RSS čítačka

Preskúšanie elektrickej sirény - 08. 12. 2023

Jakubany.sk - pred 53 min 11 s
Oznamujeme občanom, že dňa 08. 12. 2023 (piatok) o 12:00 hod. bude v obci Jakubany vykonané preskúšanie elektrickej sirény dvojminútovým stálym tónom.
Kategórie: Samospráva

Saxo Bank opäť šokuje svojimi predpoveďami. Hovorí o konci cesty

PRservis.sk - pred 4 hod 17 min

7.12.2023 - Saxo Bank, líder v online obchodovaní a investíciách, dnes zverejnila svoje každoročné šokujúce predpovede na rok 2024. Predpovede sa zameriavajú na sériu nepravdepodobných, ale podceňovaných udalostí, ktoré, ak by nastali, vyvolali by na finančných trhoch zemetrasenie.

"Koniec cesty" pre spokojnosť

Vstup do roku 2024 bude podľa analytikov Saxo Bank bodom zlomu pre svet. Cesta, po ktorej sme kráčali poslednú dekádu, sa blíži ku koncu. "Hladkú cestu, po ktorej sa svet uberal od Veľkej finančnej krízy, so stabilnou geopolitikou, nízkou infláciou a nízkymi úrokovými sadzbami, pandémia naštrbila," uvádza tohtoročné predpovede investičný riaditeľ Saxo Steen Jakobsen a naznačuje posun smerom k budúcnosti, kde dominuje nepredvídateľnosť.

Ohromujúce predpovede Saxo Bank na rok 2024: 1. S ropou na úrovni 150 dolárov Saudi kúpia franšízu na Ligu majstrov

So stúpajúcou cenou ropy Saudská Arábia rozšíri svoj vplyv získaním jednej z najprestížnejších franšíz v športovom svete a vytvoria Svetovú Ligu majstrov: "Radikálna reštrukturalizácia ekonomiky Saudskej Arábie spočívajúca v znižovaní závislosti od príjmov z ropy a posilňovaní cestovného ruchu, priemyslu oddychu a zábavy, dostane ďalšiu podporu zo strany meteorického rastu cien ropy, ktoré približne v polovici roka dosiahnu 150 dolárov za barel pri silnejšom dopyte, než sa očakávalo. Teraz, keď už Saudi budú držať kľúče od obľúbenej futbalovej súťaže, okamžite ju pretransformujú na globálnu klubovú súťaž," predpovedá Saxo Bank. Cena akcií Manchestru United sa zdvojnásobí.

2. Svet zasiahne veľká zdravotná kríza, keďže ľudia vďaka liekom prestanú cvičiť

Liek na obezitu GLP-1 je považovaný za riešenie svetovej epidémie obezity. Vďaka jeho jednoduchému užívaniu ľudia prestanú cvičiť a zvýšia príjem nezdravého jedla: "S rastúcou ponukou liekov proti obezite, ich ceny klesnú a vlády ich označia za životne dôležité pre zlepšenie zdravia a zastavenie epidémie obezity. Napriek vyššej ponuke tá nebude schopná uspokojiť enormný dopyt a pacienti budú musieť na svoju dávku čakať roky. Medzitým však prestanú cvičiť a dodržiavať zdravý životný štýl, čo podnieti veľkú zdravotnú krízu. Celosvetová miera obezity dospelých stúpne v roku 2024 zo súčasných 39 % na 45 %," varuje Saxo Bank v šokujúcich predpovediach. Priemysel spracovaných potravín zaznamenáva výrazný nárast dopytu, ceny akcií McDonalds a Coca-Cola prekonajú širšie trhy o 60 %.

3. USA oznámia koniec kapitalizmu so štátnymi dlhopismi oslobodenými od dane

USA prijmú radikálnu fiškálnu stratégiu na riešenie svojich ekonomických výziev stimulovaním investícií do štátnych dlhopisov. "Vláda USA bude nútená exponenciálne zvyšovať svoje fiškálne výdavky blížiacimi sa voľbami v roku 2024, aby udržala ekonomiku v chode a vyhla sa sociálnym nepokojom. V dôsledku pretrvávajúcich inflačných tlakov a odlivu kapitálu zahraničných investorov bude dopyt po amerických štátnych dlhopisoch slabý, čo vyvolá prudký nárast ich výnosov. Zúfalým pokusom o normalizáciu nákladov na pôžičky bude rozhodnutie americkej vlády oslobodiť príjem zo štátnych dlhopisov od dane," píše Saxo Bank v predpovedi.

Výnosová krivka vládnych dlhopisov sa sploští, keďže investori si budú chcieť zaistiť najvyššie výnosy za posledné desaťročia bez daňového zaťaženia. Akciový trh klesne, ale vybraná skupina spoločností bohatých na hotovosť bude z prevrátenej výnosovej krivky profitovať.

4. Generatívna AI deepfake spustí národnú bezpečnostnú krízu

Generatívna umelá inteligencia, ktorá je považovaná za spásu produktivity, sa po trúfalej falošnej deepfake kampani proti vysokopostavenému predstaviteľovi istej rozvinutej krajiny s cieľom získať prísne tajné dokumenty, sa stane najväčšou hrozbou pre národnú bezpečnosť od druhej svetovej vojny. Vlády zasiahnu proti AI novými nariadeniami, čím prelomia nadšenie okolo umelej inteligencii a venture investori začnú utekať z odvetvia. "Generatívny AI deepfake incident prejde od národnej bezpečnostnej krízy k úplnej strate dôvery verejnosti k informáciám na internete, keďže obsah produkovaný AI narastie do tej doby až na 90 % všetkých informácií."

Akcie tradičných mediálnych spoločností stúpnu na hodnote, pričom cena akcií The New York Times Company sa zdvojnásobí. Akcie Adobe sa naopak prepadnú.

5. Deficitné krajiny vytvoria "Rímsky klub" a dohodnú nové obchodné podmienky

Cieľom koalície, ktorá združuje deficitné krajiny bude reštrukturalizovať dynamiku globálneho obchodu v ich prospech. "Keďže sa dlhová situácia v USA stane nekontrolovateľnou, skupina šiestich deficitných krajín vytvorí "Rímsky klub", aby spolupracovali na znižovaní deficitov spoločným vyjednávaním nových podmienok svetového obchodu s krajinami, ktoré vykazujú prebytky. Argumentom bude, že vynulovanie deficitov by umožnilo globálny reset, čím by sa vytvoril rovnocennejší a stabilnejší ekonomický model. Zakladajúcimi členmi "Rímskeho klubu" sa stanú USA, Veľká Británia, India, Brazília, Kanada a Francúzsko. Tento krok bude najviac bolieť krajiny s najväčšími obchodnými prebytkami, vrátane Číny, Nemecka, Nórska, Japonska, Holandska a Singapuru," očakáva Saxo bank vo svojej každoročnej šokujúcej predpovedi.

Skutočnosť, že svetová rezervná mena sa vymkne spod kontroly, zníži dôveru v systém nekrytých peňazí a vytvorí veľké zisky pre zlato, striebro a kryptomeny.

6. Robert F. Kennedy Jr vyhrá v USA prezidentské voľby v roku 2024

V ohromujúcom politickom súboji Robert F Kennedy Jr. získa prezidentské kreslo a nastolí nový politický smer pre Spojené štáty: "V roku 2024 po prvý raz v histórii USA, vyhrá kandidát tretej strany, Robert F. Kennedy Jr. Jeho populistická platforma, ktorá sa vymedzuje proti vojnovo naladeným demokratom a rovnako aj proti korporátnym elitám, zarezonuje s nespokojnými tradičnými voličmi Demokratov, ako aj s Trumpovými prívržencami. Nová politická éra v USA začne dramatickým odklonom od plutokracie, keď voliči budú žiadať drastický koniec nerovnosti a nespravodlivosti a koniec večných vojen," píše v predpovedi Saxo Bank. Kennedyho promierové posolstvo a prísľub ukončiť zneužívanie amerického zdravotníckeho systému a oslabiť korporátnu moc spôsobí, že sektory obrany, farmaceutické a zdravotnícke spoločnosti padnú na kolená. Internetové a informačné technologické monopoly budú nervózne obchodovať kvôli obavám, že nasledovať bude rozsiahlejšia vojna proti monopolným spoločnostiam.

7. "Šťastný 7 %" rast japonského HDP prinúti japonskú centrálnu banku opustiť kontrolu výnosovej krivky

Japonsko zažije prekvapivý ekonomický nárast, ktorý povedie k významnej zmene politiky Bank of Japan. "Éra deflácie v Japonsku sa skončí a vráti sa rast miezd. So zavedenou politikou kontroly výnosovej krivky bude japonská ekonomika nadmerne stimulovaná a inflačné očakávania porastú. BoJ preto bude v roku 2024nnútená ukončiť svoju politiku kontroly výnosovej krivky. To spôsobí rozruch na globálnych dlhopisových trhoch, keďže japonskí investori budú presúvať peniaze späť domov." Jen sa posilní, keď japonskí investori repatriujú peniaze do domácich aktív, čím stlačia kurz USD/JPY pod 130, EUR/JPY pod 140 a AUD/JPY pod 88.

8. S príchodom Robina Hooda klesne v EÚ luxus, nakoľko sa zavedie daň z bohatstva

Nová daň z bohatstva v Európskej únii povedie k poklesu na trhu s luxusným tovarom, ktorý najsilnejšie zasiahne práve najluxusné značky: "Je veľkou iróniou, že EÚ, ktorá je najväčším sociálnym systémom na svete, vytvorila 499 dolárových miliardárov, ktorí platia najnižšiu daň z príjmu vyjadrenú v percentách bohatstva v porovnaní s miliardármi zo Severnej Ameriky a východnej Ázie. Keďže sociálne nepokoje sú v Európe neustále na pokraji erupcie a náklady spojené so zelenou transformáciou, vojnou na Ukrajine a všeobecnou infláciou budú stále rásť, Komisia EÚ sa zaviaže k zdaňovaniu bohatstva na financovanie ekologickej a sociálnej transformácie," znie ôsma šokujúca predpoveď Saxo Bank.

Európska komisia následne implementuje zákon, ktorý každoročne zdaní 2 % bohatstva miliardárov. Táto moderná verzia Robin Hood dane vzbudí otrasy v európskom luxusnom priemysle. Akcie LVMH sa prepadnú o 40 % a ceny akcií ostatných častí luxusného segmentu vrátane Porsche a Ferrari tiež veľmi utrpia.

Dôsledky pre trhy a investorov

Hoci tieto predpovede nie sú oficiálnymi trhovými prognózami Saxo Bank, sú pripomienkou pre investorov, aby zvážili všetky potenciálne možnosti vrátane tých, ktoré sa zdajú byť pritiahnuté za vlasy. Šokujúce predpovede sú zámerným úsilím posunúť hranice predstáv účastníkov trhu a pripraviť ich na akúkoľvek eventualitu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

S dm duálnym vzdelávaním má absolvent remeslo v rukách

PRservis.sk - pred 5 hod 17 min

7.12.2023 - "Rozhodla som sa pre duál v oblasti obchodu, o ktorom som počula v deviatom ročníku," hovorí o svojej ceste za vzdelávaním Aneta Lovičková, minuloročná maturantka a dnes zástupkyňa vedúcej v predajni dm v Piešťanoch: "V tom štúdiu som sa naozaj našla, bola to doslova radosť. Mali sme týždeň školu a týždeň prax, vymieňali sme si so spolužiakmi skúsenosti, ktoré sme nadobudli v rámci workshopov, bolo to veľmi inšpiratívne." Spoločnosť dm drogerie markt sa rozvoju duálneho vzdelávania venuje už viac než 12 rokov.

V tomto školskom roku 2023-2024 študuje duálne vzdelávanie s dm 134 študentov stredných odborných škôl z toho 32 prvákov. V odboroch Obchodný pracovník a Predavač vzdelávajú inštruktori budúcich absolventov pre prácu v predajni. Tretím je odbor Obchodná akadémia. Pripravuje študentov na pôsobenie v centrále spoločnosti. "Chýbajúca kvalifikovaná pracovná sila je primárnym dôvodom toho, prečo venujeme duálu toľko pozornosti. V intenzívnej spolupráci so školami sa snažíme nastaviť vzdelávacie procesy tak, aby sme každého absolventa maximálne dokázali pripraviť pre prácu v dm. A to sa nám darí. Prax ukazuje, že absolvent dm duálneho vzdelávania je hneď po nástupe do práce plnohodnotným spolupracovníkom," konštatuje Marcel Blaščák manažér duálneho vzdelávania zodpovedný za spoluprácu so školami a inštitúciami, dm drogerie markt.

Záujem osloviť stále mladších žiakov

"V spolupráci so Slovenskou alianciou moderného obchodu (SAMO), v ktorej sú združené všetky obchodné reťazce vrátane dm, prezentujeme povolanie Obchodný pracovník na základných školách. Chceme žiakov namotivovať a ukázať im, že študovať obchod sa oplatí a je to pre nich dobrá voľba mať remeslo v rukách," vysvetľuje Marcel Blaščák. Už vlani rozbehli súťažné projekty zamerané na deviatakov a ôsmakov. Našim cieľom je, aby nás žiak postupne spoznával, dozvedel sa, o čom je duálne vzdelávania a rozhodol sa v deviatom ročníku práve pre dm," ozrejmuje Marcel Blaščák.

Ako rozvíjať svoje JA

"Keď ste inštruktorkou, ste študentom akoby "druhou mamou". Prvák je v čase nástupu na predajňu mladučký a aj keď postupne dospieva, tak je stále ešte dieťa. Prechádza rôznymi náladami, zmenami. A individuálny prístup, na ktorý dbáme, je to, čo vytvára ten osobný vzťah a priestor medzi inštruktorom a študentom. Táto práca nie je len o vzdelávaní, ale aj o praktickom prístupe k nim," konštatuje Mária Mikušová, niekdajšia inštruktorka a teraz regionálna manažérka v dm drogerie markt.

Viacero spoločností má vo svojich študijných plánoch odborné vzdelávanie, no prioritou dm drogerie makt je zážitkové vzdelávanie a starostlivosť o duševné zdravie žiakov.

"Absolvovala som workshop Ako rozvíjať svoje JA a ten mi veľmi pomohol. Predstavili sme si na ňom viaceré zaujímavé techniky a osvojili rôzne zručnosti ako napríklad kritické myslenie, prácu s emóciami, tvorenie zdravých vzťahov, posilňovanie sebadôvery a uvedomenie si vlastnej sebahodnoty," hovorí študentka Martina Pavelková, odbor Obchodný pracovník, 4. ročník dm drogerie markt a pokračuje: "Čo ma na duálnom vzdelávaní najviac napĺňa? Keď dokážem v predajni zákazníkovi poradiť. Ešte viac som šťastná, keď sa vráti a povie, že mu moja rada skutočne pomohla. Tento rok mi pribudne aj prax pri pokladni a na to sa veľmi teším. Som zaradená do pracovného kolektívu a nemám strach nastúpiť po škole do práce, pretože to bude pre mňa už prirodzené prostredie. Každá skúsenosť či workshop ma formuje a pripravuje do praxe."

"Mladí ľudia nie sú zvyknutí o sebe hovoriť a workshop Ako rozvíjať svoje JA im to umožňuje," objasňuje Petra Trepánová, tím Komunikácia, dm drogerie markt a pokračuje: "Snažíme sa navodiť otvorenú a priateľskú atmosféru, aby sa im darilo o sebe premýšľať. Študenti sa okrem iného učia, ako môžu jednoduchšie riešiť prípadné konflikty. Rozprávame sa aj o emóciách a ako je vhodné s nimi pracovať. Utvrdia sa v tom, že je v poriadku cítiť sa smutne alebo mať zlú náladu."

Z online sveta do toho skutočného

"Tento školský rok sme pripravení ešte viac prepájať online svet s tým reálnym. Je to pre našich študentov veľmi dôležité, aby sa vzdelávali zážitkovou formou a zároveň sa medzi sebou stretávali ako skupina mladých ľudí a získavali tak potrebné sociálne zručnosti," hovorí Petra Treplánová. V rámci dvojdňového prezenčného workshopu Spoločný deň, ktorý je každoročne určený pre prvákov z celého Slovenska, mali možnosť zoznámiť sa navzájom a pracovať v skupinách. Ďalšia časť dualistov spolupracujúca na tvorbe instagramového profilu @dm_dual sa pod vedením stážistov počas roka učí ako pripraviť kontent pre sociálne siete, ako komunikovať s influencermi, napísať dobrý článok pre študentský časopis, ako urobiť dobré fotky a všetko, čo súvisí s prezentáciou značky dm. Okrem bežných pracovných povinností v rámci praxe majú študenti možnosť pomáhať aj pri príprave rôznych interných podujatí alebo eventov pre verejnosť ako napríklad dm ženský beh. Okrem toho, že si zabehali, tak získali cenné skúsenosti z oblasti produkcie či marketingu.

Dôležitosť vzdelávania marginalizovaných skupín

V školskom roku 2023/2024 pokračujeme v spolupráci s neziskovou organizáciou Človek v ohrození na projekte, ktorého cieľom je zapojenie mladých ľudí z marginalizovaných skupín do duálneho vzdelávania v odbore Predavač. Prostredníctvom neho pomáha žiakom vyrovnávať sociálne rozdiely a tak vytvárať predpoklady na úspešné zvládnutie štúdia na strednej škole a následnej integrácie do bežného života.

Zoznam škôl a viac informácií o duálnom vzdelávaní nájdu záujemcovia na www.dm-dual.sk

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Vianoce a Prazdroj k sebe jednoducho patria

PRservis.sk - pred 5 hod 17 min

7.12.2023 - Vianočné sviatky sú symbolom pokoja a času stráveného s blízkymi. Čaro tohto obdobia vrcholí, keď sa všetci zídu pri štedrovečernom stole, na ktorý nepochybne patria aj obľúbené nápoje. A keďže u Slovákov je ich súčasťou aj zlatistý mok, v Plzeňskom Prazdroji si pre milovníkov tekutého zlata pripravili skvelé značky v oku lahodiacom vianočnom šate, ale aj skvelé darčeky, ktorými možno spraviť radosť nielen pivným nadšencom!

Pilsner Urquell a tie pravé Vianoce

Tešíte sa na Vianoce a počítate dni? S tým vám určite pomôže adventný kalendár Pilsner Urquell, vďaka ktorému si pivári ešte stále môžu skrátiť svoje čakanie a vychutnať tradičný originálny ležiak, ktorého receptúra sa nezmenila vyše 180 rokov. Slováci tejto značke spomedzi tých pivných dôverujú najviac, čo už tretí rok po sebe potvrdili aj výsledky nezávislého prieskumu Najdôveryhodnejšia značka roka 2023. Pre milovníkov klasiky je v ponuke vianočné 8-balenie sklenených fliaš, tradičné 6-balenie plechoviek netradične zabalené na výšku do tzv. metra pív alebo darčekové balenie piva s krígľom, štýlovými ponožkami či čiapkou. Tí rýchlejší pivní fajnšmekri nájdu v slovenských obchodoch aj Pilsner Urquell v špeciálnej litrovej fľaši s patentovým uzáverom.

Žiarivé Vianoce vďaka Šarišu

Už tradičnou súčasťou Vianoc s Prazdrojom na Slovensku je vianočné autíčko značky Šariš. Ide o balenie ôsmich pollitrových fliaš Šariš Žiarivej 12 % s 0,3 l pohárom. Tento rok si tak vďaka nemu budete môcť vychutnať vynovenú receptúru Šarišu, ktorú ocenili nielen spotrebitelia v ankete, ale aj profesionálni pivní degustátori, aj zo sviatočného balenia. Autíčko zaparkovalo v obchodnom reťazci Tesco. Ak však chcete mať doma jedno aj vy, poponáhľajte sa, aby vám "neodfrčalo" priamo spred nosa, záujem oň je naozaj veľký.

Originálne vianočné darčeky nielen pre pivných fanúšikov

Svojich blízkych alebo pokojne aj seba môžete počas Vianoc potešiť nielen dokonalou chuťou pív z dielne skúsených sládkov z Prazdroja v špeciálnych sezónnych baleniach, ale napríklad aj o niečo tuhším darčekom. Ak pri menách ľudí, ktorých chcete potešiť, máte stále prázdne miesto, skúste navštíviť stánok Pilsner Urquell, ktorý nájdete na prízemí v bratislavskom Auparku do 23. decembra, alebo navštívte eshop otvorený 24/7, kde je dokonca pripravená aj sekcia s tipmi na Vianoce.

Vďaka Voľbe sládkov môžete chodiť na polnočnú celý december

A ak dostanete popri nákupoch chuť na niečo výnimočné, vybehnite na jednu "Polnočnú", ktorú majú iba v decembri na výčape vo vybraných 150 podnikoch po celom Slovensku. Sládkovia z Prazdroja sa pri príprave tohto piva inšpirovali práve vianočnou atmosférou a tú pretavili do veľmi tmavého silného piva štýlu Black IPA, ktoré je vhodné práve na dlhé zimné večery. So svojou výraznou chuťou s čokoládovými a kávovými tónmi sa výborne hodí k obľúbeným zimným jedlám, výborne ladí s jablčnými, hruškovými alebo čokoládovými dezertmi a obstojí aj v kombinácii s degustovaním klasického vianočného pečiva.

Zopár tipov pre pivných fajnemškrov na záver

Pozvite svoju polovičku do mekky piva Plzne a spoznajte spolu jeho rozmanitý svet počas pivnej degustácie v Pivotéke. Najlepšie vianočné dobroty možno budúci rok napiecť vďaka balíčku do kuchyne od Kozla a sviatočnú náladu určite prinesie vianočný sveter Pilsner Urquell. Pri kúzlení vianočnej atmosféry pomôžu vianočné ozdoby Pilsner Urquell. A kamošom napríklad naplánujte spoločnú prehliadku pivovaru Radegast spojenú s degustáciou piva. Do Gambrinus vaku nabaľte rukavice Radegast a ponožky Pilsner Urquell a ďalší majster v čapovaní nech sa zrodí vďaka Kozlovej škole. A nezabudnite, všetko to môžete zabaliť do Pilsner Urquell baliaceho papiera.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

CEMEA vyvinulo polymérne substráty pre úložné zariadenia

SAV.sk - pred 7 hod 22 min
Centrum pre využitie pokročilých materiálov (CEMEA) sa počas roku 2023 sústredilo na vývoj polymérnych substrátov pre úložné zariadenia. Výskum sa zameriaval na ich vývoj pre lítium-iónové batérie na zmiernenie rýchleho poklesu hustoty energie batérie a starnutia. Výsledky ukázali pozoruhodné zlepšenie poklesu kapacity a životného cyklu. Centrum rovnako vyvinulo hlavné komponenty batérií typu kov-vzduch založené na cenovo dostupných a bezpečných materiáloch. Vzduchové katódy ...
Kategórie: Podporujeme

Nápad pre 3 generácie zverejnil víťazné projekty tohto roka

PRservis.sk - 6. december 2023

6.12.2023 - 8. ročník grantového programu Poštovej banky – Nápad pre 3 generácie – pozná víťazov. Tento rok zabojovalo o finančný príspevok na realizáciu svojho projektu 344 žiadateľov. Z nich až 22 výnimočných projektov, ktoré prepájajú generácie a zároveň prinášajú zaujímavé nápady na vylepšenie komunitného života, si spolu rozdelia 39-tisíc eur. Bonusových 1 000 eur je naviac pripravených pre TOP projekt. Ten vyberie široká verejnosť prostredníctvom hlasovania, ktoré potrvá do 15. decembra 2023.

Do grantového programu sa zapojilo vyše 300 projektov

"Obrovský záujem zo strany neziskoviek či verejnoprospešných organizácií, škôl alebo samospráv o rozvoj regiónu a komunitného života nás nesmierne teší. Každoročne sa do programu zapájajú stovky projektov, ktorých cieľom je prispieť k zlepšeniu komunitného života a prepojiť mladú, strednú a staršiu generáciu. Tento rok zažiadalo o finančnú podporu 344 projektov, čo opäť svedčí o tom, že Slováci majú chuť tvoriť hodnoty," hovorí Hana Tarabová, správkyňa nadácie, ktorá grant Poštovej banky vyhlasuje každoročne. Aj tento rok si tie najlepšie projekty rozdelila dokopy 40-tisíc eur vyčlenených zo zdrojov.

"Komunity na celom Slovensku sa snažia zlepšovať kvalitu života, životného prostredia, udržiavať tradície a zvyky a rozvíjať medzigeneračnú spoluprácu. Lokálne projekty majú pozitívny vplyv aj na zlepšovanie vzťahov a prinášajú neraz veľkú pridanú hodnotu pre danú samosprávu či región. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa nadácia zameriava práve na podporu aktivít v regiónoch a prostredníctvom finančnej podpory pomáha realizácii dobrých nápadov, dodáva Hana Tarabová.

Poznáme 22 víťazných projektov

Spomedzi viac ako tristovky prihlásených projektov vybrala komisia najlepších 22, ktoré získajú grant až do výšky 2 500 eur na realizáciu svojich nápadov. Podporené projekty sa venujú najrôznejším témam – od revitalizácie a kultivácie verejných priestranstiev, cez športové a vzdelávacie aktivity spájajúce všetky generácie, podporu tradičných remesiel a folklóru, starostlivosť o zdravie, ochranu prírody a udržateľnosť, až po inklúziu zdravých a zdravotne znevýhodnených ľudí.

Vďaka grantovej podpore sa napríklad v Považskej Bystrici budú môcť spojiť prostredníctvom spoločných voľnočasových aktivít dva svety – svet detí z detského domova a svet ľudí zo zariadenia pre seniorov. V Sedliciach vznikne Ježkovo jazierko, ktoré prispeje k biodiverzite a ktoré spoločne vytvoria dobrovoľníci všetkých troch generácií. V Banskej Bystrici použijú peniaze na projekt "Zábava na tretiu", ktorého cieľom je podporiť stretávanie sa mladých ľudí s osamelými seniormi a zdravotne znevýhodnenými a projekt pomôže aj nadobúdaniu skúseností z oblasti humanitnej pomoci. Vo Veľkých Uherciach si vďaka grantu vytvoria krajší svet, v ktorom budú starší čítať mladším, deti budú spoznávať tradície a folklór regiónu a pri ďalších sezónnych sa rodinných aktivitách budú všetky generácie navzájom utužovať svoje vzťahy. V Bátovciach zorganizujú Olympiádu troch generácií, v Bratislave prehĺbia výučbu zdravovedy, v Dolnom Kubíne budú seniori pomáhať deťom spoznávať les a vo Vranove nad Topľou sa zasa všetky generácie budú spolu vzdelávať v tom, ako žiť bez odpadu, recyklovať a chrániť planétu. Projekty, ktoré tento rok získali podporu vďaka grantovému programu Nápad pre 3 generácie, zvýšia kvalitu života v komunitách po celom Slovensku.

Hlasovanie o TOP projekt beží už od 7. decembra 2023

Každý z finalistov tohtoročného grantu môže navyše zabojovať aj o extra sumu vo výške 1 000 eur, ktorú môžu využiť na ešte lepšiu realizáciu projektu. O víťazovi rozhodne široká verejnosť, ktorá sa môže zapojiť do hlasovania trvajúceho od 7. decembra do 15. decembra 2023. Podrobné informácie o všetkých podporených projektoch, ako aj možnosť zahlasovať za projekt, ktorý vás najviac oslovil, nájdete na stránke www.pre3generacie.sk.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

UNIQA získala prestížne ocenenie EFFIE AWARD Europe 2023 za kampaň „Hovorte úprimne o duševnej nepohode“

PRservis.sk - 6. december 2023

6.12.2023 - Kampaň UNIQA na podporu duševného zdravia "Hovorte úprimne o duševnej nepohode" bola vysoko ocenená na európskej úrovni – získala bronzovú EFFIE award Europe 2023 v kategórii "Positive change – Social Good". Najprestížnejšia súťaž v oblasti reklamy a marketingu EFFIE Awards Europe každoročne oceňuje efektivitu kampaní spoločností z celej Európy. Na včerajšom galavečere v Bruseli tak UNIQA v spolupráci s kreatívnou agentúrou TRIAD Advertising premenila nomináciu zo shortlistu na kov.

"V UNIQA sa veľmi sa tešíme zo zisku bronzovej EFFIE Europe! Obzvlášť sme radi, že sme uspeli v kategórii Pozitívna zmena. Práve v nej bolo totiž najviac prihlásených projektov, a teda aj najväčšia a veľmi kvalitná konkurencia. To, že sa nám podarilo pozitívnu zmenu pre celú spoločnosť naviazať aj na obchodné výsledky je aj výsledkom fungujúceho kreatívneho partnerstva. Ďakujeme agentúre TRIAD za skvelú spoluprácu, kreativitu a celkové uchopenie témy duševného zdravia, ktorá je pre UNIQA veľmi dôležitá a tešíme sa na ďalšie spoločné projekty, " komentovala ocenenie členka predstavenstva UNIQA pre ľudské zdroje, značku a udržateľnosť Ganna Pidgorna.

EFFIE Award je najprestížnejšia európska cena v oblasti reklamy a marketingu, ktorú udeľuje 70-členná medzinárodná porota v dvoch kolách. Kritériá sú nastavené veľmi prísne hodnotí sa celková efektivita kampane. EFFIE kategória Pozitívna zmena, v ktorej bola UNIQA ocenená, je jednou z najkonkurenčnejších, keďže tvorí až 40% prihlášok a podmienkou úspechu v tejto kategórii je podpora vyššieho dobra pre celú spoločnosť. Ocenenie je preto významným dôkazom, že strategická podpora duševného zdravia zo strany UNIQA CZ a SK prináša pozitívnu zmenu obom krajinám. Tá sa navyše sa premietla aj do brandových a predajných atribútov.

Vzrástli hodnoty ako "zvažovanie značky" a "nákupný zámer". Zároveň sa zvýšil finančný ukazovateľ gross production /hrubej produkcie pri poisteniach domácnosti a životnom poistení, ktoré boli komunikované v kampani.

Kampaň Hovorte úprimne

Imidžová kampaň Hovorte úprimne o duševnej nepohode mala v prvom kroku pomôcť destigmatizovať tému duševného zdravia. V reklamných spotoch ju podporili naši športoví ambasádori lyžiarky Petra Vlhová a Martina Dubovská.

Kľúčovou aktivitou kampane bol Test duševného zdravia, ktorý prostredníctvom služby Diagnose.me priniesla UNIQA cez svoju webstránku a vyplnilo ho 320 000 ľudí z Česka a Slovenka. https://www.uniqa.sk/hovorte-uprimne/zistite-ako-tom-ste/

Vďaka podpore UNIQA sa na Slovensko dostáva už v týchto dňoch celosvetovo známy Kurz prvej pomoci pre duševné zdravie, ktorý sa v blízkej budúcnosti dostane aj do Českej republiky. Odborníci z Ligy za duševné zdravie profesionálne školia ľudí na Slovensku a Českej republike, aby sa stali trénermi a aby šírili povedomie o ochrane duševného zdravia ďalej. Prvou spoločnosťou, ktorá do školení zapojila svojich ľudí, je UNIQA. https://kurzy.dusevnezdravie.sk/akosarozpravat

Do kurzu sa z UNIQA CZ a SK zapojilo takmer 130 našich zamestnancov, ktorých aktuálne školia odborníci z Ligy za duševné zdravie. Naučia sa poskytovať pomoc a podporu svojim kolegom, kolegyniam a blízkym práve v oblasti duševného zdravia tak, ako keď poskytujete prvú pomoc pri fyzickom úraze alebo v ohrození života.

"Všetky naše aktivity vychádzajú z nášho presvedčenia, že silná spoločnosť je taká, ktorá sa stará o celkovú pohodu všetkých svojich členov. Dušené zdravie v posledných rokoch veľmi utrpelo a využitím nášho renomé, našich športových ambasádorov a strategickej spolupráce sa snažíme o trvalý pozitívny vplyv na zvyšovanie povedomia o duševnom zdraví. Veríme, že UNIQA tak prispieva k zdravšej a súcitnejšej spoločnosti, v ktorej sa všetkým žije lepšie", vysvetľuje aktivity UNIQA v oblasti podpory duševné zdravia Ganna Pidgorna.

UNIQA sa v rámci podpory duševného zdravia spojila s renomovanými profesionálnymi platformami: Na Slovensku spolupracuje s linkou pomoci Nezábudka a Ligou za duševné zdravie, v Českej republike s Linkou bezpečí pro děti a jejich rodiče a podporili sme aj mládežnícku iniciatívu Nepanikař. V Bratislave sa UNIQA finančne podieľala na spustení prvého detského psychiatrického stacionára. V Prahe UNIQA podporila detské psychiatrické oddelenie v nemocnici v Bohniciach a pripravili sme českú verziu online kurzu pre ľudí, ktorých blízki celia problémom a výzvam v oblasti duševného zdravia.

UNIQA preto na duševné choroby a poruchy správania myslí aj v rámci svojich produktov, okrem iného aj preto, že duševné choroby sú pravidelne druhou najčastejšou príčinou priznania invalidného dôchodku. V rámci krytia invalidity poskytujeme poistné plnenie pre desiatky takýchto diagnóz. Súčasťou životného poistenia je takisto bezplatná pomoc a psychologické poradenstvo.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Rodina z Moravy výrazne znížila náklady na energie aj vďaka expandovanému polystyrénu

PRservis.sk - 6. december 2023

6.12.2023 - Staršie nezateplené domy spotrebujú na vykurovanie podstatne viac energie než novostavby. Aj premyslenou obnovou domu možno znížiť náklady na udržanie tepla v domácnosti. Svoje o tom vie rodina Holubovcov z Južnej Moravy, ktorej sa vďaka nej podarilo znížiť náklady na energie takmer o 90 %.

Manželia Holubovci sa do obnovy domu pustili tesne pred odchodom na dôchodok. Uvedomovali si, že úniky energií by mohli v budúcnosti vážne ohroziť ich rodinný rozpočet. "Dom sme postavili na konci 70. rokov z toho, čo bolo zrovna k dispozícii," s úsmevom konštatuje Petr Holub, ktorý sa tu narodil. "Prízemie je postavené z tehál, vrchné podlažie zas pripomína panelák. Stojí totiž na oceľovej konštrukcii, do ktorej sú vsadené betónové panely. Pôvodne boli na domčeku dokonca aj klasické panelákové vyklápacie okná," dodáva.

Vďaka obnove sa rodine podarilo znížiť náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody takmer o 90 %.

Podľa Petra Holuba bolo najdôležitejšie najprv dom zatepliť. Zateplenie a výmena okien spolu s moderným vykurovacím systémom, systémom riadeného vetrania s rekuperáciou, inštaláciou solárnych kolektorov, ako aj ďalšie úsporné riešenia znížili náklady na vykurovanie a ohrev vody na minimum.

Rodina Holubovcov platila pred obnovou takmer 2 700 eur ročne na prevádzku domu s úžitkovou plochou 130 m2. Po obnove klesli náklady na približne 270 eur ročne. Tieto ceny sa držali až do roku 2021. "Ak by nedošlo k obnove, momentálne by náklady narástli na asi 7 700 eur. My ale predpokladáme, že celkové ročné náklady sa s novými cenami energií zvýšia ‚len‘ na 850 eur, čo je ešte pomerne prijateľné," vysvetľuje Petr Holub.

Zateplenie s využitím sivého expandovaného polystyrénu

Na zateplenie vonkajšieho plášťa využili Holubovci sivý expandovaný polystyrén s hrúbkou 26 cm. Expandovaný polystyrén je obľúbeným tepelnoizolačným materiálom kvôli vysokej pevnosti, nízkej hmotnosti, vynikajúcim tepelnoizolačným vlastnostiam a pomeru cena/výkon. Hoci ho tvorí z 98 % vzduch, ide o veľmi pevný materiál, ktorý odoláva aj vonkajším nárazom či silnému vetru. Vyniká tiež vysokou pevnosťou v tlaku a veľkou devízou je i jeho 100 % recyklovateľnosť.

Sivý (grafitový) EPS sa vyznačuje zásadným zlepšením tepelnoizolačných vlastností. "Počas procesu výroby sa do EPS pridáva grafit – čo spôsobuje zlepšenie tepelnoizolačných vlastností o viac ako 20 % pri rovnakej hrúbke bieleho EPS," hovorí Marta Strapková, predsedníčka Združenia EPS SR. Nízka hmotnosť polystyrénu navyše znamená lepšiu a rýchlejšiu manipuláciu, ktorá sa odzrkadlí aj na cene nákladov za prácu.

"Na vykurovanie sa môžu použiť najmodernejšie a najúspornejšie zdroje tepla, ak však dom nemá kvalitný obvodový plášť, všetko teplo z domácnosti rýchlo unikne," hovorí Marta Strapková.

Všeobecne panuje mylný názor, že zateplenie má zmysel len v zime. No okrem toho, že v zime pomáha so šetrením energií vynaložených na vykurovanie, je nápomocné aj v lete, pretože kvalitná vonkajšia tepelná izolácia udržiava príjemnú teplotu aj v lete.

Ak by ste sa chceli o obnove rodinného domu Holubovcov dozvedieť viac, pozrite si video od Electro Dad:

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Prieskum postojov obyvateľov krajín V4 a Nemecka odhalil viaceré rozdiely

SAV.sk - 6. december 2023
Obyvateľstvo krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa zhoduje v pomerne nízkej spokojnosti s fungovaním politického systému v krajine, dôvere konšpiračným teóriám či relatívnej nízkej tolerancii a nízkej dôvere vláde v porovnaní s výrazne odlišnejšími výsledkami z Nemecka. Vyplýva to z výsledkov projektu Politická kultúra, demokratické hodnoty a misinformácie: Odhaľovanie demokratických oporných bodov a slabín, ktorého hlavným nositeľom ...
Kategórie: Podporujeme

Sv. Mikuláš príde aj do našej obce...

Jakubany.sk - 6. december 2023
Sv. Mikuláš zavíta aj do našej obce dňa 6. decembra 2023 a poteší všetky dobré deti na večernej sv. liturgii o 17:00 hod. v KC a o 18:00 hod. v chráme. (Obcou tohto roku prechádzať nebude)
Kategórie: Samospráva

Riešenia založené na perimetri v porovnaní s riešeniami založenými na izolácii

PRservis.sk - 6. december 2023

6.12.2023 -

Prečo musíte postupovať proaktívne v boji proti ransomvéru

Útoky ransomvérom sú čoraz rafinovanejšie a pravdepodobnejšie – za posledný rok sa počet útokov na firmy zvýšil o 715 %. Vzhľadom na to, že 4 % podnikových údajov sa nedajú obnoviť (zdroj: Gartner), je čas získať náskok. Transformácia podnikania a flexibilné spôsoby práce vytvárajú viac možností pre škodlivé útoky na vašu firmu.

Obrana proti kybernetickým útokom už roky spočíva v uzavretí údajov a zariadení pomocou nepreniknuteľnej steny. Keď sa všetky vaše online aktivity odohrávali na jednom centrálnom mieste, bol to účinný postup.

Digitálny priestor modernej firmy však už nie je centralizovaný. Vaši zamestnanci a partneri očakávajú, že budú mať prístup k vašim službám odkiaľkoľvek bez toho, aby to ovplyvnilo produktivitu. Vaši zákazníci očakávajú personalizované skúsenosti, ktoré ukážu, že im rozumiete.

Firmy, ktoré sa prispôsobujú a akceptujú tento nový trh, prosperujú. Ak však už neexistuje "interný" a "externý" priestor vašej firmy, ako môžete zostať chránení jednou ochrannou líniou? V tomto článku sa dozviete, ako sa pustiť do boja s potenciálnymi útočníkmi.

Čo znamená ochrana založená na perimetri?

Firmy tradične uzatvárajú všetky svoje dáta a koncové zariadenia v rámci perimetra, ktorý pozostáva z kombinácie firewallu, skenerov elektronickej pošty, riešení na filtrovanie webových stránok a agentov na zabezpečenie koncových bodov.

Týmto spôsobom sa pokúšajú preveriť všetko, čo prichádza do siete, a potom zablokujú alebo odstránia všetko, čo sa označí ako škodlivé. Firma by potom mala mať istotu, že sa do siete nedostanú útočníci a že všetky aktivity v nej sú bezpečné. Po digitálnej transformácii to však už neplatí.

Prečo to už nestačí?

Digitálna transformácia si pri všetkých svojich skvelých prínosoch vyžaduje zásadnú zmenu vo viacerých oblastiach infraštruktúry spoločnosti. V neposlednom rade aj v oblasti bezpečnosti.

Moderná firma pozostáva z viacerých koncových bodov, ktoré často spravujú poskytovatelia verejných cloudových služieb, a zamestnancov využívajúcich prístup k svojej spoločnosti mimo pracoviska. Zahŕňa tiež nespočetné množstvo nových zariadení a technológií, ktoré sa pri prvom návrhu ochrany, založenej na perimetri, nikdy nebrali do úvahy.

To znamená, že škodlivé aktivity majú viac možností preniknúť dovnútra ako kedykoľvek predtým. Ak niečo obíde vašu bránu firewall alebo nájde spôsob, ako uniknúť detekcii na koncových bodoch, potom to prelomí vašu ochranu a prenikne do vášho systému. A keďže mnohé popredné antivírusové softvérové riešenia nedokážu odhaliť nové varianty ransomvéru niekedy až 4 týždne – pričom útoky môžu poškodiť až 55 000 súborov za minútu – dôsledky môžu byť katastrofálne.

Aké sú potenciálne dôsledky?

Zvyčajne môže trvať niekoľko hodín alebo dokonca dní, kým spoločnosť zistí, že bola vystavená útoku ransomvérom – dovtedy môže byť ohrozená veľká časť siete. Zločinci si tiež často vyberajú na útok víkendy, keď zamestnanci nie sú nablízku, aby mohli reagovať.

Navyše majú útočníci dostatok času na to, aby získali prístup do vášho dátového centra a ukradli súkromné duševné vlastníctvo. A práve toto by použili na vyjednávanie o platbe za sprístupnenie.

Útok spôsobí masívne narušenie vašich služieb a produktivity zamestnancov, pretože sa stratia potrebné súbory. Taktiež sa môže stať, že budete mať právne problémy, ak sa útočníci dostanú k osobným údajom vašich zákazníkov, a utrpíte aj stratu príjmov a poškodenie dobrého mena. Poddať sa útočníkom je však nerozumné. Povzbudzuje ich to a financuje budúce útoky.

Riešenie? Izolácia

Ak je váš systém napadnutý, potrebujete proaktívne riešenie na jeho záchranu. Skvelou metaforou je náš ľudský imunitný systém: ak máme smolu a ochorieme, naše biele krvinky sa ponáhľajú na pomoc a bojujú s infekciou.

Takto, všeobecne povedané, funguje ochranný systém pre vašu firmu, založený na izolácii. Dopĺňa vašu bránu firewall, zabezpečenie siete a koncových bodov tým, že rýchlo identifikuje a zadrží ohniská ransomvéru, ktoré prešli všetkými ostatnými bezpečnostnými nástrojmi bez odhalenia, zastaví jeho šírenie a označí napadnuté súbory na jednoduché obnovenie.

Vzhľadom na to, že počet útokov ransomvérom medziročne neustále narastá, je pre štátne aj súkromné spoločnosti čoraz dôležitejšie nespoliehať sa dávno navrhnuté riešenia, ale pripraviť sa na budúce hrozby.

Ako funguje izolácia

Riešenia založené na izolácii sú navrhnuté tak, aby ste boli vo výhode a dokázali zastaviť akýkoľvek ransomvér, ktorému sa podarí prelomiť váš perimeter a ochranu koncových bodov, skôr než sa uchytí vo vašom systéme.

Pomocou zabudovaných skriptov vypnú napadnuté zariadenia a zablokujú používateľa v adresári aktívnych používateľov, aby zabránili akémukoľvek prieniku a zablokovali všetky infikované zariadenia.

Najúčinnejšie produkty, ktoré sú v súčasnosti na trhu, sú na úrovni, akú využíva armáda – napríklad Cyber Security Practice od spoločnosti Ricoh, ktorý v súčasnosti používajú vlády USA aj Spojeného kráľovstva – a ktoré poskytujú manažérom aj tímom IT najvyššiu úroveň istoty pri boji proti ransomvéru a kybernetickej kriminalite.

Čo môžete urobiť na obranu pred útokmi ransomvérom? Uplatňovať proaktívny prístup

Proaktívny prístup je nielen najlepším spôsobom ochrany pred útokmi ransomvérom, ale je aj jednoducho implementovateľný.

Inštalácia riešení založených na izolácii trvá len štyri hodiny a môže sa vykonať buď priamo na mieste, alebo na diaľku, a to bez rušivých zásahov, čo znamená minimálne narušenie činnosti vašich tímov a celej spoločnosti.

Stiahnuť e-book

Chrániť svoju firmu a svojich zamestnancov pred útokmi ransomvérom

Súčasné reakcie riešení založených na perimetri a koncových bodoch sú zmätočné a obmedzené. Dotknuté spoločnosti nedokážu vystopovať zdroj poškodenia a infekciu nakoniec najčastejšie identifikuje zamestnanec, ale príliš neskoro.

Riešenie založené na izolácii poskytuje automatizovanú technológiu, ktorá reaguje okamžite, len čo sa v prostredí aktivuje ransomvér, takže pred úplným obmedzením šírenia ransomvéru dôjde k zasiahnutiu len jedného zariadenia a len 10 až 15 súborov.

Zistiť viac o riešení RICOH RansomCare

Zabezpečiť kontinuitu

Keď zlyhá ochrana založená na perimetri alebo koncových bodoch, ochrana založená na izolácii nezlyhá. Umožňuje vášmu IT tímu zabezpečiť okamžitú, plne automatizovanú reakciu na akýkoľvek útok.

Vašej ochrane založenej na perimetri a koncových bodoch poskytuje potrebnú podporu a navyše to znamená zachovanie prevádzkyschopnosti vašej siete, pričom všetky obchodné procesy môžu fungovať ako zvyčajne.

A môžete si byť tiež istí, že sa nedostanete do mediálnej búrky spôsobenej negatívnymi správami v tlači, ktorá tieto útoky sprevádza.

Požiadať o konzultáciu

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

SAV je podľa štátneho tajomníka Róberta Zsemberu jedným z kľúčových partnerov pri tvorbe štátno-vednej politiky

SAV.sk - 6. december 2023
Predseda SAV Pavol Šajgalík privítal v utorok 5. decembra 2023 štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Róberta Zsemberu. Stretnutie nadväzovalo na pondelkové prijatie delegácie SAV ministrom školstva Tomášom Druckerom. Rokovanie na pôde SAV sa zameralo na konkrétne návrhy spolupráce. Obe strany zdôraznili, že chcú intenzívne komunikovať.  „Veľmi vítame návštevu pána štátneho tajomníka so svojimi ...
Kategórie: Podporujeme

Stránky