Retrospektívna výstava Antonína Střížka v bratislavskom Dome umenia

Antonín Střížek (2006): Zátišie s vajcami, zdroj: bratislava.czechcentres.czRetrospektívna výstava jedného z najvýznamnejších súčasných českých výtvarníkov, bývalého pedagóga Akadémie výtvarných umení (2000 až 2005) a autora opony v Štátnej opere Praha. Výstava predstaví obrazy, kresby a fotografie z obdobia rokov 1989 až 2011. Napriek tomu, že nosnou témou autora je olejomaľba, kurátor výstavy Martin Dostál ju doplnil aj o fotografie a kresby, ktoré dokladajú všestrannosť autorovej tvorby. Otvorené denne od 10:00 do 18:00 okrem pondelka.

Retrospektíva Antonína Střížka

České centrum v Bratislave prichádza s retrospektívnou výstavou českého maliara, fotografa a pedagóga Antonína Střížka. Od začiatku februára do polky marca sa v Dome umenia (Nám. SNP 12) predstaví na tri desiatky olejomalieb, grafík, ale aj fotografií v kurátorskom výbere Martina Dostála.

Antonín Střížek je pre mňa už dlho stálicou českej výtvarnej scény,“ vyznáva sa riaditeľka Českého centra v Bratislave Jana Buriánová. „Keď som zistila, že v Bratislave ešte nevystavoval, bolo rozhodnuté,“ komentuje voľbu Buriánová.

Střížek v osemdesiatych rokoch vyštudoval Akadémiu výtvarných umení a odvtedy sa venuje výtvarnej činnosti – klasickej maľbe, ale aj fotke. S tou, ako sám hovorí, začína znova, lebo všetky jeho negatívy „spláchla“ Vltava pri povodniach pred niekoľkými rokmi.

Hlavnou témou jeho diela sú veci každodennej potreby, ktoré sa už dávno nepoužívajú, ale aj mestské ulice, ktoré nám pripomínajú skôr výjavy z nášho detstva. Všetko nasvietené modrým svetlom často evokuje čas tesne pred dažďom, alebo práve po ňom. Silnou inšpiráciou je farebnosť používaná v Mexiku alebo Číne, ale aj tamojšia architektúra.

Pre Střížka nie je dôležitý príbeh, aj keď realizmus obrazov takmer kopíruje možnosti fotografie. Usiluje sa zachytiť výsek reality, nejaký okamih nášho bežného fungovania. A cez atmosféru, ktorú obraz alebo fotografia vyžarujú, necháva diváka ten istý okamih prežívať ešte raz, oživuje spomienky dávno zabudnutých výjavov z  detstva či dospelosti. Jeho tvorba nešokuje, skôr vytvára obrazy, ako sám hovorí, „s ktorými sa dá žiť“. „Napriek tomu, že zobrazujú všednú realitu, ktorá nie je vždy príjemná, jeho obrazy sú nezvyčajne láskavé a pozitívne, páči sa mi ich farebnosť,“ dodáva riaditeľka Českého centra, ktoré je organizátorom výstavy českého maliara nie len v hlavnom meste, ale takisto vo východnej metropole – v Košiciach.

Výstavu otvorí kurátorským príhovorom český výtvarný teoretik Martin Dostál. O hudbu sa postará Jan Jiráň z pražského divadla Ypsilon. Výstava bude prístupná od 3. februára do 16. marca denne okrem pondelkov od 10:00 do 18:00 h.

Po skončení sa výstava presunie do Lofflerovho múzea v Košiciach, kde bude do konca mája.

Sekcia: