Medzinárodný filmový festival o životnom prostredí Envirofilm zaznamenal rekord

Envirofilm 2012, zdroj: sazp.skOsemnásty ročník medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm sa koná od 14. do 19. mája 2012 v deviatich slovenských mestách. Vyhlasovateľom podujatia je Ministerstvo životného prostredia SR, organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia a Envirofilm, n. o.

K pôvodným dvom festivalovým mestám Banskej Bystrici a Zvolenu, v ktorých mal festival v roku 1995 svoju premiéru, postupne pribúdali ďalšie – Banská Štiavnica (1999), Kremnica (2007), Krupina (2010) a v tomto roku sú to i mestá Košice, Skalica a Poltár. Do festivalového diania sa po prvý raz zapoja aj bratislavské kiná (Artkino za Zrkadlom, Filmový klub Lúky), ktoré počas týždňa uvedú prehliadky súťažných filmov Envirofilmu 2012 a ocenených filmov z minulého ročníka.

Tento rok filmári z 32 krajín sveta prihlásili do súťaže 179 filmov, čo je v histórii festivalu rekordný počet. Rekordný je aj počet filmov nemeckých autorov – 43. Slovensko sa do súťaže zapojilo s 31 filmami. Po prvý raz sa festivalu zúčastňujú filmári z Palestíny. Výberová komisia nominovala do hlavnej súťaže 57 dokumentov od autorov z 19 krajín sveta.

Medzinárodná filmová porota, ktorá zasadala 12. - 15. apríla v Banskej Bystrici, rozhodla o udelení 19 cien. Porota pracovala v zložení:

  • Kateřina Javorská (Slovensko)
  • Iwona Siekierzynska (Poľsko)
  • Janka Mesiariková (Slovensko)
  • František Palonder (Slovensko)
  • Ferenc Varga (Maďarsko)

Detská porota zasadne v stredu 16. mája. Ceny autorom víťazných filmov budú odovzdané na záverečnom slávnostnom ceremoniáli v piatok 18. mája na radnici v Banskej Bystrici. Osemnásty ročník Envirofilmu ukončí prehliadka ocenených filmov v sobotu 19. mája v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici. Návštevníkov festivalu čaká množstvo sprievodných podujatí: besedy, stretnutia so zaujímavými ľuďmi, výstavy a podujatia pre deti. Zaujímavé podujatia počas festivalového týždňa ponúka Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

Hneď v prvý deň festivalu sa v Banskej Bystrici uskutoční ďalší pokus o vytvorenie nového slovenského rekordu a beseda s holandským režisérom Jan van de Bergom. V prehliadke filmov z archívu Slovenského filmového ústavu bude uvedený film Martina Šulíka o významnom slovenskom dokumentaristovi Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy. Banskobystričanov nesporne zaujme beseda na tému ekozločiny so špecialistom na trestnú činnosť proti životnému prostrediu Ladislavom Hannikerom a držiteľom titulu Ambasádor životného prostredia Mikulášom Hubom. Besedy o národných parkoch sa zúčastní aj David Barna (USA National Park Service), ktorý bol v roku 2010 členom medzinárodnej poroty Envirofilmu.

David Barna navštívi aj Kremnicu, Poltár a Skalicu. Hosťom festivalu bude tento rok i prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella a už tradične aj slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, ktorého privítajú v v Banskej Bystrici (kino Cinemax v Europa SC) a Kremnici. S filmárom Tomášom Hulíkom sa stretnú diváci v Banskej Bystrici, Poltári a Skalici.

V sprievodnom programe v Košiciach dominujú podujatia pre deti a mládež. V Skalici okrem iného bude aj Indiánsky deň spojený s ukážkami sokoliarstva a v závere festivalového týždňa Trdlofest – deň plný trdelníka, vína a dobrej nálady. V Poltári je súčasťou festivalu napríklad aj celomestský Deň bez áut. 

Zárukou kvality vo všetkých festivalových mestách sú predovšetkým prehliadky súťažných filmov. Členovia medzinárodnej poroty zhodne skonštatovali, že dokumenty majú tento rok mimoriadne vysokú úroveň nielen čo sa týka filmárskeho majstrovstva, ale aj výpovednej hodnoty.

Program filmového festivalu Envirofilm 2012:

Zdroj článku: 
Sekcia: