RSS čítačka

Karneval Copy


Milé deti,

 

dňa 8. februára sa bude konať v škôlke Karneval!!!!!

Pani učiteľky sa už teraz tešia na princezné, spidermanov, červené čiapočky,  kovbojov, víly, šašov a mnoho dalších rozprávkových bytostí/masiek.

Termíny spoločného programu su nasledovné:

o 9:15 Mačiatka, Lienky, Kuriatka, Včielky,

o 10:00 Veveričky, Žabky, Ježkovia, Myšky.

O program sa postará doc. Zamišková.

Kategórie: Partneri

Štátny tajomník navštívil Hornonitrianske bane Prievidza

PRservis.sk - pred 56 min 15 s

Vysvetliť baníkom z  Hornonitrianskych baní Prievidza postoj Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) k informáciám o neodvratnom zastavení ťažby uhlia, prišiel vo štvrtok 18. januára štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz.

BRATISLAVA 23. januára 2018 – Vysvetliť baníkom z  Hornonitrianskych baní Prievidza postoj Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) k informáciám o neodvratnom zastavení ťažby uhlia, prišiel vo štvrtok 18. januára štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz.

Stretnutiu s predákmi a baníkmi z produktívych pracovísk z podzemia, ktorí zabezpečujú ťažbu domáceho hnedého uhlia, predchádzalo rokovanie s vedením spoločnosti. Hlavnými témami boli otázky energetiky, budúcnosti ťažby uhlia a postupná revitalizácia a využitie areálu bane Cigeľ,  ktorá po 55 rokoch definitívne ukončila 27. októbra 2017 ťažbu uhlia.

Štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz počas stretnutia s baníkmi uviedol: ,,Chcem vás uistiť, že všeobecný hospodársky záujem aktuálne platí do roku 2030. Bane nikto nezatvára. Vláda aj Ministerstvo hospodárstva SR stojí za vami“.

Vyjadril sa aj k problému „nedovolenej štátnej pomoci baniam“, ktorý sa rieši na pôde európskych štruktúr: ,,Komunikujeme s Bruselom, zodpovedali sme viac ako 70 otázok, kde sme vysvetlili pozíciu Slovenska, dôležitosť Elektrárne Nováky pre potreby energetickej sústavy Slovenska. Tvrdíme, že  všeobecný hospodársky záujem je v prospech Slovenska, že ťažbu uhlia a výrobu elektrickej enegie z nej potrebujeme pre lokálnu bezpečnosť energetickej sústavy v okolí Prievidze“.

Hoci Brusel považuje uhlie za špinavú surovinu, produkujúcu emisie a chce útlm baníctva,  hlavnými spotrebiteľmi uhlia v Európskej únii, s podstatne vyšším objemom spotreby ako Slovensko,  zostávajú dve krajiny. Nemecko, ktoré ho minulý rok spálilo 230 miliónov ton  a Poľsko s celkovou spotrebou 136 miliónov ton. Na tieto krajiny pripadá viac než polovica spotreby Únie. Uhoľná platforma sa preto bytostne netýka len Slovenska, ktoré ťaží z tohto pohľadu zanedbateľný objem 1,8 miliónov ton uhlia, ale celkovo 41 baníckych regiónov v 12 členských štátov EÚ .

 „Budeme obhajovať záujmy baníctva a  všetkých ktorí  v baníctve na hornej Nitre pracujú.“ – povedal V. Ferencz baníkom počas stretnutia.

Ako ďalej štátny tajomník uviedol, rozhodnutie o nastavení energetického mixu ponecháva únia na rozhodnutí členských štátov. Hnedé uhlie je jediná domáca energetická surovina Slovenska, na ktorú sa môže štát pri prevádzke elektrizačnej sústavy stopercentne spoľahnúť. Na rozdiel od zelenej energie z obnoviteľných zdrojov, ako sú slnko, voda vietor, nezávisí od poveternostných podmienok a na rozdiel od plynu, nemusíme ho dovážať.

Spustenie uhoľnej platformy na pôde Európskej únie neznamená koniec baníctva na hornej Nitre. Zámerom je postupne znižovať objem ťažby v členských štátoch Únie a  preorientovať banícke regióny na iné aktivity.

Odborníci sa  zhodujú v tom, že pôjde  o dlhodobý proces, zasahujúci neraz až dve generácie, ktorý musí prebiehať pod dohľadom vlády jednotlivých krajín a európskych štruktúr. Na Slovensku platí rozhodnutie vlády SR o výrobe elektrickej energie z domáceho uhlia  do roku 2030. Zodpovedá to ťažobnej spôsobilosti a  perspektívam Hornonitrianskych baní Prievidza. Zároveň to poskytuje  dostatočný časový priestor pripraviť sa dôstojnú premenu baníckeho regiónu.

The post Štátny tajomník navštívil Hornonitrianske bane Prievidza appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Tip: Margot - 0.49

Zlacnene.sk - pred 1 hod 47 min
Kategórie: Podporujeme

Ktoré ochorenia najlepšie vylieči náručie vášho partnera

PRservis.sk - pred 2 hod 47 min

BRATISLAVA 23. januára 2018 – Dostať sa do nepohody v závislosti od pôsobenia vonkajších vplyvov nebýva veľmi príjemnou záležitosťou. Ak človeka niečo trápi a sprevádzané je to aj určitou bolesťou, snažíme sa nájsť tie najúčinnejšie prostriedky, ktoré by nás tohto problému nadobro zbavili.

Najjednoduchšou cestou je vybrať sa do lekárne a poradiť sa s lekárnikom, ktorý liek a podporný prostriedok problém vyrieši. Za tieto služby si samozrejme ale musíte zaplatiť a tiež to nie je vždy ideálna cesta pre žalúdok a ostatné vnútorné orgány vášho tela. Aby ste sa mohli bez problémov venovať svojim záľubám, nemyslieť na bolesť a starosti a v pohodlnej poľovníckej obuvi sa vybrať kedykoľvek na lov do lesa, mali by ste vedieť, že to ide aj inak.

Lacnejším a oveľa jednoduchším spôsobom riešenia je aj niečo dostupnejšie. Sex, ktorým si navyše môžete spríjemniť svoje voľné chvíle. Netreba sa o ňom báť hovoriť, pretože je to prirodzená súčasť nášho života a pokiaľ vám môže pomôcť zlepšiť zdravie, bude to aj účinný prostriedok na odstránenie závažných ochorení. My vám prezradíme, ktoré to sú.

Problémy s erekciou

Patria k najčastejším trápeniam veľkého množstva mužov, pričom len na Slovensku sa k nim priznalo viac ako 500 000 z nich. Aby vám časté problémy s erekciou nebránili v spokojnom živote a utvrdzovaní pevného vzťahu, mali by ste hľadať účinné spôsoby, ako to  celé vyriešiť.

Častejší sex je jednou z ciest, srdce sa rozbúcha, začne pracovať a lepšie prenášať krv do jednotlivých častí tela. Cievy sa rozšíria a svaly sa začnú hýbať. Jedným z takýchto svalov je prirodzene aj pohlavný úd. Fyzická aktivita tohto druhu by vám mala pomôcť.

Bolesť hlavy a depresie

Napriek sociálnej stigme je depresia veľmi bežnou chorobou. Dokonca ňou trpia už aj mladiství vo veku od 12 rokov. Ak aj vás sprevádza častejšia bolesť hlavy a nepríjemné stavy depresie, mali by ste vyskúšať liečivú náruč vášho partnera, ktorého ste možno našli na erotickej zoznamke.

Okrem doplnkov a úprav v rámci bežnej liečby depresie existujú ďalšie kroky, ktoré môžete urobiť, aby ste zlepšili vaše podlomené psychické zdravie:

Príjemné odreagovanie vo forme wellness

Pravidelné cvičenie je najlepším liekom na veľké množstvo ochorení a depresia spojená s úzkosťou nie je na tom inak. Môže vám pomôcť aj malé odreagovanie, a aby sme stále nehovorili len o sexe, vyskúšať by ste mohli aj malý výlet s partnerom. Stačí si objednať lístky na Chicago Blackhawks a dopriať si trochu športového adrenalínu.

Cesta k týmto lístok je veľmi jednoduchá a z pohodlia domova si ich objednáte veľmi rýchlo. Potom si už len s pomocou kvalitného tonera vytlačte všetky informácie o konkrétnom meste a klube, ktoré sa chystáte navštívi a hokejový ošiaľ sa môže začať.

Môžete tiež požiadať o pomoc odbornú, ale tá sa partnerovým slovám, pochopeniu a silnému objatiu určite nevyrovná. Ak si chcete užívať svoje intímne chvíle naplno a bez najmenších predsudkov, nemusí byť zlé, ak vyskúšate malú zmenu. Neodporúčali by sme vám antidepresíva, pretože tie chuť a libido úplne potláčajú a ničia.

The post Ktoré ochorenia najlepšie vylieči náručie vášho partnera appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

<p>Prinášame Vám výsledky XVI. ročníka

Humenne.sk - pred 3 hod 7 min

Prinášame Vám výsledky XVI. ročníka Mestskej futsalovej ligy 2017/2018.

Kategórie: Samospráva

Priame prenosy St. Nicolaus 1. hokejovej ligy SR vďaka novej spolupráci SZĽH a Streamovacej služby Fanseat

PRservis.sk - 22. január 2018

BRATISLAVA 22. januára 2018 – Športovno-zábavná streamovacia služba Fanseat a Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) nadviazali spoluprácu, ktorej výsledkom budú živé vysielania zo všetkých zostávajúcich zápasov St. Nicolaus 1. hokejovej ligy SR v sezóne 2017/2018.

Fanúšikovia slovenského hokeja budú mať vďaka streamovacej službe Fanseat možnosť sledovať zápasy St. Nicolaus 1. hokejovej ligy, druhej najvyššej hokejovej súťaže na Slovensku, v priamom prenose. V St. Nicolaus lige hrá 10 tímov, ktoré počas sezóny a v play-off odohrajú celkovo 260 zápasov. Fanseat bude úzko spolupracovať so slovenskou produkčnou službou, ktorá živé vysielanie zostávajúcich 65 zápasov sezóny zabezpečí technicky. K dispozícii bude kameraman, ako aj slovenský komentátor, ktorého poskytnú jednotlivé kluby.

Živé vysielanie zápasov bude na Fanseate – www.fanseat.com – prístupné od 40. kola, ktoré sa bude hrať v stredu 24. januára, až po finále play-off sezóny 2017/2018. Fanúšikovia si v priamom prenose budú môcť vychutnávať nielen zápasy St. Nicolaus ligy, ale aj mnohé ďalšie zahraničné športové podujatia. Tešiť sa môžu na Saxoprint Ligue Magnus (elitnú francúzsku hokejovú ligu), Mestis (druhú najvyššiu hokejovú ligu vo Fínsku), Korisliiga (elitnú fínsku basketbalovú ligu), Euromillions Basketball League (elitnú belgickú basketbalovú ligu) či BENE-League (elitnú belgicko-holandskú hádzanársku ligu). Fanúšikovia budú môcť zápasy a rôzne športové podujatia, vysielané na Fanseate, sledovať odkiaľkoľvek na svete. Služba prichádza na Slovensko s mesačným predplatným 7,99 €, pričom prvý mesiac bude zadarmo.

Jean-Maël Gineste, generálny manažér spoločnosti Fanseat pre západnú Európu:

„Partnerstvo so Slovenským zväzom ľadového hokeja je pre nás skvelou príležitosťou, ako pre Fanseat získať nových športových fanúšikov zo Slovenska a zároveň posilniť naše portfólio o ďalšiu hokejovú ligu. Sme veľmi radi, že sa SZĽH rozhodol s nami spolupracovať pri historicky prvej produkcii živého vysielania St. Nicolaus 1. hokejovej ligy. Teší nás, že sa rozhodol posunúť hokej, ligu, ako aj kluby na Slovensku na vyšší level.”

Martin Kohút, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja:

„Uzavretie partnerstva s Fanseatom môže byť jedným z míľnikov rozvoja druhej najvyššej ligy na Slovensku. Po vstupe spoločnosti St. Nicolaus ako hlavného partnera ligy je nadviazanie tejto spolupráce ďalším dôkazom toho, že sa kvalita ligy zvyšuje. Veríme, že spolupráca s Fanseatom pomôže lige v lepšej propagácii nielen medzi slovenskými, ale aj medzinárodnými hokejovými fanúšikmi.”

The post Priame prenosy St. Nicolaus 1. hokejovej ligy SR vďaka novej spolupráci SZĽH a Streamovacej služby Fanseat appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Najväčšie šance na zvolenie za primátora mesta Humenné má Jana Vaľová, na druhom mieste je Miloš Meričko

PRservis.sk - 22. január 2018

V dňoch 3. decembra až 10 decembra 2017 realizovala agentúra Polis prieskum verejnej mienky technikou telefonického dopytovania sa. Prieskumu sa zúčastnilo 598 respondentov vo veku 18 a viac rokov, žijúcich v meste Humenné.

BRATISLAVA 22. januára 2018 – V dňoch 3. decembra až 10 decembra 2017 realizovala agentúra Polis prieskum verejnej mienky technikou telefonického dopytovania sa. Prieskumu sa zúčastnilo 598 respondentov vo veku 18 a viac rokov, žijúcich v meste Humenné.

Z jeho výsledkov vyplýva, že najväčšie šance na zvolenie za primátora mesta Humenné má súčasná primátorka Jana Vaľová, ktorú  podporuje takmer tretina respondentov (31,9%). Na druhom mieste s podporou takmer 23% percent opýtaných umiestnil Miloš Meričko a na treťom mieste necelá pätina respondentov (18,7%)  by uprednostnila Ivana Hoptu.

V súčasnosti sú známi nasledujúci možní kandidáti na primátora Humenného. Ktorému z nich by ste dali svoj hlas?

 

V súčasnosti sú známi nasledujúci možní kandidáti na primátora Humenného. Ktorému z nich by ste dali svoj hlas?

  Jana Vaľová 31,9% Miloš Meričko 22,6% Ivan Hopta 18,7% Miroslava Zajcevová 8,9% Michal Babin 7,4% Rudolf Gregorovič 7,0% Miroslav Porochnavý 3,5%

Objednávateľom prieskumu je Občianska iniciatíva Zemplína.

The post Najväčšie šance na zvolenie za primátora mesta Humenné má Jana Vaľová, na druhom mieste je Miloš Meričko appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Všetky prachy sveta

PRservis.sk - 22. január 2018

BRATISLAVA 22. januára 2018 – Film Všetky prachy sveta je príbehom o moci, úspechu a láske. Keď 16-ročného Johna Paula Gettyho III (Charlie Plummer) unesú neznámi ľudia, jeho milujúca matka Gail (Michelle Williams) urobí zúfalý pokus presvedčiť rozprávkovo bohatého svokra a chlapcovho starého otca (Christopher Plummer), aby zaplatil výkupné. Lenže Getty senior to odmietne urobiť. A celá rodina i verejnosť zostanú v šoku. Gail sa všemožne snaží obmäkčiť jeho srdce, lebo únoscovia sú čím ďalej násilnejší a agresívnejší. Jej nečakaným spojencom v boji za záchranu syna sa stane Gettyho poradca (Mark Wahlberg). V nerovnom súboji s časom sa napokon potvrdí, že nad peniazmi môže zvíťaziť len pravá a trvalá láska.

Keď producenti prvýkrát oslovili režiséra Ridleyho Scotta, neprejavil nejaký záujem. „Meno Getty mi niečo hovorilo, pamätal som si aj ten incident, ale nejako zvlášť ma to neoslovilo. Keď som sa však začítal do prvých riadkov scenára, okamžite som zmenil názor a vedel som, že toto bude môj ďalší film,“ spomína slávny režisér. „Na Paulovi Gettym ma fascinovala jeho dvojtvárnosť – na jednej strane jeho chorobné lakomstvo, na druhej strane výnimočný podnikateľský talent a zmysel pre filantropiu. Nechýbala mu odvaha ani obchodnícky duch. Bez nich by v roku 1948 nemohol odletieť na Blízky východ a skúpiť tam naftové polia. Bol to skvelý muž, ale všetky jeho dobré vlastnosti upadli do zabudnutia v momente, kedy na otázku, koľko by zaplatil za život svojho vnuka, odpovedal, že nič. Pre všetkých to bol absolútny šok. Únoscom poslal jednoznačný odkaz. Ľudia, ktorí unášajú ľudí, sú vo svojej podstate teroristi, a s takými dnes vlády nevyjednávajú. Takže v istom zmysle bol jeho postoj veľmi moderný.“

Michelle Williams stvárňuje postavu matky, ktorá svojím rozhodným konaním prekvapí a vykoľají nielen svojho svokra, ale aj únoscov. Herečka si o Gail zisťovala všetky informácie, aké sa len dali nájsť na internete, v dobových novinových článkoch či knihách, v ktorých sa aspoň okrajovo spomínala jej osoba. Veľmi jej v transformácii na Gail pomáhali aj kostýmy, účesy a make-up.

Mark Wahlberg hrá Fletchera Chace, Gettyho pragmatického a občas záhadného poradcu, ktorého konanie nie je vždy úplne v súlade s morálkou. “Vždy som chcel pracovať s Ridleym Scottom, poznáme už takmer 20 rokov a vždy som bol jeho veľkým fanúšikom. Volali mi uprostred nakrúcania iného filmu a mal by som prestávku len 5 dní medzi dvoma filmami. Tak som sa radil s manželkou, vlastne som jej len chcel vysvetliť, aká výnimočná príležitosť sa mi naskytla spolupracovať s režisérom, ktorého tak obdivujem. A keď som si prečítal svoju úlohu, bol som ešte viac nadšený, pretože táto úloha je iná, ako zvyčajne dostávam. Ridley ma varoval – žiadne zbrane, žiadni plyšáci, a nikoho nebudem biť. Bolo príjemné zahrať si pre zmenu vzdelaného muža.“ hovorí Wahlberg. „Chace študoval na Harvarde, pracoval u mariňákov aj v CIA, venoval sa obchodu s ropou a radil aj iným ropným spoločnostiam. Scenár som si čítal nahlas asi štyrikrát za deň, vedel som ho naspamäť odpredu a aj odzadu, takže som pri nakrúcaní nemusel veľa premýšľať.“

Film VŠETKY prachy sveta, ktorý má na svojom konte 3 nominácie na Zlatý Glóbus (najlepšia réžia, najlepšia herečka v hlavnej úlohe a najlepší herec vo vedľajšej úlohe), sa v slovenských kinách premieta od 25. januára.

The post Všetky prachy sveta appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Európska vesmírna agentúra ocenila Jána Baláža

SAV.sk - 22. január 2018
Európska vesmírna agentúra ESA ocenila Jána Baláža z Ústavu experimentálnej fyziky SAV za jeho mimoriadny prínos k vesmírnej misii Rosetta, ktorá ako prvá v histórii uskutočnila pristátie na kométe. „Osobný certifikát z ESA ma nesmierne teší, veľmi si vážim túto 'symbolickú bodku' za hádam najdlhšou kapitolou môjho profesijného života," vyznáva sa vedec-inžinier, ktorý na konštrukcii tejto vesmírnej sondy pracoval ešte na prelome tisícročí. "Rosetta ma držala v napätí sedemnásť ...
Kategórie: Podporujeme

EUHL ukončila základnú časť, v nadstavbe pokračuje boj o miesta do playoff

PRservis.sk - 22. január 2018

BRATISLAVA 22. januára 2018 – V piatom ročníku nadnárodnej súťaži EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) sa po prvý raz vsadilo na nový zápasový harmonogram. Kým doteraz sa hrávala základná časť, z ktorej vzišli účastníci playoff, ktorí následne túto vyraďovaciu fázu súťaže odohrali, v aktuálnej sezóne si hráči vyskúšajú nadstavbu. Tá ponúkne možnosť zabojovať o miestenku do playoff tým mužstvám, ktorým sa v základnej časti nepodarilo umiestniť do šiesteho miesta.

EUHL, v ktorej momentálne pôsobia hokejisti – vysokoškoláci zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, po prvý raz vsadila na nový zápasový harmonogram. V predchádzajúcich ročníkoch mužstvo odohralo s každým tímom dva vzájomné zápasy, jeden na domácom ľade, druhý na súperovom. Po základnej časti sa osem kádrov s najvyšším počtom bodov stretlo v playoff a vyraďovacím spôsobom sa tí najlepší prebojovali až do finále. V aktuálnom ročníku spomínanej súťaže určenej vysokoškolákom je systém už nastavený inak.

V základnej časti, ktorá sa len pred niekoľkými dňami ukončila, odohral každý tím s každým mužstvom len jeden vzájomný zápas, spolu tak bolo odohratých 78 stretnutí. Na základe bodov, ktoré mohli mužstvá nazbierať, sa na konci základnej časti tabuľka rozdelila na dve skupiny. V tej prvej je 6 tímov (UK Praha, UMB Hockey Team Banská Bystrica, Diplomats Pressburg, Engineers Prague, HC Masaryk University Brno a Paneuropa Kings Bratislava), ktoré postupujú priamo do playoff; v tej druhej je ich 7 (Akademici Plzeň, Gladiators Trenčín, Hokiklub Budapešť, Academy1928 KTH Krynica – Zdrój, Cavaliers Brno, University Shields Olomouc a UNIPO Warriors Prešov), ktoré sa ešte stále môžu pobiť o posledné dve miestenky do vyraďovacej fázy hry.

V tejto spomínanej nadstavbe sa každý tím stretne s každým mužstvom z danej skupiny jedenkrát, pričom zápas sa odohrá na ľade toho celku, u ktorého sa daná dvojica nestretla v rámci základnej časti. Skupina prvých šiestich tímov tak bude bojovať o čo najlepšie umiestnenie pred playoff, v skupine so 7 mužstvami sa bude hrať o posledné dve miestenky do spomínanej vyraďovacej fázy hry. Body, ktoré tímy v nadstavbe získajú, sa im pripočítajú k tím, ktoré získali v základnej časti.

Prvé stretnutia nadstavby sú naplánované na prelome januára a februára, následné playoff odštartuje v polovici marca. Bližšie informácie o termínoch stretnutí nájdete na www.euhl.eu.

 

The post EUHL ukončila základnú časť, v nadstavbe pokračuje boj o miesta do playoff appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Novoročný koncert SAV 2018

SAV.sk - 22. január 2018
Slovenská akadémia vied usporiadala v piatok 19.1. v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave novoročný koncert, ktorý je každoročne slávnostným zavŕšením uplynulého roka a zároveň letmým pohľadom na výzvy nového roka. Predseda SAV prof. Pavol Šajgalík vo svojom úvodnom príhovore vyzdvihol úspechy predchádzajúceho roka a predniesol očakávania do najbližších mesiacov. „Aké boli míľniky predchádzajúceho roku? Dobojovali sme boj o prijatie zákona o verejné ...
Kategórie: Podporujeme

Uhoľná platforma Európy očami baníkov

PRservis.sk - 22. január 2018

Záver roka bol intenzívne poznamenaný témou ťažby uhlia. Dôvodom bol zrod  Platformy uhoľného priemyslu na pôde Európskeho parlamentu. Zároveň s ňou sa objavili aj snahy niektorých politikov a médií prezentovať ju ako rozhodnutie európskych štruktúr o okamžitom ukončení domácej ťažby uhlia.

BRATISLAVA 22. januára 2018 

Peter Čičmanec,
predseda predstavenstva
a generálny riaditeľ
Hornonitrianske bane Prievidza, a. s.

Záver roka bol intenzívne poznamenaný témou ťažby uhlia. Dôvodom bol zrod  Platformy uhoľného priemyslu na pôde Európskeho parlamentu. Zároveň s ňou sa objavili aj snahy niektorých politikov a médií prezentovať ju ako rozhodnutie európskych štruktúr o okamžitom ukončení domácej ťažby uhlia.

Hoci si to niektorí neradi pripúšťajú, význam uhlia v európskej energetike je stále veľký. Viac ako štvrtinu elektrickej energie vyrába 280 uhoľných elektrární. Uhlie sa ťaží v 41 regiónoch, v 12 členských krajinách, vrátane Slovenska. V Nemecku, kde ročná ťažba uhlia predstavuje 182 miliónov  ton a  v Českej republike 46 miliónov ton,  vyrábajú až 50% energie z uhlia.  V Poľsku, ktoré ťaží ročne 133 miliónov ton,  tento podiel presahuje 80%.

Slovensko má  ťažbou 1,8 miliónov ton uhlia len zanedbateľný, 0,36 %-ný, podiel na celkovom objeme produkcie v rámci Európskej únie  (499 miliónov ton – rok 2015).  Z domáceho hnedého uhlia  vyrábame  len  5 – 8% energie v Elektrárni Nováky, jedinej ekologizovanej elektrárni, na ktorú sa slovenská elektrizačná sústava môže už roky bez problémov spoľahnúť.  V roku 2015 prešla rozsiahlou rekonštrukciou a modernizáciou, týkajúcou sa ekologizácie spalín. V súčasnosti do bodky plní limity emisných látok, vplývajúcich na životné prostredie, aj tie sprísnené, ktorých platnosť bude Európska únia vyžadovať  po roku 2021.

Slovensko má len jediný domáci energetický zdroj – hnedé uhlie.  Nemáme v zálohe žiadny iný spoľahlivý, lacný, jednoduchší a ekologickejší domáci zdroj na vykrývanie výpadkov  a  zabezpečenie neprerušovaných dodávok elektriny v elektrizačnej sústave, ako  je uhoľná elektráreň na báze domáceho uhlia.

Časť elektrickej energie musíme v súčasnosti  doviezť zo zahraničia. Vzhľadom na to, že Elektráreň Nováky  poskytuje systémové a regulačné služby, cena elektrického výkonu slúžiaceho pre zálohovanie poruchových výpadkov elektriny je rádovo 10 a viac násobne vyššia ako základná cena nakupovanej elektriny.  Riešenie dovozom elektriny nie je z hľadiska bezpečnosti sústavy adekvátne, pretože v prípade výpadku každá krajina „zachraňuje“ v prvom rade seba.  Riziká tohto stavu naplno odhalila plynová kríza v roku 2009.

Hoci ambiciózne klimatické politiky nabádajú jednotlivé členské krajiny EÚ k postupnému  obmedzovaniu  využívania uhlia, nastavený energetický mix zostáva aj naďalej v rukách jednotlivých štátov.  Európska komisia nepožaduje, aby okamžite odzvonili ťažbe uhlia a jeho využitiu.

Do pilotného programu transformácie má byť medzi prvými zapojený aj región hornej Nitry. Ťažba domáceho hnedého uhlia tu má viac ako 100-ročnú tradíciu. V súčasnosti je na ňu naviazaných 11 000 priamych a nepriamych pracovných miest. Je  teda významným pilierom zamestnanosti a sociálnej stability regiónu.

Prezentované ciele Platformy uhoľného priemyslu hovoria o postupnej transformácii baníckych regiónov, ako príležitosti pre štart nových projektov, ktoré po ukončení ťažby uhlia, oživia ich regionálnu ekonomiku.  Hoci transformáciu baníckeho regiónu vnímajú niektorí lokálni politici ako príležitosť pre svoje vlastné politické ambície a zviditeľnenie,  rozsah a dôsledky tohto problému výrazne presahujú možnosti regiónu.

Riešenia je potrebné hľadať  na  najvyššej úrovni,  na úrovni kompetencií vlády a Európskej komisie. Tento náročný proces, rozdelený do viacerých etáp, si vyžaduje pomoc poradnú,  technickú a značné finančné náklady, ktoré by mali byť pokryté  z prostriedkov štátu a  eurofondov. Hornonitrianske bane Prievidza sa aktívne zúčastňujú takýchto rokovaní a sú pripravené spolupracovať na realizácii úloh, ktoré z tohto procesu vyplynú.

Spoločnosť ani doposiaľ  nečakala so založenými rukami na to, čo jej kto v oblasti  diverzifikácie zamestnanosti ponúkne. Dôkazom sú už dnes pracovné miesta vytvorené mimo produktu uhlia – v strojárskej výrobe, dopravných, energetických a hotelierskych službách, v poskytovaní špeciálnych prác vo výškach, hĺbkach, v nedýchateľnom prostredí, ale aj realizácia agro projektov  – skleníkového hospodárstva na pestovanie paradajok v Novákoch a chov rýb v hnedom parku bane Handlová.  Po ukončení ťažby uhlia v bani Cigeľ, v októbri 2017, sa zaoberá prípravou nových projektov pre zmysluplné využitie povrchových a podzemných priestorov na rozvoj podnikateľských aktivít a tvorbu nových pracovných miest.

Európski odborníci sa zhodujú v tom, že proces transformácie uhoľného priemyslu je dlhodobá záležitosť, pokrývajúca neraz až dve generácie.  Na Slovensku je rámec ťažby a využívania domáceho uhlia  určený vládnym uznesením o využívaní domáceho uhlia na výrobu elektrickej energie vo všeobecnom hospodárskom záujme do roku 2030, čo zodpovedá objemu uhoľných zásob,  ťažobnej spôsobilosti a perspektívam Hornonitrianskych baní Prievidza. Korešponduje s ustanoveniami Banského zákona, ktoré ukladajú ťažobnej spoločnosti povinnosť otvorené ložiská efektívne doťažiť.

Zásoby hnedého uhlia, ktorými disponujú naše ložiská, nám poskytujú dostatočný časový priestor pripraviť sa na postupné ukončenie ťažby a dôstojnú premenu baníckych regiónov, aby  zmeny, ktoré po transformácii nastanú,  boli sociálne spravodlivé.

Treba však brať do úvahy aj fakt, že každá profesia si vyžaduje určitú odbornosť a kvalifikáciu. Nie každý druh práce vyhovuje každému. Ľudia s kvalifikáciou baníka sú fyzicky zdatní,  zvyknutí na neustále zmeny a rôznorodosť práce, vyplývajúcu zo špecifík banskej prevádzky. Pásová výroba, ktorá  je monotónna a stereotypná, vyžadujúca jemnú motoriku, nie je vhodná pre ľudí tejto profesie. Na nezmysly odborníkov „od stola“, že baníkov treba zamestnať v turistickom ruchu, pri zatepľovaní budov, najnovšie voziť ich  tzv.  „Jaguár expresom“  do automobilky v Nitre, vzdialenej od Prievidze približne 80 kilometrov, treba čo najskôr zabudnúť.

Náhla strata zamestnania by výrazne zasiahla do  kvality  osobného života baníckych rodín.  Baníci by museli opustiť svoje rodinné zázemie, záľuby, cestovať za prácou, zmeniť doterajší spôsob života, čo nie je ľahké a prijateľné pre každého jedinca.

Zmeny, ktoré slovenskí baníci očakávajú od transformácie regiónu, by mali  byť sociálne spravodlivé. Cielenými opatreniami je potrebné zaručiť pre terajších baníkov a ostatných zamestnancov odbornú prípravu a  isté pracovné miesta v rámci dôstojných alternatív zamestnanosti.

Výsledkom tohto procesu nesmie byť vyháňanie ľudí z ich domovov,   vyľudnený región, rozbité rodiny,  frustrovaní ľudia a zhoršenie životnej úrovne slovenských baníkov.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v tejto súvislosti uviedol, že snahou bude nájsť riešenie dobré pre každého jedného baníka a pre región ako taký. Banícke spoločenstvo je pripravené ochotne spolupracovať a podieľať sa na tom, aby reálne došlo k naplneniu týchto slov.

 

 

The post Uhoľná platforma Európy očami baníkov appeared first on PR servis.

Kategórie: Podporujeme

Stránky