RSS čítačka

Memoáre Rudolfa Chmela

SAV.sk - 15. február 2019
Dlhoročný pracovník Ústavu slovenskej literatúry SAV v Bratislave Doc. PhDr. Rudolf Chmel, DrSc. oslávil svoje 80. narodeniny. Pri tejto príležitosti mu vyšli rozsiahle memoáre s názvom Úvod do pamäti (Kalligram, 2019), v ktorých bilancuje najmä svoje vedecké a odborné, ale aj spoločenské a politické aktivity. Knihu prezentoval v pondelok 11. februára 2019 na podujatí v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave za účasti mnohých osobností kultúrneho a spoločenského života vrátane prezidenta SR Andreja Kisku. Pre ...
Kategórie: Podporujeme

Na Slovensko vďaka Cirque du Soleil priletí obrovský Toruk. Mytický tvor, ktorý bol kľúčovou témou aj vo filme Avatar

PRservis.sk - 15. február 2019

BRATISLAVA 15. februára 2019 - Cirque du Soleil piatykrát mieri na Slovensko. Divákom sa predstavia so šou TORUK – The First Flight (prvý let), ktorá je inšpirovaná filmom Avatar od svetoznámeho režiséra Jamesa Camerona.

Ich neuveriteľné a dych vyrážajúce predstavenia už videli desiatky miliónov ľudí na celom svete a teraz si ich budú môcť opäť vychutnať aj diváci na Slovensku. Svetoznáme zoskupenie Cirque du Soleil po obrovskom úspechu u slovenského publika prichádza do Bratislavy už so svojou piatou šou.

Predstavenie plné pestrých farieb, akrobatických kúskov, ktoré umocní jedinečná hudba, prenesie divákov na planétu Pandora a vtiahne ich do príbehu, ktorý sa odohral tisícky rokov pred udalosťami zachytenými v slávnom filme Avatar.

Príbeh, ktorý diváci počas predstavenia TORUK – The First Flight (prvý let)  zažijú na vlastné oči bol ako legenda prerozprávaný i vo filmovom trháku. Osud Na’vijčanov a legendu o Torukovi  priblížia Cirque du Soleil počas siedmich predstavení na Zimnom Štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave od 28. februára do 3. marca 2019.

TORUK – The First Flight (prvý let) je úchvatný svet Avataru Jamesa Camerona, aký ste predtým ešte nevideli. Cirque du Soleil dali do príbehu svoj vlastný jedinečný štýl s neskutočným vizuálnym divadlom, kulisou, bábkami aj hudbou.

Dej je ódou na spolužitie Na’vijčanov s prírodou, ich vierou na základnom prepojení všetkého živého a je prerozprávaný Na’vijskym rozprávačom. Fantastické akrobatické čísla majú čo najviac ukázať Na’vijčanov v ich prirodzenom prostredí s poukázaním na ich silu, telesnosť a pohyblivosť.

Pred očami divákov bude lietať aj mohutný Toruk. Červeno-oranžový vládca oblohy je najväčším predátorom na Pandore. Práve Toruk bol kľúčovým prvkom i v Cameronovom filme Avatar. Počas predstavenia majú diváci možnosť obdivovať až 16 druhov gigantických bábok, ktoré sú ovládane telami artistov, ale aj dokonalú súhru v ovládaní šarkanov, ktoré sa počas scény v pohorí Haleluja  preháňajú aj  publikom.

V šou je 115 kostýmov, čo je v priemere 3,3 kostýmu na jedného účinkujúceho a vytvorených bolo viac ako 1000 položiek - vrátane obuvi, dekorácií hlavy a náhrdelníkov.

Hudba má vystihovať atmosféru Pandory a preto sú použité najprirodzenejšie zvuky ako kroky na suchých listoch, palica udierajúca o peň stromu či vetvy stromu bijúce o zem. Mnoho zvukov vzniklo v lese a sú použité tak, ako boli nahrané, bez úprav v štúdiu. Vlastný nezameniteľný hudobný motív má aj samotný Toruk.

TORUK – The First Flight (prvý let) je mytický príbeh, v ktorom sa dvaja chlapci z klanu Omatikaya, Ralu a Entu, rozhodnú vziať udalosti do vlastných rúk a chcú odvrátiť prírodnú katastrofu, ktorá by zničila Strom duší.

Spoločne s ich novou priateľkou Tsyal, jedinou dcérou vodcu Tawkami klanu, sa vydajú na výpravu do vznášajúcich sa hôr.

Ako tento príbeh dopadne sa diváci dozvedia  na predstavení TORUK – The First Flight (prvý let). Vstupenky sú dostupné na www.vivien.sk a v sieti Ticketportal.

TORUK – The First Flight (prvý let) je od roku 1984 už 37. Produkciou Cirque du Soleil. Spoločnosť priniesla radosť, sťastie a nezabudnuteľné zážitky  viac ako 190 miliónom divákov vo viac ako 450 mestách a 60 krajinách, na šiestich kontinentoch. Cirque du Soleil má takmer 4000 zamestnancov, vrátane 1400 vystupujúcich umelcov z takmer 50 krajín.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Na Slovensko vďaka Cirque du Soleil priletí obrovský Toruk. Mytický tvor, ktorý bol kľúčovou témou aj vo filme Avatar

Kategórie: Podporujeme

Program Slovenskej národnej galérie Bratislava – Marec 2019

PRservis.sk - 15. február 2019

BRATISLAVA 15. februára 2019

Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Výstavy budú do 6. marca 2019 zatvorené. Pripravujeme novú výstavu, ktorú otvoríme 7. marca 2019.

Kníhkupectvo Ex Libris v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kaviareň Berlinka v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava

Otvorené denne od 10.00 do 22.00

SNG, Hurbanove kasárne – administratíva
Kollárovo námestie 10, 811 07 Bratislava | ( +421 2 20 47 61 11
info@sng.sk
www.sng.sk

Zmena programu vyhradená.

Aktuálne výstavy Z akadémie do prírody
Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860 – 1890

3. – 30. 6. 2019
Otvorenie výstavy: 7. 3. 2019 o 18.00
Esterházyho palác – 2. poschodie, Bratislava

Kurátorka: Katarína Beňová
Asistentky výstavy za Plzeň: Ivana Skálová, Petra Kočová

Výstava organizovaná Západočeskou galériou v Plzni a Slovenskou národnou galériou je jedným z prvých pokusov zamerať sa na tvorbu osobností výtvarnej scény, ktoré sa pohybovali medzi dunajskou monarchiou a súdobými centrami výtvarného umenia v druhej polovici 19. storočia.

K hlavným vplyvom, ktorý mali maliari v rámci krajinomaľby možnosť absorbovať, bola tzv. barbizonská škola. Umelci patriaci do tejto skupiny, ako aj množstvo ich nasledovníkov z celej Európy, sa sústredili na zachytenie prchavých prírodných javov a sprostredkúvali svoj osobný pohľad na krajinu. Predstavitelia prezentovanej generácie krajinomaliarov realisticky stvárňovali prírodný svet a ich práce boli oceňované i pre schopnosť zachytiť zvolený námet či výsek krajiny s jej jedinečnou atmosférou. Reagovali nielen na kompozičné schémy s často využívaným nízkym horizontom, ale aj po stránke maliarskej techniky objavovali pastózny rukopis a uvoľnenejšiu prácu s farbou. "Intímna krajina" zameraná na živú skutočnosť a na domáce a vidiecke prostredie pomohla k postupnej transformácii krajinomaľby smerom k modernému umeniu.

Prezentovaní autori:
Tina Blau, Zdenka Braunerová, Václav Brožík, Lajos Deák Ébner, Antonín Chittussi, Eugen Jettel, László (Ladislav) Mednyánszky, Géza Mészöly, Mihály Munkácsy, László Paál, Soběslav Hippolyt Pinkas, Rudolf Ribarz, Wilhelm Riedel, Robert Russ, Emil Jakob Schindler, Béla Spányi a ďalší

Sprievodné programy Streda 6. 3.| 10.15 – 11.00 | Rodina
Malé divy: Vzduch

Prázdna škatuľka, prázdny zošit či prázdna galéria sa môžu zdať nezaujímavé. Ale aj keď sú na prvý pohľad prázdne, predsa je tam niečo veľmi dôležité. Vzduch! Príďte ho s nami prevetrať! Bez vzduchu predsa nik z nás nevydrží.

Program je určený rodinám s deťmi od 1 do 4 rokov.

Esterházyho palác, átrium
Vstup: 5 € / rodina
R: barbora.tribulova@sng.sk

Streda 6. 3. | 19.00
Open Studio: Edit András

Edit András, PhD., je historička umenia a umelecká kritička, držiteľka doktorátu z Univerzity Lóránda Eötvösa v Budapešti. Ako kurátorka pôsobila v Maďarskej národnej galérii a ako redaktorka vo vydavateľstve Corvina. Jej hlavným profilom je moderné a súčasné ruské umenie, umenie východnej a strednej Európy, genderová problematika, public art, konceptuálne umenie a teória umenia v období transformácie post-socialistických krajín.

Prednáška bude prebiehať v anglickom jazyku.

Spoločný projekt tranzit.sk a Ateliéru IN (Katedry intermédií a multimédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave) v rámci programu Open Studio.

Esterházyho palác – Berlinka
Vstup voľný

Štvrtok 7. 3. | 18.00
Slávnostné otvorenie výstavy: Z akadémie do prírody. Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860 – 1890

Výstava organizovaná Západočeskou galériou v Plzni a Slovenskou národnou galériou je jedným z prvých pokusov zamerať sa na tvorbu osobností výtvarnej scény, ktoré sa pohybovali medzi dunajskou monarchiou a súdobými centrami výtvarného umenia v druhej polovici 19. storočia.

Kurátorka: Katarína Beňová

Esterházyho palác – Berlinka & 2. poschodie
Vstup voľný

Sobota 9. 3. | 16.00 – 17.30
Uvedenie detskej knihy: Kde je Ester N?

SNG uvádza knihu o SNG pre svojho detského návštevníka – aj takého, ktorý v galérii ešte nikdy nebol. Knižka má v deťoch vzbudiť zvedavosť, kde sa tá obrovská budova – "viachlavá príšera" z obrázku v knihe – vlastne nachádza a čo sa v nej deje. Spolu s 12-ročnou Ester, ktorá sa večer ocitá v galérii so svojím potkanom Ernestom, sa malí čitatelia dostanú do všetkých zákutí galérie a spoznajú jej život trochu inak. Skoro až "detektívny" príbeh predstaví deťom a ich rodičom život galérie – ako sa ošetrujú diela a kde sú uložené, na čo máme v galérii stolársku dielňu, prečo sa napríklad zápisník môže stať umením a tiež ukáže, prečo je objavné a niekedy i zábavné v galérii pracovať. Text Moniky Kompaníkovej je sprevádzaný ilustráciami Barbory Idesovej.

Tak ako v knihe sa i v rámci programu spolu s Ester ponoríme do útrob tajomnej budovy a popri aktívnych zadaniach sa pri prechádzke viacerými poschodiami zameriame na významy, ktoré galéria nielen má, ale predovšetkým dáva. Preskúmame jej funkcie odhora až dole. Zažite vzrušenie z príbehu galérie na vlastnej koži!

Po programe sa deti budú môcť stretnúť s autorkou a ilustrátorkou knižky a položiť im otázky, na ktoré rodičia určite nepoznajú odpoveď.

Program je určený (nielen) pre rodiny s deťmi od 6 rokov. V deň uvedenia bude možné zakúpiť si knihu v kníhkupectve Ex Libris v SNG v uvádzacej cene.

Esterházyho palác – Berlinka
Vstup voľný / počet miest je obmedzený, rezervácia nutná na miroslava.misova@sng.sk

Sobota 9. 3. – nedeľa 10. 3. | 19.00
Crème de la Crème v Berlinke SNG

Týždeň francúzskeho filmu 2019 sa uskutoční od 6. do 12. marca. Jeho súčasťou sú projekcie dvoch filmov s výraznou vizualitou v Berlinke SNG. Prehliadku v kinách Film Europe, Mladosť, Artkino za zrkadlom a v Novej Cvernovke pripravil Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci so spoločnosťou Film Europe.

Voľné sedenie (kapacita 70 miest), rezervácie vstupeniek sú možné výhradne na www.kino.filmeurope.sk a vzťahujú sa len na filmové predstavenie.

Viac informácií na www.sng.sk, www.filmeurope.sk, www.cremedelacreme.filmeurope.eu

Esterházyho palác – Berlinka
Jednotné vstupné: 3 €

Sobota 9. 3. | 19.00
Dilili v Paríži

Dilili à Paris, r. Michel Ocelot, FR, 2018, 95 min., MP, animovaný, rodinný, mysteriózny

Hrajú: Prunelle Charles-Ambron, Enzo Ratsito, Natalie Dessay, Elisabeth Duda

Pôvabný film uznávaného francúzskeho animátora Michela Ocelota priblíži prostredníctvom dobrodružstva malého dievčatka Dilili obdobie Belle Époque, tzv. "krásne časy v dejinách Francúzska", známe z plagátov Alfonsa Muchu. Odvážna Dilili s kamarátom Orelom idú po stopách spolku, ktorý stojí za únosmi dievčat v Paríži. Počas pátrania navštívia o. i. slávny kabaret Moulin Rouge a stretnú viacero významných osobností tej doby – od vedkyne Marie Curie cez maliarov Picassa, Moneta či Renoira až po spisovateľa Marcela Prousta. Každý z nich poskytne malým detektívom pomocnú ruku či radu. Dostanú sa na pozoruhodné miesta, do tajomného prípadu sa prelinie mágia a na jeho konci sa tradične stretne dobro so silami temna.

Nedeľa 10. 3. | 19.00
Zbohom jazyku

Adieu au Langage, r. Jean-Luc Godard, FR, 2013, 70 min., MP 15, dráma
Hrajú: Héloise Godet, Jessica Erickson, Zoé Bruneau
MFF Cannes 2014 – Cena poroty, Palm Dog – Cena poroty, nominácia na Zlatú palmu, Národná asociácia filmových kritikov – Najlepší film roka 2014

Godard a jeho vnímanie vzťahu muža a ženy.

Godard bol pravdepodobne najvplyvnejším filmárom povojnového obdobia 20. storočia. Po debute Na konci s dychom (1959) spôsobil revolúciu v dovtedajších postupoch, zaviedol nové pravidlá filmového rozprávania, práce so zvukom a s kamerou. Aj v neskorších snímkach šokujúco narúšal kontinuitu deja a nabúraval zaužívaný systém výroby filmu, vytvoril nový vzorec filmovej tvorby. Režisér sa o svojom filme s lingvistickým názvom Zbohom jazyku vyjadril: "Je to o mužovi a jeho žene, ktorí si navzájom nerozumejú, pretože nehovoria rovnakým jazykom."

Nedeľa 10. 3. | 15.00
Siesta v galérii: Z akadémie do prírody

Nedeľný pohodový výklad s lektorom predstaví škálu inšpirácií a prístupov maliarov pri stvárňovaní prírodných motívov.

Esterházyho palác, 2. poschodie
Vstup voľný

Streda 13. 3.| 10.15 – 11.00 | Rodina
Malé divy: Vzduch

Prázdna škatuľka, prázdny zošit či prázdna galéria sa môžu zdať nezaujímavé. Ale aj keď sú na prvý pohľad prázdne, predsa je tam niečo veľmi dôležité. Vzduch! Príďte ho s nami prevetrať! Bez vzduchu predsa nik z nás nevydrží.

Program je určený rodinám s deťmi od 1 do 4 rokov.

Esterházyho palác, átrium
Vstup: 5 € / rodina
R: barbora.tribulova@sng.sk

Štvrtok 14. 3. | 18.00
Kurátorský výklad: Z akadémie do prírody

Čerstvo otvorenú výstavu Z akadémie do prírody. Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860 – 1890 komentuje kurátorka Katarína Beňová.

Esterházyho palác, 2. poschodie
Vstupné: 4 € / 2 €

Piatok 15. 3. | 16.30 – 18.00 | Rodina
BookObrazy: Peter Karpinský: Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali

Čo robiť, keď ste doma sami? Ste smutní a nudíte sa? Ak by však vo vašom byte žil Ťukťuk, bolo by všetko inak. S ním by ste určite zažili množstvo dobrodružstiev a zábavy. Jednoducho by ste s Ťukťukom ťukťukovali.

Program je určený rodinám s deťmi od 4 rokov. Účastníci si knihu budú môcť zakúpiť v kníhkupectve Ex Libris v SNG so zľavou 10 %.

Esterházyho palác – Berlinka
Vstupné: 3 € / rodina
R: miroslava.misova@sng.sk

Nedeľa 17. 3. | 15.00
Siesta v galérii: Z akadémie do prírody

Nedeľný pohodový výklad s lektorom predstaví škálu inšpirácií a prístupov maliarov pri stvárňovaní prírodných motívov.

Esterházyho palác, 2. poschodie
Vstup voľný

Pondelok 18. 3. | 19.00
Fotopondelok

Fotopondelkové stretnutia fotografov a priaznivcov fotografie sú živé tematicky zamerané vstupy, počas ktorých fotografi rôznych žánrov a zamerania diskusnou formou predstavia svoju aktuálnu tvorbu. Marcový Fotopondelok bude venovaný fotografickej knižnej kultúre viedenskej nezávislej platformy Reflektor a téme tela v súčasnej fotografii – prezentácii piatich autorských projektov nominovaných na EMOP Arendt Award v rámci projektu Bodyfiction.

Hostia: Thomas Licek (AT), Elodie Grethen (F), Branislav Štěpánek
Moderujú: Veronika Markovičová, Peter Marek (Fotoprojekt, o. z.)

Esterházyho palác – Berlinka
Vstup voľný

Štvrtok 21. 3. | 18.00                            
Workshop pre dospelých: Variácie rovnodennosti

V 19. storočí sa pod vplyvom niektorých filozofických prúdov do umenia dostávali myšlienky bytostnej spätosti človeka s vonkajším svetom. Prežívanie "obklopovania a objímania" prírodou sa dostalo nielen do diel, ale aj zachovaných zápiskov viacerých krajinárov z tohto obdobia. Pri obrazoch maliarov so záujmom o plenér sa budeme v prvý jarný deň venovať spätosti človeka s prírodnými cyklami ako univerzálnej téme so silným presahom do súčasnosti.

Esterházyho palác, 2. poschodie
Vstupné: 4 €
R: peter.pivoda@sng.sk

Nedeľa 24. 3. | 15.00
Siesta v galérii: Z akadémie do prírody

Nedeľný pohodový výklad s lektorom predstaví škálu inšpirácií a prístupov maliarov pri stvárňovaní prírodných motívov.

Esterházyho palác, 2. poschodie
Vstup voľný

Nedeľa 24. 3. | 20.00                           
Febiofest | Projekcia filmu Desať dní, ktoré otriasli svetom & DJ B-complex

Film Desať dní, ktoré otriasli svetom (1928) patrí medzi kľúčové diela ruskej filmovej avantgardy. Legendárny predstaviteľ ruskej filmovej montáže Sergej Ejzenštejn v ňom prináša propagandistický pohľad na dramatické udalosti Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Takmer 100 rokov staré pohyblivé obrazy doplní DJ setom Matia a.k.a. B-complex.

Esterházyho palác – Berlinka
Vstupné: 8 € / 6 € pre akreditovaných účastníkov

Utorok 26. 3. | 17.00
Čaj o piatej v SNG: Tančiareň

Dámy a páni v najlepších rokoch, STÁLE DOBRÍ, n.o., v spolupráci so SNG Vás opäť pozývajú do tanca. Juraj Komora Vás naučí nové kroky a tanečné variácie, alebo si pod jeho vedením na parkete oprášite znalosti z mladosti.

Esterházyho palác – Berlinka
Vstup voľný

Streda 27. 3. | 18.00
Galérie ako miesta kontaktov. Diskusia o aktuálnych prístupoch v galerijnom vzdelávaní

Odborníčky v oblasti sprístupňovania umenia Marie Fulková, Andrea Kárpáti a Marcela Kvetková budú diskutovať o aktuálnych cieľoch a metódach galerijného vzdelávania, komunikácii umenia so špeciálnymi skupinami a o interaktívnom sprostredkovaní výstav.

Moderovaná diskusia v anglickom jazyku sa koná vďaka finančnej podpore Vyšehradského fondu ako súčasť kurzu Galerijná a múzejná edukácia vo vyšehradskom regióne Katedry dejín výtvarného umenia Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

Esterházyho palác – Berlinka
Vstup voľný

Nedeľa 31. 3. | 15.00 – 17.00 | Rodina
Nedeľa v detaile: Stopy človeka

Keď sa prejdeme krajinou, stopy po nás neostanú len na ceste. Každým zásahom a činnosťou v nej ju pretvárame a meníme. Rôzne sú zámery, s akými do nej vstupujeme, i to, ako ju vnímame. Príroda by si bez nás poradila, no poradíme si aj my bez nej?

Esterházyho palác, 2. poschodie
Vstupné: 5 € / rodina
R: miroslava.misova@sng.sk

Pravidelné programy Hľadanie strateného času

Všetko sa dá, keď sa chce. O tom nás presviedča aj umenie, ktoré často nachádza nové riešenia toho, ako sa na problém pozerať. Na kurze sa ponoríme hlbšie do tajov umeleckého sveta, preskúmame ho zo všetkých strán, precvičíme svoju tvorivosť a vyskúšame neočakávané postupy. Program je určený pre mladých ľudí od 13 do 17 rokov.

každá druhá streda 16.00 – 17.30 / od 9. 1. do 12. 6. 2019
prihlasovanie je možné aj v priebehu kurzu
cena: 30 € / 11 stretnutí
rezervácia: pivoda@sng.sk

Kurz pre dospelých: Rovina pohľadu

každá druhá streda (27. 2., 13. 3., 27. 3, 10. 4., 24. 4. a 15. 5. 2019) v čase 17.30 – 20.00
cena: 40 € / 6 stretnutí
rezervácia: siposova@sng.sk
prihlasovanie možné do naplnenia kapacity

Otvárame nový cyklus, počas ktorého sa na pravidelných stretnutiach každú druhú stredu v mesiaci zameriame na výtvarné témy, techniky, presahy z pohľadu súčasných výtvarných postupov. Druhý polrok cyklu bude tematicky zameraný na krajinu ako priestor nekonečných výtvarných možností. Tento cyklus sa bude niesť v nálade maliarskych, sochárskych a experimentálnych techník.

Generálny partner SNG: Tatra banka

Kategórie: Podporujeme

Danšari. Spoznajte umenie upratovať

PRservis.sk - 15. február 2019

BRATISLAVA 15. februára 2019 - Danšari je japonské umenie upratovať, ktoré ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Výborne ho popísala a ponúkla aj množstvo tipov Hideko Jamašitová v knihe Danšari – umenie upratovať.

Riaďte sa tromi základnými zásadami danšari a zmeňte svoj život:

  • Veci nadobúdajú hodnotu tým, že ich používame (DAN)
  • Veci by mali byť v tomto momente na mieste, kde sú najviac potrebné (ŠA)
  • Veci sú najkrajšie, ak sú tam, kde majú byť (RI).

Ak sa vám to podarí, zistíte, že všetko je zrazu ľahšie a máte sa lepšie. Presne o tom je DAN-ŠA-RI.

Ako nekupovať zbytočnosti?

Ďalšia vec, na ktorú sa treba upriamiť podľa poradkyne upratovania Hideko Jamašitovej, je nakupovanie vecí, ktoré nepoužívate každý deň. Sú ľudia, ktorí si kvôli vnúčatám a rodine alebo kvôli návšteve priateľov zámerne nakúpia kuchynský riad či posteľnú bielizeň. A to napriek tomu, že prídu ledva raz do roka.
"Často vídavam na poličkách obrovské misy a iné kuchynské nádoby pre hostí, no inak sa používajú len málo. V danšari neexistuje koncept hosťovských vecí. Rozmýšľajte tak, že aj hostia môžu používať veci, ktoré máte bežne doma," radí Hideko.

Vyhýbať sa veľkému množstvu vecí

Existuje princíp zjednodušeného rozhodovania, ktorý hovorí, že čím viac je možností, tým horšie je rozhodovanie. Tento princíp je najväčšou príčinou našej nečinnosti.
Ak si máme vybrať z dvadsiatich až tridsiatich vecí, už iba poňať takéto množstvo je otupné.

Možno to poznáte z reštaurácie - jedálny lístok s nespočetným množstvom jedál vám spôsobí problémy, lebo si vlastne neviete vybrať, začnete špekulovať...a ak vám jedlo napokon nechutí, vyčítate si, že ste nevybrali niektoré z tých zvyšných dvadsiatich.

Niektorí odborníci tvrdia, že ak dieťaťu dáme všetko, čo chce, vyrastie z neho človek, ktorý sa nedokáže rozhodovať. Isto poznáte vo svojom okolí aspoň jedno dieťa, ktoré na všetko hovorí: "Je mi to jedno."
Ak mu všetko dáme, nevytvorí si akýsi impulz zamýšľať sa nad tým, čo potrebuje. Ale môžeme dieťaťu povedať: "Môžeš mať tri. Vyber si z troch."
Je to zrozumiteľné a jednoducho sa podľa toho koná.
Táto jednoduchosť je motivujúca. Precvičovaním schopnosti rozhodovať sa napokon prídeme na to, čo v živote alebo v práci naozaj chceme.

Upratovacia poradkyňa Hideko Jamašitová sa počas štúdia na univerzite stretla s filozofiou oslobodenia od túžby po hmotných veciach (dangjó, šagjó, rigjó). Tú neskôr aplikovala do metódy sebapoznávania, ktorú do svojho života dokáže ktokoľvek vniesť upratovaním vecí. Tak vzniklo nové umenie upratovať danšari, vďaka ktorému sa vám podarí upratať haraburdy v dome aj vo vašom srdci. Výborne je to popísané v knihe Danšari – umenie upratovať.
Od roku 2000 organizuje ako upratovacia poradkyňa kurzy po celej krajine. Prax pozostávajúca z upratovania, uskladňovania, odkladania a čistenia zmení vaše zmýšľanie.

Milan Buno, literárny publicista

Kategórie: Podporujeme

Nadačný fond AXA otvára grant na podporu mladých inovátorov

PRservis.sk - 15. február 2019

BRATISLAVA 15. februára 2019 - AXA Nadačný fond a Nadácia Pontis, ako správca fondu, už po ôsmy raz otvára grantovú výzvu pre študentov a mladých inovátorov, ktorí sa angažujú v oblasti vedy a výskumu so zameraním na prevenciu. Grant je určený najmä študentom, no prvýkrát AXA podporí aj pedagógov, ktorí mladé talenty vedú po odbornej stránke. Tento rok porota v programe rozdelí celkovo 30 tisíc eur. Svoj projekt budú môcť študenti prihlásiť do 13. marca 2019 prostredníctvom stránky www.axafond.sk.

Grantová výzva je určená pre študentov vo veku 15 – 26 rokov, ktorí sa venujú vede a výskumu so zameraním na prevenciu a túžia na sebe pracovať. Príspevok od nadačného fondu môžu inovátori použiť na náklady spojené s výskumom, vedeckým projektom či vyvíjaním produktu alebo na rozvíjanie nadania žiaka alebo prípravu na súťaže a konferencie. Maximálna výška grantu, o ktorú môže študent žiadať, je 3000 eur.

,,Počas minulého roka sme ocenili dvadsiatku perspektívnych projektov a mladých inovátorov. Mnohé z nich nás príjemne prekvapili svojou prepracovanosťou a reálnou víziou. Tento rok sme okrem ústrednej témy, ktorou sú inovácie v oblasti vedy živej a neživej prírody, rozšírili aj o tému prevencie zdravia. Je to pre nás kľúčová téma aj v našej komunikačnej kampani," hovorí Peter Socha, zástupca generálneho riaditeľa skupiny AXA CZ & SK.

Novinkou v tomto ročníku grantovej výzvy je aj podpora pedagógov, ktorí sú odbornými garantmi prihlásených projektov. "Rozhodli sme sa finančne podporiť aj učiteľov z víťazných projektov a venujeme im čiastku na ďalšie vzdelávanie sa. Pedagógovia sú často tými, ktorí dokážu mladých ľudí nadchnúť pre vedu a venujú sa im aj na úkor svojho voľného času," hovorí Jiří Cívka, Chief Corporate Responsibility Officer skupiny AXA CZ & SK.

,,Jednou z kľúčových tém, ktorej sa v Nadácii Pontis venujeme, je šírenie inovatívneho vzdelávania, ktorého súčasťou je aj podpora talentov. Považujeme ju za veľmi dôležitú, a to nielen z hľadiska dopadu na život mladých inovátorov a vedcov, ale aj z hľadiska celkového napredovania našej krajiny," uviedla Katarína Teglassyová, projektová manažérka Axa Nadačného fondu.

Grantová výzva je otvorená do 13. marca 2019. Všetky informácie a podmienky registrácie projektov sú zverejnené na stránke www.axafond.sk. O grantovej výzve sa žiadatelia dozvedia aj na web stránke Nadácie Pontis.

Kategórie: Podporujeme

eKasa prichádza na Slovensko

PRservis.sk - 15. február 2019

BRATISLAVA 15. februára 2019 - Od 1. apríla vstúpi do platnosti nová povinnosť pre podnikateľov vo forme eKasy s online pripojením do systému finančnej správy. Štátu má priniesť zvýšenie transparentnosti výberu daní a podnikateľom zjednodušenie komunikácie so štátom a potenciál pre inovácie. Nové riešenia pokladníc okrem online pripojenia majú priniesť mnohé vlastnosti, ktoré podnikateľom môžu uľahčiť život. Všetky bločky z pokladníc budú po novom obsahovať aj QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní overiť pravosť a platnosť pokladničného dokladu.

Od 1. apríla 2019 bude pripojenie na systém finančnej správy, a teda zavedenie elektronickej registračnej pokladne (eKasa) pre nových používateľov povinné a od 1. júla 2019 sa bude povinnosť vzťahovať už na všetkých. Podľa údajov finančnej správy a Slovenskej komory daňových poradcov je v súčasnosti v prevádzke vyše 230 000 elektronických registračných pokladníc. Okolo 90 000 kusov budú podnikatelia prispôsobovať cez aktualizáciu softvéru.

Podľa prieskumu agentúry Ipsos o tejto povinnosti síce vie, ale nemá žiadne informácie pätina podnikateľov. Základné informácie má vyše polovica a detailné informácie má 20%. EKasu, resp. riešenie pripravené na eKasu zatiaľ nemá 75% opýtaných. Napriek tomu, že eKasu vnímajú ako novú povinnosť, vidia v nej aj mnohé výhody, ako napríklad zjednodušenie komunikácie so štátnou správou (32% opýtaných), potenciál pre inovácie (21%), či jednoduché ovládanie (20%).

Slovenská komora daňových poradcov vidí prínos pri zavádzaní online pripojenia pokladníc najmä v efektívnejšom výbere daní a poklese manipulácie s pokladnicami:

"Cieľom online napojenia registračných pokladníc na portál finančnej správy je zabrániť podvodom pri evidovaní tržieb. Kontrolami finančnej  správy sa zistilo, že sa v praxi používajú  neautorizované pokladnice, upravujú sa pokladničné výkazy a pokladničné doklady alebo sa poškodzujú dátové úložiská." vysvetľuje Mária Sameková, členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov.

Česko prešlo na eKasu pred dvomi rokmi

V Českej republike už systém elektronickej evidencie tržieb (EET), teda eKasy platí od decembra 2016.  Zvedenie systému so sebou prinieslo aj viacero výhod. "České reštaurácie po štarte EET začali výrazne viac prijímať platby kartou," povedal výkonný riaditeľ Asociácie prevádzkovateľov mobilných sietí  v Česku Jiří Grund. Nutnosť online pripojenia využili tamojší mobilní operátori, ktorí priniesli ucelené riešenia. "Aj na tomto trhu došlo k liberalizácii, ktorá mala za následok zníženie cien registračných pokladní," doplnil Grund. Na systéme elektronickej evidencie už funguje aj Chorvátsko od 2013.

EKasa na Slovensku

Systém eKasy založený na skúsenostiach z Českej republiky a rovnako aj Chorvátska prinesie na Slovensko aj operátor O2. Okrem kompletného riešenia pokladne, POS terminálu a tlačiarne   odskúšaného na českom aj chorvátskom trhu vie operátor poskytnúť samozrejme automatické pripojenie na dátovú sieť. "Sme pripravení ponúknuť podnikateľom komplexné riešenie eKasy, ktoré zahŕňa nielen pripojenie, ale aj zariadenia spolu s doplnkovou výbavou. Využívame pri tom skúsenosti z Česka a Chorvátska prispôsobené pre rôznych podnikateľov od drobných živnostníkov až po veľké prevádzky," hovorí Tomáš Masár, riaditeľ stratégie O2.

V tomto momente prebieha certifikácia zariadenia finančnou správou a O2 by ho chcelo dať podnikateľom k dispozícii koncom marca, t.j. ešte pred vznikom povinnosti 1. apríla.

EKasa prinesie podnikateľom mnohé výhody ako je kompletné skladové hospodárstvo, štatistiky predaja, synchronizácia udalostí online aj v cloude, manažment stolov pre reštaurácie a kaviarne, vzdialený prístup pre servisné zásahy a pod. "Pre podnikateľov sa otvára potenciál pre inovácie. Nové eKasy budú prinášať praktické výhody, vďaka ktorým sa podnikateľom môžu odbúrať mnohé administratívne úkony, ako napríklad denná uzávierka a pod. Keď sa naučia plne využívať všetky benefity, môže to pre nich znamenať nespornú výhodu," dopĺňa Tomáš Masár z O2. EKasa po skúsenostiach z Česka bude zohľadňovať špecifikácie pre rôzne segmenty podnikania a bude dostupná v dvoch variantoch podľa potrieb (kompakt a komplet). Integrované riešenie platobného terminálu bude motivujúce pre platby kartou.

Pripojenie na sieť

Pripojenie O2 zabezpečí prostredníctvom svojej siete, ktorá je dostupná pre vyše 99,3 % ľudí/populácie.

"Ako operátor vieme zabezpečiť pripojiteľnosť. Okrem toho sme sa rozhodli, že dáta potrebné na komunikáciu s finančnou správou poskytneme zadarmo aj na iných službách, s cieľom prispieť na vlastné náklady k rozvoju digitalizácie. Našim cieľom je, aby prechod na eKasu bol pre podnikateľov bezproblémový, preto chceme čo najviac vyjsť podnikateľom aj štátu v ústrety a nespoplatňovať prenesené dáta pri komunikácii s finančnou správou," vyhlásil T. Masár.

Cena pod očakávaniami

Podľa prieskumu agentúry Ipsos tretina podnikateľov (35%) očakáva, že úvodné náklady budú v intervale 200 až 1000 eur, pričom vyše 20% si myslí, že náklady budú vyššie ako 300 eur.

"Našim cieľom je, aby sme prišli s najvýhodnejším riešením, ktoré podnikateľov nielenže nezaťaží, ale odbremení od rôznych povinností. Tým je aj úvodná platba, ktorá bude predstavovať 2 eurá a zvyšok umožníme podnikateľovi platiť formou splátok," hovorí T. Masár. Mesačná platba za eKasu bude 25 eur, v čom je zarátaná splátka zariadenia (5eur/mes.) a celková služba eKasy (licencia za softvér, chránené úložisko, aktualizácie, technická podpora a pripojenie zariadenia). Cena zariadenia pri platbe v hotovosti je 218 eur, ktorú si zákazník môže znížiť ešte o bonus vo výške 96 eur pri jej dvojročnom využívaní.

O prieskume spoločnosti Ipsos

Prieskum agentúry Ipsos bol zrealizovaný v mesiaci február 2019 na celom území Slovenska pre spoločnosť O2 Slovakia na vzorke 128 živnostníkov a drobných podnikateľov, ktorí používajú registračné pokladnice.

Viac info o eKase nájdete na: https://ekasa.o2.sk/

Kategórie: Podporujeme

Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií

PRservis.sk - 15. február 2019

BRATISLAVA 15. februára 2019 - Samsung Galaxy S v roku 2010 predznamenal nástup nových technologických riešení. Zároveň bol najtenším smartfónom na trhu, ktorý inšpiroval konkurentov a nadchol užívateľov. Ako sa "S-ko" vyvíjalo?

Galaxy S II - najlepší smartfón roka 2011

Telefón dostal väčší 4,3" Super AMOLED Plus displej so zlepšenou ostrosťou. Na ovládanie displeja stačila ceruzka. Kapacita operačnej pamäte bola 1 GB, v telefóne bol použitý po prvý raz dvojjadrový procesor. Video sa dalo spustiť na televízore vo Full HD a zdrsnená zadná strana umožnila bezpečnejšie uchopenie mobilu.

Galaxy S III - HD rozlíšenie displeja a notifikačná LED dióda

Tretia generácia z roku 2012 dostala výkonnejší štvorjadrový čipset. Batéria prekonala magickú hranicu 2 000 mAh. Hlasový asistent S Voice (predchodca dnešného Bixby) debutoval, rovnako ako zmenšený variant Galaxy S III Mini.

Galaxy S4 – Samsung zmenil označovanie

Displej narástol na uhlopriečku 5‘‘ a bol vo Full HD rozlíšení. Operačná pamäť mala 2 GB a mobil podporoval siete 4. generácie. Senzorovú výbavu doplnil teplomer, vlhkomer a barometer. S4 ponúkla bezdotykové ovládanie, bohatú podporu systémových gest a sledovanie pozície hlavy a očí užívateľa.

Galaxy S5 – Úplne nové vychytávky

Odolnosť voči prachu a vode IP67, ultra úsporný režim batérie, bezdrôtové nabíjanie a čítačka odtlačkov prstov. V novej S5 je na chrbte smartfónu zabudovaný snímač srdečného tepu prepojený s aplikáciou S-Health. Batéria sa nabíjala cez konektor microUSB 3.0.

Galaxy S6 – "Prvé dvojvaječné dvojičky"

Dva modely radu Galaxy S6 boli odlíšené displejom – tentoraz už AMOLED poskytoval rozlíšenie QHD. Po prvý raz bola konštrukcia z kovu a skla. V ponuke bol rovný Galaxy S6 ako aj dvakrát zakrivený Super AMOLED displej – Galaxy S6 Edge. Model S6 mal po prvý raz napevno integrovanú batériu. Operačná pamäť mala 3 GB, výkon dodával osemjadrový čipset.

Galaxy S7

Rad Galaxy S7 ponúkol dva modely so zvýšenou odolnosťou IP68. S7 mala rovný displej, Galaxy S7 Edge zakrivený Super AMOLED, ktorý po prvýkrát prekonal uhlopriečku 5,5‘‘. V uzamknutom stave sa na displeji zobrazoval dátum a aktuálny čas. Operačná pamäť vzrástla na 4 GB. Akumulátor mal podporu rýchleho bezdrôtového nabíjania, batéria bola dobitá za pol hodinu na 60 %. Fotoaparát bol podporený technológiou Dual Pixel - tá zlepšila kvalitu snímok odfotených za horších svetelných podmienok.

Galaxy S8 bolo "2 x 2" = 2x zakrivený displej a 2 skvelé modely

Ovládacie prvky sa z tlačidlovej podoby presunuli do spodnej lišty v displeji, ktorý vyplnil väčšiu časť prednej strany telefónu. Displej s označením Infinity pri Galaxy S8+ prekonal hranicu 6‘‘. Nový skener očnej dúhovky umiestnený nad displejom umožňoval biometrické zabezpečenie telefónu. Čítačka odtlačkov prstov sa presunula na zadnú stranu k fotoaparátu, pribudol konektor USB-C. Výkonovo zafungoval energeticky efektívny 10 nm čipset od Exynos-u. Bluetooth 5.0 poskytoval rýchlejšie prenosy a väčší dosah. Po pripojení k dokovacej stanici DeX Station sa zmenil na desktopový režim a na externom monitore umožňoval pracovať ako na počítači.

Galaxy S9 "dvojičky na druhú" so super funkciami a AR Emoji

Nový "S-kový rad" funguje s vycentrovanou čítačkou odtlačkov prstov a má duálny fotoaparát. S9+ má funkciu pre dvojnásobné optické priblíženie snímanej scény. Pri oboch modeloch je k dispozícii variabilná clona, ktorá sa prispôsobí dobrým aj horším svetelným podmienkam. Galaxy S9 nahráva spomalené videá. Selfie kamera sa dá využiť pre AR Emoji. Mobilné prenosy majú jednu z najvyšších rýchlostí. Inteligentné skenovanie pre zabezpečený prístup k telefónu naskenuje očnú dúhovku a tvár. V novej podložke DeX Pad slúži smartfón ako touchpad. Stereo reproduktory AKG sú garanciou kvality počúvanej hudby.

Ako sa smartfóny Samsung Galaxy S vyvíjali v čase, si môžete pozrieť aj vo videu:

Kategórie: Podporujeme

Kasting do súťaže Nové Mesto nad Váhom má talent

Cachtice.sk - 15. február 2019
Kasting Nové Mesto má talent
Kategórie: Samospráva

Tip: Pohovka OTISA - 169.00

Zlacnene.sk - 15. február 2019
Kategórie: Podporujeme

Veľké dopravné obmedzenia v Bratislave. Ako sa dostanete domov či do práce čo najskôr?

Banm.sk - 15. február 2019
Bratislavu čakajú veľké dopravné obmedzenia. Vodiči sa musia pripraviť na ešte väčšie kolóny, na aké boli doteraz zvyknutí. Od piatka 15. februára ...
Kategórie: Samospráva

URIAH HEEP vydávajú nový album a hlásia návrat do Košíc po dvanástich rokoch!

PRservis.sk - 14. február 2019

KOŠICE 14. februára 2019 - Koncertná stávka na istota známa ako URIAH HEEP sa po dvanástich rokoch vráti s novým programom do Košíc. V minulom roku sa rozhodli vo svojej premiére úspešne vyskúšať crowd-sourcing. Výsledkom je nový album "Living the Dream", ktorý bol vydaný značkou Frontiers 14. septembra. URIAH HEEP vystúpia v košickom Spoločenskom pavilóne 17. februára 2019!

Odchod Trevora Boldera po ťažkej chorobe, Bernieho víťazstvo nad ňou - to boli len nedávno hrozby zániku britského dinosaura URIAH HEEP.  Nenechali sa zlomiť a v aj prostredníctvom ostatných albumov ako "Wake the Sleeper" či "Outsider" alebo skvelý koncertný záznam z Londýna " Live at Koko" sú presvedčivým dôkazom, že majú stále čo povedať a hrajú v excelentnej forme.

"Uriáši" u nás doslova zľudoveli predovšetkým vďaka nesmrteľnej "Lady in Black" napriek zatiahnutej železnej opone. Prvopočiatky britských Uriah Heep siahajú do Birminghamu, kde boli založení ešte v roku 1969.   Niekedy sa o nich žartom hovorilo ako o "The Beach Boys hard rocku", to pre ich melodické pesničky a viachlasé sprievodné vokály. Ich hudba je ale hlavne zhrnutím rôznorodých štýlov ako sú: progressive rock, hard rock, jazz a príležitostne aj country. Skupina podnes veľmi aktívne koncertuje po celom svete, no najväčšiu fanúšikovskú základňu okrem domoviny majú najmä na Starom kontinente. Doposiaľ predali viac ako 40 mil albumov, ročne odohrajú viac ako 125 koncertov pre 500 000+ fanúšikov.

Na koncerte v Košiciach predstavia nový album "Living the Dream" a samozrejme aj prierez doterajšou bohatou kariérou.

O novom albume "Living the Dream"

"Easy Living"

"One Minute"

Skupina Uriah Heep vystúpi v zostave:

Mick Box - gitara, spev
Bernie Shaw - spev
Phil Lanzon - klávesy, spev
Russell Gilbrook - bicie, spev
Davey Rimmer - basa

Kategórie: Podporujeme

Oznam - voľné pracovné miesta

Jakubany.sk - 14. február 2019
OBEC JAKUBANY, 065 12 Jakubany 555 vyhlasuje výberové konanie na: 1 pracovné miesto - člen miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) Výberové konanie sa uskutoční dňa 27. 02. 2019 o 09.00 hod. v priestoroch Obecného úradu v Jakubanoch.
Kategórie: Samospráva

Stránky