Môžete hlasovať za príspevky na aprílový OSS Víkend Bratislava

Logo Spoločnosti pre otvorené informačné technológie, zdroj: soit.skV apríli sa v Bratislave uskutoční najväčšie víkendové stretnutie vývojárov a používateľov otvorených technológií na Slovensku.  Vaše hlasy rozhodnú, ktoré prednášky a workshopy sa objavia v programe konferencie OSS Víkend Bratislava. V ankete si môžete vybrať spomedzi 28 návrhov podľa tém a abstraktov.

OpenSource Víkend 2016 je štvrtý ročník odborného podujatia, ktoré je venované otvorenému softvéru, otvorenému hardvéru, otvoreným dátam a otvoreným štandardom. Akciu organizuje od 9. a 10. apríla Spoločnosť pre otvorené informačné technológie v pavilóne fyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Na konferencii je vítaný každý, vstup je voľný a nie je nutná registrácia.

V prvom kole prípravy podujatia je k dispozícii týchto 28 návrhov na prednášky, ktoré sú uvedené v abecednom poradí podľa autora príspevku:

1) Bednár Juraj: Najzaujímavejšie open-source projekty na ktorých aktívne participujem (60 min.)

Abstrakt: Ako si trénovať mozog, nástroje na prácu s jazykom, tekuté QR kódy, ako sa nestratiť v spleti e-mailov, ako vytuniť Linux a OS X command line a ďalšie open-source projekty, čiarové kódy pre platby na Slovensku, do ktorých aktívne prispievam alebo ich tvorím: github.com/jooray?tab=repositories, github.com/essential-data, github.com/digmia

2) Bechynský Štěpán: Arduino pro každého (45 min.)

Abstrakt: Potřebujete ovládat otevírání oken ve skleníku podle teploty a vlhkosti? Chcete vědět, jakou máte teplotu v lednici? Hodil by se vám ukazatel vzdálenosti auta od zdi ve vaší garáži? Chcete vědět, kde je vaše auto nebo jízdní kolo? Na všechno toto existují nějaká hotová zařízení, která můžete nějak přiohnout – nebo si můžete postavit vlastní! Nejspíš to nebude lepší, levnější ani hezčí než to, co seženete v obchodě, ale postavíte si to sami, přesně na míru, a něco se přitom naučíte! Spoustu takových věcí, a ještě mnohem víc, si postavíte s Arduinem. Stačí jen vědět, jak na to! V přednášce uvidíte, jak začít a jak to celé funguje.

3) Bechynský Štěpán: Workshop Arduino (2-3 hod.)

Abstrakt: Jsem jeden ze zakladatelů projektu arduino101.cz. Mohu tedy udělat i praktický workshop. Účastníci musí umět programovat, mít vlastní laptop, operační systém je jedno. Účastníkům půjčím Arduino s připojeným výukovým shieldem.

4) Cenek Štěpán: Puppet Introduction (45 min.)

Abstrakt: Introduction to Puppet: an OSS configuration management tool. It uses its own declarative language to describe system configuration. This presentation will teach you how to make first steps (resources, classes, modules...).

5) Eischmann Jiří: Jak měníme distribuci desktopových aplikací v Linuxu (45 min.)

Abstrakt: Přednáška se bude primárně věnovat dvěma technologiím, na kterých pracuje desktopový tým Red Hatu: AppStream a XdgApp. AppStream je na distribuci nezávislý formát pro psaní metadat k aplikacím, na základě kterých lze sestavit katalog aplikací podobný třeba Google Play nebo App Store. XdgApp je kontejnerová technologie pro sestavování, distribuci a instalaci aplikací bez závislosti na distribuci. V budoucnu by měla výrazně usnadnit práci především tvůrcům aplikací třetích stran.

6) Grác Marek: Spolupráca open-source firmy s univerzitou (30 min.)

Abstrakt: O spolupráci priemyslu s univerzitami sú popísané stohy papieru. Tento príspevok sa zameria na open-source firmu a jej možnostiach na akademickej pôde. Pre obe strany to totiž býva nová skúsenosť a tak nie je úplne jednoduché nájsť spoločnú reč. Po pochopení odlišností, si ukážeme ako by takáto spolupráca mohla vyzerať na príklade pôsobenia Red Hatu v Brne.

7) Hanečák Peter: Open Data Node – Open Source pre Open Data (30 min.)

Abstrakt: V rokoch 2013 az 2015 prispel projekt COMSODE k vytvoreniu produkčnej verzie platformy Open Data Node (ODN) – nástroja, ktorý uľahčuje niektoré scenáre publikovania otvorených údajov a celkovo pomáha tým, čo zverejňujú (alebo aj tým čo používajú) Open Data spravovať a spracúvať svoje údaje. ODN integruje viaceré Open Source nástroje do jedného celku. Účelom príspevku je teda popísať architektúru ODN, jednotlivé nástroje ako aj ich úlohu v celku. Ozrejmím aj aktuálny stav implementácie, kontribútorov a kontext spolupráce s "upstream" projektami.

8) Horníček Tomáš: Nasadenie open source v korporácii (45 min.)

Abstrakt: Vývoj nasadenia open source softvéru v korporácii za posledných 16 rokov. Aká bola jeho penetrácia vtedy, a aká je teraz? V ktorých oblastiach je možné ho použiť? Aké sú skutočné dôvody nasadenia open source softvéru a čo reálne bráni jeho nasadeniu? Príďte si vypočuť, aké sú moje skúsenosti s nasadením open source produktov vo firme, ktorá poskytuje služby a podiskutovať o tom, čo bráni jeho rozsiahlejšiemu nasadeniu.

9) Hrušecký Michal: Jak se změnilo openSUSE (45 min.)

Abstrakt: Projekt openSUSE prošel minulý rok mnohými změnami a radikálně se změnil systém vydávání celé distribuce. Nyní jsou k dispozici dvě diametrálně odlišné verze – Tumbleweed (rolling distro) a Leap (konzervativní stable distro). Proč ke změnám došlo a jak to vlastně funguje, o tom bude tato přednáška.

10) Hrušecký Michal: Tntnet – pišme weby v C++ (30 min.)

Abstrakt: V dnešní době musí mít vše svůj webový frontend. Co ale dělat, pokud máte závislosti na spoustě knihoven a váš projekt je napsaný v C nebo C++? Odpovědí je Tntnet – webový framework pro psaní webu v C++. Napíšete web, zkompilujete, prilinkujete k webserveru a web je na světe. Přednáška ukáže jak to celé funguje a představí i zajímavě souvisejíci knihovny, které však lze použít i pro běžné programování.

11) Chovanec Michal: Q-learning – umelá inteligencia na obzore? (45 min.)

Abstrakt: Ako zabezpečiť učenie stroja v situácií keď ani jeho tvorca nevie stanoviť žiadané správanie v každom časovom okamihu – vie len cieľový stav a ako sa doň dostať musí algoritmus nájsť sám. Klasické učenie je založené na minimalizácií chyby – v každej iterácií sa stanovuje rozdiel medzi ziadaným a skutočným spravanim a je tak možné adaptovať systém. Q-learning poskytuje jednu z ciest, ako učiť systémy na základe odmien len v niekoľkých stavoch – teoreticky stačí vedieť odmeniť len cieľový stav. Využitie tohto prístupu nachádza uplatnenie od robotiky až po počítačové hry (učiaci sa agenti) V príspevku bude ukázané ako Q-learning funguje, ako interpretovať Q-funkciu (funkciu ohodnotení konaní) v pamäti pre priestory kde počet rozmerov je často väčší ako 4 (ale konečný) a nejaké ukážky ako to chodí. Všetko samozrejme napísané v C++ a C, s OSS kompilátormi g++ a gcc.

12) Kalivoda Martin, Ofúkaný Miloslav: GIS hosting Webmap postavený nad open-source technológiami je realitou (30 min.)

Abstrakt: Webové GIS (geografické informačné systémy) aplikácie začínajú byť silným prostriedkom na tvorbu, správu, analýzu a distribúciu priestorových informácií. Postupom času prichádza na trh množstvo open-source nástrojov na ich tvorbu. Avšak možností, ako umiestniť vyvinutú GIS aplikáciu na web, nie je veľa. Preto prichádzame s ideou GIS hostingu Webmap, ktorý by užívateľom (študentom, učiteľom, freelancerom a firmám) umožnil bez komplikácií sprevádzkovať svoju webovú GIS aplikáciu na internete. Chceme odprezentovať beta verziu administrátorského rozhrania Webmapu, postavenom nad open-source technológiami a hľadáme aj Teba do nášho vývojárskeho tímu, aby si nám pomohol pretaviť naše idey do reality.

13) Kanianský Viliam: Koncept Drupalu (45 min.)

Abstrakt: Drupal má svoj špecifický koncept, ktorým odlišuje od iných systémov. Je to koncept, ktorý sa prakticky používa už od Drupal5 až po najnovší Drupal8. Rád by som ho na prednáške priblížil.

14) Kaplan Věroš: Icinga2 – moderní monitorovací systém (45 min.)

Abstrakt: Monitorovací systém Vám umožní dozvědět se o problémech ve Vaší síti a mezi Vašimi počítači dříve, než se projeví. Místo “hašení problémů” jim tak můžete předcházet. Jedním z monitorovacích systémů je Icinga, aktuálně ve verzi Icinga 2. Ukážeme si, jak Icinga 2 funguje, jak se nasazuje, co se od ní dá čekat a nějaká doporučení.

15) Kaukič Michal: Jupyter notebook – revolúcia vo vzdelávaní? (45 min.)

Abstrakt: Bude pohovorené o vývoji IPythonu a jeho zovšeobecnení – viacjazykovom webovom zápisníčku Jupyter. Na konkrétnych ukážkach uvidíme, aké má tento nástroj možnosti pre názorné učenie sa.

16) Marko Richard: Open-source Hardware (60 min.)

Abstrakt: Ako pomáha otvorený hardware akcelerovať výskum a vývoj alebo prelet svetom otvoreného hardware a pridružených komunít. Jeho význam a uplatnenie v robotike, 3d tlači, CNC výrobe a mnohých iných sférach. Predstavenie a ukážky populárnych projektov z jednotlivých kategórií.

17) Repiský Andrej: Multiplatformný vývoj aplikácií v Qt (15 min.)

Abstrakt: V príspevku zhrniem svoje skúsenosti s vývojom (hlavne mobilných) aplikácií v Qt. Porovnám Qt s natívnymi nástrojmi (Android a iOS SDK) a ďalšími multiplatformnými nástrojmi.  Zmienim sa tiež o licencii a jej praktických dôsledkoch (Qt je k dispozícii pod GPL/LGPL/komerčnou licenciou).

18) Rintel Ľubomír: Namespaces v Linuxe (45 min.)

Abstrakt: Izolácia aplikácií v kontajneroch sú jedným z najvýznamnejších trendov v Linuxe za posledné roky. Sú postavené na technológií menných priestorov (namespaces). Menné priestory umožňujú vytvárať viac inštancií prostriedkov, ktoré boli tradične v systéme zdieľané všetkými procesmi. Prednáška sa primitívnou formou pokúsi priblížiť ich možnosti a princíp ich fungovania poslucháčovi, ktorý nový vývoj v Linuxe nesleduje práve s prehnaným entuziazmom.

19) Rusnák Pavol: Decentralizovaný a distribuovaný Internet a prečo by nás mal zaujímať (45 min.)

Abstrakt: Základné kamene, na ktorých je vybudovaný dnešný Internet, ako ho väčšina z nás pozná a používa, sa zásadne za posledných 20 či 30 rokov nezmenili. Spoločnosť, naopak, za tú dobu prekonala viaceré obrovské zmeny a dostávame sa do štádia, kedy začína byť nutné tieto kamene zrevidovať, prípadne zmeniť spôsob ich používania, aby sme dokázali naďaľej zachovávať hodnoty, ktoré sú dôležité pre modernú civilizáciu.

20) Semančík Radovan: Projekt midPoint: ako pár bláznov išlo bojovať s obrami (45 min.)

Abstrakt: V roku 2010 jedna megakorporácia zožrala inú megakorporáciu. Nič zvláštne by na tom asi nebolo, keby tá zožratá firma nebola Sun Microsystems. Tam, kde sa rúbe drevo lietajú triesky. V tomto prípade tých triesok bolo viac ako obyčajne. A jednou z tých triesok sme boli aj my. Vtedy začal v jednom starom dome za Bratislavou projekt. Ten projekt vyrástol a dnes konkuruje technologickým gigantom po celom svete. Nie, nebudeme rozprávať tisíckrát opakovaný príbeh "stártapu". Nebudeme hovoriť o peniazoch, potenciáloch a obchodných úspechoch. Budeme hovoriť o technológií, vedení projektu a spolupráci. O tom akú úlohu zohral otvorený softvér, dobrý návrh systému a správny tím.  Budeme hovoriť o tom, ako vytvoriť skvelú technológiu trebárs aj na konci sveta a aj bez veľkých peňazí. A hlavne o tom, čo všetko sa dá dosiahnuť, keď sa stretne pár správnych bláznov.

21) Semančík Radovan: Úvod do adresárových služieb a protokolu LDAP (60 min.)

Abstrakt: LDAP je jeden z najpoužívanejších protokolov na prístup k zdieľaným databázam používateľov (adresárovým službám). Takmer každá organizácia má databázu používateľov v adresárovej službe, aj keď o tom možno nevie. LDAP protokol je preto veľmi užitočný nástroj na jednoduché a rýchle riešenia správy identít. Aj napriek tomu však vnútorné fungovanie LDAP protokolu zostáva pre bežných inžinierov tak trochu záhadné. Táto prednáška sa bude snažiť vysvetliť základné princípy adresárových služieb, protokolu LDAP a spôsobov ako sa tento protokol používa v praxi. Ukážeme ako sú dáta v adresárových službách uložené, ako k nim správne pristupovať, čo znamenajú pojmy ako DIT, DN, RDN, ako je to vlastne s autentifikáciou voči adresárovým službám a podobne. Prednáška je primárne určená pre začiatočníkov a mierne pokročilých, ale zrejme ani skúsenejší používateľ sa nudiť nebude.

22) Shadura Andrej: Yocto and OpenEmbedded at Collabora (30 min.)

Abstrakt: How use of Yocto and OpenEmbedded helps corporations migrate to free software. Technologies developed under Yocto Project umbrella, most imporantly, OpenEmbedded Core, BitBake and Poky make creating customised embedded Linux distributions very easy, and with the layer architecture they use the separation of proprietary and free software compoments becomes significantly simpler. This talk discusses a specific example how such a distribution was created, reducing amount of non-free or non-mainlined software used by one of hardware vendors.

23) Slovák Peter: Infrastructure as Code s pomocou OpenStack a SaltStack (45 min.)

Abstrakt: Koncept Infrastructure as Code má v oblasti správy infraštruktúry mnoho výhod - urýchľuje vývojový cyklus, zaisťuje jednotné správanie rovnakých komponentov a umožňuje jednoduché horizontálne škálovanie služieb. Pre využitie týchto vlastností však potrebujeme platformu ktorá dovoľuje rýchle testovanie zmien a nástroj ktorým infraštruktúru popíšeme a definujeme.Kombinácia virtualizačnej platformy OpenStack a konfiguračného manažmentu SaltStack predstavuje jednu z možností, ako pri tvorbe infraštruktúry použiť praktiky z vývoja softvéru – jej prvky môžu využívať dedičnosť, verziovanie, izolovanie do prostredí alebo budovanie celku viacerými developermi súčasne.

24) Srnka Tomáš: vpsFree.cz – linuxový server od neziskovky (30 min.)

Abstrakt: Sme neziskové združenie ľudí zo Slovenskej a Českej republiky, ktorí sa rozhodli si sami prevádzkovať virtuálne servre pre svoje potreby. Kladieme si za cieľ mať naprostú väčšinu informácií verejných – či už technických alebo finančných. vpsFree.cz vzniklo ako priama reakcia na nepružnosť a premrštené ceny komerčných poskytovateľov v ČR a SR v roku 2009 s 1 serverom a pár členmi. Dnes nás je už viac ako 920. Cieľom prednášky je priblížiť fungovanie neziskového združenia po technickej aj netechnickej stránke.

25) Strbačka Martin: Turris Omnia (45 min.)

Abstrakt: Turris Omnia je bezpečný a výkonný open-source router s funkcí automatických bezpečnostních aktualizací. V této přednášce bude shrnuta motivace pro start projektu, jeho cíle, způsob financování a další zajímavosti z projektu.

26) Šechný Martin: Moderný webdizajn – prístupnosť, bezpečnosť, súkromie a marketing (45 min.)

Abstrakt: Zápas o dáta – webdizajnér sa snaží efektívne využiť dostupné technológie, marketing sa snaží maximalizovať zisk a používateľ sa stáva tovarom s čoraz väčšou cenou. Prečo otravný súhlas s použitím cookies nič nerieši? Webdizajn – čo áno a čo nie? Nastavenie prehliadača, odporúčané postupy, tipy pre moderný webdizajn bez starých aj nových zlozvykov.

27) Varga Robert: OpenDaylight, made in Slovakia (60 min.)

Abstrakt: Vo svete sieťových technológii sa za posledných pár rokov skloňuje Software Defined Networking (SDN). Pred štyrmi rokmi sa za touto skratkou skrývali uzavreté riešenia kontrolujúce jednoduché switche cez jednoduchý protokol. Dnes je SDN správny buzzword a znamená pre každého niečo iné, ale určite nie uzavreté riešenie. OpenDaylight vznikol ako Collaborative Project na pôde Linux Foundation v roku 2013. Jeho misiou bolo vytvoriť otvorený 'SDN controller'. Za tri roky svojej existencie radikálne zmenil pohľad na to, čo znamená 'mať SDN' a akú úlohu v tomto svete 'SDN controller' zohráva. Povieme si v skratke o tom, čo to vlastne OpenDaylight je, ako vyzerá vo vnútri (a prečo), aj aké to je pracovať na Open Source projekte spolu s ľuďmi po celom svete, a tiež ako do toho všetkého zapadajú nadšení našinci.

28) Vrabec Lukáš: Povinné riadenie prístupových práv aj vo Vašom systéme? (60 min.)

Abstrakt: Bezpečnosti Linuxových operačných systémov je nutné venovať patričnú pozornosť, reagovať na aktuálne hrozby útokov a držať krok so zabezpečovaním najmodernejších technológii. V tejto prednáške si ukážeme, ako povinné vynucovanie prístupových práv implementované SELinuxom dokáže ochrániť Váš systém. Budú vysvetlené novinky technológie SELinux a demonštrovaná úspešná ochrana systému na reálnych príkladoch. Záverom si predstavíme kam sa bude SELinux uberať v nasledujúcich rokoch. Volám sa Lukáš Vrabec pracujem na projekte SELinux ako Software Engineer v spoločnosti Red Hat, som maintainer pre balíky selinux-policy pre distribúcie Fedora a Red Hat Enterprise Linux.

Do 3. marca 2016 môžete hlasovať v ankete a vybrať si najviac 8 príspevkov, ktoré vás najviac zaujímajú. Váš výber pomôže organizátorom pri zostavovaní programu.

Zdroj obrázkov: 
Sekcia: