Po Európe bez starostí: Na čo sa pripraviť, keď idete autom?
Vymeňte tento rok zájazd cestovnej kancelárie za vlastné dobrodružstvo a vyberte sa spoznávať Európu na štyroch kolesách. Autom ste pri mori za pár hodín, tak prečo túto výhodu nevyužiť? Výber trasy vždy závisí od toho, koľko toho z tranzitnej krajiny chcete vidieť a spoznať. Poradíme vám, na čo treba pri ceste autom myslieť.
Hlavnými ťahmi po diaľniciach sa do cieľovej destinácie dostanete pohodlnejšie, bez zbytočného blúdenia, no počas víkendovej dovolenkovej špičky musíte počítať so zdržaním; pred mýtnymi stanicami alebo na hraniciach krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie.
Trasou po vnútrozemských cestách, naopak, nielen že ušetríte, môžete aj zblízka spoznávať kolorit krajiny. Napríklad vyhľadávané chorvátske pobrežie sa dá dosiahnuť tromi trasami – zo Slovenska cez Rakúsko a Slovinsko na Istriu, Kvarner a do Dalmácie, cesta Maďarskom a Slovinskom, no celé všetko sa to dá prejsť tiež len cez Maďarsko.
Najdôležitejšia je príprava a plánovanie
Na každú, viac než 300-kilometrovú šnúru by ste mali svoje auto náležite pripraviť. Hlavne, ak často nechodievate trasy dlhšie než sto kilometrov. Je dôležité, aby vozidlo bolo v čo najlepšej kondícii. Čo si treba pred jazdou skontrolovať:
- dezén pneumatík, ktorý by nemal byť menší ako 1,6mm;
- chod motora bez podivných zvukov;
- mať pri sebe plnohodnotnú rezervu;
- správne hladiny prevádzkových kvapalín.
Keby sa aj niečo pokazilo, ako zálohu by ste mali mať zaplatenú asistenčnú službu, ktorá pomôže prípadný problém bez komplikácií vyriešiť. Stačí málo, aby vám do čelného okna vpálil kamienok a spôsobil jeho poškodenie. Čo je horšie, v horúcom letnom počasí sa praskliny rozširujú a pokuta za poškodené sklo môže byť celkom mastná.
Ak máte vybavené všetky potrebné poistky, nemusíte si lámať hlavu ani nad prípadným odťahom či opravou, prípadne zabezpečením náhradného vozidla. Ak vyrazíte bez poistenia, ušetríte síce pár desiatok euro, no ak na to príde, stáť vás to bude oveľa viac.
V povinnej výbave na dovolenkových cestách by nemalo chýbať cestovné poistenie liečebných nákladov, ktoré vám pokryje prípadné náklady na nečakanú hospitalizáciu, ambulantné ošetrenie, lieky či prípadný prevoz späť domov do vlasti.
Či už vyrážate na dovolenku z ponuky cestovnej kancelárie alebo na vlastnú päsť, nepodceňujte nástrahy a riziká diaľkového cestovania. Vaše auto, spolucestujúci aj batožina nie sú nedotknuteľné, doplnkové poistenie k PZP a havarijnému poisteniu a ďalšie špeciálne pripoistenia, vďaka ktorým môžete cestovať bez obáv.
Súčasťou výbavy na cesty by mal byť štandardne aj hasiaci prístroj a oranžové alebo žlté reflexné vesty pre celú posádku. Stávka na istotu sa vždy vyplatí, radšej ich priviezť nepoužité domov. Lekárničku, žiarovky s poistkami, výstražný trojuholník a súpravu na výmenu kolesa hádam netreba ani pripomínať.
Pozor na predpisy
Cesty k moru začínajú od 600 kilometrov. Najbližšie destinácie v Taliansku alebo Chorvátsku tak dosiahnete za zhruba šesť až osem hodín. Pozor by ste mali dávať na rýchlostné limity v jednotlivých krajinách.
V Čechách, Poľsku, Maďarsku, Chorvátsku a Taliansku sú povolené rýchlostné limity totožné s našimi: 50/90/130 km/h. Mimo obce smiete ísť v Rakúsku a Nemecku 100 km/h, nemeckými diaľnicami neobmedzene. V Čiernej Hore, Macedónsku a Srbsku majú mimo obce povolenú maximálnu rýchlosť 80 km/h. Na diaľnici je obvyklá najvyššia rýchlosť 130 km/h, no napríklad v Srbsku a Macedónsku je povolených len 120 km/h.
Ktorú trasu vybrať?
Každá z krajín má osobitne spoplatnené rýchlostné úseky ciest. Na prejazd diaľnicami potrebujete diaľničné známky, za spoplatnené úseky sa platí aj na mýtniciach. Praktické je využívanie e-známok. Ak chcete, môžete sa spoplatneným úsekom vyhnúť, no značenie ciest sa vás bude snažiť vždy naviesť na hlavné ťahy. Ak odoláte, trochu vás to síce zdrží, ale zato uvidíte z krajiny viac než len uháňajúci horizont.
Dovolenkovú trasu si vopred prejdite na internete, priamo na ceste pomôže navigácia. Pre istotu by v aute nemala chýbať mapa alebo prinajmenšom vytlačený plán cesty. Ak vyrazíte v týždni, elegantne sa môžete vyhnúť víkendovým výmenám dovolenkárov v letoviskách.
Zabavte sa
Dlhú cestu si spríjemnite slovnými hrami, rozprávaním, udržiavajte pohodu dobrou hudbou. Deti zabavíte seriálmi, čas im ubehne aj hraním hier na tabletoch alebo smartfónoch. Dodržiavajte pitný režim a nezabudnite si robiť pravidelné prestávky.