Rodinný program k výstave Pocta Picassovi

logo Galérie mesta Bratislavy, zdroj: gmb.skGaléria mesta Bratislavy (GMB) pozýva rodičov s deťmi v piatok 13. apríla 2012 o 16:30 do Pálffyho paláca na zaujímavý program OBRÁZKOVO – Príbehy a zvuky obrazov, ktorý bude súvisieť s prebiehajúcou výstavou Pocta Picassovi.

Programy OBRÁZKOVO – Svet obrazov pre najmenších organizuje GMB v spolupráci s občianskym združením Rodinné centrum PREŠPORKOVO (RC Prešporkovo) a sú určené pre rodiny s deťmi predškolského veku. Konajú sa raž mesačne, v piatky o 16.30 hod v Mirbachovom paláci (Františkánske nám. 11, Bratislava) alebo Pálffyho paláci (Panská 19, Bratislava).

Rodinné programy v GMB ponúkajú tvorivo strávený čas v historických palácoch. Prítomní spoločne s galerijnou pedagogičkou objavia príbehy umeleckých diel, ich súvislosti s naším každodenným životom a zapoja vlastnú fantáziu a tvorivosť. Na obrazy sa budú nielen pozerať, ale skúsia sa do nich aj započúvať.

Dňa 2. marca 2012 sa v Mirbachovom paláci počas výstavy Zbierka Bohumila Hanzela (31.1.2012 – 1.4.2012) konal rodinný program OBRÁZKOVO – Čo všetko sa dá zbierať? a deťom sa veľmi páčil. Pocta Picassovi (16.3.2012 – 29.4.2012) prebieha v Pálffyho paláci GMB, autorom projektu je Jan Kukal a odborným poradcom Ivan Melicherčík. Výstava prináša vrcholné diela českého kubizmu, Španielov parížskej školy a hlavne slovenských výtvarníkov ovplyvnených géniom Pablom Picassom.

Antonín Procházka, Maliar, olej, plátno, 70 x 55, 1923, zdroj: gmb.skLegenda svetového výtvarného umenia maliar, grafik a sochár Pablo Picasso spoločne s Georgeom Braqueom vynašli kubizmus, ktorý vyvolal najväčšiu revolúciu v spôsobe videnia reality v 20. storočí. Kubizmus zavrhol optickú ilúziu a začal si všímať priestorové vlastnosti objektov a vnímať ich z mnohých uhlov pohľadov naraz. Picasso a Braque pracovali spolu v rokoch 1910 – 1914 v Paríži v takom úzkom a intenzívnom kontakte, že mali často problém rozoznať, kto z nich obraz namaľoval. Na základe ich umeleckého vplyvu sa Praha stala v nasledujúcom období metropolou kubizmu. Najväčšiu zásluhu na tom mal predovšetkým historik umenia Vincenc Kramář.

Českí maliari Bohumil Kubišta, Emil Filla a Antonín Procházka mali veľmi dobrý kontakt s Parížom. Otto Gutfreund je mnohými svetovými expertmi považovaný za najlepšieho kubistického sochára všetkých dôb. Španielski výtvarníci O. Dominquez, A. Clavé, H. Condoy, G. Parra a ďalší mali veľký vplyv na československé umenie po druhej svetovej vojne.

Na rodinný program OBRÁZKOVO – Príbehy a zvuky obrazov je potrebné prihlásiť sa najneskôr vo štvrtok 12. apríla 2012 na carna@gmb.sk (kurátorka a galerijná pedagogička Mgr. Daniela Čarná, PhD.). Pre deti od 3 rokov je vstupné vo výške 3 € (platí sa iba za 2 deti, každé ďalšie dieťa v rodine má vstup zdarma), sprevádzajúci dospelí majú vstup zdarma.

Zdroj článku: 
Sekcia: