Open source víkend 2015: Hlasovanie za príspevky

Logo Spoločnosti pre otvorené informačné technológie, zdroj: soit.skPozývame vás hlasovať za príspevky na Open source víkend, ktorý sa uskutoční 14. a 15. marca 2015 v pavilóne F na Fakulte matematiky fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave (FMFI UK).

Open source víkend 2015 je tretí ročník odborného podujatia pre všetkých záujemcov o otvorený softvér, otvorený hardvér, otvorené dáta a otvorené štandardy. Akciu organizuje SOIT v spolupráci so študentami FMFI UK a s podporou vedenia FMFI UK. Na akciu sa neplatí žiadne vložné a nie je vopred potrebná ani registrácia pasívnych účastníkov.

V prvom kole prípravy podujatia sme dostali týchto 24 návrhov na prednášky, ktoré uvádzame v abecednom poradí podľa autora príspevku:

1) Bechynský Štěpán: Arduino strážce garáže

Abstrakt: Se ženou se dělíme o jednu garáž systémem, kdo dřív přijede, ten parkuje v teple. Ten druhý má smůlu. Jak však zjistit bez otvírání garáže, jestli je tam místo? Jednoduše. Namontujete senzor vzdálenosti na strop, vyhodnotíte přítomnost auta, připojíte přes Arduino Yún k internetu a na mobilu kouknete, jestli je garáž volná. Ano, je to ujeté, ale funguje to. V přednášce uvidíte, jak jsem celé zařízení vyráběl od A do Z, uvidíte spoustu kódu pro Arduino a Python, díly vytištěné na 3D tiskárně a pochopíte, že vyrobit něco hmatatelného je lepší a těžší než jen programovat.

2) Bechynský Štěpán: Raspberry Pi a GPIO

Abstrakt: Každý majitel Raspberry Pi si jistě všimnul několika desítek pinů na kraji desky a možná si na nich zkusil rozblikat LEDku. Tyto GPIO piny toho umí mnohem víc. V přednášce si ukážeme, jak je využít ke čtení hodnot z různých senzorů, jak pomocí nich ovládat modelářská serva a jak si pomocí mikrokontroléru PICAXE vyrobit rozšiřující moduly, které se připojí pomocí sběrnice I2C.

3) Duriš Daniel, Peciar Tomáš: Prvý open source bike share

Abstrakt: V polovici roku 2014 bol v Bratislave spustený komunitný systém zdieľaných bicyklov WhiteBikes. Najprv fungoval len cez zasielanie SMS, neskôr bol vytvorená webová aplikácia s mapou a možnosťou požičať si bicykel cez mapu na mobile či z počítača. Celý systém beží ako open source na technológiách PHP, JS, knižnici Bootstrap atď. V prezentácii budeme hovoriť aj o real-life skúsenostiach s nasadením a celom koncepte, ako systém funguje z pohľadu prepojenia hardware (stojany, bicykle, zámky) a software (požičiavanie bicyklov cez web či SMS).

4) Eischmann Jiří: Fedora Workstation

Abstrakt: Workstation je oficiální varianta distribuce Fedora pro desktop a jako cílovou skupinu má technické studenty a vývojáře. Přednáška se však nebude zabývat jen tím, co se připravuje pro nadcházející verze Fedora Workstation, ale také obecnými trendy v oblasti linuxového desktopu, jako jsou Wayland nebo kontejnerizace aplikací, a jaký budou mít dopad na tvůrce softwaru a uživatele.

5) Fabo Peter: PSE – Python & Simulator & Editor

Abstrakt: PSE je multiplatformový grafický blokový editor a simulátor napísaný v Pythone s využitím jeho modulov a knižníc. Je založený na podobných princípoch ako Simulink/Matlab resp. Xcos/Scilab, nevyžaduje ale pre rozširovanie a modifikácie okrem Pythonu iné jazyky alebo technológie. Podrobnejšie informácie sú na dočasnej stránke.

6) Garabík Radovan: Slovenský národný korpus a (otvorené) zdroje a nástroje pre počítačové spracovanie prirodzeného jazyka

Abstrakt: Pri počítačovom spracovaní prirodzeného jazyka je jedným z nevyhnutných základov mať dostatočné množstvo textov na trénovanie a testovanie nástrojov. Získavanie (a používanie) textov je spravidla veľmi komplikované vzhľadom na reštrikcie dané existujúcimi autorskými zákonmi. Príspevok predstaví Slovenský národný korpus, existujúce (OpenSource/OpenContent) zdroje a nástroje pre počítačové spracovanie slovenského jazyka a zhrnie skúsenosti pracoviska pri získavaní jazykových zdrojov a tvorbe vlastných nástrojov.

7) Holášek Petr: "Klidně to přeruš!" aneb pojednání o zpracovávání HW přerušení na OS Linux

Abstrakt: Obsluha HW přerušení není obzvláště na víceprocesorových systémech jednoduchá a jejich špatná distribuce může způsobit pokles výkonu různých I/O kompononent jako jsou síťové karty nebo disky. V první půlce přednášky se posluchači dozví, jak linuxové jádro HW přerušení zpracovává, v druhé půlce se zaměříme na možnosti řízení distribuce přerušení z userspace s využitím aplikace irqbalance.

8) Hrčka Tomáš: Vagrant, virtualizácia pre každého

Abstrakt: Vagrant je nástroj na nastavenie prenositeľného a reprodukovateľného vývojového prostredia na báze virtuálnych strojov. Umožňuje jednoduchú definíciu virtuálnych strojov, ich provisioning viacerými spôsobmi (shell, pupet, ansible, chef) a distribúciu. Cieľom tejto prednášky je poslucháčom priblížiť Vagrant, jeho štruktúru a použitie, ako aj ukázať nejaké praktické tipy.

9) Chovanec Michal: ARM Cortex M, realny cas, roboti a GNU gcc

Abstrakt: Ako robiť vývoj s procesormi ARM pod Linuxom? Moja cesta od Atmegy, uzavretých IDE, po slobodu s GNU GCC a ARM Cortex M (0, 0+, 3, 4, 4f) mikrokontrolery. Cieľom príspevku je ukázať, ako je možné robiť vývoj pre ARM architektúru tak, aby bola zabezpečená maximálna priepustnosť programu – reálny čas a znovupoužiteľnosť kódu, čo najmenej závislého na konkrétnom výrobcovi. Dôraz bude kladený hlavne na reálny čas a algoritmy riadenia. Ak bude dráha pre line-followera, môže byť aj konkrétna ukážka robota, ktorý spracováva dáta zo senzorov 250-krat za sekundu.

10) Ján Gondoľ: Otvorené vládnutie a technologická komunita

Abstrakt: Vláda SR 11. februára 2015 schválila akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na rok 2015. Tento obsahuje kroky v oblasti otvorených údajov, otvoreného vzdelávania (slobodného licencovania vzdelávacieho obsahu), otvorenej tvorby politík a otvorenej justície. Na naplnenie súčasného aj definovanie obsahu budúceho akčného plánu je vítaná úzka spolupráca s občianskou spoločnosťou a zvlášť technologickou komunitou. Prezentácia predstaví pripravované kroky aj možnosti zapojiť sa do tvorby aj realizácie plánov, ktorých cieľom je priniesť väčšiu otvorenosť vo verejnej správe.

11) Kaplan Věroš: Automatizace správy Linuxových počítačů pomocí Ansible – rychlý úvod

Abstrakt: Ansible je nástroj na automatizaci správy Linuxových počítačů. Můžeme s ním spravovat několik různých počítačů, nebo třeba celou serverovou farmu. Na přednášce si ukážeme, jak se Ansible používá, jak se s ním dá začít, zkusíme si zautomatizovat nějakou jednoduchou úlohu.

12) Kellner Richard: Začíname s Djangom

Abstrakt: Povieme si ako nainštalovať Django. Spravíme si jednoduchú aplikáciu, na ktorej si ukážeme dobré vlastnosti Djanga a na záver sa dozvieme, čo robiť ďalej, ak chceme s Djangom začať pracovať. Predstavenie frameworku – inštalácia v Linuxe – vytvorenie databázového modelu – vytvorenie admin rozhrania – vytvorenie views a templates – vytvorenie formulárov – ako pokračovať ďalej. Prednáška je určená pre ľudí, ktorí by chceli začať programovať v Djangu. Ale tiež pre ľudí, ktorí už programujú v iných jazykoch a radi by sa pozreli, ako sa pracuje s jedným z najrozšírenejších Pythonových frameworkov.

13) Kováčik Tomáš: KaTaLyzer – dlhodobé meranie sieťovej prevádzky

Abstrakt: KaTaLyzer je open source projekt (www.katalyzer.sk) vyvinutý študentmi STU (FEI a FIIT). Dokáže dlhodobo, aj počas viac rokov, monitorovať sieťovú prevádzku na Unix-based zariadeniach, vyobrazovať ju graficky a do istej miery ukázať aj hlbšiu analýzu (TCP, UDP, IP, ARP...). Je modulárny, boli do neho urobené moduly na hlbšiu analýzu HTTP či sieťových DoS útokov.

14) Kováčik Tomáš: Využitie OpenIMS vo výučbe NGN

Abstrakt: Akademicko-výskumnou sférou vytvorený projekt OpenIMS umožňuje študentom FIIT STU "dotknúť sa" sveta telekomunikačných operátorov a ich core architektúry, ako aj vyvíjať vlastné inovatívne aplikácie. OpenIMS je po celom svete využívaný pre simuláciu IMS (IP Multimedia Subsytem) v laboratórnych podmienkach. IMS tvorí jadro konvergovaných sietí telekomunikačných operátorov (Next Generation Networks) a umožňuje rýchle nasadzovanie nových služieb. Študenti FIIT STU o.i. vytvorili LiveCD OpenIMS, ktoré zjednodušuje nasadenie tohto systému a skúšanie nových aplikácií.

15) Majer Tomáš: Raspberry Pi, GPIO alebo USB?

Abstrakt: Ak chcete niečo pekné pripojiť k Raspberry Pi, máte dve možnosti. Buďto použijete konektor P1 s množstvom vývodov GPIO (General Purpose Input Output), alebo si môžete vyrobiť vlastné USB zariadenie s nejakým lacnejším procesorom. V príspevku sa pokúsim ukázať výhody a úskalia jedného aj druhého prístupu.

16) Molnár Samuel: Hipster's Guide to Terminal IDE

Abstrakt: Zahoďte grafické prostredia a otvorte terminál – toto bude hlavný cieľ mojej prednášky. Viem, že textový editor tu už je nejakých tých pár rokov a aj napriek tomu, že oproti ostatným editorom a vývojovým prostrediam pôsobí ako starý deduško, stále ich dokáže predbehnúť v produktivite. A vďaka svojej rozšíriteľnosti sa dá použiť v podstate na všetko. Keď sa jeho dokonalosť snúbi s Tmuxom, získate plnohodnotné vývojové prostredie priamo v jednom okne terminálu s neobmedzeným množstvom ďalších malých vnorených okienok. Zadarmo. Ale ako na to? Budem hovoriť o základom nastavení Vimu, o super pluginoch, o možnostiach Tmuxu a všetko na praktických ukážkach. A samozrejme, dôvodoch prečo nepotrebujem nič viac ako terminál a editor.

17) Prívozník Michal: Získavame nových prispievateľov do projektu

Abstrakt: Nie všetky OSS projekty maju bohatú základňu pravidelných prispievateľov. Ako však namotivovať potenciálnych programátorov, dokumentaristov, testerov, a iných aby začali participovať na vývoji projektu? V prednáške predstavím dva programy, ktoré sa touto tematikou zaoberajú. Oba sú zamerané na podporu OSS, šírenie povedomia o ňom. Prvým je Google Summer of Code. Ide o úspešný program sponzorovaný Google, ktorý tento rok oslávi 11. narodeniny. Druhý Outreachy, zastrešený GNOME Foundation, je zameraný na podporu znevýhodnených skupín. Oba projekty spojili cez 8000 študentov z celého sveta, ktorí vytvorili milióny riadkov kódu. Čo však stojí za tak veľkým úspechom?

18) Semančík Radovan: Ako zbohatnúť prácou na open source projekte?

Abstrakt: Skúsenosti z práce na niekoľkých open source projektoch a viac ako 5-ročnej snahy sa tým uživiť. Skúsenosti s rozbehom, financovaním a prevádzkou vlastnej firmy založenej na vývoji OSS produktov. Prezentované z pohľadu nadšeného technológa, ktorý bol nútený bojovať s podnikateľskou realitou. Prístupy ktoré fungujú a aj tie ktoré nefungujú - aj z technologického a aj z podnikateľského pohľadu. Veľmi cenné informácie pre každého, kto uvažuje o profesionálnej kariére v OSS svete.

19) Schindler Petr: Jak se testuje Fedora

Abstrakt: Ač se vývojáři snaží sebe víc, vždycky se objeví nějaká chyba. Některé jsou drobné, jen takové vady na kráse. Některé ovšem můžou způsobit nefunkčnost systému či ztrátu dat. Aby se chyby nedostaly až k uživatelům, je tu Fedora QA, tým zabývající se testováním Fedory. V přednášce vás seznámím s tím, jak probíhá testování právě vznikající Fedory, jak se testují nové aktualizace, kam a jak správně nahlásit objevené chyby a hlavně jak může každý svou troškou přispět ke zkvalitnění Fedory.

20) Slovenská Drupal Asociácia: Novinky v Drupal svete

Abstrakt: Drupal je jedným z najrozšírenejších systémov na správu obsahu. V súčasnosti sa v celom ekosystéme okolo Drupalu odohrávajú významné zmeny, ktoré by sme radi priblížili a vyzdvihli ich význam pre OSS komunitu.

21) Szalonna Alexander: ELK stack as log server

Abstrakt: ELK (Elasticsearch + Logstash + Kibana) stack is an open source product by Elasticsearch Inc., which makes searching and analyzing log data easier than ever before. Elasticsearch uses for deep search and data analytics. Logstash uses for centralized logging, log enrichment and parsing. Kibana uses for powerful and beautiful data visualization via a customizable WEB UI.

22) Šechný Martin: Niekoľko tipov pre informatiku v škole

Abstrakt: Je stredoškolská alebo vysokoškolská informatika nudná, zastaraná? Začnime s Linuxom na tenkých klientoch, alebo na virtuálnych strojoch, alebo v sieťovej akadémii Cisco. Vyskúšajme programátorské úlohy v C/C++, Python, bash. Diskutujme o IT bezpečnosti. Analyzujme video vo fyzike s Trackerom, simulujme fyzikálne úlohy s EJS. To je prehľad niekoľkých tipov, ako modernizovať informatiku v škole.

23) Šrámek Miloš: O interoperabilite kancelárskych aplikácií

Abstrakt: Kancelárske aplikácie obvykle dokážu svoje „vlastné“ dokumenty zobrazovať a upravovať bez problémov. Ako je to však s dokumentmi, ktoré boli vytvorené v iných aplikáciách v „ich“ formátoch? V prednáške si predstavíme súbor nástrojov, ktoré na túto otázku dokážu odpovedať a ukážeme výsledky, ktoré pomocou nich boli získané pre známe formáty (doc, docx, odt) a aplikácie (Microsoft Word, Apache OpenOffice a LibreOffice). Pri programovaní boli použité jazyky bash a python, ako aj viacero voľne dostupných knižníc a ďalších programov.

24) Vanek Tomi: Ako naprogramovať generátor kódu v JavaScripte

Abstrakt: Prakticky si ukážeme, ako naprogramovať generátor kódu v JavaScripte pomocou open-source frameworku Yeoman. Dúfam, že prednáška bude motiváciou naprogramovať si vlastný generátor a tak sa zbaviť rutinnej práce a zvýšiť produktivitu, či prispôsobiť si jeden z mnohých open-source generátorov, zverejnených na GitHube. Nevyhneme sa ani diskusii o úskaliach a problémoch designu a implementácie generátorov kódu. Pre programovanie skutočnej aplikácie, na ktorej sa podieľa viac programátorov, je nutné urobiť základne technologické rozhodnutia a určiť štruktúru programu, aby sa programátori venovali najmä funkcionalite, a nie zápasu s technológiami. Chceme programovanie urýchliť tým, že programátorov odbremeníme od rutinnej mechanickej práce a využijeme ich čas na kreatívne úlohy. V nových technológiách chceme urýchliť vstup, aby učenie a spoznávanie vzorov a optimálnych riešení bolo popri programovaní, a nie čítaním kníh či manuálov. Odpoveďou na tieto situácie môže byť jednoduchý generátor kódu, ktorý môže zvýšiť produktivitu programátora až trojnásobne, môže byť nenásilným sprievodcom a učiteľom nových technológii, môže ukázať praxou overené riešenia a prehľadne zorganizovať program. Generátor je užitočným expresívnym vyjadrením architektúry. Cieľový kód, ktorý generátor vytvorí, samozrejme môže byť pre akúkoľvek platformu / programovací jazyk / architektúru.

Do 6. marca môžete hlasovať v ankete za tie príspevky, ktoré vás najviac zaujímajú. Vopred ďakujeme za váš výber, pretože nám pomôžete pri zostavovaní programu, ktorý plánujeme zverejniť 7. marca 2015.

Na vaše hlasovanie sa tešia organizátori Open source víkendu 2015: Miloš Šrámek, Michal Kaukič a Martin Šechný.

Zdroj obrázkov: 
Sekcia: