Na podujatí OSS Víkend Bratislava ťa čaká panelová diskusia Profesionálne použitie open source softvéru

Plagát OSS Víkend Bratislava 2016, zdroj obrázka: Veronika Kolpaščikovová

Cez víkend 9. a 10. apríla 2016 sa v priestoroch Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave koná prednáškové podujatie OSS Víkend, na ktorom vystúpi 27 prednášateľov zo Slovenska a z Českej republiky. Naviac sa uskutoční praktický workshop o Arduine a čaká ťa aj panelová diskusia Profesionálne použitie open source softvéru.

Komunitné podujatie organizuje Spoločnosť pre otvorené informačné technológie v spolupráci s vedením Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Prednášky budú na jednej strane zamerané na technické aspekty vývoja a budúcnosti operačného systému Linux a jeho nástrojov, na druhej strane však odznejú aj prezentácie určené pre širšie publikum. Medzi prednášajúcimi sa nachádzajú poprední slovenskí a českí odborníci z akademickej a komerčnej sféry. Pozrite si podrobný program, v ktorom je zaradený aj workshop o Arduine.

Plagát OSS Víkend Bratislava 2016 na stiahnutie, zdroj obrázka: Veronika Kolpaščikovová

Súčasťou podujatia bude v sobotu 9. apríla o 16:00 aj panelová diskusia na tému Profesionálne použitie open source softvéru. Účastníci diskusie reprezentujú slovenské aj zahraničné firmy, v ktorých hrajú otvorený softvér a rozsiahle open source projekty významné úlohy: Juraj Bednár (Digmia), Róbert Varga (projekt OpenDaylight), Radovan Semančík (projekt midPoint), Tomáš Horníček (Orange), Gabriel Lachman (EEA  a iniciatíva Slovensko.Digital).

Srdečne pozývam priaznivcov OSS do diskusie, pretože panelisti budú odpovedať aj na takéto otázky:

  • Ako vnímate kvalitu open source produktov?
  • Dosahujú open source projekty potrebnú kvalitu a dokážu konkurovať komerčnému softvéru?
  • Často sa stretávam s názorom, že open source je zadarmo. Pritom vývoj kvalitného softvéru je náročná a drahá záležitosť. Ako vy vnímate tento
  • rozpor a ako vidíte financovanie open source projektov?
  • Tvrdí sa, že pre správny open source projekt je kľúčová komunita a spolupráca. Ako toto tvrdenie vnímate pri profesionálnom použití softvéru?
  • Je "komunitný" softvér dosť dobrý?
  • Ako vidíte spoluprácu v komunite?
  • Participujete v komunite alebo sa komunitám skôr vyhýbate?

Miloslav Ofúkaný, člen organizačného výboru OSS Víkend Bratislava 2016

Zdroj obrázkov: