5. ročník konferencie Happy Company, ktorá má podtitul: Má zmysel, mať zmysel?

RSS čítačka

Reštaurácie si môžu poistiť aj vybavenie terasy či nakazenie salmonelózou

PRservis.sk - pred 3 hod 43 min

Na Slovensku podniká v gastronómii takmer 8-tisíc podnikateľov, ďalších 2-tisíc pôsobí v hotelierstve a ubytovacích službách. Nie všetci z nich majú ale svoje podnikanie aj poistené. Slovensko pritom v posledných rokoch zaznamenalo v súvislosti so zmenou klímy nárast počtu prírodných katastrof. Najčastejšie spôsobuje na majetku škody voda, najvyššie škody zapríčiňujú zase požiare, kde ide až o státisíce eur.

S prichádzajúcou jarou ocenia podnikatelia v gastronómii napríklad poistenie vybavenia terás, záhrad či detských kútikov. Budú si tak istí, že ak im z terasy odcudzia napríklad stoličky či dekorácie, škodu preplatí poisťovňa. Hotely či reštaurácie v horských oblastiach zasa bojujú s problémom, že im prístrešky na odpadkové koše poškodzujú medvede. Nedávno aj Slovenskom hýbal škandál, keď boli zákazníci reštaurácií vystavení nebezpečenstvu nakazenia salmonelózou z pokazeného mäsa. Toto všetko sú ale veci, ktoré si majitelia reštaurácií či hotelov môžu poistiť.

V poisťovni Generali dostávajú poistenie týchto rizík dokonca zadarmo. Stačí, ak si svoju prevádzku poistia majetkovým poistením, prípadne si poistia zodpovednosť za škodu. K týmto dvom základným poisteniam potom automaticky dostanú súbor deviatich poistení zadarmo:

Poistenie vybavenia terás, záhrad a detských kútikov pre prípad krádeže

Poistenie automatov na občerstvenie, výherných automatov a jukeboxov

Poistenie zásob pre prípad poškodenia z dôvodu prerušenia dodávky elektrického prúdu

Poistenie budov alebo prenajatých priestorov pre prípad poškodenia divými zvieratami

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú salmonelózou a listeriózou

Poistenie zodpovednosti za škodu na prevzatých veciach

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú spolupoistenou osobou

Poistenie zodpovednosti za škodu v súvislosti s prevádzkovaním športových a relaxačných priestorov a zariadení

Poistenie zodpovednosti za škodu vzniknutú odcudzením vnesených a odložených vecí hostí

Okrem týchto deviatich bezplatných poistení je výhodné poistiť si svoj hotel, reštauráciu či kaviareň v Generali aj preto, že ku klientom pristupuje poisťovňa individuálne a každému podnikateľovi šije poistenie na mieru. „Čo je dôležité, prehľad všetkého, čo má podnikateľ poistené, je uvedený v jedinej zmluve. Zaneprázdnení podnikatelia určite ocenia, že škody môžu nahlasovať telefonicky alebo online na webe. Stav svojej poistnej udalosti, ako aj vkladanie dokumentov potrebných na vyplatenie poistnej udalosti, sú sprístupnené taktiež online,“ vysvetlil vrchný riaditeľ Úseku poistenia majetku poisťovne Generali Péter Lukács.

Kategórie: Podporujeme

Mladí kreatívci, pozor! Vyhrajte cestu na festival Cannes Lions 2017

PRservis.sk - pred 3 hod 48 min

Ako na to? Zapojte sa do súťaže Young Lions Slovakia 2017.

Súťaž Young Lions je určená mladým profesionálom do 30 rokov z oblasti marketingu, PR, dizajnu a iných odvetví reklamnej praxe. Každoročne ju organizuje samotný festival a spôsob, ako sa do nej dá dostať, je úspešne absolvovať národné kolo Young Lions Slovakia, ktorého organizátorom a zároveň držiteľom licencie je Klub reklamných agentúr Slovenska, ADC Slovakia a odborný mesačník Stratégie.

Do Cannes pocestuje 7 tímov

Tento rok po prvý raz v histórii organizátori otvárajú všetkých 7 dostupných kategórií. Do Cannes sa tak môže nominovať až štrnásť mladých profesionálov súťažiacich v dvojčlenných tímoch, pre každú kategóriu jeden. Ako prezradili organizátori súťaže, tento úspech sa podaril najmä vďaka partnerom súťaže, ktorí prevzali záštitu nad jednotlivými kategóriami a pripravili súťažné zadania. Kategóriu Print má pod palcom Nadácia otvorenej spoločnosti, kategóriu Design občianske združenie Goodeas v spolupráci s organizátormi súťaže, Media podporila Asociácia mediálnych agentúr Slovenska, PR zase Asociácia public relations Slovenskej republiky, záštitu nad kategóriami Film a Marketers prevzala VÚB banka a nad dlho-očakávanou kategóriou Cyber spoločnosť Orange. Súťaž zároveň podporili Isifa, Shutterstock a SITA.

Zadania, ktoré partneri vytvorili a ktoré sa budú týkať neziskovej aktivity alebo projektu, budú zverejnené až v konkrétny deň, vždy iný pre tú-ktorú kategóriu. Po zverejnení zadania budú mať tímy 48 hodín na to, aby zadanie úspešne vypracovali a v prípade, že im to pravidlá dovolia, môžu sa zapojiť aj do viacerých kategórií súčasne. Zvýšia si tým šancu na výhru, keďže v každej kategórii možno oceniť a poslať do Cannes iba jeden tím. Organizátori a partneri súťaže všetkým výhercom hradia celotýždňový pobyt počas festivalu Cannes Lions 2017, čo v sebe zahŕňa vstup na festival, ubytovanie i letenku.

V žiare festivalu a slávy

Slovensko je raritou medzi lokálnymi organizátormi Young Lions. Práce, ktoré boli prihlásené do súťaže, boli na našom trhu už viackrát zrealizované a použité v reálnej kampani. V minulom roku to bola práca Once Again Jakuba Kuvika a Martina Krafčíka, víťazov v kategórii Print. Nadácia otvorenej spoločnosti, partner kategórie, ju použila v rámci komunikácie Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

Najväčšiu radosť z výhry však prináša samotný festival, ktorý je ohromnou náložou inšpirácie. „Celé podujatie nám dalo nespočet nápadov, skúseností, podarilo sa nám stretnúť sa s top svetovými kreatívcami a učiť sa od tých najlepších,“ zhodnotili minuloročné mladé levy Milada Balčáková a Dorota Budziňáková, víťazky kategórie Cyber. Priamo z Cannes poslali aj video, ktoré je predzvesťou toho, čo všetko sa dá na festivale zažiť v priebehu pár dni.

https://vimeo.com/173234454

Víťazov odhalia na Zlatom klinci

Hoci sú zadania Young Lions Slovakia 2017 až do poslednej chvíle tajné, do súťaže sa dá prihlásiť už dnes, a to priamo na stránke súťaže. Hviezdne finále súťaže prebehne v rámci festivalu Zlatý klinec 2017 v piatok 26. mája v bratislavskom Istropolise, kde sa na stagi pre vychádzajúce talenty predstavia vybraní finalisti z kategórií Cyber, Film, PR, Media a Marketers a odprezentujú svoje práce pred odbornou porotou. Následne je pre nich pripravený unikátny workshop so Stevom Lathanom, Head of Talent & Training priamo z Cannes Lions, ktorý finalistov pripraví na medzinárodné kolo, prezradí im, čo sa očakáva, podľa čoho práce medzinárodná porota posudzuje a dá tipy a triky ako vyhrať povestného leva.

Výsledky vo všetkých kategóriách budú vyhlásené ešte v ten večer počas slávnostného odovzdávania klincov, ocenení za najkreatívnejšiu reklamu na Slovensku. Víťazi si svoju výhru prevezmú priamo na pódiu. Potom ich čaká radosť z výhry a samotná cesta do Cannes.

Kto sa môže prihlásiť

Kategórie PRINT, CYBER, DESIGN a FILM

2-členné tímy zložené z mladých profesionálov do 30 rokov (narodení 25. júna 1986 a neskôr), ktorí pracujú v reklamnej agentúre, digitálnej agentúre alebo kreatívnej agentúre. Prihlásiť sa môžu aj freelanceri z týchto oblastí.

Kategória PR

2-členné tímy zložené z mladých profesionálov do 30 rokov (narodení 25. júna 1986 a neskôr), ktorí pracujú v PR agentúre. Kategória nie je otvorená pre mladých profesionálov z PR oddelení kreatívnej agentúry alebo z PR oddelení na strane klientov.

Kategória MEDIA

2-členné tímy zložené z mladých profesionálov do 30 rokov (narodení 25. júna 1986 a neskôr), ktorí pracujú v mediálnej agentúre alebo na mediálnom oddelení kreatívnej agentúry. Kategória nie je otvorená pre mladých profesionálov z mediálnych oddelení na strane klientov.

Kategória MARKETERS

2-členné tímy zložené z mladých profesionálov do 30 rokov (narodení 25. júna 1986 a neskôr), ktorí pracujú na marketingovom oddelení na strane klientov.

Viac informácií o súťaži spolu s termínmi a registračným formulárom nájdete na www.younglions.sk. Držíme palce!

Kategórie: Podporujeme

Originálna explózia chuti a vône: Zlatý Bažant Radler Jahoda – Rebarbora

PRservis.sk - pred 5 hod 56 min

Bratislava, 25. apríla 2017 – Svetom radlerov jednoznačne hýbu inovácie. Líder na trhu – značka Zlatý Bažant – preto aj v tomto roku opäť prináša novú letnú alkoholickú príchuť v limitovanej edícii. Hitom tohto leta sa má šancu stať neobyčajná kombinácia chutí jahody a rebarbory. Zlatý Bažant Radler Jahoda – Rebarbora v sebe snúbi osviežujúce chute z kuchyne našich starých mám a najobľúbenejšie slovenské pivo Zlatý Bažant. Výsledkom je svieži nápoj s nízkym obsahom alkoholu 1.8 % a jedinečným chuťovým profilom. Zlatý Bažant Radler Jahoda – Rebarbora bude v limitovanej edícii dostupný ako letné doplnenie portfólia alkoholických radlerov značky Zlatý Bažant.

Po úspechu minuloročnej limitovanej edície Zlatý Bažant Radler Bylinky by bolo prekvapením, ak by sa Zlatý Bažant nepokúsil o ďalšiu zaujímavú inováciu v segmente alkoholických radlerov. „Pri výrobe tohtoročnej letnej novinky sme sa opäť inšpirovali receptami našich babičiek a mamičiek. Tentoraz sme vychádzali z kulinárskych variácií, ktoré sú mnohým známe skôr z oblasti koláčov či zaváranín, pričom sme si vybrali jahody a rebarboru. Osviežujúci chuťový profil nápoja ešte dotvára prírodná limetková šťava,“ hovorí Matúš Benža, brand manažér značky Zlatý Bažant Radler.

Rovnako ako všetky radlery z dielne značky Zlatý Bažant, aj Zlatý Bažant Radler Jahoda – Rebarbora je vyrobený z čisto prírodných ingrediencií, bez konzervantov a umelých farbív, na báze piva Zlatý Bažant. Novinka z hurbanovského pivovaru poteší všetkých, ktorí hľadajú nízkoalkoholické osvieženie s neobyčajným charakterom a originálnou chuťou. Limitovaná edícia Zlatý Bažant Radler s príchuťou Jahoda – Rebarbora je dostupná na trhu od konca apríla 2017 až do vypredania zásob v plechovkovom balení s objemom 0,5l. Odporúčaná cena nápoja pre maloobchodné siete je 0,89 EUR.

Tohtoročná letná novinka je ďalším potvrdením líderskej pozície značky Zlatý Bažant na trhu s radlermi, ktorú zastáva už od otvorenia tejto kategórie na Slovensku v roku 2011. Na začiatku tohtoročného marca rozšíril Zlatý Bažant Radler svoje portfólio nealkoholických radlerov o Zlatý Bažant Radler 0,0% Citrón Light so zníženým obsahom cukru o 30 %. Len o pár týždňov na to uviedol ďalšiu nealkoholickú novinku – modernú a originálnu príchuť Zlatý Bažant Radler 0.0% Broskyňa – Bazalka. Široké portfólio radlerov značky Zlatý Bažant tak v súčasnosti tvoria tri príchute radlerov s obsahom alkoholu do 2%, štyri príchute radlerov úplne bez obsahu alkoholu a aktuálna limitovaná edícia Zlatý Bažant Radler Jahoda – Rebarbora.

Kategórie: Podporujeme

Historická romanca Srdcom a mečom

PRservis.sk - pred 6 hod 2 min

BRATISLAVA 25. apríla 2017– Keď prechádzala arkádou vnútorného nádvoria do svojich komnát, musela na okamih zastať. Oprela sa o zábradlie, zhlboka sa nadýchla. Neďaleko studne sedelo dievča, sotva ešte mohla byť ženou a manželkou. Vôbec si ju nevšimla. S prstami čiernymi od uhľa sústredene kreslila na plátno vázu plnú lúčnych kvetov, ktorú si starostlivo naaranžovala neďaleko.

Je tu novinka Srdcom a mečom. Strhujúci príbeh najúspešnejšej autorky historických romancí, ktorej knihy už potešili vyše 100 000 čitateľov na Slovensku a v Čechách. Jana Pronská napísala v poradí 14.knihu a fanúšičky sa opäť potešia.

V tomto novom príbehu sa zoznámime s uhorským šľachticom Ardanom Balašom, ktorý prišiel pre intrigy mocného bána Mladena Subiča o všetko. Iba vďaka odvahe švagrinej Zorany ušiel z väzenia a ukryl sa v horách.

Zorana za pomoc mužovi, ktorého od detstva milovala, zaplatila vlastnou slobodou: v kláštore ju prinútili vstúpiť do rehole. Po rokoch však opäť čelí Subičovej svojvôli, a tak musí presvedčiť zatrpknutého Ardana, aby sa domáhal spravodlivosti, len tak totiž môžu usvedčiť spupného veľmoža z intríg. Zorane sa to podarí a spolu sa púšťajú do neľahkého boja…

„Nemáme na výber! Čo to nechápeš?!“ okríkol svoju manželku gróf Draškovič a nahnevane odul ústa.
„Nemáme?!“ neveriacky pokrútila hlavou jeho žena Milica a prudko vstala zo svojho miesta. Prešla k manželovi a prstom svojej zdobenej, pestovanej ruky mu ďobla do hrude. „Nemáme?!“ zopakovala nasrdene a oči sa jej neprirodzene leskli od hnevu. Očervenela, akoby sa jej razom do tváre nahrnula všetka krv.
„Nie…“ vyprskol gróf, no pre istotu sa svojej manželke nepozrel do očí. Našiel by v nich nie len hnev, ale aj opovrhnutie a niečo veľmi podobné nenávisti.
Áno, predsa dobre vedel, že Milica má pravdu, že má právo požadovať vysvetlenie, búriť sa. No on nemal na výber. Ako sa mal postaviť bánovi? Ako mu mal povedať, že jeho želanie nesplní? Jeho postavenie bez tak viselo na vlásku!
Dočerta!

Jana Pronská sa živí písaním na plný úväzok. Od detstva bola nadšeným knihomoľom a miluje históriu. Vŕta sa v starých legendách a vyhľadáva informácie o zabudnutých zrúcaninách, takže zásob na ďalšie príbehy má dostatok J
Jej spisovateľským vzorom je Marija Jurič Zagorka a najobľúbenejšou historickou osobnosťou Maria Mancini.
Ako tvrdí: “Ak svojimi knihami prispejem k tomu, aby si čitatelia pri nich oddýchli, dozvedeli sa čo-to o našej histórii, o hradoch a rodoch, prežili pohnuté osudy hrdinov a s potešením zatvorili poslednú stránku, budem ako autorka spokojná.”
Viac si môžete prečítať v rozhovore pre LepšíDeň.sk.

Kategórie: Podporujeme

Špičkové severské krimi Nemý svedok

PRservis.sk - pred 6 hod 4 min

BRATISLAVA 25. apríla 2017 – Je tu nová severská detektívka Nemý svedok od dvojice Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth. 4.kniha v sérii s policajným psychológom Sebastianom Bergmanom.

Možno nie je vždy bezpečné mať krásny dom uprostred idylickej prírody ďaleko od ľudí, v akom býva rodina Carlstenovcov.
Sú Veľkonočné sviatky a pri vchodových dverách im zazvoní muž.
V ruke má brokovnicu a v hlave jediný cieľ: všetkých zlikvidovať. Matku, otca aj dve malé deti. Brutálne ich vyvraždí…
Ale prečo? Čím sa previnili? Azda tým, že sa zasadzovali za lepšie životné prostredie?

Pozrite si mrazivý TRAILER:

https://www.youtube.com/watch?v=ksT_yms2DaU

Nikto nič nevidel ani nepočul a vrah akoby sa pod zem prepadol. Našiel sa iba jediný odtlačok topánky. Patrí však skutočne vrahovi?
Ten sa okamžite vloží do prípadu aj spolu s kolegami z Riksmordu. Pri vyšetrovaní vyjde najavo, že predsa len existuje očitý svedok tejto brutálnej vraždy. Malé dievča. No ani po ňom niet stopy…
Tím sa ocitá pod čoraz väčším tlakom. Sebastian si je vedomý, že musí svedka vystopovať, skôr než bude neskoro. Nie je totiž sám, kto ho hľadá. Poľuje naňho aj vrah, ktorý je odhodlaný dokončiť, čo začal.

Hlasujte za TOP severské krimi a TOP autora na
www.severskekrimi.sk

Nemý svedok patrí medzi najlepšie detektívky, aké v poslednom čase vyšli. Opäť je to starý dobrý Sebastian Bergman, ako sme si ho obľúbili v prvých troch knihách. A stále má veľkú slabosť na ženy. A nechýbajú ani šéf Torkel, Sebastianova dcéra Vanja, či pracant Billy. Do úzadia trošku ustúpila Ursula, ktorú v minulej časti postrelili.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Číta herec Vlado Kobielsky:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-nemy-svedok-mhjorth-hrosenfeldt

Prečítajte si úryvok z novinky Nemý svedok:

Nevedel, aký je dnes deň.
Ale dnes má voľno. Je takmer deväť hodín a on je stále v pyžame. Vlastne sú doma všetci. Z obývačky k nemu dolieha zvuk televízora, dávajú film SpongeBob v krátkych nohaviciach. Mama kladie na stôl tanier s jogurtom a pýta sa ho, či si po záchode umyl ruky. Prikyvuje. Dá si na raňajky aj obložený chlebík? Krúti hlavou. Stačí mu vanilkovo-banánový jogurt. Najradšej by raňajkoval cereálie Frosties, ale Fred ich dojedol, preto sa musí uspokojiť s cereáliami Havrefras. A keďže Fred zjedol najlepšie cereálie, on si po raňajkách pustí DVD podľa svojho výberu. Pozrie si film Transformeri: Temná strana Mesiaca. Ešte raz.
Zazvoní zvonček pri dverách.
„Kto to môže byť tak skoro ráno?“ čuduje sa mama a zamieri k dverám.
On však nevníma ani povedomé zvuky, keď mama stláča kľučku a otvára dvere. Zrazu sa ozve prenikavý tupý zvuk, akoby v predsieni niekto spadol na zem. Pri tom zvuku sa preľakne a jogurt z lyžičky skončí na stole. Vôbec si to nevšimne. Otec niečo znepokojene zakričí zo spálne, lebo ešte vždy leží v posteli. O chvíľu sa ozvú na schodoch jeho rýchle kroky. Vtom sa v kuchynských dverách zjaví postava.
A v ruke drží pušku.

Už boli dve.
Ona bola rozdvojená.
Jedna jej časť totiž existovala navonok a druhá existovala v jej vnútri.
Navonok sa stále hýbala.
Šla opačným smerom, a to celkom náročky. V škole ju učili, že keď zablúdi, má len ticho sedieť. To bolo v rozpore s inštinktívnym nutkaním dať sa na útek.
Zablúdila vôbec?
Netušila, kde je, ale vedela, kam ide. Nikdy nezašla ďalej než cez cestu, kde ešte vždy počula autá prechádzajúce okolo. Mohla ísť ešte ďalej, kráčať popri ceste a skryť sa, keď to prišlo. Kráčať, kým nepríde k značke, a stále kontrolovať, či je na správnej ceste a zmizne v lese. Vtedy totiž vie, že sa nestratila a neexistuje teda dôvod potichu sedieť. Chlad, vlhký chlad, jej našepkával, aby pokračovala. Bolo jej teplejšie, keď sa hýbala. Nebola ani veľmi hladná, preto pokračovala.
Vnútri bola potichu.
Istú chvíľu utekala, navonok aj vnútri. Tápala a nedokázala si spomenúť, od čoho to vtedy utekala, ani identifikovať, kam prišla. Nebolo to miesto ani miestnosť, bolo to skôr… Niečo ako pocit…
Nebola si istá. Už sa tam však nachádzala, hoci tam bolo prázdno a ona bola potichu.
Ona bola prázdna a tam panovalo ticho.
Všade bolo ticho.
Akoby to bolo najdôležitejšie, pretože kým bolo ticho, bola v bezpečí. Na mieste, ktoré nebolo miestom, osvetleným bez svetla. Tam, kde farby už neboli farbami, ktoré jej vnímavé oči poznali z vonkajšieho sveta. Otvorené, no nevidomé. Vnímala len pocit bezpečia, ktorý mal už-už zmiznúť rovnako ako ticho. Inštinktívne to cítila. Iba slová by ju dokázali odhaliť. Iba slová by prelomili ochrannú bariéru, ktorú si vytvorila, a všetko naokolo by sa znova stalo skutočným. A k nej by sa opäť dostala všetka zloba z okolitého sveta.
Údery, výkriky, teplo vyžarujúce z červenej farby a hrôza.
Nielen jej vlastná, ale aj hrôza ľudí okolo nej.
Preto vo svojom vnútri len potichu sedela.
Navonok však musela kráčať ďalej.
Dôjsť tam, kde by ju nikto nenašiel. Navonok totiž musela chrániť to, čo nosila vo svojom vnútri.
Vedela, kam má ísť.
Rozprávali sa o tom mieste. Varovali ju pred ním. Ak tam vkročí, riskuje, že ju už nikto nikdy nenájde. Nikdy viac. Aspoň toľko jej povedali. Nikto ju nenájde.

Pritiahla si tenkú bundu tesnejšie k telu a pridala do kroku.
Vo svojom vnútri sa však schúlila do klbka, neprestajne sa zmenšovala a dúfala, že zmizne úplne.

Kategórie: Podporujeme

Jarná ITAPA 2017 plná revolučných myšlienok, inovatívnych trendov a konštruktívnych názorov

ITAPA - pred 6 hod 43 min
V súčasnosti sme svedkami revolučných technologických zmien, ktoré neobchádzajú ani samotný eGovernment. Digitalizácia verejnej spávy už nie je ib...
Kategórie: Podporujeme

Svetový deň Zeme

Hnusta.sk - pred 6 hod 45 min

Zem to je planéta prezázračná. Zelené stromy,modré mračná. Ona nás na sebe rada nosí. Chráňme ju, urobme pre ňu čosi. Aj takto znie začiatok tzv. Eko-hymny o našej planéte Zem....

čítať ďalej

Kategórie: Samospráva

L. Jahier: Kultúra dáva zmysel budúcnosti

SAV.sk - pred 6 hod 57 min
Ekonomický ústav SAV s podporou združení Neformálne ekonomické fórum – Hospodársky klub a Medzinárodný klub SR pripravil medzinárodnú vedeckú konferenciu 60.  výročie podpísania Rímskych zmlúv: Budúcnosť Európskej únie. Konala sa 18. apríla 2017 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Rímske zmluvy vstúpili do platnosti 1. 1. 1958 a vytvorili podklad pre európsku integráciu. Lisabonská zmluva nastolila zmeny v Zmluve o Európskej únii v roku 2007. Riaditeľ Ekonomického ...
Kategórie: Podporujeme

V Košiciach o chémii, v Piešťanoch s umením

SAV.sk - pred 7 hod 5 min
Posledný aprílový týždeň prinesie poriadnu porciu popularizácie vedy. V Košiciach bude zhodou okolností vo Vedeckej kaviarni i vo Vedeckom brlohu dominovať chémia, v Piešťanoch pokračuje čerstvo rozbehnutý cyklus vedeckých kaviarní – tentoraz umením. Vedecká kaviareň v Košiciach sa uskutoční tradične v poslednú stredu v mesiaci, presnejšie 26. apríla o 18. hodine v Kulturfabrik Tabačka na Gorkého ulici 2. Tajomstvá chémie na ceste z laboratória do praxe odhalí doc. RNDr. Alena Fedoročková, PhD. ...
Kategórie: Podporujeme

MDV: Ministerstvo dopravy opätovne vyzvalo na realizáciu nájomných bytov v Dúbravke

PRservis.sk - pred 7 hod 49 min

BRATISLAVA 25. apríla -

Výstavba nových nájomných bytov v Dúbravke stojí na mŕtvom bode. Bráni tomu aktivita niektorých poslancov mestskej časti, ktorí aj napriek právoplatne vydanému stavebnému povoleniu vystupujú proti plánovanému projektu. Štátny tajomník ministerstva dopravy a výstavby Peter Ďurček spolu s primátorom hlavného mesta Ivom Nesrovnalom opätovne vyzvali mestskú časť, aby nebránila výstavbe nových nájomných bytov, s ktorými sama súhlasila. Ako uviedli, odďaľuje to riešenie samotnej problematiky a zároveň spôsobuje hlavnému mestu nemalé finančné straty. Tento prípad zároveň poukazuje na fakt, že je potrebné prehodnotiť aktuálny právny stav.

„Po dlhých rokoch sme našli spôsob, ako riešiť problém s reštituovanými bytmi v Bratislave, kde je zo všetkých miest asi najvypuklejší. Sme znepokojení, že realizácia riešení naráža na zložité úradné postupy, ktoré so sebou prináša stav, keď sú mestské časti zároveň aj stavebnými úradmi. Samotný magistrát zodpovedný za rozvoj hlavného mesta ako celku však túto kompetenciu, respektíve jej časť, vôbec nemá. Takéto prerozdelenie kompetencií spôsobuje problémy hlavnému mestu, mestským častiam a najmä našim občanom. To nás núti prehodnotiť existujúci právny stav. Máme indície, že obdobných prípadov môže byť viac a sme toho názoru, že stavebné úrady by nemali byť používané ako politický nástroj vo vzťahoch medzi hlavným mestom a jeho mestskými časťami” uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček.

Projekt na vybudovanie nových náhradných nájomných bytov v Dúbravke pre Bratislavčanov žijúcich v reštituovaných domoch s regulovaným nájomným má právoplatné stavebné povolenie z roku 2014. So zmenami v tomto povolení dňa 18. 1. 2016 súhlasil aj súčasný starosta mestskej časti, čo potvrdil svojim podpisom.

Počas samotného konania ani pri zmene stavebného povolenia v minulom roku pritom neboli zo strany súčasných poslancov vznesené žiadne zásadné námietky a projekt získal okrem iného aj súhlasné stanovisko mestského zastupiteľstva a mestskej časti Dúbravka.

Hlavné mesto má rovnako, ako všetky mestá na Slovensku, povinnosť zabezpečiť náhradné nájomné bývanie pre ľudí žijúcich v reštituovaných domoch s regulovaným nájomným. Jedným zo spôsobov ako, túto povinnosť zabezpečiť je výstavba nových bytov na pozemkoch vo vlastníctve mesta. Štát prostredníctvom ministerstva dopravy tento proces podporuje dotáciami, ktoré mesto môže získať.

Karolína Ducká

hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR

Kategórie: Podporujeme

Významné literárne jubileum

Hnusta.sk - pred 9 hod 22 min

18. apríla 2017 uplynulo 160 rokov od narodenia a 75 rokov od úmrtia spisovateľky, dramatičky a prekladateľky Terézie Vansovej.

čítať ďalej

Kategórie: Samospráva

Deň matiek

Cachtice.sk - pred 10 hod 40 min
Drahé mamy Prijmite naše pozvanie a oslávme Váš deň spoločne 7. mája 2017 o15:00 v KD Čachtice
Kategórie: Samospráva

Triedime odpad

Zlatabana.sk - pred 10 hod 55 min

Nielen pri príležitosti Dňa Zeme, no denne sa o našu Zem starajme!!! 

Ako spravne triedit odpad?

Pozrite si video, ktoré nám ukazuje ako netvoriť zbytočný odpad

Trieďme odpad efektívne

Kategórie: Samospráva

Tip: Hellmann´s kečup - 0.99

Zlacnene.sk - pred 16 hod 23 min
Kategórie: Podporujeme

PELLEGRINI: Elektronické podávanie žiadostí o eurofondy odbúra časť byrokracie

PRservis.sk - 24. apríl 2017

BRATISLAVA 24. apríla -Podpredseda vlády Peter Pellegrini spustil opatrenia na výrazné zníženie byrokracie a zjednodušenie žiadostí o príspevok z eurofondov. Spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom predstavili historicky prvú výzvu, kde je možné elektronické podanie žiadosti. Pilotný projekt sa týka oblasti podpory malých a stredných podnikov v kreatívnom priemysle v rámci operačného programu Výskum a inovácie. Zároveň zaniká povinnosť podávať množstvo príloh k žiadosti o príspevok o nenávratný finančný príspevok (NFP). Úrady vďaka systému „jedenkrát a dosť“ budú využívať dáta z dostupných registrov, žiadatelia ušetria čas i financie.

“Som rád, že môžeme zaviesť ďalšie opatrenie v rámci iniciatívy „Jedenkrát a dosť“ a aj v oblasti eurofondov. Zníženie byrokracie, elektronické podanie žiadosti a zrušenie príloh, ktoré považujeme za nadbytočné, je konkrétnym výsledkom našej snahy. V 21. storočí musia úrady využívať dostupné registre, ľudia môžu ušetrený čas venovať kvalitnejšej príprave obsahov svojich projektov. Každý občan aj firma na Slovensku už má zriadenú svoju elektronickú schránku, podávanie žiadostí elektronicky tak môžu zrealizovať z pohodlia domova či svojej kancelárie“, vysvetlil vicepremiér Peter Pellegrini. „Nezanedbateľné bude aj ušetrenie desiatok eur na poplatkoch pri vybavovaní potvrdení, ale aj stoviek eur na využívané konzultačné spoločnosti“, dodal.

Počet povinných príloh k žiadosti o príspevok sa významne zníži. Kým doteraz musel žiadateľ ako povinné prílohy žiadosti o NFP predkladať viaceré potvrdenia od štátnych orgánov a inštitúcií (napríklad daňového úradu, od všetkých zdravotných poisťovní, či Sociálnej poisťovne), po novom budú tieto údaje získavať riadiace orgány priamo z dostupných registrov.

Zároveň sa zavádza výlučne elektronické podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Žiadateľ pripraví žiadosť o príspevok spolu s prílohami elektronicky, žiadosť následne podpíše kvalifikovaným elektronickým podpisom a zašle ju prostredníctvom svojej elektronickej schránky na www.slovensko.sk riadiacemu orgánu. Nemusí teda svoju žiadosť tlačiť a zasielať poštou. Právnické osoby ako žiadatelia príspevkov z EŠIF, tak získajú ďalšiu možnosť ako môžu aktívne využiť svoju elektronickú schránku a aktivovaný občiansky preukaz s čipom.

Tento postup môžu využiť už pri aktuálnej Výzve na podporu malých a stredných podnikov v kreatívnom priemysle v rámci operačného programu Výskum a inovácie, ktorej garantom je Ministerstvo hospodárstva SR. Celkovo je na projekty je pripravených 4 000 000 EUR.„Ministerstvo hospodárstva tvrdo pracuje na postupnom odstraňovaní byrokracie a táto nová forma žiadostí je typickým príkladom. Administratívnu záťaž, ktorej sa zbavia žiadatelia, budú odteraz riešiť naši úradníci. Aj takouto formou podporíme podnikateľský sektor a už čoskoro predstavíme celý balík podobných opatrení v ďalších oblastiach“, zdôraznil ministerhospodárstva Peter Žiga.

Zámerom výzvy je stimulovať inovácie v podnikateľských aktivitách kreatívneho priemyslu založené na kreativite, tvorivosti, zručnostiach a talente. Špecifickým cieľom je Nárast podielu ziskových MSP v Bratislavskom kraji. Z hľadiska zamerania projektu sú oprávnené projekty zamerané na počítačové programovanie (okrem tvorby počítačových hier); architektonické činnosti; reklamné agentúry a špecializované dizajnérske činnosti.

V rámci predkladaných projektov môžu firmy nakúpiť nový dlhodobý majetok, ktorý bude využívaný pri tvorbe nového alebo inovovaného produktu žiadateľa, resp. pri inovácii produkčného procesu. Súčasne môže žiadateľ v rámci projektu realizovať aj zavádzanie nástrojov elektronického podnikania, marketingové aktivity v oblasti kreatívneho priemyslu či zvyšovanie zručností a kompetencií žiadateľov a ich zamestnancov v oblasti kreatívneho priemyslu (s výnimkou legislatívou požadovaných školení ako napr. školenie BOZP).

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) plánuje v rámci kontroly jednotlivých výziev nabádať riadiace orgány, aby taktiež zaviedli do praxe navrhnuté opatrenia a zjednodušili prípravu žiadostí o NFP pre žiadateľov. Z predbežných analýz sa sumárny ekonomický prínos zavedenia aktuálnej elektronickej výzvy a zrušenia povinnosti predkladať potvrdenia pohybuje na úrovni od 3,5 mil. EUR do 6,7 mil. EUR.

ÚPVII plánuje v blízkej budúcnosti predstaviť aj ďalšie zjednodušenie elektronického podania žiadosti o NFP, a to prostredníctvom integrácie systému ITMS2014+ s Ústredným portálom verejnej správy. Plánované sú aj zmeny na podporu čerpania, napríklad zjednodušené vykazovanie výdavkov.

Komunikačný odbor
Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu

Kategórie: Podporujeme

Odišla historička Natália Krajčovičová

SAV.sk - 24. apríl 2017
Slovenská historička PhDr. Natália Krajčovičová, CSc. patrila štyri desaťročia k pilierom Historického ústavu SAV. V historickej obci bola známa nielen širokým profesionálnym záberom, ale aj schopnosťou neúnavne diskutovať o najrozličnejších odborných témach a pretkávať ich malebnosťami života. Jej prácu charakterizovali zápal a invencia, ktorými podnecovala výskum viacerých nosných tém našich dejín. p align="left" Dr. Natália Krajčovičová nás opustila 24. apríla 2017 vo veku 80 rokov. p align="left" Dr. Krajčovičová ...
Kategórie: Podporujeme

Stránky