RSS čítačka

Humenné svojim – informácia pre prispievateľov aj žiadateľov

Humenne.sk - pred 56 min 4 s

Záujemcovia o pridelenie príspevku z financií získaných z dobrovoľnej zbierky musia podať oficiálnu žiadosť.

Kategórie: Samospráva

Ženy to majú na trhu práce ťažšie

SAV.sk - pred 1 hod 43 min
Je všeobecne známe, že ženy na Slovensku zarábajú asi o 20% menej ako muži. Popri rôznych faktoroch, ktoré do toho vstupujú, zostáva stále táto nerovnosť nevysvetlená. Bližšie sa na tento jav pozreli vedkyne z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, pričom vychádzali z predpokladu, že nižšie ponuky platu pre ženy sú samozrejmosťou už na začiatku, pri prijímaní do zamestnania. „Konkrétne sme chceli zistiť, či budú v procese prijímania do zamestnania ženy hodnotené inak ako muži, aký ...
Kategórie: Podporujeme

Hrad Ľubovňa - Ako ešte nebolo...

Jakubany.sk - pred 2 hod 7 min
Pozvánka na otvorenie letnej turistickej sezóny na Hrade Ľubovňa, ktoré sa uskutoční dňa 11. a 12. júla 2020 (t.j. sobota, nedeľa). Čas strávený na hrade Vám spríjemní šermiarska skupina Ricasso a baroková hudba na nádvorí. Okrem kultúrneho programu sú pripravené aj vstupy so sprievodcom.
Kategórie: Samospráva

V novom videoklipe Superhrdina z dielne dua PACI PAC dobro zvíťazilo nad zlom

PRservis.sk - pred 2 hod 32 min

9.7.2020 - Úspešní pesničkári PACI PAC, ohlásili skvelé správy! Okrem nového videoklipu Superhrdina, v ktorom sa úlohy záporáka zhostil známy slovenský herec Roman Pomajbo,  veselá dvojica zverejnila i nové dátumy  úspešného turné, Paci Pac a kamaráti, ktoré bolo kvôli pandémii prerušené. Deti i rodičia sa čoskoro dočkajú aj nového cédečka!

Svetlo sveta uzrela nová pesnička o nadprirodzených schopnostiach z pera hudobno-zábavnej dvojice pre deti, PACI PAC. Skladba, ktorú duo zverejnilo prostredníctvom rozprávkového videoklipu, nesie názov Superhrdina a ako to v detskom svete býva, i v novinke dobro zvíťazí nad zlom. "Skladbu som plánoval už dlhší čas," prezrádza Mário (PAC) Praženec. "Môj synček Samko mal silné obdobie plné Spidermanov a Supermanov, teraz zasa fičí na "Ninjago". Asi rok mi materiál ležal v šuflíku a až teraz, v čase pandémie, sa nám ju podarilo nahrať v štúdiu a vznikol i videoklip," doplnil gitarista a spevák.

Vo videoklipe účinkuje i známy herec, ktorý si strihol postavu záporáka

Dvojica sa teší, že deťom vďaka piesni a videoklipu priblíži príbeh o superhrdinovi, ktorý porazí zloducha. "Je to asi viac pesnička pre chlapcov  ako pre dievčatá, pretože v klipe sa odohráva naozajstný súboj a príde aj na päste a kopance," hovorí silnejšia polovička PACI PAC, ktorý sa v klipe, vďaka čarovnému nápoju, premenil na superhrdinu. Nakrúcanie videa sa nezaobišlo bez rozpakov, Mário sa chvíľu zdráhal svojho hereckého protivníka buchnúť do brady, ale keďže si to scenár vyžadoval, došlo aj na takúto akciu.

Záporáka Kazispeva, ktorý unesie nežnejšiu polovičku speváckej dvojice PACI, si zahral herec Roman Pomajbo. "Záporné postavy sú pre herca vždy fajn. Môže v nich ukázať všetky svoje skryté rezervy," smeje sa Roman a dodáva, že sa rád mení na kladného hrdinu, a že pre deti urobí úplne všetko a pokojne zahrá aj "záporáka" či "klaďasa" naraz. A ako mu to fungovalo s PACI PAC? "Táto dvojica je pre mňa srdcová záležitosť. Čím viac ich poznávam, tým viac sa s nimi teším," priznáva sympatický herec.

PACI, ktorú Kazispev uväznil na zámku, zloduch prekvapivo obdaroval levanduľovou kytičkou. " Levanduľa je Kazispevova obľúbená kvetinka, lebo jej vôňa ho upokojuje a hodí sa mu ku kostýmu, daroval mi ju, aby som spievala len a len jemu," priblížila  Adriana Pešinová význam veľmi výraznej rekvizity. Celý dej novinky sa odohráva v nádhernom prostredí hradu Červený Kameň. Ten už len umocnil atmosféru klipu, ako i celkové vyznenie novej piesne. Rozprávkové prostredie si vyslovene žiadalo o šťastný koniec a deti sa radostného záveru skutočne dočkajú. Premenu Kazispeva na Lubispeva má na svedomí rovnaký čarovný nápoj, ktorý PACOVI dodal supersilu. "Okrem toho, že som v klipe nadobudol super svaly a supermoc, PIJO BIO sú  100% ovocné šťavy, sirupy a ľadové čaje bez pridaného cukru, ktoré skvelo chutia a sú aj zdravé.  Ja osobne a  aj Kazispev sme si na nich veľmi pochutili," spomína Mário Praženec.

Ďalšie dobré správy!

Keďže bolo jarné turné, PACI PAC a kamaráti, v polovici svojich termínov kvôli pandémii prerušené, kapela sa rozhodla zahrať zostávajúcich deväť koncertov v septembri a už teraz sa nevedia dočkať plných hľadísk a natešených detských divákov. "Obdobie bez detí bolo náročné. Nevidieť a nepočuť detské publikum na mňa vplývalo veľmi smutne,"  priznáva Adriana Pešinová ako PACI a dodáva: "O to viac si to teraz užívam a ešte viac vážim, keď môžem byť konečne v priamom kontakte s malými divákmi! Je to nenahraditeľné!"

Aj deti a ich rodičia sa môžu tešiť na parádne predstavenie plné zábavy, muziky, ale aj poučenia. Turné odštartuje v Bratislave 12.9.2020 a sympatickí speváci sa postupne predstavia 14.9. v Leviciach, 18.9 v Lučenci, 19.9.  doobeda v Bardejove a  v rovnaký deň, ale v poobedňajších hodinách zaspievajú v Košiciach. 20.9. si to namieria do  Popradu a Kežmarku, 27.9. do Turzovky. Jesennú časť turné, PACI PAC a kamaráti, zavŕšia koncertom v Malackách 30.9.2020. Vstupenky na nové termíny je možné zakúpiť v sieti Predpredaj https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/paci-pac-kamarati-2020/ . Divákom, samozrejme, na tieto nové termíny ostávajú v platnosti aj vstupenky, ktoré mali zakúpené na pôvodné koncerty.

Zatiaľ poslednou dobrou správou je aj fakt, že okrem piesne o superhrdinoch, počas koncertného voľna vzniklo aj mnoho ďalších, a PACI PAC tak finišujú na realizácii nového cédečka, ktoré by sa malo objaviť na trhu už koncom septembra tohto roku.

Ďalšie informácie o veselej dvojici PACI PAC nájdete na:
Web: www.pacipac.sk
Facebook: www.facebook.com/pacipac.sk
Instagram: www.instagram.com/paci_pac

Fotogaléria k článku: Nový videoklip Superhrdina z dielne dua PACI PAC

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Slovenskí influenceri odkazujú: Vezmi si ma!

PRservis.sk - pred 3 hod 20 min

9.7.2020 - Slovensko môže byť už toto leto opäť o niečo čistejšie. Prispieť k tomu môže každý, kto zostane dovolenkovať doma.

Dvaja známi travel blogeri Milan Bez Mapy a Andrea Zahurancová vyzývajú verejnosť, aby sa pridali do ich tímov a pomohli im zbierať voľne pohodené odpadky v prírode.

Nápad na netradičný "battle" prináša organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK v rámci svojej kampane Vezmi si ma!, ktorou upozorňuje na boj proti znečisteniu životného prostredia.

Zbieranie odpadkov v prírode je trend. Rovnako ako ekologické cestovanie. Je načase tieto dve prospešné aktivity spojiť, vytvoriť z nich nový ekologický fenomén - plovel a pretaviť ho do vzájomného duelu medzi influencermi.

PLOVEL  – nový ekologický trend

Od minulého roka sa čoraz viac ľudí zapája do aktivity, ktorú Škandinávci nazvali "plogging". Toto slovné spojenie vzniklo spojením švédskeho "plocka upp", teda "zdvihnúť" a anglického "jogging", teda "beh". Ide o aktivitu, pri ktorej ľudia počas športovania v prírode zbierajú odpadky. Teraz na scénu prichádza novinka slovenských influencerov: PLOVEL, teda "plocka upp" plus "travel", zbieranie odpadkov na cestách.

"Letná dovolenka na Slovensku a vyšší počet výletníkov môžu dať prírode poriadne zabrať. Aj prostredníctvom takýchto netradičných aktivít, do ktorých budú verejnosť zapájať Milan a Andrea, chceme motivovať ľudí, aby neboli k prírode ľahostajní," vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka pre marketing a komunikáciu zo spoločnosti ENVI - PAK a dopĺňa: "Voľne pohodené odpadky v prírode nás trápia dlhodobo. K zmene však môže prispieť každý jeden z nás. Stačí si so sebou na prechádzku do prírody zobrať vrece a rukavice a pozbierať porozhadzované smeti. A samozrejme, netreba zabúdať aj na to, že čo si do prírody so sebou donesieme, to si so sebou aj odnesieme."

Zbieraj odpadky a podpor svojho obľúbeného influencera

Travel bloger Milan Bez Mapy a cestovateľka Andrea Zahurancová vstupujú do štvormesačného duelu, počas ktorého sa budú vzájomne "hecovať", ktorý z nich vyzbiera viac odpadkov. Nebudú však na to sami. Obaja budú svoju výzvu ďalej adresovať svojim fanúšikom. Cieľom je, aby sa k obom pridalo čo najviac ľudí, a tak spoločnými silami porazili toho druhého.

"Celý proces je veľmi jednoduchý. Stačí, ak zverejníte fotografiu so svojím úlovkom – vyzbieraným odpadom na Instagrame a označíte ju #vezmisimaandrea alebo #vezmisimamilan. Podľa toho, komu viac fandíte," objasňuje ďalej Katarína Kretter.

Milan s Andreou budú vyzývať ľudí, aby išli zbierať odpadky. V príspevkoch motivujú ľudí, aby zbierali odpadky za ich tím a aby spoločne porazili toho druhého. Ľudia budú na sociálnych sieťach zdieľať fotografie s vyzbieraným odpadom a heštegom #vezmisimaandrea alebo #vezmisimamilan. Na konci každej výzvy bude v každom tíme odmenený najzaujímavejší príspevok.

Každý mesiac bude vyhlásená nová výzva. Tá prvá bola vyhlásená v pondelok 6. júla. Jej cieľom je, aby sa na oboch stranách zapojilo do čistenia prírody čo najviac ľudí. Za necelých 24 hodín zareagovalo na výzvu viac ako 2 000 ľudí, prvé lastovičky sa už zapojili aj do zbierania. Duel medzi influencermi potrvá až do konca októbra.

Travel bloger Milan Bez Mapy

"Spoločné zbieranie odpadkov organizujem so svojimi fanúšikmi pravidelne už od roku 2017. Zakaždým vyzbierame niekoľko stoviek litrov odpadu, či už z lesov alebo mestských parkov. Verím, že aj táto aktivita nadchne čo najviac ľudí, ktorí myšlienku ochrany prírody budú potom sami ďalej šíriť."

Andrea Zahurancová

"Rada by som mladých ľudí motivovala a  aj presvedčila, aby si začali prírodu vážiť a nerobili si z nej odpadkový kôš. Chcem im ukázať, že aj zbieranie odpadkov v lese môže byť cesta, ako sa k prírode začať správať zodpovednejšie."

O projekte Vezmi si ma!

Vezmi si ma! spája tých, ktorým záleží na životnom prostredí a neboja sa vziať veci do vlastných rúk. Informuje o probléme voľne pohodeného odpadu a motivuje ľudí, aby sa k prírode začali správať zodpovedne. Vyzýva ľudí k dvom veciam: Aby voľne pohodený odpad vzali zo zeme a hodili ho do správneho koša, a aby k zbieraniu odpadkov inšpirovali aj ostatných, svojich kamarátov, kolegov či rodinu. Iniciátorom a koordinátorom projektu je OZV ENVI - PAK.

www.vezmisi.ma

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Výhra i dve zahodené penalty

Humenne.sk - 8. júl 2020

FK Humennné otočil zápas s druholigovým Trebišovom.

Kategórie: Samospráva

Kríza ako príležitosť: BDO rozširuje svoju sieť o právnu divíziu

PRservis.sk - 8. júl 2020

8.7.2020 - Môže byť aj kríza príležitosťou? Určite áno – riešením je transformácia biznisu. Toto radí spoločnosť BDO, pričom sa sama rozhodla ísť touto cestou a rozšíriť portfólio svojich doterajších služieb. Prostredníctvom strategickej dohody s advokátskou kanceláriou NEXUS zakladá svoju vlastnú právnu divíziu. Hlavným cieľom tejto fúzie je synergia audítorsko-poradenskej a právnej oblasti. Od dohody o založení právnej divízie BDO si obe strany sľubujú nielen výrazný impulz a posun do "nového normálu", ale aj zabezpečenie komplexnosti poskytovaných služieb pre svojich klientov. Nová právnická firma začne v rámci siete BDO fungovať od 1. júla pod názvom BDO Legal s.r.o.

Obe spoločnosti majú vo svojom segmente významné postavenie na trhu. BDO je piatou najväčšou audítorsko-poradenskou spoločnosťou na svete a je etablovaná v 167 krajinách. Na slovenskom trhu pôsobí BDO bezmála 30 rokov. Audítorské, daňové a poradenské služby tu poskytuje množstvu renomovaných firiem a spoločností. Advokátska kancelária NEXUS predstavuje tím právnikov s overenými skúsenosťami, pričom jej partneri i väčšina zamestnancov pochádza z advokátskej kancelárie založenej z právneho oddelenia prestížnej poradenskej spoločnosti patriacej do "veľkej štvorky". Nová právna divízia BDO vzniká prijatím NEXUS-u za členskú spoločnosť BDO a bude disponovať tímom pozostávajúcim z 20-tich zamestnancov, z toho je 17 vysoko kvalifikovaných advokátov a právnikov. Aj vďaka dohode s BDO sa bezprostredne po svojom vzniku zaradí medzi najväčšie právnické firmy na Slovensku.

"Rozhodnutie založiť BDO Legal považujem za významné posilnenie našej pozície na trhu. Vytvárame akúsi "piatu" nohu nášho biznisu, ktorá prinesie vysokú pridanú hodnotu a komfort pre klientov, " hovorí na margo dohody Peter Gunda, managing partner BDO.

"Dohodu s BDO vnímame ako obrovskú príležitosť, získame stabilného partnera s medzinárodným dosahom. Vieme mu ponúknuť kvalifikovaný tím a bohaté skúsenosti z prostredia lokálneho trhu. Zároveň budeme môcť poskytovať komplexnejšie služby pre našich klientov, ktorých podnikateľské aktivity čoraz častejšie presahujú hranice Slovenska," hovorí Pavel Poliak, vedúci partner advokátskej kancelárie NEXUS.

Vytvorenie BDO Legal vidia partneri spoločnosti aj ako príležitosť posunúť sa dopredu v tejto neľahkej dobe. Podľa Petra Gundu bude pre mnohé firmy transformácia biznisu jediná cesta ako si udržať a ďalej posilňovať pozíciu na trhu. "Víťazom bude ten, kto včas správne odhadne situáciu, bude páliť minimum energie na záchranu neživotaschopného biznisu a zameria sa prioritne na jeho transformáciu do nových podmienok.”  Aj preto sa BDO rozhodla pre ďalší odvážny krok. Ako prvá veľká firma na Slovensku ohlásila sťahovanie do nových priestorov, ktoré chce prispôsobiť nastupujúcemu trendu v štýle práce po korona kríze. "Firemný život ani pracovné podmienky sa už nevrátia do starých koľají, preto sa chceme aj v tejto oblasti pozerať do budúcnosti, byť jednoducho v našich úvahách vždy aspoň tri kroky popredu."

"Rozhodnutie o strategickej dohode medzi našou slovenskou spoločnosťou a advokátskou kanceláriou NEXUS sme prijali s nadšením. Naši klienti získajú okamžitý prístup k etablovanému a renomovanému tímu právnikov a prostredníctvom BDO Legal tak dokážeme ešte komplexnejšie obslúžiť našich globálnych klientov pod jednou strechou. Oceňujem aj odvahu našich slovenských partnerov z BDO a NEXUS-u pozerať sa dopredu a čeliť novým výzvam, hlavne v súčasnej  situácii, keď je v hre stále veľa premenných faktorov," hovorí zástupca Trond-Morten Lindberg, CEO EMEA z BDO Global.

Dohoda oboch spoločností sa nijako nedotkne doterajšieho poskytovania služieb zo strany BDO ani advokátskej kancelárie NEXUS.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

NAJLEPŠIE OBRAZY Prešovského kraja 2020

Humenne.sk - 8. júl 2020

Výtvarné spektrum – Prešovský kraj 2020. Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom.

Kategórie: Samospráva

NAJLEPŠIE OBRAZY Prešovského kraja 2020

Humenne.sk - 8. júl 2020

Výtvarné spektrum – Prešovský kraj 2020. Inšpiratívne stretnutie s umením vo Vihorlatskom múzeu v Humennom.

Kategórie: Samospráva

COVID-19 - kontakt na RÚVZ po príchode z rizikových krajín

Jakubany.sk - 8. júl 2020
Všetky osoby, ktoré od 6. júla 2020 od 7:00 hod. vstúpia na územie Slovenskej republiky, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu neuvedenú v zozname menej rizikových krajín sa musia prihlásiť na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý im pomôže zorientovať sa v situácii, oboznámi ich s pravidlami domácej izolácie a zmanažuje testovanie na ochorenie COVID-19.
Kategórie: Samospráva

Fiľov závod na papierové obaly ECO – BAGS Myjava rozširuje výrobu

PRservis.sk - 8. júl 2020

8.7.2020 - Projekt s investíciou viac ako 15 miliónov EUR počíta s navýšením zamestnanosti o 110 nových pracovných miest.

Investor, ktorým je holding ECO – INVESTMENT a.s. podnikateľa Milana Fiľa, sa rozhodol rozšíriť výrobu z dôvodu väčšieho dopytu po tovare vyrábaného v existujúcom závode, nepostačujúceho technologického zariadenia a tiež z dôvodu nedostatočnej kapacity skladovacích priestorov. "Závod plánujeme rozšíriť o výrobno-skladovací monoblok, ktorý postavíme v tesnej nadväznosti na už existujúci výrobný závod. V novej hale vzniknú ďalšie výrobné priestory, priestory pre balenie, lisovanie orezov a časť expedície," priblížil Milan Fiľo. Investor počíta aj s vybudovaním parkoviska pre osobné vozidlá a nové šatne s hygienickým zázemím pre ďalších zamestnancov. Tých plánuje do konca roka 2022 prijať 110.

Technologický proces výroby papierových vreciek sa oproti súčasnému stavu prakticky nezmení. Výroba vreciek prebieha na technologických linkách, kde sa na začiatku linky vloží presne definovaný kotúč papiera a na konci vychádzajú hotové výrobky, t.j. papierové vrecká s potlačou alebo bez potlače.

Tradičný slovenský výrobca papierových obalov ECO – BAGS Myjava, ktorý v súčasnosti produkuje takmer miliardu kusov papierových obalov ročne, dnes zamestnáva 70 ľudí. Vyrába papierové obaly pre rýchle občerstvenie, vrecká na pečivo a papierové obaly na balenie drobných darčekových predmetov. Spoločnosť exportuje viac ako 90% svojej produkcie do krajín EU. Dodáva hlavne na nemecký, francúzsky, český, britský a rakúsky trh. Koncovými zákazníkmi sú retailové siete veľkých obchodných reťazcov, renomované európske veľkoobchody s obalovými materiálmi ale aj menšie lokálne siete pekárov, bagetérií a pod.

Spoločnosť ECO-BAGS, s.r.o. pôsobí na Myjave od júla 2013, kedy bola do novovybudovaných moderných priestorov presťahovaná výroba z Ružomberka. V posledných piatich rokoch bolo v spoločnosti ECO-BAGS preinvestovaných do 10 miliónov EUR pre celkovú modernizáciu výrobných priestorov, strojového vybavenia a výrobnej infraštruktúry.

O spoločnosti ECO-INVESTMENT, a.s.

ECO-INVESTMENT, a.s. je česko-slovenský priemyselno-investičný holding, ktorý pokrýva dlhodobé investície v rámci celej Európy. Hlavnými oblasťami investícií sú výroba celulózy a papiera, energetika, potravinárstvo, reality a telekomunikácie. Od jeho založenia je holding prítomný vo viacerých charitatívnych projektoch v oblasti zdravotníctva, vzdelania, kultúry a športu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Medzinárodný deň videohier

SAV.sk - 8. júl 2020
Centrum spoločných činností SAV – Výpočtové stredisko si k dnešnému Medzinárodnému dňu videohier pre vás pripravilo pár zaujímavostí o videohrách. V dnešnej dobe sú videohry neoddeliteľnou súčasťou života veľkej časti populácie. Málokto si však uvedomuje, koľko práce a námahy je za vytvorením jednej takejto hry. Viete kedy vznikla prvá videohra, či aké veľké bolo prvé herné zariadenie?  Za prvú videohru je považovaná umelá inteligencia ...
Kategórie: Podporujeme

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat

PRservis.sk - 8. júl 2020

8.7.2020 - O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní  na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

"V O2 veríme, že ak nám zákazník volá, má skutočný problém, preto ho chceme okamžite a bez zdržiavania vyriešiť. Počítame, že ak potrebuje vedieť svoju spotrebu, alebo iný jednoduchý úkon, ľahko to vyrieši cez samoobslužnú mobilnú aplikáciu Moje O2 alebo cez web. Ale ak rieši komplexnejšiu situáciu, chceme sa mu stopercentne venovať a spolu nájsť riešenie. Preto sme od júla zrušili prednahraté hlášky a zákazník sa od prvého momentu bude rozprávať len so živým operátorom," vysvetľuje Milan Morávek, riaditeľ predaja a služieb zákazníkom O2.

Prednahraté hlášky využíva mnoho zákazníckych liniek a za tie roky sme si zvykli, že tomu ani inak nie je. Takýto krok si O2 mohlo dovoliť po dôslednej príprave. Jednak za posledné roky venovalo mnoho úsilia tomu, aby pre zákazníkov pripravilo spôsoby, ako sa obslúžiť pohodlne a rýchlo bez návštevy predajne či telefonátom na zákaznícku linku. Pre zákazníkov má najnovšiu verziu samoobslužnej zóny Moje O2 v mobilnej i webovej verzii. "Okrem toho, že chceme stále posúvať štandard obsluhy vyššie, prioritou je ušetriť zákazníkovi čas a ponúknuť ľudský prístup. Ak sa chcel totiž zákazník s asistentom spojiť predtým, musel absolvovať približne 40 sekundový automat zadávania čísiel, a to sme mali jeden z najrýchlejších automatov v segmente. Toto po novom odpadá," dodáva Milan Morávek.

Rozhovor s Milanom Morávkom, riaditeľom predaja a služieb zákazníkom O2 o zmenách na zákazníckej linke nájdete tu: 

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

LANXESS vyrába plasty podľa princípov cirkulárnej ekonomiky

PRservis.sk - 8. júl 2020

8.7.2020 -
LANXESS šetrí suroviny a životné prostredie
Portfólio výrobkov, ktoré obsahujú vysoké percento recyklovaného materiálu, stále rastie

Chemická spoločnosť LANXESS myslí na životné prostredie a čoraz častejšie využíva recyklované suroviny pri výrobe termoplastických zlúčenín a kompozitných materiálov.

"Našim cieľom je, aby stále viac našich výrobkov z plastov pochádzalo z udržateľných materiálov. Snažíme sa tým znížiť uhlíkovú stopu a chrániť životné prostredie," vysvetľuje Guenter Margraf, globálny produktový manažér obchodnej jednotky LANXESS - High Performance Materials (HPM).

Najnovšími príkladmi produktov vyrobených v súlade s touto stratégiou sú Durethan ECOBKV30H2.0, ECOBKV35H2.0 a ECOBKV60XF. Recyklované vlákna vyrobené z odpadového skla tvoria 30, 35 a 60 percent hmotnosti týchto troch nových polyamidových zlúčenín..

Spoločnosť Ecocycle, ktorá sa venuje recyklovaniu plastových a ďalších odpadov, skontrolovala množstvo recyklovaného materiálu v každej zmesi pomocou metódy hmotnostnej bilancie a využitia odpadového skla a udelila spoločnosti LANXESS certifikát v súlade s ISO 14021: 2016. Sklo pochádza z odpadu, ktorý vznikol pri výrobe sklenených vlákien. Jedná o takzvanú postindustriálnu recykláciu.

Použitie recyklovaných materiálov neznižuje kvalitu výrobkov

Pri zrode prístupu hromadnej bilancie stála nezisková nadácia Ellen MacArthur Foundation. V súčasnosti tento trend využívajú spoločnosti z celého sveta, vrátane mnohých výrobcov plastov v oblasti chemickej recyklácie postindustriálneho a post-spotrebiteľského odpadu. Recyklované suroviny sa pri tomto postupe začleňujú do výroby spoločne s petrochemickými alebo minerálnymi surovinami.

Základný princíp je podobný spôsobu, akým sa elektrina alebo plyn šetrne k životnému prostrediu privádzajú do elektrickej, resp. plynovej siete. Množstvo udržateľne vyrobenej energie v elektrickej sieti stúpa, avšak nie je fyzicky možné rozlišovať medzi zdrojmi energie na úrovni jednej domácnosti.

Jedným z bodov v prospech metódy hmotnostnej bilancie je to, že vlastnosti konečného produktu – ako je polyamidová zmes vystužená recyklovanými odpadovými sklenenými vláknami – je totožná s vlastnosťami nerecyklovaného materiálu.

Inými slovami, použitie tejto metódy neznamená zníženie kvality výsledného produktu. "Vstrekovací lis dokáže spracovať zmes pomocou existujúcich zariadení rovnako ako konvenčný produkt – a zároveň ťažiť z výhod udržateľnosti certifikovaného produktu," vysvetľuje Guenter Margraf.

Nové zlúčeniny nájdu využitie v automobilových súčiastkach

Nové zlúčeniny spoločnosti LANXESS nájdu uplatnenie predovšetkým v automobilovom priemysle. "Napríklad Durethan ECOBKV60XF ponúka výnimočnú pevnosť a tuhosť, vďaka čomu je vhodný na výrobu konštrukčných súčastí, ako sú držiaky pedálov a stĺpiky A, B a C, a taktiež ľahké batérie pre elektromobily," hovorí odborník LANXESS.

Odpadové sklenené vlákna ako vzácna komodita

Spoločnosť HPM chce viac využívať odpadové sklenené vlákna. Odpadové sklo má nižšiu teplotu topenia ako suroviny používané pri výrobe sklenených vlákien. Tento postup umožňuje šetriť energiu a znižovať emisie CO2. "Používanie odpadového skla šetrí sklenené suroviny," hovorí Margraf s tým, že odpadové sklo nie je potrebné likvidovať a dočká sa tak nového využitia.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnej chémii

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2018 dosiahol obrat 7,2 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Spoločnosť je zastúpená v 60 výrobných závodoch po celom svete. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme sa nachádza na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Oznam

Jakubany.sk - 8. júl 2020
Obecný úrad v Jakubanoch oznamuje občanom o dočasnej poruche na pevnej linke OcU 052/4283651-3. Na odstránení poruchy pracujú technici Telekomu. Sekretariát 0903 563 051, ekonomické odd. alebo evidencia obyvateľstva - 0917 133 998 Ďakujeme za pochopenie.
Kategórie: Samospráva

Stránky