Ako si správne zariadiť kúpeľňu a vybrať vaňu

Logo spoločnosti TGB PLAST, spol. s r.o.Začiatky vzniku kúpeľní siahajú ešte do dávnej histórie, keď ľudia začali používať vane, ktoré vyzerali ako dnešné bazény. Takéto vane používali najmä bohatí ľudia a panovníci. Išlo teda o priestranné kúpeľne, pripomínajúce dnešné wellness centrá. Dnes však vane a kúpeľne majú úplne iný dizajn a tvar.

Moderné kúpeľne sú priestranné, čo samozrejme záleží od konkrétnych priestorových možností. Kúpeľne sú stavané pre rodinu a nie pre celý personál panovníka, preto nebudeme mať kúpeľňu, ktorá bude cez pol domu či bytu. Ako si správne naplánovať kúpeľňu a efektívne rozmiestniť jednotlivé komponenty sanity?

V prvom rade je potrebné mať predstavu, v akej farbe chceme mať zladenú kúpeľňu, teda ako prvé si vyberáme obklad a dlažbu. Potom je ideálne nechať si spraviť 3D vizualizáciu, ktorá nám ukáže priestor medzi jednotlivými doplnkami v kúpeľni. Modelovým príkladom je otázka: „ Máme dostatok priestoru medzi sprchovým kútom a umývadlom? V dnešnej dobe robia firmy vizualizácie takpovediac zadarmo. Vypýtajú si od vás síce zálohu, ale keď od nich kúpite obklady a dlažby, potom vám ju odpočítajú. Čo sa týka kachličiek (celkovo) neodporúčam kupovať druhú triedu! Je to podobné, ako kúpiť mačku vo vreci.

Sprchový kút Aquatek Crystal r33 v ponuke TGB PLAST

Ako vyberáme sanitárnu techniku? Dnes chodíme do veľkých nákupných centier. Je to asi najjednoduchšie kúpiť vaňu tam, kde sme si predtým obstarali aj chladničku, či mikrovlnku. Či to je však najsprávnejšie, nad tým porozmýšľajte sami. Ak ide o značkové veci, nemám nič proti tomu, avšak pozor na druhú triedu, ktorá sa v takýchto obchodoch často vyskytuje a od jednotky ju bežný laik nerozozná. Neraz som sa prechádzal po takýchto obchodoch a všímal som si hlavne sanitu, pretože s ňou pracujem.

Nebudem však komentovať všetko, ale skúste si pozrieť napr. konkrétne vane. Pri odtoku majú hrúbku 1 milimeter (mm), sú takmer priesvitné (obrazne) a v rádiuse sa pri stlačení ohýbajú. Tieto vlastnosti sú pre bežného užívateľa veľké mínus. Vaňa musí mať pri odtoku hrúbku minimálne 4 mm (nie plechová, oceľová) a nesmie presvitať. Rádiusy sú najpevnejšie časti vane, nie je možné ich stlačiť.

Rohová vaňa Laguna v ponuke TGB PLAST

Hrúbka vane pri prepade, či obvode nie je až taká podstatná, pretože v týchto miestach sa vaňa podkladá pórobetónom. Nemôže byť však extra tenká a optimálna hrúbka v týchto miestach je minimálne 4 mm.

Najväčšia hrúbka vane (min. 7 mm) by mala byť na dne a hlavne pri odtoku, kde väčšinou nebýva žiadna výstuž. Samozrejme vaňa nesmie byť tenká ani v iných častiach! Ak má vaňa tenký akrylát (vrchnú vrstvu), môže prísť k prasknutiu.

Nekvalitná vaňa po pôsobení teplej vody

Vaňa na obrázku má cca 3 týždne a po pôsobení teplej vody sa jej dno začalo odúvať a praskať. Oplatí sa nám, keď zaplatíme za vaňu o 50 Eur menej, a potom ju dáme vysekávať, vyberať a ďalšiu novú vaňu necháme osádzať? Alebo utratíme o 50 Eur viac za kvalitnejšiu vaňu a budeme mať pokoj?

Predajcovia síce ponúkajú rôzne záruky (od 5 do 10 rokov), ale z takýchto reklamácií sa vždy dokážu dokonale vyhovoriť. Modelovým príkladom sú odpovede, že ste do vane naliali chemikáliu, alebo ste ju mechanicky poškodili. Odborným okom je možné vidieť, že horná vrstva vane (viď prechádzajúci obrázok) je potiahnutá veľmi tenkým filmom (materiálom). Už som sa stretol aj s úprimným predajcom, ktorý mi vyslovene odporúčal, aby som ich sanitu nekupoval.

Ako sa teraz rozhodnete? Ušetríte na vašej kúpeľni 100 či 200 Eur, alebo investujete o čosi viac, aby ste sa nebáli o sanitu? Kúpeľňa sa nerobí na 2 roky, ale má predsa vydržať aj 30 rokov. Ďalšie cenné informácie vám radi poskytnú pracovníci v predajni TGB PLAST (Bratislavská 71, 903 01 Senec) alebo telefonicky na 02/45923525.

Zdroj článku: 
Sekcia: 
Lokalizácia: 

Facebook Comments Box