PRservis.sk

Subscribe to kanál správ PRservis.sk
tlačové správy, vyhlásenia a oznamy
Aktualizácie: pred 12 min 39 s

Ako správne triediť obaly od mlieka?

1. jún 2023

1.6.2023 - Vedeli ste, že 1. júna okrem detí oslavuje svoj sviatok aj mlieko? Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) so sídlom v Ríme stanovila v roku 2001 práve tento deň ako Svetový deň mlieka.

Cieľom tohto Svetového dňa je poukázať na význam mlieka, vyzdvihnúť jeho nutričné vlastnosti vo výžive a upozorniť na opodstatnenosť jeho každodennej konzumácie. Pri tejto príležitosti pripomína OZV ENVI - PAK dôležitosť správneho triedenia obalov, do ktorých je mlieko balené.

Spotreba mlieka klesá

Mlieko nás zásobuje množstvom vitamínov a minerálnych látok. Už jeden pohár mlieka poskytuje 30 % odporúčaného denného príjmu vápnika. Je tiež dobrým zdrojom draslíka a fosforu.

Na Slovensku však jeho spotreba klesla od roku 1990 o viac ako polovicu. Kým v roku 1990 sme vypili viac ako 100 litrov mlieka na osobu ročne, v roku 2021 to už bolo podľa údajov Štatistického úradu len 46 litrov. Na rozdiel od iných európskych krajín uprednostňujú spotrebitelia na Slovensku, ale aj v Čechách skôr trvanlivé mlieko, a to aj napriek tomu, že môže obsahovať menej vitamínov ako čerstvé. Len približne 15 % predaných mliek sú čerstvé mlieka.

Najväčšou mliečnou veľmocou je Nemecko s ročnou produkciou až 32 miliónov ton. Nasleduje Francúzsko (24 mil. ton), Holandsko (14 mil. ton), Taliansko (13 mil. ton) a Poľsko (12,5 mil. ton). Česko produkuje približne 3 mil. ton mlieka ročne a na Slovensku je to necelých 930 tisíc ton.

Pestrá paleta obalov

Mlieko je balené v pestrej škále rôznych druhov obalov – od nápojových kartónov, cez sklo až po plast. PET fľaše od mlieka nepodliehajú zálohovaniu, tento obal sa vyhadzuje do žltej zbernej nádoby na plastový odpad.

"Obaly od mlieka koniec koncov tak ako všetky iné druhy obalov - vyhadzujte do zberných nádob prázdne, bez zvyškov mlieka. Nápojové kartóny a plastové fľaše pred vyhodením najprv stlačte, aby ste minimalizovali ich objem v zbernej nádobe a vyhadzujte ich spolu s vrchnáčikom. Pri sklenej fľaši vrchnáčik vyhadzujte samostatne. Ak sa dá papierová etiketa alebo iná nálepka od obalu odlepiť, tak ju odlepte a vytrieďte samostatne," vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK a dodáva: "Ak neviete, ako obal správne vytriediť, pomôžu vám aj symboly a informácie, ktoré sú uvedené na samotných obaloch. Tie tiež vedia byť pri triedení nápomocné."

Nápojové kartóny sa v každej obci triedia inak

Systém triedenia na Slovensku nie je jednotný. Preto sa pri triedení obalov od mlieka treba riadiť aj pokynmi, ktoré sú uvedené na nálepkách na kontajneroch alebo inštrukciami na webovej stránke obce. Nápojové kartóny patria do oranžovej zbernej nádoby na nápojové kartóny. Nie všetky slovenské obce však takýto typ kontajnera majú. V niektorých obciach sa preto nápojové kartóny triedia spoločne s kovmi do červených zberných nádob a v iných sa zase spolu s plastmi a kovmi do žltých zberných nádob.

Ako správne vytriediť vybrané obaly od mlieka?

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v lokalite Svetového dedičstva UNESCO

1. jún 2023

1.6.2023 - Tesco pokračuje v expanzii. Od 1. júna otvorí svoje brány pre zákazníkov supermarket v Levoči. Nová predajňa sa nachádza blízko historického centra a je súčasťou lokality zapísanej do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Obchod vyniká unikátnou architektúrou, ktorá zapadá do celkového koloritu mesta. Zákazníci sa môžu tešiť na bohatú ponuku produktov a služieb, ktoré Tesco ponúka.

"Veľmi ma teší, že budeme našim zákazníkom ešte bližšie aj na východe Slovenska – v krásnej starobylej Levoči. Pri realizácii predajne sme dbali na historickú unikátnosť mesta pod Mariánskou horou. Veríme, že nový obchod si obľúbia obyvatelia Levoče aj turisti. V novej predajni s modernými technológiami a širokým sortimentom chceme prinášať aj viac čerstvých lokálnych potravín a pomôcť presadiť sa miestnym dodávateľom. Zákazníci sa môžu tešiť na pestrú a kvalitnú ponuku produktov za výhodné ceny," hovorí Martin Kuruc, generálny riaditeľ Tesca na Slovensku, a dodáva: "Tesco je pevnou súčasťou komunít, v ktorých pôsobí. Ich podpora zohráva dôležitú úlohu, a to obzvlášť v aktuálnej neľahkej dobe. Aj preto počas prvých dvoch dní otvorenia 1. a 2. júna 2023 venujeme 1 euro z každého nákupu nad 10 eur TJ Štart Levoča, ktorá financie využije na organizáciu 17. ročníka LEVOČA CUP – medzinárodného turnaja zrakovo postihnutých športovcov. Držíme palce!"

V poradí 159. predajňa reťazca ponúka v Levoči na ploche približne 1 500 štvorcových metrov bohatú ponuku čerstvých aj trvanlivých potravín, drogérie, široký nepotravinový sortiment vrátane potrieb do domácnosti, sezónneho tovaru či módnu značku F&F. Supermarket bude otvorený sedem dní v týždni od rána 6.00 až do večera 21.00 hod. Zákazníci s Clubcard sa zároveň môžu tešiť na uvítaciu zľavu 10 % na celý nákup v dňoch od 1. do 4. júna. Viac informácií a podmienky uplatnenia akcie sú na stránke tesco.sk. Nové Tesco, ktoré je približne 10 minút peši od historického centra Levoče, prinesie priestor pre ďalších 10 nájomcov z oblasti maloobchodu či služieb.

Výstavba novej predajne v mestskej pamiatkovej rezervácii Levoče musela spĺňať prísne kritériá pamiatkarov. "Levoča patrí do Svetového dedičstva UNESCO, a preto sme citlivo riešili nielen dizajn obchodu, ale aj samotné výkopové práce prebiehali s ohľadom na možnosť nájdenia vykopávok v tejto významnej historickej lokalite. Dizajn budovy musel spĺňať špecifické podmienky vzhľadu, aby zapadol do koloritu mesta. Obchod má netradičnú šikmú strechu, špecifickú farbu a dodržali sme aj kombináciu materiálov, ako sú drevo či tehla. Návrh aj realizácia stavby prebiehali v úzkej spolupráci s krajským pamiatkovým úradom," hovorí manažér oddelenia správy nehnuteľností Marek Slanina.

Tesco zákazníkom prináša zážitok z nakupovania 21. storočia. Okrem klasických a samoobslužných pokladníc môžu návštevníci využiť aj pohodlný nákup prostredníctvom služby Scan&Shop v mobile. Samozrejmosťou je aj zberný automat na vrátenie plastových fliaš a plechoviek. Nový obchod zároveň prináša pracovnú príležitosť pre 22 nových kolegov a kolegýň.

Spoločnosť Tesco plánuje v najbližších mesiacoch pokračovať v expanzii. V súčasnosti hľadá nové priestory najmä v mestách či vo veľkých obciach s rozlohou od 400 do 2 000 štvorcových metrov. Odporúčanie môže poslať každý na novyobchod@tesco.com. Ideálne miesta pre nové predajne sú v obytných zónach, na frekventovaných uliciach či cestách, v blízkosti sídlisk, administratívnych budov či nákupných centier. V expanzii pokračuje aj franchisingová sieť Žabka, ktorá otvorila na Slovensku už 27 obchodov.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023 a spúšťame hlasovanie verejnosti

1. jún 2023

1.6.2023 - Porota vybrala 25 podcastov, ktoré bojujú o hlasy verejnosti v súťažných kategóriách. Okrem toho, všetky podcasty sú v hre o cenu Miláčik roka, teda najobľúbenejší slovenský podcast.

Predstavujeme nominácie 1. ročníka súťaže Podcast roka. Deväťčlenná porota vybrala pre Orange Podcast roka 2023 užší výber 25 podcastov, za ktoré môžete hlasovať.

Viac ako 1300 slovenských podcastov splnilo podmienky na zaradenie do súťaže. Predvýber pre porotu z celkového počtu urobili organizátori na základe údajov z top rebríčkov podcastov na Spotify a Apple Podcastoch.

Porota v zložení spisovateľka Dominika Sakmárová, influencerka Kristína Tormová, YouTuber Peter Altof alias Expl0ited, producent podcastov Damian Machaj, programový riaditeľ Fun rádia Marek Mikúšek, šéfredaktor portálu tvnoviny.sk Vladimír Mičuda, Tomáš Palovský z Orange Slovensko, Peter Ohrajter z ESET Slovensko a Dávid Šerfözö z Httpool hodnotili počas mája 60 podcastov.

Z nich postúpilo do hlasovania verejnosti päť v každej súťažnej kategórii. Pri vyhodnotení celkových víťazov sa berie do úvahy hodnotenie poroty aj verejnosti dokopy.

Porota tiež vybrala najlepší nový slovenský podcast v rámci ocenenia Ucho, ktorý vznikol v roku 2022.

Hlasovanie verejnosti trvá do 23. júna, čo je posledný deň na odovzdanie hlasu. Hlasovanie je umožnené na jednu emailovú adresu jedenkrát za deň od začatia hlasovania až po jeho ukončenie. Každý hlasujúci bude zároveň zaradený do súťaže o vecné ceny.

Výsledky Orange Podcast roka 2023 budú vyhlásené 28. júna na odovzdávaní cien v Bratislave na Sundecku.

Hlasujte na podcastroka2023.sk.

Nominácie Orange Podcast roka 2023

V kategórii Pokrok, ktorej partnerom je spoločnosť ESET, sú nominované tieto podcasty:

Búrači gastromýtov (Ladislav Kužela)
Dejepis Inak (skpodcasty.sk)
Mozgová Atletika (ZAPO)
Počúvam sa (Rádio Expres)
Vedátorský podcast (Vedátorský podcast)

V kategórii Rozhľad, ktorej partnerom je televízia Markíza, sú nominované tieto podcasty:

Braňo Závodský Naživo (Rádio Expres)
Denník N Podcasty (Denník N)
Dobré ráno | Denný podcast denníka SME (SME.sk)
Rozhovory ZKH (SME.sk)
V redakcii (Denník N)

V kategórii Zo života, ktorej partnerom je agentúra SITA sú nominované tieto podcasty:

90-60-90 (Simona&hostia o ideáloch) (Simona)
Gyncast (SME.sk)
Nevyhorení (Forbes Slovensko)
Sexuálna výchova (sexualnavychova)
Vizita (SME.sk)

V kategórii Ateliér, ktorej partnerom je Httpool, exkluzívny zástupca reklamného priestoru Spotify na Slovensku, sú nominované tieto podcasty:

Dejiny (SME.sk)
Knižný kompas | Podcast o knihách a čítaní (Ikar)
ŠtB: Prísne tajné (RTVS)
tak bolo (ZAPO)
Trochu inak s Adelou (GreenTalk)

V kategórii Vypínač, ktorej partnerom je Fun rádio, sú nominované tieto podcasty:

Doktor má Filipa (ZAPO)
Kriminálne spisy (Rádio Expres)
Nezhasínaj! (Rádio Expres)
Piatoček (SME.sk)
vražedné psyché (ZAPO)

Zaradenie podcastových kategórií do súťažných kategórií

V Pokroku súťažia podcasty z kategórií biznis, technológie, veda a vzdelávanie.

V Rozhľade súťažia podcasty z kategórií správy a vláda.

V Zo života súťažia podcasty z kategórií deti a rodina, náboženstvo a duchovnosť, šport, voľný čas a zdravie a fitnes.

V Ateliéri súťažia podcasty z kategórií história, hudba, TV a filma umenie.

Vo Vypínači súťažia podcasty z kategórií fikcia, komédia, skutočný zločin a spoločnosť a kultúra.

Mediálnymi partnermi Podcastu roka sú denník SME, technologický portál TouchIT, magazín Forbes Slovensko, IAB Slovakia, TV Markíza, Fun rádio, tlačová agentúra SITA a Httpool.

Digitálnym partnerom Podcastu roka je agentúra okto–digital.

Podcast roka ďalej podporujú Depo, Sundeck, 2muse, alza.sk a Poradca podnikateľa.

Hlasujte na podcastroka2023.sk.

Ako prebiehal proces zostavenia nominácií?

Organizátori Podcastu roka - podcastový boutique Shtoodio a webový portál skpodcasty - zostavili veľký rebríček slovenský podcastov podľa ich umiestnenia v top rebríčkoch platforiem Spotify a Apple Podcasty počas celého roka 2022.

Podcasty museli splniť podmienky súťaže a to najmä, aby v roku 2022 vypublikovali aspoň jednu plnohodnotnú epizódu a išlo o podcast v slovenskom jazyku.

Na základe tohto zoznamu boli jednotlivé podcasty začlenené do piatich súťažných kategórií a ocenenia Ucho pre nováčika, čo je podcast, ktorý vznikol v roku 2022 a vyberá sa len na základe hlasovania poroty.

Porota dostala tzv. longlist, ktorý tvoril top 10 podcastov podľa rebríčkov platforiem Spotify a Apple Podcasty. Dokopy teda 60 podcastov.

Porota následne počas mesiaca máj počúvala jednotlivé podcasty a hodnotila ich v troch dimenziách - obsah, forma a výnimočnosť. Každá porotkyňa a porotca mohli každému podcastu udeliť 0 až 10 bodov.

Body sa sčítali a 5 podcastov s najväčším počtom bodov v každej súťažnej kategórii dostalo nomináciu v súťažnej kategórii, ktoré vidíte v zozname vyššie.

Podcast s najväčším počtom bodov v rámci ocenenia Ucho vyhráva titul najlepšieho nového podcastu v roku 2022.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Všeobecná zdravotná poisťovňa odmení všetkých svojich verných klientov

1. jún 2023

1.6.2023 - Vernosť sa v najväčšej zdravotnej poisťovni počíta. Všeobecná zdravotná poisťovňa ako prvá zdravotná poisťovňa spúšťa od júna vernostný program Vernosť+. Verní poistenci budú mať prístup až k trom novým a jedinečným benefitom.

"Vážime si dôveru, ktorú do nás vkladajú dlhodobo mnohí poistenci v starostlivosti o ich zdravie. Chceme sa im odvďačiť niečím výnimočným, a to v podobe vernostného programu Vernosť+. Sme najväčšia a najdlhšie pôsobiaca poisťovňa na Slovensku s takmer 20-ročnou históriou, ktorej dôverujú skoro 3 milióny spokojných poistencov. Mimoriadne si to vážime, preto každý klient – poistenec, ktorý je súčasťou VšZP viac ako jeden rok a má nárok na plnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku, má v rámci tohto programu prístup k trom jedinečným benefitom," uviedol generálny riaditeľ VšZP Richard Strapko. Navyše, deti do dovŕšenia 6 rokov môžu dva z vernostných benefitov využívať ihneď, bez ohľadu na dĺžku trvania poistného vzťahu.

Verní poistenci môžu po novom využiť benefity Aktiv+, Dr. Nonstop+ a Objednanie+. Prostredníctvom Aktiv+ majú k dispozícii vstupy do viac ako 500 športových, rekreačných alebo kultúrnych zariadení na celom Slovensku. Je určený pre všetkých verných od 16 rokov za zvýhodnený poplatok 19,80 €, mesačne. Benefit je prístupný prostredníctvom aplikácie UpBalansea.

Cez benefit Dr. Nonstop+ sa môžu poistenci telefonicky alebo cez videohovor spojiť a poradiť sa so všeobecným lekárom alebo pediatrom o svojom zdravotnom stave, prípadne o zdraví svojho dieťaťa, a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Zároveň si môžu dať predpísať liek. Balík služieb je možné zakúpiť si za zvýhodnený mesačný poplatok pre jednotlivca za 9,00 € alebo pre skupinu až 4 poistencov za 16,80 €. Váhate? Ešte pred zakúpením balíka služieb je možné využiť dva kontakty s lekárom zdarma.

V rámci benefitu môžu navyše verní poistenci využiť digitálnu diagnostiku BioScan a odmerať si vybrané zdravotné parametre ako je tlak, tep, dych, saturácia O2, úroveň stresu, odozva na stres a schopnosť zotavenia.

Objednanie+ prináša jednoduché vyhľadávanie lekára podľa odbornosti, kraja, mena alebo názvu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a možnosť objednať sa priamo cez mobilnú aplikáciu alebo ePobočku na vyšetrenie alebo kontrolu z pohodlia domova.

Naše benefity sú v súlade s filozofiou edukácie o dôležitosti prevencie a hlavným cieľom VšZP aj naďalej zostáva podpora zdravého životného štýlu. Všetky benefity naši poistenci nájdu v mobilnej aplikácii VšZP. Veríme, že program Vernosť+ prinesie zážitok a služby pre všetkých a získa si čo najviac priaznivcov z radu našich verných poistencov," dodáva manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

Benefity nového vernostného programu Vernosť+ sú určené pre každého verného poistenca, ktorý je vo VšZP viac ako jeden rok bez prerušenia. Pre deti do 6 rokov sa táto podmienka považuje za splnenú. Súčasne, nárok na vernostný program majú len poistenci, ktorí nemajú nedoplatky na zdravotnom poistení. Benefity nie sú prenosné a platia vždy pre poistenca, pre člena programu Vernosť+, ktorý si ich aktivoval.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Deti z detských domovov predviedli svoj talent v treťom ročníku dobročinného projektu PSS

1. jún 2023

1.6.2023 - Talentovaná maliarka, nadaná pedagogická asistentka a šikovný automechanik najviac zaujali odbornú porotu tretieho ročníka dobročinného projektu Predveď svoj talent a my ti pomôžeme splniť tvoj sen o vlastnom bývaní, ktorý už tretí rok organizuje PSS, Prvá stavebná sporiteľňa.

Vo finále tretieho ročníka projektu Predveď svoj talent sa stretli mladí ľudia, ktorí bývajú alebo bývali v Centrách pre deti a rodiny, alebo v Domove na polceste a už onedlho sa budú musieť postaviť na vlastné nohy. Ich úlohou bolo ukázať ich nadanie a schopnosť na sebe pracovať.

"Našim cieľom je podporiť a inšpirovať mladých ľudí, ktorí majú nadanie a majú v živote cieľ, ktorý chcú dosiahnuť. Deti, ktoré vyrástli bez rodičov to majú pri štarte do samostatného života o niečo ťažšie ako ich rovesníci. Prostredníctvom tohto projektu im chceme pomôcť finančne a materiálne tak, aby sme im tento štart o niečo uľahčili. Súčasne sa im snažíme pomôcť zorientovať sa vo svete financií a podporiť ich na ceste k vlastnému bývaniu," hovorí Jiří Plíšek, predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, ktorý sa projektu zúčastnil ako člen poroty.

Na prvom mieste sa umiestnila maliarka a grafička Kristína Lacková. Svoj talent chce aj naďalej rozvíjať a študovať na vysokej škole zameranej na umenie. Druhé miesto patrí Márii Ciriakovej, ktorá študuje na strednej škole odbor asistent pedagóga. V budúcnosti sa chce venovať práci s deťmi na školách a byť im nápomocná pri riešení úloh. Tretí v poradí skončil budúci automechanik Erik Fábik, ktorý má záľubu v autách a vidí v nich aj svoju budúcnosť. Jeho snom je doštudovať a otvoriť si vlastný autoservis. Porota udelila aj špeciálne ocenenie nadanej speváčke Monike Kuchárovej. Svoj talent naplno rozvíja a v budúcnosti by sa chcela spevu venovať profesionálne.

"Aj tento ročník projektu Predveď svoj talent nám ukázal, že mladí ľudia, ktorí vyrastajú bez rodičov, majú chuť na sebe pracovať a plniť si svoje životné sny. Vybrať spomedzi nich trojicu najúspešnejších bola veľmi ťažká úloha pre celú porotu," hovorí ambasádorka projektu a predsedníčka poroty Renáta Názlerová.

Projekt "Predveď svoj talent a my ti pomôžeme splniť tvoj sen o vlastnom bývaní" je určený mladým dospelým vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí bývajú alebo bývali v Centrách pre deti a rodiny, alebo v Domove na polceste a už onedlho sa budú musieť postaviť na vlastné nohy. Zapojiť sa bolo veľmi jednoduché. Stačilo odpovedať na niekoľko otázok, v ktorých opísali v čom sú dobrí a ako chcú na sebe v budúcnosti pracovať a rozvíjať svoj talent, a to bez akýchkoľvek obmedzení. Môže ísť o spev, tanec, programovanie na počítači, môžu ukázať ako sa pripravujú na budúce povolanie, môžu maľovať, diskutovať, či poukázať na svoje športové úspechy.

Tí najtalentovanejší mali dnes možnosť predviesť svoje nadanie pred odbornou porotou naživo. Trojica najúspešnejších získala podporu vo forme odborného mentoringu od ambasádorky projektu Renáty Názlerovej, ktorý im pomôže pri štarte do života a rozvoji talentu, notebooky a iné vecné ceny ako aj účet stavebného sporenia môjDOMOV s veľmi zaujímavým finančným príspevkom, ktorý môže vytvoriť základ pre ich budúce vlastné bývanie.

Pozvanie do odbornej poroty prijali spolu s Renátou Názlerovou a Jiřím Plíškom aj Ladislava Cengelová, generálna riaditeľka Sekcia bytovej politiky a mestského rozvoja Ministerstva dopravy a výstavby SR a zástupcovia Centier pre deti a rodiny Timea Selnekovičová a Tomáš Smatana.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Najinovatívnejšia banka v CEE je zo Slovenska!

1. jún 2023

1.6.2023 - Magazín Global Finance zverejnil zoznam najinovatívnejších bánk na svete. V oblasti strednej a východnej Európy zvíťazila Tatra banka, čím potvrdila pozíciu inovačného lídra nielen na úrovni Slovenska, ale aj za jeho hranicami.

Užitočné inovácie pre väčší komfort klientov

Prísľubom značky Tatra banka je prinášať inovácie, v ktorých centre sú klienti a ich komfort. Za ostatných 10 rokov sme predstavili mnoho noviniek na lokálnej aj regionálnej úrovni. Patria k nim napríklad:

2022: okamžité platby
2021: Lite verzia mobilnej aplikácie Tatra banka
2020: online otváranie účtov pre podnikateľov
2019: chatbot AdamTB
2018: Tvárová biometriaTB
2017: Business bankingTB
2016: druhá generácia platenia mobilom
2015: online bankovníctvo v inteligentných hodinkách
2014: výber z bankomatu mobilom
2013: hlasová biometria
2012: mobilné platby
2011: digitálny podpis

Okrem tohto prístupu zaujali porotu aj tri ďalšie inovácie z predošlého roku. Jednou z nich je unikátne finančné vzdelávanie pre všetky stredné školy - VR Generation. V spolupráci s Virtual Medicine sme v novembri 2022 spojili technológiu vzdelávania vo virtuálnej realite so slovenským umelcom a rapperom Egom a priniesli ju do stredných škôl.

V minulom roku sme tiež vyvinuli riešenie pre sprístupnenie tvárovej biometrie ako služby. Stali sme sa tak prvou bankou na Slovensku, v celom regióne a veríme, že aj celosvetovo, ktorá je pripravená poskytovať tento druh nebankových služieb.

K víťazstve Tatra banky prispel aj posun denného bankovníctva na novú úroveň. S Účtom pre modrú planétuTB získali klienti jedinečnú kombináciu denného bankovníctva a inteligentnej technológie smerom k udržateľnej budúcnosti.

"Ako inovačný líder sa zameriavame na riešenia, ktoré zvyšujú komfort a klientsku spokojnosť. Inováciami často prekračujeme hranice bankovníctva a snažíme sa nimi prispieť k pozitívnemu formovaniu spoločnosti. Teší nás, že náš prístup ocenil aj medzinárodný magazín Global Finance a udelil nám titul najinovatívnejšej banky v regióne," hovorí Michal Liday, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky.

Inovačná stratégia ako cesta k úspechu

Tatra banke sa dlhodobo darí prinášať inovatívne riešenia ako do vnútra banky, tak aj smerom k svojim klientom. Táto ambícia pramení zo schopnosti neustále sa transformovať a inovovať svoje procesy a organizáciu tak, aby bola pripravená čeliť aktuálnym a budúcim výzvam. Ako jedna z mála spoločností má v regióne dedikované inovačné oddelenie. Hlavnou úlohou útvaru nie je prichádzať so všetkými nápadmi, ale posilňovať vnútornú inovačnú kultúru a pomáhať talentovaným kolegom formou inšpirácie a nadobúdania nových zručností.

"Sme radi, že ocenenia od medzinárodných magazínov potvrdzujú, že to, čo robíme, rezonuje aj za hranicami Slovenska. Naša inovačná stratégia k tomu zásadne prispieva. V rámci jej aktivít sa chceme bližšie pozrieť aj na širšie možnosti škálovania našich inovácií. Aj preto sme napríklad v roku 2022 vytvorili unikátny Venture Builder tím, ktorý sa touto oblasťou zaoberá," uzatvára Martin Kubík, člen predstavenstva Tatra banky zodpovedný za IT.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Spoločnosť LANXESS predstavila rozšírené portfólio výrobkov pre kozmetický priemysel

1. jún 2023

1.6.2023 -
Bezpečné a účinné riešenia na konzerváciu
Udržateľné konzervačné látky znižujú uhlíkovú stopu
Nový rad výrobkov osobnej starostlivosti CARE

Spoločnosť LANXESS, výrobca špeciálnych chemikálií, predstavila nové, rozšírené portfólio konzervačných a multifunkčných látok, vôní pre kozmetiku a výrobky osobnej starostlivosti. Nové portfólio sa zameriava na udržateľné produkty, ktoré sú buď vyrobené z prírodných surovín, alebo ide o produkty, ktoré umožňujú výrobcom znížiť uhlíkovú stopu v celom dodávateľskom reťazci, a napĺňať tak svoje ciele v oblasti ochrany klímy a zvyšovania energetickej efektívnosti.

Udržateľné suroviny znižujú uhlíkovú stopu

Naša značka Flavors & Fragrances (F&F) ponúka rad produktov založených na udržateľných surovinách vrátane benzoanu sodného a benzylalkoholu. Ich hodnotenie udržateľnosti je založené na koncepte hmotnostnej bilancie, čo dokazuje, že majú nižšiu stopu CO2.

Všetky výrobné závody sú v súčasnosti certifikované na tento účel podľa normy ISCC PLUS, vďaka čomu sú aditíva spoločnosti LANXESS vhodné na použitie v konečných výrobkoch.

S cieľom podporiť výrobcov kozmetiky pri dosahovaní ich vlastných cieľov v oblasti udržateľnosti značka F&F výrazne znížila emisie CO2 zo svojich výrobných závodov pomocou zelenej energie.

Medzi značkové výrobky F&F pre osobnú starostlivosť patria Purox B, Purox S, Solbrol a Purolan, ktoré sa používajú v rôznych kozmetických výrobkoch a výrobkoch pre osobnú starostlivosť.

Benzoan sodný Purox S sa vyznačuje vysokou čistotou, minimálnym zápachom a širokospektrálnou účinnosťou vo výrobkoch pre starostlivosť o pokožku. Je vhodný aj do výrobkov určených pre dojčatá a malé deti, ako sú vlhčené obrúsky.

Výber multifunkčných ingrendiencií ponúka lepšiu kvalitu a zároveň podporuje konzerváciu kozmetických výrobkov a výrobkov osobnej hygieny. Napríklad Purolan PD-LO (pentylénglykol) má veľmi slabý zápach a je univerzálnou synergickou zložkou pre kozmetické výrobky a vlhčené obrúsky. Kalama 3PP má príjemnú vôňu - maskuje nežiaduce pachy - a zároveň podporuje dlhú životnosť výrobkov. Purolan IHD umožňuje hladké rozčesávanie vlasov vo výrobkoch pre starostlivosť o vlasy a dodáva hodvábny pocit v starostlivosti o pokožku.

Bezpečné a účinné produkty pre osobnú hygienu

Spoločnosť LANXESS má najnovšie v ponuke aj produktový rad CARE (MPP CARE), ktorý ďalej rozširuje jej pôsobenie v segmente starostlivosti o domácnosť a osobnej hygieny a umožňuje jej poskytovať vysokokvalitné, udržateľné a bezpečné výrobky pre kozmetický a čistiaci priemysel, ako aj pre zdravotníctvo. Línia CARE je integrovaná do obchodnej jednotky spoločnosti LANXESS Material Protection Products, ktorá sa špecializuje na mikrobiálne a konzervačné aplikácie.

LANXESS ponúka prírodné konzervačné látky na báze ethyl lauroyl arginátu HCl (LAE) pod obchodným názvom Neolone Bio Preservative. LAE je účinný konzervačný prostriedok získaný z prírodných zložiek, ako je cukrová repa alebo kukurica, a môže sa používať v kozmetických výrobkoch.

Konzervačná látka Neolone PH 100 je tiež vysokokvalitný fenoxyetanolový výrobok zodpovedajúci požiadavkám na farmaceutickú čistotu. Poskytuje vynikajúce konzervačné a ochranné funkcie pre mnoho rôznych výrobkov osobnej starostlivosti a jeho pH zodpovedá požiadavkám.

Konzervant Kathon CG je vysoko účinný konzervačný prostriedok na použitie v prípravkoch na vlasy a pokožku. Má vynikajúcu širokospektrálnu ochranu proti mnohým baktériám, kvasinkám a plesniam a pôsobí pri pH používanom v kozmetických výrobkoch. Konzervačný prostriedok je šetrný k životnému prostrediu, pretože sa rýchlo rozkladá a v prírode sa nehromadí. Okrem toho Kathon CG neprenáša farebný nádych ani pachy do výrobkov osobnej hygieny. Aj pri nízkych dávkach je vysoko účinný, a preto je nákladovo výhodný.

Konzervačné látky Bioban Bronopol ničia širokú škálu baktérií a majú vynikajúci účinok proti pseudomonádam. Vykazujú vynikajúcu účinnosť v kombinácii s inými konzervačnými látkami, najmä s konzervačnými látkami na báze izotiazolinónu, čím zabezpečujú účinnú mikrobiálnu kontrolu aj pri veľmi malom množstve.

Pre MPP Care pracuje celosvetová sieť mikrobiologických expertov, ktorí vyvíjajú bezpečné, vysokokvalitné a účinné výrobky - aj s ohľadom na regulačné požiadavky a interné schvaľovacie procesy.

Zákazníci ťažia z vysokej odbornosti zamestnancov

Chemici spoločnosti LANXESS poskytujú zákazníkom svoje odborné znalosti, napríklad pri formulovaní výrobkov, ktoré spĺňajú najnovšie požiadavky spotrebiteľov na udržateľnosť a účinnosť.

Viac informácií o kozmetike a výrobkoch osobnej starostlivosti spoločnosti LANXESS nájdete na https://lanxess.com/Flavors-and-Fragrances a https://lanxess.com/en/Products-and-Brands/Industries/Microbial-Control.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v oblasti špeciálnej chémie

Spoločnosť LANXESS je popredná spoločnosť v oblasti špeciálnych chemikálií s tržbami vo výške 8,1 miliardy EUR v roku 2022 a približne 13 100 zamestnancami v 33 krajinách Hlavnou činnosťou spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických polotovarov, aditív, špeciálnych chemikálií a prostriedkov na ochranu spotrebiteľov. LANXESS je zaradený do popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme nájdete na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Schneider Electric svojím programom pre partnerov reflektuje trendy v IT sektore

31. máj 2023

31.5.2023 - Analýza spoločnosti Canalys ukazuje, že počet predajcov IT na európskom trhu sa po 4-5 rokoch konsolidácie začína opäť stabilizovať. Väčšina partnerov v Európe však pôsobí s viacerými typmi dodávateľov a potrebuje, aby partnerské programy predajcov boli flexibilnejšie a odrážali trendy na trhu. Prieskum Canalys ukázal, že 65 % partnerov chce posilniť svoje vzťahy s predajcami, 60 % chce zlepšiť ziskovosť a predaj a 50 % chce budovať svoje odborné znalosti.

Tieto trendy v plnom rozsahu reflektuje partnerský program, ktorý v minulom roku predstavila spoločnosť Schneider Electric pod názvom mySchneider IT Partner Program.

Partnerský program Schneider Electric je založený na viac ako 40 rokoch spolupráce s predajnými kanálmi. MySchneider IT Partner Program pokrýva všetky kľúčové odvetvia vrátane prevádzky dátových centier, vývoja IT riešení, softvéru a služieb. Partneri v programe nájdu predajné nástroje, školenia a ďalšie zdroje na podporu predaja.

K pilierom programu mySchneider IT Partner Program patrí:

Nová štruktúra: partneri – poskytovatelia IT riešení, môžu postupovať cez rôzne úrovne partnerstva, pričom využívajú prístup založený postupnom zvyšovaní kľúčových kompetencií, certifikácií a výkonnosti.

Nové rozhranie: prehľadný panel programu ponúka predajcom, partnerom a manažérom programu prehľad o pokroku partnera, tímov aj jednotlivcov v jednotlivých špecializáciách.

Rozšírené školiace nástroje: široká škála nástrojov, školenia a zdroje, pomôžu partnerom diverzifikovať a posilniť obchodné modely a splniť požiadavky zákazníkov.

Systém odmien: prispôsobené obchodným požiadavkám partnerov vrátane odmien a finančných stimulov na aktívnu identifikáciu, rozvoj a pomoc pri uzatváraní nových obchodných príležitostí.

Udržateľnosť: Prístup k udržateľným produktom a riešeniam od spoločnosti Schneider Electric, ktoré zákazníkom poskytujú väčšiu zhodu a transparentnosť, nižší vplyv na životné prostredie a udržateľný výkon.

Viac informácií o novom partnerskom programe mySchneider IT Solution Provider nájdete na špecializovanej webovej stránke.

Presný postup ako sa stať partnerom programu mySchneider IT Partner Program prináša praktická príručka.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Zachyťte krásy prírody so smartfónom vivo X90 Pro

31. máj 2023

31.5.2023 - Jarné a letné obdobie sprevádza množstvo scenérií, ktoré jednoznačne stoja za zvečnenie. Fotoaparát vivo X90 Pro je dokonalým spoločníkom na objavovanie a zachytenie všetkého, čo toto obdobie ponúka.

Žiarivá zeleň, jasná modrá obloha a polia kvetov - s režimom ZEISS Natural Colour fotoaparátu X90 Pro môžu nováčikovia aj profesionálni fotografi zachytiť rozkvet v celej jeho prirodzenej nádhere a s profesionálnou presnosťou farieb. Obe značky do fotoaparátu aktuálnej vlajkovej lode vivo X90 Pro vniesli nové štandardy v oblasti kvality obrazu a vernosti farieb, vďaka čomu je možné zachytiť výnimočné snímky v rôznych svetelných podmienkach. S profesionálnym portrétnym fotoaparátom a vďaka systému Ultra Sensing Portrait System môžu používatelia dokonca zhotovovať farebne presné snímky prvých slnečných dní mimo sezóny. A keďže noci sú čoraz teplejšie a kratšie, milovníci nočného života si môžu užívať viac večerov vonku. Dobrou správou je, že vďaka fotoaparátu vivo X90 Pro budú používatelia môcť zachytiť všetku krásu aj po západe slnka. A pre tých, ktorí majú radi o niečo pokojnejšie nočné aktivity, je vďaka vynikajúcemu výkonu pri slabom osvetlení fotoaparát X90 Pro skvelým spoločníkom aj na zachytenie hviezdnej oblohy. Nech už táto jar prinesie čokoľvek, fotoaparát X90 Pro to všetko nádherne zachytí.

Zachyťte všetky farby jari

Ako lepšie otestovať nový fotoaparát X90 Pro ako ísť von a skúmať? Vyberte sa na prechádzku a zachytťe fotografie rozkvitnutých tulipánov, polí divokých kvetov, rozkvitnutých čerešní a kochajte sa krásou prírody, ktorá sa práve v jari prebúdza k životu. Vďaka vylepšenej verzii kalibrácie prirodzených farieb ZEISS sa zachytené snímky ešte viac približujú tomu, čo vidí ľudské oko, a to vďaka presnosti farieb na profesionálnej úrovni. Sofistikovaný obrazový systém s viacerými modulmi fotoaparátu prináša rôzne možnosti snímania, takže budete vždy pripravení dokonale zaznamenať všetky špeciálne spomienky, či momenty.

Portrét, ktorý zažiari

Objektív fotoaparátu vivo X90 Pro s ekvivalentom 50 milimetrov umožňuje používateľom robiť prirodzene vyzerajúce portrétne zábery priateľov a rodiny v exteriéri. Keďže zorné pole 50-milimetrového objektívu je blízke zornému poľu ľudského oka, portrétne zábery sú tým pádom realistickejšie. A nielen portréty. Vzhľadom na všestrannosť a perspektívu tohto objektívu je to vynikajúci nástroj na pouličnú fotografiu. Aj pri slabom osvetlení zostáva kvalita vďaka správnej clone vynikajúca. Takže bez ohľadu na počasie alebo situáciu budú vaše portréty vždy žiariť.

Vysoký rozsah pre dynamické jarné počasie

Nič nie je dynamickejšie ako jarné počasie. Dramatická ranná hmla, dúha objavujúca sa nad pokojným jazerom, a dokonca aj občasný saharský prach, ktorý poskytuje výrazné farby na oblohe za súmraku - to všetko sú ingrediencie pre skvelé fotografie. Fotoaparát X90 Pro je vybavený prispôsobeným, špeciálnym čipom vivo V2, ktorý znižuje šum na snímkach a videách vďaka novo vylepšenému algoritmu redukcie šumu AI. Zvyšuje výkon hlavného čipu a umožňuje výrazne zvýšiť rozlíšenie, najmä pri slabom osvetlení. Okrem toho bol oproti predchádzajúcim zariadeniam radu X aktualizovaný a vylepšený algoritmus vysokého dynamického rozsahu (HDR). Ten totiž optimalizuje tón obrazu s cieľom vytvárať prirodzenejšie prechody s bohatými vrstvami.

Padajúce hviezdy vo vašej galérii

Funkcia nočného videa s rozlíšením 4K Ultra-Sensing umožňuje používateľom zachytiť dychberúcu oblohu posiatu tisíckami hviezd. Veľký obrazový snímač vlajkového zariadenia prináša viac svetla, čím výrazne zvyšuje jas obrazu a zachytáva bohatšie detaily v noci. Vylepšený algoritmus Night Video 3.0 a stratégia expozície prispievajú k jasnejším a čistejším videám s prirodzenejšími prechodmi medzi svetlom a tmou. A vďaka zabudovanej stabilizácii obrazu je používanie statívu na udržanie telefónu v pokoji jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

Nielen farby a prechody na fotografiách pôsobia prirodzenejšie: nový dizajnový jazyk fotoaparátu vivo X90 Pro čerpá inšpiráciu z prírodných scenérií a šikovne spája matematiku a estetiku, aby dosiahol dokonalú rovnováhu medzi zobrazovacími schopnosťami a estetikou. Celková štruktúra tela je modelovaná podľa východu slnka. Kruhový modul objektívu predstavuje slnko vychádzajúce nad obzor a horizontálna deliaca čiara predstavuje panorámu, čo vytvára ohromujúci efekt východu slnka.

O vivo

Značka vivo je technologická spoločnosť, ktorá vytvára produkty založené na hodnote riadenej dizajnom, ktorej jadrom sú inteligentné zariadenia a inteligentné služby. Cieľom spoločnosti je vybudovať most medzi ľuďmi a digitálnym svetom. Prostredníctvom jedinečnej kreativity poskytuje vivo používateľom čoraz pohodlnejší mobilný a digitálny život. V súlade so základnými hodnotami spoločnosti, medzi ktoré patrí Benfen*, hodnota riadená dizajnom, orientácia na používateľa, neustále vzdelávanie a tímový duch. Spoločnosť vivo zaviedla stratégiu trvalo udržateľného rozvoja s víziou stať sa zdravšou a udržateľnejšou korporáciou svetovej triedy.

Pri spájaní a rozvíjaní najlepších miestnych talentov na poskytovanie prvotriednych produktov a služieb je vivo podporované sieťou 10 výskumných a vývojových centier v Shenzhene, Dongguan, Nanjing, Pekingu, Hangzhou, Šanghaji, Xi'ane, Taipei, Tokiu a San Diegu so zameraním na vývoj najmodernejších spotrebiteľských technológií vrátane 5G, umelej inteligencie, priemyselného dizajnu, zobrazovacích systémov a ďalších nových technológií. Značka vivo tiež zriadila sedem výrobných základní (vrátane značkových výrobných centier) v Číne, južnej a juhovýchodnej Ázii a ďalších regiónoch s ročnou výrobnou kapacitou takmer 200 miliónov smartfónov. Odteraz spoločnosť vivo rozšírila svoju predajnú sieť do viac ako 60 krajín a regiónov a obľúbilo si ju viac ako 400 miliónov používateľov na celom svete.

*"Benfen" je termín popisujúci postoj k robeniu správnych vecí a robeniu vecí správne – čo je ideálny popis poslania vivo: vytvárať hodnoty pre spoločnosť.

Aktuálne novinky zo sveta vivo nájdete tu: https://www.vivo.com/sk/about-vivo/news

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Slováci radi investujú s bankami. Porovnali sme výnosy a poplatky ich produktov s dlhopisom od Proxenty

31. máj 2023

31.5.2023 - Slováci neradi menia poskytovateľov finančných služieb. Najradšej zostávajú v jednej finančnej inštitúcií aj dlhé roky. A najradšej od nej majú všetky alebo aspoň väčšinu finančných služieb, ktoré využívajú. Či už ide o bežný účet, kreditnú kartu, alebo hypotéku.

Tri najväčšie firmy tvoria 60 % trhu

Tento prístup je im pritom často na škodu. To, že na poplatkoch by zaplatili inde oveľa menej, sa dá pri niektorých produktoch ľahko prepočítať a dokázať. Platí to napríklad pri bežných účtoch. Vo veľkých bankách stojí účet bežne osem eur, v online bankách býva zadarmo.

Pri výnosoch nie je tento rozdiel tak na očiach, no situácia je podobná. Pozreli sme sa na to, o koľko prichádzajú Slováci neodôvodnenou lojalitou voči veľkým poskytovateľom investičných služieb.

V troch najväčších správcovských spoločnostiach patriacich do bankových skupín, majú našinci uložených až 60 percent z celkového majetku v podielových fondoch. Ide o Tatra Asset Management (22 % trhu), Asset Management Slovenskej sporiteľne (21 %) a Eurizon Asset Management zo skupiny VÚB (18 %).

Ako sa zástupcom týchto správcov darí výkonnostne? Ako ich reprezentanta sme si zobrali najväčší fond od každej z týchto spoločností.

Traja "najlepší"

Fond maximalizovaných výnosov patriaci do portfólia Slovenskej sporiteľne spravuje majetok za 633 mil. eur. V uplynulých 12 mesiacoch zarobil 2,48 percenta.

Fond Dynamické portfólio od spoločnosti Eurizon zo skupiny VÚB pod sebou má 457 mil. eur a za 12 mesiacov vykázal výnos 0,11 percenta.

A do tretice, Realitný Fond zo skupiny Tatra banky obhospodaruje 377 mil. eur a dosiahol výnos 4,04 percenta za 12 mesiacov.

"Ide o slabé výsledky. Klienti v nich zarábajú oveľa menej, ako by mohli inde," hovorí viceprezident predaja v skupine Proxenta, Raymond Kopka. Vysvetľuje, že investori by pri dnešnej inflácii mali požadovať oveľa viac.

Výnos 8 % ročne

Atraktívnejšia ponuka pritom na trhu existuje. Jej poskytovatelia však nemajú také veľké marketingové rozpočty a husté pokrytie trhu pobočkovou sieťou.

Investičná skupina Proxenta napríklad nedávno emitovala dlhopis PROXPER 8/26. Jeho výnos dosahuje 8 % ročne. Splatnosť je stanovená na tri roky. "Dovedna je to 24 percent. Tento výnos má potenciál prekonať infláciu," približuje R. Kopka. Investori by mali podľa neho tento parameter určite zohľadňovať.

Diabol skrytý v poplatkoch

Ďalším ukazovateľom sú poplatky. Tabuľka nižšie znázorňuje, aké poplatky si účtujú traja najväčší správcovia. "Poplatky sú zásadným faktorom vplývajúcim na výnos. Znižujú ho tak priebežné platby za správu, no aj poplatky za vstup a za výstup z investície," upozorňuje R. Kopka. Pripomína, že Proxenta si účtuje podstatne menej.

Butiková ponuka

Z porovnania vyplýva, že produkty, ktoré využíva masový trh, zaostávajú za butikovou ponukou. Pri ich hľadaní treba byť aktívnejší a niekedy vstúpiť aj do neprebádaných vôd.

"Pre Slovákov je investovanie stále trochu vzdialená oblasť. Cítia sa neistí. Spoľahnú sa preto radšej na banku, na ktorú sú zvyknutí. Neznamená to však, že keď má banka nízke úroky na hypotéke, má aj najlepšie investičné riešenie," uzatvára R. Kopka.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Treťou najčastejšou „chorobou“ u detí je zubný kaz. Union ponúka rodičom možnosti, ako pri starostlivosti o detské zúbky ušetriť

31. máj 2023

31.5.2023 - Medzinárodný deň detí sa spája s oslavami, tie zas kráčajú ruka v ruke s dobrotami od výmyslu sveta. Pojedanie sladkostí však v rodičoch neraz vzbudí dilemu, ako sa starať o detský chrup a či nie je vhodné konzumácii sladkostí radšej predchádzať.

"Ak hovoríme o dentálnom zdraví, najdôležitejšia je dôkladná a pravidelná starostlivosť o detské zúbky za pomoci rodičov. Podceňovať nemožno ani prehliadky u zubných lekárov, ktoré dokážu včas odhaliť zubný kaz či potrebu zubného strojčeka," uvádza za Union zdravotnú poisťovňu riaditeľka revíznych a zdravotných činností MUDr. Ingrid Dúbravová. Práve Union venuje prevencii veľkú pozornosť a svojich poistencov a poistenky motivuje k preventívnym prehliadkam, vďaka ktorým je možné aj u detí predísť väčším zdravotným ťažkostiam v prípade, ak by sa samotný problém podcenil.

V štatistikách najčastejších ochorení detí, ktoré si vyžadovali liečbu, je liečba zubného kazu už na treťom mieste. "Rovnako to bolo aj v minulom roku a sme radi, že preplácanie výkonov pri ošetrení zubov u detských pacientov využilo 11% našich poistencov a poisteniek. Dentálny benefit môžu využiť aj tento rok, samozrejme, tento nadštandard sa týka aj rodičov," vysvetľuje hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Kristína Baluchová.

Union sa o zdravie svojich poistencov a poisteniek stará komplexne. Detskému zdraviu sa venuje aj v témach svojich podcastov Zdravé reči , kde sa rodičia môžu od odborníkov dozvedieť viac aj o správnom stravovaní, množstvo užitočných poznatkov je pre poistencov a poistenky zhrnutých aj v praktických blogoch či e-bookoch.

Viac informácií o tom, ako je možné popri starostlivosti o zuby ušetriť, nájdete na: Príspevok 150 eur ročne na zuby pre všetkých poistencov (union.sk)

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver

31. máj 2023

31.5.2023 - Presne 50 % vozidiel typu kombi kúpených u najväčšieho slovenského predajcu ojazdených automobilov AAA AUTO sa predáva na úver. Celkový dopyt po rodinných autách tvorí 54 %.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sa opäť otvára aj téma ich bezpečnosti v automobilovej doprave. Našťastie, dnešné vozidlá sú vďaka autosedačkám a uchyteniu Isofix oveľa bezpečnejšie než tomu bolo ešte pred pár rokmi. Bezpečnosti pomáha aj uprednostňovanie priestrannejších rodinných áut, ktorých sa len v sieti autocentier AAA AUTO tento rok predalo 54 % z celkového počtu všetkých predaných vozidiel. Tretina kupujúcich využíva financovanie vozidla od tretej strany – na úver, priamo u predajcu áut. Vyplynulo to z údajov skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Najpredávanejšie rodinné vozidlá v SR v sieti autocentier AAA AUTO v roku 2023

1.
Škoda Octavia
6.
Kia Sportage

2.
Škoda Fabia
7.
Škoda Kodiaq

3.
Volkswagen Passat
8.
Hyundai Tucson

4.
Škoda Superb
9.
Škoda Karoq

5.
Hyundai i30
10.
Ford Focus

"Som rada, že dopyt po rodinných vozidlách rastie, pretože prináša aj rodine s jedným dieťaťom oveľa väčší komfort a vyššiu bezpečnosť ako menší, aj keď úspornejší hatchback. S ohľadom na stále neistú ekonomickú situáciu si rodiny stále častejšie kupujú vozidlá prostredníctvom nejakého variantu nákupu na splátky. Len v našich autocentrách si 46 % rodinných áut kupujú zákazníci na úver, vozidlá typu kombi dokonca až 50 %," uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, ktorá spolupracuje s poprednými finančnými spoločnosťami na Slovensku.

Dopyt po rodinných vozidlách v autocentrách AAA AUTO je 54 % z celkového počtu. Najväčší záujem je o vozidlá SUV, ktoré tvoria 26,4 % z celkových predajov spoločnosti. Počet predaných kombi je 18,6 %. Záujem o MPV je za posledné 2 roky konštantný. Rodinné vozidlá sú najčastejšie v dieselovom prevedení. V prípade kombíkov pritom ide o 62,9 % áut, u MPV o 54,5 %, len u SUV prevažujú s 53,8 % benzínové pohony. Presne 22,4 % rodinných áut má náhon na všetky štyri kolesá a 34 % má automatickú prevodovku.

Najpredávanejšími značkami sú Škoda (28,3 %), Volkswagen (11,5 %) a Hyundai (8,3 %). Najobľúbenejšie sú potom medzi kombíkmi Škoda Octavia, Škoda Fabia a Volkswagen Passat, medzi vozidlami SUV sú to Kia Sportage a Škoda Kodiaq, medzi MPV dominuje Volkswagen Touran.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Henkel Slovensko oslávi jedinečnosť Týždňom diverzity

30. máj 2023

30.5.2023 - Možnosť objavovať inakosť a vytvárať priestor na otvorenú diskusiu je cieľom Týždňa diverzity, ktorý organizuje spoločnosť Henkel Slovensko pre svojich zamestnancov. Spoločnosť otvorene podporuje jedinečnosť svojich zamestnancov a vytvára pre nich bezpečné pracovné prostredie. Týždeň diverzity je zameraný najmä na vzájomné porozumenie, empatiu a vcítenie sa do situácie iných.

Spoločnosť Henkel Slovensko dlhodobo pracuje na tom, aby vytvárala bezpečnejšie miesto na prácu pre všetkých kolegov a kolegyne bez rozdielu, preto diverzita, rovnosť a inklúzia (DEI) tvoria neoddeliteľnú súčasť jej firemnej kultúry. "Inakosť je u nás niečím samozrejmým. Sú to práve konkrétne kroky navonok aj v rámci firmy, ktoré dokazujú našim zamestnancom, že nám záleží na tom, aby pociťovali rešpekt a úctu. Veríme, že otvoreným postojom k diverzite ideme príkladom aj ostatným firmám. Je pre nás kľúčové vytvárať bezpečné prostredie pre našich zamestnancov, kde odlišné perspektívy, zázemie a spôsob myslenia nie sú problémom, ale konkurenčnou výhodou. Prispôsobujeme naše benefity a formujeme firemnú kultúru tak, aby každý cítil, že má u nás svoje jedinečné miesto," uviedla Zuzana Kaňuchová, riaditeľka korporátnej komunikácie Henkel Slovensko, Henkel ČR a Henkel Magyarorzság.

Pestrý program počas Týždňa diverzity

Spoločnosť Henkel Slovensko si uvedomuje, že v rozmanitosti kolektívu je jej sila a tému diverzity oslávi podujatím s názvom Týždeň diverzity. Zamestnanci Henkel Slovensko zažijú workshopy a aktivity zamerané na podporu a spoznávanie jedinečnosti v každom z nás. Počas podujatia sa predstaví viacero spíkrov, ktorí im priblížia tému diverzity prostredníctvom osobných príbehov a zážitku. Zara Kromková z neziskovej organizácie Prizma, aktivistka za práva transrodových osôb, spolu s Bennettom Wrightom, zamestnancom spoločnosti Henkel Slovensko a autorom projektu tranzicia.org, predstavia ich skúsenosti s tranzíciou a vysvetlia, ako vytvárať bezpečné prostredie na pracovisku. Spíkerka Olívia Hurbanová spolu s Matejom Kučekom z agentúry HighBrows počas workshopu odkryjú výhody prijatia rozmanitosti každého z nás a vytvárania sveta, kde rôzne identity ľudí neoddeľujú, ale naopak spájajú. Organizácia Eduma umožní zamestnancom zažiť prostredníctvom virtuálnej reality rôzne situácie spojené s rozličnými dimenziami diverzity.

Otvorená podpora jedinečnosti svojich zamestnancov

Spoločnosť Henkel Slovensko má jasný hodnotový postoj k podpore svojich zamestnancov a zamestnankýň v oblasti sexuálnej orientácie a rodovej identity. V roku 2020 a 2021 upravila štruktúru rodinných benefitov (extra platené dni voľna a finančné príspevky pri narodení alebo adoptovaní dieťaťa) pre všetky rodiny bez rozdielu, aby zohľadnila rôzne životné situácie. V roku 2022 sa ako jedna z prvých korporátnych firiem na Slovensku prihlásila k iniciatíve Ide nám o život, ktorá vznikla ako reakcia na tragickú udalosť z 12. októbra 2022 na Zámockej ulici v Bratislave. Následne prijala záväzok byť Bezpečným miestom pre každú kolegyňu a kolegu, aby sa v pracovnom prostredí cítili bez strachu samými sebou. Pre zamestnancov tiež zriadila rodovo neutrálne toalety vo všetkých svojich budovách. Spoločnosť sa aj aktívne zapojila do kampane Dúhová stužka pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homo, bi, trans a intersexfóbii (IDAHOBIT), aby tak vyjadrila svoju solidaritu LGBTI+ kolegyniam a kolegom v Henkel Slovensko, ale aj ľuďom žijúcim v ich okolí. Najbližšie sa spoločnosť plánuje zúčastniť dúhového pochodu Bratislava Pride 2023, kde spoločne oslávi rozmanitosť a vyjadrí svoj otvorený postoj a podporu všetkým aspektom diverzity, a to nielen na pracovisku.

Ďalšie aktivity spoločnosti Henkel Slovensko v oblasti diverzity

Len nedávno sa spoločnosť Henkel Slovensko pripojila k výzve za zlepšenie právneho postavenia LGBTI+ ľudí na Slovensku. Spolu s 24 firmami poukázala na to, prečo je inklúzia ekonomicky a spoločensky výhodná, taktiež upozornili na možné riziká v prípade, že sa právna akceptácia a postavenie LGBTI+ ľudí nezmení. Popri aktivitách na posilnenie inkluzívnejšej firemnej kultúry a zapojení sa do iniciatívy Ide nám o život, Henkel Slovensko pravidelne otvorene podporuje rozmanitosť a inklúziu aj prostredníctvom mnohých spomínaných aktivít. Spoločnosť tiež patrí medzi ambasádorov Charty diverzity, ktorej súčasťou je aj záväzok vytvárania rovnosti príležitostí bez rozdielu a snaha o rovnoprávnosť. V roku 2022 si zmerala Index diverzity a zaradila sa medzi Šampiónov v oblasti diverzity, čo je najvyššia úroveň hodnotenia. Spoločnosť cez ambasádorov pracovnej skupiny zameranej na diverzitu a inklúziu pripravuje pre kolegov dlhodobé kampane a iniciatívy na zvýšenie povedomia o tejto téme.

O spoločnosti Henkel

Vďaka svojim značkám, inováciám a technológiám je spoločnosť Henkel svetovým lídrom na trhoch s priemyselným a spotrebným tovarom. Obchodná divízia Adhesive Technologies je globálnym lídrom na trhu so spojovacími a lepiacimi materiálmi, tmelmi a funkčnými nátermi. Obchodná divízia Consumer Brands sa drží na popredných miestach na mnohých svetových trhoch predovšetkým v segmentoch vlasovej kozmetiky a pracích a čistiacich prostriedkov pre domácnosť. Medzi tri najsilnejšie značky spoločnosti patria Loctite, Persil a Schwarzkopf. Vo finančnom roku 2021 vykázala spoločnosť Henkel obrat vo výške viac než 20 mld. eur a upravený prevádzkový zisk približne vo výške 2,7 mld. eur. Prioritné akcie spoločnosti Henkel sú kótované na nemeckom akciovom indexe DAX. Udržateľnosť už dlhodobo patrí medzi tradičné priority spoločnosti Henkel, pričom na plnenie konkrétnych cieľov má spoločnosť vypracovanú jasnú stratégiu dlhodobej udržateľnosti. Spoločnosť Henkel bola založená v roku 1876 a dnes celosvetovo zamestnáva viac než 50 000 zamestnancov, ktorých spája silná firemná kultúra, spoločné hodnoty a spoločné poslanie: "Pioneers at heart for the good of generations". Viac informácií nájdete na stránkach www.henkel.com.

O spoločnosti Henkel Slovensko

Na Slovensku pôsobí Henkel vo všetkých troch strategických oblastiach už od roku 1991 a zároveň je HENKEL SLOVENSKO spol. s r. o. pôsobiskom najväčšej expertnej pobočky Global Business Solutions+ spoločnosti Henkel celosvetovo. Global Business Solutions+ Bratislava ‏(GBS+ Bratislava) patrí od svojho založenia v roku 2006 k dôležitej súčasti spoločnosti Henkel, zabezpečujúcej služby v Európe a globálne vo viac než 30 jazykoch. V súčasnosti zamestnáva viac než 1 600 pracovníkov. HENKEL SLOVENSKO spol. s r. o. predáva viac ako 50 značiek a dnes zamestnáva, spolu s GBS+ Bratislava, viac ako 1 800 zamestnancov. Viac informácií nájdete na stránke www.henkel.sk.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Užite si roky špičkovej kvality bez starostí s predĺženou zárukou od Miele

30. máj 2023

30.5.2023 - Rozmýšľate nad výmenou kuchyne, či spotrebičov v domácnosti, no bojíte sa, že sa po pár rokoch zničia? Už viac nemusíte. Nemecká značky kvalitných spotrebičov Miele totiž prichádza so špeciálnou predĺženou zárukou na svoje chladničky, umývačky riadu, či dokonca vysávače! Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí oceňujú kvalitu spotrebičov, potom vám táto limitovaná ponuka rozhodne nesmie uniknúť.

Sen o kvalite sa stal skutočnosťou

Zariaďujete práve svoju novú vysnívanú kuchyňu? Potrebujete novú chladničku, mrazničku, či umývačku riadu? To všetko je základná výbava každej modernej kuchyne, ktorá sa ale časom opotrebúva. Potom sa určite oplatí staviť na kvalitu, ktorá niečo vydrží. Značka Miele sa zaviazala dodržiavať svoje motto "Kvalita, ktorá predbehla svoju dobu”, a svojim zákazníkom počas rokov poskytovať prvotriedny zážitok z používania. Svojim zákazníkom preto poskytuje jedinečnú príležitosť získať predĺženú záruku na rad spotrebičov, ktoré tu budú s vami aj ďalších 10 rokov.

Predĺžte si záruku na sortiment chladenia od Miele!

Doprajte svojim potravinám dlhšiu čerstvosť vďaka smart chladničkám s inovatívnymi funkciami. Pýtate sa prečo práve chladničky Miele? Vďaka funkcii PerfectFresh Active a aktívnemu zvlhčovaniu, či optimálnej teplote v nich vydržia potraviny až 5x dlhšie čerstvé. Navyše, v akcii predĺženej záruky Miele teraz pri kúpe akéhokoľvek prístroja zo sortimentu chladenia Miele, či už ide o vstavané aj voľne stojace chladničky, mrazničky aj vinotéky, získate predĺženú 5-ročnú záruku zadarmo na celý prístroj a teraz navyše 10-ročnú záruku na kompresor.

Už žiadne ručné umývanie!

Potrebujete novú umývačku riadu? Žiadny problém. Umývačky Miele sú konštruované tak, aby obstáli v bežnej prevádzke po dobu až 20 rokov.* Miele kladie veľký dôraz na spracovanie a kvalitu použitých materiálov, preto sú umývačky Miele vybavené celonerezovým vnútorným priestorom. Exkluzívne u Miele sa stretnete so systémom Waterproof, ktorý zaisťuje maximálnu ochranu pred škodami spôsobenými vodou. Pokiaľ by aj napriek tomu došlo k poruche, ktorá by viedla k poškodeniu majetku, Miele preberá po dobu 20 rokov zodpovednosť za škody spôsobené vodou.[1]

Vysávanie bez obáv

Vysávanie patrí ku každotýždenným ak nie každodenným povinnostiam v takmer každej domácnosti. Aj preto je výber kvalitného výsávača kľúčový. Nezáleží na tom, či si vyberiete vreckový podlahový vysávač z radu Classic, Compact alebo Complete, alebo podlahový bezvreckový vysávač Miele z radu Boost alebo Blizzard. Na všetky tieto vysávače získate teraz bezplatnú 10-ročnú záruku na motor vysávača.

So spotrebičmi Miele si môžete byť istí, že bude vaša vysnívaná kuchyňa, či domácnosť ako nová aj počas nasledujúcich desiatich rokov.

Po zakúpení ktoréhokoľvek zo spomínaných výrobkov je potrebné sa zaregistrovať prostredníctvom jednoduchého online formulára. Pre získanie predĺženej záruky je nutné sa zaregistrovať vyplnením registračného formulára, či už osobne v predajniach Miele alebo online.

[1] (za predpokladu odbornej inštalácie)
* Doba testovania umývačiek Miele je 5 600 umývacích cyklov s rôznymi programami, čo zodpovedá 280 umývacím cyklom za rok po dobu 20 rokov.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Najmodernejšia výrobná hala v strednej Európe má vyrásť v Kopřivnici

30. máj 2023

30.5.2023 - Pandémia, vojna na Ukrajine, zdražovanie energií či nedostatok materiálov. To všetko sú výzvy, s ktorými sa musel pobiť výrobca legendárnej českej Remosky. Napriek neľahkej situácii tržby spoločnosti v minulom roku presiahli 105 miliónov korún a plánuje veľké investície do novej výrobnej haly v Kopřivnici na automatizáciu a digitalizáciu výrobného procesu.

Unikátny nápad výroby misy na pečenie vznikol ešte začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia a odvtedy slávna česká Remoska® prešla kus cesty. Stala sa populárnou nielen v bývalom Československu, ale i za hranicami. Od roku 2003 sa výrobok začal vyvážať do Veľkej Británie a potom postupne i do ďalších krajín, ako sú Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Francúzsko či Španielsko. Spoločnosť sa ale chce ďalej rozvíjať a stať sa silnou značkou i na medzinárodnej úrovni. V súčasnosti sa viac ako 50 % výroby exportuje.

Českú legendu nepokorili ani výzvy súčasnosti

Pred piatimi rokmi spoločnosť Remoska s.r.o. oznámila svoje plány rozšíriť svoj trh za hranice Českej republiky do krajín ako Južná Afrika a Blízky východ. Pandémia a vojna na Ukrajine však zasiahli do plánov firmy a prinútili ju zastaviť prevádzku v Rusku a zvýšiť ceny kvôli nedostatku materiálu a rastúcim nákladom. Napriek týmto výzvam tržby spoločnosti v minulom roku presiahli 105 miliónov korún a plánuje veľké investície do novej výrobnej haly v Kopřivnici na automatizáciu a digitalizáciu výrobného procesu. Za to vďačí najmä tomu, že ide o kvalitný produkt. Remoska® si získala vďaka svojim výhodám veľa priaznivcov, ktorí jej zostali verní viac ako polstoročie.

Najmodernejšia výrobná hala v strednej Európe

Nová výrobná hala v Kopřivnici bude moderný závod svetových parametrov. Spoločnosť plánuje presunúť sem výrobu z neďalekého Frenštátu pod Radhoštěm, kde Remoska sídli od polovice deväťdesiatych rokov. Okrem samotnej výroby, ktorá bude mať pri rovnakom počte zamestnancov desaťnásobnú kapacitu, moderný projekt ráta i so špeciálnym showroomom a na streche má vyrásť solárny park.

Vývoj nových produktov a zavádzanie inovácií

V novom závode bude tiež fungovať vývojové centrum prototypov nových produktov, ktoré má výrobcom misy na pečenie pomôcť v ďalšom rozvoji a inováciách. Spoločnosti to pomôže rozšíriť svoj sortiment nad rámec panvice Remoska® o nerezový riad a ďalšie kuchynské doplnky. Sprevádzkovanie novej haly sa predpokladá v druhej polovici roka a firma do nej plánuje investovať 150 miliónov korún, pričom ďalších 150 miliónov pôjde na technologické vybavenie, z toho 6 miliónov korún pokryjú dotácie. Cieľom spoločnosti je modernizovať a digitalizovať svoje prevádzky, aby sa preniesli do 21. storočia.

"Je to významný krok v našej snahe o plnú automatizáciu, robotizáciu a digitalizáciu. Jednoducho chceme spoločnosť dostať do 21. storočia," hovorí majiteľ Remosky s.r.o. Zdeněk Sartoris, podľa ktorého sa do firmy nikdy tak intenzívne neinvestovalo.

Remoska s.r.o. sa chce stať nielen výrobcom kvalitných kuchynských produktov, ale aj modernou technologickou firmou, ktorá bude využívať digitálne technológie a automatizáciu výroby. Český výrobca tak chce dokázať, že aj tradičná česká firma môže byť inovatívna a úspešná na globálnej úrovni.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

V sekcii K susedom ponúkne Art Film Fest zaujímavú tvorbu z Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Rakúska a Čiech

29. máj 2023

29.5.2023 - V aktuálnom 29. ročníku Art Film Festu, ktorý sa uskutoční v dňoch 16. – 23. júna 2023 v Košiciach, nebudú chýbať ani filmy zastupujúce všetky krajiny susediace so Slovenskom. V programovej sekcii K SUSEDOM zároveň pôjde v našich končinách o premiéry týchto snímok. Niektoré už stihli získať prestížne ocenenia na zahraničných festivaloch, pre iné je košický Art Film Fest súčasťou rozbiehajúceho sa festivalového života. Sekciu už tradične zostavila publicistka Viera Langerová: "Ponuka filmov je, stručne povedané, pestrá, snaží sa zachytiť okrem vážnych spoločenských tém aj pulz populárnej tvorby napĺňajúcej kiná v Budapešti, vo Varšave či Viedni."

"Čo sa stalo v Zakopanom... zostane pochované," hovorí hlavný slogan poľskej krimi komédie NEBEZPEČNÍ DŽENTLMENI (Niebezpieczni dżentelmeni), ktorej autorom je mladý debutujúci scenárista a režisér Maciej Kawalski. Po prehýrenej noci v náručí bohémskeho tatranského mesta Zakopane v roku 1914 sa Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot) – lekár, básnik a spisovateľ v jednej osobe, zobúdza na trávniku pred vilou, aby vzápätí zistil, že ani on, ani jeho traja kamaráti – taktiež intelektuáli a umelci – si z predošlej noci nič nepamätajú. Výpadky pamäte im začnú robiť omnoho väčšie starosti, keď vo vile nájdu mŕtvolu muža. Snímka je zmesou detektívneho a komediálneho žánru, no popri významnom cieli zabávať svoje publikum, chcela tiež ukázať históriu krajiny v podstatne inom svetle, ako je v Poľsku obvyklé. Spája v sebe americký The Hangover (u nás uvádzaný pod názvom Vo štvorici po opici) a štylizáciu filmov Guya Ritchieho a na minuloročnom Varšavskom medzinárodnom filmovom festivale získala Cenu divákov.

Ukrajinská režisérka Iryna Cilyk stihla ešte pred inváziou Ruska na Ukrajinu dokončiť produkciu svojho filmu KAMEŇ. PAPIER. GRANÁT, ktorý je adaptáciou autobiografického románu jej manžela, spisovateľa Arťoma Čecha. Autorka bola v roku 2020 ocenená za Najlepšiu réžiu svetového dokumentárneho filmu na festivale Sundance, kde úspech zožala jej dokumentárna snímka Zem je modrá ako pomaranč o vojne v Donbase. Nový film predstavuje jej hraný debut. Jeho hlavným hrdinom je Timofej, chlapec dospievajúci v provinčnom ukrajinskom mestečku v 90. rokoch minulého storočia. Práve v tomto čase tesne po rozpade Sovietskeho zväzu, kde si dospelí nesú svoje traumy z minulosti stretáva vojnového veterána Felixa, ktorý bojoval v Afganistane a trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Režisérka si dala za úlohu nakrútiť nielen film o priateľstve, ale aj o odpustení staršej generácii, ktoré prichádza s dospievaním a uvedomením si úskalí života v pozícii rodiča, prarodiča, dospelého človeka.

Z Maďarska k nám prichádza výpravná historická snímka mapujúca cestu uhorského generála slovenského pôvodu Andreja Hadika do Berlína, ktorý v roku 1757 v službách Márie Terézie obsadil so svojim neveľkým husárskym plukom toto hlavné mesto vtedajšieho Pruska. Údajne pri tom stratil len 10 mužov a 4 kone a z tejto udalosti sa vyvinul medzinárodne užívaný pojem "husársky kúsok". Film HADIK režiséra Jánosa Szikoru je heroickou kostýmovou výpravou do dejín Európy a chýbať v nej nebudú nájazdy husárskych oddielov ani súbojové scény.

Trianonská zmluva z roku 1920 je v Maďarsku dodnes vnímaná ako jedna z najväčších národných tragédií. Dokudráma DAŇ ZA MIER (Béke - A nemzetek felett) Ádáma Tőséra kombinuje hrané sekvencie s archívnymi zábermi a výpoveďami maďarských a francúzskych historikov, ktorí držia výklad o citlivej téme maďarskej krízy po 1. svetovej vojne v rovine objektívnych faktov a snažia sa vyjadreniami neprikláňať k žiadnej z názorových strán. Rozpadom Rakúsko-Uhorska stratili Maďari vedúce postavenie medzi krajinami Európy a spomienky na túto situáciu rezonujú v miestnej politike dodnes.

Veľká skupina rakúskych mužov vo veku 16 až 99 rokov sa prihlási na konkurz do filmu pomenovaného podľa priezviska hlavnej hrdinky notoricky známeho kontroverzného románu Jozefína MUTZENBACHEROVÁ – životný príbeh viedenskej neviestky. Erotický román bol v Rakúsku vydaný anonymne ešte v roku 1906 a až do roku 1968 sa v tejto krajine predával ilegálne. Medzi Rakúšanmi je však dobre známy a na filmové plátno ho prenieslo už niekoľko filmárov. Režisérka Ruth Beckermann to však v skutočnosti nemala v úmysle, čo však chlapi na konkurze nevedeli. Nakrútila tak vtipný dokument o mužoch čítajúcich pasáže erotického románu písaného pre ženy v domnienke, že sa nachádzajú na castingu do úplne iného filmového projektu.

Yesmin je jednou z mnohých moslimských dievčat, ktoré musia žiť rozpoltené medzi tradíciou, vládnucou v domácnosti s modernými a rýchlo sa meniacimi trendami v uliciach Viedne. Yesmin a jej kamarátky sa stanú virálnymi hviezdami po tom, ako oblečené v hidžáboch prespievali populárnu pieseň "Losing My Religion" od kapely R.E.M a video zavesili na internet. Ich činy spustia lavínu rôznorodých dôsledkov. Rakúsko-kurdská režisérka Kurdwin Ayub sa filmom zamýšľa nad otázkami identity tradicionalistických kultúr v modernom západnom svete a tým, čo pre človeka znamená jeho pôvod či miesto jeho narodenia. Herečky a herci vo filme SONNE nemali vopred napísané dialógy, práve pre to, aby z obrazu a zvuku nevymizla autenticita charakterov, ktoré znázorňujú životy mnohých žien s emigrantskou minulosťou.

Česká režisérka Olga Dabrowská prepísala do filmového scenára divadelnú hru POHANIA od tragicky zosnulej ukrajinskej autorky Anny Jablonskej. Hra je považovaná za Jablonskej vrcholné dielo a bola uvedená aj v Slovenskom národnom divadle v réžii Mariána Amslera, ktorý bol za inscenáciu z roku 2012 ocenený cenou DOSKY. Nový rovnomenný film je existenciálnou drámou odohrávajúcou sa medzi členmi pravoslávnej ukrajinskej rodiny. Konflikt vyplýva medzi vernosťou dogmatickej a skľučujúcej náboženskej tradície a túžbou po ozajstnej láske a pravde. Obyčajná rodina je spútaná náboženstvom, ktoré pre nich v živote nepredstavuje úľavu, ale prekážky navyše a vedie ich k fanatizmu. Film bude uvedený v predpremiére.

Sekcia mapujúca predovšetkým oblasť žánrových filmov z produkcie krajín susediacich so Slovenskom je už pevnou súčasťou programovej ponuky Art Film Festu od roku 2018 a je skvelým prostriedkom ako preklenúť paradoxný fakt, že podstatne lepšie má filmový fanúšik obvykle zmapovanú anglo-americkú produkciu ako produkciu susedných krajín. Pričom vôbec nemusí byť horšia.

Viac informácií o jednotlivých filmoch v tejto sekcii bude zverejnených na stránke https://aff.cinepass.sk/ ako aj na profiloch Art Film Festu na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o.;

Festival finančne podporili: Audiovizuálny fond a Nadácia SPP;
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Hlavní reklamní partneri: CODES Brand House, FORLIVE;
Oficiálne autá: Auto Gábriel; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;
Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Oxyworld, U. S. Steel Košice, ANTIK Telecom, BARZZUZ, Kino Úsmev, Aupark Košice, Fors-stav, R-media, Okno mé lásky;
Oficiálni dodávatelia: NOV, ZEBRA, Best Press, SLOVNAFT, Stredoeurópska nadácia, Kino Veritas, Kaviareň Slávia, Tabačka Kulturfabrik, Ohnisko – Fire Dining & Brew Bar, Pub u Kohúta
Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, zregionu.sk, Pravda, Eurotelevízia;
Mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Kinosála, JOJ 24, Film Europe, TV spolok LOToS, Rádio KOŠICE, Korzár, Slovenka, Forbes, SITA, TASR, BigMedia, HomeMedia Production, Film.sk, Košice City Guide, aktuality.sk, čsfd.cz, Visit Košice, Košice v Skratke;
Partneri: JOJ Cinema, Millor - Váš partner v oblasti energetiky, Letisko Košice, Autocont, TelekomCLOUD, ECO Technologies, DELTA OnLine, MIHYRING, KAIFER advokátska kancelária, Taper, Brother, GROTTO, CELIMED autorizované zastúpenie OMRON, NR-holding, CPK Slovakia, Casa Trade, easylog transport&logistic, Kvety Victor, Filozofická fakulta UPJŠ, Fakulta elektrotechniky a informatiky TUKE, Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová v Košiciach

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Schopnosť prežiť je založená na schopnosti inovovať

29. máj 2023

29.5.2023 - Podnikateľské prostredie sa neustále mení, pričom všetky tieto zmeny sú intenzívnejšie a rýchlejšie než kedykoľvek predtým. To zároveň ovplyvňuje aj základné podmienky budúceho úspechu. Firmy, ktoré si chcú udržať konkurenčnú výhodu, musia udávať tempo, nie nasledovať kroky konkurencie. Schopnosť prežiť v podnikaní je založená na schopnosti inovovať a na schopnosti inovácie správne implementovať. Aj preto je podpora firiem a inovácií jednou z diskusných tém na konferencii Jarná ITAPA 2023. Pozvanie prijal aj Gilles Le Cocguen, Head of EuroQuity vo francúzskej štátnej investičnej banke Bpifrance.

Aké zaujímavé nástroje na podporu ďalšieho rozvoja firiem a inovácií ste zaznamenali vo Francúzsku, resp. v krajinách EÚ?

Vo Francúzsku i v celej EÚ je k dispozícii veľa zaujímavých nástrojov na podporu rozvoja firiem a inovácií. Medzi najvýznamnejšie patria inkubátory a urýchľovače, ktoré startupom poskytujú zdroje ako mentorstvo, financovanie a priestory, aby mohli rásť a ďalej sa rozvíjať. Ak mám byť konkrétny, vo Francúzsku existuje niekoľko významných inkubátorov a akcelerátorov. Spomeniem napríklad Station F a Paris & Co, ktoré pomohli rozbehnúť úspešné startupy ako Sigfox a Doctolib.

Ďalším nástrojom na podporu malých a stredných podnikov a inovácií je verejné financovanie. Vlády vo Francúzsku a v rámci EÚ poskytujú celý rad grantov a pôžičiek na podporu výskumu a inovácií najmä v nových oblastiach, akými sú biotechnológie a čisté technológie. Bpifrance je v tomto priestore hlavným hráčom, ktorý ponúka finančné a podporné služby inovatívnym firmám v celom rade sektorov.

Posledný bod, ktorý by som rád spomenul, je podpora zo strany EÚ. Európska rada pre inovácie (EIC) je mimoriadne dôležitá nielen vo Francúzsku, ale aj v ostatných členských krajinách.

Sú nástroje, ktoré sú úspešné vo Francúzsku, viazané na domovskú krajinu alebo sú prenosné ako inšpirácia napríklad aj na Slovensko?

Špecifické nástroje, aké ponúka napríklad Bpifrance, nemusia byť priamo prenosné do iných krajín. Aj na Slovensku však môžu existovať podobné organizácie alebo programy, ktoré môžu poskytnúť výhody startupom a inovatívnym firmám. Mnohé z týchto nástrojov a prístupov by po určitom prispôsobení lokálnym potrebám mohli byť prenosné do iných krajín vrátane Slovenska. Slovensko by napríklad mohlo vypracovať vlastné programy verejného financovania alebo založiť regionálne inovačné klastre na podporu inovácií v konkrétnych sektoroch.

Ako ovplyvnila inovačný proces vo firmách nedávna pandémia? Ako reagovali na zmenenú situáciu? Prinieslo pandemické obdobie nejaké nové výzvy a pozitíva v tejto oblasti?

Pandémia ochorenia COVID-19 významne ovplyvnila inovačný proces vo Francúzsku i na celom svete. Podľa prieskumu, ktorý realizovala Bpifrance v apríli 2020, až 61 % francúzskych startupov zaznamenalo v dôsledku pandémie pokles príjmov, zatiaľ čo 33 % uviedlo spomalenie získavania finančných prostriedkov. To malo dominový efekt na inovácie, pretože firmy sa museli zamerať skôr na krátkodobé prežitie než na dlhodobé R&D projekty.

Napriek mnohým problémom sme počas pandémie zaznamenali aj niekoľko pozitívnych trendov. Výrazne sa urýchlila digitálna transformácia, keď spoločnosti prešli na prácu na diaľku (tzv. remote work) a zaviedli rôzne modely elektronického obchodovania (e-commerce). Nové príležitosti pre startupy vznikli aj v oblastiach ako fintech, e-health a online vzdelávanie.

Akú úlohu môže v jednotlivých krajinách v tejto oblasti zohrávať štát? Akú nezávislé poradenské spoločnosti?

Štát môže pri podpore inovácií a podnikania zohrávať kľúčovú rolu. Od poskytovania financií a iných zdrojov na podporu R&D a inovácií v kľúčových oblastiach, akými sú technológie, zdravotníctvo, deep tech sektor a energetika, až po podporu podnikania prostredníctvom daňových stimulov pre startupy, regulačných reforiem na uľahčenie naštartovania a rozvoja podnikania a poskytovanie prístupu k mentorským a vzdelávacím programom. Ďalšou kritickou úlohou štátu je podpora spolupráce medzi rôznymi zainteresovanými stranami v inovačnom ekosystéme, akými sú univerzity, výskumné inštitúcie a priemysel.

Je v tejto oblasti jedným z rozhodujúcich faktorov dostatok a kvalita ľudí, ich vedomostí a skúseností? Alebo je to v prvom rade o dostatku financií?

Mať talentovaný a skúsený tím je nevyhnutné. Startupy a iné inovatívne firmy potrebujú ľudí so širokým spektrom schopností vrátane technickej odbornosti, podnikateľského zmýšľania, marketingových a predajných zručností a ďalších. V mnohých prípadoch môže byť kvalita tímu a jeho flexibilnosť rozhodujúcim faktorom, či je startup schopný prilákať financie, zákazníkov a ďalšie zdroje.

Na druhej strane je pre inovácie a rozvoj podnikania rozhodujúci aj dostatok finančných prostriedkov. Bez primeraného financovania môžu mať startupy problém s vývojom a predajom svojich produktov a služieb a nemusia byť schopné prilákať a udržať si špičkové talenty.

Kde aj tie najlepšie nástroje na podporu firiem a inovácií zlyhávajú najčastejšie?

Ani tie najlepšie nástroje a zdroje na podporu firiem nezaručujú, že firma bude úspešná. Podľa mojich skúseností sú najdôležitejším aktívom ľudia, tím pracujúci na riešení. Druhým kľúčovým bodom úspechu firmy je trh. Jeho správna identifikácia je základom nielen pri príprave biznis modelu, ale aj pri mapovaní konkurencie a odhadovaní potenciálu firmy. Tretím predpokladom úspechu je ponuka. Ponuka riešenia s primeranou cenou a účinnou stratégiou na získanie zákazníkov. Z hľadiska prístupu k financiám je kľúčová nielen prvá investícia, ale mimoriadne dôležité sú aj ďalšie kolá.

Ak to zhrniem, aj tie najlepšie nástroje na podporu firiem a inovácií môžu zlyhať z rôznych dôvodov. Najdôležitejší pre úspech firmy je tím – jeho schopnosť reagovať na potenciálne výzvy a pracovať na ich riešení, aby sa zvýšili šance na úspech.

Celý rozhovor s Gillesom Le Cocguenom si môžete prečítať www.itapa.sk.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Absolventi škôl by nemali zabudnúť na svoje povinnosti voči zdravotnej poisťovni

29. máj 2023

29.5.2023 - Z brán stredných a vysokých škôl opäť v tomto období vychádza množstvo úspešných absolventov tešiacich sa novú životnú etapu. Ukončenie štúdia však so sebou prináša aj viaceré povinnosti. Jednou z nich je aj oznamovacia povinnosť absolventa voči svojej zdravotnej poisťovni.

Povinnosti maturantov sa líšia podľa toho, či sa študent rozhodne pokračovať na vysokej škole, alebo nie. "Za absolventov strednej školy platí štát poistné najdlhšie do skončenia letných prázdnin, teda do 31. augusta kalendárneho roku, v ktorom ukončili stredoškolské štúdium. Ak maturant pokračuje v štúdiu na vysokej škole, zostáva aj naďalej poistencom štátu a nevzniká mu žiadna povinnosť vo vzťahu k zdravotnej poisťovni," hovorí manažérka oddelenia komunikácia VšZP Eva Peterová.

Ak stredoškolák nepokračuje v štúdiu na vysokej škole, nezamestná sa alebo nezačne podnikať, môže sa prihlásiť na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. V takom prípade platí za neho zdravotné poistenie štát. Ak tak neurobí, musí sa najneskôr do 8. októbra kalendárneho roku prihlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ zdravotného poistenia a poistné si začne hradiť sám.

Ak sa maturant chystá študovať na vysokej škole v niektorej z krajín EÚ, na ktorej je štúdium ekvivalentné s vysokoškolským štúdiom na Slovensku, zostane naďalej ako študent poistený na Slovensku. Zdravotné poistenie bude za neho platiť štát. Potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ vrátane štátu štúdia bude čerpať na základe európskeho preukazu zdravotného poistenia.

Povinnosti absolventov prvého stupňa vysokoškolského štúdia (bakalárov) sa rovnako odvíjajú od toho, či v štúdiu pokračujú, alebo nie. "Ak do dovŕšenia 26 rokov veku pokračuje čerstvý bakalár vo vysokoškolskom štúdiu, štát za neho zaplatí poistné aj počas prázdnin až do zápisu na 2. stupeň štúdia. Od dovŕšenia 26 rokov veku do dovŕšenia 30 rokov veku to platí iba vtedy, ak ide o denné štúdium," upresňuje Peterová. Rovnako, potvrdenie o návšteve školy nie je potrebné predkladať každý rok, ak mladý človek študuje bez prerušenia na vysokej škole v Slovenskej republike. Túto informáciu oznamuje elektronicky zdravotnej poisťovni Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Za absolventov vysokoškolského štúdia druhého stupňa (napríklad Mgr., Ing.), ktorí v štúdiu pokračujú a zapíšu sa v tom istom roku na denné doktorandské štúdium, hradí štát poistné aj v období prázdnin až do zápisu. Za poistenca štátu sa považuje študent denného doktorandského študijného programu, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme, doktorand už nezískal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa a nedovŕšil vek 30 rokov.

Je potrebné zdôrazniť, že status študenta sa stráca v deň, ktorý nasleduje po dni vykonania štátnej záverečnej skúšky. Nie teda až po promócii, pri prevzatí diplomu. Všetky podrobnosti o povinnostiach pre absolventov stredných a vysokých škôl možno nájsť prehľadne spracované na stránke VšZP.

Kto za mňa platí poistné?

Moji platitelia poistného, tak sa volá užitočná funkcia v mobilnej aplikácii Všeobecnej zdravotnej poisťovne, vďaka ktorej si poistenec môže hocikedy skontrolovať kto za neho aktuálne platí preddavky na poistné, prehľadne informuje aj o obdobiach bez určeného platiteľa poistného, umožňuje oznámiť vznik alebo zmenu platiteľa (aj na obdobie bez určeného platiteľa), podať reklamáciu na poistné vzťahy, či priložiť prílohu k oznamovanej zmene alebo reklamácii. Do mobilu je možné stiahnuť si celú históriu svojho poistenia vo VšZP a mať tak komplexnú evidenciu platiteľov v každom období poistného vzťahu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Klinický výskum na slovensku priniesol dodatočných skoro 24 miliónov eur do slovenského zdravotníctva

29. máj 2023

29.5.2023 - Farmaceutický priemysel investoval v roku 2021 do klinického na Slovensku okolo 23,7 miliónov eur. Pacienti sa tak dostali k inovatívnej liečbe, ku ktorej by inak nemali prístup.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa klinického skúšania uverejnila Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) výsledky prieskumu, ktorý bol realizovaný už po tretí krát. Zúčastnili sa na ňom členské spoločnosti AIFP, ktoré realizujú klinické skúšanie liekov a zdravotníckych pomôcok v SR. Tie v roku 2021 investovali do klinického skúšania celkovo 23 733 664 EUR, čo je však o takmer 10 miliónov menej ako pred troma rokmi. V sledovanom období na Slovensku prebehlo 162 klinických štúdií v rôznych terapeutických oblastiach, do ktorých sa zapojilo 3 903 pacientov. Ako ukázal prieskum, spolu s investíciami tak oproti prieskumu za rok 2018 klesol aj počet zapojených pacientov, aj klinických štúdií. Prieskum priniesol aj znepokojivé údaje v porovnaní s Českou republikou, kde za rovnaké obdobie bolo do klinických skúšaní zapojených až 4-násobne viac pacientov ako u nás.

Pritom vďaka klinickému skúšaniu sa pacienti dostávajú k novým liekom a špičkovej starostlivosti, ku ktorým by inak nemali prístup, v mnohých prípadoch práve inovatívna liečba môže byť pre niektorých ťažko chorých pacientov poslednou nádejou, keďže je im umožnená liečba na ochorenia, na ktoré v súčasnosti účinná liečba neexistuje, prípadne bude na trhu dostupná až o niekoľko rokov. Pre spoločnosť predstavujú klinické skúšania zahraničné investície do výskumu, ako aj úsporu nákladov na liečbu a vyšetrenia pacientov. Pre zdravotníckych pracovníkov je to možnosť zapojenia sa do medzinárodných projektov a zvyšovania svojej kvalifikácie.

Viac sa o prieskume dozviete tu.

Prečo na Slovensku klesá počet KS oproti ČR?

Príčin je viacero. Azda najvypuklejšie sú limitácie plynúce z nášho zdravotného systému, ktorý je už roky personálne a materiálne poddimenzovaný, čo sa následne odráža aj v možnostiach nemocničných zariadení vytvoriť vhodné motivačné podmienky pre zdravotníckych pracovníkov v rámci realizácie klinických skúšaní. Ďalej sú to zdĺhavé administratívne úkony nevyhnutné k uskutočneniu klinických skúšaní a trend neustáleho zvyšovania poplatkov a nákladov avšak bez zvyšovania kvality a rýchlosti služieb spojených s vykonávaním klinických skúšaní. A konečne ani štát nevytvára dostatočnú legislatívnu podporu v prístupe pacienta k inovatívnej liečbe.

Výsledkom je, že zadávatelia postupne menia svoje distribučné stratégie a oddelenia klinických skúšaní presúvajú v rámci strednej Európe do iných krajín ako sú Poľsko, Čechy a Maďarsko. Dôkazom je aj fakt, že počet členov AIFP vykonávajúcich klinické skúšania na Slovensku sa oproti prvej analýze z roku 2016 znížil na polovicu – z úvodných 24 firiem v roku 2016, cez 19 v roku 2018 až po súčasných 12 za rok 2021.

Nastupujúci trend môže byť ešte horší, a to, že spoločnosti stiahnu výskum a vývoj z celej Európy a presunú ho do menej preregulovaných častí sveta (USA a Ázia), na čo upozornil aj prieskum IQVIA, pripravovaný pre EFPIA.

Aké bude mať klesajúci trend následky?

Prístup pacientov k inovatívnej liečbe sa zníži, ako aj výška investícií do výskumu a vývoja zo strany farmaceutických spoločností do štátneho rozpočtu. Klesnú úspory z nákladov na finančne náročných terapiách, poklesne počet slovenských zdravotníckych pracovníkov, zapojených do inovatívnych terapeutických a diagnostických postupov, čo zníži vedeckú kvalifikáciu slovenských odborníkov a medzinárodnú prestíž krajiny.

Čo ďalej?

Podmienky na realizovanie klinického skúšania sú u nás vytvorené, čoho dôkazom je, že stále prebiehajú. Zároveň sa s implementáciou nariadenia Európskej únie zharmonizovala aj legislatíva v krajine na EÚ úroveň, ktorá má zabezpečiť rovnaké schvaľovanie nového klinického skúšania vo všetkých zúčastnených členských štátoch. Európsky portál pre klinické skúšanie bol uvedený do praxe minulý rok, avšak jeho fungovanie nebude pre pacientov prínosom, ak sa nezlepšia podmienky na realizáciu klinických skúšaní a ich realizácia sa nestane jednou z priorít slovenského zdravotníctva. Nádejou a prostriedkom, ako to dosiahnuť je avizované zriadenie stáleho poradného orgánu MZ SR pre klinické skúšanie, ale aj ďalšie administratívne zlepšenia, ako napr. dopracovanie Príkazu Ministra zdravotníctva o procesnú mapu či zabezpečenie ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov vytvorením katalógu pracovných činností zdravotníckych pracovníkov oddelení klinických skúšaní a ich zaradenie do platobných tried.

Online poradňa pre pacientov

V snahe AIFP uľahčiť pacientom a ich ošetrujúcim lekárom vyhľadávanie informácií o aktuálnych a relevantných klinických skúšaniach prebiehajúcich na Slovensku, zriadila už v roku 2018 v rámci vlastnej webovej stránky AIFP www.aifp.sk bezplatnú online poradňu, ktorej cieľom je aj zjednodušiť proces prepojenia pacienta a jeho lekára s výskumnými centrami a pomôcť nájsť a možno tak aj urýchliť cestu relevantných informácií k tým, ktorí ju možno akútne potrebujú.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Dobré rozprávky, ktoré skutočne víťazia nad zlom, sú späť

26. máj 2023

26.5.2023 - Napíšme spolu príbeh ako z rozprávky, vyzýva Lidl veľkých i malých.

Nikdy úplne nestratia svoje čaro, radi sa k nim vraciame a čerpáme z nich aj v dospelosti. Rozprávky. Príbehy o sile lásky, statočných hrdinoch a verných priateľstvách nás fascinujú aj dlho potom, ako sme vyrástli z detských šiat a dní plné hier sú už len milou spomienkou. Učíme sa z nich, že dobro víťazí nad zlom a ruka podaná v núdzi dokáže zázraky.

Lidl už mnohokrát nadviazal na najkrajšie slovenské tradície a ponúkol svojim zákazníkom čarovné rozprávky na motívy príbehov Pavla Dobšinského. A Dobré rozprávky, ktoré skutočne víťazia nad zlom sú späť! Od pondelka 29. mája môžete exkluzívne v Lidli získať k svojim nákupom aj milý darček, jednu z troch klasických slovenských rozprávok. Za každých 25 € hodnoty nákupu si môžete zakúpiť jednu z troch rozprávok – Rovnako pekný pár; Pamodaj šťastia lavička; Kráľ času – za symbolické 1,99 €. Vo vnútri knižiek sa nachádzajú QR kódy, po naskenovaní ktorých sa čitatelia stanú súčasťou rozprávkového sveta a zažijú tak ešte viac dobrodružstva.

Doteraz vydával Lidl rozprávky na CD, teraz ponúka Dobré rozprávky ako knižky s ilustráciami talentovanej Tiny Minor. Čo sa nezmenilo, je charitatívny rozmer celého projektu. Celý výnos z predaja rozprávok opäť poputuje na kúpu život zachraňujúcich prístrojov, tentoraz pre Detské kardiocentrum. V predošlých piatich ročníkoch venoval Lidl dôležité prístroje všetkým novorodeneckým pracoviskám na Slovensku, ktoré umožňujú bezplatný pôrod. Celková doteraz poskytnutá pomoc vďaka Dobrým rozprávkam presiahla hodnotu 5 500 000 €.

"Som veľmi rada, že deti s chorými srdiečkami a ďalšími kardiovaskulárnymi chorobami budú vyšetrované a liečené ďalšími modernými prístrojmi, tentoraz od spoločnosti Lidl," uviedla MUDr. Viera Illíková, PhD., primárka Oddelenia arytmií a kardiostimulácie Detského kardiocentra, pracoviska Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s. Detské kardiocentrum je jediným špecializovaným pracoviskom na Slovensku, ktoré poskytuje vysoko špecializované výkony na srdci a cievach u detí s vrodenými a získanými chorobami srdca a ciev. Vďaka Lidlu a jeho zákazníkom môže teraz získať dôležité prístrojové vybavenie. "Špičkové prístroje prinesú obrovský benefit malým pacientom, aj zdravotníkom. Sú špecializované na vyšetrenia srdca. Prístroje skvalitnia diagnostiku a liečbu pacientov, ročne ich vieme použiť na vyšetrenie a liečbu 400 až 500 detských pacientov. Vopred ďakujeme za podporu, ktorú si v týchto neľahkých časoch veľmi vážime," dodala primárka MUDr. Illíková, PhD.

Ponuka platí od pondelka 29. mája v každej zo 163 predajní Lidl na Slovensku, je však časovo obmedzená. Ponáhľajte sa, aby ste aj vy získali jedinečné knižky, ktoré pomáhajú malým pacientom. Ďakujeme.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Stránky