V programe prestížneho Festivalu vedy a techniky objavíte inšpiratívne prednášky a projekty mladých vedátorov

zľava: Jozef Ristvej (predseda AMAVETu), Kristína Uličná (Využitie mezenchýmových kmeňových buniek na liečbu rakoviny) a Martin Vidlička (projekt Geochémia v krase a jaskynných systémoch na Slovensku) na Festivale vedy a techniky 2012, foto: Miloslav OfúkanýUž tento štvrtok vypukne prestížna celoštátna prehliadka vedecko-technických projektov žiakov stredných a základných škôl s názvom Festival vedy a techniky. Na podujatí vystúpi 122 účastníkov z celého Slovenska, ktorí spolu predstavia 83 vybraných projektov v 11 vedecko-technických kategóriách. Očakáva sa 13 zahraničných projektov od 20 účastníkov zo Španielska, Belgicka a Ruska.

Festival vedy a techniky organizuje každoročne AMAVET počas Týždňa vedy na Slovensku a aktuálny 16. ročník sa uskutoční od 14. do 16. novembra 2013 na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Záštitu nad festivalom prevzal prof. Ján Vilček z Newyorskej univerzity – mikrobiológ, významný vedec, srdečný človek a rodený Slovák, žijúci a pôsobiaci v USA. Je držiteľom prestížneho ocenenia za technologický pokrok – National Medal of Technology and Innovation, ktoré si prevzal z rúk amerického prezidenta Baracka Obamu vo februári 2013.

Otvárací ceremoniál festivalu je plánovaný na štvrtok 14. novembra o 12:30 hod. Po ňom bude nasledovať prezentácia projektov od 13:30 do 17:00. Pre účastníkov a pedagogický dozor sú pripravené prednášky o INTEL ISEF (International Science and Engineering Fair), Juraj Tóth porozpráva o modulárnom automatickom systéme na monitorovanie nočnej oblohy a Vladimír Mešter predstaví digitálne planetárium vo Hvezdárni Partizánske.

Pozrite si fotogalériu z 15. ročníka Festival vedy a techniky, ktorý sa konal 8. – 10. 11. 2012, foto: Miloslav Ofúkaný

Druhý deň budú pokračovať vystúpenia žiakov pred panelmi v čase 8:30 – 12:00 a 13:00 – 17:00. Pedagogický dozor v piatok v programe čakajú Cesty za vedou (poznávacie podujatia s AMAVETom a letné kempy) a exkurzia do čokoládovne Hauswirth v Kittsee (aj pre zahraničné delegácie).

V sobotu prebiehajú ešte žiacke prezentácie od 8:30 do 10:30 a dve prednášky: Farnsworthov fúzor na INTEL ISEF (Michal Račko, víťaz Festivalu vedy a techniky 2012), Labak.net (online seminár pre mladých vedátorov). Podujatie ukončí zatvárací ceremoniál o 11:30, keď budú vyhlásení jednotliví víťazi, ktorí získajú prestížne ocenenia, postupy na medzinárodné súťaže podobného zamerania v Európe, USA a hodnotné vecné ceny.

Vstup na Festival vedy a techniky je zdarma a určený širokej verejnosti, ktorú zaujímajú projekty mladých talentov a rozširovanie vedy, techniky na Slovensku. Príďte sa pozrieť aj vy a inšpirujte sa, pretože to nič nestojí (iba chvíľku času) a zážitok je zaručený.

Zdroj článku: 
Lokalizácia: