To Slovensko naše dosiaľ tvrdo spalo, ale blesky hromu, vzbudzujú ho k tomu, aby sa prebralo

Prejav Silvia Michala na námestí SNP, foto: Matej UrbašíkV piatok 27. januára 2012 prebiehal na námestí SNP od 15. hodiny Protest Gorila. V programe akcie vystúpili členovia organizačného tímu, aktivisti (Róbert Mihály, Dáša Tonková, Ján Bošanský, Silvio Michal) a osobnosti (Peter Weisenbacher, Nikita Slovák, Tom Nicholson, Ľubica Lehotská), ktorí sa rozhodli verejne vyjadriť svoje názory a pocity k politickej kauze Gorila. Uverejňujeme pôvodne napísanú reč Mgr. Silvia Michala a videonahrávku jeho prejavu na námestí. V závere nášho príspevku uvádzame ciele Protestu Gorila.

Pripravená reč

"Priatelia, prijal niekto z vás niekedy v živote úplatok 200 miliónov korún? Nie? Ani ja! Máme veľa spoločného. Iba párkrát za život môže človek tak výrazne ovplyvniť očistenie spoločnosti ako my dnes tu. My sme dnes tí, ktorí využili túto možnosť! Moje meno je Silvio a som občan Slovenskej republiky ako Vy, som jeden z vás.

Platím za používanie diaľnic, prispievam na platy úradníkom, prispievam vo forme daní na školstvo, na zdravotníctvo, na lepšiu budúcnosť tejto krajiny, ako vy všetci. Po prvýkrát som si spis Gorila prečítal na Internete ešte v decembri, čiže dokonca skôr ako pán Mikloš – mimochodom všetci Vám veríme, pán Mikloš, že ste si tú kauzu prečítali 11.januára ako uvádzate, celé Slovensko Vám to verí! A keď som si ho na Internete čítal, tak som neveril, ale postupne sa objavili silné indície, ktoré ma presvedčili. Neverím, že si celý ten rozsiahly spis niekto vymyslel. Alebo Vy si to myslíte? Pán Malchárek, myslíte si, že my nemáme iné povinnosti, len si proti Vám vymýšľať niekoľko stranový spis? Vy nám chcete povedať, že niekto si sadol za písací stôl a napísal novelu s názvom Gorila? Potom ste sprostý a spoliehate sa na našu naivitu. Namiesto toho radšej dokážte svoju nevinu! A takisto ostatní obvinení. Prečo tu dnes nie ste s nami? Určite Vám záleží, aby sa kauza vyšetrila a aby bola Vaša povesť očistená. Prečo ste nikto nenavrhli že pôjdete na detektor lži? Ja Vám poviem prečo: Bojíte sa! Vy ste sa dnes spoľahli, že sem príde okolo sto ľudí a akcia sa rýchlo ututlá. Ale toto je náš deň! A ešte niečo Vám poviem: Ja keby som bol na Vašom mieste a vedel by som, že som nevinný, tak robím všetko pre to, aby som očistil svoju reputáciu. Čo robíte Vy? To čo robia vinníci na celom svete: popierate vinu.

Pán Malchárek, pani Bubeníková, pán Haščák a ostatní kde ste? Prečo tu nie ste s nami? Veď ste občanmi tejto krajiny a ste podľa svojich slov nevinní. Prečo ste nás neprišli podporiť? Určite Vám záleží na vyšetrení kauzy, prečo tu nie ste? Nebodaj sa bojíte? Ale nebojte sa, tvrdíte, že ste nevinní. Mimochodom, pán Malchárek, pozdravujeme Vás! Biznis ide? Ide biznis za naše peniaze? Mohli ste sa prísť ukázať ako sa Vám darí. Vždy je krásne vidieť príklad úspešného podnikateľa, ktorý sa vypracoval úplne sám.

Priatelia, je dôležité si uvedomiť, že toto nie je protest len určitej skupiny ľudí, toto nie je protest len mladých, len starých, a už vôbec to nie je protest vybranej politickej strany. Toto je protest celého Slovenska. Viem, že sú tu ľudia zo Spišskej Novej Vsi, Košíc, Popradu, Revúcej, Žiliny. Priatelia máte naše uznanie! Bratislavou to len začne a keď bude treba, tak Vás my Bratislavčania pôjdeme podporiť po celom Slovensku s protestmi vo Vašich mestách. Celé Slovensko drží spolu!

Priznám sa, veľa ľudí z môjho okolia mi povedalo: „To nezmeníš, to je hra veľkých a mocných, my nič nezmôžeme“ a možno si to niektorí tu prítomní stále mysli. Ale niečo Vám poviem: Moja túžba po spravodlivosti je oveľa silnejšia ako moja beznádej. A takisto je to aj u vás. Pozrite sa na to, koľko nás tu je, my sme nositelia moci v tomto štáte, my dávame moc politikom, my im prispievame na živobytie a oni nás za odmenu okrádajú. Myslime na to, že tie ukradnuté desiatky miliónov mohli byť použité na to, aby sa táto krajina mala lepšie. Tie stovky miliónov mohli poslúžiť na rekonštrukciu nemocníc, vývoj nových technológií pre Slovákov, na rekonštrukciu univerzít pre študentov, na vianočné príspevky, na výstavbu diaľnic. Namiesto toho skončili tie stovky miliónov na kontách jednotlivcov, ktorí neprispejú k blahobytu krajiny. Viete ako sa nazýva takýto zločin? Nazýva sa vlastizrada a odjakživa sa trestala smrťou. Vy ale máte šťastie, že žijete v dnešnej dobe a trest smrti nedostanete. Dostanete ale to, čo si zaslúžite. Tisíce ľudí požadujú spravodlivosť! My neprestaneme dokým vinníci nebudú odsúdení. Po dnešku prídu ďalšie mestá, a z tisícov sa stanú desaťtisíce a ak budú zločinci ďalej popierať vinu, tak z desaťtisícov sa stanú stotisíce a nielen na Facebooku! A ten tlak politici a finančníci nevydržia a raz sa priznajú! Milí politici a finančné skupiny, aj keď tomu neveríte, ale váš čas sa kráti, preto si ho užite. Viem že ma počujete, viem že nás vidíte a bojíte sa! Cítime váš gorilí strach.

V našej krásnej hymne znie jedna pasáž, ktorá určite čakala na túto chvíľu: „To Slovensko naše dosiaľ tvrdo spalo, ale blesky hromu, vzbudzujú ho k tomu, aby sa prebralo...“Vypočujte si hymnu Slovenska ešte dnes a spomeňte si pri tej pasáži na moje slová. A pridajte sa k ďalším protestom po celom Slovensku. Pretože Slovensko sa prebralo. Bratislava začala, chystajú sa ďalšie mestá!

Vytvoríme obrovskú silu, ktorú nič nezastaví a dáme jasný signál, že na Slovensku už banány došli!"

Prejav na námestí

Za organizáciou Protestu Gorila nie je žiadna politická strana, hnutie, mimovládka a pod. Je to skutočne čistá ľudová akcia, ktorá primárne vznikla ako jednoduchá komunitná stránka Kauza Gorila, ktorá priebežne informovala o vývoji politickej kauzy a prirodzeným spôsob prerástla aktivitou jej členov do zorganizovania tohto protestu.

Ciele protestu

  • okamžité zbavenie mlčanlivosti všetkých zodpovedných orgánov a osôb, ktoré môžu objasniť kauzu
  • odstúpenie dotknutých osôb - predstaviteľov strán z politických funkcií a kandidátok
  • okamžite zrušiť zákon o predčasných voľbách, ktoré sa majú konať 10.3.2012 a posunúť termín konania volieb na september 2012 z dôvodu podozrenia zo závažnej trestnej činnosti kandidátov politických strán a nutnosti došetrenia celej kauzy
  • začať trestné stíhanie z podozrenia z trestného činu zosnovania zločineckej skupiny za účelom páchania finančných podvodov a ovplyvňovanie politických predstaviteľov
  • predbežné opatrenie na zákaz nakladania s majetkom do ukončenia vyšetrovania, ako politických funkcionárov, tak aj podnikateľov a podnikateľských skupín
  • dôkladné prešetrenie celej Kauzy Gorila
  • prešetrenie všetkých doterajších káuz
  • zrušenie priestupkovej a trestnoprávnej imunity všetkých politických predstaviteľov a schválenie zákona o trestnoprávnej zodpovednosti aj pre právnické osoby
  • zníženie kvóra pre petície a vyhlásenie referenda. Výsledok referenda musí byť pre vládu záväzný
  • pravidelné informovanie vlády verejnosti (jedenkrát ročne) v špeciálnom vestníku o bilancii štátnych prostriedkov, o hospodárení s nimi, zhodnotenie roka - s porovnaním: stav financií štátnych prostriedkov na začiatku roka a na konci roka

Pripravená reč a prejav: Silvio Michal
Foto a videonahrávka: Matej Urbašík

Zdroj článku: 
Sekcia: