RSS čítačka

ZAHLASUJTE za MŠ ŠTEFÁNIKOVA: Do školy na bicykli

Humenne.sk - pred 1 hod 37 min

Hlasovanie trvá do 28. októbra.

Kategórie: Samospráva

ZŠ s MŠ Jakubany - oznam

Jakubany.sk - pred 1 hod 39 min
Riaditeľstvo Základnej školy s materskou školou v Jakubanoch na základe usmernenia RÚVZ v Starej Ľubovni, v súlade s Rozhodnutím ministra školstva č. 2021/18439:1-A1810 zo dňa 31.08.2021 a so súhlasom zriaďovateľa, Vám oznamuje, že v dňoch 26.- 27.10.2021 bude mimoriadne prerušenie vyučovania v škole,
Kategórie: Samospráva

Obchodná verejná súťaž na uzatvorenie kúpnej zmluvy

Humenne.sk - pred 1 hod 49 min

Predaj osobného motorového vozidla Volvo S80

Kategórie: Samospráva

Dušičkový režim na cintoríne

Humenne.sk - pred 1 hod 53 min

Nedeľa – pondelok – utorok cintorín otvorený od 7:00 hod. do 22:00 hod.

Kategórie: Samospráva

Súťaž na výber záujemcov o prenájom drevených predajných stánkov 2021

Humenne.sk - pred 2 hod 10 min

Prenájom drevených predajných stánkov – Vianoce 2021

Kategórie: Samospráva

V Kamenici nad Cirochou smútia za obeťami covidu. Vysadili krásnu lipu na ich počesť

PRservis.sk - pred 2 hod 16 min

25.10.2021 - Živé pietne miesto pre obete covidu vzniklo v rámci celoslovenského projektu, ktorý realizuje občianske združenie Skutočné obete.

Vysadili unikátnu lipu, ktorá bude symbolicky žiť v mene ľudí, ktorí zomreli počas pandémie na následky ochorenia Covid-19. Kamenica nad Cirochou si vo štvrtok 21. októbra spoločne s občianskym združením Skutočné obete slávnostným pietnym aktom pripomenula obete tohto ochorenia. Projekt Živé pietne miesta tak docestoval až na východné Slovensko do obce, ktorá je vzdialená od ukrajinských hraníc len 40 km.

"To, že sme slávnostne vysadili spomienkovú lipu v Kamenici nad Cirochou je dôkaz toho, že covid si nevyberá. Zasiahol a zasahuje celé naše územie. Projekt Živých pietnych miest putuje po celom Slovensku. Smútok za svojimi blízkymi prežívajú pozostalí rovnako ako vo veľkých krajských mestách, tak aj v obci na východnom Slovensku. Nikdy nesmieme zabudnúť," povedala Lenka Straková z OZ Skutočné obete, ktoré združuje a podporuje pozostalých.

"Na spomienkové pietne akcie občianskeho združenia Skutočné obete spojené s výsadbou líp nás upozornili pozostalí po jednom z našich občanov, ktorý začiatkom tohto roka zomrel na následky ochorenia Covid-19. Táto aktivita nás hlboko oslovila a rozhodli sme sa zapojiť sa do nej. Uctiť si pamiatku spoluobčanov, ktorí zo života odišli tak náhle, s vierou, že covid si v našej obci už vybral svoju daň a obetí viac nepribudne. Lipa vysadená na miestnom cintoríne pri centrálnom kríži je symbolická, ale nie jediná. Pred mesiacom sme v Kamenici nad Cirochou vysadili ďalších 118 stromov, ktoré budú v nasledujúcich rokoch a desaťročiach nielen skrášľovať obec a vytvárať zdravé životné prostredie, ale budú pripomínať aj toto smutné obdobie," uviedla starostka Kamenice nad Cirochou Ing. Monika Hamaďaková.

OZ Skutočné obete odštartovalo projekt Živé pietne miesta koncom júna, kedy začali oslovovať mestá, obce, župy i ďalšie subjekty na spoluprácu. Prvé lipy vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, pokračovali v Košiciach, Lúčke (okr. Svidník), ďalej budú v Michalovciach, Nových Zámkoch, Senci, Čadci, Zvolene, Lučenci, Poltári, Prešove, Trenčíne a v ďalších mestách a obciach. Záujemcovia sa môžu naďalej nahlasovať cez  www.skutocneobete.sk. Projekt bude pokračovať aj v budúcom roku.

Členovia  združenia Skutočné obete vybrali na výsadbu lipu, pretože  patrí k najkrajším a najmajestátnejším stromom v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 30 metrov a dožíva sa stoviek rokov. Lipa má navyše liečivé vlastnosti a používa sa práve pri ochorení dýchacích ciest. Keďže COVID-19 zasiahol celé Slovensko, cieľom projektu je, aby mali obyvatelia, v čo najväčšom počte miest a obcí, dôstojné symbolické pietne miesto, pri ktorom sa môžu zastaviť a vzdať úctu obetiam či zorganizovať spomienkový obrad.

Viac o projekte na www.skutocneobete.sk

Zobraziť fotogalériu k článku:
V Kamenici nad Cirochou vysadili krásnu lipu na počesť obetiam covidu

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Zajtra štartuje Finweek Bratislava Conference: Technologické trendy diktujú pravidlá fintechovej a bankovej “hry”, preto sa pripravte na poriadny finančný výbuch!

PRservis.sk - pred 2 hod 16 min

25.10.2021 - Už zajtra štartuje Finweek Bratislava Conference, trojdňový event o inováciách vo finačnom svete a digitálnej transformácii bankového sveta. Okrem diskusií bude jeho pozornosť upriamená aj na B2B stretnutia s odborníkmi, ktoré účastníkom umožnia nadväzovanie dôležitých kontaktov či prehlbovanie strategických spoluprác. Bratislava a celé Slovensko sa tak rozhodne má na čo tešiť!

Finweek Bratislava Conference sa bude konať v HubHub Twin cityzajtra, 26. októbra, za osobnej účasti viacerých svetových odborníkov. "Sme veľmi radi, že v rámci aktuálnych tém týkajúcich sa inovácií a technológií v oblasti inovácii vo finančnom svete nezaostávame, ale že sme ich súčasťou a pracujeme na nich v správnom čase a na správnom mieste. Diskusia a prepájanie je totiž z pohľadu "policy making” v tomto cyklicky sa meniacom svete stále to najdôležitejšie,” hovorí Davy Čajko, riaditeľ spoločnosti Future Proof, ktorá Finweek organizuje.

Napriek covid situácii bude fyzická účasť na konferencii umožnená nielen rečníkom, ale aj účastníkom. Vstupenku je možné zakúpiť si online v troch rozdielnych balíkoch, pričom platba je možná aj v kryptomene. V cene každého balíka je okrem účasti na diskusiách zahrnutý aj prístup do sofistikovanej B2B aplikácie, pomocou ktorej je možné naplánovať si B2B stretnutia priamo s odborníkmi. Okrem toho zakúpený balík umožňuje aj účasť na večernom či networkingovom route, ktorého súčasťou bude už 3. Finas meetup pre komunitu, tentokrát spojený s ochutnávkou exkluzívnych moravských vín.

Počas konferencie predstavia organizátori verejnosti aj nový formát side eventu, ktorý sa uskutoční ešte tento rok. "Prirodzeným pokračovaním posledného dňa Finweeku bude Investičný event, teda konferencia, ktorú budeme venovať výhradne investíciám. Verejnosti ju predstavíme ešte tento rok a všetci ste na ňu srdečne pozvaní. Investovanie je totiž oblasť, v ktorej má Slovensko rozhodne čo doháňať, preto veríme, že aj TOP 15 investičných príležitostí roku 2021, ktoré budú počas Investičného eventu vyhodnotené priamo odborníkmi, budú pre Slovákov motiváciou, prelomením nedôvery a zároveň prvým krokom k investovaniu svojich finančných prostriedkov,” dodáva Čajko.

Finweek Bratislava Conference  odštartuje diskusiou CBDC / Stablecoins / Crypto regulations, ktorej témou budú digitalne meny vrátane digitálneho eura a kryptomien, ktorým sa rečníci budú venovať nielen z pohľadu potenciálu, ale aj regulácie. Téma krypto regulátorov presiahne aj do diskusie Incoming regulation of crypto assets, crypto assets and consumers, v rámci ktorej sa tejto problematike budú venovať lídri zo Slovenska a susedných Čiech. S výrazným nárastom digitálneho bankovníctva sa totiž výrazne zmenilo aj správanie zákazníkov. Podľa prieskumu spoločnosti McKinsey z mája 2020, ktorého vzorku tvorilo 200 000 Európanov, vyskočila digitálna adopcia z 81 % na 95 %, čo je nárast, aký by za normálnych podmienok trval dva až tri roky.

Prvý konferenčný deň nakoniec uzavrie diskusia Fintech ecosystems in Europe, v rámci ktorej vystúpi aj Národná banka Slovenska. "Národná banka Slovenska počas dvoch rokov podporila prostredníctvom svojho inovačného hubu viac ako 60 inovatívnych spoločností a zámerov. V roku 2022 sprístupní regulačný sandbox, v ktorom môžu pripravení záujemcovia o inovatívne podnikanie nastaviť svoj obchodný model alebo službu v súlade s reguláciou. Prostredníctvom projektu 5peňazí zároveň prispieva k zvyšovaniu finančnej gramotnosti aj v oblasti krypto aktív a iných inovatívnych produktov,” objasňuje Peter Pénzeš, Head of Payment Services and Innovations Section at National Bank of Slovakia. Aktuálne informácie a novinky z Inovačného HUBu prinesie okrem Národnej banky Slovenska aj Ministerstvo financií SR. "Ministerstvo dlhodobo podporuje inovácie na finančnom trhu, či už otvoreným dialógom cez Centrum pre finančné inovácie alebo podporou a spoluprácou na Inovačnom hube, ktorého úspech nás veľmi teší. Myslíme si, že inovačné myslenie by malo byť súčasťou každého podnikania, nevynímajúc finančné trhy. Preto vkladáme očakávania aj do pripravovaného projektu Regulačného Sandboxu, ktorý by mal ešte viac napomôcť inovačným riešeniam do reálneho života, kde môžu priniesť prospech nám všetkým,” hovorí Marcel Klimek, štátny tajomník Ministerstva financií SR.

Druhý deň začne diskusiou Rise of Climate fintech, ktorá sa bude prioritne venovať bankovej transformácii. Veľké skúsenosti s touto problematikou má aj Tal Catran, Startups & Accelerators Guru z Izraela, ktorý bude kľúčovým rečníkom diskusie. Rozprávať bude o budovaní Hubov z pohľadu bánk, o skúsenostiach s ich integráciou, celkovou zodpovednosťou a udržateľnosťou fintech startupov. Okrem toho priblíži svoje skúsenosti nadobudnuté počas budovania izraelských startupových centier, poukáže na dôvody ich úspechu a podelí sa aj o svoje nápady vhodné pre vybudovanie prosperujúceho startupového ekosystému. "Startupový priemysel je motorom rastu v každej ekonomike. Jeho budovanie si však vyžaduje veľa rúk a financií, preto za hlavného aktivátora tohto procesu považujem práve vládu. Tá je totiž významným finančným hráčom, ktorý dokáže výrazne znížiť mnohé administratívne a regulačné bariéry. Dôležité však je, aby nezasahovala do obchodnej a ani do technologickej stránky startupov," vysvetľuje Tal Catran. Diskusiu o transformácii bankovej infraštruktúry na digitálne bankovníctvo rečníci prenesú aj na podmienky slovenského trhu, kde je takáto banka len jedna. Je ňou 365.bank, ktorá sa neustále prispôsobuje inováciám, odráža neustále sa meniaci dopyt a príležitosti zo strany zákazníkov, ktorým tak v konečnom dôsledku sprostredkuje maximálny zážitok z "bankovania. Ako sa 365.bank transformuje a inovuje, prečo zakladá 365.Innohub, čo je jeho cieľom a ako vidí budúcnosť bankovníctva? 

Do diskusie The rise of mobile-only banks prispeje ďalší zo svetových odborníkov, Matteo Rizzi, Co-founder, FTSGroup.eu, ktorý sa venuje prínosom plynúcim zo vzostupu fintech hybridov. Banky, ktoré boli kedysi považované za priekopníkov v zavádzaní pokročilých technológií, sú dnes totiž neraz považované za zaostávajúce subjekty. Väčšina bánk je totiž stále len v počiatočnom štádiu prijímania technológií typu distribuovaná účtovná kniha, umelá inteligencia či cloud computing, na ktoré sa niektoré iné odvetvia už stihli transformovať. "Vložené financie umožňujú akémukoľvek podniku spravovať a predávať inovatívne finančné služby; bezproblémovú integráciu kreatívnych spôsobov platby, debetu, kreditu, poistenia či dokonca investovania do skúseností koncových používateľov. K takýmto krokom sú však potrebné isté revolučné nástroje vo finančných službách,” objasňuje Matteo Rizzi. Digitálne platby sa stali populárnymi, pretože umožňujú spotrebiteľom rýchlo, pohodlne a lacno posielať peniaze v rámci celého sveta a okrem toho prinášajú revolúciu aj v platobných metódach medzipodnikových platieb. Fintech spoločnosti dokážu s pomocou umelej inteligencie (AI) pomáhať malým podnikom automatizovať procesy a odstraňovať tak náročnú administratívu. Namiesto toho, aby zamestnanci manuálne spracovávali každú faktúru či platbu, automatizované systémy založené na AI umožňujú samočinnú starostlivosť o tieto procesy, čím pre zamestnancov vytvárajú priestor sústrediť sa na potreby zákazníka. Okrem toho si fintech získava podporu aj vďaka novým startupom, IPO a fúziám. "Nástroje ako PSD2 a API umožňujú rozšírenie a cloudovú ponuku základných bankových služieb,” dodáva Matteo Rizzi.  Z pohľadu spoločnosti Visa je digitálna transformácia finančných služieb už nezastaviteľná. "Celý ekosystém sa musí pripraviť na plánovanie budúcnosti, v ktorej je hotovosť na ústupe. A musí sa to diať rýchlo, pretože tempo zmien môže byť veľmi rýchle. "Mobile-only banky” sú prirodzene digitálne a sú nezávislé od tradičných hráčov a bankových systémov. Sú schopné ponúkať projekty a skúsenosti, ktoré vychádzajú priamo z digitálnej éry. V rámci Visa sme na aktuálny trend zareagovali tým, že ponúkame nové spotrebiteľské riešenia aj prostredníctvom fintechov. Spustili sme rôzne programy, ktoré našim klientom pomáhajú plniť požiadavky ich zákazníkov na digitálne platby. Zmeny však neprináša len jeden účastník ekosystému, svoju úlohu zohrávame všetci: vláda, poskytovatelia platieb, technologické spoločnosti, spotrebitelia. Ekosystém musí vzájomne spolupracovať, pričom v centre každého prístupu by mal byť dôraz upriamený na samotného spotrebiteľa,” objasňuje Ľubica Gubová, Country Lead Slovakia pre Visa, na ktorej názor nadväzuje aj príručka, ktorú koncom augusta vydali federálne bankové agentúry s cieľom správne koordinovať a manažovať "due diligence” vykonávané komunitnými bankami vo vzťahu k fintech spoločnostiam. A hoci je tento sprievodca určený najmä pre komunitné banky, jeho obsah môže byť užitočný aj pre banky akéhokoľvek typu a veľkosti.

Téma "mobile-only banks” je pomerne rozsiahla, preto sa jej odborníci v diskusii Blockchain as an industry disruptor budú ďalej venovať aj z pohľadu blockchainu, ktorého globálne prijatie mení náš svet. Blockchainové aplikácie prijímajú nielen korporácie, ale aj finančné inštitúcie, ktoré začali vážne uvažovať o prijatí blockchainu aj pre tradičné bankové operácie. Blockchain tak zohráva veľmi dôležitú rolu nielen v oblasti bankovníctva a financií, ale aj v celej ekonomike, nehovoriac o tom, že na vzostupe je aj tzv. federovany blockchain. Tretia diskusia tak bude naozaj rozsiahla a v závere dňa na ňu nadviaže téma Insurtech disrupting world, ktorá uzavrie druhý konferenčný deň a venovať sa bude napríklad aj očakávaniam zákazníkov od insurtech inovácií.

Témou posledného dňa bude najmä Financial literacy, ktorej sa budú odborníci venovať až v dvoch diskusiách. Slovensko je totiž jednou z najhorších krajín OECD v rámci výsledkov finančnej gramotnosti, pričom u mnohých sa dopady prejavili s nástupom pandémie. Náš problém je komplexný a pramení zo všeobecného vzdelania, preto si jeho riešenie vyžaduje aj systémovú zmenu školstva, no mimoriadne dôležité sú aj zmeny v socioekonomickom zázemí rodín. "Vzdelávanie by malo byť prioritou každej vyspelej krajiny. Reforma školstva a celého vzdelávacieho systému je na Slovensku nevyhnutná. Žiaľ, finančná gramotnosť je oblasť, ktorá doteraz nebola prioritou, no jej zanedbanie môže mať v budúcnosti fatálne následky. My, banky, vidíme, že základy často chýbajú aj dospelým ľuďom. Nadmerne sa zadlžujú a  nevytvárajú si dostatočnú finančnú rezervu. Samostatnou oblasťou je chýbajúca digitálna finančná gramotnosť, v dôsledku ktorej bývajú ľudia obeťou zneužitia a rôznych internetových podvodov," upozorňuje Andrej Zaťko, CEO 365.bank. Jedným z pozitívnych faktorov ovplyvňujúcich dosahovanie lepšej finančnej gramotnosti je aj digitalizácia, ktorú akceleroval práve príchod pandémie. Jedným z našich hlavných problémov však je, že nepoznáme jednoznačnú odpoveď na otázku, kto aktuálne poskytuje finančnú gramotnosť? Zabezpečuje ju v dostatočnej miere štát alebo je bremeno stále na pleciach 3. a súkromného sektora?

Finweek Bratislava Conference sa organizuje pod záštitou Veľvyslanectva Izraela na Slovensku (Embassy of Israel, Slovakia) a v kooperácii so City TLV - The Fintech Community of Israel. Vďaka za pomoc pri jej organizácii však patrí všetkým partnerom a podporovateľom:

Hlavní partneri: Ministerstvo financií SR, Národná banka Slovenska, 365.bank, Binance
Partneri: VISA, Fumbi Network,
Pod záštitou: Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku (Embassy of Israel, Slovakia)

Podporovatelia: Oracle Corporation, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone (The Embassy of the Slovak Republic in Washington)
Produkčný partner: VNET, Upcoming Tell your story
V kooperácii: City TLV - The Fintech Community of Israel
Mediálni partneri: StartitUp, SITA, Nextech, Financial Report, Euroekonom.sk, Financie v pohode,  in.ba, Bankovnictví, Education.sk, SmartMoneyMatch, Zlatá minca
Odborný garant: FINAS Fintech & Insurtech asociácia Slovenska

Všetky ďalšie informácie o Finweeku nájdete na Techevents.eu a na sociálnych sieťach LinkedIn, Facebook a Instagram. Pre všetky podrobné informácie týkajúce sa jednotlivých diskusií sa nezabudnite pridať aj do LinkedIn Eventu organizátora.
Všetky doterajšie konferenčné formáty a ich jednotlivé diskusie nájdete spracované v archívoch ako podcasty alebo ako videá na YouTube kanáli organizátora.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Obedy pre dôchodcov

StaraLubovna.sk - pred 2 hod 46 min
Kategórie: Samospráva

Konšpirácie o epidémii koronavírusu na Slovensku výrazne ovplyvňujú mieru zaočkovanosti

SAV.sk - pred 2 hod 48 min
Približne 40 percent respondentov súhlasí so štyrmi najpopulárnejšími konšpiráciami o koronavíruse. S aspoň jednou súhlasí 61,2 percenta respondentov. Súhlas s konšpiráciami výrazne ovplyvňuje zaočkovanosť, až 81 percent respondentov, ktorí nesúhlasia so žiadnou konšpiráciou, je zaočkovaných, medzi tými, ktorí súhlasia so všetkými uvedenými konšpiráciami, je zaočkovaných iba 8,3 percenta.  Projekt Ako sa máte, Slovensko? dlhodobo sleduje postoje ...
Kategórie: Podporujeme

Zmena času a posilové vlaky na „dušičky“

PRservis.sk - pred 4 hod 16 min

25.10.2021 -
Dva nočné rýchliky 614/615 TATRAN ZEMPLÍN budú cez víkend hodinu stáť
Národný dopravca pred Sviatkom všetkých svätých a po ňom posilní dopravu po celom Slovensku

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje cestujúcu verejnosť, že počas nadchádzajúceho víkendu sa letný čas (LČ) mení na stredoeurópsky čas (SEČ). V noci zo soboty (30. 10. 2021) na nedeľu (31. 10. 2021) sa hodiny o tretej hodine ráno posunú o jednu hodinu dozadu, teda na druhú hodinu.

Na tratiach na území Slovenska zmena času ovplyvní jazdu dvoch nočných diaľkových vlakov ZSSK, ktoré zostanú stáť vo vybraných železničných staniciach a v jazde budú pokračovať po hodine – už podľa SEČ.

Pôjde o tieto vlaky:

R 614 TATRAN ZEMPLÍN (Humenné 21:54 – Košice 23:45 – Bratislava hl.st. 5:49) s príchodom do Ružomberka o 02:05 LČ, odchod o 02:06 SEČ,
R 615 TATRAN ZEMPLÍN (Bratislava hl.st. 22:53 – Košice 05:01 – Humenné 06:33) s príchodom do Kraľovian o 02:07 LČ, odchod o 02:09 SEČ.

Na tratiach susedných železníc budú podobne ovplyvnené jazdy nočných vlakov. Vlaky, ktoré vchádzajú na Slovensko po 03:00, pôjdu už podľa SEČ.

Z dôvodu očakávaného zvýšeného pohybu cestujúcich pri príležitosti Sviatku všetkých svätých (1. november) aj tento rok ZSSK vypraví posilové vlaky. Pridaných bude 14 vlakov (jeden regionálny expres a trinásť rýchlikov), ktoré budú vedené nasledovne:

piatok 29. 10. 2021:

RR 15711 ŠARIŠAN (Bratislava hl. st. 15:13 – Humenné 23:03)
RR 15713 TATRAN (Bratislava hl. st. 17:13 – Košice 22:58)
RR 15715 POVAŽAN (Bratislava hl. st. 19:21 – Žilina 21:49)

pondelok 1. 11. 2021:

RR 17610 TATRAN (Košice 13:43 – Bratislava st. 19:36)
RR 17612 ŠARIŠAN (Humenné 14:06 – Bratislava hl. st. 21:06)
RR 17715 POVAŽAN (Bratislava hl. st. 19:21 – Žilina 21:49)
RR 17716 POVAŽAN (Žilina 16:19 – Bratislava hl. st. 19:10)
RR 17718 POVAŽAN (Žilina 18:08 – Bratislava hl. st. 20:56)
RR 17720 POVAŽAN (Žilina 20:38 – Bratislava hl. st. 22:59)
REX 17728 (Prievidza 18:34 – Bratislava hl. st. 21:29)
RR 17764 TATRAN (Košice 17:57 – Bratislava hl. st. 23:53)
RR 17840 URPÍN (Banská Bystrica 15:12 – Bratislava hl. st. 19:01)
RR 17842 URPÍN (Banská Bystrica 17:12 – Bratislava hl. st. 21:03)
RR 17935 GEMERAN (Zvolen os. st. 17:13 – Košice 20:37)

Všetky vyššie uvedené vlaky sú vlaky posilové, zapracované v platnom cestovnom poriadku. Zároveň budú podľa technických možností jednotlivých vlakov posilnené aj niektoré pravidelné vlaky kategórie IC, Ex, R, RR a Os, u ktorých je predpoklad vyššieho záujmu cestujúcej verejnosti o cestovanie v týchto vlakoch.

Obsadenosť vlakov počas nadchádzajúceho dušičkového obdobia sa zatiaľ pohybuje na úrovni cca 20 – 30 %, čiže vo vlakoch je pre cestujúcich ešte dostatok voľných miest. Predpokladáme, že obsadenosť začne výraznejšie stúpať až v priebehu tohto týždňa, s blížiacim sa termínom Sviatku všetkých svätých.

Najviac obsadený je zatiaľ vlak IC 45 smerujúci z Viedne do Košíc, kde je v stredu 27. 10. predaných 54 % kapacity lístkov a v piatok 29. 10. 63 % lístkov. Vo vlaku R 603 (Bratislava 8:13 – Košice 14:03) je zatiaľ vo štvrtok 28. 10. predaných 54 % miest. Pomalý nárast predajnosti evidujeme aj vo vlaku IC 44 z Košíc do Viedne, kde sa celková obsadenosť pohybuje nad 30 %.

ZSSK odporúča zabezpečiť si vopred cestovný lístok a miestenku, pričom cestujúci sa môžu vyhnúť čakaniam v radoch pri pokladniciach vďaka alternatívnym predajným kanálom:

e-shop - https://www.zssk.sk/
mobilná aplikácia Ideme vlakom: https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.zssk.mobapp.android, https://apps.apple.com/sk/app/ideme-vlakom/id1465574367?l=sk
lístok do mobilu pre bezplatných cestujúcich - https://www.zssk.sk/telefonicka-rezervacia-miesta-maxi-klasik/
SMS lístok - https://www.zssk.sk/zlavy-cestovne/sms-listok-na-vlak/

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Až tretina Slovákov sa investovaniu vyhýba pre obavy zo straty úspor alebo nevedomosť. 365.invest preto prináša investíciu s garantovaným výnosom

PRservis.sk - pred 5 hod 16 min

25.10.2021 - Prieskum hovorí, že trištvrte Slovákov nemá žiadne skúsenosti s investovaním. Medzi najčastejšie dôvody patria neinformovanosť či strach zo straty peňazí. Správcovská spoločnosť 365.invest preto prináša výnimočný nástroj na motiváciu začínajúcich investorov aj pomôcku pre vzdelávanie sa vo svete investovania – v špeciálnej kampani ponúka Realitný fond s garanciou výnosu päť percent.

Chceli by sme mať slušné úspory, ale chýba nám väčší záujem o riešenia pre zhodnotenie vlastných peňazí. Ak sa už pre investovanie rozhodneme, často sa zľakneme rizika. Obava zo straty úspor, nedostatok informácií, ale aj nezáujem o tému investovania sú podľa prieskumu správcovskej spoločnosti 365.invest* najväčšími zábranami pri zhodnocovaní peňazí. Až polovica opýtaných povedala, že si nikdy nepreverovali možnosti investovania, 22 percent respondentov priznáva, že nemá vedomosti o tom, ako investovať a 11 percent sa bojí, že takýmto riešením prerobí. Problémom je pre mnohých aj nedostatok úspor alebo dojem, že sa medzi ich voľnými financiami nenájde čiastka, ktorú by si mohli na investovanie vyhradiť.

Väčšia stabilita pre menej skúsených

"Až 75 percent Slovákov nemá podľa nášho prieskumu vôbec žiadnu skúsenosť s investovaním," vysvetľuje Juraj Bielik, člen predstavenstva 365.invest. Ak už sa rozhodnú investovať svoje peniaze, dávajú prednosť istote pred lepšími zárobkami. Pravdou však je, že popri bežnom sporení by dnes ľudia mali hľadať aj ďalšie riešenia pre rast svojich úspor, ktorými môžu byť nielen dôchodkové sporenia, ale aj podielové fondy. Pri nich by malo prichádzať k diverzifikácií investičného portfólia kombináciou konzervatívnych riešení, ktoré predstavujú dlhopisy či reality a dynamických riešení, pod ktoré patria akciové fondy.

"Konzervatívne riešenia by mali byť pevnou súčasťou klientskeho investičného portfólia v rámci snahy o jeho diverzifikáciu. Prvoinvestori môžu začať investovať práve cez ne. Riziko straty je menšie, no zárobky môžu byť vyššie ako na bežných sporiacich účtoch," radí Juraj Bielik zodpovedný za realitné fondy v 365.invest. "Aj keď je pri investovaní bežné, že investor môže zaznamenať aj pokles, my vieme, že istota je pre začínajúcich investorov dôležitá," hovorí Juraj Bielik.

Začínajúci investori by pritom mali brať do úvahy aj vek, v ktorom začínajú s investovaním. Prvoinvestori sú totiž aj medzi staršími ľuďmi nad 50 rokov. Práve pre tých je vhodné voliť konzervatívnejšie riešenia tvorby úspor prostredníctvom podielových fondov. Mladší ľudia zas môžu viac zariskovať a nechať svoje peniaze pracovať dlhodobo aj v dynamickejších fondoch. Konzervatívnejším riešením pre investorov, ktorý si svet investovania chcú najprv obzrieť, môžu byť aj realitné fondy. Poslúžiť pritom môžu aj ako náhrada priameho investovania do nehnuteľností. Ich hodnota totiž významne rastie – medziročne podľa NBS zdraželi v priemere o takmer 19 percent. Preto na kúpu investičnej nehnuteľnosti nemusí dosiahnuť toľko ľudí ako v minulosti.

Garancia zárobku, kde realita môže byť ešte lepšia

Na odbúranie strachu z investovania sa správcovské spoločnosti snažia klientov motivovať rôznymi benefitmi. Práve garancia výnosu môže byť príťažlivou vlastnosťou fondu, čo dnes na trhu nie je typické. No takáto pridaná hodnota podielového fondu prináša investorovi možnosť vyskúšať si ako funguje investovanie a čo sa deje s jeho úsporami z dlhodobého hľadiska.

Garanciu pozitívneho výnosu sa svojim klientom rozhodla priniesť správcovská spoločnosť 365.invest. Pri investovaní do Realitného fondu ponúkne garanciu 5-percentného zhodnotenia pri 5-ročnom investičnom horizonte. "Samozrejme, ak fond zarobí viac, vyplatíme klientom celý výnos, nielen garantovaných päť percent," vysvetľuje Juraj Bielik.

Ak by sme si zobrali výkonnosť Realitného fondu za posledných päť rokov, zistili by sme, že za tento čas zarobil až 14,78 percenta. "Naše fondy prinášajú klientom slušné zhodnotenie, v prípade realít nečelia ani žiadnym zásadným výkyvom. Náš Realitný fond je najväčším na Slovensku a ponúka silu a stabilitu. Nebojíme sa preto klientom garantovať, že neskončia v strate. Vďaka tomu si môžu na investovanie zvyknúť, čo ich môže motivovať, aby tento spôsob zhodnocovania peňazí využívali v čoraz väčšej miere a časom rozšírili svoje portfólio aj o ďalšie riešenia," dodáva Gabriel Balog, generálny riaditeľ 365.invest. Do Realitného fondu pritom môžu klienti investovať online, jednorazovo alebo pravidelne už od 20 eur mesačne.

Podmienky kampane Realitný fond s garanciou

Vstup do fondu do 31.12.2021,
investičný horizont (doba investovania) je 5 rokov,
po uplynutí výber počas 90 kalendárnych dní možnosť výberu peňazí (inak sa pokračuje v zhodnocovaní),
garancia výnosu 5% alebo reálny vyšší zisk pri dodržaní 5-ročného investičného horizontu.

*prieskum pre správcovskú spoločnosť 365.invest na vzorke 1001 dotazníkov spracovala Crystal Research

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

OVS - vyhlásenie

Humenne.sk - pred 5 hod 51 min
Kategórie: Samospráva

Stránky