdravé stravovanie.

V stánku BILLA, jedného z partnerov HÝBSA Slovensko, pripravovala Mirka priamo na mieste svoje autorské recepty a každý, kto ich ochutnal, po prvom zahryznutí hodil za hlavu hneď dva mýty o zdravej strave – že je to len samá „nechutná“ zelenina, ako aj to, že za zdravšie prísady si treba poriadne priplatiť a chodiť po ne na nákup do špecializovaných obchodov.

Šarmantná Mirka varila zo surovín, ktoré zabezpečila BILLA, aby svojim zákazníkom ukázala, že čerstvé a kvalitné potraviny sú k vám bližšie, než si myslíte, bez problémov ich zoženiete aj v miestnom supermarkete a rozhodne vám nenabúrajú rodinný rozpočet.

Tip: Receptár Mirky Luberdovej nájdete tu. http://hybsa.markiza.sk/recepty

HÝBSA Slovensko, revolúcia proti sedavému štýlu života, sa hýbe ďalej! Ak ste sa nestihli zastaviť na prvom športovom podujatí, máte ešte množstvo príležitostí to napraviť. Sledujte projekt na oficiálnej stránke www.hybsa.markiza.sk, kde nájdete formulár s možnosťou bezplatnej registrácie na jednu z budúcich akcií. Najbližšie sa budú môcť rodiny zabaviť a zašportovať si v Prešove, v sobotu 27. mája.

Kategórie: Podporujeme

MetLife v spolupráci s JA Slovensko učili na základných školách základy podnikania

24. máj 2017

Bratislava, 24.5.2017 – Poisťovňa MetLife v spolupráci s neziskovou vzdelávacou spoločnosťou JA Slovensko aj tento rok vzdelávali podnikateľstvo na slovenských základných školách.

Do tohto úspešného vzdelávacieho programu JA Základy podnikania sa v tomto školskom roku zapojilo 152 tried s celkovým počtom 3020 detí, čo je až o 30 percent viac ako minulý rok.

Vzdelávací program bol opäť určený pre žiakov piatych a šiestych ročníkov základných škôl, ktorí sa hravou formou oboznamovali so svetom financií a základnými pojmami finančnej gramotnosti. Zároveň tak spoznávali spôsoby použitia peňazí a základné princípy hospodárenia. Svoje skúsenosti im odovzdávalo takmer sto nových vyškolených konzultantov, ktorí boli nielen zo spoločnosti MetLife, ale aj z iných podnikateľských subjektov a z radov stredoškolských študentov – absolventov programu JA Firma.

Jedným z cieľov programu bolo poskytnúť žiakom praktické informácie o organizácii a fungovaní podniku v systéme slobodného podnikania. Žiaci mali možnosť na vlastnej koži si vyskúšať pohovor do zamestnania, hrali sa na kusovú výrobu a výrobnú linku a prenikli do tajov marketingu.

„Pomoc komunite patrí do kultúry našej poisťovne a v tomto školskom roku sme sa už po druhýkrát zapojili do programu finančného vzdelávania detí na základných školách. Finančná gramotnosť je téma, ktorá je stále viac žiadaná ale zároveň je pre deti náročná. My sme veľmi radi, že sa spomedzi zamestnancov aj finančných agentov našli dobrovoľníci, ktorí hravou formou deti do témy uviedli. Uvedomujeme si, že deti sú naša budúcnosť a je potrebné im poskytnúť kvalitné vzdelanie aj vo finančnej oblasti,“ uviedol Milan Drdoš, riaditeľ oddelenia komunikácie a značky MetLife.

MetLife, Inc. (NYSE: MET) je prostredníctvom svojich pridružených spoločností a pobočiek („MetLife“) jednou z najväčších životných poisťovní na svete. Bola založená v roku 1868. MetLife je globálnym poskytovateľom životného poistenia, dôchodkového zabezpečenia, poistných produktov pre zamestnancov a správy aktív. Svoje služby poskytuje asi 100 miliónom klientov. MetLife má svoje operácie v takmer 50 krajinách a má vedúce postavenie v Japonsku, Latinskej Amerike, Ázii, Európe a na Strednom východe. Pre viac informácií navštívte www.metlife.com.

MetLife na Slovensku pôsobí úspešne od roku 1995. Spoločnosť poskytuje široké spektrum produktov životného a úrazového poistenia. Spoločnosť sa stala synonymom finančnej istoty a profesionalizmu www.metlife.sk

Kategórie: Podporujeme

Strácam hlavu, len čo ho vidím

24. máj 2017

BRATISLAVA 24. mája 2017

Mala presný plán. Lenže potom stretla jeho.
Vychutnajte so očarujúci príbeh Kvet o tom, že nech máme akékoľvek plány, láska je vždy silnejšia. Bez ohľadu na to, kto ste. A nezáleží ani na tom, čo robíte.
Vždy som mala jasno v tom, čo chcem dosiahnuť. Najlepšie známky na škole, aby bola na mňa starká pyšná a zo všetkého najviac to, čo sa dosiaľ nikomu z našej rodiny nepodarilo: prijatie na Stanfordovu univerzitu.
Starká, mama aj sestra pre lásku a sex stratili hlavu. Až tak, že celkom prestali myslieť na vlastnú budúcnosť a nakoniec o všetko prišli.
Rovnakú chybu však neurobím. Mňa od splnenia môjho sna neodvedie nijaký chalan. To som si svätosväte sľúbila a to aj dodržím.
To však bolo ešte pred Tatom.

Teda predtým, než sa o mňa začala zaujímať najväčšia rocková hviezda na svete.
Pred letmi súkromným lietadlom, tajnými schôdzkami a pesničkami napísanými o mne a pre mňa.
Je toho fakt veľa, čo o ňom neviem. Napríklad prečo sa vykašľal na hudbu. Čo robí, keď nie sme spolu. Aké temné tajomstvá zo svojej minulosti predo mnou skrýva. Stačí však, aby ma pobozkal, a zrazu nemyslím na nič, ani na svoju budúcnosť. A už vôbec neviem, čo vlastne naozaj chcem.

„Jediný spôsob, ako sa zbaviť pokušenia, je podľahnúť mu.“
Oscar Wilde

Začítajte sa do novinky Kvet:

Pred

To predsavzatie som si dala v dvanástich.
V tom istom roku, keď zomrela mama. Vždy bola do vetra. Ľahkovážna. Výbušná. Len čo sa v jej živote objavil nový muž, bez váhania sa vrhla do dobrodružstva a mňa so sestrou Miou nechala napospas osudu. Zúfalo sa zamilúvala, znovu a znovu, akoby sa bez lásky dusila. Odišla, aby sa opäť nadýchla, no tentoraz ju to zabilo.
Láska je zničujúca. Berie človeku úplne všetko.
Preto som si predsavzala: nijakí chalani, nijaká stužková, nijaké večierky. Budem sedieť pekne doma, učiť sa na samé jednotky, pôjdem na vysokú a zariadim si život inak a lepšie. Nič a nikto mi v tom nezabráni.
To však bolo ešte predtým, než som ho stretla.

Po

Sklopí oči, zadíva sa mi na pery a hľadí na ne, kým ich nespojí so svojimi. Dychtivo mu bozk opätujem, rukami mi zviera zápästia, tisne sa ku mne celým telom.
Chcem viac.
Odtrhne pery od mojich, aby ma pobozkal za ucho, aby mi bozkami zasypal krk. Jeho ústa pália, zubami sa mi zľahka zahryzne do ušného lalôčika. Keď zodvihne hlavu, aby sa mi pozrel do očí, v tých jeho vidím vášnivú túžbu. Naše pohľady sa priťahujú ako magnety. Bozkáva ma. Ľahký dotyk pier. Znovu.
A znovu.
Obaja privierame viečka, jazyky sa nám stretnú, zviera mi boky. Siahnem po zipse na jeho bunde a rozopnem mu ju. Zavzdychá s perami na mojich a mnou prebehne vzrušujúca triaška.
V tomto okamihu, ktorý ma desí a zároveň zadúša, by som mu neodoprela nič.
Vôbec nič.

Prvá kapitola

Pred dvomi mesiacmi…

Zvoní mi mobil, z kabely sa naliehavo šíri prenikavý hvizd blížiaceho sa vlaku. Nahmatám tyčinku na pery, zopár starých účtov a zabudnutý papierový obrúsok z kaviarne Lone Bean, kým sa k nemu konečne dostanem.
Píše mi Carlos, môj najlepší kamoš už od základky.
Máš dnes niečo?
To je tajomstvo, naťukám a ako tajnú šifru pridám dva emotikony kvetov. Carlos veľmi dobre vie, že som v robote – v luxusnom kvetinárstve Bloom Room v centre mesta predsa brigádujem každý pondelok už tretí rok.
Fakt nechceš aspoň raz zažiť pred maturitou žúrku u Farrah? píše vzápätí Carlos.
Farrah Sullivanová organizuje ohromné večierky zakaždým, keď jej otec vypadne z mesta, čo je prinajmenšom raz do mesiaca. A hoci je ešte len začiatok týždňa a zajtra sa normálne ide do školy, väčšina študentov z našej strednej Pacific Heights tam určite bude, aby si užili ďalšiu bláznivú noc. Farrah má doma bazén, pingpongový stôl a chladničku plnú piva – aspoň to všetci tvrdia. Viem, že tam Carlos nechce ísť sám, lebo s vysokou pravdepodobnosťou príde aj jeho láska Alan Gregory, chalan s dvoma krstnými menami. Chodí na Worther Prep v Beverly Hills a flirtuje s Carlosom, odkedy sa zoznámili na akomsi indie-folkovom koncerte v západnom Hollywoode asi pred mesiacom.
Vzdychnem si a opriem sa lakťami o pult. Prepáč, píšem. Určite sa skvele zabavíš aj bezo mňa. Ako obyčajne. Takmer nikam nechodím a pravidelne vycúvam zo všetkých spoločenských podujatí: z večierkov, klubov, aj výletov na pláž vo Venice, kam chodia decká zo školy, aby sa pozerali na západ slnka a popíjali rum z ploskačiek. Občas mi napadne, aký je to vlastne zázrak, že naše zvláštne priateľstvo vydržalo až doteraz. Carlos a ja sme spriaznené duše, hoci náš vzťah je výsostne platonický. Ja som tá, na ktorú sa dá vždy spoľahnúť, ktorej môže kedykoľvek zavolať a komu vyplakáva, keď mu krachne ďalší vzťah alebo keď ochorie a jedinou záchranou sú najnovšie čísla bulvárnych časopisov a nepretržitý prísun polievok z jeho obľúbenej reštaurácie v Santa Monice.
On ma zasa vláči po koncertoch skupín, o ktorých som v živote nepočula, takže vďaka nemu poznám aj tie najzastrčenejšie kluby v meste. Trávime tam vzácne večery, keď nezarezávam ani nešprtám do školy. Len s ním dokážem pretrkotať celú noc, až obaja zaspíme od únavy s telefónom pri uchu. S ním sa smejem. A práve jeho zachraňujem, keď sa bezhlavo vrhne do vzťahu s jednoznačne nesprávnym chalanom, alebo ho prepadne panika, že sa nikdy nedostane na vysnívanú vysokú. Dokonale sa dopĺňame. Svoj život si bez neho neviem predstaviť.
Ďalšie zvonenie: POTREBUJEM SVOJU CHARLOTTE.
Zasmejem sa a odfúknem si neposlušný prameň vlasov z tváre.
Smola! Tvoja Charlotte sľúbila Holly, že dnes zostane až do záverečnej. Bav sa aj za mňa. Tentoraz to zostáva na tebe, píšem.
Takto vyzerá môj život: škola; štyrikrát do mesiaca brigáda v kvetinárstve; každý štvrtok stáž na UCLA; večery strávené nad knihami v malinkom dome, kde bývam so starkou, staršou sestrou a s malým synovcom. Namydliť. Opláchnuť. A znova. Niežeby som sa zaprisahala, že sa zo mňa stane najväčšia mimoňka v celom Los Angeles. Je to preto, lebo som sa zaviazala, že budem prvou ženou v našej rodine, ktorá pôjde na vysokú, a nedovolím, aby ma čokoľvek zviedlo z vytýčenej cesty. Odmietam skončiť ako moja mama a sestra – tehotná ešte pred dvadsiatkou, s nekonečným zástupom bývalých frajerov v pätách. Takže hoci mám osemnásť, nikdy som sa s nikým nebozkávala, ani nedržala za ruky počas prestávky, ba nikdy som nebola ani len na nudnom školskom čaji o piatej.
Carlos posiela sériu uplakaných emotikonov.
Odpovedám smajlíkom so srdiečkovým bozkom.
S pocitom trápnej šprtky, ktorá sa nevie odviazať, otváram obľúbený playlist a púšťam si náhodný výber. Zaznie stará hitovka – akože poriadne stará, asi tak z mladosti mojej starkej – My Girl od The Temptations. Pridám zvuk a zrazu celkom prepadnem chytľavej melódii. Púšťam sa do viazania kytíc na oslavu narodením osemročnej princeznej. Zabúdam na svet okolo seba, vznášam sa vo víre hudby a zopárkrát sa zatočím. Pripadám si síce trochu hlúpo, no aspoň na chvíľu zabúdam na disciplínu a poriadok vo svojom živote. A na to, že v ňom niet miesta pre spontánnosť či bláznovstvá. Vyťahujem ružovú, bielu a žltú stužku; okvetné lístky tulipánov posýpam trblietkami a vázu zdobím ligotavými flitrami; nahlas si pospevujem slová pesničky z môjho mobilu. Tancujem ako totálne švihnutá. Dočista zabúdam, že som v robote.
V zajatí okamihu si zrazu uvedomím, že mi po zátylku prebehli zimomriavky – niekto sa na mňa díva.
Zodvihnem oči od pracovného neporiadku na pulte a zmeraviem.
Oproti mne na druhej strane pultu stojí chalan, ruky vo vreckách, díva sa priamo na mňa. Nepočula som, kedy vošiel, a to máme nad dverami zvonec. Úchytkom sa nadýchnem a prudko sa vystriem, lebo si zrazu uvedomím, že mi výstrih trička skĺzol príliš hlboko a vykúka mi z neho okraj ružovej podprsenky.
„Ako pomôžem?“ pýtam sa a náhlivo vypínam mobil, aby som ho zastrčila do zadného vrecka džínsov. Sťažka prehĺtam rozpaky a cítim, že sa červenám.
Nespúšťa zo mňa tmavé oči, díva sa na moju odhalenú kľúčnu kosť, potom sa mi pozrie do tváre, akoby nevedel narýchlo odpovedať. „Potrebujem kvety.“
Je úžasný: výrazné lícne kosti, pevne zovreté pery… od ktorých sa neviem odtrhnúť o čosi dlhšie, než by sa patrilo.
„Máš nejakú konkrétnu predstavu?“ Nútim sa do odriekania zvyčajných otázok, no pohľadom ďalej dychtivo hltám jeho telo: vyšúchané džínsy, nakrátko ostrihané vlasy a tričko nedbalo zastrčené za opasok nohavíc. Pod priliehavou látkou sa mu rysujú svaly a široký hrudník. Keby sme ho s Carlosom stretli na ulici, on by sa za ním isto otočil – vyzerá ako jeden z tých krásnych chalanov, ktorí chodia do posilňovne alebo behávajú po Sunset Beach – vysoký, svalnatý a štíhly.
Prečo sa vôbec zaoberám jeho postavou?
Zaklipkám viečkami a pozriem sa mu do očí. Díva sa ostražito. Prichytil ma, ako si ho obzerám, a teraz čaká na verdikt. Zostáva mi len dúfať, že sa nečervenám priveľmi.
„Zatiaľ nie,“ odpovedá po chvíli, hlas má hlboký a zamatovo hebký.
„Poď za mnou,“ hovorím automaticky a vychádzam spoza pultu. Poslušne ma nasleduje pár krokov za mojim chrbtom do zadnej časti predajne, kde nás víta záplava ruží, ľalií a kytíc čakajúcich na to, kým ich vyzdvihnú zákazníci alebo doručovatelia. Ukazujem na chladiaci box a premáham sa, aby som naňho nezízala. Vyžaduje si to množstvo disciplíny, ignorovať takého krásavca, no vďaka rokom tréningu som sa v tomto umení vypracovala na vskutku majstrovskú úroveň. Len s týmto tu sa mi veľmi nedarí – neustále sa kontrolujem, ruky mám meravé a tvár mi horí. „Ružami človek nikdy nič nepokazí.“
Pozerá sa na kvety, sval na sánke mu bezradne poskakuje. Poznám to veľmi dobre. Každý chlap, ktorý príde do kvetinárstva, robí to isté: potrebuje kvety pre priateľku na nejakú oslavu, alebo by sa jej rád prostredníctvom kytice za niečo ospravedlnil, no vonkoncom netuší, akú farbu má zvoliť, koľko kvetov má kúpiť, ani to, či je lepšie uviazať kyticu alebo naaranžovať kvety do vázy. Potom dlhé minúty útrpne prešľapuje pred pultom a rozmýšľa, čo napíše na priloženú kartičku.
Cítim na sebe jeho pohľad. Neodolám a tiež sa naňho úchytkom pozriem. Napadne mi, že tú tvár, dokonalú sánku a prenikavé oči som už kdesi videla. Možno chodí do našej školy – hádam jeden z tých chalanov, ktorí cez prestávky postávajú na parkovisku za školou, fajčia a skenujú svet okolo seba znudeným pohľadom?
„Nepoznáme sa?“ vyletí zo mňa nevdojak, čo, samozrejme, vzápätí oľutujem. Ak k nám naozaj chodí do školy, radšej by som predstierala, že sa nepoznáme. Vážne nepotrebujem váhavé kývnutie hlavou a rozpačitý úsmev, keď na seba narazíme na chodbe.
Prenesie váhu na druhú nohu a s rukami vo vreckách pokrčí plecami, akoby čakal, že si sama odpoviem. Priestor medzi nami vyplní ticho. Mykne mu kútikom úst.
Mobil mi v zadnom vrecku znovu zahvízda. Ignorujem ho, no o chvíľu sa ozve zasa.
„Taká populárna?“ spýtavo zodvihne jedno obočie.
„Ani náhodou. Skôr taká s neodbytným kamošom.“ Siahnem do zadného vrecka po telefón a rýchlo vypnem zvonenie.
„Pokojne to vezmi.“
„Už sme spolu hovorili. Lanári ma na večierok.“
„Nechce sa ti?“
Pokrútim hlavou. „Musím tu zostať až do záverečnej.“
„A čo potom?“ Trochu nakloní hlavu a mňa sa opäť zmocní ten nástojčivý pocit, že ho odniekiaľ poznám – zároveň mi však čosi našepkáva, že by som to mala radšej nechať tak a nevŕtať sa v tom.
„Musím sa učiť,“ odpoviem priamo.
„Nemôžeš si urobiť ani jeden večer voľno?“
Zadívam sa naňho a premýšľam, prečo ho to vlastne zaujíma. „Ak nechcem navždy skončiť v tomto kvetinárstve, tak nie.“
Záblesk v oku, náznak úškrnu, na jeho ľavom líci sa mihne rozkošná jamka.
„Ktoré máš najradšej ty?“ prelomí ticho.
„Čo ktoré mám najradšej?“
Bradou kývne za môj chrbát. „Kvety.“
„Vlastne ani neviem…“
„Určite sa ti niektoré páčia viac než ostatné.“ Na líci sa mu zasa objaví jamka a vzápätí zmizne. „Robíš predsa v kvetinárstve. Máš ich všade okolo seba.“
„Tak dobre,“ ošívam sa. „Ale tie sa ti asi nebudú páčiť.“
Prižmúri oči: „S takýmto prístupom veľa nepredáš.“
Očami pohládzam pestrofarebnú nádheru nastrkanú do váz a vedier – orchidey a voňavé ľalie. Hortenzie a pivónie obľúbené v každom ročnom období. Ale aj menej bežné druhy – astry, iskerníky, georgíny a kamélie. „Mne sa najviac páčia fialové ruže,“ priznávam nakoniec a zdá sa mi, že teraz stojí omnoho bližšie, než predtým. Vlastne tak blízko, že by som sa ho poľahky mohla dotknúť.
„Prečo?“ pýta sa.
„Lebo symbolizujú prchavosť očarenia a lásky.“
„Podľa teba je láska prchavá?“ opýta sa zasa. „Trochu pesimistické, nemyslíš?“
„Skôr realistické. Prchavá láska je omnoho častejšia než tá večná.“
Medzi nami sa rozhostí ticho a mne blysne hlavou, že neviem, o čom sa vlastne zhovárame.
„Prečo by ich potom niekto kupoval?“ zamračí sa.
„Lebo sú to jediné ruže, ktoré sa na nič nehrajú. Netvária sa, že sú tým, čím nie sú. Sú nádherné a svojské, ale takmer nikto to nevie oceniť. Preto sa veľmi nepredávajú.“ Pod jeho upretým pohľadom ma zaleje horúčava – viem, že som mu o sebe prezradila omnoho viac, než som zamýšľala. Otočím sa k chladiacemu boxu a rozpačito pomykám kľučkou, akoby som sa potrebovala presvedčiť, či je zatvorený.
„V tom prípade je to jasné. Vezmem si fialové ruže,“ ozve sa mi spoza chrbta.
Chvíľu trvá, kým pohnem rozumom a prepnem do roly predavačky. „Och. Aha! Výborne… Koľko?“
„Čo myslíš?“
„Dvanásť?“
Znovu ten ľahký úškrn. „Takto uvažuje predavačka! Správne.“
Ide za mnou späť k pultu, vzduch je plný jeho vône: sviežej a priezračnej, ktorú narýchlo neviem nikam zaradiť.
Naťukám jeho objednávku do počítača, na tele ma páli jeho pohľad. „Na aké meno to bude?“ pýtam sa s očami prilepenými na obrazovku.
„Prosím?“
„Potrebujem zadať meno,“ opakujem. „Aby som mohla vystaviť objednávku.“
Nie som si istá, či počuje, pretože sa zrazu uškŕňa, akoby strážil tajomstvo, ktoré mi nemieni prezradiť
„Tate,“ odpovie nakoniec.
Dokončím objednávku, prerátam bankovky, ktoré položil na pult, a vrátim mu výdavok. Natiahne ruku, no namiesto toho, aby si vzal mince, sa načiahne ku mne a preklenie priestor, ktorý nás rozdeľuje. Končekmi prstov ma pohladí po líci. Zalapám po dychu. Takmer naňho vybehnem, čo robí, no vzápätí ruku stiahne. „Trblietka,“ vysvetľuje.
„Čože?“ zamračím sa a prižmúrenými očami sa mu dívam na končeky prstov. Na brušku palca a ukazováka sa lesknú trblietavé zrniečka. Trblietky. Z kytice pre princeznú. „Ďakujem,“ hlesnem a do líc mi stúpne horúčava, akoby mi na ne vysypali tisíce drobných ihiel.
„Mal by som povedať prepáč. Pristalo ti to,“ usmieva sa teraz už naozaj.
Krútim hlavou a hanbím sa tak veľmi, až ma z toho svrbí celé telo. Nechápem, prečo sa zrazu správam tak hlúpo. „Ak chvíľu počkáš,“ vysvetľujem, „hneď ti ich nachystám. Ale ak nemáš čas, môžeš si ich vyzdvihnúť zajtra. Alebo ich niekam doručíme?“
„Stačí zajtra,“ berie si drobné z pultu a strká ich do vrecka. „Prídem si po ne.“
„Do desiatej budú nachystané,“ zahryznem si do spodnej pery, zrazu neviem, čo s rukami. Už aby odišiel. „Hádam sa priateľke budú páčiť,“ dodávam, hoci netuším prečo.
Díva sa na mňa a jeho pohľad je zrazu o čosi láskavejší. Keď konečne prehovorí, každé slovo vyslovuje pomaly a dôkladne. „Nemám priateľku… Charlotte.“
Dych mi uviazne v hrdle, keď sa otočí na podpätku a kráča k dverám. Vie, ako sa volám. Odkiaľ pozná moje meno? Prsty mi zablúdia k umelohmotnej menovke pripnutej na tričku, kde je veľkými písmenami napísané CHARLOTTE.
S rukou na kľučke zaváha. Upieram k nemu oči, modlím sa, nech sa neotočí, a pritom tajne dúfam, že to predsa len urobí. Nakoniec otvorí dvere a vykročí do súmraku, kým ja sa bezradne chytám okraja pultu; v hlave si neprestajne opakujem zvuk svojho mena na jeho perách.

Kategórie: Podporujeme

Pekne spinkaj, bábika

24. máj 2017

BRATISLAVA 24. mája 2017 – Detektívku Helen Graceová si už obľúbili milióny čitateľov na celom svete, aj na Slovensku – vďaka prvým dvom knihám Jeden musí z kola von a Na koho to slovo padne. Anglický spisovateľ M.J.Arlidge pokračuje vo svojich mrazivých trileroch a tentoraz má jeho novinka názov Pekne spinkaj, bábika. A Helen je opäť na stope sériového vraha.

Po búrlivej noci sa Ruby prebudí na veľmi čudnom mieste – je zavretá v studenej, tmavej pivnici. Sama. Nemá ani potuchy, ako sa tam dostala.
Pomaly sa jej zmocňuje panika, a to všetko je len začiatok jej desivej nočnej mory. Vtom ticho preruší nejaký hluk, kroky, únosca sa blíži… a vzápätí jej pokojným hlasom hovorí, že po nej nikto nebude pátrať, že ju už nikto nebude potrebovať. Iba on…

Približne v rovnakom čase nájdu na odľahlej pláži pochované telo inej mladej ženy. Bola mŕtva celé roky, no nikto na polícii nenahlásil jej nezvestnosť. A prečo by to aj robil, keď svojej rodine celý čas posielala o sebe správy.

Prípadu sa ujíma inšpektorka Helen Graceová, ktorá je presvedčená, že jej protivníkom nie je nijaký amatér. Inštinkt jej hovorí, že bude mať dočinenia so sériovým vrahom, navyše inteligentným, vynachádzavým, a čo je najhoršie, veľmi trpezlivým. No kým sa ona snaží pochopiť motív jeho konania, čas sa neúprosne kráti pre obeť, ktorá je možno ešte nažive… Kto vyhrá tieto kruté preteky s časom?

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-pekne-spinkaj-babika-mjarlidge

M. J. Arlidge je anglický spisovateľ. Jeho kariéru ovplyvnilo posledných pätnásť rokov práce v televízii, kde sa podieľal na tvorbe obľúbených seriálov ako Torn, The Little House, Undeniable a Silent Witness.
Skúsenosti z televíznej brandže stoja za jeho bestsellermi Jeden musí z kola von a Na koho to slovo padne s hlavnou postavou vyšetrovateľky Helen Graceovej, ktorú prostredníctvom prekladov spoznalo množstvo čitateľov vo viacerých krajinách sveta.
Ďalší mrazivý triler Pekne spinkaj, bábika pokračuje v línii napínavého čítania pre všetkých milovníkov dobrých detektívok.

Začítajte sa do novinky Pekne spinkaj, bábika:

1

Ruby nespala dobre, prehadzovala sa v posteli. Mala pocit, že sa celú noc zmietala medzi spánkom a bdelosťou – nebola celkom pri vedomí, no ani poriadne nezaspala. V hlave sa jej miešali divoké úzkostlivé sny a čudné pocity, ako keď ju mama v detstve ukladala do postele. Bolo to síce príjemné, ale, prirodzene, nemožné. Ruby žila sama a rodičia ju naposledy ukladali do postele azda pred pätnástimi rokmi.
Ľutovala, čo v noci vystrájala v Revolution. Bola naštvaná na svoj život, nastavila sa na samozničujúci režim a nebola schopná či ochotná odmietať drinky, ktoré jej núkali chlapci, čo si robili nádeje. Nezaobišlo sa to ani bez tabletiek a kokaínu – z večera jej v pamäti zostala len rozostrená šmuha. Naozaj toho vypila a pohltala toľko, aby jej bolo až takto zle?
Opäť sa prevrátila a pulzujúcu hlavu zaborila do perín. Dnes ju čakali dôležité úlohy – čoskoro sa u nej mala zastaviť matka –, no nevládala sa do nich pustiť. Túžila sa skryť pred svetom, schúliť sa so svojou opicou, mať svätý pokoj od rodiny, zodpovednosti, zrady či sĺz. Chcela mať pokoj od svojho života – aspoň na pár hodín.
Hlavu si vopchala pod vankúš a ticho zastonala. Bolo tam prekvapivo chladno, chladnejšie ako obyčajne, a na chvíľu ju oblialo osvieženie a úľava. Našla si dobrý úkryt, prinajmenšom na chví…
Niečo nesedelo. Pach. Čo sa jej nepozdávalo na pachu tých návliečok? Voňali… nesprávne.
Napriek opici sa jej v hlave ozval poplach. Jej návliečky vždy mali citrusovú vôňu. Používala rovnakú aviváž ako mama. Prečo teda voňali levanduľovo?
Oči mala zavreté a k hlave si pritískala vankúš. Jej mozog sa horko-ťažko usiloval zrekonštruovať udalosti včerajšej noci. Oblizovala sa s jedným chalanom a s niekoľkými ďalšími flirtovala… ale k žiadnemu predsa nešla, všakže? Nie, sama sa vrátila domov. Spomenula si, ako na stôl odložila kľúče, v kuchyni sa napila rovno z vodovodného kohútika, prehltla zopár tabletiek proti bolesti hlavy a zvalila sa do postele. Bolo to minulú noc, všakže?
Cítila, ako jej pri tých myšlienkach zovrelo hruď a ťažko sa jej dýcha. Opäť sa o ňu pokúšala astma. Potrebovala svoj inhalátor. Natiahla ruku k nočnému stolíku, aby ho nahmatala – akokoľvek bola opitá, vždy dbala na to, aby mala inhalátor poruke. Lenže tam nebol. Načiahla sa poriadne. Nič. Nebol tam ani ten poondiaty stolík. Jej dlaň sa zastavila na stene. Holá tehla. Steny u nej doma neboli…
Strhla si z tváre vankúš a sadla si. Spadla jej sánka, no z úst jej vyšiel len krotký vzdych – v bezradnej panike jej stuhlo telo. Ľahla si do svojej krásnej, útulnej postele. Zobudila sa však v chladnej, tmavej pivnici.
2

Nádherná Carsholtská pláž sa kúpala v žiare slnka vysoko nad obzorom. Morské vlny Solentskej úžiny ledabolo obmývali dlhé nánosy zlatého piesku. Andy Baker sa v duchu potľapkal po chrbte – Carsholtská pláž sa nachádzala doslova na konci sveta, takže sem napriek nádhernému počasiu takmer nikto nezablúdil. Cathy, on a deti ju mali celú len pre seba a čakala ich nádherná sobota pri mori. Dať si niečo pod zub, zahádzať si lietajúci tanier, vypiť pár pív – stačilo na to pomyslieť a už zabúdal na stres pracovného týždňa.
Andy nechal chlapcov, aby si vykopali zákop – čo medzi bláznivými dvojčatami veštilo nezmieriteľnú bitku –, a vybral sa k vode. Prečo ho toto miesto tak upokojovalo? Že je také izolované? Ten výhľad? Zvuky mora omývajúceho pláž? Andy sa postavil tak, aby mu vlnky zalievali chodidlá. Chodieval sem od detstva. Priviedol som aj svoju manželku – svoju prvú manželku – a chlapcov. Pravda, neskončilo sa to dobre, ale teraz, keď sa obzrel na Cathy, ako kope zákop a žartuje s Tomom a Jimbom, cítil sa blažený.
Toto miesto bolo jeho útočisko, kam sa tešil celý týždeň. Podnikanie v bezpečnostnej oblasti vyzerá na papieri dobre, ale mal s tým večné opletačky. Kedysi sa darilo najímať slušných ľudí, dnes už nie. Možno to bolo prílivom cudzincov alebo jednoducho modernými časmi, ale Andy mal pocit, že každý tretí zamestnanec má buď problémy s drogami, prípadne slabosť na dievčatá. Minulý mesiac ho zažaloval majiteľ istého nočného klubu, lebo jedného z Andyho chlapov prichytil, ako na záchode díluje ketamín. Na také veci už bol trochu starý – možno by nebolo na škodu popremýšľať o odchode do dôchodku.
Z myšlienok ho vytrhol akýsi zvuk. Doliehal k nemu spoza chrbta. Kde boli chlapci. Kričali. Nie, nekričali – revali.
Andy sa v mihu rozbehol po piesku, srdce mu bilo ostošesť. Ubližuje im niekto? Zbadal Cathy, ale kam sa podeli chlapci?
„Cathy?“
Nepozrela naňho.
„Cathy!“
Konečne k nemu zdvihla oči. Tvár mala popolavú. Pokúsila sa otvoriť ústa, kým však bola schopná niečo vysloviť, hodili sa na ňu chlapci a zvierali ju, akoby im išlo o život.
Andy na nich zízal, zmätený a vystrašený. Cathy si pritískala chlapcov na prsia, no pohľad upierala do priekopy. Objavili niečo, čo ich vydesilo? Mŕtve zviera alebo…
Andy podišiel k okraju priehlbiny. Tušil, čo v nej uvidí. Ten obraz sa mu pomaly vynáral v mysli. No keď nazrel do jamy, aj tak mu na okamih zamrelo srdce. Na dne strmej, asi meter hlbokej priekopy ju uvidel. Vlhkým pieskom dokonale orámovanú mladú ženskú tvár.

Kategórie: Podporujeme

Na Slovensku funguje približne 40 call centier

24. máj 2017

“Na Slovensku funguje približne 40 outsourcingových call centier. Väčšinou ide o call centrá do desať operátorských miest. Iba päť call centier disponuje s vyššou kapacitou ako 70 operátorov,” uviedol generálny manažér spoločnosti eCall Slovakia Ľuboš Pajerský.

Na otázku v čom je komunikácia pre firmu s jej zákazníkmi lacnejšia a efektívnejšia, keď zvolia komunikáciu cez outsourcingové call centrové spoločnosti uviedol: „ Plné dedikovanie svojej hlavnej obchodnej činnosti na aktivity call centra je zárukou špecializácie. S profesionálnou IT technológiou zameranou na call centrové aktivity a vyškolenými operátormi sa služby stávajú efektívnejšie a tým aj lacnejšie. Služby profesionálneho call centra sú zväčša zamerané na obsiahnutie väčšej databázy klientov – ideálne nad 5.000 klientov. Samozrejmosťou sú však aj menšie kampane, kde sa vyžaduje individuálnejší prístup.

„Reakcie klientov sú rôzne. Niektorí hovor zrušia hneď pri zazvonení, keďže nepoznajú telefónne číslo alebo sú práve zaneprázdnení. Približne percent respondentov hovory zdvihne a už záleží na obchodnej ponuke, či klienta zaujme a rozhodne sa v hovore pokračovať,“ uviedol..

Ako ďalej prezradil Pajerský call centrá čerpajú telefónne čísla z verejne dostupných zdrojov – telefónny zoznam, rôzne zoznamy zverejnené na internete, prípadne sa používa náhodne generovaný číselný rad.

„Spoločnosť eCall Slovakia spracováva prieskumy verejnej mienky na úrovni štatisticky relevantnej vzorky s demografickou štruktúrou plne kopirujúcou rozloženie obyvateľstva na Slovensku. Ide najmä o vekovú štruktúru, pohlavie, geografickú príslušnosť,“ dodal na záver Pajerský.

Kategórie: Podporujeme

Nepočujúci Miss a Mister – súťaž krásy opäť v Bratislave

24. máj 2017

Bratislava, 24.5.2017 – Tento rok už o nejaký mesiac sa bude opäť konať súťaž krásy medzi nepočujúcimi. Dňa 3. júna 2017 sa totiž uskutočnia 7. narodeniny Deafclubu v Bratislave, kde sa budú konať rôzne športové aktivity pre nepočujúcich, pričom večer o 20:00 hod. sa začne známa a obľúbená súťaž Miss a Mister nepočujúci.

Podujatie organizuje Deafclub, komunitný internetový portál pre nepočujúcich, nedoslýchavých a aj pre počujúcich. Deafclub vznikol v júni 2010 a je určený užívateľom vo veku od 15 do 90 rokov. Portál prináša každý týždeň nové fotografie z celej SR a ČR. Cieľom založenia tohto klubu je hlavne zlepšenie života nepočujúcich a nedoslýchavých, poskytovanie výbornej zábavy, programu a stretávanie sa s priateľmi.

Súťaž Miss a Mister sa uskutoční po dlhšej trojročnej prestávke. Naposledy v roku 2013 vyhrala Lýdia Svobodová, ktorá sa dokonca stala aj najkrajšou nepočujúcou ženou sveta. Tento rok súťaž prebehne v Bratislave v Kultúrnom dome Dúbravka (Saratovská 2/a). Dostanete sa tam autobusom číslo 83 (výstupná zastávka: Alexyho).

Hlavným moderátorom večera bude významná spoločenská a jazykovedná osobnosť, Roman Vojtechovský, ktorý je členom komunity Nepočujúcich a divákov bude sprevádzať po celý spoločenský večer v slovenskom posunkovom jazyku, ktorý je prirodzeným jazykom nepočujúcich.

Súťaže Miss a Mister sa zúčastní hneď niekoľko mladých žien a mužov vo veku od 16 do 35 rokov, ktorí musia byť slobodní, bezdetní, nepočujúci či nedoslýchaví a majú občianstvo SR a preukaz ZŤP. Víťazi Miss a Mister sa potom spoločne zúčastnia ďalšej súťaže – podujatia Miss Deaf World v Prahe v júli 2018.

Program na 3. júna 2017 je už jasný. V ranných hodinách sa uskutočnia športové aktivity a slávnostný večer vypukne presne o 20:00 hod. Večer bude mať niekoľko promenád, vystúpení a hlasovaní v istých kategóriách. Môžete sa tešiť na špeciálnych hostí, ktorými sú: Hulusi Bati, Petronela Petrovičová, Sabína Dvulitová a ďalší. Zábava potrvá až do skorých ranných hodín.

Organizátori podujatia vás všetkých preto ešte raz srdečne pozývajú na Nepočujúci Miss a Mister do Bratislavy dňa 3. júna 2017. Viac informácií nájdete na stránke www.deafclub.eu/miss2017

Kategórie: Podporujeme

Toto leto bude bzukot! Tvrdí to v kampani Demänovka

24. máj 2017

Bratislava, 24.5.2017 – S novou kreatívnou kampaňou pre bylinnú Demänovku prichádza pred letom ST. NICOLAUS. Je primárne zameraná na mladých ľudí s blízkym vzťahom k prírode, ktorým nie je ľahostajný osud včiel produkujúcich med – jednu z dôležitých zložiek Demänovky. Nosným komunikačným kanálom je web demanovka.sk/vcely, facebookový profil a Instagram Demänovka. Kampaň potrvá do polovice júla.

Kampaň s headlinom „Toto leto bude bzukot!“ rýdzo slovenského bylinného alkoholu Demänovka vychádza z jej jedinečného zloženia, ktorého dôležitou zložkou je aj pravý kvalitný slovenský včelí med. Ďalšími ingredienciami starostlivo stráženej receptúry je 14 vybraných bylín a korenín, jemný lieh a číra tatranská voda. Projekt dáva do pozornosti tému včiel, ktorých počty dramaticky klesajú aj na Slovensku, približuje problematiku včelárstva s cieľom zacieliť pozornosť mladých ľudí na túto oblasť. Súčasťou komunikácie je aj úprava varianty Demänovky Liqueur na Demänovku Likér s medom.

„Pretože Demänovka je náš slovenský bylinný likér, ktorej chuť i vôňu dotvára pravý včelí med, rozhodli sme sa upriamiť pozornosť mladých dospelých ľudí na problém včiel a slovenských včelárov,“ vysvetľuje filozofiu kampane Mária Táborská, brand manažérka značky Demänovka zo spoločnosti ST.NICOLAUS a dodáva: „Jednoducho povedané – keď nebude na Slovensku dosť včiel a medu, nebude ani obľúbená Demänovka, ktorá je tu od roku 1954. Odľahčeným štýlom komunikácie by sme radi informovali mladých dospelých o tejto problematike a inšpirovali ich k aktivite.“

Nosnou komunikačnou platformou kampane je webová stránka demanovka.sk/vcely, facebookový profil a Instagram Demänovka, ktoré chcú zábavným i vážnejším spôsobom edukovať čitateľov a fanúšikov o význame včiel pre náš život a zároveň inšpirovať k ich ochrane. V rámci kampane spoločnosť Demänovka zabezpečila tri úle so včelami Nadácii Cvernovka. Umiestnili ich na streche budovy, kde Cvernovka sídli, a dobrovoľníci sa budú o ne starať. Malý včelín, vďaka ktorému pribudnú v meste ďalšie včelie rodiny, poslúži na vzdelávanie návštevníkov Cvernovky. Atraktívne backstage zábery a seriál s včelárom budú môcť fanúšikovia sledovať na sociálnych sieťach. Originálnym komunikačným nástrojom je „živý“ billboard fľaše Demänovky so živými rastlinami a prikrmovacou zmesou pre včely na Račianskej ulici (neďaleko budovy Cvernovky) v Bratislave.

Kampaň, ktorú kreatívne a produkčne pripravila reklamná agentúra HEADS, je nasadená od polovice mája a bude pokračovať do polovice júla. Bude prebiehať prioritne v online priestore, doplnená o PR a BTL aktivity.

VIZITKA KAMPANE:

Názov kampane: Toto leto bude bzukot!
Názov agentúry: HEADS

Creative director: Marko Kolar

Art Director: Juraj Zajačka
Account Manager: Zuzana Sabolová
Copywriter: Dominik Holič
Stratég: Marko Kolar
Timing kampane: polovica mája – polovica júla

Využité nástroje: demanovka.sk/vcely, Facebook, Instagram, PR, BTL

Spoločnosť ST.NICOLAUS, a.s., je lídrom na slovenskom trhu, ktorá vám už od roku 1867 prináša tradičné a obľúbené liehoviny vyrobené z prvotriednych surovín. Portfólio spoločnosti tvoria desiatky značiek, medzi najvýznamnejšie patria Nicolaus Vodka, bylinná Demänovka, ovocné liehoviny radu Jubilejná, kvalitné vína Slovenské Vinice, tradičná rada KLASIK a pravé ovocné destiláty ST. NICOLAUS Exclusive Edition. Spoločnosť je tiež výhradným distribútorom značiek Soberano, Lepanto, whisky NOMAD , ginov The London No.1, MOM gin, Gibson´ s, škótskych whisky Glen Moray a Label 5, karibského rumu Negrita pravého kubánskeho rumu Santiago de Cuba a tiež vín zo Španielska, Talianska, Argentíny a Chile. Obchodné zastúpenie má aj v Českej republike a Maďarsku a svoje produkty vyváža do mnohých krajín sveta.

Kategórie: Podporujeme

POTVRDENÉ! VIDEO TESTUJÚCE OVOCIE A ZELENINU Z LIDLA JE ZAVÁDZJÚCE

23. máj 2017

Výpovednú hodnotu meraní spochybnili výsledky z akreditovaného laboratória a tiež stanovisko Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR

BRATISLAVA 23. mája – Ovocie a zelenina z Lidla je kvalitné a spĺňa všetky normy, video šíriace sa v týchto dňoch internetom je zavádzajúce a vysoko tendenčné. Výsledky meraní prístrojom Greentest Eco a postup autora vystupujúceho na YouTube pod menom „7air TV“ spochybnili výsledky testov z akreditovaného laboratória (rozdiely v nameraných hodnotách sa pohybujú na úrovni mnohých stoviek percent) a tiež stanovisko Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky. Prezentované „zistenia“ nemajú žiadnu výpovednú hodnotu, meranie prebehlo v rozpore s odbornými postupmi a dokonca aj s návodom na použitie daného prístroja. Spoločnosť Lidl Slovenská republika skúma právny aspekt celého prípadu a zvažuje ďalšie kroky.

Ovocie a zeleninu, ktoré podľa prístroja (podľa návodu meria koncentráciu rôznych solí; rádioaktivitu na pozadí alebo v predmetoch, jedle, stavebných materiáloch a pod.) prekročili odporúčané normy pre výskyt dusičnanov, sme nechali otestovať nezávislým a akreditovaným laboratóriom. Výsledky oficiálneho testovania pri dodržaní vedeckých metód boli výrazne odlišné oproti meraniam spomenutého prístroja. Napríklad pri jahodách vykázalo laboratórne testovanie (výsledky z 23.5.2017) hodnotu 93 mg/kg, kým prístroj vo videu uvádzal hodnoty 290 resp. 300. Ešte výraznejšie rozdiely v merania boli pri bio mrkve (50 laboratórium vs. 570 video) a uhorkách (28 vs. 540). Dokonca aj na oficiálnej internetovej stránke výrobcu – anmez.com – sa nachádza certifikát, ktorý uvádza rozdiel nameraných hodnôt dusičnanov pri uhorke v laboratórnych podmienkach oproti prístroju až na úrovni 65%.

Autor videa urobil v snahe o objavenie senzácie, ktorá však nemá žiaden reálny základ, mnoho zásadných chýb. Pri štandardných testoch musí byť vzorka homogenizovaná. Znamená to, že test nemôže byť vykonaný iba na jednej časti tovaru. Meranie údajov na jedinom mieste a následné vyvodzovanie akýchkoľvek záverov nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Rovnako je neprípustné testovať vzorky, ktoré sú v obale, vo videu bola napr. brokolica zabalená v plastovej fólii. Absolútne neprofesionálne je tiež meranie šupky pri banánoch a nie ich dužiny. Autor teda nielen že nedodržiava metodiku štandardného testovania, ale dokonca ani návod na použitie daného prístroja. V českom návode sa totiž konštatuje:

„Když testujeme pomoci Greentest Eco ovoce, zeleninu nebo maso, můžete si všimnout rozdilne koncentrace dusičnanů v různych častech ovoce a zeleniny. To je normalni, protože dusičnany jsou rozloženy nerovnoměrně. Napřiklad je vyšši koncentrace u stonku nebo semen v rajčeti nebo okurce. Pokud je tato čast lokalizovana a jeji hmotnost je mala, pak množstvi dusičnanů, ktere obsahuje, neni přilišnym zdravotnim rizikem.“

Výrobca navyše v návode na použitie dôsledne upozorňuje, že daný prístroj slúži výlučne na domáce a nie profesionálne použitie. Meranie spochybnila vo svojom stanovisku aj Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR): „Na predvádzanom zariadení na videu vidno prístroj, ktorý po odmeraní vzoriek ovocia aj rôznej zeleniny ukazuje varovania o nebezpečnosti potraviny. Prístroj má zrejme nastavené limity, ktoré však nie sú uvedené v žiadnej legislatíve. Celý princíp a postup merania nie je jasný, nie je známe, akým spôsobom bola vykonaná kalibrácia a ďalšie charakteristiky stanovenia dusičnanov týmto prístrojom. Správnosť a presnosť uvedeného zariadenia by bolo možné posúdiť len na základe porovnania prístrojom nameranej hodnoty s hodnotou, ktorá bola získaná analytickou metódou podľa uvedenej štandardizovanej európskej normy stanovenia dusičnanov. Prístroj relatívne môže slúžiť na rýchlu orientáciu zistenia obsahu dusičnanov, súčasne je však táto informácia pre spotrebiteľa zavádzajúca v súvislosti s vyhodnotením nálezu, pretože nastavené limity na prístroji nezodpovedajú legislatívnym limitom pre dusičnany, ktoré sú platné pre jednotlivé druhy ovocia a zeleniny.“ Ako vo svojom stanovisku konštatuje štátny dozor, v roku 2016 bolo na celom Slovensku odobraných spolu 158 vzoriek na stanovenie dusičnanov, pričom len v jedinom prípade bola zistená nadlimitná hodnota. Celé stanovisko ŠVPS SR je dostupné tu: http://www.svps.sk/potraviny/Stanovisko_dus.asp.

Bezpečnosť a kvalita produktov je pre Lidl prvoradá, diskontný reťazec si stojí za kvalitou svojho sortimentu. Výrobky predávané v sieti Lidl sú pravidelne kontrolované tak interne a viacúrovňovo, ako aj nezávislými odbornými inštitúciami a samozrejme tiež štátnymi orgánmi. V prípade zistenia akýchkoľvek nedostatkov nie sú výrobky uvádzané na trh, resp. sú stiahnuté z predaja.

Vždy aktuálne a zaujímavé informácie o spoločnosti Lidl Slovenská republika nájdete na sociálnych sieťach.

Facebook: https://www.facebook.com/lidlslovensko

Instagram: https://instagram.com/lidlsk/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC5oGq-pQRauK3TFdDa0ZPAQ

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/lidl-slovenská-republika-v-o-s-

Kategórie: Podporujeme

Stránky