Organizátori protestu Gorila sa vyjadrili k obvineniam a nedorozumeniam

Logo protestu Gorila, zdroj: protestgorila.skOrganizátori protestu Gorila si Vás dovoľujú informovať o udalostiach uplynulých dní a vyjadriť sa k rôznym obvineniam a nedorozumeniam.

Obvinenia:
V piatok 10. februára mala tlačovú besedu skupina ľudí, ktorá tvrdila, že boli v organizačnom tíme a odišli od nás kvôli rôznym podozreniam. Títo ľudia – až na jedného, NIKDY neboli organizátormi protestov, a preto nie je na mieste vyjadrenie v médiách, že sme sa rozdelili. Jedinou osobou, ktorá bola v tíme niekoľko dní, je Stanislava Červeňová, ktorú sme vylúčili, nakoľko sa preukázalo, čo aj sama priznala, že má bližšie nešpecifikovaný vzťah s bývalým policajtom Jánom Rejdom, ktorý vystupuje v spise Gorila, a ktorý bol nedávno na kandidátke istej politickej strany. Pani Červeňová dokonca priznala, že pre danú stranu zbierala podpisy v ich tričku. Keďže nám nevedela objasniť tieto informácie, ani inak logicky zdôvodniť, stratila našu dôveru, a preto sme ju vylúčili z tímu.

Naďalej prehlasujeme, že nás neriadi žiadna politická strana alebo hnutie a akékoľvek úvahy týmto smerom sú len konšpiračné teórie ľudí, ktorých jediným cieľom je odviesť pozornosť od aktérov kauzy Gorila a odradiť ľudí na protestoch. Nie sme členmi žiadnej strany a nepreferujeme a nebudeme podporovať žiadnu konkrétnu stranu, keďže podľa nášho názoru sú všetky viac alebo menej skorumpované a do dnešného dňa žiadna politická strana neuviedla, že očistila svoje kandidátky od podozrivých kandidátov alebo že urobila akúkoľvek očistu vnútri. Všetky politické strany zásadne sledujú len vlastné záujmy pričom záujmy ľudí, ktorých reprezentujú, sú im absolútne ľahostajné.

Objavili sa rôzne skupiny ľudí – spravidla zoskupené okolo pár jednotlivcov, ktoré vycítili veľkú šancu sa priživiť na týchto protestoch a ich jedinou snahou je naplnenie nenaplnených vlastných ambícií. Zdôrazňujeme, že táto ich nespokojnosť so súčasným stavom spoločnosti nie je o organizátoroch, ale o všetkých občanoch SR, z ktorých polovica má existenčné problémy a žijú na hranici biedy.

Politici:
Sledovali sme udalosti posledných dní aj v médiách a boli sme zvedaví na reakcie politikov a rôznych ďalších „kvázi“ expertov na protesty. Zaráža nás jedna vec. Akým právom si niekto dovolí povedať, že požiadavky bežných ľudí sú, citujem, šibnuté, nereálne alebo nesplniteľné? Už páni politici a ich sponzori zabudli, že práve ĽUDIA im dali dôveru a mandát, aby ich zastupovali a hájili záujmy občana a nie svoje vlastné? Ako si dovolí nejaký predseda strany povedať, že ľudia nerozumejú politike a zákonom? Uvedomte si, vážení, že ste dostali moc od ľudí a ľudia vám môžu kedykoľvek tú moc aj zobrať! Prestaňte sa tváriť, ako podporujete protesty a ako súcitíte s ľuďmi, pretože nemáte ani predstavu, ako ťažko sa žije bežným ľuďom. Nemáte predstavu, aká je vonku zima a to, že rodina so 6 deťmi prišla pred pár dňami o strechu nad hlavou a na žiadosti o pomoc nikto z vládnych inštitúcií nereaguje. Toto sú skutočné problémy ľudí a nie vaše nekonečné a nezmyselné debaty o tom, ktorá strana je zodpovednejšia a lepšia. Je zarážajúce, ako sa predseda strany tvári, že s Gorilou nemá nič spoločné, pritom sa tam spomína skoro 150x a ako jediný zo súčasných politikov bol priamo v byte vraj len na kolu. Kauza Gorila sa týka úplne všetkých strán bez výnimky, pretože dnes je každému jasné, za koho politické strany kopú, ale občan to nie je!

Preto vyzývame predsedov a predstaviteľov strán na verejnú diskusiu o stave spoločnosti a žiadame ich, aby nás prestali ignorovať a tváriť sa, že sa nič nedeje! Dostali sme zatiaľ len jedinú ponuku, a to od Rozhlasu a televízie Slovenska do diskusnej relácie v stredu 15. februára o 20:05 hod. na Dvojke STV, ktorú sme samozrejme prijali.

Požiadavky:
Boli sme posledné dni aj zo strany médií, politikov a verejnosti obviňovaní, že sme nedali na stôl konkrétne požiadavky, resp. že ich meníme. Prvý protest bol o tom, že sme žiadali vyšetrenie kauzy Gorila, vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti aktérov kauzy a odstúpenie politikov zo straníckych a politických funkcií, ktorí sú spomínaní v spise Gorila. Avšak protesty ukázali, že tých problémov, na ktoré treba poukazovať je strašne veľa. Denne nám chodia stovky až tisíce podnetov zo všetkých strán a snažíme sa po diskusii s odborníkmi v oblasti práva, ekonómie a ďalších oblastí rozšíriť rozsah požadovaných zmien. Mrzí nás, že sme z časti podľahli tlakom na úpravu požiadaviek, ale základ ostáva ten istý! Treba si uvedomiť aj to, že vyšetrenie – odsúdenie a potrestanie aktérov všetkých káuz si vyžaduje totálne zmeny v súdnictve, v policajných zložkách a tiež v samotnej politike. Ak teda hovoríme o korupcii, je rozlezená ako „metastázy rakoviny“ v každej oblasti nášho života.

V stredu 15.2.2012 sa uskutoční v Bratislave celoslovenské stretnutie organizátorov protestov a ďalších pozvaných hostí, ktorého cieľom bude zosúladenie základných téz, smerovanie a stratégia ďalších našich aktivít, ako aj kooperácia regiónov v zmysle vytvorenia diskusných stretnutí po celom Slovensku. V nasledujúcich dňoch budeme vyzývať občanov, aby podporili petíciu za vypísanie referenda, ktoré môže zmeniť túto za 23 rokov rozkradnutú a skorumpovanú spoločnosť na niečo, čo bude slúžiť občanom a nie stranám!

Ďalšie protesty:
Samozrejme budeme organizovať ďalšie protesty a hlavne sa sústredíme na CELOSLOVENSKÝ PROTEST PROTI GORILÁM, deň pred voľbami dňa 9. marca 2012 na námestí SNP v Bratislave so začiatkom o 15:00.

Keďže je nám jasné, že ani zmenou vlády po voľbách sa nič zásadné nezmení, naše odhodlanie zmeniť tento štát pre občana voľbami v žiadnom prípade neskončí! Zase tu budú vládnuť nové Gorily, ktoré si deň po voľbách začnú deliť sféry vplyvu a náš spoločný majetok. Avšak pokiaľ ľudia chcú mať nejaké právo kritizovať, musia ísť voliť, pretože ak nepôjdeme voliť, nemáme právo súdiť. KOHO však VOLIŤ? Možno podľa vlastného svedomia, overením si zásadných faktov premyslene. Možno sme všetci k voľbám pristupovali nezodpovedne, pesimisticky. Vyhnime sa teda tomu, aby sme opätovne zvolili GORILY, ktoré si tu robia, čo sa im zachce minimálne 20 rokov.

Vzhľadom na často sa vyskytujúce problémy s pozvánkami na Facebooku sme sa rozhodli vytvoriť novú, "hlavnú" stránku Protest Gorila na Facebooku, kde sa budú sústreďovať všetky informácie o protestoch (eventoch), pozvánky, aktuality, odkazy, fotky a videá. Zároveň chceme týmto zabrániť zneužívaniu občianskych protestov osobami, či politickými stranami vytvárajúcimi stránky podobné našej a tváriace sa, že vystupujú v mene organizátorov či dokonca demonštrantov. Protest Gorila sa zrodil ako vyjadrenie nespokojnosti občanov s korupciou a zlým fungovaním štátu, neboli za ním žiadne politické strany ani firmy a tak to aj zostane.

Zdroj článku: