Nová metóda zisťovania HIV na Slovensku môže zmeniť štatistiky

Na Slovensku je doteraz registrovaných 367 pacientov nakazených vírusom HIV. Za posledných 5 rokov sa počet týchto pacientov zdvojnásobil a až 1/3 pacientov bola nákaza vírusom diagnostikovaná v štádiu rozvinutej choroby.

Odborníci odhadujú, že v slovenskej populácií je pritom 4 až 5- krát viac nakazených, ako vykazujú oficiálne štatistiky. Podľa časti z nich je oficiálne vedených dokonca len cca 10% nakazených.

Jedným z dôvodov, prečo sú oficiálne štatistiky len málo podobné realite je aj súčasný spôsob zisťovania prítomnosti vírusu HIV v tele človeka. Vírus HIV napáda ľudský imunitný systém tela (usmrcuje biele krvinky), ktoré fungujú ako varovný systém pred infekciou. Infikovaný človek pritom môže byť v dobrom klinickom stave aj 15-20 rokov, kým sa u neho rozvinie choroba AIDS. Prítomnosť vírusu v tele človeka sa tak vo väčšine prípadov zistí skôr náhodou.

Prečo štatistiky nesedia
V súčasnosti sa ochorenie diagnostikuje na základe testov z odobratej vzorky krvi, v ktorej sa zisťuje prítomnosť protilátok. Výsledky testu sú známe spravidla do 7 až 10 dní,“ povedal o testovaní Doc. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., prezident Slovenskej spoločnosti infektológov . Pre mnohých ľudí je ale podstúpenie tohto testu napriek deklarovanej anonymite nepríjemné, zdĺhavé a zahanbujúce. Len málo kto sa preto podľa odborníka odhodlá testy dobrovoľne absolvovať. Výsledkom sú tak v konečnom dôsledku nielen štatistické odchýlky, ale aj zbytočne vyhasnuté životy. Aj tí, ktorí sa testovať nechajú sa však na Slovensku dostanú do rúk výsledok testu len ak je negatívny. Mnoho Slovákov sa preto radšej chodí testovať do Rakúska, kde sa dozvedia oba výsledky testov, a to v krátkom čase.

Testovanie doma, prevencia i nádej na dlhší život
Všetky nepríjemnosti súvisiace so žiadosťou o realizáciu krvného testu neguje nová metóda. Tá umožňuje zistiť HIV vírus v tele človeka na základe jednoduchého „domáceho“ testu, ktorý funguje na podobnom princípe ako tehotenské testy. Testovanou vzorkou sú však v tomto prípade sliny. Stačí použiť testovaciu tyčinku, vytrieť ďasná a vložiť do špeciálneho roztoku – tzv. bufferu. Následne už po 20 min dokáže aj laik odčítať z testu výsledok. Rovnakým spôsobom je možné zisťovať aj prítomnosť protilátok na HCV vírus, t.j. zistiť možnú nákazu vírusom hepatitídy typu C. Testy sú na Slovensku registrované Štátnym úradom pre kontrolu liečiv. „Výsledky klinických štúdií realizovaných americkou spoločnosťou OraSure Technologies, potvrdzujú, že spoľahlivosť „domácich testov“ je porovnateľná so štandardnými metódami, teda so známym testovaním protilátok z krvi,“ potvrdila účinnosť testovania Simona Súkeníková, obchodná riaditeľka spoločnosti TT Pharma. „Ide o rýchly spôsob si človek môže sám preveriť svoj zdravotný stav. V každom prípade podobne ako u tehotenských testov, aj pri tomto teste je nevyhnutné pri zistení pozitívneho výsledku nespanikáriť a navštíviť lekára,“ dodal Pavol Jarčuška. Podľa profesora, Slovenská republika v súčasnosti nemá systém riešenia záchytu týchto chorôb. „Práve v začlenení týchto testov do verejných zdravotníckych programov pre mladých ľudí, vidím v budúcnosti reálnu šancu, ako ďalej znižovať počty nakazených a včas diagnostikovať nákazu, bez toho, aby bola vedome, či nevedome šírená ďalej,“ uviedol Pavol Jarčuška.

Včasná liečba je účinná
Väčšina ľudí sa nakazí HIV počas nechráneného pohlavného styku s infikovanou osobou, priamym krvným kontaktom (napr. zdieľaním infikovaných ihiel), transfúziou, ale z prechodom zo ženy na dieťa počas tehotenstva alebo dojčenia. Dnes dostupné lieky - tzv. antiretrovirotiká, dokážu vírus HIV v tele človeka kontrolovať. Vzhľadom na to, že vírus dokáže veľmi rýchlo zmutovať a vyvinúť si rezistenciu na liečbu, je dôležité kombinovať lieky s tzv. HAART terapiou (higly active antiretroviral therapy).

Zdroj článku: 
Sekcia: