Zaži spolu s AMAVET klubom č. 962 ukážkové stretnutie rečníckeho klubu Toastmasters na konferencii Junior Internet!

RSS čítačka

Infekcia močových ciest v tehotenstve. Šetrná prevencia je na mieste.

PRservis.sk - pred 6 hod 7 min

BRATISLAVA 21. marca 2018 – Infekcia močových ciest je druhé najčastejšie zápalové ochorenie, ktoré trápi našu populáciu. Nie je tajomstvo, že u žien sa tento problém objavuje výrazne častejšie ako u mužov. Zápaly sa ale nevyhýbajú ani ženám v tehotenstve, tie sú na  infekciu močového ústrojenstva dokonca ešte náchylnejšie.[1] Do istej miery sa však môžeme pred zápalom brániť, hlavnú úlohu tu zohráva prevencia. Existujú šetrné spôsoby, ako infekcii močových ciest predchádzať, a to platí obzvlášť v tehotenstve.

Ženy sú na  infekcii močových ciest náchylné počas celého života a tehotenstvo k tomu veľkou mierou prispieva. Nič sa nemení na skutočnosti, že nepríjemnú infekciu majú na svedomí baktérie. Zväčšujúca sa maternica, okrem iného, tlačí na močový mechúr, to spôsobuje jeho nedostatočné vyprázdnenie a baktérie, ktoré by inak boli odplavené močom, sa množia a spôsobujú infekciu.[2]

Príznaky zápalu močových ciest sa svojou intenzitou líšia. V akútnej fáze je typické silné rezanie a pálenie pri močení. Je to asi taký pocit, ako keby sme z tela vylučovali žiletky. A to nás väčšinou veľmi rýchlo privedie k lekárovi.

Mať prírodu na svojej strane

Pri liečbe infekcie močových ciest už naše babičky odporúčali brusnice, účinok týchto červených bobúľ je už odpradávna známa  Ďalším šetrným pomocníkom je D-manóza. Monosacharid, ktorý sa nachádza napríklad v jablkách. Pôsobí vo vylučovacej sústave a hľadá tu škodlivé baktérie, ktoré jej pôsobením stratia schopnosť uchytiť sa na sliznici močových ciest. Baktérie sa následne prirodzene vyplavia močom. Brusnice i D-manóza sú látky prírodného charakteru, nepredstavujú pre náš organizmus žiadnu záťaž. Naopak, prirodzene cielia na nežiaduce baktérie v močových cestách a zabraňujú im tu škodiť. Preparáty, ktoré obsahujú tieto dve látky, znamenajú účinnú zbraň v boji s infekciou močového ústrojenstva.

Šetrne a preventívne

Pre úpnosť prevencie by sme určite nemali zabúdať na dostatočný príjem tekutín. Dbať na správnu hygienu a na toalete sa vždy  utierať spredu dozadu, aby sme nezaniesli pôvodcu infekcie do močových ciest. Po milovaní je dobré vždy sa ihneď ísť vymočiť a odporúča sa nosiť bavlnenú spodnú bielizeň.

Infekcia močových ciest nie je nič príjemné a predovšetkým počas tehotenstva znamená pre ženy riziko. O nasadení antibiotickej liečby samozrejme rozhoduje lekár, ale čím môžete starostlivosť o svoje zdravie doplniť, s tým vám poradí aj lekárnik. Existujú šetrné produkty s obsahom látok, ako sú spomínané brusnice a D-manóza.

Príroda má neuveriteľnú moc. Verte jej a podporte s ňou hojivú silu svojho tela.

[1], [2] Urologie pro Praxi, 2010; 11(2): 70–74

The post Infekcia močových ciest v tehotenstve. Šetrná prevencia je na mieste. appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Oznam

Jakubany.sk - pred 6 hod 13 min
Ozbrojené sily Slovenskej republiky informujú o možnosti podávania žiadostí na Dobrovoľnú vojenskú prípravu.
Kategórie: Samospráva

CDCP má nových účastníkov

PRservis.sk - pred 8 hod 4 min

BRATISLAVA 21. marca 2018 – Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. (CDCP) má troch nových zahraničných účastníkov systému vyrovnania transakcii s cennými papiermi. Do zoznamu účastníkov pribudla od začiatku tohto roka rakúska Erste Group Bank AG a medzinárodné depozitáre Euroclear Bank SA/NV z Belgicka a Clearstream Banking S.A. z Luxemburska.

Udelenie prístupu pre nových účastníkov bolo podmienené preukázaním splnenia požadovaných kritérií účasti v súlade s Prevádzkovým poriadkom CDCP. Celkovo tak CDCP má v súčasnosti 25 účastníkov. „Vstup nových účastníkov do systému vyrovnania transakcii s cennými papiermi dokazuje, že CDCP je dôveryhodnou a stabilnou inštitúciou, ktorá je akceptovaná aj zahraničnými subjektmi,” konštatuje generálny riaditeľ a predseda predstavenstva CDCP Ing. Martin Wiedermann.

V prípade medzinárodných depozitárov CDCP spolu s udelením prístupu zriadil aj štandardné prepojenie v zmysle Nariadenia (EÚ) č.909/2014 (Nariadenie). Medzinárodné depozitáre preto museli splniť aj ďalšie požiadavky, ktoré sa podľa Nariadenia vzťahujú na prepojenia medzi depozitármi. CDCP pred udelením prístupu obidvom medzinárodným depozitárom posúdil všetky riziká vyplývajúce z prepojenia, o.i. zabezpečenie dôvernosti informácií v súvislosti s prevádzkou prepojenia, existenciu funkčného systému riadenia prevádzkových rizík, zabezpečenie kontinuity činností alebo informačnú bezpečnosť. Obdobné posudzovanie rizík CDCP vykonáva aj pri iných žiadateľoch o prístup k systému vyrovnania transakcií s cennými papiermi. Navyše v prípade prepojenia sa na postupy odsúhlasovania stavov na účtoch vzťahujú príslušné ustanovenia Nariadenia. „Splnenie náročných požiadaviek na zriadenie prepojenia je zárukou, že prepojenia spĺňajú požiadavky na európskej úrovni. Úroveň bezpečnosti držby cenných papierov slovenských emitentov pre zahraničných majiteľov sa ešte viac posilnila,“ dopĺňa Ing. Dagmar Kopuncová, obchodná riaditeľka CDCP.

The post CDCP má nových účastníkov appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Služba Empikfoto už aj na Slovensku

PRservis.sk - pred 8 hod 4 min

BRATISLAVA 21. marca 2018 – Poľská spoločnosť Empik SA, člen skupiny Penta, expanduje so službou Empikfoto na slovenský a český trh. Služba je na európskom trhu viac ako 14 rokov. Zabezpečuje vyvolávanie snímok, tlač fotokníh a kalendárov a širokej škály personalizovaných produktov nesúcich snímky zákazníkov. Vďaka internetovému obchodu a novej mobilnej aplikácii je možné objednať fotografie, obraz, hrnček alebo iné fotopredmety bezkonkurenčne rýchlo a jednoducho.

Empikfoto si v priebehu 14 rokov existencie vybudovala popularitu a dôveru  svojich zákazníkov. Za rok 2017 má na konte viac ako 45 miliónov predaných produktov. Zámerom služby Empikfoto je umožniť zákazníkom uchovať si najkrajšie spomienky jednoducho a originálne.

„Chceme, aby si naši zákazníci udržiavali svoje spomienky nažive. Cestovali, stretávali sa s novými ľuďmi, robili rôzne aktivity alebo len trávili čas s rodinami – všetko sa deje a mení naozaj veľmi rýchlo. Prezeranie tradičných fotografií počas rodinného stretnutia alebo party s priateľmi majú pre mňa stále osobitú atmosféru. Preto si myslím, že je to skvelá príležitosť pre jednoduchú tlač alebo dokonca potlačiť darček pre našich blízkych kvalitnými a nezabudnuteľnými fotografiami,“ hovorí Szymon Bujalski, člen skupiny Empik S. A.

Ako dar pre svojich blízkych či vkusnú bytovú dekoráciu môže vytvoriť fotoknihy, obrazy, kalendáre, hrnčeky a mnoho ďalších predmetov, na ktoré možno umiestniť fotografiu. Kvalitu produktov zabezpečuje moderné laboratórium, ktoré je vybavené najmodernejšími tlačiarenskými zariadeniami americkej značky Noritsu.

Empikfoto poskytuje svoje služby prostredníctvom internetového obchodu www.empikfoto.sk a mobilnej aplikácie, ktorá umožňuje objednávať fotografické produkty. S aplikáciou Empikfoto si zákazník dokáže nahrať, editovať, uložiť a objednať výtlačky alebo fotopredmety v priebehu niekoľkých minúť. Objednávka obratom smeruje priamo k nemu bez platenia dopravy pri objednávke nad 20 EUR.

Spoločnosť poskytuje tieto služby prostredníctvom svojho e-shopu a mobilnej aplikácie, ktorá umožňuje vytvárať a objednávať darčeky na zapamätanie si vzácnych a nezabudnuteľných chvíľ so svojimi blízkymi. Ďalšie informácie nájdete na stránke www.empikfoto.sk.

The post Služba Empikfoto už aj na Slovensku appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Po čom ženy túžia – zdravie a krása?

PRservis.sk - pred 9 hod 9 min

BRATISLAVA 21. marca 2018 – Každá z nás túži zostať mladá a krásna čo najdlhšie. Práve preto sa v tejto oblasti realizuje množstvo výskumov, na základe ktorých je vhodné dodržiavať určité pravidlá ak chceme ostať atraktívne a krásne po celý život. Potvrdili napríklad aj to, že na náš vzhľad veľmi silne pôsobí nálada. Aké faktory ešte na naše zdravie a krásu výrazne vplývajú?

STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ

Pleť denne správne hydratujte a vyživujte. Proti vráskam môžete používať krém s kyselinou hyalurónovou, ktorý pleť omladzuje a spevňuje, bráni vzniku nových vrások, existujúce vrásky vyhladzuje a udržiava vysokú hladinu kolagénu. Z prírodných prostriedkov je nápomocná voda z ružových lupeňov, arganový a mandľový olej, olej z grepových semienok apod. Pred spaním si pleť vždy starostlivo odlíčte, aby mohli póry dýchať. Na vyčistenie používajte miesto mydla jemné čistiace prípravky.

OCHRANA PLETI

Používajte prípravky s ochranným faktorom, pretože UV lúče sú primárnou príčinou vzniku vrások, pigmentových škvŕn a ďalších známok starnutia. Existujú dva typy ochrany pred slnkom – na fyzickej a chemickej báze, s UVA a UVB filtrami. Ak máte citlivú pleť, odporúča sa používať ochranný krém s obsahom prírodných minerálov ako oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý. Na dovolenke pri mori či na horách používajte prípravky s čo najvyšším SPF. Dva-tri krát týždenne si doprajte peeling tváre i celého tela, pokožka bude jemná, žiarivá a mladistvá. Poznáme dva typy exfoliačných prípravkov – chemické a abrazívne. Na citlivú pleť nepoužívajte príliš hrubé abrazíva, pretože by ostala podráždená a začervenaná.

POHYB

Pohyb nielenže skrášľuje telo, tiež zlepšuje náladu, redukuje stres a udržiava pleť v skvelej kondícii. Preto nezanedbávajte priateľa vašej krásy – šport. Na to, aby ste z neho vyťažili maximum, nemusíte deň čo deň chodiť do posilňovne a mať osobného trénera. Stačí si na 15-30 minút denne dopriať fyzickú aktivitu, do ktorej sa nemusíte nútiť. Miesto výťahu používajte schody. Kam sa dá, choďte peši. Cestou do práce vystúpte o zastávku či dve skôr a dôjdite po svojich. Aj krátka prechádzka je zdraviu prospešná. Cez víkend vyrazte na turistiku – myslite aj na vybavenie, vďaka ktorému sa budete cítiť pohodlne – fľaša vody vás zavodní, funkčné tričko zabráni prechladnutiu, pohodlná turistická obuv ochráni pred otlakmi…  Alebo radi bicyklujete? Korčuľujete? Vyberte si druh pohybu, ktorý vám vyhovuje.

ŠATY ROBIA ČLOVEKA

Oblečenie má na vzhľad a sebavedomie veľký dopad. Oblečenie by vám malo dobre sedieť a mali by ste sa v ňom cítiť krásna. Kúsky svojho šatníka a doplnky kombinujte do ležérnych outfitov. Vhodne zvolené oblečenie vám dodá dôstojnosť a vážnosť. Ak si chcete kúpiť niečo pekné, stačí zájsť na internet a spraviť si prieskum toho čo sa nosí a aké sú nové trendy. Nakupovať dámske oblečenie online je veľmi pohodlné a šetrí čas aj peniaze – žiadne rady a tlačenice, žiadne neodbytné predavačky, nakupovať môžete kedykoľvek, v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Práve móda je jedným z najrýchlejšie rastúcich e-commerce segmentov.

STRAVOVACIE NÁVYKY

Celý fígeľ krásnej postavy nie je len v cvičení. Aj menšie porcie vám pomáhajú udržiavať si ideálnu váhu. Zarytým zvykom väčšiny ľudí sú tri veľké jedlá denne. Ak však chcete schudnúť a váhu si udržať, podľa výskumov je vhodnejšie jesť menšie porcie 5 až 6 krát denne, čiže zhruba každé dve hodiny. Malá porcia znamená takú porciu, ktorá sa vojde do vašej dlane. Tak zrýchlite metabolizmus a ľahšie si udržíte skvelú postavu. Ďalším skvelým trikom ako sa vyhnúť prejedaniu je vypiť pred jedlom pohár vody (nikdy však po jedle). Voda vyplní priestor žalúdka, vďaka čomu budete mať po jedle pocit sýtosti. Plus vaše telo bude vynikajúco zavodnené, čo blahodarne pôsobí aj na pleť. Do jedálnička zaraďte čo najviac zeleniny, ovocia, semien, orechov, strukovín, rýb a superpotravín.

The post Po čom ženy túžia – zdravie a krása? appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Piate narodeniny s Lýdiou Eckhart, Evelyn, aj Michalom Kubovčíkom

PRservis.sk - pred 9 hod 9 min

BRATISLAVA 21. marca 2018 – 19 spíkrov v troch sálach, viac ako desiatka predajcov, koučing, mentoring, večer plný zábavy a príjemnej muziky. To je piaty ročník najväčšej konferencie pre ženy, Umenie byť ženou Bratislava 2018.

Organizátorky konferencie pripravili pre ženy mená ako Mark Dzirasa, Helena Máslová, Marek Herman, Jan Muhlfeit, Kristián Beňo, Katarína Šipoš, Stanka Sobolová, Ivanka Adamcová, Lilia Khousnoutdinova a mnohé iné. „Tak ako doposiaľ všetky ročníky, chceme ženám priniesť rôznorodosť tém. Naša konferencia je pre všetky ženy. To znamená, že sme zamerané ako na osobnostný rast, partnerské vzťahy, zdravý životný štýl, či budovanie vlastného vedomia v rôznych oblastiach“, hovorí jedna zo zakladateliek, Marcela Reisz. „V rámci niekoľko stovkovej kapacity pracujeme v troch sálach, takže sa snažíme program koncipovať tak, aby sa témy navzájom neprekrývali a zároveň obsah v jednotlivých blokoch dával zmysel“, pokračuje Alexandra Pevalová, spoluzakladateľka konferencie. Súčasťou programu je aj koučingová zóna, či mentoring, ktorý bol minulý rok novinkou a stretol sa s veľmi pozitívnym ohlasom. „Mentorky sú ženy, ktoré sú úspešné v tom, čo robia a sú schopné predať to ďalej“, vysvetľujú organizátorky. Tento rok sa medzi mentorkami objaví veľmi úspešná slovenská módna návrhárka Lýdia Eckhardt. Účastníčky konferencie sa môžu tešiť aj na autogramiádu jej motivačnej autobiografie Bežať šťastiu oproti.
Koučovať bude tím Aleša Kalinu, aj Nina Menkyová.
Počas piateho ročníka konferencie si ženy budú môcť vypočuť meditačný koncert Ramivana.
Ambasádorkou a moderátorkou podujatia je celých päť rokov Adela Vinczeová, ktorej hosťami v rámci každoročnej večernej talk show budú hudobník Ado Juráček, herec Michal Kubovčík a komička Evelyn.
Umenie byť ženou Bratislava sa koná 14. 4. 2018.
Predaj vstupeniek bude z kapacitných dôvodov ukončený do konca mesiaca marec.

www.umeniebytzenou.sk
www.facebook.com/Umenie-byť-ženou
instagram/umenie_byt_zenou

The post Piate narodeniny s Lýdiou Eckhart, Evelyn, aj Michalom Kubovčíkom appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Centrum experimentálnej medicíny SAV sa predstavilo konferenciou

SAV.sk - pred 9 hod 41 min
Konferenciu na tému Spoločensky závažné ochorenia – ako na ne? usporiadalo v utorok 20. marca v Bratislave Centrum experimentálnej medicíny SAV. Ako na úvod povedal jeho riaditeľ RNDr. Michal Dubovický, PhD., pôvodne ju chceli využiť ako nástroj na detailnejšie spoznanie sa v rámci tohto centra. To vzniklo len začiatkom januára a spojili sa v ňom tri ústavy, ktoré si určili ako hlavné smerovanie práve výskum príčin, mechanizmus vzniku a možnosti prevencie, diagnostiky a liečenia spoločensky závažných ochorení. „Veľký dôraz dávame pri tom ...
Kategórie: Podporujeme

Tip: Happy plienky Maxi - 6.99

Zlacnene.sk - pred 9 hod 56 min
Kategórie: Podporujeme

Zdieľaná ekonomika má stúpajúci potenciál a je prioritou ju podporovať

PRservis.sk - pred 10 hod 9 min

BRATISLAVA 21. marca 2018 – Európska komisia (EK) podporuje zdieľanú ekonomiku. Hoci sa podľa ekonomickej radkyne Zastúpenia EK v Bratislave Lívie Vašákovej nateraz rozhodla nezasiahnuť priamo do jej regulácie, ide o nové a perspektívne odvetvie, ktoré EK nechce reguláciami negatívne ovplyvniť. Zaznelo to na medzinárodnej konferencii Share.Techsummit v Bratislave.

Konferencie sa zúčastnili zástupcovia Európskeho parlamentu, Európskej komisie a mnoho ďalších odborníkov z verejného a súkromného sektora. Vo všeobecnosti je súčasný trend zdieľanej ekonomiky podporovaný všetkými stranami a z pohľadu Európskej komisie, ktorá bola na konferencii zastúpená Líviou Vašákovou, je prioritou podporovať tento trend zavádzaním jednotného digitálneho trhu, výrazne neobmedzovať rozvoj zdieľanej ekonomiky, dbať na ochranu záujmov spotrebiteľov a vytvárať férové pravidlá konkurenčného prostredia.

,,Cieľom Share.Techsummitu bolo vytvoriť priestor na diskusiu všetkých strán, ktoré sa na zdieľanej ekonomike podieľajú, či už sú to firmy, ktoré ponúkajú riešenia a platformy pre zdieľanú ekonomiku ako napríklad Uber, Airbnb a JaSpravim, alebo samotní používatelia a v neposlednom rade samozrejme regulátori a kontrolné orgány,” hovorí David Čajko, organizátor konferencie a dodáva, že tento cieľ sa naplniť podarilo.

Hostia zo zahraničia prezentovali už aj konkrétne riešenia, ako sa so zdieľanou ekonomikou vysporiadať. V súvislosti s diskusiou Kam smeruje zdieľaná ekonomika? sa riešilo zdanenie služby Uber v Estónsku, kde sa za 6 mesiacov podarilo navrhnúť spoločné riešenie, ktoré je aktuálne v pilotnej prevádzke.

Kalle Palling, predseda estónskeho parlamentného výboru pre európske záležitosti tvrdí, že: „Slovensko by sa v rámci svojho regulačného prístupu malo posunúť vpred. Estónsko je dobrým príkladom, ktorý by mohol zodpovedať väčšine trhov v Európskej Únii. V Estónsku sme dosiahli úspech práve preto, že sme znížili reguláciu pre tradičné taxi služby a zároveň zregulovali zdieľanie jazdy, vďaka tomu máme flexibilný zákon o verejnej doprave, ktorý umožňuje pôsobiť na trhu každému.” Dodal, že zdieľaná ekonomika vytvára viac príležitostí pre každého jednotlivca – či už na strane poskytovateľa alebo spotrebiteľa. “Užívateľ získa viac príležitostí za menej peňazí a poskytovateľ zas viac možností zárobku pre seba alebo svoju rodinu,” povedal K. Palling.

Ivan Štefanec, člen Európského parlamentu doplnil: “Už v roku 2015 prekročili zisky zo zdieľanej ekonomiky sumu 28 miliárd eur a každým rokom stúpajú. Viac ako polovica občanov Európskej únie vie o jej existencii a každý šiesty Európan ju aj nejakým spôsobom využíva.”

Zástupkyňa sekcie riadenia informatizácie Mgr. Martina Slabejová PhD. vyjadrila podporu rozvoja zdieľanej ekonomiky a jej myšlienke “Sharing not owning, ktorá pomáha ľudom a podnikateľom šetriť peniaze, získavať príjem, stretávať sa s novými ľuďmi, budovať dôveru, zlepšovať výber a zvyšovať si celkovo životný komfort.” Dôležité bude vytvoriť rozumnú legislatívu, ktorá nebude brániť inováciám a zabezpečí rovnováhu medzi záujmom spotrebiteľov, komunít, verejnej bezpečnosti a sociálneho dobra. Vyzdvihla, že práve akcie ako ShareTechsummit môžu slúžiť na efektívnejšiu prípravu legislatívy.

Zúčastnené strany počas konferencie vyjadrili záujem o ďalší spoločný dialóg a zdieľanie skúseností. Pokrok v tejto oblasti by mohol pomôcť pri tvorbe jednotnej regulácie v rámci EÚ. To by mohlo priniesť efektívnejšiu ochranu práv používateľov služieb a otvorenie jednotného európskeho trhu pre firmy.

V rámci Slovenska stojí podľa účastníkov konferencie za zváženie iniciovať spoluprácu so zástupcami vlády, konkrétne Sekciou riadenia informatizácie v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, s cieľom spoločne identifikovať negatívne dopady zdieľanej ekonomiky a hľadanie konkrétnych legislatívnych riešení.

———————————————–

Share.Techsummit je medzinárodná konferencia, na ktorej odborníci z rôznych segmentov ekonomiky a spoločnosti diskutovali o budúcnosti zdieľanej ekonomiky. Konala sa 15. marca 2018 za účasti slovenských a medzinárodných speakrov a hostí.

Organizátori konferencie vyjadrujú vďaku mestu Bratislava a Bratislavskému samosprávnemu kraju za prevzatie záštity nad konferenciou Share.Techsummit, hlavnému partnerovi Slovak Business Agency, partnerovi Európskej komisie, donorovi konferencie spoločnosti Uber, e-mobility partnerom ZSE, East-E, BMW a všetkým podporovateľom, mediálnym, produkčným a digitálnym partnerom.

The post Zdieľaná ekonomika má stúpajúci potenciál a je prioritou ju podporovať appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Pred rokmi u nás zanikla, no dnes sa dostala do obľuby ľudí. Aj technika modrotlače, ktorú kedysi nosila šľachta, sa predstaví na Remeselnom trhu

PRservis.sk - pred 10 hod 9 min

BRATISLAVA 21. marca 2018 – Festival poctivej tvorby a ľudového umenia prinesie s príchodom jari do Bratislavy autentickú folklórnu kultúru v tradičnom aj netradičnom prevedení. Vychýrení remeselníci sa od stredy 21. do piatka 23. marca stretnú pod strechou Starej tržnice, aby predviedli jedinečnosť, kvalitu a pestrosť ľudových ručných prác. Jedným z hostí Remeselného trhu bude aj Matej Rabada, ktorý na Slovensku oživil techniku modrotlače. Počas festivalu ukáže, ako sa táto technika používa a návštevníkom toto umenie priblíži v zaujímavej prednáške.

Ako si sa dostal k technike modrotlače?

Matej Rabada: K modrotlači som sa dostal počas štúdia na VŠVU ako študent Katedry textilu. Bolo to ešte na bakalárskom stupni, kde som sa hľadal. Na strednej škole som študoval sieťotlač a tejto techniky som sa stále držal, no chcel som ju posunúť niekam ďalej. Modrotlač mi prišla ako ideálna voľba, nakoľko som túto tradičnú farbiarsku techniku dokázal prepojiť práve zo sieťotlačou. Hlavný podnet prišiel v zistení, že jej výroba na Slovensku zanikla.

Ako si začínal, keď táto výroba u nás už neexistuje?

M. R.: Samozrejme nebol tu nikto, kto by mi vedel poradiť, ako sa modrotlač vyrába, takže nasledovali mesiace pátrania a bádania po starých receptoch a postupoch. Potom nasledovalo získavanie potrebných surovín na výrobu až nastal čas, keď prišlo na prvé skúšky. Tie nedopadli dobre a celá teoretická príprava sa zdala byť zbytočná. A tak nasledoval ďalší, menej metodický postup štýlom pokus-omyl.

Nemohol som sa nechať odradiť, keďže som už mal zadanú tému bakalárskej práce – výroba vlastnej modrotlače a produktov z nej. Čas odovzdania sa krátil, a tak som si zriadil improvizovanú dielňu v pivnici bytového domu, kde sme bývali so spolužiakmi v podnájme. Voda tam samozrejme netiekla, takže sa musela nanosiť vo vedrách a plátno sa vypieralo vo vani. Všetci sme mali z modrej vane radosť. Modrotlač sa podarila len čiastočne, takže som bol nakoniec nútený navštíviť dielňu pána Jocha na Morave, kde som dostal niekoľko tipov, vďaka ktorým sa moja modrotlač začala podobať na tie tradičné.

Čo nasledovalo ďalej?

M. R.: Venoval som sa jej ďalej počas celého magisterského štúdia a pozitívne ohlasy najmä odbornej, ale aj laickej verejnosti ma ujasnili v tom, že modrotlač sa stane mojím živobytím. Ako súčasť diplomovej práce som sa rozhodol založiť svoju vlastnú dielňu, ktorá funguje od roku 2015 v Párnici na Orave, kde som ako prvé farbil plátno pre diplomovú prácu.

Ako vyzerá výsledok modrotlače si vieme predstaviť. Ale aký je postup jej tvorby?

M. R.: Základom je prírodné biele plátno rastlinného pôvodu. V minulosti to bol najmä ľan, pretože bavlna bola drahá. Dnes je to presne naopak. Na biele plátno sa natlačí vzor špeciálnou kašou nazývanou pap, ktorej recept si každý farbiar poctivo stráži. Vzor sa odtláča pomocou drevených modrotlačových foriem, ktoré sú vyrezávané z hruškového dreva. Prípadne, ak sú vo vzore jemnejšie detaily, býva forma osadená mosadznými klinčekmi či plieškami. Ja, keďže nie som potomok farbiarskej rodiny, nemám modrotlačové formy, a aj preto využívam sieťotlač, ktorá navyše nemá takmer žiadne obmedzenia v rámci navrhovania vzorov. Tiež výroba šablóny je podstatne lacnejšia. Potlačené plátno sa necháva niekoľko dní vyzrieť a následne sa ponára do roztoku indiga – kypy. Tu získava po opakovanom ponáraní svoje typické tmavomodré zafarbenie.
Po farbení sa plátno vypiera v tzv. kyslej vode, kde sa odstráni pap, ktorý zabránil farbivu v prístupe ku plátnu a tak sa nám objaví biely vzor. Nakoniec je plátno dôležité dôkladne preprať v čistej vode.

Kam až siahajú korene modrotlače?

M. R.: Pôvod farbenia modrotlač je vo východnej Ázii v oblasti Číny a Japonska. Do Európy sa dostala až v 16. storočí, keď ju zo svojich kolónií začala, popri iných surovinách a tovare, dovážať Holandská východoindická spoločnosť. Z Holandska sa šírila na východ až po vtedajšie hranice Rakúsko-Uhorska. Na územie dnešného Slovenska sa dostala v 18. storočí, pričom najstaršia zachovaná modrotlač za nášho územia pochádza z Kremnice. Je datovaná rokom 1783 a je v zbierkovom fonde Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.

S akými vzormi pracuješ? Podedenými alebo novo vytvorenými?

M. R.: V mojom vzorkovníku mám tradičné vzory, ale aj vzory, ktoré sám navrhujem. Prevažná väčšina tradičných vzorov pochádza z dielne Páltikovcov, ktorá fungovala do roku 1957 vo Veličnej na Orave, čo je neďaleko môjho súčasného pôsobiska. Autorské dezény, ktoré navrhujem, sú rovnako ako v minulosti inšpirované prírodou, no štylizácia je prispôsobená súčasným trendom.

Keď už o tom hovoríš, s akými motívmi sa kedysi pracovalo? A po čom je dopyt dnes?

M. R.: V minulosti žili ľudia spätí s prírodou, či už kosili a hrabali na lúkach, pásli dobytok na chotároch alebo sa starali o svoje polia. Všetko, čo k životu potrebovali, im príroda poskytla a tam nachádzali aj inšpiráciu pre vzory. Tie potom rôznym spôsobom štylizovali, a práve modrotlačové vzory svojou nadčasovosťou dokážu ľudí fascinovať aj dnes. Bez ohľadu na to, či je folklórny trend alebo nie. Mňa teší, že ľudí zaujímajú aj moje vzory a najmä technika modrotlače. Dopyt je viac-menej vyvážený, nedá sa mi určiť, že tradičné vzory sa predávajú viac alebo menej. Niekoho zaujme technika a nový prístup, iného zase tradičný vzor. Ďalšou skupinou sú tí, ktorým je jedno akou technikou je to realizované, ide im len o vzor.

Na čo sa využívala látka zafarbená modrotlačou?

M. R.: Ak by sme šli ešte viacej do minulosti, do obdobia, keď prišla modrotlač do Európy, našli by sme ju na panských odevoch, pretože si ju mohla dovoliť len šľachta, prípadne zámožní obchodníci. My ju však máme spätú s ľudovým odevom. Poznáme ju najmä z krojových sukní či súčiastok ako zástery a šatky. No modrotlač sa využívala aj v interiéroch na obrusy či závesy, dokonca aj ako posteľná bielizeň. To si však nemohol dovoliť každý.

Ako je to dnes?

M. R.: Dnes v použití nie sú obmedzenia. V našej ponuke máme bytové, ale aj odevné doplnky, či samotné odevy. Snažíme sa robiť také produkty, ktoré sú využiteľné každodenne. Dôležité je, aby sa modrotlač nosila, aby nebola oprášená raz za rok na nejakú výnimočnú udalosť.

Modrotlač dnes zažíva u nás boom. Ako však odlíšiť skutočnú modrotlač o tej, ktorá sa na ňu len hrá?

M. R.: Je niekoľko spôsobov, ako sa imituje modrotlač. Odhliadnuc od vzoru sa používajú najčastejšie dva spôsoby. To prvé je, keď sa na biele plátno nanáša strojovou valcovou tlačou modrá farba a vynecháva sa biely vzor. Takéto plátna sa vyrábajú na stovky kilometrov a rozvážajú do celého sveta. Že sa jedná o imitáciu spoznáme podľa toho, že z druhej, rubovej strany je plátno biele a len trochu presvitá natlačená modrá farba z lícnej strany. Druhý spôsob je používaný najmä na hotových produktoch ako sú tašky, tričká a podobne. V tomto prípade sa na modré plátno natlačí biela farba, ktorá je opäť len na povrchu. Na dotyk je gumovejšia a keď prejdete prstom po vzore, cítite, že v mieste vzoru je vystúpená. Z rubovej strany nepresvitá a plátno je modré. Poctivá modrotlač nie je dokonale rovnomerne zafarbená, vzor nevystupuje, vidíme v ňom kresbu plátna a z rubovej strany je modrá a vzor čiastočne presvitá.

Str: 14.00 – 21.00 hod.
Štv: 14.00 – 21.00 hod.
Pia: 14.00 – 21.00 hod.
Vstup: 2€ (na mieste / platí na tri dni), deti do 12 rokov zadarmo

Event: www.fb.com/events/144873409641324

The post Pred rokmi u nás zanikla, no dnes sa dostala do obľuby ľudí. Aj technika modrotlače, ktorú kedysi nosila šľachta, sa predstaví na Remeselnom trhu appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Ukrajinský veľvyslanec Jurij Mushka v SAV

SAV.sk - pred 13 hod 23 min
S Ukrajinou sme bezprostrední susedia, preto by nám malo záležať na úzkej vzájomnej spolupráci aj v oblasti vedy, povedal okrem iného predseda SAV Pavol Šajgalík na stretnutí s veľvyslancom Ukrajinskej republiky Jurijom Mushkom. Na stretnutí bol prítomný aj vedecký sekretár SAV Dušan Gálik. Vzájomná spolupráca medzi SAV a Národnou akadémiou vedy Ukrajiny (National Academy od Sciences of Ukraine, NASU) sa datuje od roku 2004 a je zameraná hlavne na spoločné výskumné projekty, výmenu vedcov aj skúseností, spoločnú účasť ...
Kategórie: Podporujeme

Ako oživiť budovu Konskej železnice. Pozývame vás na workshop vo štvrtok 22. marca

Banm.sk - pred 21 hod 46 min
Mestská časť Bratislava-Nové Mesto vás pozýva na workshop zameraný na oživenie budovy stanice Konskej železnice, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 22.3...
Kategórie: Samospráva

Zomrela Ing. Zuzana Hloušková

SAV.sk - 20. marec 2018
S hlbokým zármutkom oznamujeme, že nás v sobotu 17. marca po ťažkej chorobe opustila Zuzana Hloušková, zástupkyňa riaditeľa Ústavu polymérov SAV. Posledná rozlúčka so zosnulou bude vo štvrtok 22. marca o 13.15 h v bratislavskom krematóriu. Česť jej pamiatke! Priatelia a kolegovia z Ústavu polymérov SAV    
Kategórie: Podporujeme

Legendárna Krížovka života. Aj na Slovensku

PRservis.sk - 20. marec 2018

BRATISLAVA 20. marca 2018 – MUDr. Josef JONÁŠ je jedným z najpopulárnejších autorov a zároveň vyhľadávaným praktikom celostnej medicíny. Jeho priekopnícka kniha Krížovka života patrí medzi najžiadanejšie publikácie, ktoré v Československu kedy vyšli.

O pár dní vyjde aktualizovaná v slovenčine. V Česku zaznamenala neuveriteľný úspech, predalo sa už pol milióna kusov a stále sa dotláča. Pre mnohých ľudí bola doslova bleskom z neba. „Moje krédo je pomôcť ľuďom, osvietiť ich. Žasli by ste, ako sa dá predchádzať rakovinám, astme, depresiám, chorobám detí…“ tvrdí doktor Josef Jonáš.

Je to prvý zakladateľ detoxikačnej metódy v Česku a autor viacerých knižných bestsellerov. S obľubou tvrdí, že základom je porozumenie liečiteľských schopností našich predkov.
Príďte na diskusiu s týmto uznávaným lekárom. Dve hodiny o zdraví bude moderovať literárny publicista Milan Buno. Vstupenky si už teraz môžete zakúpiť cez internet.

Sme čoraz chorľavejší…

Polovicu obyvateľov civilizovaného sveta kosia srdcové a cievne choroby, tretinu zhubné nádory. V zostávajúcich niekoľkých percentách sa tiesnia úrazy s infekciami, vrodené choroby, opotrebovanosť vekom, samovraždy, cirhóza pečene, cukrovka a desiatky ďalších chorôb.
„Je nevyhnutné liečiť chorého človeka a nie choroby jednotlivých orgánov. Tak znela jedna z poučiek staročínskeho lekárstva,“ pripomína uznávaný lekár Josef Jonáš v knihe Krížovka života. Je potrebné dať ľuďom systém, ktorý by im umožňoval udržiavať si zdravie do značnej miery svojpomocne. Presne o tom je táto kniha.

„Každý môže byť zdravý.
Kto nie je, môže si za to sám.“

jedinej diskusii a prednáške, ktorá sa uskutoční na Slovensku (presnejšie 18.apríla v Bratislave) sa bude hovoriť na rôzne témy:

čínska medicína
antibiotiká
liečivé bylinky
cukor ako jed
detoxikácia organizmu

MUDr. Josef Jonáš, autor legendárnej knihy Krížovka života, je dnes v Česku úspešná značka. Je autorom množstva kníh, článkov v časopisoch a odbornej literatúre, vystupuje v televízii aj v rádiách. Svoj originálny pohľad na ľudské zdravie aplikuje pri svojej práci s pacientmi, ktorým pomáha odstraňovať ich zdravotné problémy.

Je zakladateľom kontrolovanej detoxikačnej metódy v ČR, naďalej sa venuje jej ďalšiemu vývoju a aj vývoju nových prípravkov a prístrojov, medzi ktoré patrí aj známy  detoxikačný a regeneračný prístroj Marion.

Milan Buno, literárny publicista

The post Legendárna Krížovka života. Aj na Slovensku appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Stihne zachrániť svoju lásku?

PRservis.sk - 20. marec 2018

Bosorkina dcéra je výborne namiešaný príbeh o láske, úprimnosti citov, ale aj o strachu a bolesti, ktoré si musíme občas vytrpieť.
Na jednej strane krásna Soraya a markíz Bernard. Na strane druhej zloduch, zákerný inkvizítor De Vascade, ktorý sa nevzdáva a chce zničiť Sorayných rodičov, aj samotnú Sorayu. Urobí všetko pre to, aby zničil jej šťastie. Aby zabil jej lásku v srdci…

BRATISLAVA 20. marca 2018  – Bosorkina dcéra je výborne namiešaný príbeh o láske, úprimnosti citov, ale aj o strachu a bolesti, ktoré si musíme občas vytrpieť.
Na jednej strane krásna Soraya a markíz Bernard. Na strane druhej zloduch, zákerný inkvizítor De Vascade, ktorý sa nevzdáva a chce zničiť Sorayných rodičov, aj samotnú Sorayu. Urobí všetko pre to, aby zničil jej šťastie. Aby zabil jej lásku v srdci…

Krásna dcéra maurského emira Soraya sa ukrýva v kláštore pred pomstychtivým dôstojníkom inkvizície De Vascadom. Až keď sa na scéne objaví vyslanec francúzskeho kráľa Bernard de Brémy, podarí sa jej otcovi získať slobodu a pre dcéru ochranu pred nemilosrdným inkvizítorom výmenou za rodinné klenoty.

Ani mladý vyslanec však nie je odolný voči intrigám a jeho pochybnosti o nevine Soraye, s ktorou sa oženil, narastajú. Až nasledujúce búrlivé udalosti napokon rozptýlia všetky podozrenia a de Brémmy sa po druhý raz ponáhľa zachrániť svoju lásku…
Podarí sa mu však zvíťaziť nad rozmarmi osudu, na aké je obyčajný smrteľník prikrátky?

 „Tento román som síce napísala ako prvý, no na knižnom trhu sa objavil až po romantickom príbehu Zlatníkova chovanica,“ spomína si Jana Pronská. A na rozdiel od ostatných, ktoré sa odohrávajú na Slovensku, s týmto sa pozrieme do cudziny.

Začítajte sa do knihy Bosorkina dcéra:

Stála v kúte ošarpanej kuchyne a v očiach mala hrôzu. Pomaly sa zviezla na zem a schúlená do klbka, nevnímala nič, iba bolesť a strach. Tá bolesť bola neopísateľná, zvierala jej hruď ako katova košeľa.
Nechcela nič vidieť, nechcela nič počuť. Bože, ako veľmi túžila zomrieť…
„Soraya!“ šuchtavý dupot drevákov sa valil smerom k nej, „Soraya!“
Stará pestúnka došla k dievčine a láskavými dlaňami ju zodvihla zo zeme. V očiach ju pálili slzy bezmocnosti a hnevu. Jej stará, vráskavá, no inokedy milá až nežná tvár rozprávkových babičiek bola teraz scvrknutá na nepoznanie. Zlosť a hnev v nej bublali ako para pod pokrievkou.
A predsa sa pokúsila ovládnuť, už len kvôli dievčaťu, ktoré sa na ňu dívalo spola pomätene.
„Poď, dievča, musíme okamžite ujsť!“ povedala rázne.
Rýchlo sa zvrtla a už aj balila do batôžka tých zopár obdratých hábov a niekoľko relikvií. Do organizovania úteku sa pustila s rozhodnosťou mladice. Keď bola hotová, zdrapila dievča za ruku a spolu vybehli z chyže.
Naokolo bolo ticho, ale starena vedela, že onedlho dedinčanom dôjde, že po bosorke, ktorú práve upálili, zostala dcéra… Soraya…
Dve utečenky bežali popri potoku smerom k lesu.
Hora ich na čas ochráni. Pestúnka v nej poznala každý strom, každú rastlinku. A poznala aj malú jaskyňu, v ktorej sa občas schovala pred dažďom, keď zbierala byliny pre svoju paniu.
Tam budú v bezpečí, aspoň zatiaľ, na chvíľu…

Oheň veselo blkotal, nestaral sa o to, čo prežívajú dve osamelé duše uprostred vrchov, schúlené jedna k druhej.
Soraya, vyčerpaná do krajnosti, konečne zaspala a starena ju láskala po strapatých vlasoch. Videla, ako jej matka, ctihodná doňa Isabelle, mizne v plameňoch a ako vyškierajúci sa dav kričí a preklína ju. Videla, ako triumfálne, ba až blažene sa tvári nenávidený gróf. Nebolo človeka, ktorý by jej pomohol, ani jej muž, ani poddaní.
Starena si pamätala veľa krívd spáchaných na Isabelle, ale tá posledná, čo ju stála život, jej vzala vieru v Boha.
Hladkala Sorayu a civela do ohňa. Oheň ochraňuje, oheň páli, oheň ničí…

2.kapitola

Seňorita Isabelle mala iba pätnásť, keď ju vydali za seňora Fabricia, grófa De Vascado, za jedného z najmocnejších mužov severného Španielska, ktorého rodokmeň siahal až do čias prvej reconquisty, keď Španieli dobyli Toledo.
Ibaže Fabricio De Vascado si svoju mužnosť dokazoval na mladej žene hanebným a krutým spôsobom. Keď sa im ani po štyroch rokoch nenarodil potomok, stal sa ešte surovším…
Isabelle prežila očistec na zemi, a keď si ju manžel prestal všímať ako ženu, uvítala to ako dar z nebies.
De Vascado sa stal vyjednávačom dvora s maurskými nevercami a časom aj významným dôstojníkom v práve sa tvoriacej inkvizícii kňazov a vojakov, ktorú založila sama kráľovná Izabela Kastílska a jej manžel Ferdinand Aragónsky na podnet svojho spovedníka.
Ctihodný veľmož si uvedomoval, že potrebuje dediča, ale musel sa zbaviť neplodnej ženy. Zabiť ju priamo si netrúfal, a tak vymyslel plán. Dobre poznal Maurov, o ich povestných háremoch kolovali chýry. Svoju manželku dal uniesť priamo do paláca jedného z posledných emirov v krajine, Sarumma al-Kadera, ktorého nádherný palác stál neďaleko sídelného mesta Granady.
Očakával, že žena vychovaná v dobrej kresťanskej rodine neunesie takúto potupu a zmárni sa, alebo ju zmárni niekto iný. Vôbec nepočítal s tým, že Sarumm al-Kader sa zaľúbi do kresťanskej ženy a ona z lásky k nemu opustí Boha, ktorý jej nepriniesol nič, za čím by ľutovala.
Po roku vrúcnej lásky sa im narodil syn Alicham a o dva roky neskôr milovaná dcéra Soraya.
Ich šťastie trvalo sedem magických rokov, naplnených láskou a radosťou.
De Vascado sa potreboval znova oženiť a splodiť zákonitého potomka, ale keď sa dozvedel o Isabelle, pochytila ho chorobná nenávisť. Deň čo deň spriadal plány, kul pykle na kráľovskom dvore a podnecoval ku konečnej vojne proti nevercom. Chcel sa dostať k Isabelle a zničiť jej šťastie…
Po rokoch strašnej nenávisti sa mu podarilo oklamať stráže emirovho sídla. Malú Sorayu podvodom vylákal z pevných hradieb a potom to už šlo samo. Isabelle nemohla opustiť dcéru, a tak sa dobrovoľne vydala do rúk svojmu katovi. Mlčky prijala osud od zákonitého manžela. Neľutovala a ani neprosila. Upálili ju ako bosorku, čo sa zriekla jedinej pravej viery a obcovala s diablom nevercom.
A Soraya, sotva deväťročná, sa na to dívala…
„Musíme nájsť tvojho otca!“ povedala pestúnka nasledujúce ráno, kým jej česala prekrásne havranie vlasy.
Soraya sa jej zadívala do očí tak prenikavo, až starej žene uviazol vzlyk v hrdle. Tie oči veľké a zelené ako najvzácnejšie smaragdy, tie oči čisté a číre ako voda v horskej bystrine, počula veľakrát spievať veľkého emira, keď sa skláňal k svojej dcére a potom ju ako najvzácnejší klenot choval v náručí.
„Musíme nájsť tvojho otca!“ zopakovala pestúnka a privinula si dievčenské telíčko na hruď.
Nevedela, či sa im to podarí.
Nevedela, ako sa dostať na územie Maurov a na koho sa obrátiť s prosbou o pomoc.
Nevedela, ako uchrániť dievčatko pred zlobou sveta.
Uhasili oheň, pozbierali veci a vydali sa na cestu.
Museli sa čo najskôr dostať z tohto kraja, kde mocný De Vascado vládol železnou a krvavou rukou. Ak by Sorayu našli, stihol by ju rovnaký osud ako jej matku.
Po niekoľkých týždňoch pochodu zastali pred bránou horského kláštora. Mníšky v Božom mene vľúdne privítali ubiedené pocestné. Starena im narozprávala, ako sa chudera jej vnučka Mária skoro pomiatla, keď ich rodinu napadli bezbožní Mauri. Soraya mlčala, len jej veľké oči prezrádzali prežitú hrôzu a strach, takže príbeh vyznel vierohodne.
Láskavé mníšky sa ujali dievčaťa a stará pestúnka sa vychystala na cestu s úmyslom vyhľadať Sarumma al-Kadera, ktorý jediný im mohol pomôcť.
Keď sa lúčila so Sorayou v kláštornej záhrade, neubránila sa dojatiu. „Toto nie sú nádherné záhrady tvojho otca, ale budeš tu v bezpečí, dievčatko.“
Soraya zdvihla pohľad a zadívala sa na úhľadné hriadky zeleniny. Pripomenuli jej záhony kvetov a kríkov a oči jej ožili. Pestúnka si to však nevšimla a rozprávala ďalej.
„Za žiadnu cenu nesmieš prezradiť svoje meno a ani meno svojho otca, pokiaľ si nebudeš istá, že je to bezpečné. V tejto krajine si prekliata, zapamätaj si to! Som už stará a cesty sú neisté, ktovie, či sa mi ho podarí nájsť… Ale urobím všetko, aby som ti pomohla, dieťa. Aj kvôli tvojej matke.“
„Pestúnka moja!“ vyhŕklo dievča.
„Dieťa drahé, konečne si prehovorila?!“ starena sa šťastne usmiala a do očí jej vyhŕkli slzy.
Po týždňoch útrap, keď sa detská myseľ vyrovnávala s novým osudom, a pod láskavým pestúnkiným dohľadom prekonala šok z ukrutnej matkinej smrti.
„Ako ho chceš nájsť?“ opýtala sa po chvíli.
„Neviem, dieťa moje, ale ak Boh dá, hádam sa mi to podarí.“
„Mama hovorila, že vojaci inkvizície obsadili celé naše územie. Myslíš, že otcovi a bratovi sa nič nestalo?“
„Dúfam, že nie. Hoci bohatstvo ctihodného emira je prisilným lákadlom pre ľudské hyeny… No ak žije, nájdem ho, to ti sľubujem!“
„Si už stará, pestúnka, nemala by som ísť s tebou?“

Milan Buno, literárny publicista

The post Stihne zachrániť svoju lásku? appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Nájdi v sebe vedca: Deti sa na jeden deň stanú skutočnými vedcami

SAV.sk - 20. marec 2018
Priviesť tých najmenších k vede a získať ich záujem o túto disciplínu je cieľom projektu štyroch ústavov Slovenskej akadémie vied – Nájdi v sebe vedca. V poradí už druhého ročníka projektu zameraného na popularizáciu vedy sa v stredu 21. marca zúčastnia žiaci 5. – 8. ročníka Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave. „Obyčajný deň“ v školskej lavici sa tak zmení na jedinečný zážitok plný nových objavov a poznaní. Vďaka projektu získajú školáci interaktívnou formou informácie ...
Kategórie: Podporujeme

Stránky