Pozvánka na filmový maratón Pán prsteňov

Filmový maratón: Pán prsteňov, autor obrázka: Tomáš HavrilaV martinskom kine Moskva sa v sobotu 22. februára 2020 bude premietať trilógia Pán prsteňov vrátane bonusového materiálu. Už teraz si môžete rezervovať lístky na všetky tri filmy za výhodnú cenu.

O knihe Pán prsteňov

Pán prsteňov (angl. Lord of the Rings, často skracované ako LOTR) je epická trilógia v štýle fantasy, ktorú napísal J. R. R. Tolkien. Patrí medzi najznámejšie literárne diela 20. storočia. Je to príbeh o priateľstve, svornosti a láske.

Práce na trilógii si vyžiadali celých 13 rokov a druhá svetová vojna zasiahla a poznamenala morálne symbolický význam deja. V roku 1949 bola trilógia dopísaná, sága o boji dobra so zlom na 1300 stranách so 134-stranovým dodatkom. Dodatok obsahuje podrobné údaje o jazykoch bájnej Stredozeme, chronológiu za 6462 rokov, prehľad dynastií a množstvo iného faktografického materiálu, utriedeného s vedeckou presnosťou.

Pán Prsteňov v knižnej podobe vyšiel v roku 1954 a okamžite zaznamenal celosvetový úspech.

Pirátske prvé vydanie brožovanej edície Pán prsteňov, zdroj obrázka: uu.edu

O autorovi knihy

John Ronald Reuel Tolkien (* 3. január 1892 – † 2. september 1973) bol anglický spisovateľ a jazykovedec, autor knihy The Hobbit (v slovenčine Hobit) a jej pokračovania The Lord of the Rings (v slovenčine Pán prsteňov). Pôsobil na univerzite v Oxforde v rokoch 1925 – 1945 ako profesor anglosaštiny (starej angličtiny), v rokoch 1945 –1959 potom ako profesor anglického jazyka a literatúry. Bol aj znalcom starej nórčiny a jeho láska k štúdiu jazykov (filológia) ho inšpirovala k vytvoreniu takmer 15-tich umelých jazykov. Najznámejšie z nich sú dva elfie jazyky v Pánovi prsteňov: quenijčina a sindarčina.

J.R.R. Tolkien napísal úvodný román, či skôr rozprávku, s názvom Hobit alebo Cesta tam a späť v roku 1937. Vraj tak chcel nenápadne priviesť svojich študentov k čítaniu kníh. Pre neutíchajúcu popularitu a vplyv jeho diel je považovaný za otca modernej high fantasy a o jeho živote je natočený aj film.

fotografia J. R. R. Tolkiena, zdroj obrázka: radiospada.org

O filme Pán prsteňov

S Tolkienovým príbehom sa dlhé roky spájalo jedno magické slovíčko: nesfilmovateľný. Nešlo len o názor režisérov, ale aj samotného Tolkiena. Všeobecne sa má za to, že adaptáciám svojich kníh nefandil a vyslovene odmietavý postoj mal pre filmové spracovania. Boli pokusy aj o rozhlasové spracovanie príbehu. Takýto seriál na pokračovanie sa objavil aj v slovenskom rozhlase s hlavným rozprávačom Mariánom Labudom (v tomto spracovaní sa objavili aj hlasy takých osobností ako Milan Lasica či Marián Geišberg).

Prvé filmové spracovanie bolo už v roku 1957. Do dnešnej doby sa príbeh pokúšalo spracovať viacero spoločností, či už boli filmy hrané alebo animované. Napokon sa toho v roku 1999 chytil oscarový režisér Peter Jackson a vznikla jedna z najúspešnejších svetových trilógií. Pozostáva z troch snímkov Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (2001), Pán prsteňov: Dve veže (2002) a Pán prsteňov: Návrat kráľa (2003). Je považovaná za jeden z najväčších a najambicióznejších filmových počinov, ktorého rozpočet sa vyšplhal na 281 miliónov amerických dolárov. Celý projekt trval osem rokov, pričom nakrúcanie všetkých troch častí sa dialo súčasne a výhradne len v domovine Petra Jacksona, na Novom Zélande. Každý film zo série bol vydaný na DVD aj v rozšírenej verzii rok po kino premiére.

Trilógia Pán prsteňov bola nevídaným finančným úspechom, vďaka čomu sa celkový zárobok diela zaradil medzi najviac ziskové filmové série. Filmy priaznivo hodnotila aj kritika a z 30 nominácií na Oscara získali filmy 17 zlatých sošiek. Záverečná časť trilógie získala 11 víťazstiev z 12 nominácií, čím sa vyrovnala najúspešnejším filmom histórie Ben-Hur (11 z 12 nominácií) a Titanic (11 zo 14 nominácií). Úspechu zaiste pomohlo aj hviezdne obsadenie hercami: Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Orlando Bloom. Za spomenutie stojí aj Oscarom ocenená hudba od Howarda Shoreho.

Filmová trilógia Pán prsteňov, zdroj obrázka: uheightscenter.org

Filmový maratón Pán prsteňov

Organizátorom filmového maratónu Pán prsteňov je AMAVET klub č. 962, vzdelávacia organizácia pre deti a dospelých so zameraním na vedu a techniku. Predĺžené verzie trilógie sa dostávajú na plátna svetových kín len výnimočne, a preto sa členovia klubu rozhodli priniesť takýto zážitok aj slovenskému divákovi so zvukom, efektami a rozmermi, ktoré vie ponúknuť len kinosála. V martinskom kine Moskva sa v sobotu 22. februára 2020 bude na veľkom plátne premietať anglická verzia s českými titulkami vrátane bonusového materiálu, ktorý nikdy nebol premietaný v kinách.

Časový harmonogram:

  • 10:45 Otvorenie filmového maratónu
  • 11:00 – 12:40 Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa 1. časť
    • prestávka 15 min
  • 12:55 – 14:40 Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa 2. časť
    • prestávka 20 min
  • 15:00 – 16:40 Pán prsteňov: Dve veže 1. časť
    • prestávka 15 min
  • 16:55 – 19:00 Pán prsteňov: Dve veže 2. časť
    • prestávka 20 min
  • 19:20 – 21:25 Pán prsteňov: Návrat kráľa 1. časť
    • prestávka 15 min
  • 21:40 – 23:45 Pán prsteňov: Návrat kráľa 2. časť
  • 23:50 Ukončenie filmového maratónu

Odporúčame sledovať facebook udalosť trilógie Pána prsteňov, autor obrázka: Tomáš Havrila

Lístky si môžete online rezervovať už teraz, a potom pred otvorením maratónu zaplatiť v pokladni kina Moskva. Cena lístka na jeden film je 5 eur a ak pôjdete na všetky, získate zľavu a budete celkovo platiť len 12 eur. Žiadne iné zľavy sa nedajú uplatniť.

Rezervujte si miesto na každý film:

Záujemcom o účasť na filmovom maratóne odporúčame sledovať facebook udalosť trilógie Pána prsteňov a zistiť si dopredu informácie o doprave prípadne ubytovaní v okolí. Trvanie akcie je celodenné od 10:45 do 23:50. Ďakujeme za zdieľanie príspevkov s hashtagom #lotrmaratonmartin a vyvesenie plagátu vo formáte A3 alebo A4.

Možnosti ubytovania:

Možnosti stravovania:

  • v priestoroch kina bude k dispozícii bufet
  • v neďalekom centre Martina je dostatok stravovacích zariadení

Pozrite si mapu stravovacích zariadení v okolí kina Moskva, zdroj obrázka: maps.google.com

Zdroj článku: 
Lokalizácia: