RSS čítačka

Slovenskí vedci vyvinuli nový efektívny spôsob výroby supravodiča

SAV.sk - pred 1 hod 48 min
Vedeckému tímu z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i. (ÚEF SAV, v. v. i.) v Košiciach sa podarilo vytvoriť nový inovatívny spôsob výroby masívneho monokryštalického a GdBCOAg  supravodiča. Tieto druhy supravodičov sa používajú v oblasti silnoprúdovej elektrotechniky ako supravodivé permanentné magnety. Využitie nájdu napríklad pri konštrukcii točivých elektrických strojov, ložísk bez trenia, levitačných transportných zariadení alebo pri výrobe zariadení na magnetický transport ...
Kategórie: Podporujeme

Veda v CENTRE: Cítite úzkosť? Nebojte sa, dá sa to riešiť

SAV.sk - pred 3 hod 10 min
Nepokoj v tele, strach a zlé myšlienky často vyústia do úzkosti. Úzkostné prejavy môžu vyvrcholiť až do silných záchvatov, ktoré výrazne zasahujú do kvality nášho života. Pocit úzkosti môže vznikať z rôznych príčin a tento nepríjemný stav dokáže ovplyvniť aj fyziologické procesy v tele. Aké príznaky má úzkosť? Ako vie úzkosť ovplyvniť celkové zdravie? Ako možno s vlastnou úzkosťou pracovať? O úzkosti, o tom, prečo vzniká, ale aj o významnom výskume ...
Kategórie: Podporujeme

Staviate dom alebo chcete ušetriť na energiách? Na veľtrhu v Nitre budú bezplatne radiť odborníci zo Stiebel Eltron

PRservis.sk - 5. február 2023

5.2.2023 - Úspora energie a nákladov, ekologické riešenia a moderné technológie - to sú témy ktorými sa zaoberajú tak majitelia domov, ako aj projektanti či montážne firmy. V mobilnom stánku Stiebel Eltron na veľtrhu Aquatherm Nitra sa môžu návštevníci nielen oboznámiť s inteligentnými zariadeniami, ktoré zvýšia komfort bývania a zabezpečia energetickú úsporu, ale tiež sa poradiť a zistiť, ako získať dotácie alebo si nechať bezplatne vypracovať návrh riešenia vhodného pre ich dom či projekt.

Načo sú nám tepelné čerpadlá?

Každá novostavba postavená po roku 2021 musí spĺňať kritériá na certifikát najvyššej energetickej triedy A0. To sa dá dosiahnuť práve inštaláciou vhodných zariadení, určených na vykurovanie, chladenie, ohrev vody či vetranie domova. Medzi najviac vyhľadávané patria tepelné čerpadlá a rekuperačné jednotky. Tepelné čerpadlo je ekologickým riešením nielen pre novostavbu, ale aj pre staršiu nehnuteľnosť, a to s pôvodnými vykurovacími rozvodmi. Toto zariadenie efektívne odoberá bezplatné teplo z vody, zo zeme alebo vzduchu a vďaka tomu chráni nielen prírodu, ale aj peňaženku. "Obľuba tepelných čerpadiel rastie aj preto, lebo využívajú obnoviteľnú energiu, ktorá je dostupná všade okolo nás a je zadarmo. Okrem vykurovacieho tepla dokážu v letných mesiacoch zabezpečiť aj príjemné chladenie. Možno ich zároveň využiť aj na ohrev vody. Okrem toho, že s tepelným čerpadlom ušetríte na poplatkoch za energie, možno naň získať aj finančnú dotáciu vo výške až 3400 eur," vysvetľuje Alžbeta Jendrichovská z oddelenia technickej podpory spoločnosti Stiebel Eltron.

Pomôže nám rekuperácia?

Energetická úspora pri vykurovaní sa dá okrem toho dosiahnuť aj inštaláciou rekuperácie. Riadené vetranie domu bez nutného manuálneho otvárania okien je zároveň čoraz častejším štandardom modernej výstavby. V súčasnosti sa totiž budujú dokonalo tesné budovy, v ktorých ale nedochádza k žiadnej výmene vzduchu a k prirodzenej infiltrácii cez konštrukcie. Na zabezpečenie regulovanej výmeny vzduchu bez plytvania tepelnej energie preto slúžia moderné rekuperačné jednotky. Využívajú až 90 % tepla získaného z odpadového vzduchu a privádzajú ho späť. Šetria tak náklady na vykurovanie domu. "Inštaláciou rekuperácie možno usporiť zhruba 30 % nákladov na vykurovanie domácnosti. Okrem zníženia energetickej spotreby zlepšuje rekuperácia aj ovzdušie v interiéri a vytvára zdravšie prostredie. Rekuperačná jednotka totiž znižuje prašnosť v domácnosti, ale tiež zachytáva napríklad peľ a eliminuje aj koncentráciu vírusov či plesne vo vzduchu," hovorí Alžbeta Jendrichovská z oddelenia technickej podpory spoločnosti Stiebel Eltron.

Ekologických riešení je oveľa viac. Zoznámte sa s nimi v Nitre

Inteligentných zariadení a udržateľných riešení, ktoré zvýšia komfort bývania a zabezpečia návratnosť vstupnej investície, je oveľa viac. S inováciami, ktoré prinášajú energetickú úsporu, sa môžete zoznámiť v stánku STIEBEL ELTRON na medzinárodnom veľtrhu Aquatherm Nitra od utorka 7.2. do piatka 10.2.2023. V mobilnom showroome, ktorý v rámci európskej InnovationTour zaparkuje na štyri dni v hale M1 výstaviska Agrokomplex v Nitre, môžu zákazníci, ale aj montážne firmy a projektanti s technickými špecialistami odkonzultovať svoje projekty novostavieb alebo rekonštrukcií a nechať si bezplatne vyhotoviť návrh technického riešenia. Technickí pracovníci sú pripravení zodpovedať na všetky otázky, pomôcť s výberom vhodného riešenia, ale aj poradiť, ako postupovať pri žiadosti o dotácie na tieto ekologické a úsporné zariadenia.

Mobilná expozícia Stiebel Eltron v rámci veľtrhu Aquatherm v Nitre bude k dispozícii:

7. – 9. 2. od 10.00 do 17.00 hod.
10. 2. od 10.00 do 15.00 hod.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Veda SK aj o nových materiáloch

SAV.sk - 4. február 2023
Už malé deti vedia, že keď sa hrajú „kameň, papier, nožnice“, vždy existuje jedna výherná kombinácia. Papier zabalí kameň, nožnice prestrihnú papier a kameň otupí nožnice. Každý z troch herných symbolov má iné vlastnosti. Bežne si to vôbec neuvedomujeme. Tvrdosť, pevnosť, pružnosť... Každý z materiálov, ktoré v živote využívame, má iné vlastnosti. Až keď nám praskne žiarovka alebo keď sa v kuchyni zlomí nôž, možno zahrešíme a možno začneme skúmať, prečo sa to stalo. Ľudia ...
Kategórie: Podporujeme

Unilabs a Siemens Healthineers nadviazali strategické partnerstvo v oblasti najnovšej infraštruktúry pre diagnostické testovanie s cieľom zlepšiť starostlivosť o pacientov

PRservis.sk - 3. február 2023

3.2.2023 - Unilabs, popredný poskytovateľ diagnostických služieb a Siemens Healthineers, popredná spoločnosť v oblasti medicínskych technológií, oznámili uzatvorenie viacročnej dohody v hodnote viac ako 200 miliónov eur. Unilabs investoval do špičkových technológií Siemens Healthineers a získal viac ako 400 laboratórnych analyzátorov. Spoločnosti to umožní ďalej zlepšovať laboratórnu infraštruktúru, aby mohla pacientom ponúkať bezkonkurenčné služby.

"Základom celej našej práce je poskytovanie tej najlepšej starostlivosti o pacientov. Aby sme naše služby ešte vylepšili, budeme naďalej investovať do najnovších technológií," hovorí Michiel Boehmer, CEO spoločnosti Unilabs. "Pri budovaní diagnostickej skupiny, založenej na digitálnych technológiách, sa riadime mantrou CARE BIG – a umožňujeme tak lepšie rozhodnutia pre zdravší zajtrajšok."

Na základe tejto dohody bude spoločnosť Unilabs naďalej v rámci svojej siete modernizovať zdravotnícku infraštruktúru. Cieľom je zlepšiť služby pre zákazníkov, zvýšiť kvalitu a celkovo tak zlepšiť zdravie pacientov. Riešenia od spoločnosti Siemens Healthineers zlepšia prevádzku laboratórií spoločnosti Unilabs, zvýšia kapacitu a posilnia klinickú ekvivalenciu v rámci jej testovacej siete.

V prvých rokoch Siemens Healthineers nainštaluje veľko- a strednoobjemové analyzátory imunoanalýzy a klinickej chémie, vrátane riešení Atellica Solution a Atellica CI 1900, manipulátory na odber vzoriek, analyzátory hemostázy a ďalšie automatizačné riešenia.

"Spoločnosť Siemens Healthineers má jedinečnú pozíciu na to, aby ponúkala pridanú hodnotu prostredníctvom portfólia produktov, ktoré sa pri škálovaní technológie harmonicky dopĺňajú. Platí to zvlášť pri rastúcom dopyte po testovaní," hovorí Sharon Bracken, vedúca oddelenia diagnostiky v spoločnosti Siemens Healthineers. "Naše riešenia pomáhajú na viacerých úrovniach. Vďaka roztokom a spotrebnému materiálu, ktoré sú ich súčasťou, dokážu zvýšiť úspory nákladov a ziskovosť, s pomocou sofistikovaného softvéru zlepšiť analýzu dát a vďaka intuitívnemu používateľskému rozhraniu odstrániť zbytočné zádrhy v rámci pracovných postupov. Tešíme sa na to, ako naša spolupráca so spoločnosťou Unilabs, zároveň s jej rozšírenými investíciami do technológií Siemens Healhineers, pomôžu v najbližších rokoch pri laboratórnej prevádzke spoločnosti a starostlivosti o pacientov."

Záväzok k trvalej udržateľnosti

Unilabs okrem toho so spoločnosťou Siemens Healthineers uzatvoril partnerstvo na podporu boja proti klimatickým zmenám a na ochranu miestnych zdrojov. Obe spoločnosti sú hlboko oddané myšlienke trvalej udržateľnosti.

"Trvalá udržateľnosť je našim silným záväzkom. Vďaka tomuto partnerstvu a implementácii overených technológií a metód Siemens Healthineers budeme schopní znížiť ekologickú stopu našich laboratórií," povedal Dr. Christian Rebhan, prezident Scientific Business Units a medicínsky riaditeľ spoločnosti Unilabs.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Fašiangové posedenie - 11. 02. 2023

Jakubany.sk - 3. február 2023
Obec Jakubany Vás srdečne pozýva na FAŠIANGOVÉ POSEDNIE, ktoré sa uskutoční dňa 11. 02. 2023 (t.j. sobota) so začiatkom od 14:00 hod. v priestoroch Kultúrneho domu.
Kategórie: Samospráva

JOZEF SABOL u primátora

Humenne.sk - 3. február 2023
Kategórie: Samospráva

Stránky