Pozvánka na vernisáž jedinečnej výstavy o príbehoch Cvernovky

Logo výstavy VČERA PREDVČEROM – Cvernovka a jej príbehyZažila päť politických režimov, štyri generácie, tri storočia a dve svetové vojny. Výrobný a obchodný rozmach, krízu, hlad, chudobu, ako aj úpadok morálky až po dnešnú porevolučnú existenčnú neistotu. Bratislavská Cvernovka počas svojej viac ako storočnej existencie prežila mnoho. Môžeme iba pokorne načúvať nemým múrom. Ak by vedela rozprávať, isto by sme stáli s otvorenými ústami. Tri ulice, ktoré uzatvárajú areál fabriky do akéhosi trojuholníka, stihli zmeniť svoj názov šesťkrát. Budova stojí ďalej, i keď na otázku „Dokedy?“ odpoveď nejestvuje. Už dávno sa v nej nevyrába bavlna a nite sa neexportujú na lodiach po všetkých kontinentoch, tak ako tomu bolo v čase jej najväčšieho rozkvetu.

Ako sa menila doba, vlády a politika v krajine, tak sa menili aj názvy: Pozsony Csernagyar, Pressburger Zwirnfabrik, Bratislavská cvernová továreň, Danubia, Závody MDŽ 8. marca. Továreň spustila prvú produkciu v roku 1902 a ukončila oficiálne svoju činnosť v roku 2003 vyhlásením konkurzu. Ostatných 10 rokov slúži pre rôzne účely, najmä kreatívnym odvetviam a firmám.

Archívny záber na prácu v Bratislavskej cvernovej továrni, zdroj: Kreatívny ateliér Bavlna

Dňa 25. októbra 2013 sa o 18:00 v Cvernovke na ulici Páričkova 18 (ateliér Bavlna na 1. poschodí) v  bratislavskom Ružinove koná vernisáž jedinečnej výstavy VČERA PREDVČEROM – Cvernovka a jej príbehy, vyrozprávané cez autentický dobový materiál. Fotografie, patentové listiny, fragmenty produktov, dobový grafický dizajn, pôvodná architektúra, vzorkovníky ... Prelínanie pamäte, industriálneho dedičstva a histórie mesta. Počas výstavy (26.-30.10. a 8.-10.11.2013 od 12:00 do 20:00) s voľným vstupom sú pripravené komentované prehliadky po skrytých zákutiach fabriky so zamestnancom, ktorý v nej pracuje už takmer 50 rokov. V záverečný deň výstavy budú aj tematické workshopy – šitie, vyšívanie, štrikovanie, či akýsi cvernovkový fotomaratón. Nepôjde o presnú faktografiu, alebo vyčerpávajúcu sumu informácií, skôr o prerozprávanie jedného zaujímavého príbehu z rôznych uhlov pohľadu.

Archívny záber na prácu v Bratislavskej cvernovej továrni, zdroj: Kreatívny ateliér Bavlna

Zaujíma vás, prečo mizne – a to nielen v Bratislave – industriálna architektúra? Napriek tomu, že má spoločenskú i technickú hodnotu a pritom dokumentuje životy ľudí a poskytuje nám spätne významnú súčasť našej vlastnej identity? Nielen na túto otázku sa budeme pýtať počas diskusií so širokým spektrom odborných hostí v sobotu a nedeľu 26. a 27. októbra so začiatkom o 17:00.

Archívny záber na prácu v Bratislavskej cvernovej továrni, zdroj: Kreatívny ateliér Bavlna

Materiál na výstavu z veľkej časti pochádza priamo z fabriky, ktorý sme objavili v skladoch, roztriedili a „uskladnili/zachránili“. Dôležité veci, najmä tie najstaršie, nám poskytol Archív hlavného mesta SR Bratislavy, Oblastný archív a Národný archív. Po skončení výstavy bude materiál poskytnutý Múzeu Dizajnu v Bratislave. Projekt je financovaný z prostriedkov Ministerstva kultúry SR. Organizátorom je kreatívny ateliér Bavlna a občianske združenie Open Design Studio. Odborným garantom je Slovenské centrum dizajnu.

Archívny záber na prácu v Bratislavskej cvernovej továrni, zdroj: Kreatívny ateliér Bavlna

Sekcia: