Májová tanečná zábava na Tyršovom nábreží v Bratislave

Keď už je vonku konečne tak teplo, že aj po zotmení prevládajú krátke rukávy nad dlhými, je to neklamné znamenie, že prišiel čas pre 5. ročník festivalu Bratislavský majáles. Opäť je tu pre všetkých pozvanie do mesta osláviť definitívny príchod jari, pekného počasia, sviežich farieb, európskej vzájomnosti, priateľstva a lásky. Ak ste sa aj doteraz chystali počas jedného z predĺžených májových víkendov na prvý jarný výlet von z mesta, cez víkend 4. až 6. mája zostaňte určite verní Bratislave a jej najpriateľskejšiemu festivalu v roku.

Bratislavský majáles sa v tomto roku stáva plnohodnotným trojdňovým celovíkendovým podujatím. Aj preto ho organizátori dramaturgicky skoncentrovali na pravý dunajský breh do priestoru medzi Starým a Novým mostom, kde to bude žiť od piatka 4. mája podvečera až do nedeľného popoludnia 6. mája.

Epicentrom festivalu bude – ako tomu bolo dobrým zvykom od úvodného ročníka v máji 2008 – veľký živý koncert v sobotu popoludní a večer. Prežite ho celý, ako sa vám len páči: uprostred temperamentného davu priamo pod pódiom, alebo trebárs z trávy s neodmysliteľnou výbavou z majálesovskej gastrozóny v ruke.

Mestský trh pod názvom Art Picnic, ktorý je po prvý krát súčasťou majálesu, mnohých prekvapí, že koľko umenia, kreativity a inšpirácie sa dá nájsť pod pokrievkou slovenského ručne vytváraného dizajnu. Jeden stan, päťdesiat predajcov a stovky originálnych hračiek, šperkov, keramiky, oblečenia a doplnkov na jednom pikniku. Koncertom pre Európu si zľahka pripomenieme, že začiatkom mája sa na starom kontinente odohrali v minulosti dôležité udalosti. Chýbať nebudú ani tradičné majálesové vychytávky: pravidelná lodná propelerová linka medzi Starým Mestom a Petržalkou, cyklojazda v priateľskom župnom pelotóne, programy pre najmenších divákov, ohňostroj nad Dunajom – zvykne bývať tým najkrajším, čo pyrotechnici v Bratislave dokážu vyčariť.

Program Bratislavského Majálesu 2012:

Piatok 4. máj 2012

Pódium Tyršovo nábrežie 17:00 – 22:00

 • Medial Banana o 17:30

Nová nádejná slovenská kapela ovplyvnená rytmami reggae a dancehallu. Od svojho vzniku v roku 2009 charakterizujú svoju produkciu ako „veselú hudbu pre veselých ľudí“.

Kapela, ktorá nikdy nenudí, highlight každého dobrého festivalu a tradičný víťaz hudobných cien Radio Head Award v kategórii Najlepšia koncertná skupina roka!

Spojenie punkového gitarového zvuku a popu, slovenské texty a hlavne nezameniteľný živý prejav robia z Billy Barman kapelu, ktorá sa rozhodne nedá označiť ako tuctová.

Civilné texty, chytľavé melódie, žánrová pestrosť plávajúca cez gitarovky až po elektronické beaty a výborná pódiová šou. Niet divu, že Para je miláčikom každého publika.

SAShE Art Picnic 16:00 – 22:00

 • SAShE Art Picnic – mestský piknik s farebným trhom

Jedinečná možnosť zažiť originálne kúsky zo SAShE naživo! Šperky, hračky, oblečenie, doplnky, keramika od 50 tich predajcov v jednom stane počas troch najfarebnejších dní v roku. Zažijete neopakovateľnú kreatívnu atmosféru, zoznámite sa naživo s tvorbou šikovných ľudí, prezriete si ich originálnu tvorbu a budete mať možnosť ukoristiť si niektorý z jedinečných kúskov, ktoré vás odlíšia v šedivom dave. Nájdete tu nespočetné množstvo originálnych šperkov, tašiek, doplnkov, oblečenia, či keramiky a iných farebných vecičiek. Zároveň si budete môcť zapiknikovať v tráve, vyskúšať netradičné športové aktivity a obdivovať umenie umelcov graffiti a streetartu.

Sprievodné akcie 16:00 – 22:00

Užite si príjemné chvíle v gastrozóne od piatku popoludnia až do nedele večera na mieste tradičnej mestskej pláže na Tyršovom nábreží.

Sobota 5. máj 2012

Pódium Tyršovo nábrežie 15:00 - 22:00

Čerství víťazi kategórie „Najlepšia pódiová prezentácia“ na medzinárodnom festivale Rockabilly Rumble v Nemecku. Chalani hrajú rock and roll inšpirovaný Elvisom Presleym či Buddym Hollym v súčasnom modernom šate.

Jamajská show zo Slovenska! Festivalová stálica, populárne hip-hopové duo Opak a Moe sa predstavia s nadupanou 6 člennou živou kapelou.

Jedna z najobľúbenejších českých skupín, divoká partička z Úval pri Prahe! Vystupovali s The Levellers, Horkýže Slíže, Čechomorom či Polemicom. Ich fúzia folku, rocku a keltskej hudby je zárukou skvelej atmosféry na pódiu i v publiku.

Najúspešnejšia speváčka súčasnej slovenskej popmusic, aj to je jeden z prívlastkov Jany Kirschner. Každý jej koncert je hudobnou udalosťou a veľkým zážitkom zároveň.

Hex patrí Bratislave a Bratislava patrí Hexu! Kapela, ktorá svojou hudbou a koncertmi baví už niekoľko generácií fanúšikov.

O skupine Polemic vedia aj laici, že hrá rýchlu ska a reggae hudbu, vďaka ktorej patrí medzi najžiadanejšie koncertné kapely na Slovensku. Málokto vie totiž tak roztancovať publikum ako práve páni z Polemicu. Presvedčíte sa na vlastné oči!

SAShE Art Picnic 12:00 – 22:00

 • SAShE ART PICNIC - mestský piknik s farebným trhom

Jedinečná možnosť zažiť originálne kúsky zo SAShE naživo! Šperky, hračky, oblečenie, doplnky, keramika od 50 tich predajcov v jednom stane. Zároveň si budete môcť zapiknikovať v tráve a obdivovať umenie umelcov graffiti a streetartu. Príjemnú atmosféru SaShE Art Picnic doplnia aj zaujímavé športy a hry. Môžete sa tešiť na „netradičné chodenie po lane“, budete sa môcť posnažiť udržať „malú loptičku“ vo vzduchu, zahádzať si lietajúci tanier, či s partiou si zasúťažiť v petangu.

 • Slackline 12:00 – 18:00

Na prvý pohľad ide o chodenie po lane, no v skutočnosti sa jedná o plochý popruh s dynamickými vlstnosťami, ktoré prinášajú nové výzvy a samozrejme aj veľkú porciu zábavy. Časť slacklinerov z československého GIBBON teamu vám ukáže, čo to znamená „trikovať na lajne“.

 • Footbag 12:00 – 18:00

Footbag sa hrá s malou loptičkou, ktorá je plnená olovkami, plastovými guličkami, alebo pieskom. Hrajú ho viacerí hráči stojaci v kruhu. Podstatou je udržať footbag vo vzduchu kopaním alebo odrážaním všetkými časťami tela okrem rúk.

 • Frisbee 12:00 – 18:00

Frisbee je lietajúci tanier, určený na rôzne športové, rekreačné či zábavné využitie. V rámci Bratislavského majálesu si budete môcť túto slnečnú hru zahrať so svojimi kamarátmi, či rodinou. K dispozícii budú na požičanie zdarma profi lietajúce taniere.

 • Petanque 12:00 – 18:00

Pétanque alebo petank alebo petang je francúzska spoločenská hra pre dve 1 až 3 členné družstvá, ktoré sa snažia umiestniť gule čo najbližšie k cieľu. Ihriská budú k dispozícii, takisto na požičanie herné príslušenstvo a možno si urobíme aj turnaj.

 • Streetart 12:00 – 20:00

Rozhodli sme sa ponúknuť priestor pre spoločnú a spoločenskú hru. Jednotným médiom bude malá plastová kocka, s ktorou sa môže každý vyhrať sprejovaním, kreslením, zostavovaním rôznych obrazcov alebo ako sám uzná za vhodné.

 • Tvoríme si originálny svet  – doma, v práci, na ulici! o 16:00

Diskusia nielen o životnom štýle.

Sprievodné akcie 10:00 – 22:00

 • Ohňostroj na Dunaji o 21:45

Vyvrcholením sobotného programu Bratislavského majálesu 2012 bude veľkolepý ohňostroj odpaľovaný priamo z hladiny Dunaja. Najlepšie miesto na jeho pozorovanie bude z Tyršovho nábrežia.

 • Prevoz loďou 10:00 – 19:00

Cestu medzi dvoma nábrežiami Dunaja budete môcť v sobotu 5. mája a v nedeľu 6. mája absolvovať výletnou loďou. Vstup voľný, premávať bude kyvadlovo každých cca 30 min, nástup/výstup v Starom Meste pri Propeleri a v Petržalke na Tyršovom nábreží.

Jazzový koncert pri staromestskom Propeleri. Komorné zoskupenie slovenských profesionálnych jazzmanov, ktorí isto patria k špičke slovenskej, ale aj medzinárodnej jazzovej scény.

 • Neleň pre zeleň! o 10:30

Tento rok zasadíme vyše 1000 kvetín do prázdnych betónových kvetináčov v centre mesta. Poďte nám pomôcť vysadiť kvety pre Bratislavu, alebo ak máte možnosť, prineste vysadiť svoj vlastný kvet. Miesto stretnutia: Kamenné námestie, v sobotu 5. mája o 10:30.

 • Zlatý Bažant Zóna

Užite si príjemné chvíle v gastrozóne od piatku popoludnia až do nedele večera na mieste tradičnej mestskej pláže na Tyršovom nábreží.

Nedeľa 6. máj 2012

Pódium Tyršovo nábrežie 17:00 – 18:00

 • Koncert pre Európu / Concert for Europe

Program world and ethno koncertov a divadelných vystúpení pri príležitosti Dňa Európy. Program organizovaný v spolupráci s kultúrnymi inštitútmi a zastúpeniami krajín Európskej únie na Slovensku.

 • Ad hoc band (Srbsko) o 15:00

Ethno world zo Srbska. Akordeonistka Snežana Jović-Werner a speváčka Anita Ribar pravidelne spolupracujú aj s Pressburger Klezmer Band.

 • Catch-Pop String-Strong (Rakúsko) o 16:15

New folk music/world music. Eklektické duo brázdi hudobné polia od tradičnej balkánskej hudby az po aranžmány klasickej hudby a improvizácie, od folku až po rock a súčasné interpretácie kabaretných piesní. Vznikajú tak kombinácie, ktoré sú všetko, len nie každodenné.

Päť hudobníkov z Vroclavi, Lublinu a Ľvova mieša podľa vzoru cigánských hudobníkov pôvodnú hudbu z karpatskej oblasti a z Balkánu. Kapela čerpá z hudobných tradícií Rómov, Maďarov, Rumunov i Slovanov, ktoré intuitívne pretavuje do nových tvarov.

SAShE Art Picnic 12:00 – 20:00

 • SAShE ART PICNIC - mestský piknik s farebným trhom

Jedinečná možnosť zažiť originálne kúsky zo SAShE naživo! Šperky, hračky, oblečenie, doplnky, keramika od 50 tich predajcov v jednom stane. Zároveň si budete môcť zapiknikovať v tráve a obdivovať umenie umelcov graffiti a streetartu. Príjemnú atmosféru SaShE Art Picnic doplnia aj zaujímavé športy a hry. Môžete sa tešiť na „netradičné chodenie po lane“, budete sa môcť posnažiť udržať „malú loptičku“ vo vzduchu, zahádzať si lietajúci tanier, či s partiou si zasúťažiť v petangu.

 • Slackline 12:00 – 18:00

Na prvý pohľad ide o chodenie po lane, no v skutočnosti sa jedná o plochý popruh s dynamickými vlstnosťami, ktoré prinášajú nové výzvy a samozrejme aj veľkú porciu zábavy. Časť slacklinerov z československého GIBBON teamu vám ukáže, čo to znamená „trikovať na lajne“.

 • Footbag 12:00 – 18:00

Footbag sa hrá s malou loptičkou, ktorá je plnená olovkami, plastovými guličkami, alebo pieskom. Hrajú ho viacerí hráči stojaci v kruhu. Podstatou je udržať footbag vo vzduchu kopaním alebo odrážaním všetkými časťami tela okrem rúk.

 • Frisbee 12:00 – 18:00

Frisbee je lietajúci tanier, určený na rôzne športové, rekreačné či zábavné využitie. V rámci Bratislavského majálesu si budete môcť túto slnečnú hru zahrať so svojimi kamarátmi, či rodinou. K dispozícii budú na požičanie zdarma profi lietajúce taniere.

 • Petanque 12:00 – 18:00

Pétanque alebo petank alebo petang je francúzska spoločenská hra pre dve 1-3 členné družstvá, ktoré sa snažia umiestniť gule čo najbližšie k cieľu. Ihriská budú k dispozícii, takisto na požičanie herné príslušenstvo a možno si urobíme aj turnaj.

 • Streetart 12:00 – 18:00

Rozhodli sme sa ponúknuť priestor pre spoločnú a spoločenskú hru. Jednotným médiom bude malá plastová kocka, s ktorou sa môže každý vyhrať sprejovaním, kreslením, zostavovaním rôznych obrazcov alebo ako sám uzná za vhodné.

 • Ako jesť zdravo, originálne a hravo? o 14:00

Diskusia nielen o životnom štýle.

Sprievodné akcie 10:00 – 20:00

 • Župná dvadsiatka - štart 14:00

Manifestačná cyklojazda so štartom a cieľom na Tyršovom nábreží. 20 km po bratislavských cyklistických chodníkoch a cez rakúsky Berg a Kittsee. Novinkou je skrátená 11 km trasa pre sviatočných cyklistov a pre rodiny s deťmi. Stretneme sa v peletóne!

 • Prevoz loďou 10:00 – 19:00

Cestu medzi dvoma nábrežiami Dunaja budete môcť v sobotu 5. mája a v nedeľu 6. mája absolvovať výletnou loďou. Vstup voľný, premávať bude kyvadlovo každých cca 30 min, nástup/výstup v Starom Meste pri Propeleri a v Petržalke na Tyršovom nábreží.

 • Zlatý Bažant Zóna

Užite si príjemné chvíle v gastrozóne od piatku popoludnia až do nedele večera na mieste tradičnej mestskej pláže na Tyršovom nábreží.

Zdroj článku: 
Sekcia: