RSS čítačka

Tip: Deka - 3.99

Zlacnene.sk - pred 6 hod 51 min
Kategórie: Podporujeme

Tip: ŠÁLKA - 1.99

Zlacnene.sk - 23. október 2018
Kategórie: Podporujeme

Česko-slovenský holding ECO-INVESTMENT a.s. pripravuje v Slovinsku investíciu, ktorá bude v nasledujúcich mesiacoch jednou z najväčších v krajine

PRservis.sk - 23. október 2018

BRATISLAVA 23. októbra2018 - Spoločnosť získala od Agentúry pre životné prostredie Slovinskej republiky všetky potrebné povolenia a pokračuje v prípravách na spustenie nového papierenského stroja v najväčšom slovinskom závode na výrobu hygienických potrieb Paloma v meste Sladki Vrh.

Vedenie spoločnosti Paloma a jej majiteľ ECO – INVESTMENT a.s. v týchto dňoch predstavili plány na najväčšiu investíciu v histórii podniku s cieľom zvýšiť výrobnú kapacitu, produktivitu a zlepšiť pracovné podmienky v závode. Po získaní rozhodnutia Agentúry pre životné prostredia Slovinskej republiky pokračuje nadobudnutie všetkých potrebných povolení na začatie realizácie investície. Projekt zahŕňa novú jednotku na prípravu skladu, nový papierenský stroj o šírke 5, 5 m s pracovnou rýchlosťou 2 000 m/min, navíjacie zariadenie a nový skladovací systém materských kotúčov. Výsledkom investície bude vyššia efektívnosť a výroba 90 000 ton hygienických papierových výrobkov ročne.

Investícia je pre Palomu kľúčovým medzníkom v novodobej histórii podniku, ktorý má v regióne bývalej Juhoslávie silnú tradíciu.

"Po rozsiahlej internej a externej analýze sme prijali rozhodnutie ďalej podporovať a rozvíjať závod Paloma s cieľom zvýšiť jeho produktivitu. Po realizácii investície sa Paloma stane najsilnejším podnikom v rámci našej dcérskej spoločnosti SHP Group, ktorá je v prvej päťke producentov výrobkov papierovej hygieny v Európe. Vo všetkých našich podnikoch pracujeme na tom, aby sme boli stále lepším partnerom pre svojich zákazníkov a dodávateľov, ako aj pre svojich zamestnancov a ďalšie dotknuté strany. Na zabezpečenie dlhodobého úspechu, dôvery zákazníkov a pracovných miest je potrebné neustále zlepšovať produktivitu a konkurencieschopnosť. Máme pre to účinné štruktúry a efektívne aktíva," povedal prezident a predseda predstavenstva holdingu ECO-INVESTMENT a.s. Milan Fiľo.

Generálny riaditeľ SHP Group Richard Žigmund v tejto súvislosti povedal: "Práve oznámený investičný projekt nového papierenského stroja a súvisiacej infraštruktúry je kľúčovým medzníkom pre spoločnosť Paloma, keďže ponúka 4 kľúčové výhody: zníženie prevádzkových rizík, zefektívnenie nákladov, zlepšenie kvality papiera v súlade s dopytom na trhu, zvýšenie výroby a produkcie, ktorá pokryje rastúcu spotrebu v regióne juhovýchodnej Európy."

Nová investícia v Palome zabezpečí kontinuitu jej podnikateľských aktivít a podporí hospodársky rast v regióne so všetkými pozitívnymi vplyvmi na zamestnanosť, daňový a sociálny systém aj ekológiu.

O spoločnosti ECO-INVESTMENT, a.s.:

ECO-INVESTMENT, a.s. je česko-slovenský priemyselno-investičný holding, ktorý pokrýva dlhodobé investície v rámci celej Európy. Hlavnými oblasťami investícií sú výroba celulózy a papiera, energetika, spracovanie mäsa, reality a telekomunikácie. Od jeho založenia je holding prítomný vo viacerých charitatívnych projektoch v oblasti zdravotníctva, vzdelania, kultúry a športu. Súčasť holdingu SHP Group (Slovak Hygienic Paper Group) je nadnárodné  združenie, ktoré zastrešuje 10 spoločností v 6 krajinách Európy s ročným obratom 220 mil. EUR. V šiestich výrobných závodoch SHP Group sa ročne vyrobí 170 tisíc ton papiera a v súčasnosti má viac ako 2 000 zamestnancov. SHP Group je najväčším producentom hygienických papierov v strednej a juhovýchodnej Európe.

Kategórie: Podporujeme

55 nových prípadov pre Hercula Poirota

PRservis.sk - 23. október 2018

BRATISLAVA 23. októbra 2018 - Súborné vydanie Hercule Poirot – Poviedky je luxusne upravená, bohato ilustrovaná kniha s kazetou, ktorá obsahuje 55 prípadov slávneho belgického detektíva vrátane poviedky, ktorú v Spojenom kráľovstve publikovali až sedemdesiat rokov po jej vzniku: Poirot a záhada na regate.
Ako bonus boli do zbierky zaradené aj pôvodné verzie dvoch príbehov Agathy Christie: Únos Kerbera zo zbierky Herkulovské úlohy pre Hercula Poirota a Nehoda s loptičkou, ktorú neskôr autorka spracovala do detektívky Nemý svedok.

Slovenské vydanie poviedok s Herculom Poirotom je unikátne aj z prekladateľského hľadiska, keďže preklad je dielom jediného človeka – renomovanej prekladateľky Alexandry Ruppeldtovej.

Okrem poviedok zo súboru Herkulovské úlohy pre Hercula Poirota a poviedky Druhý gong, ktorá vyšla v zbierke poviedok s názvom Svedok obžaloby, všetky ostatné poviedky v tomto zväzku vychádzajú v slovenčine prvý raz.

A napokon ešte jeden špeciálny bonus: originálny doslov ku knihe napísala známa slovenská humoristka a moderátorka Elena Vacvalová.

AGATHA CHRISTIE

Patrí k legendárnym tvorcom detektívok. Napísala takmer 300 diel vrátane divadelných a rozhlasových hier, romantických próz, zbierky poézie, súboru básní, poviedok pre deti a autobiografie Môj životopis.
Prežila dve manželstvá (v roku 1919 sa jej narodila dcéra Rosalind), absolvovala cestu okolo sveta i niekoľko archeologických výprav na Stredný východ.
Za celoživotné dielo jej v roku 1971 udelili titul Dáma britského impéria. S takmer dvoma miliardami predaných výtlačkov kníh (polovicou v angličtine a druhou polovicou vo vyše sto jazykoch) je najvydávanejšou prozaičkou na svete – predstihla ju iba Biblia a Shakespeare.

Prečítajte si viac o novej jedinečnej knihe Hercule Poirot – Poviedky.

Milan Buno, literárny publicista

Kategórie: Podporujeme

Lucia Sasková a jej Rozpoltená

PRservis.sk - 23. október 2018

BRATISLAVA 23. októbra 2018 - Lucia Sasková vo svojom najnovšom, siedmom románe Rozpoltená sa vracia k téme, ktorou zaujala už v knihe Nebezpečná.

Dve mladé ženy, dva životy, dva osudy.
Spája ich spoločný lekár a psychiatrická klinika, napriek tomu sa nikdy nestretnú.
Nie, toto nie je hádanka, toto je znepokojivý príbeh, pri ktorom vám zo sily narušenej ľudskej psychiky budú naskakovať zimomriavky. Aký je život s halucináciami alebo masívnymi výpadkami pamäti? Čo sa deje v čase, ktorý si hlavné hrdinky nepamätajú? Dá sa takáto porucha utajiť pred blízkymi a okolím, dá sa s ňou normálne žiť?
Jedna žena uteká pred pravdou, druhá pred smrťou, idú však tou istou cestou. Dostanú sa do rovnakého cieľa?

 "Rozpoltená je trošku iná, ako moje predchádzajúce knihy," priznáva Lucia Sasková. "Na jej písaní som si naozaj dala záležať, možno aj preto, aby som dokázala sama sebe, aj ostatným, že moje knihy nie sú len o Zlatokopkách a ProstitútkachJ."

Tentoraz teda nie je hlavná hrdinka jedna, ale dve a majú aj mená. Cez pútavý a zaujímavý príbeh môžeme preniknúť a vcítiť sa do duše vážne psychicky narušených ľudí, ktorých prenasledujú halucinácie a bludy a zvádzajú ťažký boj sami so sebou.

Kniha je súčasťou veľkej knižnej akcie Knižný kompas – vaša cesta ku knihám. Jej cieľom je vrátiť ľudí k čítaniu a presvedčiť ich, že to je skvelá zábava – pri knihách dobre zrelaxujete, prenesú vás do iných svetov a všeličo sa naučíte.

Viac o akcii na www.KniznyKompas.sk.

Začítajte sa do novinky Rozpoltená:

Ľavá, pravá, ľavá, pravá. Dupot mojich chodidiel sa odrážal od betónového povrchu a robil priveľký hluk uprostred noci. Priveľký na to, aby som za sebou nezanechávala stopu. Nebežala som prvýkrát a bola som si istá, že ani naposledy.
Za sebou som vnímala rovnako rýchle kroky. Akoby mi ktosi dýchal priamo na krk. Nikomu som neublížila, nič som neukradla ani sa nijako nepodieľala na trestnej činnosti. Napriek tomu ma chcel ktosi zabiť. Bol mi neustále v pätách a ja som žila spôsobom, ktorý sa životom ani nedal nazvať. Túžila som sa prebudiť a zistiť, že to všetko bol iba sen. Ďalšia z nočných môr, na ktoré som si už začínala zvykať. Ale v tú noc sa mi nesnívalo!
V snoch som nevládala tak rýchlo utekať, jednoducho to nešlo. Ani mi prudko nebilo srdce a necítila som sucho v ústach od dychtivého lapania po vzduchu. Takže som vedela, že utekám naozaj. V duchu som rátala, koľko blokov som prebehla, a odhadovala, koľko ich ešte zvládnem. Na to, ako často behávam, by som mala mať podstatne lepšiu kondičku, napadlo mi.
Napokon som zabočila za kontajner na rohu ulice. Našťastie ľudia nerešpektovali jeho kapacitu a nakopili okolo toľko harabúrd, že som sa ľahko ukryla medzi ne. Učupila som sa za staré matrace a snažila sa prekonať kyslíkový dlh. Po chrbte mi stekali kvapky studeného potu. Načúvala som tichu a presviedčala samu seba, že som mu opäť unikla. No vzápätí som si uvedomila, že úteky mi nemôžu vychádzať donekonečna.
V dome oproti sa rozsvietilo a von vyšla žena v župane a s cigaretou v ruke. Neobzerala sa, kráčala ležérnym krokom priamo ku mne. Skrčila som sa ešte viac, nech ju nevystraším. Nemohla som dovoliť, aby ma prezradila. Stála tesne predo mnou, ani som nedýchala. Len som sa modlila, aby si ma nevšimla. Prehodila vrece s odpadkami ponad mňa a to s hrmotom dopadlo do smetiaka. Ona však ostala stáť a mne zastalo srdce.

Márne som naťahovala krk a snažila sa dovidieť, čo tak dlho robí. Vtom sa ma niečo dotklo. Niečo mokré a studené. Nepremyslene som vyskočila a rozbehla sa preč. Až keď som na smrť vystrašila ženu v župane, uvedomila som si, že to bol iba pes. Na ospravedlňovanie však nebol čas. Šlo mi o krk. Bezhlavo som zamierila do štvrte, ktorú som nepoznala.
Neviem, ako dlho som bežala, keď som za chrbtom začula výkrik: "Stojte!" Ani by mi nenapadlo poslúchnuť. Nohy ma pálili, no strach ma nútil nezastavovať. Obzrela som sa ponad plece a v plnej rýchlosti narazila do človeka, ktorý sa z ničoho nič vynoril z tmy. Jeho ruky sa ma pokúšali zovrieť, nedokázala som uniknúť. Kričala som. Tak silno a hystericky, až ma to samu prekvapilo.

Keď ku mne pristúpil ďalší statný chlap, aby pomohol svojmu kumpánovi, bola som si istá, že to bol môj posledný útek. Nechcela som zomrieť! Bojovala som zo všetkých síl.
"Hej, počúvate ma? Nechceme vám ublížiť!" zatriasol mnou jeden z mužov. Viac než jeho slová som vnímala, ako mi zviera ruky za chrbtom. "Ak neprestanete vystrájať, budeme vám musieť nasadiť putá!"
Pozrela som mu do tváre. Putá? Naozaj povedal putá? zarazila som sa. Prestala som sa metať, a keď som si všimla, že obaja majú policajnú uniformu, rozplakala som sa od úľavy. Zrazu ma opustili sily a bezvládne som sa zosunula na zem.
"Ste v poriadku? Poviete nám konečne, čo sa stalo?" kľakol si ku mne jeden z policajtov. "Potrebujete lekára?" opýtal sa.
Mlčky som zakrútila hlavou. Uľavilo sa mi. Bola som v rukách polície a zabiť ma pred ich očami by bolo príliš trúfalé.
"Užili ste nejaké drogy?" pokračoval policajt podozrievavo.
"Nie!" razantne som odmietla. "Nie, nie, nie," opakovala som dokola a pomedzi vzlyky sa snažila zhlboka nadýchnuť. "Nechajte ma tak, prosím."
Obzerala som sa okolo seba a v tme hľadala čokoľvek podozrivé. Cítila som jeho blízkosť, jeho pohľad na svojom chrbte a uši ostražito zachytávajúce každé moje slovo. Nevedela som, čo robiť. Či sa vymaniť z rúk polície a bežať ďalej, alebo im povedať pravdu.
"Kam ste utekali?" prerušil moje úvahy policajt, ktorému zamietavé odpovede zrejme nestačili.
"Nikam," odpovedala som a zrakom znovu skontrolovala okolie.
"Žena, ktorá nás zavolala, takmer skolabovala. Povedala, že ste na ňu zaútočili pri smetiakoch."
"Nezaútočila! Zľakla som sa jej psa a spanikárila som."
"Budete musieť ísť s nami na oddelenie. Spísať zápisnicu."
"Neviem, či je to dobrý nápad," odvrkla som. Nechcela som strácať čas na policajnej stanici. Nemohla som vedieť, či si ma tam nepočká. Nepochybne ma spoza rohu nepretržite sleduje. V hlave sa mi ako v zrýchlenom filme odohrávali možnosti, z ktorých som sa snažila vybrať tú najbezpečnejšiu.
"To nebola otázka, ale oznam. Pôjdete s nami!" V tvári policajta bolo vidieť, že už má čo-to za sebou a že môžem byť vďačná, kým so mnou zaobchádza v rukavičkách. Nedôverovala mu, no nemala som na výber. Nakoniec som dobrovoľne, bez pút a ďalších zbytočných scén nastúpila do policajného auta.
Obzrela som sa cez zadné okno. Bol tam a čakal. Jeho siluetu som videla jasne kúsok od miesta, kde som sa zrazila s policajtmi. Po chrbte mi prebehli zimomriavky a môj tep sa opäť zrýchlil. Otočila som sa dopredu, zhlboka sa nadýchla a radšej sa už neobzerala.
Premýšľala som, či je policajné auto nepriestrelné a za akých okolností by bol môj vrah schopný po ňom vystreliť. Má zbraň alebo ma chce zniesť zo sveta holými rukami? uvažovala som. Vážim sotva päťdesiat kíl, nemal by so mnou veľa roboty.
O pár minút som sa ocitla na policajnej stanici. Poslušne som vošla do budovy s jedným policajtom pred očami a druhým za pätami. Žmúriac som sa snažila prispôsobiť prechodu medzi tmou noci a ostrým umelým osvetlením dnu. Bolo už neskoro, všade vládlo ticho.
Niekde uprostred prázdnej chodby otvoril jeden z policajtov kanceláriu, zažal v nej a ukázal na stoličku. Posadila som sa, prijala pohár vody a čakala, čo bude nasledovať. Bola som pokojná, pretože som sa cítila v bezpečí.
"Tak si to preberme ešte raz a pekne od začiatku. Kto vás sleduje a prečo? Skúste nám povedať všetko, čo vám napadne, čo ste videli alebo zažili," vyzval ma vyšetrovateľ.
Napila som sa studenej vody, nadýchla sa a začala rozprávať. Celú večnosť som odpovedala na milión otázok, teórií a konšpirácií, ktorými sa dvojica policajtov chcela dopátrať k niečomu konkrétnemu.
"Ako dlho to trvá? Kedy vás začal prenasledovať?" pýtali sa stále dokola.
"Neviem." Odpoveď prekvapila aj mňa samu. Lovila som vo svojej šialenej pamäti a pokúšala sa spomenúť. Nebolo to jednoduché. "Naozaj nechápem, ako je to možné," krútila som zmätene hlavou. "Nemám potuchy, kedy sa to začalo. Predsa len, človek sa ustavične neobzerá cez plece."
Policajt prikývol. Súhlasí so mnou, a to je dobré znamenie, pomyslela som si. No prúd otázok pokračoval.
"Dobre, skúsme sa na to pozrieť z iného uhla. Kedy ste si prvýkrát všimli niečo podozrivé?" nevzdával sa. Ja áno.
"Neviem," priznala som. Nebola to týždňová ani dvojtýždňová záležitosť. Zabijak ma prenasledoval už dlho, neustále som ho mala za chrbtom. Bolo len otázkou času, kedy ma dobehne a odstráni z povrchu zemského.
"Netuším, či náznaky, ktoré som spozorovala, niečo znamenali. Často sa mi zdalo, že ma niekto sleduje cestou domov. Ale neriešila som to. Čo by ste mi povedali, keby som prišla s teóriou, že ma niekto prenasleduje? Možno by ste zhovievavo prikývli, ale hneď po mojom odchode si zaťukali na čelo. Nemala som ani najmenšiu chuť ťahať do toho políciu. Veď som ani nevedela, či je to pravda, alebo mám len bujnú fantáziu." Obaja mlčky prikyvovali.
"Mali ste to bezodkladne nahlásiť," ozvala sa ich vyšetrovateľská podstata.
"Áno, mala, ale neurobila som to."
"Takže ako dlho to už trvá?"
"Mesiac," odpovedala som neochotne a nepravdivo. "Nemôžem to však povedať so stopercentnou istotou." Policajt si zapísal niekoľko poznámok.
"Sleduje vás žena alebo muž?" Jednoduchá otázka ma zastihla nepripravenú.
"Muž," povedala som s márnou snahou znieť vierohodne.
"Ste si istá?"
"Nie, ale prečo by to robila žena?" zapochybovala som.
"Čudovali by ste sa, čoho všetkého sú ženy schopné. A často bezdôvodne."
"Napriek tomu si myslím, že je to muž," povedala som už rozhodnejšie.
"Motív?"
"Myslíte, prečo ma chce zabiť?" Hanbila som sa za svoje hlúpe otázky. Moje ústa boli rýchlejšie ako myseľ.
"Áno. Prečo si myslíte, že si vybral práve vás?"
"Tak to naozaj neviem."
"Máte nepriateľov? Negatívne vzťahy alebo nevydarené priateľstvá? Motívom môže byť hocičo."

Nevedela som. Mykala som bezradne plecami a liezla tým na nervy sebe aj oproti sediacim policajtom. Položili mi ešte niekoľko otázok, no z mojich odpovedí neboli o nič múdrejší. Netušila som, kto ma prenasleduje, prečo ma naháňa ani čo chce. Postupne sme všetci traja pochopili, že rozhovorom strácame čas. Bez dôkazov mi nemohli ani pomáhať, ani ma chrániť.
Napokon ma pustili. Čo iné im ostávalo?

Milan Buno, literárny publicista

Kategórie: Podporujeme

Legendárny Scooter oslávi na jar v Bratislave dvadsaťpäťku!

PRservis.sk - 23. október 2018

BRATISLAVA 23. októbra 2018 - 25 rokov je ten najlepší vek! A tiež najvyšší čas, vydať sa do Bratislavy na poriadnu párty! Behom svojej 100% SCOOTER - 25 YEARS WILD & WICKED Tour sa legendárna kapela po prvý raz zastaví v bratislavskej Hant Aréne, aby 23. marca 2019 so svojimi slovenskými fanúšikmi oslávila dvadsaťpäťku. Scooter to rozbalí na plný plyn a počas dychberúcej show budú halou znieť všetky zásadné hity, ktoré charizmatický shouter H. P. Baxxter a jeho dvaja spoluhráči nekompromisne nasadia do uší a nôh svojich nadšených fanúšikov. Hyper Hyper, Fire, How Much Is the Fish?, Ramp! (The Logical Song), Nessaja, Maria (I Like It Loud) alebo Move Your Ass! budú spievať spolu so všetkými, ktorí sa radi bavia už celé štvrťstoročie s jednou z najúspešnejších európskych kapiel, aká sa kedy na tanečnej a eletronickej scéne objavili.

"Som nadšený z toho, že sa môžeme po tak dlhej dobe vybrať do Bratislavy,” hovorí frontman H.P. Baxxter a dodáva s úsmevom: "Na Slovensku bude určite Hyper Hyper Wicked a verím, že to poriadne rozbalime!”

Od vydania albumu ACE, s ktorým sa v Čechách objavili pred dvomi rokmi, Scooter nezaháľal. Minulý rok vyšiel dvojalbum Scooter Forever, a pred Vianocami prekvapila originálnou úpravou scooterovských hitoviek na albume 100% Scooter Piano Only jedna z najzaujímavejších nemeckých klasických pianistiek mladej generácie - Olga Scheps.

24 hitov v top ten, 30 miliónov predaných nosičov a 90 zlatých a platinových albumov za predaj. Tisíce koncertov po celom svete, desaťtisíce fanúšikov, neustála energia i prepracovaná show s využitím najmodernejšej techniky.  V neposlednom rade tiež humor a nadhľad, schopnosť sebairónie, tým všetkým baví Scooter celý svet už štvrťstoročie.

Koncert kapely v rámci turné 100% SCOOTER - 25 YEARS WILD & WICKED prebehne v Hant Aréne v sobotu 23. marca 2019 so začiatkom o 19.00 hod. Predpredaj vstupeniek prebieha v sieti www.ticketlive.sk.  Viac informácií na info@ticketlive.sk.

Scooter vznikli na základoch synthpopovej kapely Celebrate the Nun, v ktorej sa v roku 1986 v Hannoveri zišli  H.P. Baxxter (vlastným menom Hans Peter Geerdes) a Rick J. Jordan. V roku 1989 sa stretávajú v Hamburgu s manažérom Jensom Thelom, s ktorým najskôr vytvorili remixovú skupinu Loop, a potom v roku 1993 vzniká Scooter. Dobre produkovaný a po všetkých stránkach dotiahnutý projekt mixuje prvky happy hardcore a hard trance a stavia na prepracovanej pódiovej show s radom svetelných a pyrotechnických efektov a samozrejme na charizme a prejave frontmana H. P. Baxxtera. Typickým sa pre staršie nahrávky Scooteru tiež stalo používanie zmutovaného frekvenčne skresleného hlasu.

Prvým veľkým hitom bol track Hyper Hyper, nasledovali Move Your Ass!Friends alebo Endless Summer. V roku 1998 vznikol možno najväčší hit kapely How Much Is the Fish?, ktorý sa v Nemecku vyšplhal na 3. priečku a dosiahol predaj 250 000 nosičov. V 21. storočí potom bodujú skladby ako Nessaja, Ramp! (The Logical Song), Maria (I Like It Loud) alebo The Question Is What Is the Question?

V zostave kapely sa v roku 2006 často striedaný post druhého pianistu stabilizuje s príchodom Michaela Simona.

www.ticketlive.cz / www.ticketlive.sk

100% SCOOTER - 25 YEARS WILD & WICKED TOUR 2018 (Trailer)
https://youtu.be/HCue2L0o_ps

Aktuálne videoklipy:
https://youtu.be/OkCn70bXCBo
https://youtu.be/hwGgBYI-Ku4
https://youtu.be/7aRbQKUJPA8
https://youtu.be/WfhDTBcF-FM

100% Scooter Piano Only by Olga Sheps
https://youtu.be/hZVZ10Amp60
http://scootertechno.com/
https://www.youtube.com/scooter

Kategórie: Podporujeme

Je blockchain technológiou budúcnosti?

ITAPA - 23. október 2018
Google archivuje až 143 miliónov odkazov na tému blockchain. Poznáte technológiu, ktorá patrí medzi najdiskutovanejšie technológie dneška? Týka sa ...
Kategórie: Podporujeme

Krajské srdce na dlani 2018

StaraLubovna.sk - 23. október 2018
Kategórie: Samospráva

Halloween na ľade. Pozývame vás na veľkú párty na korčuliach a v maskách! V sobotu 27. októbra na „zimáku"

Banm.sk - 23. október 2018
Mestská časť Bratislava – Nové Mesto vás pozýva na HALLOWEEN NA ĽADE! Kedy? V sobotu 27. októbra 2018 od 10.00 do 12.00 h Kde? Zimný štadión ...
Kategórie: Samospráva

Trojdňový maratón módy Fashion LIVE! 2018 vyvrcholil Mono-chromou od Lenky Sršňovej, scénickou apokalypsou Martina Hrču a bohémskou kolekciou Marcela Holubca W. inšpirovanou kohútmi

PRservis.sk - 22. október 2018

BRATISLAVA 22. októbra 2018 - Módne podujatie Fashion LIVE! 2018 vyvrcholilo posledným prehliadkovým dňom a očakávaným odovzdávaním ocenení Fashion LIVE! Awards. V kategórií Fresh Designer zvíťazil mladý dizajnér Pavol Dendis a Cenu verejnosti od NOIZZ získala ako najobľúbenejšia dizajnérka, zvolená širokou verejnosťou, Petra Kubíková. Na kruhovom prehliadkovom móle predviedli svoje nové kolekcie talentovaní študenti z Ateliéru 343, dizajnérka  Terézia Feňovčíková, ktorá tvorí pod svojou značkou freier a obľúbená dizajnérka Lenka Sršňová. Po ročnej prestávke sme opäť privítali aj dizajnéra Martina Hrču a o záver prehliadkového večera sa postaral dizajnér Marcel Holubec W..

Posledný prehliadkový deň patril poriadnej dávke kvalitnej módy hlavne v slovenskom zastúpení.  Finálny deň Fashion LIVE! 2018 otvárali študenti Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave z Ateliéru 343. Pánsku módu predstavila dizajnérka Terézia Feňovčíková so svojou značkou freier, ktorá patrí k mladej generácii slovenských dizajnérov na Slovensku. Obľúbená dizajnérka Lenka Sršňová priniesla na mólo opäť hravosť farieb tentoraz ale v elegantnejšej forme v novej kolekcii Monochroma. O priam apokalyptickú atmosféru, po ktorej prišlo znovuzrodenie sa postaral dizajnér Martin Hrča. Záver večera patril prehliadke dizajnéra Marcela Holubca W., ktorý sa inšpiroval Francúzskom. Návštevníkov ešte čaká v sobotu 20.10.2018 aj exkluzívna Fashion LIVE! Afterpárty, ktorá definitívne uzavrie šiesty ročník podujatia.

FASHION LIVE! AWARDS 2018

Moment slávnostného odovzdávania prestížnych cien Fashion LIVE! Awards patrí tradične k najočakávanejším momentom nielen piatkového večera, ale celého podujatia. Tento ročník priniesol aj novinky. V známej kategórií Fresh Designer bola odovzdaná aj finančná odmena v hodnote 1000 Eur od partnera Fashion LIVE! – Nadácie Advance Investments. Víťazom Fresh Designer 2018 sa stal mladý talentovaný dizajnér Pavol Dendis, ktorý tak získal podporu na tvorbu novej kolekcie. Tú predstaví budúci rok na Fashion LIVE! 2019 v rámci svojej samostatnej prehliadky. Nasledovalo odovzdávanie Ceny verejnosti od NOIZZ, do ktorej sa zapojilo viac ako štyritisíc nadšencov a podporovateľov lokálnej módy. Najobľúbenejšou dizajnérkou sa v rámci ankety stala Petra Kubíková.

17:00 – Ateliér 343 Mária Štvrtecká

Kolekcia dizajnérky s názvom Golden Section vychádzala z osobnej skúsenosti s mestom Rím.  Zameriava sa na pocitové vnímanie mesta a mestský život v súvislosti s talianskou kultúrou. Kolekcia nesie renesančné prvky, ktoré sa prelínajú s tendenciami súčasnej mestskej módy a prepája historické kontexty so súčasným životným štýlom. Kolekciu dopĺňala spolupráca so študentom textilného dizajnu Tomášom Šetaffym. Jeho pokrývky hlavy upriamujú pozornosť na mestské subkultúry, teda kmene obývajúce mestský priestor.

Marie Szénásiová

Najnovšia kolekcia s názvom Utópia pracuje s novými technológiami a materiálmi, napríklad s bio-plastovými fóliami vyvinutými na Slovensku. Využíva lasery a digitálne technológie. Fenomén, ktorý má moc ovládnuť človeka, jeho chovanie a činy. Je to myšlienka, presvedčenie a ideál. Dizajnérkina tvorba bola ovplyvnená vierou, že v akomsi návrate späť, s ohľadom na stav planéty a ľudstva, spočívajú naše nádeje na lepšiu budúcnosť.

Marína Žiaková

Odevy v kolekcii Pastel Metamorphose boli inšpirované hudbou, variabilitou jej tónov, a predovšetkým jej rytmom. Hudobný rytmus odevy vyjadrujú svojou formou – tvar odevu je možné meniť, a s tým, ako nadobúda nové kontúry, mení sa aj rytmus, ktorý povrch odevu zachytáva. Tonalita hudby sa odzrkadľuje v ich pastelovej škále. Väčšinu odevov je možné nosiť obojstranne avšak ich vnútorná strana je hladká, vyjadruje ticho, nutné pozadie všetkej hudby. Autorka skúma možnosti novej architektúry odevu a jeho geometrie. Hľadá čo najväčšiu variabilitu odevu pri jeho nosení, užívateľovi ponúka flexibilitu a variácie nosenia.  Kolekcia tak odkazuje, že odievanie je, rovnako ako hudba, hrou.

Petra Kovács

V kolekcii s názvom Suck It and Blow It Up! reaguje dizajnérka intuitívne na súčasný, uponáhľaný svet plný informácií, ktorých máme prostredníctvom internetu a rôznych iných médií k dispozícii nekonečné množstvo, a snažíme sa ich nasávať čo najviac. Preto zvolila aj v samotnom názve slová: suck a blow up, čiže sať, nafukovať – zmenšovať objem/zväčšovať objem. Túto hru slov, transformovala v kolekcii do nafukovacích a vákuových odevov. Ďalej v nej použila  záchranárske prvky ako nafukovacie vesty a izotermické fólie, ktoré vnímam ako určitý spôsob instantnej, okamžitej pomoci z neustáleho toku informácií, v ktorých sa utápame. Realizáciu kolekcie podporila Nadácia Tatra Banka.

Silvia Zrebná

Kolekcia Gold Era je reakciou na dnešný konzum. Zlatý čas na recykláciu, pretože naša planéta je zahltená nielen textilným odpadom. Názov prenesený na odev tým, že okrem pridanej hodnoty redizajnu, ho autorka povýšila nenápadným pozlatením. Chce vytvoriť značku dostupnú pre širokú verejnosť tak, že ceny budú primerané komerčným Fast fashion značkám.

18:00 – freier / Terézia Feňovčíková

Dizajnérka Terézia Feňovčíková tvorí pod svojou značkou freier a charakteristickým prvkom jej tvorby je surový dizajn prevzatý zo svojrázu ulice a jeho kombinovateľnosti. Na povrchu nechýba experiment so strihom a vizuálnym detailom na odeve. Freier predstavuje muža, ktorý si robí čo chce a nosí čo chce. Inšpiráciu nachádza dizajnérka v atmosfére ulíc, kultúr, filmov a dejín umenia, ktoré sprostredkúva cez odevnú kompozíciu. Koncept kolekcie Intersonic vychádza zo spomienky prežívaných odevných vzťahov medzi dizajnérkou a jej bratmi. Počas detstva a dospievania sledovala, ako sa vyvíjalo odevné zázemie oboch bratov. Všetky spomienky sa viažu k obdobiu deväťdesiatych rokov a začiatku milénia. Ikonické kúsky ako vesta, košeľa, tričko, rolák a jeansy boli v ponímaní dizajnérky nadrozmerné a mohutné. Špecifické vizuálne stvárnenie akčných hrdinov a športovcov po vzore vintage tričiek vzniklo za spolupráce s resell store Flace a dizajnérom Romanom Marcusom. Kolekcia je určená mladým mužom.

19:00 – Lenka Sršňová

Lenkin farebný a hravý svet si získal neuveriteľne veľa priaznivcov a fanúšikov. Dizajnérkino meno a značka sú už stabilnou súčasťou slovenskej módnej scény a stalo sa zárukou originality a kvality. Najnovšia kolekcia Lenky Sršňovej s názvom MONOCHROMA aj tentoraz zaviedla divákov Fashion LIVE! do sveta farieb. Túto sezónu boli však naservírované trošku inak. Každá samostatne v monochromatickej hre odtieňov a jej kombinácií. Jednoduché až minimalistické vzory založené na dominantných pásikavých plochách ponúkli zaujímavé vizuálne hry, v ktorých sa pruhy rozohrávajú do výrazného grafického detailu. Vzory dopĺňajú čisté jednofarebné plochy, umocňujúce dominantnosť jednotlivých farieb. Pohodlné a nadčasové strihy, príjemné materiály a jednoduchá farebnosť ponúkajú široké spektrum variabilných odevov pre sezónu 2019. O hudbu sa na prehliadke postaral  Ink Midget. Vznik kolekcie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia Tatra Banky.

20:00 – Martin Hrča

Dizajnér Martin Hrča si vypracoval silný a svojský rukopis použitím neštandardných materiálov, inovatívnych kombinácií a siluet, podčiarknutý výraznými scénickými, miestami až rozprávkovými prezentáciami. Jeho kolekcie sú plné skrytých obsahov a strhujúcich príbehov s množstvom individuálnych interpretácií, historických a kultúrnych presahov aj reakcií na súčasné témy a inak tomu nebolo pri najnovšej kolekcii Éter. Už neoddeliteľnou súčasťou jeho tvorby sú  autorské  šperky  Kristýny  Španihelovej,  ktoré  spoluvytvárajú  ideálnu  harmonickú  diskusiu  medzi veľkou mäkkou odevnou formou a pevným šperkárskym detailom. Prehliadka a celá kolekcia sa na začiatku niesla v tmavých farbách ako čierna, tmavo zelená či hnedá, ku ktorým dizajnér zvolil dramatickú hudbu. Atmosféra pripomínala armádu pred apokalypsou, ktorá sa neskôr upokojila a na scénu priniesla svetlé, jemnejšie farby, pomalší hudobný podtón aby symbolizovali znovuzrodenie.

21:00 – Marcel Holubec W.

Uznávaný dizajnér, ktorý významným spôsobom kreuje aktuálnu slovenskú módnu platformu, už celé desaťročie pôsobí a tvorí pod svojou značkou Marcel Holubec W. atelier de création. Kolekcia La Bohème je conceptual couture a je inšpirovaná maliarskou tvorbou Andreja Dúbravského, primárne jeho obrazmi kohútov. Marcel Holubec W. v La Bohème vychádza z ich jedinečnej akvarelovej farebnosti, ako aj odkazu na večný kohútí bojový tanec. Dizajnér inšpirovaný Dúbravského obrazmi chce preniknúť do bohémskeho života prostredníctvom svojho imaginárneho sveta a poetiky. Jeho kolekcia ponúkla bohatú paletu jemných farebných kombinácií v kontraste s čiernou a tiež celú škálu ušľachtilých prírodných materiálov ako hodvábny šifón, vlna, koža, ale aj moderné technické materiály. Jeho experiment s materiálmi cez techniku plisovania a laserovania je jeho cestou hľadania novej modernej siluety s citeľnou a očakávanou pridanou hodnotou originality. Kolekciu sprevádzalo krátke video, ktoré vzniklo v Rastislaviciach, v autentickom domácom prostredí a letnom ateliéri maliara Andreja Dúbravského, autorom ktorého je Jakub Gulyás. Múzou kolekcie a hlavnou hrdinkou videa je výnimočná a skvelá filmová a divadelná herečka Táňa Pauhofová.

V poradí šiesty ročník najväčšieho módneho podujatia Fashion LIVE! bol opäť jedinečný vďaka všetkým zúčastneným dizajnérom a ľuďom, ktorí podujatie podporujú, čo potvrdila aj manažérka projektu Zora Husarčíková. "V prvom rade patrí naša vďaka dizajnérom za to, že do nášho projektu vkladajú dôveru, čo vidíme tým, ako dôsledne pristupujú k prezentácii svojich kolekcií. Práve vďaka nim je Fashion LIVE! rôznorodý a nabitý kreativitou a kvalitou. Moja osobná vďaka ako organizátora patrí celému tímu, ktorý odviedol skvelú prácu a v neposlednom rade všetkým návštevníkom a partnerom, ktorí toto podujatie podporujú. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník", doplnila organizátorka.

Trojdňové módne podujatie dnes vyvrcholí večernou Afterparty Fashion LIVE!, ktorá bude prebiehať od 20:00 hod na Račianskej 20, v bývalých tlačiarňach Svornosť. Verejnosti odhalí doposiaľ neprístupný zaujímavý industriálny priestor, ktorý už onedlho podstúpi kompletnú rekonštrukciu. Afterpárty otvorí dizajnérka Michaela Bednárová zo značkou PUOJD so svojou módno-tanečnou performance, a následne bude celá akcia pokračovať s hudbou od DJ-ov Bulb a Purist. Za DJ-ský pult sa však okrem nich postavia aj samotní dizajnéri z Fashion LIVE!.

Kategórie: Podporujeme

Za Jánom Bartlom z Ústavu merania SAV

SAV.sk - 22. október 2018
Vo veku 78 rokov zomrel tento víkend náš dlhoročný kolega, významný slovenský vedec v oblasti meracej techniky a optiky, bývalý vedúci oddelenia snímačov Ústavu merania SAV a riaditeľ oddelenia dĺžky a času Slovenského metrologického ústavu RNDr. Ing. Ján Bartl, CSc. Narodil sa 1. júla 1940 v Žiline. Po absolvovaní Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave (1962) začal pôsobiť v Ústave teórie merania SAV ako interný ašpirant, kde v roku 1969 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu a v roku 1970 po obhájení ...
Kategórie: Podporujeme

Mladí vedci SAV opäť vyrážajú do škôl

SAV.sk - 22. október 2018
Slovenská akadémia vied aj v tomto školskom roku pokračuje v projekte Roadshow mladých vedcov po školách Slovenska. Vo štvrtok budú mať dve školy v Bratislave a jedna v Senci vyučovanie trochu inak. Hodinu chémie, matematiky a informatiky budú vyučovať mladí vedci SAV na Gymnáziu Ladislava Sáru v bratislavskej Karlovke, na Škole pre mimoriadne nadané deti v bratislavskej Rači a na Súkromnej základnej škole v Senci. „V tomto roku zapojíme do projektu nielen stredné, ale aj základné školy. ...
Kategórie: Podporujeme

PETRŽALSKÁ BARETKA 2018. 6. ročník celoslovenskej prehliadky humornej hudobnej a literárnej tvorby 27.10. 2018 / od 14:00 h / DK Zrkadlový háj

PRservis.sk - 22. október 2018

BRATISLAVA 22. októbra 2018 - Existuje na Slovensku ešte humorná - hudobná tvorba? Hľadajú sa pokračovatelia tradície humornej piesne, ktorú u nás zasiala skupina Lojzo. Šiesty ročník prehliadky humornej tvorby Petržalská Baretka 2018, ktorá sa koná pod patronátom KZP, NOC a s finančnou podporou FPU, sa uskutoční so zámerom predstaviť autorskú tvorbu v oblasti folku, country, trampskej piesne a rocku s odkazom na Mariána Kochanského. Je to šanca pre mladé talenty, zviditeľnenie pre regionálne skupiny a možnosť ukázať nové projekty. Porota, resp. poradcovia z umeleckých kruhov zhodnotia a poradia v seminári zameranom na tvorbu literárnych textov a hudobnú interpretáciu. Prehliadka je určená pre kapely, zoskupenia, rovnako aj pre solitérov a sľubuje návštevníkom príjemne strávené popoludnie a podvečer so vstupom voľným. Začíname o 14:00 prehliadkou autorov textu a  pokračujeme o 18:00 prehliadkou hudobných interpretov. Nájdu sa pokračovatelia Mariána Kochanského, Júliusa Satinského či Milana Markoviča? Motiváciou pre víťazov bude okrem hmotných cien a spomienkových diplomov možnosť vystúpiť na podujatí Dni Petržalky 2019 a na iných kultúrnych podujatiach realizovaných KZP.
Informácie o pravidlách pre súťažiacich nájdete na stránkach KZP.
Z verejných zdrojov podporil podujatie Fond na podporu umenia.

Zatiaľ prihlásené kapely:
Ivan Čeredejev & (hosp) IC BAND -  je alternatívny projekt speváka a gitaristu Ivana Čeredejeva. Pred siedmimi rokmi vytvoril s priateľmi akustickú folkbluesovú formáciu, ktorej ťažiskom tvorby sú jeho autorské folkové balady. Nezanedbateľnú súčasť hudby súboru tvoria piesne s humornými textami. Poslucháč ich nájde na každom zo štyroch albumov, ktoré doposiaľ  (hosp) IC BAND vydal: Bilancia (2014), Bonviván (2015), Balady veselé i smutné (2016) a Dielo majstrov (2018).

PENZISTOR – je originálna "mladá" kapela z Přerova, zložená zo skúsených muzikantov síce postaršieho dizajnu, ale hrajúca rock, zvaný pracovne "děd metál". Jiří Štěpánek - krásny spev, Jaroslav Macíček - pekná gitara, Libor Trucálek - bezkrká basa, rev, Robert Tšpon - drevené bicie, veľmi pekný spev.

+ vystúpenie laureáta Petržalskej baretky 2014  - folkrocková skupina Janko kulich & Kolegium. Kapela prináša na slovenskú pesničkársku scénu nový vietor. Ich energický folkrock ponúka strhujúcu energiu, slovné hračkárstvo a v neposlednom rade silný emotívny prejav. Skupina v priebehu piatich rokov svojej existencie vydala štyri radové albumy a odohrala viac ako 100 koncertov doma i v Čechách. Sú držiteľmi Medzinárodnej Interpretačnej Porty a laureáti Petržalskej baretky.  Skupina Kolegium pesničkára Janka Kulicha hrá v zložení: Marián Vojtko – kopák, basgitara, spev / Matúš Holečka – el. gitara, mandolína, banjo, spev / Štefan Hlôška – ústna harmonika, spev.

Informácie:
PETRŽALSKÁ BARETKA 2018
DK Zrkadlový háj - 27. 10. 2018 – od 14:00 (vstup voľný)
www.kzp.sk

Kategórie: Podporujeme

Stránky