RSS čítačka

RTVS: Zem spieva víťazom medzinárodnej súťaže Pitch&Play

PRservis.sk - pred 1 hod 53 min

BRATISLAVA 22. júna – Finále druhého ročníka súťaže Pitch&Play LIVE sa konalo na medzinárodnom televíznom veľtrhu NATPE v Budapešti. Programu Zem spieva sa podarilo uspieť v konkurencii ďalších dvoch televíznych programov – do finále sa prebojoval aj slovinský program Start Up Slovenia televíznej spoločnosti POP TV a SuperYou! ruskej televízie NTV. O celkovom víťazovi nakoniec rozhodla odborná porota v zložení Levina Negi (viceprezidentka pre globálne akvizície, FremantleMedia), Ökrös Gergely (programový a kreatívny riaditeľ maďarskej TV2) a Bence Trunko (kreatívny riaditeľ Paprika Latino Studios).

Na prezentáciu jednotlivých formátov mal každý finalista 15 minút, počas ktorých mal presvedčiť porotu a prítomných televíznych profesionálov o tom, prečo je práve jeho formát ten najlepší. Rozhodujúcimi kritériami boli originalita, univerzálnosť a medzinárodný televízny potenciál. Odborná porota po vyrovnaných a kvalitne prevedených prezentáciách nakoniec rozhodla, že víťazom sa stala práve Zem spieva, ktorá vďaka triumfu v Budapešti získala možnosť prezentácie na globálnom veľtrhu NATPE v Miami.

Kategórie: Podporujeme

Odpredaj majetku obce

Zlatabana.sk - pred 1 hod 54 min

Predaj nadbytočného nehnuteľného majetku obce

formou verejnej obchodnej súťaže

 

Obec Zlatá Baňa v zmysle uznesenia OZ č. 166/2017 vyhlasuje Obchodnú verejnú súťaž na predaj nasledovného nadbytočného nehnuteľného majetku obce:   

Odpredaj nadbytočného majetku obce

Kategórie: Samospráva

Ceny SAV sú ocenením za významné výsledky

SAV.sk - pred 2 hod 49 min
V Kongresovom centre Slovenskej akadémie vied v Smoleniciach sa vo štvrtok 22. júna od 11.00 hodiny uskutočnilo slávnostné výročné oceňovanie vedeckých tímov a osobností SAV za významné výsledky dosiahnuté v rôznych oblastiach výskumu a popularizácie vedy v uplynulom období. Akadémia udeľuje každoročné ocenenia pri príležitosti výročia svojho založenia. Jednotlivci a kolektívy si odniesli ceny za vedecko-výskumnú činnosť, aj za popularizáciu vedy.  Za prítomnosti predstaviteľov NRSR, MŠVVaŠ a ďalších ...
Kategórie: Podporujeme

Pomôžme Gabkovi, hľadá sa Dobrák od Kosti! Bojovník Gabko urgentne hľadá svojho Dobráka od Kosti!

PRservis.sk - pred 4 hod 52 min

BRATISLAVA 22. júna 2017 – Gabko má 10 rokov a žije s rodičmi neďaleko Trenčína. Je síce „jedináčik“ a rodičia ho milujú nadovšetko, ale nie je to žiadny rozmaznaný sebec. Dobre sa učí, je zvedavý a má kopec kamarátov, skrátka fajn chalan.

Začiatkom apríla sa mu na koži objavili bodky. Rodičia si mysleli, že je to len bežná alergia, ale pre istotu išli s Gabkom k lekárovi. Krvné testy bohužiaľ preukázali zníženú hladinu trombocytov t.j. krvných doštičiek. Následné vyšetrenia na Transplantačnej jednotke kostnej drene žiaľbohu preukázali veľmi vážne ochorenie krvi, ktoré spôsobilo zlyhanie kostnej drene a poruchu tvorby nových krvných doštičiek, ale aj bielych a červených krviniek.

Gabko musel zostať dlhých sedem týždňov v Bratislavskej nemocnici, kde začal veľmi náročnú imunosupresívnu liečbu zameranú na kostnú dreň, ktorá má na starosti tvorbu nových krvných buniek. Táto liečba bohužiaľ nie vždy zaručuje úspešnosť liečby takých závažných ochorení. Preto u Gabka, pre prípad nedosiahnutia požadovaných výsledkov liečby, ako alternatíva sa pripravuje transplantácia krvotvorných buniek, ktorá by jeho krvotvorbu nanovo naštartovala.

Pre úspech transplantácie krvotvorných buniek, resp. kostnej drene je však nutné nájdenie konkrétneho vhodného darcu, pre každého pacienta. Časť pacientov nájde vhodného darcu medzi svojimi súrodencami, ale ostatným pacientom, čo je aj Gabkov prípad, musia transplantačné strediská vyhľadať vhodného nepríbuzenského darcu v registroch dobrovoľných darcov.

Transplantácia krvotvorných buniek je však na rozdiel od darovania samotnej krvi, neporovnateľne zložitejšia. Pri darovaní krvotvorných buniek sa musí zhodovať až desať transplantačných DNA znakov darcu a príjemcu, aby imunitný systém pacienta nové krvotvorné bunky prijal. Tým sa bohužiaľ výrazne znižuje pravdepodobnosť nájdenia vhodného darcu, až natoľko, že šanca zhody dvoch nepríbuzných osôb je len cca 1%. Nájsť vhodného darcu je veľmi komplikované a vstupuje sa do registra opakovane, s očakávaním, že sa medzičasom register obohatil o nového darcu, ktorý bude vhodný pre konkrétneho pacienta, pre ktorého sa doteraz nepodarilo nájsť darcu.

Často majú ľudia dojem, že sa ich táto téma netýka, lebo sú mladí, žijú zdravým životným štýlom, športujú a možno aj chodia do kostola. Počet onkologických ochorení však stúpa a tieto zákerné choroby sa žiaľbohu bez varovania objavujú u ľudí bez ohľadu na ich vek, bydlisko, vzdelanie, štýl života, či finančný alebo sociálny status.

Preto chceme v mene Gabkových rodičov, ale aj v mene ďalších desiatich slovenských detských pacientov a ich rodičov, ktorí práve teraz s nezlomnou nádejou hľadajú vhodného darcu, osloviť všetkých zdravých Slovákov a Slovenky vo veku od 18 do 45 rokov s prosbou, aby sa zaregistrovali v Národnom registri darcov kostnej drene SR a dali tak týmto statočným deťom o kvapku viac nádej na nájdenie vhodného darcu. Vyhľadávanie darcov prebieha nepretržite a každý nový registrovaný darca by mohol byť pre niektorého dúfajúceho pacienta, ten pravý Dobrák od Kosti.

Možno ste práve vy, ten správny Dobrák od Kosti, ktorého krvotvorné bunky môžu zachrániť život a vrátiť zdravie hematologickému alebo onkologickému pacientovi. Na to aby ste dali nádej stačí, ak sa nezáväzne zaregistrujete na stránke www.dobrakodkosti.sk a pošlete do Národného registra darcov kostnej drene, vzorku Vašich slín. Keď sa ani nezaregistrujete, šanca že by Vás našli a poprosili o pomoc neexistuje a svoju pomoc nemôžete ani len zvážiť. Preto sa prosím zaregistrujte, svoje rozhodnutie môžete kedykoľvek prehodnotiť.

A nemusíte sa báť, byť Dobrák od Kosti, nebolí!

Pre viac informácií sme Vám k dispozícii na nižšie uvedených kontaktoch:
NADÁCIA KVAPKA NÁDEJE
Mierová 83, 821 05 Bratislava
Tel.: +421-2-43423901
Fax: +421-2-43423900
E-mail: info@kvapkanadeje.sk kvapkanadeje@zoznam.sk
Web: www.kvapkanadeje.sk, www.dobrakodkosti.sk

Kategórie: Podporujeme

Pokles stavebníctva spôsobujú meškajúce projekty pre dopravu

PRservis.sk - pred 5 hod 3 min

Bratislava, 22. júna 2017 – Výstavba dopravnej infraštruktúry posúva vpred hospodárstvo každej krajiny aj celý stavebný trh. V prvej polovici roka práve dva významné projekty na železniciach a v cestnom staviteľstve jednorazovo zabezpečili priaznivý vývoj štatistických ukazovateľov. Celkový vývoj situácie v inžinierskom stavebníctve je v porovnaní s týmito číslami horší, hodnotia stavební odborníci.

Pozitívna ekonomická situácia krajiny vytvára podmienky pre ohlasovanie nových investícií privátneho sektora, ktoré sú nevyhnutné pre ďalší rozvoj slovenského stavebníctva. Popri ambíciách súkromných investorov však nesmieme zabúdať na inžinierske stavby, akými sú diaľnice, rýchlostné cesty či modernizácia železničných koridorov. Zaujímavosťou je, že v roku 2016 sa zvýšil počet vydaných stavebných povolení na území Slovenska zhruba o tretinu. Ide teda najmä o dôsledok zvýšenej aktivity privátneho sektora, uvádza ZSPS.

„Skúsenosti ukazujú, že práve stavby dopravnej infraštruktúry sú nevyhnutné, ak hovoríme o príchode nových zmysluplných investícií do menej rozvinutých regiónov či mobilite pracovnej sily, Bez dobudovanej siete diaľnic a kapacitných komunikácií do menej rozvinutých regiónov Slovenka môžeme o ich priemyselnom, či turistickom rozvoji len snívať.“ uvádza prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Financie nesmú zastaviť výstavbu

Nedostatky diaľnic a rýchlostných ciest naprieč Slovenskom potvrdzuje vnímanie bežných ľudí. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry TNS je až polovica Slovákov nespokojných s rozvojom dopravnej infraštruktúry na Slovensku. Pre 40 % oslovených nie je uspokojivé ani tempo výstavby nových ciest za posledných desať rokov.

Vyskúmané dáta vypovedajú jasnou rečou o tom, že diaľnice či železnice by mali byť prioritou pri hľadaní finančných zdrojov na ich výstavbu. „V situácii, kedy stále nemáme dobudovanú základnú cestnú infraštruktúru, neprichádzajú do úvahy žiadne alternatívne, v praxi neoverené riešenia. Dnes tvoria európske peniaze približne 80 % všetkých verejných investícií na Slovensku. Je verejne známe, že dotácie z eurofondov tak ako ich dnes poznáme, po roku 2020 skončia. Odborníci ZSPS sa už dnes na medzinárodnej úrovni podieľajú na kreovaní vhodných finančných a investičných modelov pre projekty. Na Slovensku taktiež potrebujeme jasný plán, ktorý bude konzultovaný s ekonomickými a investičnými expertmi a odpovie na otázku, za použitia akých finančných a investičných nástrojov sa bude stavať do budúcna,“ zdôrazňuje P. Kováčik.

Železnica do Česka aj diaľnica pri Prešove

Rok 2017 bude kľúčovým z hľadiska prípravy a výstavby viacerých dôležitých dopravných projektov, očakáva Zväz stavebných podnikateľov Slovenska.

„Z pohľadu aktuálnych trhových očakávaní sme optimisti. Na stole však stále zostáva veľa expertnej práce, či už z hľadiska nedostatkov v legislatíve, chýbajúceho záväzného plánu výstavby dopravnej infraštruktúry alebo využívania motivačných pravidiel verejného obstarávania. Tak aby štát v rámci súťaží kládol väčší dôraz na inovácie, technologické riešenia, kvalitu a spoľahlivosť stavebných firiem,“ avizuje prezident ZSPS P. Kováčik.

Súčtový hodnota zákaziek zverejnených vo vestníku verejného obstarávania dosahuje od januára do apríla 2017 porovnateľné hodnoty s minulým rokom (nárast 2,4 %), ukázala analýza CEEC Research. Dôvodom je však výrazný vplyv veľkej zákazky v hodnote 305 miliónov eur zadávanej ŽSR na modernizáciu železničnej trate smerujúcej z Bratislavy do Česka.

Podobný „skokový“ vplyv vidíme aj pri zákazkách, ktoré boli ukončené a zadané v priebehu prvých štyroch mesiacov roka 2017. Konkrétne ide o úsek diaľnice D1 pri Prešove v sume 356 miliónov eur. Objem verejných obstarávaní tak v sledovanom období narástol o viac než tretinu.

„Počas roka chceme ešte viac zdôrazňovať tému podpory štátu pre podnikanie v stavebníctve. Multiplikačné efekty v ekonomike fungujú, a tak investície do infraštruktúry priamo urýchľujú rast ekonomiky Slovenska, vytvárajú priestor na vyšší sociálny štandard zamestnancov či technologický rozvoj. To samozrejme vytvára ďalšie a ďalšie prínosy pre hospodárstvo,“ popisuje P. Kováčik.

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) je nezávislá organizácia zamestnávateľov, ktorá už od roku 1990 združuje odborníkov a podniky všetkých veľkostí pôsobiace v bytovom, nebytovom a inžinierskom stavebníctve. Ako nepolitická inštitúcia aktívne prispieva k vytváraniu vhodného podnikateľského prostredia a konštruktívnej celospoločenskej diskusii o stavebníckom sektore.

Kategórie: Podporujeme

Beskydová Zuzana, Jakubany 20

Jakubany.sk - pred 5 hod 5 min
Kategórie: Samospráva

MF SR: Finančná správa sa dostane k informáciám amerických nadnárodných spoločností

PRservis.sk - pred 5 hod 59 min

BRATISLAVA 22. júna -

V stredu 21. júna 2017 podpísali zástupcovia Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických (USA) v holandskom Noordwijku bilaterálnu dohodu o automatickej výmene informácií týkajúcich sa nadnárodných skupín podnikov, tzv. Country by country reporting (CbC správy).

Bilaterálna dohoda upravuje postup, lehoty a technické aspekty automatickej výmeny CbC správ. Tie sú jedinečným nástrojom na identifikáciu rizík pre účely transferového oceňovania a poskytujú komplexné informácie o skupinách nadnárodných podnikov a ich štruktúre, dosahovanom zisku, aktivitách, počte zamestnancov, uhradenej a splatnej dani ako aj iných informáciách v súvislosti s transferovým oceňovaním.

Správy budú predmetom analýz a kontrol s cieľom identifikovať škodlivé praktiky, ktoré vedú k umelému presúvaniu ziskov do daňovo zvýhodnených prostredí. Finančná správa takto získa úplný obraz o tom, aká časť ziskov týchto nadnárodných skupín podnikov plynie do schránkových spoločností a môže sa tak zamerať na cielenú daňovú kontrolu.

Je to významný krok v procese sprístupnenia informácií o nadnárodných skupinách podnikov, pričom nie je tajomstvom, že najviac nadnárodných spoločností sídli práve v USA. „Naši špecializovaní pracovníci budú na základe týchto správ identifikovať rizikové subjekty a transakcie pre účel kontroly transferového oceňovania. Som hrdý, že Slovensko je prvá krajina z V4 regiónu a tiež krajina v prvej desiatke na svete, ktorá sa dokázala na podpise s USA dohodnúť v rekordne krátkom čase,” povedal generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík FR SR Ladislav Hanniker, ktorý podpísal dohodu za príslušný orgán SR, ktorým je Finančné riaditeľstvo SR.

Za americkú stranu dohodu podpísal zástupca vice-prezidenta Internal Revenue Service Theodore D. Setzer.

Rovnako ako od USA, Finančná správa SR bude takto dostávať CbC správy od viac ako 50 krajín, kde sídlia materské spoločnosti nadnárodných skupín podnikov. Okrem Slovenskej republiky podpísali včera Spojené štáty americké rovnakú dohodu aj s Lotyšskom a Dánskom.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR

Kategórie: Podporujeme

Kufor s veľkým bruchom

Hnusta.sk - pred 6 hod 44 min

Ďakujeme za nádherný zážitok členom Detského divadelného súboru Kukátko: Marcelovi Petrokovi, Lívii Migaľovej, Lei Javorovej, Nine Piaterovej, Sofii Kiráľovej, Natálke Kurákovej, Karolíne Balciarovej, Zoji Parobekovej, Viktórii Tóthovej, Danielovi Tóthovi, Nine Ivargovej, Laure Skrutekovej, Zuzane Kaločajovej a režisérovi Róbertovi Miklovi.

čítať ďalej

Kategórie: Samospráva

Babičkina úsporná kuchárka

PRservis.sk - pred 7 hod 16 min

BRATISLAVA 22. júna 2017 – „Časy sa zmenili a pri neustálom zvyšovaní cien nezaškodí naučiť sa lepšie hospodáriť,“ tvrdí známa autorka Jarmila Mandžuková. „Ak spojíte snahu ušetriť s receptami a radami v tejto knihe, nezaskočí vás ani napätý rodinný rozpočet.“
Stačí poznať tie správne recepty, pár tipov a šikovných trikov a zistíte, že aj jednoduché a lacné jedlá môžu vynikajúco chutiť. Platí to aj na zvyšky potravín a jedál, ktoré mnohí s pokojným svedomím vyhadzujú do kontajnerov.

V knihe Babičkina úsporná kuchárka ponúka Jarmila Mandžuková vyše 300 strán receptov a dobrých tipov. Prehľadne od Polievok, s ktorými ušetríte, cez Dobroty z mäsa, hydiny, rýb a húb, aj Dobroty zo strukovín, zeleniny, zemiakov a cestovín. Nechýbajú Dobroty z ovsených vločiek, tvarohu a napokon aj Slané dobroty.
Je to veľmi inšpirujúca a užitočná knihy, k napísaniu ktorej Jarmilu Mandžukovú priviedol nasledujúci text uvedený v jednej modernej knihe určenej dnešným mladým mamičkám:

„Dovoľte si ten luxus a vyhadzujte! Vyhoďte starý syr bez uvažovania, že by ste ho za 14 dní použili do omáčky, vyhoďte štyri dni starý chlieb, ktorý okrem vás už nikto nechce. Dovoľte si vyhodiť posledné dva lievance, ktoré zostali zo sobotňajšieho obeda, či nedojedený pribináčik po dieťati. Prvý týždeň vás síce bude bolieť pri srdci, ale druhý budete vnímať len úľavu a oslobodenie.“

Do istej miery s týmto textom súhlasím, tvrdí Jarmila Mandžuková.
Uchovávať v chladničke tvrdý syr 14 dní či jesť týždeň starý chlieb nemá nič spoločné so zásadami zdravej výživy, ale kúsok zvyšného syra rovnako ako chlieb či pečivo z predchádzajúceho dňa možno účelne využiť na prípravu celého radu pokrmov. A akých? Odpoveď vám poskytne práve táto kniha, do ktorej som sa snažila zapracovať skúsenosti mojej starej mamy a mamy.
Vždy varili hospodárne, ale predovšetkým veľmi chutne a pre mňa sa stali neprekonateľným vzorom. Aj naša najznámejšia kuchárka Magdalena Dobromila Rettigová bola sporivá a dbala o to, aby sa v domácnostiach všetko zužitkovalo. Povedané jej slovami, aby gazdinka nebola márnotratná.

Pridávame jeden recept z knihy Babičkina úsporná kuchárka:

Nadýchané biftečky
Budeme potrebovať:
300 – 400 g hovädzieho mäsa
4 surové zemiaky
1 cibuľu
1 lyžicu horčice (aj pikantnej)
mleté čierne korenie, soľ, malé množstvo hladkej múky, tuk na vyprážanie.

Postup: Mäso pomelieme alebo v robote nasekáme najemno, pridáme najemno nastrúhané zemiaky, ochutíme a pomocou hladkej múky tvarujeme menšie placky, ktoré po oboch stranách opečieme dozlatista.
Obložíme ich zeleninou a podávame s varenými zemiakmi alebo len s chlebom a s horčicou.

Kategórie: Podporujeme

Kto zavraždil televíznu rosničku?

PRservis.sk - pred 7 hod 18 min

BRATISLAVA 22. júna 2017 – Po Potkanovi prichádza ďalšia detektívka s názvom Rosnička.
„V novej knihe som chcel detektíva Marka Wolfa preniesť do iného prostredia,“ približuje autor František Kozmon. „Mojou inšpiráciou sa stalo Chorvátsko a na začiatku som mal víziu zamilovaného páru, ktorý sa vybral na prvú spoločnú dovolenku. Tá však nedopadla podľa ich predstáv, skončila nielen ich rozchodom, ale aj jej smrťou mladej ženy. To, že ju našli v jeho kufri, ešte neznamená, že je aj jej vrah…“

V Chorvátsku objavili telo zavraždenej turistky zo Slovenska. Ide o tvár známu z televíznej obrazovky, mladú a krásnu moderátorku počasia.
Podozrenie padne na jej priateľa, s ktorým sa pohádala a rozišla na dovolenke. Nikto však nevie, že nevinne pôsobiaca blondínka sa za hranicami dostala do iných problémov. Miestny boháč a mafián je len jedným z nich.
Marek Wolf musí presvedčiť chorvátskych vyšetrovateľov, ktorí majú v rukách pátranie po vrahovi príťažlivej rosničky, že držia nesprávneho podozrivého. Opäť sa ocitá v neľahkej situácii.

Hlavným zvrat v príbehu Rosnička prichádza po rozchode. Rosnička hovorí o tom, akí hrozní ľudia sa z nás dokážu stať, keď sme ohrdnutí a odkopne nás niekto, koho milujeme. To nešťastie a zúfalstvo sa niekedy pretaví do činov, za ktoré by sme sa za normálnych okolností hanbili. Činov, ktorých by sme vo vlastnej mysli ani neboli schopní.
Pretože aj dôvodom na vraždu môže byť láska a obeťou milovaný človek.

Začítajte sa do novinky Rosnička:

Prológ
Jordan Kovačević sa rozhodoval, čo neznáša väčšmi: svoju prácu alebo počasie. Potil sa zavretý v policajnom aute, ktoré odstavili na výpadovke za Splitom, a pozoroval pritom kolegu Radeho. Ten jednou rukou vyjedal balík čipsov, zatiaľ čo druhou si špáral v nose. Hoci Jordan prácu dopraváka nenávidel, tušil, že v ten deň to vyhrá počasie. Už teraz mu bolo v aute bez klimatizácie pekelne horúco. Od rána pálilo slnko a na stanovisku mali zostať aspoň do jednej. Dovtedy sa upečie.
V takých chvíľach rozmýšľal, či mu to vôbec ešte stojí za námahu. Vždy túžil stať sa policajtom, no v predstavách ochraňoval dobrých ľudí a zatváral zločincov. V skutočnosti namiesto toho vyberal pokuty a poučoval nervóznych vodičov o dopravných predpisoch. Vybavoval sa so špekulantmi, ktorí mali tisíc výhovoriek, prečo prekročili rýchlosť, nemajú lekárničku alebo ignorovali značenie. To bol ešte ten lepší prípad. Väčšinou len vysedával v aute, potil sa a čakal. Napriek tomu, ako veľmi sa mu robota sprotivila, naďalej do nej dával maximum. Dúfal, že dobré výsledky ho raz posunú na lepšie miesto.
Hľadel na Radeho a usúdil, že ho čaká ďalších päť hodín utrpenia predelených obedovou prestávkou. Vtedy okolo nich preletelo terénne auto so slovenskou poznávacou značkou. Jordan zbystril pozornosť. Naštartoval. Vyrazil vpred.
Zaskočený policajt na mieste spolujazdca na seba prevrátil balíček čipsov. Našťastie väčšinu stihol predtým zjesť. „Do riti s tebou! Čo vyvádzaš?“
Jordan ukázal pred seba. „Je tu deväťdesiatka a on ide aspoň stotridsať.“
„Nemáš čo vyrážať! Povolil som ti to?“ rozčuľoval sa Rade ďalej.
Mladý policajt len mávol rukou. Radšej zapol sirénu, aby ho nemusel počúvať. Auto, za ktorým sa naháňal, konečne zastalo pri krajnici. Spokojne pozrel na kolegu. „Chceš to prevziať?“
Rade si len odmietavo prekrížil ruky na hrudi a ešte od neho odvrátil pohľad, a tak Jordan vystúpil. Naznačil vodičovi, aby stiahol okienko. Ten sa na neho pokúsil zapôsobiť základmi chorvátčiny: „Dobar dan, u čemu je problem?“ Dobrý deň, v čom je problém?
„Govorite li hrvatski?“ Hovoríte po chorvátsky? čudoval sa Jordan. Ešte raz skontroloval ešpézetku, zastavil predsa niekoho zo Slovenska.
Vodič ho však rýchlo vyviedol z omylu. „Len trochu.“
Jordan nahlas vzdychol. Nemal rád turistov, ktorí sa tvárili, že sa dohovoria so základnými frázami. Tento to vyhrá nad otravnou prácou aj horúcim počasím. Prečo ho vlastne zastavil? Musel prejsť do angličtiny: „Vodičský preukaz a doklady od auta.“
Vodič sa nemotorne prehraboval v priehradke spolujazdca. Pôsobil dezorientovane. Jordan si všimol škrabance na krku. Naklonil sa bližšie, aby si ho lepšie obzrel. Zacítil alkohol. „Pili ste?“
Muž sa zasmial. Otočil sa k nemu, doklady mu stále nepodával. „Vyzerám strašne, čo?“
Jordan až teraz spozoroval kruhy pod očami a modrinu na líci. Vyzeral ako po noci strávenej v bare, ktorá sa skončila veľkou bitkou. „Vystúpte z auta.“
„To nebude nutné,“ presviedčal ho vodič. „Som policajt.“
Dopravák nemal rád ani strážcov zákona, ktorí sa oháňajú služobným preukazom iba vtedy, keď sa ocitnú v problémoch. „Vystúpte!“ zopakoval dôraznejšie. Muž sa ošíval. Nestihol počúvnuť jeho príkaz, schmatol ho cez otvorené okno a zároveň sa rozkričal na kolegu: „Rade, Rade, poď sem!“
Nižšia verzia policajta vybehla zo služobného auta.
„Už budem dobrý,“ sľúbil vodič a dobrovoľne vykročil na cestu.
„Čo vyvádzaš?“ stále nechápal Rade.
„Prehľadaj auto,“ prikázal Jordan kolegovi, „či tam nemá načatú fľašu.“
Zatiaľ čo Rade siahol po cestovnej taške pohodenej na zadnom sedadle, Jordan nútil zadržaného vodiča do dychovej skúšky. Vtedy však z klbka špinavého oblečenia Rade vytiahol zakrvavenú košeľu. „Čo do riti…“
Jordan schoval tester na alkohol a tasil služobnú zbraň.
„To je nejaké nedorozumenie,“ tvrdil vodič.
Dopravák mu naznačil, aby mlčal. „Pozri sa do kufra.“
Rade prešiel ku kufru a otvoril ho. Vzápätí vykríkol: „Boha!“
„Čo?“ chcel vedieť Jordan.
Jeho kolega len civel s vydeseným pohľadom.
Jordan vykročil k autu, aby sa sám pozrel do kufra. Vnútri ležala žena. Zakrvavená a nehybná mŕtvola poskladaná v neprirodzenej polohe do klbka, z ktorého trčala ovísajúca hlava a jedna noha. Mala rozbité čelo, krv tečúca z rany dávno zaschla a držala na koži prilepené chuchvalce vlasov. Tie sa zachytili aj v diere na líci, ktoré bolo naprieč nepekne rozťaté.
Vodič sa k nim chcel priblížiť, no to už obaja na neho vytiahli pištoľ. Jordan počul splašený tlkot vlastného srdca. Bol ohromený. Na okamih nevnímal Radeho, ktorý niečo kričal. Roztrasene mieril na vodiča. Ten si s rukami za hlavou kľakol na vozovku. Zatiaľ čo mu Rade nasadzoval putá, Jordan sa nedokázal pohnúť. Vtedy si uvedomil, že radšej zostane dopravákom.

Kategórie: Podporujeme

Kvalita servisu pri donáške spotrebičov stúpa

PRservis.sk - pred 7 hod 33 min

BRATISLAVA 22. júna 2017 – Online nakupovanie sa prestalo nazývať „trendom“ a stalo sa štandardom. Veľkí predajcovia, ktorí ponúkajú širokú paletu spotrebičov, či už cez internet, alebo vo svojich kamenných prevádzkach, kladú čoraz väčší dôraz na kvalitu a efektivitu pri ich donáške.

Logistická a prepravná spoločnosť Gebrüder Weiss vypracovala prepravné riešenie B2C pod názvom Pro.line home service, ktoré má pomôcť predajcom elektroniky ponúknuť čo najprofesionálnejší prístup pri doručovaní do domácností v rámci celého Slovenska.

„Naša služba pro.line home pokrýva kompletné spracovanie objednávky, počínajúc jej prijatím, cez avizáciu doručenia, transport, až po vynesenie tovaru k zákazníkovi, ako aj inštaláciu a platbu. Špeciálna je u nás dvojosádka, čo znamená, že zakúpený tovar doručujú vždy dve osoby, aby bola donáška pre spotrebiteľa čo najpohodlnejšia,“ vysvetľuje René Stranz, konateľ spoločnosti Gebrüder Weiss Slovensko.

Spotrebiteľ hodnotí predajcu nielen na základe toho, či doručený tovar vyzerá skutočne ako na obrázku, ale aj na základe prístupu pri samotnom doručení. Väčšina ľudí dnes uprednostňuje pohodlné nakupovanie z prostredia domova, alebo kancelárie. Spoločnosť Gebrüder Weiss preto navrhla spektrum služieb, z ktorých si môžu predajcovia vybrať, a ďalej ich ponúknuť koncovému zákazníkovi pri doručení bielej a čiernej techniky, spotrebnej elektroniky, či nábytku. Celý proces sa začína výberom požadovaného tovaru koncovým zákazníkom a zadaním objednávky do systému. Následne je zákazníkovi doručené potvrdenie o prijatí objednávky.

GW zabezpečí dohodnutie termínu a sms notifikáciu s presnými informáciami, kedy bude objednaný tovar doručený. Samozrejmosťou služby Pro.line home je možnosť sledovania aktuálneho statusu objednávky on-line. Stačí len zadať „trackingnumber“ do systému a zistiť, kde sa tovar v danom momente nachádza. Zásielky sú doručované od 24 do 72 hodín. V ponuke je aj Premium služba doručenia tovaru do 24 hodín od objednania. Štandardne sa doručuje v pondelok až piatok od 8:00 do 16:30 hodiny. Opäť aj tu je v ponuke Premium servis – doručovanie v sobotu a časové okno medzi 18.00 – 21.00, pre zabezpečenie maximálneho pohodlia koncového spotrebiteľa. Štandardom je aj SMS pripomienka v deň doručenia, či telefonát 30 minút pred doručením.

„Naša služba zabezpečí, že objednaný tovar doručíme priamo do bytu, a nie iba pred dvere. Ak si zákazník želá inštaláciu, aj to preňho radi urobíme – najmä ak ide o pračky, chladničky, či televízory. Napríklad, ak si koncový zákazník objedná televízor od niektorého z našich zákazníkov a chce, aby sme mu priamo na mieste naladili programy, samozrejme tak urobíme. Zákazník si potom televíziu už iba zapne a môže hneď sledovať. To je kvalita, ktorú v Gebrüder Weiss ponúkame a ktorú od nás zákazníci aj očakávajú,“ dodáva Stranz.

Pre koncového spotrebiteľa môže byť zaujímavá aj možnosť platby platobnou kartou pri dobierke. Spoločnosť Gebrüder Weiss poskytuje službu Pro.line home pre predajcov elektroniky DATART International, a.s., Internet Mall Slovakia, s.r.o. a NAY a.s. Viac na www.gw-world.sk

Kategórie: Podporujeme

Voľné pracovné miesto - učiteľ matematiky

Hnusta.sk - pred 7 hod 51 min

Základná škola Janka Francisciho Rimavského Hnúšťa prijme do zamestnania učiteľa matematiky na II. stupeň. V prípade záujmu pracovať na našej škole volajte na telefónne číslo 0902 033 312.

čítať ďalej

Kategórie: Samospráva

Výnimočné momenty s luxusným ciderom Stassen

PRservis.sk - pred 9 hod 33 min

Bratislava, 22. jún 2017 – Spoločnosť HEINEKEN Slovensko prináša na slovenský trh exkluzívnu novinku v podobe luxusného belgického cideru značky Stassen v troch chuťových variantoch – Brut, Cuvée Rosé a Grand Cru. Tento prvotriedny cider pochádza z dielne známej rodiny Stassenovcov, ktorá sa výrobe ciderov venuje už od roku 1895 a vďaka ktorej uzrel svetlo sveta vôbec prvý ochutený cider na svete. Dnes je výrobný závod Stassen súčasťou koncernu HEINEKEN a zároveň výkumno-vývojovým centrom spoločnosti pre cider. HEINEKEN je významným hráčom na globálnom trhu so ciderom, je zároveň aj najväčším pestovateľom jabĺk určených na výrobu cideru vo svete s výmerou viac ako 3500 hektárov vo Veľkej Británii a v Belgicku. Prémiová značka Stassen tak doplní portfólio ciderov spoločnosti na slovenskom trhu, ktoré aktuálne tvorí celosvetovo najpopulárnejší Strongbow a tohtoročná novinka Lišiak zo Sadu, ktorá ponúka domácu kvalitu za dobrú cenu.

Nápoj cider sa od uvedenia na slovenský trh teší rastúcemu záujmu zo strany konzumentov, o čom svedčí aj aktuálny 84% objemový trhový podiel ciderov pod záštitou HEINEKEN-u na Slovensku. Po uvedení značky Strongbow a Lišiak zo Sadu prichádza spoločnosť s ďalšou jedinečnou značkou prémiového cideru Stassen. „Slováci si cider skutočne obľúbili, o čom svedčí aj fakt, že priemerný Slovák si v minulom roku zakúpil najviac ciderov značky Strongbow hneď po Veľkej Británii, ktorá je kolískou tohto nápoja“, uviedol Peter Nikodem, Brand manager značky Stassen.

Produktový rad ciderov Stassen pozostáva spolu z troch unikátnych chutí, ktoré sa od seba odlišujú použitím rozdielnych odrôd jabĺk a ich kombinácií v procese výroby. Použité odrody sa pestujú vo vápencovej pôde v nadmorskej výške 200 m.n.m. Jedinečnú chuť ciderov Stassen z týchto špecifických odrôd korunuje použitie svetoznámych kvasníc z regiónu Champagne, ktoré nápojom dodávajú okrem delikátnej chuti aj punc luxusu. „Voláme ho preto aj šampanským medzi cidermi. Rad Cidrerie Stassen je skutočne to najlepšie a ukrýva v sebe viac ako 120 rokov skúseností“, dodáva Peter Nikodem, Brand manager značky Stassen.

Stassen Cidre Brut je prémiový šumivý cider vyrobený z horkosladkých jabĺk s nádychom hrušky, ktoré sa pestujú v regiónoch Aubel a Liége v Belgicku. Má nádhernú zlatú farbu, sviežu chuť s tónmi dreva a bielych kvetov. Zanecháva príjemne lahodný pocit v ústach.

Názov: Stassen Cidre Brut

Objem: 750 ml

Obsah alkoholu: 7,4 %

Odporúčaná cena: 6,99 Eur

Stassen Cidre Cuvée Rosé je prémiový šumivý cider vyrobený z čerstvej šťavy zo vzácnych červených a dezertných jabĺk, ktoré sa pestujú v sade v belgickom regióne Li?ge. Má svetlý ružový odtieň, rafinovanú a bohatú vôňu s tónmi červeného ovocia. Tento ružový cider sa vyznačuje svojou výraznosťou a harmóniou chuti.

Názov: Stassen Cidre Cuvée Rosé

Ocenenie: Gold Monde Selection Award (ocenenie za výnimočnú kvalitu)

Objem: 750 ml

Obsah alkoholu: 7,4 %

Odporúčaná cena: 6,99 Eur

Stassen Cidre Grand Cru je prémiový šumivý cider vyrobený z čerstvej šťavy z kombinácie horkosladkých a dezertných jabĺk z regiónu Aubel v Belgicku. Je stelesnením 120 rokov zručnosti rodiny a cidrovne Stassen. Výsledkom je výnimočný šumivý cider s jemnými bublinkami, jantárovou farbou a dlhým ovocným záverom.

Názov: Stassen Cidre Grand Cru

Ocenenie: Gold Monde Selection Award (ocenenie za výnimočnú kvalitu)

Objem: 750 ml

Obsah alkoholu: 8,2 %

Odporúčaná cena: 6,99 Eur

Prémiový cider značky Stassen bude dostupný v troch chuťových variantoch v 750 ml sklenených fľašiach v prémiových prevádzkach segmentu Horeca.

Rodina Stassen z Aubel-u

Belgická rodina Stassenovcov má takmer 125 rokov skúseností s výrobou a spracovaním ciderov. Ich rodinná tradícia siaha až do roku 1895, kedy León Stassen začal vyrábať prvé cidery na svojej farme v údolí Aubel. Láska k nim prešla z otca na jeho syna, tiež Leona, ktorý založil malú ciderovňu. Keď bol po 2. svetovej vojne v Belgicku nedostatok šampanského, jeho 20 ročného syna Jeana napadlo pridať do svojich ciderov CO2 a vytvoril tak nový šumivý recept – alternatívu k šampanskému

Kategórie: Podporujeme

informačná platforma Danube Compass víta aj záujemcov z verejnosti

SAV.sk - pred 9 hod 46 min
Ústav etnológie SAV ako riešiteľ ​európskeho projektu v rámci Dunajského nadnárodného programu 2014 – 2020 s názvom  "http://www.uet.sav.sk/?q=sk/dunajska-informacna-platforma-pre-ekonomicku-integraciu-migrantov" Danube Region Information Platform for Economic Integration of Migrants (akronym DRIM, č. DTP1-1-183-4.1) pripravil informačný seminár na tému  Medzinárodná online informačná platforma Danube Compass: ako uľahčiť migrantom začlenenie na pracovný trh v krajinách Podunajského regiónu.   Na seminári vystúpia členovia projektového ...
Kategórie: Podporujeme

Medzinárodná konferencia BYPoS pre mladých polymérnych vedcov úspešne za nami

SAV.sk - pred 9 hod 51 min
V dňoch 12. – 16. júna 2017 sa v hoteli Glamour v atraktívnom prostredí Zemplínskej Šíravy konala v poradí už siedma konferencia pod názvom BYPoS (Bratislava Young Polymer Scientists workshop).  Sú to pravidelné stretnutia mladých vedeckých pracovníkov, ktoré sa konajú od  roku 2007. BYPoS je orientovaný na oblasť makromolekulovej chémie a poskytuje ideálnu možnosť mladým začínajúcim vedcom odprezentovať a diskutovať ich výsledky v medzináronom kolektíve. Cieľom organizátorov tejto akcie je poskytnúť mladým ...
Kategórie: Podporujeme

Obchodná súťaž na predloženie najvhodnejšieho návrhu na uzatvorenie nájomnej zmluvy

Banm.sk - pred 11 hod 7 min
Mestská časť vyhlasuje Obchodnú verejnú súťaž na predloženie najvhodnejšieho návrhu na uzatvorenie nájomnej zmluvy s predmetom nájmu: - sociálno-prevá...
Kategórie: Samospráva

Stránky