RSS čítačka

Akčná cena: Pohovka - 1299.00

Zlacnene.sk - pred 2 hod 12 min
Kategórie: Podporujeme

VEDA SK: Od hoaxov k propagande

SAV.sk - 1. október 2022
Zaplavujú priestor sociálnych sietí, no objavia sa aj v mediálnych výstupoch. Ako rozpoznať hodnovernú informáciu od dezinformácie? Ako a prečo sa v ostatných rokoch rozmnožili rôzne hoaxy? Kedy vznikajú neúmyselne a kedy smerujú k zámernej dezinformovanosti, resp. propagande? Aktuálna téma, opakujúce sa otázky a neúnavné hľadanie odpovedí na ne. Aj o tom bude Veda SK v Rádiu Slovensko v sobotu 1. októbra od 22.20 hod. Hosťami Vedy SK na tému Od hoaxov k propagande ...
Kategórie: Podporujeme

Tip: Zemiaky - 4.44

Zlacnene.sk - 1. október 2022
Kategórie: Podporujeme

Na ATLETICKOM ŠTADIÓNE premiérovo žiaci i bežci

Humenne.sk - 30. september 2022

Štvorboj, atletická abeceda beh aj autogramiáda.

Kategórie: Samospráva

HUMENNÉ – MARTIN 6:2. Skvelý výkon umlčal finalistu

Humenne.sk - 30. september 2022

HC 19 Humenné porazilo Martin v priebehu niekoľkých dní po druhýkrát.

Kategórie: Samospráva

Ku kráľovnej športu aj futbal

Humenne.sk - 30. september 2022

Chemlon Humenné – Chemlon Humenné / ligový dorast 6:6.

Kategórie: Samospráva

ATLETICKÁ MAPA si zapísala HUMENNÉ

Humenne.sk - 30. september 2022

Na slávnostnom otvorení aj Matej Tóth (olympijský víťaz) a Ján Volko (európsky šampión, najrýchlejší Slovák).

Kategórie: Samospráva

Október prinesie do slovenských miest to najlepšie z animovaného filmu

PRservis.sk - 30. september 2022

30.9.2022 - Už 3. októbra sa začína festival Bienále animácie Bratislava.

Najstarší festival animácie na Slovensku opäť otvára svoje brány. V dňoch 3. – 9. októbra sa uskutoční 16. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava (BAB). Hlavné mesto vďaka nemu ožíva každú druhú jeseň už viac ako 30 rokov animovaným filmom a z malého festivalu sa postupne stala významná celosvetová súťažná prehliadka. Tento rok si navyše budú môcť vybrané pásam vychutnať aj diváci vo viacerých partnerských mestách naprieč celým Slovenskom.

Už viac ako 30 rokov každú druhú jeseň ožíva Bratislava animovaným filmom. V dňoch 3. – 9. októbra 2022 sa uskutoční 16. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava (BAB). Ide o najstarší festival svojho druhu na Slovensku. Z malého festivalu sa postupne stala významná celosvetová súťažná prehliadka animovaného filmu. Poslaním festivalu je prezentovať kvalitnú animovanú tvorbu. Zároveň chce aj svojich divákov vzdelávať a umožniť im nahliadnuť, ako sa hovorí, za oponu, teda ako sa tvorí a vzniká animovaný film. Od svojho vzniku festival úzko spolupracuje s organizáciou UNICEF a od roku 2018 je súčasťou organizácie ECFA (Európskej asociácie filmov pre deti). Hlavným organizátorom podujatia je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti s podporou Ministerstva kultúry SR. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová a primátor Hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo.

Aktuálny ročník BAB bude prebiehať hybridnou formou. Ako, to už hovorí programový riaditeľ festivalu Tomáš Danay: "Po pandemickom ročníku v roku 2020, keď sme boli odkázaní iba na online vysielanie, sa konečne naši diváci budú môcť posadiť do pohodlných kresiel kinosál a užiť si naše animáky na veľkom plátne. Aj pandémia však priniesla isté pozitíva a my sme zistili, že vďaka online vysielaniu môžeme poskytnúť možnosť vidieť naše animované filmy komukoľvek na Slovensku. Preto sme sa rozhodli, že tento rok sa festival uskutoční naživo – v kinách, ale zároveň aj online a na obrazovkách RTVS". Dejiskom festivalu v Bratislave bude BIBIANA, Galéria UMELKA, kino Mladosť a Vysoká škola múzických umení. Pre divákov sú pripravené vybrané pásma aj vo viacerých partnerských mestách – Trnave, Hlohovci, Piešťanoch, Nitre, Martine, Banskej Bystrici, Poprade, Prešove a Košiciach.

Na tohtoročný festival sa prihlásilo viac ako 1700 filmov z 97 krajín sveta. Výkonný výbor festivalu udelí Cenu Prix Klingsor za celoživotnú tvorbu zameranú na deti a Čestnú medailu Albína Brunovského za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu. Medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti animovanej tvorby udelí: Cenu Viktora Kubala za najlepší krátky animovaný film, Cenu UNICEF za film s posolstvom OSN a Cenu Sv. Vojtecha pre režiséra animovaného filmu z krajín V4. Udelí aj samostatnú Cenu ECFA režisérovi animovaného filmu za najlepší európsky krátky film, ktorý bude zaradený do konečného hlasovania ECFA za Najlepší európsky film roka pre deti. Cena Literárneho fondu bude udelená najlepšiemu slovenskému tvorcovi. Detská porota udelí Cenu detského diváka za najlepší film. Novinkou aktuálneho ročníka je Cena Junior pre detského tvorcu animovaného filmu, ktorú udelí partner festivalu 365.bank.

"Vzťah k umeniu a kultúre je potrebné budovať od malička. Mladí ľudia sú tí, ktorí budú ich odkaz a posolstvá odovzdávať ďalej. Animovaný film sa dá vnímať aj ako spôsob, ktorým možno otvárať mnohé dôležité celospoločenské témy a prinášať ich zrozumiteľnou formou detskému divákovi. Môžu správnym spôsobom kultivovať a formovať názory na oblasti, ktoré sú pre ďalšie smerovanie našej spoločnosti kľúčové. Je preto dôležité, aby ich tvorcovia už od malička dostávali náležitý priestor, adekvátnu podporu, ale aj know-how, ktoré im umožnia v tvorbe filmu napredovať. Bienále animácie na to vytvára výbornú platformu, ktorá prináša pridanú hodnotu všetkým, ktorí sa v oblasti animovaného filmu angažujú. Od odbornej až po laickú verejnosť," hovorí Andrej Zaťko, CEO 365.bank.

Všetky ceny festivalu budú udelené a odovzdané na záverečnom ceremoniáli festivalu 7. októbra.

Festivalový týždeň ponúkne mimoriadne bohatý program. Súťažné a nesúťažné pásma, to najlepšie z medzinárodného festivalu animovaných filmov z Annecy, kolekciu japonských animovaných filmov každý večer obohatí premietanie celovečerných animovaných filmov. Diváci si budú môcť pozrieť filmy ako Myši idú do neba, anime Kráska a zviera, Kde je Anna Franková, Kvík pre najmenších divákov, Mnoho severov pre fanúšikov umeleckého animovaného filmu či slovenskú premiéru Websterovci vo filme.

BIBIANA pripravila aj atraktívne výstavy venované animovanej tvorbe. Výstava ANIMANIMALS je inšpirovaná rovnomenným nemeckým seriálom režisérky Julie Ocker. Výstava TRESKY PLESKY je venovaná slovenskému animovanému večerníčku Veroniky Zúbek Kocourkovej. Milovníkov počítačových hier určite poteší výstava CREAKS z dielne herného štúdia Amanita Design.

V Galérii Umelka budú ďalšie zaujímavé výstavy venované víťaznému filmu z minulého ročníka BAB – Šarkan od Martina Smatanu a jeho originálnym ilustráciám z knižky Rok dobrých správ. Na pôde Vysokej školy múzických umení je pripravená séria prednášok pod názvom Industry Forum powered by 365.bank pre študentov animovanej tvorby, ale aj pre verejnosť s významnými tvorcami animovaného filmu, ktorú prináša 365.bank. Prednášať bude napríklad legendárny japonský režisér Koji Yamamura, maďarský režisér Géza M. Tóth, nominovaný na Oskara, Julia Ocker, režisérka úspešného animovaného seriálu ANIMANIMALS, holandský režisér Hisko Hulsing. Súčasťou festivalu sú tradične aj tvorivé dielne animovaného filmu pre deti, ktoré budú viesť známi zahraniční lektori z filmového štúdia AAA z Annecy,

Z Media Education Centre zo Srbska či z festivalu Animánie z Plzne.

BAB prináša na plátna slovenských kín, televíznych obrazoviek a do online priestoru to najlepšie zo sveta animácie. Filmy, ktoré sa počas festivalu premietajú, sú vyberané veľmi precízne a citlivo. Súťažné i nesúťažné pásma sú zostavované v spolupráci s odborníkmi, ktorí zohľadňujú výtvarnosť, tematiku, ale najmä výpovednú hodnotu filmových diel. "Dnešné médiá a hlavne internet je zaplavený množstvom nekvalitného, niekedy priam nebezpečného obsahu pre deti. Jedným z cieľov nášho festivalu je ukázať rodičom aj deťom, že existujú aj kvalitné alternatívy", dodáva Tomáš Danay. Aj v tejto oblasti chce BIBIANA v zmysle svojho poslania inšpirovať, kultivovať, podnietiť deti a mládež rozmýšľať, vedieť si vybrať, samozrejme aj vzdelávať a podporovať mladých tvorcov...

Hlavným mediálnym partnerom podujatia je Rozhlas a televízia Slovenska. Autorkou vizuálu 16. ročníka BAB je Kris Saganová. Ambasádorkou podujatia je Dominika Kavaschová.

Vstup na premietanie všetkých filmov je voľný.

Súčasťou tlačovej správy sú informácie o nových výstavách v BIBIANE.

Aktuálne informácie o festivale a programe nájdete na:

Bienále animácie Bratislava

Domov V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

https://www.instagram.com/festival.bab/

BIBIANA

https://www.bibiana.sk/sk

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

https://www.instagram.com/bibiana_bratislava/

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

SND má vynovené parkovisko, návštevníkov čakajú zmeny

PRservis.sk - 30. september 2022

30.9.2022 - Parkovisko za novou budovou Slovenského národného divadla prešlo v uplynulých týždňoch významnou rekonštrukciou. Jej výsledkom je nová dopravná infraštruktúra v okolí divadla, parkovisko s moderným parkovacím a kamerovým systémom a verejné osvetlenie. Od pondelka 3. októbra 2022 bude parkovanie na divadelnom parkovisku spoplatnené.

Stavebné úpravy na parkovisku SND vrátane priľahlých komunikácií na svoje náklady v rámci vynútenej investície zrealizoval developer JTRE, ktorý v bezprostrednej blízkosti stavia komplex Eurovea 2. Slovenské národné divadlo tieto stavebné zásahy využilo na zvýšenie diváckeho komfortu svojich návštevníkov.

V rámci stavebných úprav prišlo ku kompletnej rekonštrukcii cesty za novou budovou SND, z ktorej sa po novom stala verejná komunikácia, a k vybudovaniu nového bezbariérového chodníka a MHD zastávky. Pribudlo tiež nové, moderné verejné osvetlenie a SND v súčasnosti pokračuje v obnove areálového osvetlenia parkoviska.

Parkovisko SND má aj po úpravách nezmenenú kapacitu 250 parkovacích miest. Počas rekonštrukcie nastalo vyrovnanie prepadlín na parkovisku, pribudlo nové dopravné značenie. Šľachtené lipy, ktoré významným spôsobom dotvárajú celkový vzhľad areálu novej budovy SND, boli odborne ošetrené a orezané tak, aby bolo pod nimi opäť možné bezpečne parkovať. V najbližších dňoch pribudnú aj úplne nové zelené plochy v rozlohe takmer 400 štvorcových metrov.

Významnou novinkou je moderný parkovací systém s technológiou automatickej detekcie ŠPZ. Návštevníci v autách sa na parkovisko SND dostanú dvoma vjazdmi, odísť budú môcť až štyrmi výjazdmi. Na parkovisku pribudol aj moderný kamerový systém.

Od pondelka 3. októbra bude divadelné parkovisko spoplatnené. Parkovné budú môcť návštevníci uhradiť v dvoch parkovacích automatoch v hotovosti aj platobnou kartou. Rovnako sa bude dať parkovné zaplatiť bezhotovostne aj priamo na výjazdoch z parkoviska.

Parkovné bude stáť 2 eurá na hodinu. Za celodenné parkovanie návštevníci zaplatia maximálne 24 eur. Spoplatnením a monitorovaním parkoviska chce SND zároveň eliminovať neregulované dlhodobé parkovanie na divadelnom parkovisku.

"Uvedomujeme si, že spoplatnenie nášho parkoviska je nepopulárny, no nevyhnutný krok, ak chceme pre našich návštevníkov zachovať možnosť parkovania v bezprostrednej blízkosti divadla. Parkovanie sprístupníme za nižšiu cenu oproti bežným komerčným cenám za parkovanie v centre hlavného mesta," zdôvodňuje generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

"Bohužiaľ, SND je dlhodobo podfinancované a pre jeho plnohodnotné fungovanie musíme stále hľadať ďalšie zdroje príjmov. Jedným z nich budú aj financie z parkovného a vďaka nim budeme môcť aj naďalej zvyšovať úroveň služieb a zveľaďovať okolie divadla tak, aby sa u nás návštevníci cítili príjemne a komfortne," dodáva Drlička.

Návštevníci, ktorí si prídu počas dňa zakúpiť vstupenku do pokladnice SND, budú môcť využiť hodinu parkovania zadarmo. Získajú ju po predložení parkovacieho lístka v pokladnici SND pri nákupe vstupenky.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Nečakaný „útok“, ktorý nám môže zobrať život

PRservis.sk - 30. september 2022

30.9.2022 - Niekedy prudký, inokedy nenápadný. Prichádza nečakane a neohlásene. A môže aj opakovane. Každá jeho "nevítaná návšteva" vám môže zobrať život. A nemusí. Je to aj vo vašich rukách.

Srdcový infarkt. Čo rozhoduje o našom prežití?

Infarkt myokardu prichádza náhle a neohlásene, no "pôdu" si pripravoval dlho. Nezdravý životný štýl, obezita, fajčenie, stres, nedostatok pohybu a tiež ignorovanie preventívnych prehliadok, vrátane kontroly krvného tlaku a hladiny cholesterolu a cukru v krvi – to všetko sú faktory, ktoré prispievajú k procesu tvorby aterosklerózy. Tá sa vyvíja bez akýchkoľvek príznakov a je to komplexný proces, ktorý môže vyústiť do akútneho stavu - infarktu myokardu.

Príčinou jeho vzniku je postupné hromadenie tukových usadenín (tzv. aterosklerotických plátov) v cievach, ktoré zásobujú srdce kyslíkom a živinami (sú tzv. koronárne tepny). Proces nazývaný ateroskleróza je postupný a relatívne pomalý. Avšak časom sa môže stať, že sa časť usadeniny uvoľní alebo praskne, okolo nej sa vytvorí krvná zrazenina a tá zablokuje prúdenie krvi tepnou. Znemožní sa tak prekrvenie príslušnej časti srdcového svalu. Keď srdce nedostáva dostatok kyslíka a živín, hovoríme o ischémií. Srdcový infarkt je vlastne poškodenie alebo odumretie časti srdcového svalu v dôsledku ischémie. Okrem aterosklerózy môže byť srdcový infarkt spôsobený aj silným kŕčom, ktorý stiahne cievu vyživujúcu srdce alebo embóliou, čo znamená upchatie cievy krvnou zrazeninou plávajúcou v cirkulácii.

Infarkt sú preteky s časom. Už po 15 minútach nedostatočného prísunu kyslíka a živín, začína srdce odumierať. Po 10 – 12 hodinách všetky bunky definitívne odumrú, dochádza k trvalému poškodeniu srdcového svalu.

"Infarktu sa dá predísť. Každý by mal zistiť svoje riziko a pracovať na jeho znížení," hovorí Doc. MUDr. Eva Gonçalvesová, CSc, FESC, FHFA, prednostka Kardiologickej kliniky LFUK a NÚSCH, a.s.

Môže prísť aj ticho a nepozorovane

Infarkt myokardu môže prebiehať aj ticho a prichádzať opakovane. "Niekedy môže prebehnúť tak, že o ňom človek nevie a dozvie sa to až následne pri vyšetrení na EKG alebo na ultrazvukovom zobrazení srdca. Dôvodov, prečo je tomu tak, je viacero. Tzv. tichý infarkt je pomerne častý u diabetikov. Oni necítia bolesť v dôsledku porušenia nervových zakončení cukrovkou a tým pádom nemajú pri infarkte typickú symptomatológiu. Tichý alebo nespozorovaný infarkt môžu prekonať aj ľudia, ktorí majú vysoký prah bolesti a až na cielenú otázku si spätne spomenú, že pociťovali niečo zvláštne na hrudníku, ale nepripisovali tomu veľkú dôležitosť," hovorí MUDr. Ivana Šóošová, PhD, MPH, FESC, primárka Ambulantného oddelenia NÚSCH, a.s.

Ak sa pýtate, či je tichý infarkt menej nebezpečný, ako klasický, nie je tomu tak. Každý infarkt je nebezpečný, bolesť nesignalizuje vážnosť. "Tichý infarkt je do istej miery zákernejší v tom, že na neho prídeme náhodne s väčším alebo menším oneskorením alebo dokonca až pri opakovanom výskyte infarktu, ku ktorému nemuselo prísť, ak by sa ten prvý "tichý" podchytil včas a pacient by užíval liečbu a dodržiaval režimové opatrenia. Princípom infarktu je, že odumrie určitá časť svaloviny a nahradí sa väzivom. Infarkt je síce akútny stav, ale je to výsledok chronického ochorenia koronárnych tepien postihnutých aterosklerózou. Táto diagnóza sa nazýva ischemická choroba srdca alebo aj koronárna choroba. Uvedené ochorenie je u pacienta prítomné bez ohľadu na to, či infarkt prebehne ticho alebo manifestne," hovorí MUDr. Ivana Šóošová, PhD, MPH,FESC.

Mám infarkt. Čo teraz?

Vo väčšine prípadov však prichádza infarkt s "veľkým treskom". Aké sú jeho hlavné príznaky. Ako zistíme, že máme infarkt? "Infarkt myokardu sa prejaví bolesťou na hrudi, ktorá je tlaková, zvieravá, pálivá. Má tendenciu vyžarovať do krku, alebo do ľavého ramena, vzácne aj pod bránicu, akoby do žalúdka. Trvá vždy viac ako 20 minút a nie je viazaná na námahu," hovorí Doc. MUDr. Martin Studenčan, PhD, FESC, invazívny kardiológ, podpredseda predstavenstva VÚSCH, a.s. Košice. Čo robiť, keď dostanete infarkt alebo postihne niekoho vo vašom okolí?

"Je potrebné zachovať pokoj, podľa osobnej preferencie by mal pacient sedieť, alebo ležať na boku. Ideálna prvá pomoc je paradoxne iba podanie 400 mg Acylpirínu (kyseliny acetsalicylovej). V prípade typických príznakov je potrebné čo najskôr zavolať záchranku (aj po 5 minútach). Číslo 155 nemusíte volať pri každom pichnutí na hrudi, ale v prípade typických príznakov určite volte tento spôsob pred tým, že by ste pacienta viezli do nemocnice na vlastnú päsť. Záchranka by mala podľa EKG stanoviť diagnózu infarktu a čo najskôr pacienta dopraviť do špecializačnej nemocnice – kardiocentra. Tu naozaj ide o minúty. Iba v špecializačnom kardiocentre je možné pacientovi poskytnúť tzv. primárnu koronárnu angioplastiku, čo je najmodernejšia forma liečby infarktu na svete. Ide o katétrovú techniku, pri ktorej invazívny kardiológ mechanicky spriechodní upchatú koronárnu tepnu. Slovenské kardiocentrá predstavujú v tomto svetovú špičku, keďže upchatú cievu vedia otvoriť v priemere do 30 minút od prijatia pacienta – a to kedykoľvek, vo dne či v noci." hovorí Doc. MUDr. Martin Studenčan, PhD, FESC.

Podľa jeho slov je v prvých minútach a hodinách infarktu pacient ohrozený najmä malígnou arytmiou – čo je vlastne zástava srdca. Vtedy ho môže zachrániť jedine človek, ktorý je v jeho blízkosti a dokáže zabezpečiť kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR) - spriechodnite dýchacie cesty, skontrolujte dýchanie, volajte 155, 30 krát stlačte hrudník a dajte pacientovi 2 umelé vdychy. Toto opakujte 5 x až do príchodu záchranárov. Ak je na mieste posádka záchrannej služby, je navyše vybavená tzv. defibrilátorom, ktorý zásadne zvyšuje úspešnosť resuscitácie. V posledných rokoch sa hovorí aj o tzv. samoresuscitácií. "Ak človek cíti, že stráca vedomie (to niekedy býva niekoľko sekúnd v úvode malígnej arytmie), môže začať cielene kašľať. Takýmto podráždením vágového nervového systému sa niekedy podarí zrušiť prichádzajúcu arytmiu," dodáva Doc. MUDr. Martin Studenčan, PhD, FESC.

Ako sa lieči infarkt a čo prichádza po ňom?

Liečba infarktu je akútna a chronická. V akútnej fáze sa spriechodní cieva a obnoví prietok krvi, čím sa znovu zabezpečí výživa srdcového svalu. Ak sa toto udeje veľmi skoro, nemusí prísť k poškodeniu svaloviny srdca. Každý človek po infarkte dostáva už počas hospitalizácie v nemocnici okrem výkonu na spriechodnenie cievy aj lieky na ovplyvnenie zrážanlivosti krvi, respektíve proti tvorbe zrazenín a zhlukovaniu krvných doštičiek – tzv. antitrombotiká, alebo antiagregačné látky.

"Antiagregačná liečba je základná terapia, pričom sa používa kombinácia viacerých látok s rôznym mechanizmom účinku. Jej cieľom je jednak rozpustiť vytvorené zrazeniny a zabrániť tvorbe nových. Antiagregačná liečba sa užíva v určitej forme doživotne. Ďalšou dôležitou skupinou liekov sú tzv. statíny na ovplyvnenie hladiny cholesterolu. Okrem redukcie cholesterolu majú statíny aj ochranný a stabilizačný vplyv na vnútornú cievnu výstelku. Zjednodušene sa dá povedať, že "vyhladzujú" tepny a znižujú tak pravdepodobnosť vzniku nestabilných aterosklerotických plátov, ktoré predstavujú najväčšie riziko z hľadiska možného vzniku infarktu. K uvedeným dvom skupinám liekov sa pridružuje liečba ďalších diagnóz, ktorými pacienti s infarktom často trpia – predovšetkým artériovej hypertenzie a cukrovky", hovorí MUDr. Ivana Šóošová, PhD, MPH,FESC.

Neoperujeme chorobu, ale následky

Veková štruktúra pacientov s infarktom myokardu sa mení. "Zriedkaví už nie sú 35 – 40 roční pacienti. Pribúdajú aj ženy. K najdôležitejším dôvodom patria spôsob života, hektická doba, stres, u žien je to aj užívanie antikoncepcie a klimaktérium. Situáciu zhoršila aj pandémia COVID-19, kedy si časť pacientov s klasickými príznakmi infarktu myokardu nevolala záchranku, pretože mali COVID-19, ďalšia časť nešla k lekárovi, pretože mal COVID-19 a veľká časť pacientov mala strach z pandémie. Mnoho pacientov tak "prechodilo" infarkt, čo poškodilo ich srdce a môže sa neskôr vypomstiť." hovorí Doc. MUDr. Michal Hulman, PhD, prednosta Kardiochirurgickej kliniky LF UK a NÚSCH, a.s.

Čo sa deje s pacientom po príchode do nemocnice? " Pacient absolvuje kompletné kardiologické vyšetrenie, aby sme vedeli, aký je nález na koronárnych tepnách a posúdili, či je pacient vhodný na operáciu alebo intervenčnú či konzervatívnu liečbu. Po diagnostike sa rozhodne čo ďalej, a ak ide pacient na operáciu, tak sa vzhľadom na akútnosť stavu urobia potrebné predoperačné vyšetrenia." Pokiaľ ide o liečbu, v zásade sa podľa typu postihnutia koronárnych artérií používajú tri spôsoby – ak neprichádzajú do úvahy intervenčná alebo chirurgická liečba, využíva sa konzervatívna.

Infarkt je liečba následku, ktorý spôsobil aterosklerotický proces na tepnách srdca. "Neoperujeme chorobu ako takú, ale následky. Proces ochorenia pokračuje ďalej. Pacienti po operácií by mali dodržiavať medikamentóznu liečbu a režimové opatrenia, aby sa ten proces, ktorý ide rýchlejšie, spomalil. Keď má infarkt 40. ročný človek, tak je akcelerácia sklerotického procesu extrémne rýchla. V prípade človeka po 70. roku života, sa to dá vyhodnotiť ako prejav starnutia." dodáva Doc. MUDr. Michal Hulman, PhD.

Najrizikovejšie diagnózy a režimové opatrenia

Z pohľadu diagnóz, ktoré najviac ovplyvňujú aterosklerózu sú najrizikovejšie hypertenzia, hyperlipidémia (hypercholesterolémia), diabetes (cukrovka) a obezita. "Hypertenzia je na prvom mieste, pretože jej prevalencia je vysoká a najviac zodpovedná za úmrtnosť. Je asymptomatická, takže človek môže mať vysoký krvný tlak aj roky a nemusí o tom vedieť. Je preto žiaduce, aby bol každému človeku pri návšteve praktického lekára odmeraný krvný tlak. A to napríklad aj vtedy, keď si príde po potvrdenie na vodičský preukaz. Navyše odporúčam, aby mali všetci ľudia po 40. roku života tlakomer aj doma a zmerali si občas aj sami tlak preventívne"" hovorí MUDr. Ivana Šóošová.

"Za druhú najdôležitejšiu vec považujem poznať svoju hladinu cholesterolu a predovšetkým toho tzv. "zlého" cholesterolu (LDL). V závislosti od celkového kardiovaskulárneho rizika, ktoré sa u každého jedinca vypočíta individuálne na základe anamnézy, objektívneho nálezu a pridružených ochorení, je cieľová hodnota LDL odstupňovaná do štyroch kategórií. Úplne zdraví ľudia by mali mať hladinu LDL pod 3 mmol/l, pacienti po infarkte pod 1,4 mmol/l, niektorí dokonca až pod 1,0 mmol/l. U osôb s vysokým a veľmi vysokým kardiovaskulárnym rizikom, kam pacienti po infarkte myokardu jednoznačne patria, je na Slovensku k dispozícii aj moderná inovatívna liečba hypercholesterolémie."

Pokiaľ ide o režimové opatrenia, u fajčiarov je základom prestať fajčiť. Obézny pacient musí zredukovať svoju hmotnosť. Všetci pacienti by mali do svojho života zaviesť pohybové aktivity, a zmeniť svoj jedálniček s vylúčením alebo aspoň výrazným obmedzení priemyselne spracovaných potravín, polotovarov, konzerv, údenín a celkovo potravín s vvsokým obsahom cukru a soli.

Najčastejšou príčinou ďalšieho infarktu je vysadenie liekov

Slovenské kardiocentrá predstavujú svetovú špičku v akútnej starostlivosti po infarkte myokardu. Zlyhávame však v posthospitalizačnej starostlivosti, najmä na ochote pacientov užívať ďalej lieky a zotrvať na liečbe dlhodobo. Aj to je dôvod, prečo počas Svetového dňa srdca 29. septembra 2022 Slovenská nadácia srdca pri Slovenskej kardiologickej spoločnosti v spolupráci s pacientskou organizáciou Únia pre zdravšie srdce, spustili kampaň "Nečakaný útok, ktorý nám môže zobrať život". Cieľom kampane je najmä edukácia ľudí smerom k prevencií pred prvým alebo opakovaným infarktom.

Akútne sa infarkt vyrieši, úspešnosť je perfektná, a pacient si často myslí, že keď dostal najmodernejšiu liečbu, všetko sa tým končí. Nie je to však tak. Proces ochorenia pokračuje a liečba je celoživotná. A ak už niekto infarkt mal, existuje u neho vysoká pravdepodobnosť, že dostane ďalší. Riziko sa znižuje užívaním predpísaných liekov, dodržiavaním režimových opatrení a pravidelnými návštevami u lekára. "Najčastejšou príčinou ďalšieho infarktu je vysadenie liekov. Po infarkte je potrebné užívať lieky, dodržiavať režimové opatrenia, chodiť na pravidelné prehliadky, merať si svoj krvný tlak (aj doma) a vedieť, aký mám cholesterol (zlý LDL by mal byť pod 1,4)." dodáva MUDr. Ivana Šóošová. Aj po infarkte sa dá žiť plnohodnotne, zmena životného štýlu a nevyhnutná liečba život neobmedzuje.

Usporiadateľmi kampane sú: Únie pre zdravšie srdce, Slovenská kardiologická spoločnosť, Slovenská nadácia srdca.

Ďakujeme partnerom:
Hlavní partneri:

KRKA
AMGEN

Partneri:
NOVARTIS
PFIZER
SERVIER
ZENTIVA
OMRON

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Jubilejný 10. ročník Misie úspešne odjazdený

PRservis.sk - 30. september 2022

30.9.2022 - Herci, moderátori, olympionici absolvovali 10. ročník charitatívneho projektu osobností - MISIA, Aby bol svet lepší. Na bicykloch v úlohách špeciálnych kuriérov brázdili ulice Bratislavy, aby doručili umelecký certifikát všetkým tým, ktorí si ich objednali. Karine Haydu, Martinovi Mňahončákovi, Jurajovi Bačovi, Zuzane Vačkovej, Marošovi Kramárovi a ďalším osobnostiam sa podarilo vyzbierať 10 376 eur, ktoré budú slúžiť na nákup zdravotníckych pomôcok Filipka, Peťka, Deniska?

Charitatívny projekt osobností MISIA, Aby bol svet lepší sa koná už jubilejný 10. rok. Známe osobnosti sa na jeden deň stanú špeciálnymi cyklokuriérmi MISIE a snažia sa vyzbierať čo najviac financií na nákup zdravotníckych pomôcok pre konkrétne deti so zdravotným znevýhodnením.

Snaha pomôcť hendikepovaným deťom a mladým ľudom ženie tím MISIE podať mimoriadne výkony a motivovať ich aj do účasti v ďalšom roku. Karin Haydu v tomto jednom dni prešla na bicykli 220 kilometrov. I keď jazdy absolvovala na elektrobicykli, je to úctyhodný výkon. Jej trasy boli ozaj len pre pripravených. Napríklad absolvovala cestu z Vrakune na Kramáre, potom do Karlovej Vsi, z nej cez Staré mesto na Kolibu. Podobné trasy, pre dobro detí, absolvovali aj ostatní kuriéri. Nezištná pomoc osobností a organizačného tímu je odmenená úsmevmi obdarených detí a často aj slzami radosti ich rodičov.

Každé odovzdávanie certifikátov je veľmi príjemné a väčšinou sa nezaobíde bez spoločného fotenia. Mnohí ľudia, ktorí si objednajú kuriéra, pripravia pre osobnosti aj malé občerstvenie alebo darčeky. Najvoňavejší darček priniesol Tuli Vojtek, ktorý doručoval certifikát zo školskej jedálne na Ostredkovej ulici. Kuchárky mu okrem poplatku za doručenie podarovali aj niekoľko voňavých vyprážaných rezňov.

Konkrétna pomoc

Každý rok sú vybrané deti s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré na zlepšenie svojho stavu potrebujú pomôcku, rehabilitáciu či inú pomoc. Tento rok sa Misia, aby bol svet lepší konala pre Filipka, Peťka, Deniska, Huberta, Jakubka, pre deti z Rehabilitačného centra Vôľa žiť a zo Špeciálnej základnej školy so škôlkou.

Ďakujeme mestskej časti Ružinov a Domu kultúry Cultus, ktorí nám poskytli priestor na Dulovom námestí.

Pomoc s projektom

Do projektu sa všetky osobnosti zapájajú bez nároku na honorár. Aj napriek tomu, aby sa projekt mohol uskutočniť, potrebuje podporu a pomoc. Slovenský výrobca DEMA pomohol s dodaním bicyklov pre jazdcov, na krátke trate osobnosti využili elektrokolobežky TIER. Mestská časť Ružinov a Cultus Ružinov poskytli zázemie na Dulovom námestí, PR agentúra PBR sa postarala o organizáciu a komunikáciu projektu, reštaurácia Planétka o stravovací režim kuriérov. Veľká vďaka patrí, samozrejme, aj mediálnym partnerom RTVS, Teraz.sk, SITA a Webnoviny.

Bezpečne na cestách

Napriek snahe vybudovať v Bratislave bezpečné cyklochodníky, sú úseky, kde ide o život. Tento rok sme prizvali medzi partnerov aj spoločnosť ProAssist, ktorá sa na najrizikovejších úsekoch postarala o bezpečnosť jazdcov.

Pre náročnejšie trasy sme mali pripravené legendárne mestské vozidla Mini Cooper z ProAssist Drive, ktoré plnili úlohu náhradnej mobility, aby sme obsiahli všetky požadované zásielky, a to s nulovými emisiami CO2.

Deti, ktorým bola venovaná MISIA 10

Filipko, 9 rokov, Šamorín, detská mozgová obrna (pomôcka: špeciálny príves za bicykel pre postihnuté deti)
Peťko, 8 rokov, Veľký Kýr, detská mozgová obrna (pomôcka: motomed)
Rehabilitačné centrum pre deti Vôľa žiť, Kežmarok, pre deti s mozgovou obrnou (pomôcka: motomed)
Denisko, 3 roky, Bratislava, autizmus (pobyt v kúpeľoch Axis)
Hubert, 3,5 roka, Sološnica, autizmus (voucher na Edukačno-behaviorálnu intervenciu)
Jakubko, 6 rokov, Kežmarok, slabozrakosť a detská mozgová obrna (pomôcka: motomed a svetelný panel)
Špeciálna základná škola so škôlkou, Bratislava, mentálne postihnutie (pomôcka: 3 laptopy do školy so špeciálnym programom pre deti zo sociálne znevýhodnených rodín)

Viac informácií: https://www.facebook.com/MISIAOsobnostiKuriermi

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Snug – tajné miestnosti plné jedinečných okamihov. Užite si ich aj vy

PRservis.sk - 30. september 2022

30.9.2022 - Legendami opradené "Snug" miestnosti alebo salóniky írskych pubov sa otvárajú. Reč je o malých, skrytých miestnostiach s útulnou atmosférou priamo v srdci typicky rušného írskeho baru. V minulosti využívané predovšetkým osobami, ktoré na verejnosti nemohli byť videné pri konzumácii alkoholu. S limitovanou novinkou nadväzujúcou na tradíciu týchto miestností teraz prichádza Tullamore D.E.W. v špeciálnej darčekovej krabičke s typickou "whiskovkou", čiže pohárom, z ktorého si lahodnú whisky vychutnáte najlepšie.

História utajených, ale príjemne kúzelných priestorov, ktorým v Írsku nikto nepovie inak ako "Snug", siaha niekam do 19. storočia. V tých dobách boli írske podniky výhradne doménou mužov. Nešlo o zákon, ale o zvyklosť vtedajšej doby. V Írsku bola tiež založená miestna polícia Garda Síochána. Veľká časť ich členov bola zarytými abstinentmi. V týchto dobách nebolo nezvyčajné ani to, že barmani a majitelia pubov strážnikov v uniformách neobsluhovali a ich prítomnosť v priestoroch barov bola dokonca neprípustná.

Aj preto vznikli útulné miestnosti "Snugy", kam príslušníci polície prichádzali v civilnom oblečení, v čase svojho voľna a tajne tu trávili čas so svojimi kolegami. Medzi "Snug people" sa tiež radili príslušníci vyšších vrstiev, zástupcovia cirkvi, ženy a alebo tiež milenci na svojich romantických schôdzkach. Chodil sem skrátka každý, kto si chcel nerušene, ukrytý pred zrakmi ostatných, vychutnať pintu piva a pohár svojej obľúbenej írskej whisky.

"Snugy" mali svoje pevné miesto v baroch naprieč Írskom až do konca 70. rokov dvadsiateho storočia. Vtedy začala prichádzať doba postupného uvoľňovania a liberalizácie myslenia verejnosti smerom k pitiu alkoholu spomínaných "Snug people". A tak "Snugy" stratili svoje pôvodné opodstatnenie. Nie je však skutočnosťou, že by z barov vymizli úplne. Dodnes ich v Írsku nájdete predovšetkým v legendárnych krčmách, a to naprieč krajinou.

Je tomu tak najmä preto, že "Snugy" vedia svojim návštevníkom poskytnúť neuveriteľne útulnú atmosféru priamo v srdci typicky rušného írskeho baru. Je to tak trochu kúzelný pocit. Na jednej strane si uvedomujete, že ste súčasťou divokého sveta, ktorý pulzuje hneď za dverami, a na stranu druhú si môžete dosýta užívať veľkú dávku súkromia.

Využite túto výnimočnú pripomienku histórie a doprajte si s priateľmi jedinečnosť okamihu nad pohárom lahodnej whisky Tullamore D.E.W. Urobte si pohodlie a nechajte sa očariť limitovanou darčekovou edíciou Tully SNUG.

Čím je Tullamore D.E.W. výnimočná?

Číslo tri, to je tá cesta. Tri druhy whisky sa spoja v harmonickú chuť, ktorej sa nič nevyrovná. Obilná whisky dodáva sladkastú chuť. Sladová whisky zase chuť po ovocí. A írska kotlíková whiskey dodáva korenistú chuť. Následne whiskey dozrieva v troch sudoch pre hĺbku a vyrovnanosť chuti. Po dobu niekoľkých rokov zreje v tradičných sudoch, kde už zrela írska whisky, v sudoch po bourbone a v sudoch po sherry.

Veľa ocenení sa nedá prehliadať

Slávna írska Tullamore D.E.W. dávno prekročila hranice ostrovného štátu. Jej chuť jej vydobyla pevné miesto v baroch po celom svete a vďaka poctivej práci získala aj mnohé ocenenia. Či už prvú priečku na prestížnej súťaži World Whiskey Awards alebo pravidelný zisk trofeje v rámci International Spirit Challenge.

Limitovanú darčekovú edíciu Tully SNUG nájdete vo vašom obľúbenom obchodnom reťazci.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

BITKA PRI HUMENNOM málo známa, ale „zachránila“ Viedeň

Humenne.sk - 30. september 2022

Vydanie publikácie v rámci participatívneho rozpočtu Humenné 2022.

Kategórie: Samospráva

Staré stránky mesta Humenné

Humenne.sk - 30. september 2022
Kategórie: Samospráva

Stránky