RSS čítačka

Veľkonočné želanie

Jakubany.sk - 8. apríl 2020
Starosta obce JUDr. Jozef Mačuga a kolektív pracovníkov OcÚ Vám praje v tejto neľahkej dobe príjemné prežitie veľkonočných sviatkov a hlavne pevné zdravie!
Kategórie: Samospráva

Obecný úrad - OZNAM

Jakubany.sk - 8. apríl 2020
Obecný úrad oznamuje občanom, že dňa 09.04.2020 (t.j. štvrtok) a dňa 14.04.2020 (t.j. utorok) bude zatvorený z dôvodu čerpania dovolenky.
Kategórie: Samospráva

Ochorenie COVID-19 na Slovensku optikou demogeografického výskumu

SAV.sk - 8. apríl 2020
Slovensko má z hľadiska demografického zloženia obyvateľstva niektoré regióny a obce, v ktorých je vyššia miera rizika vzniku možných komplikovaných priebehov ochorenia COVID-19. Údaje z Číny, do určitej miery potvrdzované aj aktuálnymi údajmi z európskych krajín či z USA, poukazujú na úzke prepojenie demografických ukazovateľov, ako sú vek a pohlavie pacientov s rizikom vzniku komplikovaných priebehov ochorenia COVID-19 vyžadujúcich hospitalizáciu, umiestnenie pacienta na jednotke intenzívnej ...
Kategórie: Podporujeme

O2 Športová akadémia Mateja Tótha spúšťa Telesnú na doma. Zacvičte si spolu s vašimi deťmi

PRservis.sk - 8. apríl 2020

8.4.2020 - Súčasná mimoriadna situácia má značný dopad aj na O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha. Keďže školy boli nútené zavrieť, aj športové akadémie museli prerušiť svoju činnosť.

O2 sa preto spolu s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha s cieľom rýchlo a efektívne zareagovať na túto situáciu rozhodlo spustiť online aktivitu "Telesná na doma".

"Ide o inštruktážne, hravé a motivačné videá pre deti a rodičov, ktorých cieľom je rozhýbať ich v tomto období, kedy sú školy, ihriská aj športoviská zatvorené a trávia väčšinu času doma. Pri cvičeniach sa využíva komplexná metodika, ktorú vytvorili tréneri, fyzioterapeuti a psychológovia O2 ŠAMT s využitím  predmetov, ktoré má každý z nás bežne doma, ako napríklad metla, knihy či vankúše," hovorí Michaela Sakálová, marketingová manažérka O2 Slovakia.

Predcvičujúcimi v jednotlivých videách budú odborníci z akadémie, napríklad jej športový riaditeľ Michal Tóth a tréneri jednotlivých akadémií z celého Slovenska .

"Sme veľmi radi, že naša O2 Športová akadémia Mateja Tótha pôsobí po celom Slovensku, a to vo vyše 100 školách, kde si zacvičí viac ako 2000 detí pod vedením 120 trénerov. Vďaka našim odborníkom vieme rýchlo a efektívne na súčasnú situáciu reagovať a poskytnúť rodičom a deťom návod na to, ako sa kvalitne hýbať aj keď sú doma. Podľa nášho výskumu je tiež zrejmé, že krátka pohybová aktivita zvyšuje pozornosť detí, čo v dnešnej situácii určite ocenia rodičia.," hovorí Mária Bedleková, riaditeľka O2 ŠAMT.

Zapojte sa aj Vy s Vašimi ratolesťami.

Viac informácií, ako aj jednotlivé inšpiratívne videá, ktoré budú pravidelne dopĺňané nájdete na: www.akademia.o2.sk/telesna-na-doma

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

<p>Ručným motorovým rosičom vystriekali

Humenne.sk - 8. apríl 2020

Ručným motorovým rosičom vystriekali interiér Zariadenia núdzového bývania a Útulku zriaďovateľa PSK.

Kategórie: Samospráva

Tatra banka podáva podnikateľom pomocnú ruku

PRservis.sk - 8. apríl 2020

8.4.2020 - Tatra banka vníma s pochopením súčasnú bezprecedentnú situáciu. Prijala niekoľko opatrení, ktorými chce klientom pomôcť zmierniť dopad opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu zasiahli do života celej krajiny. Živnostníci a firmy, ktorí museli za účelom ochrany zdravia celej spoločnosti zatvoriť svoje prevádzky, sú však jednými z najviac ohrozených. Tatra banka sa preto rozhodla podať im pomocnú ruku a odpúšťa viacero poplatkov.

"Uvedomujeme si výnimočnú situáciu súvisiacu s opatreniami proti šíreniu vírusového ochorenia COVID 19 a jej dopady na podnikateľský sektor v našej krajine. Pozastavením účinnosti zmien niektorých poplatkov a ďalšími opatreniami chceme našim klientom pomôcť ľahšie zvládnuť túto bezprecedentnú situáciu a zmierniť jej následky," povedal Marcel Kaščák, člen predstavenstva Tatra banky zodpovedný za korporátne bankovníctvo.

Vzhľadom na mimoriadne opatrenia, ktoré boli prijaté v snahe zabrániť šíreniu korona vírusu - Covid 19 museli mnohí podnikatelia dočasne zatvoriť svoje prevádzky alebo požiadať o odklad splátok.

Tatra banka vníma s pochopením situáciu, v ktorej sa klienti nachádzajú a preto prijala rozhodnutie:

neúčtovať administratívny poplatok za spracovanie transakcii (mesačný fixný poplatok za POS) všetkým klientom až do odvolania. Na uplatnenie tohto mimoriadneho opatrenia nie je potrebné nič preukazovať, poplatok bude odpustený automaticky,
neúčtovať (spracovateľský) poplatok za odklad splátok úverov o tri mesiace desiatkam firemných klientov.

Z dôvodu aktuálnej situácie banka dokonca pozastavila niektoré z avizovaných zmien v sadzobníku poplatkov, a tieto poplatky zostanú až do odvolania nezmenené.

"Aktuálna situácia nám nie je ľahostajná a veľmi citlivo vnímame jej dopady na našich klientov. Preto sme sa odklonili od dlhodobo plánovaných zámerov a účinnosť niektorých zmien poplatkov sme pozastavili", dopĺňa Peter Matúš, člen predstavenstva zodpovedný za retailové bankovníctvo.

Neuplatnenie zmeny sa týka nasledovných poplatkov:

poplatok za SEPA platby v mene EUR (týka sa krajín Švajčiarsko, Andorra, Vatikán, San Marino a Veľká Británia),
poplatok za vedenie účtu s nadlimitným kreditným zostatkom,
poplatok za vklad hotovosti na účet cez bankomat Tatra banky,
poplatok za správu úveru (týka sa BusinessÚverTB Expres, BusinessÚverTB Hypo).

Navyše, pre živnostníkov ponúka Tatra banka aj naďalej unikátny Živnostenský účet bez poplatku za vedenie na 12 mesiacov. Následne stačí zabezpečiť na účte bezhotovostný kredit spolu vo výške aspoň 500 eur, a účet je bez poplatku aj naďalej. Viac informácii o tomto účte sa dozviete tu.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

BILLA spolu so svojimi dodávateľmi venovala seniorom z Bratislavského kraja potravinové balíčky

PRservis.sk - 8. apríl 2020

8.4.2020 - Spoločnosť BILLA pomáha z dôvodu súčasnej epidemiologickej situácie tej najzraniteľnejšej a najohrozenejšej skupine obyvateľstva. V rámci iniciatívy "Sused pomôž susedovi seniorovi" sa spolu s viac ako dvadsiatimi dodávateľmi zomkla a poskytla tisíc balíkov s potravinami a drogistickým tovarom pre ľudí nad 65 rokov. Balíky sa distribuovali v Bratislavskom kraji, kde s rozvozom pomohli dobrovoľníci z BILLA, mestských častí, ako aj samotní "susedia", ktorí odporučili osamelo žijúcich seniorov.

Ochorením COVID-19 sú najviac ohrození ľudia nad 65 rokov, ochorenie môže mať u nich dramatický priebeh, preto im úrady odporučili ostať doma a vychádzať naozaj len v nevyhnutných prípadoch. Keďže v Bratislave a okolí je momentálne najviac chorých, a teda je aj vyššie riziko, že seniori by mohli ochorieť,  projekt pomoci spustila BILLA pod záštitou o. z. BILLA ľuďom práve v tomto regióne. "Všetci sa snažíme pomôcť, ako najlepšie vieme. Seniori majú síce vyčlenené hodiny, kedy sú uprednostnení pri nákupoch, ale ideálne by bolo, keby nákup prišiel za nimi až pred prah ich domovov," hovorí Jana Gregorovičová, podpredsedníčka o. z. BILLA ľuďom. BILLA oslovila svojich dodávateľov, či by sa nespojili pre dobrú vec a zabezpečili základné potraviny a drogériu do balíčkov na distribúciu. "Veľmi nás teší pozitívny záujem od oslovených partnerov, podarilo sa nám vyskladať plnohodnotný balíček, od cestovín, konzerv, pitného režimu, sušienok až po kozmetické a hygienické potreby. Obsah potravín bol vybratý s ohľadom na seniorov a ich zdravie. Oceňujeme výber produktov so zníženým obsahom tukov, soli a cukru," dopĺňa J. Gregorovičová.

Distribúcia balíčkov prebehla v dvoch líniách. Tou prvou bola spolupráca s vybranými bratislavskými mestskými časťami, ktoré najlepšie vedia, koľko seniorov odkázaných na pomoc druhých evidujú a kde sa nachádzajú. Zástupcovia mestských častí si prišli po balíky a seniorom ich v spolupráci s dobrovoľníkmi doviezli priamo až domov. "Sme veľmi radi, že spoločnosť BILLA so svojimi dodávateľmi nám pomáha starať sa o tých najzraniteľnejších. V Karlovej Vsi odovzdáme potravinovú pomoc seniorom, ktorých táto epidemiologická situácia zasiahla najviac. Každá ďalšia pomoc je vítaná. Naše vlastné sily nestačia, všetky dary budeme distribuovať aj s pomocou dobrovoľníkov ľuďom, ktorí ju potrebujú," hovorí Dana Čahojová, starostka mestskej časti Karlova Ves.

Druhá línia pomoci spočívala v názve samotnej iniciatívy "Sused pomôž susedovi seniorovi". V rámci výzvy sa ozvalo množstvo ľudí, ktorí majú vo svojom okolí seniorov a chceli im takto pomôcť. Tí osobne prišli do školiaceho strediska BILLA, kde sa balíky pripravujú. Seniori sa im veľmi potešili, mnohí z nich mali slzy v očiach, ako napríklad 83-ročná pani Mária z Bratislavy: "Som šťastná, že na nás dobrí ľudia myslia. V posledných dňoch radšej ani nechodím von, keď naozaj nemusím. A vďaka tomuto balíčku teraz môžem ostať dlhšie v bezpečí domova."

Táto aktivita sa stretla s pozitívnou odozvou od všetkých zapojených. Počas rozdeľovania balíkov mestským častiam i jednotlivým seniorom sa stretli dobrovoľníci z BILLA, ako aj z mestských častí, ktorí sa nebáli ani manuálnej práce a navzájom si pomáhali s ich distribúciou.

Za flexibilnú podporu produktov pre seniorov ďakuje BILLA svojim dodávateľom: Adano, Bonduelle, Calvo, Cessi, Colgate, Deva, Dr. Oetker, Gianna, GlaxoSmithKline, Gullón Sugar Free, Henkel, Kláštorná, Liptov, Max Sport, Naturfarm, Nestlé, Palma, PALMOLIVE, Pečivárne Liptovský Hrádok, Popradská, Rio mare, Savencia, SLOVAKIA, TEEKANNE, Vest, Vitana.

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Choroby zabíjali už v praveku, no mor má v histórii nevídané postavenie

SAV.sk - 8. apríl 2020
Choroby človeka sú daňou za existenciu civilizácie. Množstvo chorôb sa objavilo práve po usadení sa pôvodných pravekých zberačov a lovcov a ich premene na roľníkov. Spolužitie so zvieratami zabezpečilo prenos patogénov. Od hovädzieho dobytka to boli zárodky tuberkulózy, kiahní a osýpky – ako pozostatky dobytčieho moru. Od ošípaných a hydiny pochádzali chrípky, nádcha prešla na ľudí od koní. Mačky, psy, kačky, myši a krysy prenášajú na človeka napríklad baktérie salmonely, a zároveň ...
Kategórie: Podporujeme

Informácia o poplatkoch v materských a základných školách počas mimoriadnej situácie

Banm.sk - 8. apríl 2020
Vážení rodičia, v čase mimoriadnej situácie zapríčinenej pandémiou koronavírusu COVID-19, a s tým súvisiaceho prerušenia vyučovania v školách a ško...
Kategórie: Samospráva

Projekt rezidentského parkovania v Novom Meste sa pre koronavírus odsúva

Banm.sk - 8. apríl 2020
Štart pilotného projektu rezidentského parkovania v bratislavskom Novom Meste sa odkladá. Dôvodom je aktuálna mimoriadna situácia a prijaté bezpečn...
Kategórie: Samospráva

Do 13. apríla polícia kontroluje všetky autá, ktoré budú prechádzať medzi okresmi

Banm.sk - 8. apríl 2020
Od stredy 8. apríla až do pondelka 13. apríla platia na Slovensku dočasné mimoriadne opatrenia, ktoré zakazujú pohyb ľudí na verejných priestranstv...
Kategórie: Samospráva

Virológovia SAV budú testovať s komponentmi vyrábanými na Slovensku

SAV.sk - 7. apríl 2020
Slovensko by malo čoskoro výrazne zvýšiť počet testovaní na ochorenie COVID-19. Prispeje k tomu diagnostický PCR test na nový koronavírus, ktorý vyvinuli slovenskí vedci na čele so slovenskou firmou MultiplexDX, pričom kľúčový komponent vyrobil vedec Pavol Čekan. Nový diagnostický test na ochorenie COVID-19 otestovali virológovia z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied pod vedením Borisa Klempu. „Podobne, ako sme štátu na začiatku ponúkli podieľať sa na testovaní, teraz považujeme za povinnosť pomôcť overovať ...
Kategórie: Podporujeme

Autor kultového Hannibala Lectera s novým románom

PRservis.sk - 7. apríl 2020

7.4.2020 - Hannibal Lecter a Mlčanie jahniat. Poznáte? Autor tohto kultového diela prichádza s novým románom o zle, nenásytnosti a temných obsesiách. Je tu novinka Cari Mora z vydavateľstva Ikar.
Príbeh o mladej žene menom Cari Mora, ktorá utiekla pred vojnou v rodnej Kolumbii do USA a pod dohľadom imigračného úradu žije na dočasné povolenie v Miami. Ani len nemá tušenia, čo sa skrýva pod domom, o ktorý sa stará...

Pod vilou na morskom pobreží Miami Beach leží zlatý poklad drogového kartelu v hodnote dvadsaťpäť miliónov dolárov. Dlhé roky po ňom sliedia muži, ktorých vedie Hans-Peter Schneider, zvrhlý sadista. Živí sa zohavovaním mladých dievčat pre bohatých klientov.

Cari Mora utiekla pred násilím a brutalitou z rodnej Kolumbie a vo vile na pobreží pracuje ako gazdiná. V Miami žije iba s dočasným ochranným štatútom, ktorý jej imigračný úrad môže kedykoľvek odobrať. Krásna, vojnou poznačená Cari Mora predstavuje pre Schneidera lukratívnu korisť, no po tom, ako narazí na zlato, aj vážnu prekážku. Dievčina však dobre pozná zásady prežitia v nehostinných podmienkach. Jej vlastná minulosť ju predurčila na nerovný boj.

V zákutiach mužskej žiadostivosti a ženského pudu sebazáchovy striehnu monštrá. Za posledných sto rokov sa nenašiel autor, ktorý by ich priviedol k životu presvedčivejšie než Thomas Harris. Cari Mora, jeho šiesty román, je dlho očakávaný návrat americkej spisovateľskej legendy.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Thomas Harris je autorom piatich románov a jeho vari najznámejšou kreáciou je postava Hannibala Lectera. Všetky jeho knihy sa stali predlohou pre filmy. Snímka Mlčanie jahniat získala piatich Oscarov a bol to iba tretí film v histórii, ktorý dostal Cenu Akadémie vo všetkých hlavných kategóriách. Na začiatku kariéry Harris písal články o zločine v Spojených štátoch a Mexiku, pracoval aj ako reportér a editor tlačovej agentúry Associated Press v New Yorku.

Prečítajte si úryvok z novinky Cari Mora:

Prvá kapitola

Uprostred noci sa rozprávali dva muži. Boli od seba vzdialení tisícšesťstosedemdesiat kilometrov. Každý mal polovicu tváre osvetlenú displejom mobilného telefónu.
"Som pri tom dome, ako si vravel. Hovor, čo ďalej, Jesús."
V praskajúcom slúchadle sa ozval tichý hlas. "Zatiaľ si zaplatil iba štvrtinu." Sss-sss. "Pošli zvyšné peniaze. Pošli mi ich." Sss-sss.
"Jesús, keď nájdem, čo hľadám, aj bez tvojej pomoci, neuvidíš odo mňa už nikdy ani cent."
"Ani nevieš, akú máš pravdu. V živote si nepovedal nič pravdivejšie." Sss-sss. "To, čo hľadáš, je obložené pätnástimi kilami semtexu. Ak to nájdeš bez mojej pomoci, poletíš až na Mesiac."
"Dočiahnem ďaleko, Jesús."
"Z Mesiaca na Zem určite nie, Hans-Pedro."
"Volám sa Hans-Peter, a ty to dobre vieš."
"Máš sveter? Na Mesiaci istotne bude chladno, zíde sa ti. Ale mňa tvoje svetre nezaujímajú. Prestaň to naťahovať. Pošli prachy."
Spojenie sa prerušilo. Obaja muži ležiačky pozerali do tmy.
Hans-Peter Schneider bol v podpalubí svojho dlhého čierneho člna pri Key Largo. Počúval vzlykanie dievčaťa v prednej kajute. Napodobnil jej vzlyky. Bol dobrý imitátor. Prehovoril hlasom svojej matky, oslovil dievča po mene. "Karla? Karla? Prečo plačeš, srdiečko? To sa ti len niečo snívalo."
Dievča sa v tme a v zúfalstve sprvu dalo pomýliť, no vzápätí sa jej znovu vyrinuli horké slzy.
Jej plač znel Hansovi-Petrovi ako hudba; učičíkal ho do spánku.
Jesúsa Villareala v kolumbijskej Barranquille upokojoval pravidelný zvuk dýchacieho prístroja. Nadýchol sa kyslíka v maske. V spoločnej nemocničnej tme počul krik pacienta, ktorý prosí Boha o pomoc a volá: "Jesús!"
Jesús Villareal pošepol do tmy: "Hádam ťa Boh počuje rovnako dobre ako ja, bratko. Aj keď o tom pochybujem."
Z lacného mobilu zatelefonoval na informácie a dozvedel sa číslo tanečného štúdia v Barranquille. Odtiahol dýchaciu masku, aby mohol rozprávať.
"Nie, nechcem sa naučiť tancovať," povedal do telefónu. "Momentálne mi nie je do tanca. Dajte mi dona Ernesta. Áno, poznáte ho. Povedzte mu, ako sa volám, bude vedieť." Sss-sss.

Druhá kapitola

Čln Hansa-Petra veľmi pomaly prekĺzol popri veľkom dome v zátoke Biscayne Bay, čierny trup rozrážal pokojnú hladinu.
Hans-Peter sledoval cez ďalekohľad dvadsaťpäťročnú Cari Moru, ako sa v pyžamových nohaviciach a v tričku bez rukávov preťahuje na terase v skorom rannom svetle.
"Božemôj," utrúsil. Mal dlhé rezáky a keď sa usmial, strieborne sa leskli. Bol vysoký a bledý, telo bez jediného chlpa. Nemal ani mihalnice, viečkami zanechával šmuhy na skle okulárov. Utrel ich ľanovou vreckovkou.
Na člne za ním stál realitný agent Felix.
"To je ona. Gazdiná," povedal agent. "Dobre pozná dom, opraví hocičo. Čo potrebuješ, sa naučíš od nej, a potom ju vyhodím, skôr než by stihla vidieť niečo, čo by nemala. Ušetrí ti čas."
"Čas," zopakoval Hans-Peter. "Čas. Čo povolenie na pobyt, na ako dlho ho dostal?"
"Nájomca domu tu nakrúca reklamy. Povolenie mu vyprší o dva týždne."
"Felix, chcem od teba kľúč od toho domu." Hans-Peter rozprával s nemeckým prízvukom. "Chcem ho ešte dnes."
"Pôjdeš tam s mojím kľúčom, niečo sa stane, a hneď budú vedieť, že v tom mám prsty. Ako s O. J. Simpsonom – moje kľúče, moja zodpovednosť." Felix sa zasmial sám. "Počúvaj, zájdem za nájomcom a požiadam ho, aby ťa tam pustil. Musíš dom vidieť cez deň, s ľuďmi. Musíš sa na vlastné oči presvedčiť, čo je to za hovädo. Vystriedal som kvôli nemu už päť gazdín. Táto jediná sa ho nebojí."
"Choď za ním, Felix. Ponúkni mu peniaze. Strop desaťtisíc dolárov. Ale kľúč mi dáš hneď teraz, inak letíš cez palubu."
"Ak tej pipke ublížiš, nepomôže ti," upozornil ho Felix. "Spáva v dome. Vyžaduje to poistenie proti požiaru. Cez deň občas robí aj inde. Počkaj a pozri sa tam cez deň."
"O nič iné mi nejde. Ani si nevšimne, že som v dome."
Hans-Peter si cez ďalekohľad obzeral Cari. Stála na prstoch a sypala do kŕmidla vtáčí zob. Škoda ju obetovať. S takými jazvami by za ňu dostal slušné peniaze. Možno stotisíc dolárov – čo je presne 35 433 184 mauritánskych uqijí – od Acroto Grotto Stump Clubu v Nouakchotte. Všetky končatiny, bez tetovaní. Keby ju musel špeciálne upraviť, čo by bol čas a peniaze navyše, vypýtal by si viac. Možno stopäťdesiattisíc. Bagateľ, v porovnaní s dvadsiatimi piatimi až tridsiatimi miliónmi v dome.
V plumériovom strome pohvizdoval nejaký spevavec melódiu, ktorú si priniesol z kolumbijského dažďového lesa sem na sever na Miami Beach. Bol to drozdovec andský a Cari Mora spoznala jeho spev, hoci žil vyše dvetisíc kilometrov odtiaľ. Čvirikal o dušu spasenú. Cari sa usmiala a ešte chvíľu načúvala trilkom zo svojho detstva. Zahvízdala na vtáka. Odpovedal jej. Vrátila sa do domu.
Hans-Peter na člne nastavil ruku. Felix mu do nej vložil kľúč bez toho, že by sa ho dotkol.
"Vchody chráni alarm," povedal Felix. "Ale dvere z terasy sú pokazené, čakáme na súčiastky. Vstup je z juhu. Máš šperhák? Buď taký dobrý, poškrab zámku a pohoď šperhák na dlážku, keby sa náhodou niečo stalo."
"Kvôli tebe, Felix, to urobím."
"Aj tak to nie je dobrý nápad," mrzel sa Felix. "Ak to s ňou dodrbeš, máš po informáciách."

V prístave Felix otvoril kufor svojho auta a spomedzi náradia pod koberčekom vybral predplatený mobil. Vyťukal číslo tanečného štúdia v Barranquille.
"Nie, seňor," povedal do telefónu. Hoci bol vonku, šepkal. "Vyhováral som sa na to povolenie najdlhšie, ako sa dalo. Má na tieto veci právnika – vraj ma vyhľadá. Bude mať k dispozícii dom. Nič iné. Nevie viac než my. Áno, tú zálohu mám. Ďakujem, seňor, nesklamem vás."

Milan Buno, knižný publicista

Informačný servis

Kategórie: Podporujeme

Stránky