RSS čítačka

Lidl podporil mladých slovenských vinárov

PRservis.sk - 20. september 2019

20.9.2019 - Diskontný reťazec venoval Strednej odbornej škole vinársko-ovocinárskej v Modre 5000 € na ďalšie skvalitnenie vzdelávacieho procesu.

Žiaci Strednej odbornej školy vinársko-ovocinárskej v Modre sa budú môcť ešte lepšie pripravovať na svoje budúce povolanie, vďaka príspevku 5000 € od spoločnosti Lidl si každý z nich bude môcť vyrobiť svoje prvé vlastné víno. Podpora je výsledkom spolupráce, v rámci ktorej Lidl zaradil koncom augusta do predaj štyri vína z produkcie spomenutej školy a zaviazal sa venovať 1 € za každú predanú fľašu na ďalšie skvalitnenie vzdelávacieho procesu.

Spoluprácu s Lidlom vnímame veľmi pozitívne. Je to pre nás prestíž, že sme vnímaní ako producent, ktorý môže svoje vína ponúknuť zákazníkom na celom Slovensku. Študenti sa na výrobe vína podieľajú vo všetkých fázach a už pri ručnom zbere hrozna vnímajú chuť a vôňu daných odrôd. Verím, že naše vína, do ktorých vkladáme srdce, budú zákazníkom chutiť," povedala Ing. Monika Kisova, riaditeľka SOŠ vinársko-ovocinárskej.

Každý z viac ako 50 žiakov tretieho a štvrtého ročníka Strednej odbornej školy vinársko-ovocinárskej si už v aktuálnom školskom roku bude môcť sám vyrobiť svoje prvé vlastné víno. Študenti sa aj doteraz podieľali na celom procese výroby vína, ale bola to tímová práca. Finančnú podporu od Lidla investuje škola, ktorá ako jediná na Slovensku vychováva mladých vinárov, do dokúpenia potrebného materiálneho vybavenia.

Lidl podporuje slovenských vinárov aj tým, že im umožňuje exportovať ich produkciu na pulty svojich predajní v zahraničí. Na septembrovej medzinárodnej prezentácii predstavili slovenskí zástupcovia diskontného reťazca svojim zahraničným kolegom desiatky rôznych druhov slovenských vín. V budúcnosti sa vďaka tomu objavia vína od šiestich slovenských výrobcov v predajniach Lidla v Bulharsku, Chorvátsku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku a Slovinsku. V poslednom uzavretom obchodnom roku exportovalo svoje výrobky do zahraničia prostredníctvom Lidla viac ako 40 firiem zo Slovenska, pričom hodnota tovaru bola bezmála 53 miliónov eur v nákupných cenách. V roku 2017 to bolo 45 miliónov, rok predtým viac ako 37 miliónov.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Slovenskí muži majú vážny problém

PRservis.sk - 20. september 2019

20.9.2019 - Nezáujem. Toto slovo podľa lekárov celkom presne vystihuje postoj väčšiny mužov k vlastnému zdraviu. Pri urologických ochoreniach je situácia ešte oveľa horšia. Muži o nich nehovoria a informácie, ktoré im môžu ochrániť zdravie, niekedy dokonca aj život, ignorujú. Slovenská urologická spoločnosť sa rozhodla na problém ukázať prstom a jasne ho pomenovať -  aktívne sa pripája k Európskemu urologickému týždňu, ktorý začína 23. septembra.

"Výskyt onkologických ochorení sa zvyšuje v celej Európe. U nás je ale situácia horšia, pretože vysoké percento pacientov zachytíme až v pokročilom štádiu ochorenia, keď prognóza nie je dobrá. Je za tým fakt, že muži o svojich problémoch neradi otvorene hovoria, a preto nechodia na preventívne prehliadky,” vysvetľuje MUDr. Boris Kollárik, vedecký sekretár Slovenskej urologickej spoločnosti.

Na rakovinu prostaty ročne zomrie 600 mužov

Dáta, ktoré má Slovenská urologická spoločnosť k dispozícii hovoria, že rakovinou prostaty trpí takmer 9 000 Slovákov. Ročne ich pribudne 2 000. Reálne číslo je však podľa odborníkov určite vyššie - muži totiž ignorujú príznaky problémov a na preventívne prehliadky nechodia.

Aj keď komplexná štatistika pre Slovensko neexistuje, údaje zozbierané Európskou urologickou asociáciou[1] v piatich európskych krajinách sa dajú považovať za širší trend. Iba každý štvrtý respondent v prieskume vedel správne identifikovať, kde sa prostata vôbec nachádza (prekvapivo, správnu odpoveď poznalo viac žien, než mužov). 54 % dokonca uviedlo, že prostatu majú aj ženy.

Rovnako slabé sú znalosti v prípade rakoviny semenníkov. 70 % opýtaných mužov si neverí, pokiaľ ide o rozpoznávanie symptómov. Paradoxne, oveľa viac sú si sebaistí pri určovaní príznakov rakoviny prsníkov.

40 % respondentov tiež nevedelo uviesť, čo robí urológ, 10 % o ňom nikdy nepočulo.

Urológovia bijú na poplach, budú viac kampaňovať

"Nechceme sa iba prizerať ako si Slováci kazia zdravie a životy vlastnou nevedomosťou,” odkazuje doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., predseda Slovenskej urologickej spoločnosti. Tento rok sa Slovenská urologická spoločnosť pripája k Európskemu urologickému týždňu, ktorý potrvá od 23. do 27. septembra. "Tým to nekončí. V novembri takisto plánujeme pokračovať v kampani Movember.” November, vo svete známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty, sa mení na Movember. Muži si fotia svoje fúzy a publikujú ich na sociálnych sieťach. Týmto gestom podporujú boj proti rakovine prostaty. Minulý rok sa ku kampani pripojili aj slovenskí hokejisti. Tento rok sa pripoja ďalší športovci, ktorí budú mužov vyzývať, aby absolvovali preventívnu prehliadku u urológa.

[1] Prieskum bol realizovaný v piatich krajinách - Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko a Veľká Británia na vzorke 2 575 respondentov v dňoch 30 - 31 júla 2018. Ďalšie údaje sú dostupné na stránke https://patients.uroweb.org/wp-content/uploads/2019/05/May-2019_EAU-press-release_urology-awareness-Kopie.pdf.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Slovensko sa pripája k celosvetovému klimatickému štrajku

SAV.sk - 20. september 2019
Na viacerých miestach Slovenska sa dnes koná klimatický štrajk, ktorého usporiadateľom je študentské hnutie Fridays For Future, inšpirované 16-ročnou švédskou študentkou Gretou Thunberg. Bratislava, Žilina, Banská Bystrica a Košice sa pripojili k tisíckam miest po celom svete, ktoré žiadajú zmenu postoja ku klimatickým zmenám v podobe intenzívnejšej ochrany životného prostredia. Na proteste v Bratislave vystúpil s príhovorom  aj predseda Slovenskej akadémie vied, profesor Pavol Šajgalík. „Som ...
Kategórie: Podporujeme

Fin.techsummit opäť prichádza so súťažou Hackaton

PRservis.sk - 20. september 2019

20.9.2019 - Na víťaza čaká 5 000 EUR a možná spolupráca s najinovatívnejšou bankou na Slovensku. Novinkou konferencie bude aj Side event, ktorý sa dotkne tém zameraných na finančné technológie budúcnosti.

Súťaž Hackaton sa každoročne organizuje ako súčasť konferencie fin.techsummit, ktorej pozornosť je upriamená na budúcnosť finančného sveta pod neustálym zavádzaním nových technológií. Aj tento rok prichádza s možnosťou zapojiť sa do výzvy o návrh inovatívnej aplikácie, ktorá by mala tentokrát vyriešiť otázku investovania realizovaného cez mobilný telefón. Na víťaza čaká možná spolupráca s najinovatívnejšou bankou na Slovensku, ale aj štedrá výhra v hodnote 5 000 EUR. Okrem súťaže bude novinkou tohtoročného fin.techsummitu aj projekt Side event. Ten prinesie otvorené diskusie odborníkov na tému Zeleného bankovníctva, ale aj Kapitálového trhu novej generácie.

Už 25. septembra sa v Radisson Blu Carlton Bratislava uskutoční tretí ročník konferencie fin.techsummit. Každoročne sa jej zúčastňujú odborníci z oblasti verejnej sféry, biznisu, start-upov či inovácií, ktorí majú záujem sa aktívne podieľať na tvorbe nových riešení a vzniku atraktívneho a funkčného finančného prostredia. Okrem otvorených diskusií o budúcnosti finančníctva a tém upriamených na nové technológie či implementáciu prvkov umelej inteligencie do bankovníctva a finančného trhu, bude pozornosť opäť upriamená aj na súťaž Hackaton. Ten je súčasťou konferencie fin.techsummit už tretíkrát. Po druhýkrát sa realizuje v spolupráci s Tatra banka, a.s., najinovatívnejšou bankou na Slovensku, a jeho cieľom je priniesť zaujímavé nápady na aplikácie využiteľné v rámci bankového sveta. ,,Vďaka súťaži Hackaton máme možnosť spoznávať a objavovať mnohé talenty, ktoré môžu byť pre oblasť finančného sveta obrovským prínosom. To je dôvod, prečo sme sa v realizácii súťaže rozhodli pokračovať už druhý rok po sebe. Tohtoročné zadanie sme sa rozhodli upriamiť na vývoj mobilnej aplikácie, ktorej cieľom bude čo najjednoduchšou formou previesť klienta procesom investovania," hovorí o inovatívnej súťaži Hackaton Michal Satur, vedúci oddelenia Research & Development v Tatra banke.

Súťaž Hackaton sa koná v dňoch od 24. do 25. septembra, pričom jej otvorenie začína už v utorok, 24. septembra v Smart City Hub na Obchodnej ulici v Bratislave. Možnosť zapojiť sa do tejto súťaže majú nielen investori, ale aj tvorcovia aplikácií, mladí inovátori či zakladatelia start-upov z fintech sektora. Víťazným sa stane len jeden spomedzi všetkých prihlásených projektov. Ten sa v spolupráci s Tatra banka, a.s. následne implementuje do bankového sveta a klienti ho budú môcť aj v praxi využívať. Súťaž Hackaton je však skvelou príležitosťou s možnosťou spolupráce s najinovatívnejšou bankou na Slovensku pre všetkých zúčastnených, nielen pre samotného víťaza. Ani jeden zo zaujímavých inovatívnych nápadov totiž nezostane nepovšimnutý. Počet miest v súťaži je však limitovaný a je nutné, aby sa všetci záujemcovia prihlásili najneskôr do pondelku, 23. septembra.

Význam konferencie fin.techsummit z roka na rok narastá. S jej rastúcim významom sa prirodzene rozširuje aj okruh a počet tém, ktoré vzbudzujú záujem v očiach verejnosti. Okrem súťaže Hackaton bude preto doplnkovou súčasťou konferencie fin.techsummit 2019 aj sprievodný Side event. Ten sa bude konať takmer mesiac po samotnej konferencii a jeho pozornosť bude upriamená na témy súvisiace s finančnými technológiami a budúcnosťou finančného sektora. "Side event sa uskutoční v utorok, 22. októbra, v Smart City Hub na Obchodnej ulici v Bratislave. Predstavitelia Ministerstva financií, trhu s cennými papiermi, inovátori a ďalší renomovaní odborníci budú spoločne diskutovať na tému Zeleného bankovníctva a Kapitálového trhu novej generácie," hovorí o programe Side eventu Peter Kubrický, generálny riaditeľ Burzy cenných papierov v Bratislave.

Témam, ktoré budú predmetom októbrového Side eventu, je treba podľa odborníkov venovať osobitú pozornosť. Predstavujú relatívne nový okruh tém finančného sektora, o ktorých zatiaľ verejnosť nie je v dostatočnej miere informovaná. "Predmetom záujmu bánk, ktoré vystupujú nielen ako finančné, ale zároveň aj ako spoločensky zodpovedné inštitúcie, by nemali byť len technológie a inovácie, ktorých využívanie vedie k dosahovaniu vyššieho profitu. Mala by ním byť aj aktuálna zelená politika, ktorá so sebou prináša zelené financovanie postavené na zelenom myslení," hovorí o nových možnostiach financovania Ministerstva životného prostredia.

S príchodom nových technológií a ich aplikovaním do procesov každodenného života, sa veľmi dôležitými na diskusiu stáva aj okruh tém týkajúcich sa kapitálového trhu novej generácie. "Novodobé technológie sa stali neodmysliteľnou súčasťou života každého jedného z nás. Ak sa však obmedzíme na ich využívanie len na úrovni sociálnych sietí, nikdy sa nepriučíme ich efektívnemu využívaniu. To je dôvod, prečo je nevyhnutné rozprávať sa aj o tom, akým spôsobom vlastne digitalizácia ovplyvňuje kapitálový trh, a aké príležitosti nám tento novodobý stav prináša," objasňuje problematiku kapitálového trhu novej generácie Peter Kubrický, generálny riaditeľ Burzy cenných papierov v Bratislave.

Konferencia fin.techsummit začína už v stredu 25. septembra v Radisson Blu Carlton Bratislava. Jej súčasťou bude aj dvojdňová súťaž Hackaton. Otvorenie jej výzvy sa uskutoční už v utorok, 24. septembra v Smart City Hub na Obchodnej ulici v Bratislave, pričom samotná súťaž potrvá až do stredy, 25. septembra. V nadväznosti na tému konferencie sa po jej ukončení uskutoční aj Side event. Jeho program je naplánovaný na utorok 22. októbra v priestoroch v Smart City Hub na Obchodnej ulici v Bratislave. Na prednášky odborníkov, diskusie, ako aj všetky výsledky diskusií sa môžete tešiť aj v prípade, ak sa vám jednotlivých častí nepodarí osobne zúčastniť. Všetky budú totiž odborne spracované a následne aj mediálne komunikované. Viac informácií o konferencii, súťaži Hackaton a Side event nájdete na www.fintechsummit.sk/2019.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Pozvánka na SAVinci: Tajomný svet svetla​

SAV.sk - 20. september 2019
Keď chceme hovoriť o svetle, musíme najprv spraviť tmu, hovorí RNDr. Dušan Chorvát, PhD., vedúci Laboratória laserovej mikroskopie a spektroskopie v Medzinárodnom laserovom centre v Bratislave, ktorý bude prednášať v ďalšej vedeckej kaviarni SAVinci v stredu 25. septembra o 17.30 h v Kongresovej sále Westend Plazza v Bratislave na Patrónke. Tému bude Fotonika: tajomný svet svetla. Zoznámite sa nielen s vlastnosťami svetla, jeho zdrojmi a prejavmi v prírode, ale dozviete sa tiež, na akých princípoch pracujú moderné svetelné zdroje ...
Kategórie: Podporujeme

SlovakiaTech Forum – Expo v Košiciach

SAV.sk - 20. september 2019
V dňoch 8. až 10. októbra 2019 sa v Košiciach uskutoční rozsahom a významom veľké podujatie SlovakiaTech Forum - Expo Košice 2019. Otvára priestor pre stretnutie slovenských a zahraničných odborníkov z oblasti vedy, výskumu, univerzít, inovácií, priemyselných technológií, dopravy a logistiky, energetiky, životného prostredia, verejnej správy  a vzdelávania. Zároveň pôjde o jedinečnú možnosť prezentácie vedeckého a inovačného potenciálu slovenských technologických firiem. Vstup ...
Kategórie: Podporujeme

<p>Staroba nie je choroba, skôr, či

Humenne.sk - 20. september 2019

Staroba nie je choroba, skôr, či neskôr sa týka každého z nás a je prirodzenou súčasťou nášho života. V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších. Podľa aktuálnych štatistík žije dnes na celom svete viac ako 600 miliónov seniorov. Na Slovensku je to vyše 900 tisíc obyvateľov vo veku 60 a viac rokov, ktorí tvoria 17 % populácie.

Kategórie: Samospráva

LANXESS: Elektromobily majú šancu vďaka špeciálnym plastom

PRservis.sk - 20. september 2019

20.9.2019 - Európska únia v snahe zmierniť klimatické zmeny už dávnejšie zásadne sprísnila emisné limity pre nové autá. Odpoveďou automobilového priemyslu je bezprecedentná podpora elektromobility. Na tú nadväzujú aj jednotlivé členské štáty budovaním potrebnej infraštruktúry, ako aj dotačnými schémami. Slovensko aktuálne vyhlásilo najnovšie kolo s rekordne vysokou dotáciou 10-tisíc eur  alebo 35 percent obstarávacej ceny vozidla. Aby sa však elektromobilita skutočne rozšírila, musí prekonať niekoľko prekážok. Výrazne jej v tom môžu pomôcť tzv. vysokoodolné plasty.

Bez užšej spolupráce firiem, štátov a úradov to nepôjde

Z aktuálnych prieskumov a štúdií vrátane štúdií nemeckého Zukunftinstitut vyplýva, že pre 90 percent motoristov predstavuje fungujúca a dobre vybavená infraštruktúra hlavný predpoklad pre prechod k elektromobilu. Ďalším dôležitým kritériom sú obstarávacie náklady. Komplexné rozšírenie nabíjacích staníc pre elektromobily patrí už dnes medzi najvyššie priority v priemysle, vo výskume, ako aj na politickom poli nielen. Širšiemu rozvoju elektromobility by tiež pomohlo, ak by na nový pohon prešli okrem iného aj úžitkové vozidlá a autobusy. V mnohých ohľadoch ide zatiaľ o priekopnícku aktivitu, ku ktorej svojimi inováciami prispieva aj spoločnosť LANXESS. "Pre zákazníkov z automobilového priemyslu na celom svete je LANXESS nielen dlhoročným silným partnerom, ale tiež hnacou silou a inovátorom vývoja nových riešení. Stále viac to platí aj pri podpore elektromobility a rozširovaní jej infraštruktúry," hovorí Michael Zobel, riaditeľ HPM business unit v spoločnosti LANXESS.

Ďalším kľúčom k úspechu na trhu s elektrickou mobilitou je tiež užšia spolupráca medzi firmami. Veľké aj malé spoločnosti stále častejšie spolupracujú, aby spoločne rozvíjali udržateľné koncepty a inovatívne technológie, a pomaly ale iste tak pomáhali meniť celý segment automobilového priemyslu.

Vysokoodolné plasty sú nevyhnutné pre rozvoj elektromobility

Pre nástup a ďalší rozvoj elektromobility je absolútne kľúčový dostatočný počet nabíjacích staníc a úprava celkovej infraštruktúry. S tým súvisia mnohé otázky a výzvy, primárne v oblasti materiálov. "Napríklad napätie v zásuvkách alebo nabíjacích kábloch pre elektromobily je výrazne vyššie, ako sa všeobecne predpokladá," uvádza Julian Haspel, vedúci tímu e-Powertrain v spoločnosti LANXESS High Performance – obchodnej jednotky pre materiály. "Komponenty pre nabíjanie vrátane káblov a plastov si vyžadujú materiály, ktoré sú vysoko odolné, čiže odolávajú vysokým teplotám, sú rozmerovo stabilné, tuhé a nosné." To isté platí aj pre oblasť indukčného nabíjania.

Nemecká spoločnosť LANXESS sa venuje výrobe špeciálnych plastov dlhodobo. V jej portfóliu sa nachádzajú aj plasty Durethan a Pocan, ktoré sa používajú pri výrobe nabíjacích podložiek, krytov pozemných a automobilových rámov, ako aj celých nabíjacích systémov. Časť materiálov nabíjacích staníc tvoria špecifické kompozitné  materiály ako Tepex, ktoré v sebe kombinujú plast a kov v kombinácii, ktorá čerpá z výhod oboch materiálov. "S našimi materiálmi ponúkame výrobcom e-mobility zásadnú konkurenčnú výhodu a otvárame im tak prístup na trh," popisuje Jan Bender, riaditeľ marketingu v spoločnosti LANXESS.

Plasty nevyhnutné pre batérie elektromobilov

LANXESS vyrába tiež vysokoodolné plasty, ktoré sa používajú pri výrobe konektorov, spínačov a poťahovaných káblov pre nabíjacie stanice elektromobilov. Tie musia pri nabíjaní odolávať vysokému napätiu. Špeciálne odolné plasty, ktoré vyrába LANXESS, hrajú zásadnú rolu pre ďalší rozvoj a zdokonaľovanie lítium-iónových batérií. To sa týka nielen vnútra batériového článku, ale aj komponentov celých modulov. Vysoko odolné plasty Durethan a Pocan sa používajú na kryty batérií, vysokonapäťové zástrčky, puzdrá riadiacej jednotky, držiaky článkov, ale aj na vedenie chladiacej kvapaliny.

Spoločnosť LANXESS produkuje napríklad pre batérie potrebný lítium fosforečnan železnatý. Táto soľ je súčasťou bunkovej katódy a umožňuje okrem iného rýchle nabíjanie pri vysokých nabíjacích prúdoch. Ďalším príkladom sú disperzie Rhenofit CNT-4, ktoré obsahujú malé uhlíkové trubice. V bunkových katódach a anódach zaisťujú zvýšenie kapacity batérií a počet možných nabíjacích cyklov. Dôležitou úlohou tiež majú iónomeničové živice Lewatit. Používajú sa pre výrobu niklu a kobaltu, ako aj vysoko čistého lítia. Všetky tri kovy sa následne stávajú súčasťou katód.

O spoločnosti Lanxess

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2018 dosiahol obrat 7,2 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Spoločnosť je zastúpená v 60 výrobných závodoch po celom svete. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good. Viac informácií na www.lanxess.com.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Tachyum získal bývalého poradcu kancelárky Merkelovej

PRservis.sk - 20. september 2019

20.9.2019 - Spoločnosť Tachyum dnes oznámila, že Dr. Kurt Lauk sa stal novým členom jej poradného výboru. Dr. Lauk bol členom správnych rád vo viacerých podnikoch vrátane spoločností Daimler a Audi a takisto poslancom Európskeho parlamentu. 15 rokov bol predsedom nemeckej Hospodárskej rady (Wirtschaftsrat) a zároveň poradcom Angely Merkelovej. Je zakladateľom, prezidentom a majiteľom rodinnej spoločnosti Globe CP GmbH, ktorá pôsobí od roku 2000.

Dr. Lauk do poradného výboru spoločnosti Tachyum prináša cenné znalosti európskych hospodárskych odvetví, výrobcov a dodávateľov, ako aj rozsiahle know-how a skúsenosti týkajúce sa medzinárodných stratégií pri uvádzaní technologických inovácií na trh.

Okrem toho má bohaté skúsenosti s obchodovaním v Európe, najmä z pozície člena správnej rady a riaditeľa celosvetovej divízie komerčných vozidiel spoločnosti Daimler Chrysler (1996 – 1999), ako aj zástupcu výkonného riaditeľa a finančného riaditeľa spoločnosti Audi AG (1989 – 1992).

Dr. Lauk momentálne pôsobí ako nezávislý riaditeľ v dozorných radách spoločností Magna Inc (Toronto) a Fortemedia (Cupertino). Ázijská globálna investičná banka Nomura ho v júli 2018 vymenovala za predsedu poradného výboru pre Nemecko a Rakúsko. Od roku 2000 je členom dozornej rady Medzinárodného inštitútu strategických štúdií v Londýne (IISS). V minulosti zastával pozíciu generálneho riaditeľa v Zinser Textil Machinery GmbH a v rokoch 1978 až 1984 pôsobil ako viceprezident/poradca/partner v Boston Consulting Group a finančný riaditeľ a kontrolór v spoločnosti VEBA AG (dnes E.ON SE).

Dr. Lauk má diplom z Univerzity Ľudovíta Maximiliána v Mníchove, je držiteľom titulu MBA `77 z ekonomickej fakulty Stanfordskej univerzity a doktorátu z politických vied z Univerzity v Kiele. Jeho rozsiahle a rozmanité skúsenosti zahŕňajú aj mandát poslanca v Európskom parlamente (2004 – 2009), kde zároveň pôsobil ako člen Výboru pre hospodárske a menové záležitosti a zastupujúci člen Výboru pre zahraničné veci a bezpečnosť.

"Spoločnosť Tachyum je poctená, že jej poradný výbor obohatil medzinárodne uznávaný odborník v oblasti obchodu a technológií kalibru Dr. Lauka," uviedol Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Tachyum.  "Osobne sa teším, že budem s Kurtom priamo spolupracovať a že sa budem môcť spoľahnúť na jeho rady, najmä pokiaľ ide o obchodné stratégie v rámci EÚ a o to, ako môže spoločnosť Tachyum podporiť technologickú suverenitu EÚ."

"Slovensko dnes vyrába najväčší počet automobilov na jedného obyvateľa na svete. Teším sa na spoluprácu so spoločnosťou Tachyum a dúfam, že Dr. Laukovi sa podarí identifikovať príležitosti na nasadenie procesorov Prodigy v rámci priemyslu 4.0 a automobilového sektora," povedal Adrian Vyčítal, ktorý zastupuje hlavného investora spoločnosti Tachyum. "Veríme, že spoločnosť Tachyum zohrá významnú úlohu pri vytváraní inovatívneho ekosystému, ktorý je kľúčovým faktorom v transformácii slovenskej ekonomiky z výrobnej na znalostnú," dodal.

Spoločnosť Tachyum pokračuje v dizajne vlajkového produktu s krycím názvom Prodigy – ide o prvý univerzálny procesor na svete. Tento vysokovýkonný procesor s ultranízkou spotrebou ponúka špičkový výkon pre dátové centrá, umelú inteligenciu a vysokovýkonné počítače. Po prechode telekomunikačných sietí na 5G budú procesory Prodigy poháňať technológiu umelej inteligencie v dátových centrách nainštalovaných na telefónnych vysielačoch, ktorá bude podporovať autonómne systémy a inteligentné zariadenia v rámci internetu vecí. Spoločnosť Tachyum budúci rok plánuje vyrobiť sériu 7-nm procesorov a masová produkcia sa začne v roku 2021.

Univerzálny procesorový čip Prodigy od spoločnosti Tachyum je doposiaľ najmenší a najrýchlejší 64-jadrový procesor určený na všeobecné použitie, pričom spotrebuje 10-krát menej energie a jeho cena je 3-krát nižšia. Prodigy priamo umožní výrobu 32-tenzorového exaflopového superpočítača a strojov výkonnejších ako ľudský mozog ešte do roku 2021, čo je oveľa skôr, ako sa v rámci tohto odvetvia očakávalo. Prodigy znižuje celkové ročné náklady na vlastníctvo dátových centier o tri štvrtiny vďaka prevratnej procesorovej architektúre a inteligentnému kompilátoru, vďaka ktorým sa mnohé súčasti hardvéru v bežných procesoroch stanú zbytočnými. Menej tranzistorov a menej (kratších) drôtikov vďaka menšiemu a jednoduchšiemu jadru znamená, že Prodigy ponúkne oveľa vyššiu rýchlosť a energetickú efektívnosť.

Sledujte spoločnosť Tachyum

https://twitter.com/tachyum
https://www.linkedin.com/company/tachyum
https://www.facebook.com/Tachyum/

O spoločnosti Tachyum

Názov spoločnosti sa skladá z gréckej predpony tachy, ktorá znamená rýchlosť, a prípony -um, ktorá naznačuje, že ide o prvok (napr. lítium). Tachyum teda znamená prvok rýchlosti. Spoločnosť Tachyum sa z utajeného režimu vynorila v roku 2017 s cieľom dodávať prevratné inteligentné produkty na spracúvanie informácií. Zakladatelia spoločnosti majú bohaté skúsenosti s riešením problémov týkajúcich sa fyzikálnych vlastností polovodičov a s dodávaním transformačných produktov na globálne trhy. Ako hlavný investor ich podporuje IPM Growth, platforma rizikového kapitálu pôsobiaca v strednej a východnej Európe. Viac informácií je k dispozícii na stránke: http://tachyum.com.

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Climate-smart lesy a klimaticky inteligentné lesníctvo po konferencii v Starej Lesnej

SAV.sk - 20. september 2019
Metodika definovania klimaticky inteligentného lesníctva, testovanie podmienok fungovania climate-smart lesov na vybraných experimentálnych plochách v horských lesoch Európy, vytvorenie európskej siete smart lesov sú ciele, ktoré charakterizujú projekt CLImate-Smart Forestry in MOuntain Regions (CLIMO). Je súčasťou programu Horizont 2020. Ďalšími určenými cieľmi sú vývoj inovatívnych schém platieb za ekosystémové služby lesa, analýza požiadaviek potrebných na vývoj webovej stránky, ktorá by obsahovala údaje priamo z experimentálnych ...
Kategórie: Podporujeme

U Slovákov rastie obľúbenosť slovenského vína

PRservis.sk - 19. september 2019

19.9.2019 - Každý rok v septembri a októbri otvárajú vínne pivnice svoje brány a ponúkajú návštevníkom možnosť nahliadnuť do procesu výroby vína. Oslavou ukončenia zberu hrozna sú vinobrania, ktoré zároveň slúžia aj na samotné ochutnávanie rôznych druhov tohto obľúbeného nápoja. "Slováci obľubujú biele vína  viac ako červené, v pomere 60:40. V posledných rokoch však značne rastie záujem o novošľachtené vína, ružové vína a prosecco, čo je spôsobené hlavne trendmi v modernej gastronómií," uviedla na základe prieskumu nákupného správania vo svojich predajniach hovorkyňa spoločnosti BILLA Kvetoslava Kirchnerová.

Slovensko je známe vinohradníckymi oblasťami, ktoré produkujú kvalitné víno vyhľadávané aj za hranicami. Medzi najznámejšie patria Malokarpatská, Južnoslovenská a oblasť Tokaj. Rôznorodosť týchto oblastí sa odzrkadľuje aj v diverzite pestovaných odrôd. Ani miestne vinohradníctva nie sú výnimkou a každoročne pozývajú milovníkov vína na návštevu svojich pivničiek. Slováci si na víne pochutnávajú, čo potvrdzuje aj rastúca návštevnosť miestnych vinobraní.

"Víno nie je z hľadiska nákupov len jednorazovou záležitosťou. Mnohí naši zákazníci nakupujú víno aspoň raz mesačne, mladšia generácia aj viackrát do týždňa," dodáva K. Kirchnerová. Víno je nápoj spájaný s oslavami, zábavou, dobrým jedlom,  ale aj  s príjemným večerným posedením v kruhu rodiny a priateľov. "Spotrebitelia sa pri výbere vín sústreďujú na jeho chuť, následne posudzujú značku, krajinu pôvodu a odrodu. Nie každý si však vie vybrať to správne víno k pohosteniu. Preto sme pre zákazníkov, ktorí sa ťažšie orientujú pri výbere, pripravili špeciálnu ponuku Víno mesiaca," prezrádza hovorkyňa. Víno mesiaca nájdu zákazníci odkomunikované v letákoch a samozrejme na pultoch predajní, kde sa dozvedia krajinu pôvodu, odrodu a nájdu tam aj odporúčanie na jeho podávanie. Septembrová ponuka prichádza aj s pochutinami ako sú šunky, syry či olivy, ktoré chuť vína pri konzumácii vyzdvihnú.

Pre tých, ktorí chcú v oslavách vína pokračovať aj po vinobraní, či tých, ktorí sa nestíhajú vinobrania zúčastniť, má BILLA riešenie. Vo svojich supermarketoch ponúka bohatý sortiment slovenského, ale aj zahraničného vína. Zákazník ma na výber z rôznych odrôd, prívlastkov, chráneného označenia či cenovej kategórie. BILLA tiež spolupracuje s miestnymi vynikajúcimi vinármi a vo vybraných predajniach prináša aj vína z regiónov. "Slovenské vína sú zákazníkmi v našich predajniach vyhľadávané, čo potvrdzuje aj ich predaj, ktorý tvoril v minulom roku viac ako tri štvrtiny. Reťazec načúva požiadavkám svojich zákazníkov, a preto každoročne navyšuje ponuku slovenských vín. Výber je naozaj bohatý a na svoje si príde každý," vyzdvihuje K. Kirchnerová.

Pár zaujímavostí na záver:

Slováci majú radšej biele víno ako červené
Najčastejšie nakupujú víno v piatok
V minulom roku tvoril predaj slovenských vín v BILLA viac ako tri štvrtiny

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Medzinárodné stretnutie zamerané na problematiku rakoviny pankreasu

SAV.sk - 19. september 2019
V dňoch 16. a 17. septembra 2019 sa na pôde Biomedicínskeho centra SAV (BMC SAV) konalo medzinárodné stretnutie pracovnej skupiny európskeho projektu „Inovatívne partnerstvo pre opatrenia na boj proti rakovine“ (Innovative Partnership for ACTION Against Cancer, iPAAC). Stretnutie bolo zamerané na problematiku starostlivosti o pacientov s karcinómom pankreasu, ktorý patrí k tzv. „zanedbávaným“ nádorovým ochoreniam s neskorým záchytom, vysokým podielom úmrtnosti a najkratšou dobou prežívania spomedzi všetkých ...
Kategórie: Podporujeme

Urobte malé zmeny s veľkými výsledkami

PRservis.sk - 19. september 2019

19.9.2019 - Atómové návyky ponúkajú overený návod, ako sa každý deň zlepšiť o jedno percento bez ohľadu na svoje ciele. James Clear napísal knihu, ktorá sa dobre číta a navyše vám pomôže.
Aj keď za jeho prácou stojí rozsiahly výskum, autor kladie najväčší dôraz na praktické využitie nadobudnutých poznatkov. Systém atómových návykov vychádza z rôznych vedných oborov (biológia, neuroveda či psychológia), no nepôsobí komplikovane. Práve naopak. Jednoduchosť, s akou sa dajú atómové návyky aplikovať do každodenného života, je to, čo z knihy spravilo bestseller.

Kniha ponúka množstvo príkladov zo života, v ktorých sa nájdu mnohí z nás. Ak chcete zmeniť svoj život, nepotrebujete na to veľké, zásadné kroky – stačí  len meniť pomaličky, postupne, jeden atómový návyk za druhým.
Je to jednoduchý a overený spôsob, ako si vybudovať dobré návyky a zbaviť sa zlých.

James Clear dokáže rozložiť komplikované témy na jednoduché prejavy správania, ktoré sa dajú okamžite zaviesť do každodenného života a práce. Inšpiruje a pobaví aj pravdivými príbehmi zlatých olympijských medailistov, oceňovaných umelcov, úspešných podnikateľov, život zachraňujúcich lekárov a hviezdnych komikov, ktorí sa pomocou umenia malých návykov vyšvihli na vrchol svojej profesie.

Treba uznať, že Atómové návyky naozaj zmenia spôsob, akým uvažujete o pokroku, a poskytnú vám nástroje a techniky, aby ste sa dokázali posunúť vyššie – či už ste športovec a chcete vyhrať preteky, líder, ktorý túži zoptimalizovať svoj podnik, alebo jednotlivec, ktorý by chcel skončiť s fajčením, schudnúť, zbaviť sa stresu či dosiahnuť trvalý úspech.

Začítajte sa do novinky Atómové návyky:

AKO TÁTO KNIHA POMÔŽE VÁM

Podnikateľ a investor Naval Ravikant povedal: "Ak chcete napísať skvelú knihu, najprv sa ňou musíte stať." S myšlienkami z tejto knihy som sa stretol tak, že som ich zažil. Práve drobné návyky mi pomohli vystrábiť sa zo zranenia, zosilnieť v posilňovni, dosiahnuť vysoké výkony na ihrisku, stať sa spisovateľom, vybudovať úspešný podnik a jednoducho sa stať zodpovedným dospelým človekom. Malé návyky mi pomohli naplniť môj potenciál, a keďže ste vzali moju knihu do rúk, predpokladám, že aj vy chcete naplniť ten svoj.
Na nasledujúcich stranách vám ukážem plán, ako si krok za krokom vybudovať lepšie návyky – nie na pár dní či týždňov, ale na celý život. Hoci všetko, čo som uviedol, podporuje aj vedecká obec, táto kniha nie je vedecká štúdia, ale návod na použitie. Keď vám budem vysvetľovať, ako vytvoriť a zmeniť svoje návyky spôsobom, ktorý sa ľahko pochopí a použije, priamo uprostred bude vždy stáť múdrosť a praktické rady.
Odbory, z ktorých čerpám (biológia, neurovedy, filozofia, psychológia a ďalšie), už existujú mnoho rokov. Ja vám ponúkam syntézu tých najlepších nápadov, na ktoré múdri ľudia prišli už dávno, a tiež najpôsobivejších objavov, ktoré vedci urobili len nedávno. Dúfam, že mojím príspevkom bude to, že zhromaždím tie najpodstatnejšie nápady a prepojím ich tak, aby sa dali čo najlepšie uviesť do praxe. Keď na týchto stránkach nájdete niečo múdre, oceňte za to mnohých odborníkov, ktorí prišli predo mnou. Ak nájdete niečo hlúpe, prisúďte to mojej chybe.
Základom tejto knihy je môj štvorbodový model návykov – podnet, žiadosť (craving), odpoveď a odmena – a štyri zákony zmeny správania, ktoré sa od neho odvíjajú. Čitatelia s psychologickým vzdelaním možno spoznávajú niektoré z týchto termínov z operačného podmieňovania, ktoré prvý raz formuloval B. F. Skinner v tridsiatych rokoch minulého storočia ako "podnet, reakciu, odmenu" a nedávno ich viac spopularizovalo dielo Sila zvyku od Charlesa Duhigga, ktorý hovorí o podnete, správaní a odmene.
Behaviorálni vedci ako Skinner si uvedomili, že ak ponúknete správnu odmenu alebo trest, môžete ľudí prinútiť správať sa určitým spôsobom. Zatiaľ čo Skinnerov model excelentne vysvetlil, ako vonkajšie stimuly ovplyvňujú naše návyky, chýbalo mu dostatočné vysvetlenie, ako naše správanie ovplyvňujú myšlienky, pocity a presvedčenia. Záleží aj na vnútorných stavoch – našich náladách a pocitoch. V posledných desaťročiach začali vedci skúmať prepojenie medzi našimi myšlienkami, pocitmi a správaním. Na nasledujúcich stránkach sa budem venovať aj ich výskumom.
Celkovo teda ponúkam integrovaný model kognitívnych a behaviorálnych vied. Verím, že patrí k prvým modelom ľudského správania, ktoré presne zahŕňajú vplyv externých stimulov a interných pocitov na naše návyky. Možno vám niečo z toho bude znieť povedome, no som si istý, že podrobnosti (a aplikácia Štyroch zákonov zmeny správania) vám ukážu nový spôsob, ako nad nimi uvažovať.
Ľudské správanie sa neustále mení – zo situácie na situáciu, z okamihu na okamih, zo sekundy na sekundu. Táto kniha však opisuje to, čo sa nemení. Hovorí o základoch ľudského správania. O trvalých princípoch, na ktoré sa môžete spoliehať rok čo rok. O myšlienkach, na ktorých si môžete vybudovať podnikanie, rodinu, život.
Neexistuje jeden správny spôsob, ako si vytvoriť lepšie návyky, ale táto kniha opisuje ten najlepší, ktorý poznám ja – prístup, ktorý zafunguje bez ohľadu na to, kde začínate a čo sa snažíte zmeniť. Stratégie, o ktorých píšem, budú relevantné pre každého, kto hľadá systém postupného zlepšenia, či už sa sústredíte na zdravie, peniaze, produktivitu, vzťahy, alebo všetko uvedené. Táto kniha vám poslúži ako sprievodca všade tam, kde sa do hry zapája ľudské správanie.

Milan Buno, literárny publicista

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Ste obklopení idiotmi? Poradíme!

PRservis.sk - 19. september 2019

19.9.2019 - Slávny psychológ a zakladateľ psychoanalytiky Sigmund Freud svojho času povedal: "Predtým, než si diagnostikujete depresiu, uistite sa, či náhodou nie ste obklopení idiotmi!"
Nuž, občas možno máte ten pocit :-)
Každopádne máme pre vás pomoc. Skôr je to vtipná príručka, ktorá zmení váš spôsob komunikácie, nech je to ktokoľvek: kolega, partner(partnerka, alebo aj šéf, či otravný úradník.
Je tu novinka Obklopený idiotmi.

Ale pozor! Nie každý, komu nerozumiete, je nevyhnutne idiot. Prelomová metóda vám pomôže konečne porozumieť ľuďom vo vašom okolí. Ba dokonca vlastným deťom a to už je čo povedať.

Táto kniha je škandinávsky bestseller, z ktorého sa po celom svete predalo už milión kópií. Vysvetľuje štyri základné typy ľudského správania, ktoré definujú spôsob komunikácie a vnímania ľudí okolo nás.
Červení sú dominantní a panovační.
Žltí sú sociálnejší a majú v sebe viac optimizmu.
Zelení sú zasa uvoľnení a kamarátski.
No a modrí oplývajú analytickým myslením a presnosťou.
Autor knihy Obklopený idiotmi Thomas Erikson vám naozaj vtipným spôsobom vysvetlí, ako komunikovať s každým z nich.
Okrem toho sa veľa dozviete sami o sebe, z nadhľadu spoznáte svoje silné aj slabé stránky.

Prečítajte si úryvok z knihy Obklopený idiotmi:

Táto kniha je o jednej z najrozšírenejších metód, ktoré sa zaoberajú rozdielmi v ľudskej komunikácii. Volá sa DISA (dominance – dominancia, inducement – inšpirácia, submission – poslušnosť a analytic ability – analytická schopnosť). Všetky štyri pojmy zodpovedajú základným typom osobnosti podľa toho, ako človek vníma seba vo vzťahu k okoliu. Každému typu zodpovedá iná farba – červená, žltá, zelená a modrá. Systém sa často nazýva aj DISC, pričom posledné písmeno neznamená analytickú schopnosť, ale ochotu. Rôzne verzie tohto nástroja používam už viac ako dvadsať rokov a výsledky sú skvelé.
Chcete sa stať odborníkom v oblasti prístupu k ľuďom? Existujú rôzne spôsoby. Ten najbežnejší je preskúmať tematiku a osvojiť si základy. Ibaže ani najprepracovanejšia teória z vás nespraví prvotriedneho komunikačného profesionála. Až keď začnete využívať poznatky v praxi, vypestujete si skutočnú schopnosť, ktorá zaberie tam vonku. Je to ako s jazdou na bicykli.
Ak sa to chcete naučiť, musíte naň najprv vysadnúť. Až potom zistíte, čo treba robiť.
Skúmanie správania ľudí a rozdielov v komunikácii ma úplne zmenilo. Už neškatuľkujem, nesúdim druhých, pretože sa odo mňa odlišujú. Oveľa trpezlivejšie pristupujem k takým, ktorí sú mojím úplným protikladom. Netvrdím, že nezažívam konflikty alebo neklamem, no stáva sa to veľmi zriedka.
Sturemu som vlastne veľmi vďačný. To on vo mne prebudil záujem. Bez neho by som asi nikdy nenapísal svoje dielo. Chcete lepšie pochopiť medziľudské vzťahy a komunikáciu?
Čítajte ďalej. Nielen prvé tri kapitoly, ale celú knihu. Pri troche šťastia sa už po niekoľkých minútach vydáte na dobrodružnú cestu, ktorú som objavil aj ja pred dvadsiatimi rokmi. Sľubujem, že neoľutujete.

Milan Buno, literárny publicista

Inzercia

Kategórie: Podporujeme

Farmárske trhy

Jakubany.sk - 19. september 2019
Pozvánka na podujatie Farmárske trhy, ktoré sa uskutoční v dňoch 09. 10. - 11. 10. 2019 (t. j. streda - piatok) na Hlavnej ulici - pešia zóna v Prešove.
Kategórie: Samospráva

Stránky

Facebook Comments Box