RSS čítačka

Čarovanie s bylinkami

Hnusta.sk - 25. marec 2017

Dnešná doba je poznačená uponáhľaným spôsobom života. Človek nemá čas vnímať svet okolo seba. Zabúda vnímať krásu prírody, a jej hodnoty. V tomto školskom roku 2016/2017 sa naša škola Gymnázium Mateja Hrebendu zapojila do projektu Environmentálni experti, pod záštitou Živice a podpory Nadačného fondu dm drogérie markt v Nadácii Pontis. Pomocou tohto projektu sa snažíme vzbudiť u žiakov záujem o prírodu, naučiť ich vnímať jej krásu. Všetky aktivity sa niesli v znamení byliniek, o čom svedčí aj názov nášho projektu, Čarovanie s bylinkami.

čítať ďalej

Kategórie: Samospráva

Do prace na bicykli 2017 - HURááááááááá na bicykle!

StaraLubovna.sk - 25. marec 2017
Začína sa kampaň Do práce na bicykli 2017. Mesto Stará Ľubovňa sa už zaregistrovalo. Vyzývame všetky firmy na území mesta, aby pripravili svoje tímy, ktoré prihlásia do kampane a tým aj do súťaže za svoje mesto.
Kategórie: Samospráva

RTVS: Hostia a témy diskusných relácií Sobotné dialógy a O 5 minút 12

PRservis.sk - 24. marec 2017

BRATISLAVA 24. marca – Sobotné dialógy (sobota 25. 3. o 12:10 v Rádiu Slovensko)

Hosťom Sobotných dialógov bude predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Témy:

- samit k 60. výročiu podpisu Rímskych zmlúv, päť scenárov možného vývoja EÚ, návrh štátov V4;

- obvinenie podnikateľa L. Bašternáka;

- návrh na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií;

- boj proti korupcii  - výsledky a plány.

 

Moderuje Branislav Dobšinský.

 

O 5 minút 12 (nedeľa 26. 3. o 11:55 na Jednotke)

Hostia:

Miroslav Číž (Smer-SD), podpredseda poslaneckého klubu v NR SR

Gábor Gál (Most-Híd), predseda poslaneckého klubu v NR SR

Ľubomír Galko (SaS), podpredseda strany, poslanec NR SR

Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA), poslankyňa NR SR

Milan Krajniak (Sme rodina – Boris Kollár), podpredseda hnutia, poslanec NR SR

Milan Uhrík (Kotleba – ĽSNS), podpredseda strany, poslanec NR SR

 

Témy:

- návrh na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií;

- vzťahy koalície s opozíciou a parlamentná kultúra rok od volieb a vzniku vlády;

- boj s extrémizmom a korupciou;

- aktuálna domáca a medzinárodná situácia a vývoj v EÚ.

 

Moderuje Martin Strižinec.

Táto informácia je komerčným oznámením a je odvysielaná v znení dodanom klientom bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA za jej obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá.
www.prservis.sk; email: prservis@sita.sk

Kategórie: Podporujeme

Unikátna zbierka je zapísaná v Knihe rekordov

Hnusta.sk - 24. marec 2017

Vešiaky drevené, kovové, plastové či vyrobené z novín. Na šatky, topánky i na oblečenie pre zvieratá. Aj to obsahuje unikátna zbierka vešiakov Martina Pliešovského z Hnúšte.

čítať ďalej

Kategórie: Samospráva

MF: Slovensko pomôže Kube s opravou elektrárne

PRservis.sk - 24. marec 2017

BRATISLAVA 24. marca -

Minister financií Peter Kažimír sa dnes stretol s kubánskou delegáciou, ktorú viedol minister energetiky a baní Alfredo López Valdés. Počas rokovaní hovorili o prefinancovaní rekonštrukcie elektrárne vo Feltone, ktorú spoločne navštívili vo februári počas pracovnej cesty ministra financií v Kubánskej republike. 

Dnešné rokovania boli zavŕšením niekoľkodňovej návštevy predstaviteľov Kubánskej republiky na Slovensku. Výsledkom je podpis dvoch dokumentov súvisiacich s rekonštrukciou 1. bloku tepelnej elektrárne Felton, ktorý potrebuje po minuloročnej havárii kompletnú opravu. Ide o jednu z najväčších elektrárni na východe Kuby s výkonom 500 megawatt a takmer 800 zamestnancami.

Prvým dokumentom, ktorý bol podpísaný je Ponuka financovania projektu Felton. Tento dokument vytvára priestor na doladenie a precizovanie posledných otázok súvisiacich s touto transakciou. Obe krajiny majú veľký záujem na realizácii tohto kontraktu, preto sa ich predstavitelia stretli v krátkom čase už po druhý krát.

Ďalším dokumentom je zmluva o oprave a modernizácii elektrárne Felton 1, ktorú by mali realizovať slovenskí dodávatelia. Zmluvu podpísali zástupcovia spoločnosti PPA CONTROLL, a. s., ktorá je v tomto projekte generálnym dodávateľom. Súčasťou kontraktu je koordinácia novo dodaných, opravených a existujúcich zariadení za účelom spustenia prevádzky bloku so zvýšenou účinnosťou a navýšením výstupného výkonu elektrárne s úsporou paliva.

Okrem opravy elektrárne by sa na Kube mali realizovať aj ďalšie energetické projekty. Záujem o spoluprácu s Kubánskou republikou majú aj ďalšie slovenské spoločnosti, ktoré by chceli investovať do oblasti potravinárstva, či obnoviteľných zdrojov energie.

Tlačový odbor

Ministerstvo financií SR

Kategórie: Podporujeme

Nadácia Poštovej banky podporí grantom folklór a tradície

PRservis.sk - 24. marec 2017

Bratislava, 24.3.2017 – Zachovávanie našich tradícií je dôležitá, ale aj finančne náročná činnosť.Nadácia Poštovej banky otvára grant Nápad pre folklór, vďaka ktorému podporí sumou 40 000 eur jednotlivcov a skupiny, ktoré naše tradície uchovávajú.

Folklór, piesne, tance, hudobné nástroje, kroje, architektúra, ale aj tradičné ľudové remeslá sú hodnoty, ktoré nás, Slovákov, identifikujú lepšie než ktorékoľvek iné symboly krajiny. Sú našim rodinným dedičstvom, ktoré sme dostali od predkov a tiež ho budeme raz odovzdávať ďalej našim deťom. Preto je dôležité robiť všetko pre to, aby sa na ne nezabudlo. Na Slovensku je stále dostatok nadšencov, ktorí sú zapálení pre činnosti na uchovávanie kultúrneho dedičstva našich predkov. Starajú sa, aby ho poznali aj budúce generácie. Ide síce o prospešnú, ale aj o finančne náročnú činnosť. Preto sa Nadácia Poštovej banky rozhodla vypísať 40-tisícový grant pre ich podporu s názvom Nápad pre folklór.

O grant môžu požiadať obce, základné školy, folklórne a spevácke súbory, ako aj jednotlivci a skupiny, ktoré podporujú tradičnú slovenskú činnosť. Financie majú smerovať na tvorbu umeleckej činnosti, nákup a vylepšenie odevov, krojov, v ktorých vystupujú, na obnovu historických dreveníc, fujár alebo iných slovenských hudobných nástrojov a na mnohé iné nápady, ktoré sa spájajú s tradíciami a históriou Slovenska. „Nadácia Poštovej banky otvára grant Nápad pre folklór pre tých, ktorí sa zaoberajú uchovávaním kultúrneho dedičstva, jeho výskumom, propagáciou a prezentáciou v tradičnej alebo modernej forme. Nápady podporí banka celkovou sumou 40 000 eur, kedy jeden nápad má šancu získať až 3 000 eur,“ upresňuje generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Podpora nášho kultúrneho dedičstva nie je lacnou záležitosťou. Cena starého ľudového odevu je čoraz vyššia, a to nie len kvôli jeho historickej hodnote, zvyšuje ju aj skutočnosť, že takýto odev sa už dnes vyrobiť nedá. Aj na „konzerváciu“ týchto odevov je grant určený. „Radi podporíme aj lokálnych remeselníkov, umelcov, ľudí, ktorí sa venujú zberateľskej a výskumnej práci so zameraním na lokálnu tradičnú ľudovú kultúru, miestnu hudbu a tanec. Prispieť môžeme aj na obecné časopisy, ktorých obsah je pravidelne zameraný na spomínané oblasti našej tradičnej kultúry. Pri posudzovaní žiadostí bude dôležitý najmä nápad pre folklór,“ dodáva Andrej Zaťko.

Žiadosti o grant bude možné podať cez elektronický systém Egrant: https://nadaciapostovejbanky.egrant.sk/. Odborným garantom pri výbere grantových programov bude Katedra etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Viac informácií o grante je dostupných na webe www.napadprefolklor.sk
 

 

 

 

 

 

 

 

Kategórie: Podporujeme

Prvé semifinále úspešného folklórneho formátu RTVS Zem spieva už zajtra

PRservis.sk - 24. marec 2017

BRATISLAVA224. marca - Po úvodných 7 epizódach, v ktorých odborná porota rozhodla o postupujúcich, máme pred sebou priame prenosy –  2 semifinálové prenosy sa uskutočnia 25. marca resp. 1. apríla a rozhodne sa v nich o finalistoch súťaže, priamy prenos z finále bude odvysielaný 8. apríla.

O tom, kto zo súťažiacich postúpi do semifinále a zároveň aj o celkovom víťazovi Zem spieva budú prostredníctvom SMS hlasovania* rozhodovať diváci pri obrazovkách. Diváci z každého semifinále posunú do finále 4 súťažiacich s najvyšším počtom SMS hlasov. 

V semifinále a vo finále do kresiel zasadnú tri slovenské osobnosti – patrioti, ktorí budú hodnotiť výkony súťažiacich a celkový umelecký dojem. Sme veľmi radi, že naše pozvanie prijali naozaj významné osobnosti – Ľubica Čekovská ako odborníčka na hudobné výkony, Peter Dvorský bude hodnotiť spevácku stránku a Ján Ďurovčík, ktorý bude odborne posudzovať tanečné vystúpenia. Patrioti budú mať možnosť v oboch semifinálových kolách rozhodnúť o jednom súťažiacom, ktorý postúpi do  finálového kola. V poslednom priamom prenose sa teda predstaví 10 finalistov.    

5 porotcov, ktorí semifinalistov na základe svojich odborných znalostí a skúseností vyberali, bude mať špeciálny priestor v zákulisí, odkiaľ bude vystúpenia sledovať a v rozhovoroch s moderátormi ich komentovať. So svojim hudobným číslom vystúpia aj moderátori Zem spieva S Hudbou Vesmírnou.    

Semifinalisti, ktorí sa divákom predstavia 25. marca (20:25 na Jednotke):
Foklórny súbor Hornád
Tanečná skupina Kumšt
Horehronskí chlopi
Sestry Matákové
Zuzana Gajdošová-Paluška
Folklórna skupina Sliačanka
Detská spevácka skupina Šafolka
Ľudová hudba Michala Nogu
Štefan Štec
Folklórny súbor Urpín

Semifinalisti, ktorí sa divákom predstavia 1. apríla (20:25 na Jednotke):
Folklórna skupina Raslavičan
Folklórny súbor Poľana
Ľudová hudba Martinky Bobáňovej
Rusínske trio
Ľudová hudba Javorníček
Detský folklórny súbor Kornička
Peter Vajda
Ľudová hudba Paľáčovci a rozkazovači
Ladislav Konečník a Veronika Zgurišová

*Spätná SMS nie je spoplatnená, cena odoslanej SMS predstavuje štandardnú sumu, ktorú si účtujú mobilní operátori.

Všetky informácie aj na www.facebook.com/zemspieva. 

Kategórie: Podporujeme

TA3: Témy a hostia relácie V politike

PRservis.sk - 24. marec 2017

BRATISLAVA 24. marca - 

Témy: Rok súčasnej vlády, stav spoločnosti, rušenie amnestií, aktuálne kauzy a ich riešenia, boj s korupciou a extrémizmom, zahraničnopolitické smerovanie SR.

Hostia: Andrej Danko (SNS), predseda NR SR, predseda strany
               Robert Fico (SMER-SD), predseda vlády, predseda strany
               Béla Bugár (MOST-HÍD), podpredseda NR SR, predseda strany
               Richard Sulík (SAS), poslanec EP, predseda strany
               Marian Kotleba (KOTLEBA-ĽSNS), poslanec NR SR, predseda strany
               Boris Kollár (SME RODINA), poslanec NR SR, predseda strany
               Igor Matovič (OĽANO-NOVA), poslanec NR SR, predseda strany

Reláciu V politike vysiela TA3 v nedeľu 26.3. od 11:00 hod. Moderuje Norbert Dolinský. 

Kategórie: Podporujeme

Úspešný zábavný štvrtok na JOJke včera obohatil návrat obľúbenej relácie Sedem

PRservis.sk - 24. marec 2017

BRATISLAVA 24. marca - JOJ Group dosiahla vo štvrtok 23. marca 12,8 % sledovanosť a 29,8 % podiel v hlavnom vysielacom čase v CS 12+, TV JOJ bola pre univerzálne publikum v prime time opäť prvou voľbou s 10,4 % ratingom a 24,2 % share.

TOP programom s celkovo najväčším počtom divákov boli tradične Noviny TV JOJ, ktoré včera zaznamenali 13,0 % sledovanosť a 29,3 % podiel na trhu a lídrom trhu v čase svojho vysielania boli v CS 12+ aj Šport (9,3 % Rtg) a Najlepšie počasie (10,6 % Rtg). 

Prvou voľbou pre mladšie publikum bola vo štvrtok tradične show Inkognito s 9,0 % sledovanosťou a 26,8 % podielom. V CS 12+ dosiahlo Inkognito včera 10,9 % rating a 24,8 % share, pričom ženy v CS 45-54 zaznamenali až 14,9 % sledovanosť a mladšie diváčky v CS 35-44 takisto skvelý 14,2 % rating. 

Úspešný zábavný štvrtok na JOJke včera obohatil návrat obľúbenej relácie Sedem. Vtipné diskutovanie známych glosátorov si po 22. hodine večer nenechalo ujsť až 315-tisíc divákov, ktorí predstavovali 6,7 % rating a 20,5 % share v CS 12+. Najviac bolo diváčok vo veku 45 až 54 rokov s 9,2 % sledovanosťou.

Dáta sú analyzované v meraní LIVE + VOSDAL (Viewing On Same Day As Life) – analýza živého vysielania spojená s oneskorenou sledovanosťou prehranou v ten istý deň ako živé vysielanie. Dáta sú od 1. 1. 2017 analyzované s pridaním HOSTÍ. Hodnoty sledovanosti sú uvedené za cieľové skupiny 12+ a 12-54. 
Zdroj dát: PMT Slovakia; PR JOJ Group

Kategórie: Podporujeme

V Košiciach pôjde vajce na vandrovku

SAV.sk - 24. marec 2017
Je koniec mesiaca a verní priaznivci vedeckých brlohov a vedeckých kaviarní v Košiciach už vedia, že nastal čas, aby sa od vedcov dozvedeli opäť niečo nové a zaujímavé. Už v sobotu 25. marca o 14.00 hodine privíta vo Výmenníku na Ulici obrody v Košiciach návštevníkov Vedeckého brloha RNDr. Lucia Ungvarská Maľučká, PhD. z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Na prednáške „Chémia ľavou zadnou" ukáže deťom chémiu zblízka. Predvedie im ako ...
Kategórie: Podporujeme

<p>Dňa 23. marca 2017 sa v rámci

Humenne.sk - 24. marec 2017

Dňa 23. marca 2017 sa v rámci projektu ,,Do Karpát – do inej klímy. Cezhraničná turistická ponuka Jaslo – Humenné“ zúčastnilo 30 Humenských seniorov prvej aktivity tohto projektu priamo v meste Jaslo. Cieľom bola propagácia kultúrneho a prírodného dedičstva regiónu pohraničia, mesta Jasla a tiež propagácia turistického produktu – ,,Chodník pre nordic walking prechádzajúci cez okolie Jasla.“

Kategórie: Samospráva

KIKA a BILLA smerujú do OC Centro Nitra

PRservis.sk - 24. marec 2017

NITRA 24. marca 2017 – Spoločnosť ZEON spol. s r.o., vlastník OC Centro Nitra, podpísala zmluvy s novými nájomcami. Po zatvorenom Hypermarkete Hypernova, ktorého prenájom skončil k 31. 1. 2017 pribudnú v OC už v lete 2017 noví nájomcovia Kika Nábytok Slovensko, s.r.o. a Billa s.r.o.

Návštevníci sa môžu tešiť na nový koncept supermarketu Billa. Nová predajňa bude najväčšou v rámci Nitry. Ide celkom o 137. predajňu spoločnosti BILLA, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny REWE. Otvorenie je naplánované na júl 2017. V OC Centro Nitra vznikne zároveň 1. prevádzka KIKA v Nitrianskom kraji. Obľúbený nábytkový obchodník obsadí priestory celej pôvodnej Hypernovy. Priestory prejdú kompletnou rekonštrukciou. KIKA otvorí najneskôr v septembri 2017. V rámci celkovej prestavby priestorov došlo k premiestneniu prevádzky Jysk, ktorá otvorila svoju predajňu v novom šate 23. 3. 2017.

Vlastník priestorov zabezpečil, aby počas prestavby nedošlo k výpadku predaja sortimentu potravín. V období marec – jún 2017 sú v OC Centro Nitra prevádzkované  dočasné potraviny REMAplus, ktoré ponúkajú zákazníkom základný sortiment: čerstvé/trvanlivé potraviny, chlieb a pečivo, mlieko a mliečne výrobky, balené mäsové výrobky, ovocie a zeleninu, nápoje a drogériu.

V rámci rekonštrukcie priestorov dôjde taktiež k vybudovaniu nového prebaľovacieho kútika pre mamičky a k revitalizácii sociálnych zariadení pre návštevníkov OC.

Obchodné centrum CENTRO NITRA vzniklo v roku 2006 ako spoločný projekt developerskej spoločnosti Discovery group a spoločnosti DB Real Estate. Je prvým moderným obchodným centrom v nitrianskom regióne zameraným na pohodlný nákup celej rodiny. Nachádza sa na zastavanej ploche 36 000 m2 a tvorí ho viac ako 90 obchodných jednotiek, foodcourt a kaviarne, vyše 750 parkovacích miest. Viac informácií nájdete na www.centronitra.sk.

Kategórie: Podporujeme

ŠANCA víta vlastné návrhy v NRSR. Mali by však byť komplexné

PRservis.sk - 24. marec 2017

Bratislava, 24.marca 2017 – Rodičovský balíček, ktorý v uplynulom funkčnom období v parlamente opakovane predkladala strana ŠANCA, inšpiruje vládnu koalíciu, aj opozíciu. Dokazujú to aktuálne návrhy – o rodičovskom príspevku z dielne nezaradených opozičných poslancov  Simony Petrík, Jozefa Mihála a Miroslava Beblavého, ako aj rezortu financií. Ten pripravuje novelu zákona o dani z príjmov, podľa ktorej si namiesto nižších úrokových sadzieb na hypotéky môžu mladí ľudia odpočítať časť nákladov na hypotéku z daní. 

“Podobný návrh obsahuje aj  náš  Rodičovský balíček, ale v omnoho lepšom prevedení,” uviedla v tejto súvislosti podpredsedníčka ŠANCE Jaroslava Lukačovičová.  ŠANCA totiž navrhovala odpočítateľnú položku na bývanie, do ktorej by sa započítali úroky z hypoték alebo nájomné. Pracujúci rodič s dieťaťom do 6 rokov by tak mohol na dani ušetriť až 600 eur ročne. 

“V súčasnosti je zasa pre nezaradených opozičných poslancov inšpiráciou ďalšie opatrenie z Rodičovského balíčka ŠANCE – zavedenie flexibilného poberania rodičovského príspevku, aj keď v upravenej verzii,” dodáva predseda strany ŠANCA Viliam Novotný. 

Podľa pôvodného návrhu ŠANCE by bolo možné flexibilné vyčerpanie celkovej sumy rodičovského príspevku o prechode z materskej podľa uváženia rodiča. Rodič by sa mohol rozhodnúť, či bude čerpať rodičovský príspevok do 3 rokov dieťaťa alebo kratšie obdobie vo zvýšenej sume, napr. vo výške 1000 eur mesačne počas 6 mesiacov. Súčasný návrh nezaradených poslancov až taký veľkorysý nie je. Navrhuje dolnú hranicu výberu rodičovského príspevku na 2 roky veku dieťaťa. Výška rodičovského by sa tak mohla pohybovať v intervale od 213, 20 eur až do 355, 33 eur. Podľa Viliama Novotného je cieľom Rodičovského balíčka pomôcť pracujúcim rodičom, ktorí od rána do večera pracujú, platia dane a odvody, vychovávajú svoje deti a snažia sa im zabezpečiť najlepšie vzdelanie. “Napriek tomu riešia existenčné problémy svojej rodiny a často musia veľmi zvažovať, či si môžu dovoliť mať druhé alebo tretie dieťa.” 

Rodičovský balíček ŠANCE obsahuje 7 opatrení. Okrem už spomínaného flexibilného čerpania rodičovského príspevku a odpočítateľnej položky na bývanie ešte aj jeden rok materskej vo výške čistej mzdy, nediskrimináciu zárobku na rodičovskej, mzdu vyššiu ako dávky, podporu pracujúcich rodičov v núdzi a podporu viacdetných pracujúcich rodín. 

“Aj keď nás teší, že naše opatrenia inšpirujú koalíciu aj opozíciu, to najdôležitejšie na rodičovskom balíčku je jeho komplexnosť. Len tak vieme zlepšiť postavenie pracujúcich rodičov a podať im pomocnú ruku pri zodpovednej výchove detí. Vytrhávať a upravovať jednotlivé opatrenia z celkového riešenia pracujúcim rodičom nepomôže,” uzatvára podpredsedníčka ŠANCE Jaroslava Lukačovičová. Rodičovský balíček bude preto súčasťou nového programu strany, ktorý chce ŠANCA predstaviť na svojom programovom kongrese koncom mája.   

Kategórie: Podporujeme

Stránky