Medzinárodný deň detskej knihy v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava

Zdroj: mestskedivadlo.skV pondelok by oslávil svoje 207. narodeniny najznámejší rozprávkar Hans Christian Andersen. Na jeho počesť v roku 1967 označila medzinárodná mimovládna organizácia UNESCO – IBBY (International Board on Books for Young People = Medzinárodná únia pre detskú knihu) tento deň za Medzinárodný deň detskej knihy. Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava (MDPOH) sa rozhodlo pripomenúť si deň veľkého rozprávkara a na 2. apríla pripravilo spolu s Mestskou knižnicou Bratislava sériu čítaní pre deti.

Petra Nagyová – Džerengová: Klára a mátohy, zdroj: martinus.skZaujímavá akcia začínala o 14:00 v MDPOH na Laurínskej ulici a paralelne aj v Mestskej knižnici na Kapucínskej ulici. Pozvané boli bratislavské základné školy ako aj široká verejnosť. V priestoroch Mestskej knižnice čítali herci Juraj Hrčka a Martin Kaprálik z kníh Malý Mikuláš a Analfabeta Negramotná.

V priestoroch MDPOH čakali na deti a ich pani učiteľky dve „čitateľské arény“. Riaditeľ divadla Vladimír Grežo prítomným pripomenul osobnosť dánskeho rozprávkara a zaželal im príjemný zážitok z čítania. Na divadelnom javisku sa predstavili dve dámy – Henrieta Mičkovicová, Petra Nagyová-Džerengová a v divadelnom bufete dvaja páni – Dado Nagy, Braňo Jobus.

Branislav Jobus: Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda, zdroj: martinus.skHerečka Henrieta Mičkovicová čítala z knihy Branislava Jobusa Muflón Ancijáš a jeho spanilá jazda. V nej sa deti dozvedia, čo všetko na svojich cestách zažil hlavný hrdina, prečo viezol do Číny klince, na Čukotku zase ryžu a do New Yorku konzervované rybičky.

Spisovateľka a námestníčka primátora mesta Bratislavy Petra Nagyová – Džerengová predstavila svoju najnovšiu knihu Klára a mátohy, v ktorej päťročná Klára deťom poradí, ako sa zbaviť strachu z mátoh spod postele.

Daniil Charms: Príbehy, zdroj: mestskedivadlo.skHádam najznámejší milovník kníh Dado Nagy prečítal úryvky z knihy Daniila Charmsa s názvom Príbehy. Sú to kratučké poviedky s niekoľkými odstavcami, popisujúce veľmi jednoduchým jazykom celkom absurdné situácie.

Branislav Jobus: Ako Muflón Ancijáš cestoval na západ, zdroj: martinus.skHudobník a spisovateľ Braňo Jobus pobavil deti nielen čítaním zo svojej knihy Ako Muflón Ancijáš cestoval na západ (o živote kamionistu, ktorý precestoval celý svet) ale zaspieval im aj svoje pesničky a zahral na netradičných hudobných nástrojoch – krompáč, rýľ.

Deti počas čítania kníh sedeli na vankúšikoch, počúvali rozprávkové príbehy a aktívne odpovedali za otázky čítajúcich. Za správne odpovede získali knihy z vydavateľstva Slovart. Prvý ročník literárnej akcie v priestoroch MDPOH sa vydaril a organizátori veria, že aprílové čítanie pre deti pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej knihy sa stane každoročnou tradíciou.

Sekcia: